Een interland in geen jaren zoals meer VOORUITGANG IN NEDERLANDS SPEL ENGELSEN LIEPEN VAST OP STRIJDLUST EN TECHNIEK ENGELSEN VOL ONTZAG VOOR ONZE NEDERLANDSE PLOEG Nederland-Engeland en de televisie DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 VOORMALIGE LEERMEESTERS GRANDIOOS BEDWONGEN Het eerste en enige doelpunt voor Nederland in de interland tegen En geland woensdagavond, gemaakt door Coen Moulijn (geheel links). gers op zich concentrerend. Moulijn zag het in een flits: de weg naar het doel lag open. Waiters dook, maar buiten het bereik van zijn handen suisde de bal het houtwerk binnen. De vreugde brak los. Het Feij en- oord-lied „Geen woorden maar da den" daalde uit de kuip neer. Geen tien minuten waren meer te spelen en men begon te geloven in een Ne derlandse overwinning. Sinds Hout- rust 1913 was er geen overwinning meer op de Engelsen behaald, doch slechts acht minuten heeft men de illusie kunnen koesteren. Tot links binnen Venables met een dieptepass de scherp opgestelde Jimmy Grea ves wist te bereiken. Greaves kreeg een niet te missen kans en Pieters Graafland was machteloos. De Brit se voetbaleer was gered. Wel pro beerde men nog met verre schoten het onderste uit de kan te halen rechtsback Cohen bleek daarin een knappe specialist maar het ver diende gelijkspel stond Oranje niet meer af en kon een minutenlange ovatie in ontvangst nemen. (Van onze sportredactie) Voor het eerst sinds vele jaren heeft het Stadion weer „Hup Holland Hup" kunnen zingen. Het was Feijenoords „Golden Boy" Coen Moulijn, die zijn glorieus rentree in het Oranjeshirt bekroonde met een magnifieke knal en die daarmee al de voldoening en bewondering van het publiek over de verrichtingen van de Oranje-elf spontaan deed losbarsten in een wilde orkaan van vreugde. De jubelstemming mocht dan enige minuten voor tijd getemperd worden door het droge schot, waarmee de Engelse topster Jimmy Greaves, Eddie Pieters Graafland kansloos versloeg, doch de bewonderingen het onverwacht behaalde gelijkspel een prachtig cadeau voor de 75- jarige bond bleef. Het publiek is gul geweest. Gul met zijn enthousiasme voor de strijdlust, de ijver en zeker ook de tactiek, waarmee het Neder lands elftal partij heeft gegeven aan de voor malige „leermeesters" van de voetbalvelden. Voorop gesteld, dat de Engelsen het gelijkspel verdienden; zij hebben er voor moeten vechten. En dat mag dan tevens het grootste compliment zijn dat het Nederlands elftal van gisteravond te geven valt. Het is aan één kant verheugend, dat de bondssecretaris-penningmees- ter Lo Brunt enige dagen geleden voor de televisie geen loze woorden sprak. De duizenden, die zijn woor den voor waar genomen hebben, zijn niet bedrogen uitgekomen gelijk dat tegenwoordig zo dikwijls gebeurt. Clubvoorzitters plegen nog al eens graag van te voren aan te kondigen, dat er geen tv-uitzending is en lok ken met deze bewering de stadions vol. Op het laatste moment blijkt voor deze clubbestuurders echter toch het aanbod van de NTS te ver leidelijk. In het commerciële voetbal is het een goed recht, dat bestuurders een maximum inkomst willen hebben, doch de wijze, waarop men dat wil verwezenlijken lijkt ons niet altijd even fair. We kunnen ons dan ook voorstellen, dat velen zich in het ver leden bij de neus genomen voelden. Wij zijn daarom niet gekant tegen de principiële instelling van de heer Brunt ten aanzien van het tv-pro- bleem. Wel vinden wij, dat de heer Brunt een andere en ook eerlijke oplossing had kunnen vinden. Waar om niet beloofd, dat als het stadion uitverkocht zou zijn, op het laatste moment toch nog toestemming gege ven zou worden? De heer Brunt en de KNVB zouden daarmee niet alleen de beslissing aan voetbalminnend Nederland hebben overgelaten, doch zouden tevens bij dit jubileum een vriendelijk gebaar hebben gemaakt jegens de honderdduizenden liefheb bers van het voetbalspel. Wim Sonnevelds plaat FRATER VENANTIUS nog uit voorraad leverbaar bij Musica cFItalia HAARLEMMERSTRAAT 2 voor f 1.95 bij aankoop van slechts ƒ5. aan platen. (Advertentie) BRITSE SPORTPERS De ruim zestigduizend in het stadion, die het zekere voor het onzekere genomen hadden en zich niet hadden vastgeklampt aan een beslissing