WERKGEVERS EN WERKNEMERS AKKOORD met 5% LOONSVERHOGING NIEUW PRODUKTSCHAP VOOR GROENTEN EN FRUIT GEOPEND Weer ruil van Cubaanse gevange nen voor voedsel Rijdt veilig met melk DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 BEMIDDELINGSVOORSTEL MINISTER VELDKAMP De werkgevers en werknemers gaan akkoord met de hoofdpunten van 't bemiddelingsvoorstel van minister Veldkamp. De nieuwe regeringsbeslissing die na uitvoerig kabinetsberaad is tot stand gekomen, ziet er als volgt uit. 1. Een loonsverhoging van 5%, inclu sief de compensatie voor de hogere AOW-premie per 1 januari. 2. Optrekking van het minimumin komen tot 110.per week op 24- jarige leeftijd. 3. Verhoging van de kinderbijslag voor het vierde kind met 15 cent per dag en met 25 cent voor het vijfde kind. MOGELIJKHEDEN MIDDEN JAARS De regering blijft vasthouden aan de mogelijkheid van onderhandelin gen over een verdere loonsverhoging in het mididen van 1965, wanneer de economie zich duidelijk gunstig zou blijken te ontwikkelen. Ondernemingsgewijze differentia tie, hetgeen de vakbonden na aan het hart ligt, blijft de regering afwijzen. Ook een andere vakbondeis: verho ging van het vakantiegeld met 1% in de tweede helft van 1965, heeft de regering niet in haar beslissing opge nomen. Van beide zaken heeft de vakbe weging geen breekpunten willen ma ken. AFZONDERLIJKE GESPREKKEN De regeringsbeslissing werd maan dag ter kennis gebracht van de heren Bosma en Roemers in afzonderlijke gesprekken met minister Veldkamp. Deze vroeg of werkgevers en werk nemers op basis van deze beslissing Nieuwe direkteuren bij N.E.M. Gistermiddag werd onder leiding van de heer dr. M. Jansen een buiten gewone algemene vergadering van aandeelhouders gehouden der N.V. Nederlandsche Electrolasch "Maat schappij ter benoeming van 'n twee tal directeuren en een commissaris der N.V. De heer H. Hofman, die als direc teur der N.V. was afgetreden, werd met ingang van 1 januari a.s. be noemd tot commissaris, terwijl de adjunct-directeuren ir. J. H. Dickhof en P. S. Stokman met ingang van de zelfde datum tot directeuren van de NEM werden benoemd. Tulpenkwekers spraken over vrijwillige selectiekeuring De tulpenkwekers overwegen een vrijwillige selectiekeuring in te stellen. Over dat plan heeft men in de scheidsgerechtzaal van het Krelagehuis uitvoerig gediscussi eerd. In de kringen van de ver. „De Tulp" was dit initiatief ook al ter sprake geweest. Over de ge hele linie genomen is men er voor, al ziet men zich voorlopig nog ge plaatst tegenover een muur van problemen, die men niet een-twee- drie weet te doorbreken. Het plan van het bestuur was de verant woording te laten liggen bij de af delingen van de Kon. Alg. Ver. v Bloembollencultuur. Die zou een Commissie van Toezicht moeten be noemen, waarin behalve de ver trouwensmannen van de afdeling veldkeuringen van de Plantenziek- tenkundige Dienst en de directeur van de Bloëmbollenkeuringsdien- sten opgenomen zouden moeten worden. Daarnaast zou men een monstertuin moeten inrichten en een beheerder voor die tuin aan stellen. Iedere kweker, die voor een bepaalde partij tulpen een certificaat wil hebben, moet een monster uit die partij laten trekken. Die tulpen komen op de monstertui- nen; als ze het volgend voorjaar gaan bloeien mag er niet meer dan 1% virusziek of een andere aantasting in voorkomen. Alleen dan krijgt men een certificaat. Verschillende leden vroegen zich af of men niet kon starten met een keuring te velde. Dat zou veel minder rompslomp geven en wellicht zou men de selectiekeuring dan ook gemakkelijker van de grond krijgen. Tegen dit voorstel verhieven zich (gezaghebbende) stemmen: die van prof. dr. ir. P. Schenk, de direc teur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, van ir. D. Silver van de Plantenziektenkun- dige Dienst en van ir. H. van Os, de directeur van het Bloembollenkeu ringsdiensten. Een veldkeuring instel len impliceert dat men ook een kop- verbod in het leven moet roepen en daar zijn de kwekers allerminst op gecharmeerd. Men sprak er lang en breed over maar aan het slot kapte de voorzit ter, van „De Tulp", de heer Jac. Huibers, de besprekingen af: We heb ben er nu lang genoeg over gespro ken; we