Gemeenteraad van Oegstgeest hield - ondanks Memorie van Antwoord - toch algemene beschouwingen Kath. fractie teleurgesteld over antwoord van b.enw. op de algemene beschouwingen DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 „Het is een raadsel waarom een gemeente van vijftienduizend inwoners van de kaart moet verdwijnen" Ondanks het feit, dat burgemeester en wethouders van Oegstgeest een uitgebreide memorie van antwoord op het commissie-onderzoek van de gemeentebegroting 1965 aan de leden van de raad hebben doen toekomen, begon de openbare behandeling van die begroting gis termiddag toch met een aantal zij het beknopte algemene beschouwingen. De rij van sprekers werd geopend door de heer N. van Weizen (Pr. Chr.), die begon met te zeggen dat: „Een zo langzamerhand dood- geprate zaak als die van de voorgenomen grensverleg gingen nieuw leven is ingeblazen door de vaste Com missie van Binnenlandse Zaken, die een bezoek bracht aan het bij de grenswijziging betrokken gebied. In het uitgebrachte verslag werd door verscheidene leden de gedachte uitgesproken over de opheffing van onze ge meente en de opdeling van haar gebied over de ge meenten Leiden en Rijnsburg of wel over de gemeente Leiden en een door samenvoeging van Valkenburg en Rijnsburg nieuw te vormen gemeente. Zij vragen de visie van de minister, doch geven niet aan wat met deze oplossing zou kunnen worden bereikt. O.i. hebben deze oplossingen geen enkele zin", aldus de heer Van Weizen. „Het is ons ten enen male een raadsel waar om een gemeente van bijna 15000 inwoners van de kaart zou moeten verdwijnen en het grondgebied voor een groot deel zou moeten worden toegewezen aan een veel kleinere gemeente (Rijnsburg). Is dit nu werke lijk een oplossing, die op bestuurlijk gebied kan vol doen?" Weg van grenswijziging is onzalige weg GEMEENTE IS GEEN BOTERLETTER Persoonlijk kan ik mij ergeren aan het gebruik van het werkwoord „op delen" in dit verband. Een taart of een boterletter deelt men op, maar een gebied waar mensen wonen met hun scholen, hun kerken, de door hen gestichte gebouwen voor aller lei doeleinden, met hun verenigingen, organisaties en al hun activiteiten, deelt men niet op. Daarom hebben die leden van de Commissie gelijk, die hun bezorgd heid uitspreken over het grote offer dat Oegstgeest moet brengen. Hier op is in deze raad al zo vaak gewe zen en het verheugt ons daarom dat gepleit wordt voor een beperking van het af te stane gebied aan Rijns burg. Correctie van de grens om de bestaande kom van Rijnsburg is meer dan voldoende. De tussen Oegstgeest en Rijnsburg liggende tuinbouwgron- den dienen als zodanig te blijven be staan en het heeft geen enkele zin deze onder Rijnsburg te brengen. Wij dringen er bij de Minis ter met klem op aan de ge meente Oegstgeest de gelegenheid te geven zich verder te ontwikkelen tot een sterke randgemeente. Daar om zullen gebiedsafstanden achter wege moeten blijven, welke die ont wikkeling in de weg kunnen staan". De heer Van Weizen besprak voorts problemen van woningbouw, in het bijzonder de geïndustrialiseerde wo ningbouw, de investeringsbehoefte van Oegstgeest, de slepende kwestie van de voortuinen in de De Kem- penaerstraat, het vorderingsrecht van woonruimte en de verbetering der verlichting van de Leidse straat weg en de Geversstraat. REM OP DE UITGAVEN De heer C. A. C. van Uythoven vroeg namens de PvdA of b. en w. reeds positieve mededelingen kunnen doen over de uitkeringen uit het ge meentefonds. Spr. benadrukte de noodzaak, dat de gemeente zich zelf een rem dient op te leggen, want slechts in hoge nood mag overge gaan worden tot verhoging der ge meentelijke belastingen „Gelukkig kunnen we daarvan tot nu toe af zien", constateerde de heer v. Uytho ven, die er voorts op wees, dat de categorie woningzoekende van 80 - 100 gld. per maand is gestegen. Spr. pleitte daarom voor een krachtdadige voortzetting van de premie- en wo- ningwetbouw. RIOOLWATERZUIVERING