op het laatste moment tot tv-uitzending, hebben hun ogen eigenlijk niet kun nen geloven. Reeds direct na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Joseph Hannet, maakte het Nederlands elftal duidelijk, dat het positieve bedoelingen had met deze wedstrijd. Wonderwel bleken deze bedoelingen gebaseerd te zijn op een ongekende dosis strijdlust en het vermogen tot het spelen van een uitstekende partij constructief voetbal. De strijdlust en de voetbalkwaliteit, die het Nederlands elftal ten toon spreidde, zijn naar onze mening ook de oorzaken geweest, dat het Engelse elftal niet tot het spelen in staat was van die glansrol, welke men allerwege verwacht had. De solo's van Bobbie Charlton mochten dan nog zo indrukwekkend zijn, het raffinement van Greaves mocht dan nog zo vaak menigeen van schrik vervullen, alles overheersend was toch de moed en het élan van Oranje. kracht aan de aanval. Voor het Ne derlands elftal echter redenen om er nog een schepje bovenop te gooien. Flinkevleugel groeide naar een hoog te, waarop hij voor Charlton dikwijls een onneembare barrière werd en Israël ontfutselde Greaves menige prachtige scoringskans. PRACHTIG TEAM De Leeuw heeft niet in zijn hempje gestaan. Alle elf hebben zij daar voor gezorgd. Pieters Graafland, die dikwijls het onmogelijke presteerde, de DWS-defensie Schrijvers, Israel en Flinkevleugel, geassisteerd door Veldhoen, de fourageurs van de aan val, de onvermoeibare Fransen en Muller, de ongrijpbare linkervleugel van Feijenoord en de talentvolle harde werkers Van Nee en Nuninga. Van het cadeau, dat zij de jarige bond aanboden, hebben vele duizen den intens kunnen genieten. ZELF VERTROUWEN De rentree van Coen Moulijn is door het publiek met gejuich ontvan gen. Het was ook Moulijn, die in Dat Pieters Graafland even voor de rust een kogel van Charlton nog maar net kon stoppen verontrustte het legioen nauwelijks. Nuninga had nog geen ogenblik daarvoor de ver scheurde Engelse defensie het ge lukje gegund van een slecht schot uit kansrijke positie. GURE REGENVLAGEN Prins Bernhard had zijn plaats nog niet ingenomen in de loge na het voorstellen van de spelers voor de regenvlagen hartverwarmende Ne derlandse beleg van de Engelse veste begon weer. Piet Fransen probeerde het met een ver schot, dat Waiters maar net kon bedwingen. Direct hierna dacht Van Nee, dat het be nutten van een kans een treuzelin- getje waard is en schonk de robuuste spil Norman een kennis van Feijenoord uit de roemruchte hand- in-hand-dagen tijd om in te grij pen. GELUKJES De Engelse tegenstoten waren ech ter allerminst van gevaar ontbloot. De Oranje-verdediging geraakte in paniek bij een snelle Engelse aan val, Graafland liep uit en zag Terry Venables over zijn hoofd in de rich ting van het verlaten doel schieten. De lat schoot te hulp. Midvoor Wig- nall legde nogmaals aan, doch zijn schot ging naast. Het geluk zat Ne derland even mee, doch de Engelsen hadden hierna niet te klagen, dat scheidsrechter Hannet een harde charge tegen de alleen doorgebroken Moulijn ongestraft liet. REVANCHE Moulijn nam echter op zijn eigen wijze wraak. In de 32ste minuut kreeg hij de bal van Bouwmeester. Op zijn karakteristieke wijze hield hij even in en Bouwmeester zwenk te naar de lijn, een serie verdedi- „De Nederlanders hebben woens dagavond in het Olympisch Stadion van Amsterdam de vooruitgang van hun voetbal gedemonstreerd". Dat schrijft Brian James van de Daily Mail, een van de vele Engelse jour nalisten die, teleurgesteld over het gelijke spel tegen Nederland, het Oranjeteam een pluim op de hoed steekt. „Het was niet alleen intelligent voetbal, maar ook gevaarlijk en het is slechts aan het doelpunt van Jim my Greaves te danken, dat het Engel se voetbal zijn gezicht redde Dat zelfde doelpunt temperde de vreugde van de 60.000 zingende Nederlandse supporters. Het deed echter niets af aan het feit, dat de Engelsen alles hadden moeten geven om aan een ne derlaag te ontkomen. Wat de Engelse voorhoede ook deed, de sterke Nederlandse afweer, met de excellerende Pieters Graaf land aan het hoofd, was moeilijk pas- seerbaar, terwijl de Engelse midden- linie niet aan een schot toekwam doordat zij de handen vol had aan de Nederlandse