weten de wensen van de le den en we hebben hun suggesties ge hoord. Laat het bestuur het ontwerp van het reglement nog eens bestu deren, geeft U ons de vrijheid er zo nodig het een en ander aan bij te slijpen en dan komt het bestuur in de voorjaarsvergadering met een voorstel. Daarmee ging de vergade ring accoord. In de Indische staat Oettar Pra- desj zijn woensdag bij een botsing tussen een trein en een autobus op een onbewaakte overweg 24 mensen om het leven gekomen en 72 gewond. bereid zouden zijn de toetsingsarbeid in de Stichting van de Arbeid te wil len voortzetten. Beide heren zegden toe deze beslissing met hun geest verwanten te bespreken en de minis ter op korte termijn in te lichtten. AKKOORD Gisteren bespraken de werkgevers in hun wekelijkse vergadering van de Raad van Werkgevers in Den Haag de nieuwe loon beslissing, terwijl het overlegorgaan van de drie vakcen trales in Utrecht samenkwam. Na een korte vergadering was het commentaar van drs. Roemers, dat de kans op overeenstemming groter was dan 48 uur daarvoor. Minister Veldkamp zal nu op basis van de mededelingen van werkge vers en werknemers zijn beslissing nader uitwerken en in een brief aan de Tweede Kamer mededelen. „De groenten- en fruitsector in Ne derland staat voor een nieuw tijd perk. Op het gebied van de produk- tie voltrekken zich tengevolge van de toenemende mechanisatie en de tech nische ontwikkelingen grote wijzi gingen. Daarnaast schijnen op het gebied van de afzet ook grote veranderingen op komst te zijn. De toepassing van de nieuwe verkoopmethoden, zoals supermarkets en zelfbediening, ver eisen aanpassing van het produkt. Het vraagstuk van de voorverpak king en de voorbewerking komt steeds dringender naar voren. Het belangrijkste van alles in dit nieuwe tijdperk is echter wel de geleidelijke totstandkoming van de gemeentelijke markt". „Waakzaam" Dit heeft de minister van Land bouw en Visserij, mr. B. W. Biesheu vel vanmiddag in een toespraak ge zegd ter gelegenheid van oe officiële ingebruikneming van het nieuwe kantoorgebouw van 't produktschap voor Groenten en Fruit in Den Haag. „De verwezenlijking van de gemeen schappelijke markt, aldus mr. Bies heuvel, betekent, dat wij enerzijds waakzaam zullen moeten zijn voor wat in andere lidstaten gebeurt en anderzijds dait wij nog meer aandacht zullen moeten besteden aan de kwali teit en de presentatie van ons pro dukt". Mr. Biesheuvel meende, dat de overheid, wat betreft de marktorga nisatie in de tuinbouwsector slechts een bescheiden rol zal behoeven te spelen, omdat de Nederlandse tuin bouwer heeft aangetoond, diat in het algemeen voor de sector groenten en fruit weinig behoefte bestaat aan overheidsingrijpen. Hij dacht, dat dan ook nu reeds kan worden ge steld, dat er van Nederlandse zijde geen bezwaar bestaat tegen verbete ring en uniforming van het markt wezen in de EEG-landen, met name daar, waar de producenten zwak zijn georganiseerd. Dat is voor Nederland zelfs van belang, onder andere in verband met het voorkomen van marktbederf. De Cubaanse regering zal naar verwachting spoedig onderhandelin gen openen in VN-verband over de vrijlating van honderd politieke ge vangenen in Havanna in ruil voor kleding en schoeisel, zo is gisteren uit welingelichte kringen vernomen. De onderhandelingen zouden worden ge voerd tussen de Cubaanse ambassa deur in Zwitserland, Jose Luis de Velazzo, en vertegenwoordigers van drie Cubaanse ballingen-organisaties. Tot de gevangenen die de Cubaanse regering aanbiedt behoren negen le den van een Cubaanse ballingen- groep die in april 1961 de mislukte invasie in de Varkensbaai uitvoerde. De anderen zijn naar verluidt stu denten die gevangen zijn gezet we gens hun verzet tegen het Castro- bewind. Cubaanse balldngenkringen zeiden, dat ze nog niet weten hoe ze het geld voor de door Cuba gevraagde schoe nen en kleren bijeen moeten krijgen, maar ze vertrouwen op „de steun van Cubaanse ballingen hier en van het Noordamerikaanse volk". Deze maand twee jaar geleden wist de Newyorkse advocaat James Dono van door onderhandelingen met de Cubaanse autoriteiten de vrijlating te bewerkstelligen van 1256 politieke gevangenen in ruil voor levensmid delen