Ir. W. H. B. v. Dunné (WD) kon het met burgemeester Du Boeuff niet eens worden over de gang van zaken in verband met de realisering van de bouw der rioolwaterzuiveringsinstal latie en de procedure, die daaraan voorafging. Wederkerig klonk het: „Wat U zegt is onjuist", maar daar kwam men niet verder mee. KWETSBAAR Mr. J. G. Bergmeyer (KVP) haal de een rapport aan. waarin naar vo ren kwam dat de gemeenten in het algemeen financieel in de klem zit ten. Oegstgeest heeft nog een slui tende begroting; wat de toekomst brengt weet niemand, maar spr. ge looft wel „dat we bijzonder kwets baar zijn". Met betrekking tot de woningvoor ziening had spr. met genoegen een vermindering van het aantal woning zoekenden ten opzichte van 1963 ge zien, doch daar staat een stijging ten opzicht van 1962 tegenover. Mr. Bergmeyer twijfelde er geen moment aan, dat de regionale bouwcommissie regelmatig heeft vergaderd, maar wat zijn de resultaten? Spr. brak een lans voor propaganda voor Oegst geest als woongemeente en had voorts met belangstelling kennis ge nomen van het prioriteitsschema met als eerste de woningbouw, gevolgd door het zwembad. een speciale taak als woongedeelte in een agglomeratie „op te gaan de len" onder andere gemeenten. De weg van grenswijziging is een onza lige weg. Alles kan altijd worden geregeld langs de weg der interg meentelijke samenwerking. HANGENDE PROBLEMEN De kwestie van de voortuinen in de De Kempenaerstraat wordt niet door b. en w. slepend gehouden, maar door enkele bewoners. De burge meester was het niet eens met de suggestie van woonruimtevordering door de heer v. Weizen. Het is een ellendig gezicht een woning lang te zien leeg staan, maar b. en w. moe ten alle andere belangen eveneens afwegen. Over het algemeen zijn b. en w. het over de door verschillende leden geponeerde stellingen inzake woningbouw wel eens, maar een ge meente als Oegstgeest heeft ook hier in een bijzondere taak te vervullen. Ook andere bouw dan woningwet- en premiebouw mag niet worden on derschat. Mei de heer v. Uythoven delen b. en w. de vrees voor belastingverho- 'ging, maar als de nood aan de man komt zal de minister dat wel als eerste eis stellen. Het overleg in de regionale bouwcommissie heeft concrete resultaten opgeleverd, verklaar de de voorzitter in zijn ant woord aan mr. Bergmeyer. De gemeente Leiden, die grond te kort kwam, heeft enige honder den woningwetwoningen gere aliseerd in de gemeente Alke made en realiseert thans een aantal woningen in Oegstgeest. ALGEMENE BIJSTANDSWET Over de merites van de commis sie van bijstand ingevolgd de Al gemene Bijstandswet ten opzichte van de commissie ingevolge de vroegere armenwet bleken wethou der Steenmetser en de heer v. Uyt hoven nogal ernstig van mening te verschillen. In tegenstelling met de laatste stelde de wethouder, dat de werkwijze van de commissie ex de ABW niet verschilt van die der (oude) commissie, die (eveneens) gebasseerd was op rechtvaardigheid en menslievendheid. Wij houden ons overigens aan de wettelijke richtlijnen, aldus wethouder Steen- metser. Met re- en dupliek kwam een einde aan de algemene beschouwin gen en werd een begin gemaakt met de artikelsgewijze bespreking van de memorie van antwoord. Om rond vijf uur werd de ver gadering geschorst om des avonds te worden voortgezet. tie tot de juiste proporties terug bracht, zich daarbij o.m. bediende van de met de stichting Ponyclub „Pegasus" gevoerde correspondentie. GOED HART B. en W. van Oegstgeest. aldus de heer Steenmetser, toonden altijd bijzondere interesse voor de Pony club „Pegasus" en ook de raad droeg de club een bijzonder goed hart toe. In 1961 kwam de heer Legerstee met zijn plan op de proppen. De ponyclub kwam spoedig tot grote bloei op een terrein aan de Almon- deweg. Toen de outillage daar niet meer voldoende bleek, stelde de ge meente de stal van „Mariahoeve" beschikbaar met een buiten terrein, maar in de herfst van 1963 moest de heer