voorhoede. Een Neder landse voorhoede die steeds weer dicht bij het heiligdom van doelman Waiters kwam en waarin vooral de linkervleugel met de schitterend spe lende Coen Moulijn, die als een dar tele kleine demon telkens verwar ring stichtte en een formidabel doel punt scoorde uitbl<ïk". Duidelijk teleurgesteld is Brian Ja mes over het statische voetbal van de Engelsen, terwijl hij het Nederlandse team een voorbeeld noemde als een heid. „Wij mogen van geluk spreken, dat wij in rechtsback Cohen een snel le man hadden, want Moulijn was soms ongrijpbaar. Ook in die 32ste minuut na de rust, toen de Neder landers domineerden, ging Moulijn als een bliksemschicht langs Cohen en knalde van 25 meter met de rech ter voet langs Waiters. Een schot dat door geen doelman ter wereld zou zijn gestopt." Jubilerende KNVB recipieerde in Hilton In het Amsterdamse Hiltonihotel heeft de 75-jarige KNVB woensdag morgen zijn buitenlandse gasten ont vangen in een geanimeerde receptie. Toespraken werden gehouden door de president van de Internationale Voetbal Federatie (FIFA), Sir Stan ley Rous en door UEFA - voorzitter Gustave Wiederkehr. Vele geschenken van respectievelijk Oostenrijk, Tsjechoslowakije, België, Denemarken, Frankrijk, Oost- en West-Duitsland, Ierland, Italië, Ned. Antillen, Noorwegen, Spanje, Suri name, Zweden. Zwitserland, Wales, Saarland en Middlesex Wanderers, werden de jubilerende bond over handigd. Aan het slot van deze bijeenkomst maakte de voorzitter van de KNVB, de heer A. L. M. Schroder bekend, dat het bestuur de heren Stanley Rous en Mordy Maduro (voorzitter Antilliaanse Voetbalbond) tot erele den had benoemd. Tot bondsridder van de KNVB werden geslagen John Mears (voorzitter Engelse Voetbal bond), Jose Crahay (België) en Tay lor (Middlesex Wanderers). Het bondsereteken werd uitgereikt aan Doe Willems (secretaris Antilli aanse Voetbalbond) en Frank Essed (voorzitter Surinaamse Voetbalbond). Benfica plaatst zich bij kwartfinalisten Benfica heeft zich woensdagavond te Lissabon door een gemakelij ke 50 zege op de Zwitserse titelhou der Chaux-de-Fonds geplaatst in de kwart-finales van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. Bij de rust leidde de club van Blek Schwartz met 20. Er hebben zich nu zeven clubs voor de kwart-finales geplaatst: In- ternazionale Milan, DWS, Real Ma drid, Glasgow Rangers, Gyoer Vasas (Hong.), F. C. Köln en Benfica. De beslissing over de acht ste plaats valt woensdag a.s. in de tweede wedstrijd tussen Anderlecht en Liverpool An de Belgische hoofdstad. Liverpool won de eerste ontmoeting met 30. Voetbal. Het Utrechtse DOS, de Nederlandse vertegenwoordiger in het toernooi om de Europese beker voor Jaarbeurssteden, is woensdag avond door het Belgische F. C. Luik uitgeschakeld voor verdere deelne ming aan deze wedstrijden reeks. De Utrechters verloren in Luik met 20. Bij de rust leidden de Belgen ail met 1—0. GESPREKKEN IN DE KLEEDKAMERS Engeland rekende niet op sterke tegenstand menwerking met Bouwmeester, het wedstrijd ontbrak daarvoor de tijd nodige zelfvertrouwen gaf aan het omdat de prins bij Leimuiden met Nederlands elftal door enkele keren zyn auto strandde op een politie- na het eerste fluitsignaal van arbiter wagen of het ondanks de gure Hannet, langs zijn bewakers Mullery en Cohen te glippen. De Engelsen wisten al gauw wat zij nog te stellen zouden kunnen krijgen met de kleine Rotterdammers en opvallend was het, dat het accent van de Engelse verdediging naar de linkerhelft ver legd werd. Nuninga en Van Nee, die overigens wat achter bleef in deze verrukkelijke show, slaagden er hier door in zich wat meer vrijheid te verwerven. Het eerste werkelijke gevaarlijke moment was dan ook voor het Engelse doel. Van Nee brak door, doch de laatste hoop van Blackpool, doelman Waiters kon nog met een moedige duik verhinderen, dat het been van de Heraclied het leer vol zou treffen. De Engelsen be schikten echter ook over het nodige talent om het de Nederlandse ver dediging lastig te maken. Greaves en Charlton solieerden enkele malen langs een serie Nederlandse verde digers, doch gerichte schoten bleven uit of Pieters Graafland stond op de goede plaats. SCHEPJE BOVENOP Engeland voelde zich