en medicamenten. Nog veel nodig Interventie in de markt achtte de minister alleen dan acceptabel, als er een zeer groot aanbod zou zijn, waar bij de markt duidelijk het verzadi gingspunt nadert. Exportsubsidie vond hij uit den boze. Overigens meende de minister, dat voor de vormgeving van een goed EEG-tuin- bouwbeleid nog veel studie en over leg nodig zal zijn. LEIDSCHENDAM A. W. LELIEVELD IN HET ZILVER De heer A. W. Lelieveld heeft met zijn arbeid voor het gemeentelijk lichtbedrijf een kwart eeuw volge- maakt, waarvoor hij door zijn colle ga's is gehuldigd. Ook de directeur van het bedrijf en wethouder Greu- ter waren hierbij tegenwoordig. De heer Batelaan, de directeur, sprak een waarderend woord tot de jubi laris en overhandigde hem een be drag onder couvert. Verder ontving de heer Lelieveld een schemerlamp en een electrisch scheerapparaat. ZOETERWOITDE E.H.B.O. St. Lldwina. Zondag 13 december a.s. worden er in het Don- Boscohuis wedstrijden gespeeld om de Lidwina wisselbeker. Alle be langstellenden zijn van harte welkom. Aairwa/ng 2 uur n.m. Spreekuur wethouder De wet houder van openbare werken, de heer P. van Hofwegen, zal in het vervolg spreekuur houden op elke dinsdagavond van half acht tot half negen, ten gemeentehuize. LISSE DRONKEN ACHTER HET STUUR In de nacht van dinsdag op woens dag heeft de politie alhier een dron ken automobilist te pakken gekre gen. Hij reed op een voor zijn rich ting verboden weg, werd gewaar schuwd door de politie doch toen hij niet stopte en niet reageerde, werd een achtervolging ingezet en werd hij met de politiewagen klem gere den. Toen hij uit moest stappen had hij moeite om op de been te blijven en rook sterk naar sterke drank. De politie heeft tegen de bestuurder, ze kere S. uit Loenersloot, proces-ver baal opgemaakt. BOTSING TEGEN BERMPAALTJE De bromfietsrijder J. P. uit Hillé- gom wilde nabij de Nachtegaal twee wielrijders passeren doch week daar bij teveel naar links uit, waardoor hij in botsing kwam met een berm- paaltje. Hij smakte tegen de grond en liep een hersenschudding op. Na be handeld te zijn door dr. Haase werd hij naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd doch kon later naar huis terugkeren. Bloembollenveiling HBG We derom werden voor de twee laatste veilingen gladiolen 13.000 manden aangevoerd. De export blijft de gla diolen vlot afnemen tegen prijzen, die over het algemeen voor de klei nere maten zeer goed zijn. De dikke maten blijven vrijwel stabiel in prijs. NOORDWIJKERHOUT VRIJDAG INSTALLATIE VAN PASTOOR A. HAMMERSTEIN Morgen, vrijdag 11 december, zal de nieuwe parochieherder van St. Victor door deken Van den Bosch van Noordwijk worden geïnstalleerd. Om half zeven die avond wordt pastoor A. Hammerstein aan de grens van de parochie, bij de splitsing „Het Soldaatje" verwelkomd, waarna om 7 uur in de parochiekerk de installa- tieplechtigheid plaatsvindt. VOORHOUT Jaarvergadering Ijsbaan Voorhout De zaal van café „Boerhaave" te Voorhout was weer geheel vol met leden toen de voorzitter J. Lakeman opende en speciaal welkom heette, burgemeester Smolders en het hoofd bestuurslid der ijsbond Zuid-Holland West, de heer H. v. d. Maat. In het kort herdacht de voorzitter het over lijden van P. J. Westerhoven, die 42 jaar lang bestuurslid is geweest. En kele ogenblikken stilte werd staande in acht genomen. Een schrijven was ingekomen van de Ned. Schaatsenrijders Bond, dat jonge leden op de Haagse IJshockey- baan gratis lessen kunnen krijgen in groepsverband en ook dat voor jon gens en meisjes tot en met 17 jaar welke lid zijn va-n de Stichting Ijs baan Voorhout, gelegenheid bestaat om op 24 en 28 december a.s., 's mor gens van 10 tot 12 uur, te schaatsen op de kunstijsbaan te Deventer en Amsterdam. De reiskosten bedragen 2.50 per lid en men kan zich op geven bij de heren J. A. Warmerdam, Jac. van Beieren weg 95 a en Leo v. d. Lans, Irenestraat 13. Daar de penningmeester, de heer A C. Pennings, ergens in Nederland met een kapotte auto stond, las de voorzitter het financieel verslag voor Wij heben aldus spreker met de ope ning van onze nieuwe landijsbaan op 14 december 1963 een zeer goede goai gedaan. Dit door de natuur erg waterhoudend geschapen land in een vierkant beschutte omgeving is bui tengewoon geschikt bevonden en de baan is zeer naar tevredenheid af. Waren er het vorig jaar nog enkele onvolkomenheden, nu beschikt men ook over een automatische pomp, er is een bestaande prima verlichting aangebracht, dus hoopte voorzitter nu maar op medewerking van koning winter. Per 31 deecmber 1963 was er in kas 11277,91. Er is een schuld van 8075.