Legerstee noodgedwongen de activiteiten staken. Teneinde het voortbestaan van „Pegasus" te verzekeren is er toen op particulier initiatief een stich ting opgericht. Met drie leden waaronder de voorzitter - uit War mond en vier - met de heer Leger stee - uit Oegstgeest. B. en W. kregen bezoek van een tweetal leden der stichting die toen nog in voorbereiding was. In dat gesprek werden vi^r voorwaarden geformuleerd, n.l.: continuering van het gebruik van de stal van „Mar' '-oeve", de beschikking over een linnen tent als binnenmanege, het plaatsen van een caravan als woning voor de pikeur, alsmede de beschikbaarstelling van een terrein als buitenmanege. Op voorstel van b. en w. wilde de raad van Oegstgeest aan al deze voorwaarden voldoen. Het besluit daartoe werd door de raad 1 april van dit jaar zonder hoofdelijke stemming genomen, welke uitslag aan de stichting werd medegedeeld. rijlessen op het Oegstgeester terrein werden hervat maar, aldus het schrijven, „onderzocht zou worden welke van de gedane aanbiedingen het aantrekkelijkst was. „B. en W. zouden daarover nog worden inge licht. Deze inlichting kwam enkele da gen geleden. De stichting hr i het oog laten vallen op een terrein in Warmond. Het zal de raad duidelijk zijn, aldus de wethouder, dat deze gang van zaken zeker niet te wij ten is aan het beleid van de ge meente Oegstgeest. LEGERSTEE AFGETREDEN Dat de keuze op Warmond geval len is, vervolgde de heer Steenmet ser, is te danken aan een initiatief van enkele Warmonders, die finan ciële steun gaven zonder een enkel beroep op de gemeente Warmond. De nieuwe manege ligt ver van Oegstgeest in een uithoek van War mond. De heer Legerstee is inmiddels uit de stichting getreden. Wethouder Steenmetser wenste de Warmonders in Warmond veel succes, maar de heer Legerstee heeft voor een „Oegstgester Ponyclub" aan b. en w. om een onderhoud verzocht. Dit onderhoud zal binnen enkele dagen plaatsvinden, zo besloot de heer Steenmetser zijn uiteenzetting, die wij zonder commentaar onzer zijds weergeven. Wjj zijn echter wel benieuwd of en hoe het (Warmondse) stichtings bestuur van de Ponyclub „Pegasus" op we woorden van de Oegstgees ter wethouder zal reageren. Een maand later kwam er een dankschrijven van de stichting. De Ds King ontving Nobelprijs-cheque De Amerikaanse negerleider domi nee Martin Luther King, aan wie de Nobelprijs voor de vrede voor 1964 is toegekend, heeft gisteren in Oslo van het Nobelinstituut een chèque ten bedrage van 273.000 Zweedse kronen (ruim 200.000 gulden) het aan de prijs verbonden bedrag ontvan gen. Vandaag zullen hem op een plechtigheid aan de universiteit van Oslo een certificaat en een gouden medaille worden uitgereikt. Dominee King verklaarde op een perscoferentie in de Noorse hoofd stad, dat de huidige crisis in Kongo niet kan worden opgelost langs mili taire weg. Naar een vreedzame rege ling van het conflict kan het best wor den gezocht in het raam van de orga nisatie vcor Afrikaanse eenheid on der toezicht van de Verenigde Naties, zo zei hij. Onmiddellijk terugtrek king van alle buitenlandse militairen en huurlingen was volgens hem een eerste vereiste. Dominee King ont kende, dat hij de Amerikaanse rege ring had verzocht, het huidige be wind in Kongo niet langer te steunen. Na het in ontvangst nemen van de chèque verklaarde King: „Iedere dol lar van dat bedrag" te zullen beste den voor de strijd voor gelijke bur gerrechten in zijn land. Noord-Vietnam meldt weer beschieting In de nacht van 8 op 9 december hebben drie Amerikaanse oorlogs schepen, die de territoriale wateren van de democratische republiek Viet nam (Noord-Vietnam) waren binnen gedrongen, het dorp Vinh Thai be schoten, aldrus meldlt het Noord- Vietnamese persbureau. De klacht is aan de voorzitter van de internatio nale commissie voor Vietnam ge zonden. NIEUWE ZWITSERSE PRESIDENT Met 200 van de 219 stemmen is Hans-Peter Tschudi vandaag door de verenigde kamers tot president