-, dus een netto saldo van 3202,91. Door deze zeer gunstige financiële toestand voor dit eerste jaar, heeft het bestuur besilist geen 5 pet maar 10 pet aan renteloze obli gaties uit te loten, 825.- aan 33 obli gaties werden door burgemeester Smolders uitgeloot. Drie aftredende bestuursleden werden herkozen en in de vacature P. J. Westerhoven werd op voorstel van het bestuur benoemd J. Westerhoven, een zoon van de overledene. Er volgde nu een prima verslag door de veteraan in het bestuur, G. M. Prins van de districts- en hoofd- bestuursvergaderingen. Als uitvloei sel van de districtsvergaderimg in De Kaag, werd gewaarschuwd aan alle ijsliefhebbers om ndet te spoedig op het ijs van de Kagerplassen te gaan, omdat er door het zuigen van zand, zulke diepe plekken ontstaan, welke nooit meer dichtvriezen. De heer G. L. M. Prins werd hierna gehuldigd voor het 25 jaar bekleden van een bestuursfunctie. Van het hoofdbestuurslid, de heer H. v. d. Maat, ontving hij het insigne van Zuid - Holland West. Burgemeester Smolders dankte deze jubilaris na mens de gehele gemeente, voor het geen hij op het gebied van de ijs- sport voor Voorhout heeft gedaan. De heer v. d. Maat was er enthou siast over, dat ook Voorhout iets gaat doen voor de jongens en meisjes. Nu Voorhout een ijsbaan heeft, móét het volgens hem ook kunnen dat uit deze jeugd goede rijders en rijdsters wor den gekweekt. De voorzitter dankte al de sprekers LISSE Voorzitter Mesman van „Bloembollencultuur" Lisserbroek somber gestemd In de woensdagavond gehouden vergadering van de afd. Lisserbroek van de Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, heeft voorzitter A. J. Mesman er op gewezen, dat de si tuatie in de bloembollencultuur heus niet in alle opzichten zo rooskleurig is te noemen. Daarbij wees hij op het feit, dat van de hyacinthen niet min der dan 14 pet. van het gewas door de molens gaat als waardeloos voor de handel en bestemd voor veevoer; voorts is aan de crocussen geen droog brood te verdienen en van de dah lia's zijn er een paar miljoen over! De gladiolenhandel laat zien dat met name de afzet van dikke knollen slecht is. Dan hebben wij nog twee van onze hoofdprodukten over, nl. tulpen en narcissen. Om met de laatste te begin nen: de prijs van onze narcissen mag al niet veel hoger worden, anders zijn ze niet meer te verkopen. De kosten van de tulpenteelt stijgen en de prijzen? Gaan deze nog mee de hoogte in? Daar kunnen we rustig een vraagteken achter zetten! Im mers alleen al de dreiging van de 15 pet. verhoging van de invoerrech ten was meteen al oorzaak dat de prijzen terugliepen. De vergadering heeft met grote meerderheid de contributieverhoging, door het hoofdbestuur voorgesteld, afgewezen. Men wilde eerst wel eens weten wat men nu in de toekomst gaat doen, want als maar uitstellen van de nieuwbouw van het beursge bouw brengt ons hoe langer hoe ver der van huis. De verhoging van beurs- gelden voor commissionairs e.d. werd ook afgestemd. Men ging niet ak koord met de begroting van de al gemene vereniging. De besprekingen hebben er toe ge leid, dat het bestuur contact zal op nemen met betrokken instanties over het laten keuren van proefcollecties van bepaalde handelssoorten tulpen. Er zal een voorlichtingsmiddag ge houden worden waarin o.m. gespro ken zal worden over de wet op de bestrijdingsmiddelen en een ander actueel onderwerp. De heren H. Tulen en J. P. van der Lely werden als bestuursleden bij acclamatie herkozen.* SASSENHEIM I Duivensport De Postduivenver eniging (rDe Bfleiuwband" te Sassen- heim, houdt op vrijdag 11 en zater dag 12 december a.s. haar jaarlijkse show in het gebouw van de fa. War- naar, Hoofdstraat 135. Op deze show die voor de 13de maal gehouden wordt, kan men onder de ruim 300 postduiven de beste kweek- en vlieg- produkten van de leden der vereni ging bezichtigen en tevens alles ver nemen over de gedragingen en pres taties van de postduif. De toegang tot deze show, die vrijdag geopend is van 20 tot 22.30 en zaterdag van 10 tot 22.30 uur, is geheel gratis. Wel zal er een grote verloting worden gehouden, waarvan de trekking za terdagavond bij de sluiting zal plaats vinden. voor de goede wensen, de vergadering voor het gezellige vergaderen, waar na men overging tot het verloten van de historisch bekende krentenkaters (een zeker soort vorm van krenten brood). Ieder kreeg een vrij lot en er gingen een 30-tal personen met een „goede" kater naar huis. NOORDWIJK ZEEZEILERS WAREN FEESTELIJK BIJEEN De leden van de Noordwijkse Zeilvereniging hielden in het Her vormde Jeugdcentrum een feeste lijke vergadering. Men begon met het vertonen van een tweetal boei ende films van de Kon. Noord-Zuid- Hol. Reddingsmaatschappij. Een er van had betrekking op een redding bij de IJslandse kust, die door een toevallige omstandigheid door een filmploeg kon worden opgenomen. Deze ploeg was op IJsland om een in scene gezette redding te filmen en werd tijdens haar werk plotse ling geconfronteerd met een echte schipbreuk. Uiteraard maakte deze rolprent grote indruk op de zeezei lers uit Noordwijk. Verder vond op deze feestavond een verloting plaats, waarbij een zeilboot de hoofdprijs was. Deze zo genaamde sailing fish werd gewon nen door J. van der Lippe. TER AAR Papeveerse brug voor het laatst in gebruik De tientallen jaren oude dubbeile klapbrug over het Aarkanaal bij Pa- peveer heeft gisteren voor de laatste maal diienst gedaan, 's Morgens wer den de klappen in de hoogste stand geplaatst en direct werd begonnen met het gereed maken voor de sloop van de beide klappen met de poor ten. Zoals bekend komt er op deze plaats geen nieuwe brug meer; ter vervanging van deze vele jaren oude brug is enkele tientallen meters noordwaarts een nieuwe moderne eenklapsbrug inmiddels al enkele maanden in bedrijf. Voor de bewoners rond Papeveer is 't natuurlijk nog wel even vreemd, dat zij geen gebruik meer kunnen maken van hun zo zeer vertrouwde De Papeveerse brug nog in volle glorie. dubbele klapbrug, die nu uit 't land schap zal verdwijnen. Het wil ons voorkomen, dat velen dit laatste voor al zullen betreuren; vandaar, dat wij nog eenmaal deze foto, die op het laatste moment, dat de brug nog ge sloten was is genomen, plaatsen. Vandaag zal er nog weinig van de eens zo trotse brug te zien zijn. Met de sloop er van werd gistermiddag direct begonnen. Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter *t stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands Zuivelbureau, postbus 4530, Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende Ni-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de nuttige aktie „Rijdt veilig met melk". (Advertentie) Acht jaar voor communistische zoon van Spaanse minister José Lacalle, de 24-jarige zoon van de Spaanse minister voor de lucht vaart generaal Lacalle, is gisteren in Madrid tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens lidmaatschap van een verboden vereniging en het be drijven van onwettige propaganda. Lacalle jr. werd in staat van be schuldiging gesteld, nadat de politie in april jl. een inval had gedaan in een Madrileense woning, waarin zij een kleine zetmachine en communis tisch propaganda-materiaal aantrof. De jonge Lacalle heeft tijdens het tegen hem gevoerde proces verklaard, dat hij twee tot drie jaar geleden com munist is geworden. Lacalle werd ook nog veroordeeld tot een boete van 100.000 peseta's (ruim zesduizend gulden). Met La calle werden nog elf mannen en vrou wen veroordeeld. De 51-jarige José Aurelio Sandoval, die lid van het cen trale comité van de verboden Spaanse communistische partij zou zijn, kreeg achtentwintig jaar en drie maanden en een boete van 150.000 peseta's (ruim negenduizend gulden). Twee anderen kregen elk drieentwintig jaar en drie maanden. De vrouw, de 54-jarige Francisca Pinilla Garcia, werd veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf wegens lidmaatschap van een verboden vereniging.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3