van Zwitserland voor 1965 gekozen. Hij is 51 jaar en lid van de socialistische partij. De president wordt jaarlijks geko zen uit de zeven leden tellende bonds raad. Gewoonlijk wordt de vice-pre sident van deze raad gekozen, zoals ook nu is gebeurd. Guerrillastrijders in Mozambi que hebben, naar in Kenia wordt ver nomen, een personentrein overvallen, zeven Portugese militairen gedood en geld, wapens en geheime militaire do cumenten buitgemaakt. Zestien Por tugese militairen werden gewond, zo zeiden vertegenwoordigers van de guerrillastrijders in een verklaring. DE GANG VAN ZAKEN... Tijdens de algemene beschouwin gen op de begroting van de ge meente Oegstgeest, stelde mr. J. G. Berkmever onder meer een vraag over de gang van zaken rond de kwestie van de Ponyclub „Pegasus". Wethouder Steenmetser heeft de ze zaak daarop op gedecideerde wij ze uit de doeken gedaan. „Het fa beltje, dat de gemeente Oegstgeest te weinig medewerking zou hebben verleend, moet de wereld uit", al dus de wethouder, die in zijn ant woord aan mr. Bergmeyer de kwes- GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE WEG VAN... Burgemeester Du Boeuff heeft de verschillende sprekers beantwoord. Over de hartekreet van de heer Van Weizen zei spr. het gelukkig te vin den, dat deze over de grenswijzi ging had gesproken. Het verslag van de commis sie van binnenlands bestuur in de Tweede Kamer heeft b. en w. bijzon der veel vreugde bereid; we hebban niet meer het gevoel met het hoofd tegen beton te stoten. Onze grote er kentelijkheid gaat naar die commis sie uit voor de ruime aandacht, die ze besteed heeft aan de wensen en argumenten van Oegstgeest. Het is inderdaad dwaas om een bloeiende gemeente van 15 duizend zielen met Gisteravond kwam de gemeente raad van Zoeterwoude in openbare vergadering bijeen met als voor naamste doel de voortzetting der be grotingsbehandeling, in het bijzon der t.a.v. het antwoord van b. en w. op de algemene beschouwingen door de raad. Bij monde van de heer J. v. d. Ploeg toonde de KVP zich zeer te leurgesteld over dit antwoord, het welk wij in ons blad van gisteren reeds uitvoerig hebben gepubliceerd <al was in de aanhef het bedoelde „hedenavond" abusievelijk vervan gen door „gisteravond"). In het kort kwamen de bezwaren van de heer v. d. Ploeg hierop neer, dat het er voor het te stichten sport park aan de Nieuwe weg er toch wel heel droevig uitziet. T.a.v. het in- structiebad verwijt de KVP-fractie het college van b. en w. dat het te weinig advies heeft gevraagd. -Men miste ook een bevredigend antwoord a.g. de nieuwe kath. meisjesschool, hoewel men van wethouder v. Hof wegen had vernomen dat de grond verwerving (thans) in orde is. Te leurstelling werd ook uitgesproken over de beantwoording der vragen i.z. de KIWA, het resterende gedeelte voetpad aan de Hoge Rijndijk en tenslotte over het plan Westeinde. De heer v. d. Ploeg besloot zijn du pliek letterlijk: „Het spijt me, mijn heer de voorzitter, maar uw ant woord heeft ons teleurgesteld; het blijft aan de oppervlakte. Wij zijn be slist niet bevredigd en achteraf be keken, hadden we deze vergadering minstens 2 weken moeten verschui ven, maar dan had bij U ook wer kelijk de bereidheid aanwezig moe ten zijn, om alle genoemde punten serieus te onderzoeken en in een antwoord te verwerken". Drs. Westermann bleek in zijn du pliek beter bevredigd door het ant woord van b. en w. Spr. deelde mede geen behoefte te hebben aan een hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting. Na soms nogal wat heftige discus sies werd de begroting voor 1965 tep- sliotte aanvaard. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de heer Beerenboom om een schuur te mogen bouwen tegen het Don Boscohuis met een uitpad op de Schenkelweg. Het tweede inge komen stuk was een schrijven van de Kerkeraad van de Ned. Herv. ge meente, waarin deze zei blij te zijn met de Bijstandswet, maar zeer was teleurgesteld dat in de commissie, behalve weth. Kraan, geen enkele van de prot. chr. gemeentenaren zit ting heeft. Men was dan ook van mening, dat het aanbeveling ver dient om uit deze groepering alsnog een lid te benoemen. Als agendapunt werd nog toege voegd dat bericht was ontvangen dat de Gebr. v. Teylingen hebben toegestemd in verkoop van de grond voor de Pasveerinstallatie in het plan Westeinde voor 3.50 m2, waar voor de raad een bedrag groot 70.682.50 exclusief belastingschade voteerde. Bij de rondvraag voelde de heer C. J. van Leeuwen voor naamsver andering van Geerpolder in Geer- weg. De heer Straver vond het niet juist, nu de Leidse Hengelaars Bond de Weijpoortse Vliet heeft gepacht, deze daar borden neerzet voorzien van de tekst „Verboden te vissen". De gemeente heeft in deze geen taak. Indien er moeilijkheden zijn, dan dient men zich tot de eigenaar te wenden, aldus de voorzitter.. De heer v. d. Ploeg is verontrust over de stand van zaken in de wo ningbouw. Hij is van mening dat men toch wel eens mag vragen aan de te langzaam werkende instituten, wat meer spoed te betrachten. De voorzitter wil wel aandringen op spoed, maar wil niet riskeren op drachten terug te krijgen. We zijn dan verder van huis. Wethouder Van Hofwegen vindt het jammer dat „Plan Groen" moest worden verworpen. Het was niet be kend, dat de groep Groen nu wil overgaan op Bogaers woningen. B. en w. staan open voor elk bouwplan, hoe meer, hoe liever, maar ze moe ten kans van slagen hebben. De heer Joh. v. Vliet is blij, dat ook voor 1965 weer veel op het pro gramma staat; het getuigd van een levende gemeente. Hij vindt het zeer onaangenaam, dat Leiden in zake het industries chap steeds weer tor pedeert en Zoeterwoude geen kans geeft de impasse te doorbreken en dan wil sugereren bij de desbetref fende instanties dat Zoeterwoude niet instaat is zijn bonen te doppen. De voorzitter antwoordde, dat het ook b. en w. steeds irriteert, dat Ledden zo onsportief is. We zijn ge lijkwaardige partners maar de wet houder van Leiden probeert hier over de rug van Zoeterwoude heen, uit zijn eigen moeilijkheden te ko men. Daarvoor heeft hij een zonde bok nodig. AFSLUITING WILHELMINA- BRUG In verband met werkzaam heden aan de nieuwe klap van de Wilhelminabrug te Leiden zal het verkeer over deze brug in de nacht van vrijdag op zaterdag 12 december a.s. (van 0.30 u. tot 6 uur) worden be lemmerd. De brug zal met tussenpozen met handbe diening worden bediend en zodoende voor korter i of langere tiid voor het verkeer worden vrijgege ven. De directeur-hoofdinge nieur ,ran de provinciale water, iaat in Z.-Holland Ir. J. L. KLEIN Gevraagd een aktieve MELKBEZORGER KROM Levensmiddelen- bedrijf, v. Vollenhoven- plein 1, Leiden. g Postzegelverzamelaars. Wij hebben een grote sor tering pakketten met ver schillende postzegels van vele landen. Van Leeu wen's postzegelhandel, Lokhorststr 27 (t/o Pie terskerkgracht) g Beddenreparatie. Laat uw matras overtrekken met een nieuwe damast. Desgewenst in een dag klaar. Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf. De 3 Eenen, g Aangeb.: zeer mooie en goede Volkswagen, bouwjr. 1960, slechts 57000 km. gelopen. Event. Ame rikaanse auto inruilen of ruilen. Bjjdorpstr. 23, Voorschoten. g Fraai kabinet met be slag, prima piano, ovale en ronde mahonie tafels, wenkopkastje en leeuwen koptafel. Inkoop antiek, enz. W. F. Kooreman, Nwe Rijn 9 t/o V&D, tel. 23261 g Philips elektronische constructie- en radiobouw dozen vanaf 8.50. Philips versterker- en FM-bouw- dozen, uit voorraad lever baar. De Radiobeurs, Ho- gewoerd 27. Occassion: Fiat 500 Sonroof 1963, km. 25.000, i.v.m. aanschaf grotere wagen 2300.-. Tevens te koop: NSU bromfiets 1963, weinig bereden 225.-. Ka- naalweg 102, Leiden, tel. 30118, tussen 6 en 7.30 u. •SuTjeiaq ojnejuoo uagaj Si"l/ sfud »q I •(SJSWaï zi •xeoj P-TOOM U90) aopjooM os suajsSooq OCA 3UOOX3 83f(tld3*P trapaoM i safinooppj Hoogstraat - Leiden

Leidse Courant | 1964 | | pagina 13