toch blijk baar niet helemaal op zijn gemak. Men wilde geen risico's nemen, speelde soms van grote afstand te rug op de doelman en onttrok man- Een moment voor het Nederlandse doel tijdens de wedstrijd Nederland Engeland. V.l.n.r. Charlton, Schrij vers, Muller, Flinkevleugel en Frans- sen. „WAN DIT RESULTAAT heb ik v alleen durven dromen, verwacht heb ik het ndet", zei Dennis Neville na afloop in de Nederlandse kleed kamers, waar de glunderende ge zichten nauwelijks zichtbaar waren in de damp van de hete douches. „De jongens hebben schitterend ge speeld, echt Engels zou ik het willen noemen. Maar wij hebben ook een flinke les gehad. De les, die zegt, dat je moet blijven vechten tot de laatste seconden van de negentigste minuut. Wij zijn een beetje afgezakt in de laatste minuten maar de boys heb ben man voor man hard gewerkt. Van de Engelsen had ik eerlijk ge zegd meer verwacht, maar vergeet niet dat zij ook weinig kans kregen hun meesterschap te tonen". Boven op een bank stond Neville de pers te woord en stralend be groette hij zijn Landgenoten, die daar na te horen kregen welk prachtig materiaal hij onder zijn Nederlandse pupillen heeft gevonden. Piet Fransen stond rustig in een hoek met zorg een scheiding in zijn natte kuif te trekken. „Fantastisch hé, 11 tegen zo'n ploeg. Die jongens speel den flink op de man, maar dat mag ook wel, grof was het nooit. Ja ik heb me echt lekker gevoeld in deze wedstrijd ondanks dat nare weer en ondanks het feit, dat ik het erg moeilijk had omdat ik voor en achter moest zijn, de gaten moest stoppen en gelijk die Venables moest dek ken". rDDY PIETERS GRAAFLAND moest poseren met „het konijn" de mascotte van weleer, die weer in ere is hersteld en de hele, natte avond in zijn oranje-witte pakje in de regen naast het Nederlandse doel heeft gezeten, de wollige oren recht omhoog. „Ze vroegen me dat ding mee het veld in te nemen. Dat heb ik dan maar gedaan, al hou ik niet van die comediie. Overigens heeft het konijn het goed gedaan ai was het wel erg dat ik er toch nog een moest door laten". In het Engelse kamp was men dank zij de niet meer verwachte treffer op-de-valreep van..Jimmy Greaves toch niet ontevreden over het gelijke spel. „De Nederlandse ploeg heeft formidabel gespeeld", zei de Engelse manager Alif Ramsey na afloop vol bewondering. „D'e Nederlanders zijn technisch wat minder sterk dan de Belgen, tegen wie wij enkele weken geleden op Wembley 22 speelden, maar zij spelen de bal sneller af en zijn daardoor gevaarlijker". Voor alle Engelsen was Coen Moulijn die grote man. „Als hij zo speelt, is hij ook in onze League ndet te hou den", gaf aanvoerder Ron Flowers als zijn mening te kennen. „Overigens vond ik ook Flinkevleugel en Bouw meester uitstekend spelen". Jimmy Greaves, Engelands „redder" had veel ontzag voor de Nederlandse verde diging. „Ik vond alle verdedigers vooral fysiek erg goed, maar uw nummer 3 (Israel) is een heel groot DE ENGELSEN hadden duidelijk niet op zulke sterke tegenstand gerekend. Maar gezien het verloop van d'e wedstrijd kon het Britse ge zelschap toch nog met een tevreden gevoel aan het diner in het Amster damse Havenrestaurant beginnen. „Ik ben er zelf ook een beetje van geschrokken", zei een oprecht ver heugde Coen Moulijn na afloop doe lend op zijn magnifieke treffer waar mee hij zijn succesvolle come-back nog meer luister bijzette. „Frans Bouwmeester trok die kamthalf goed mee. Ik wachtte tot Cohen op zijn verkeerde been stond en ik had bo vendien het geluk dat Norman de ruimte tussen de paal en keeper Waiters open lliet". Het Rotterdamse enfant terrible vertelde het aan een ieder, die het horen wilde. „Jammer dat die gelijkmaker er in ging. Voor alle jongens natuurlijk maar vooral voor me zelf, je vindt het toch altijd iets geweldigs als je matchwinnaar wordt". Naast hem stond een wat vergeten Frans Bouwmeester. De Bredase Feijenoorder had niettemin een groot aandeel gehad in de flitsende acties van de Nederlandse linkerwang. „Die Engelsen speelden lekker vinnig, maar vielen me toch wel iets tegen. Natuurlijk hebben zij nog een uit stekende ploeg maar wij waren toch zeker mi et minder". Klaas Nuninga was ook al gelukkig. De „gelegenheids rechtsbuiten" had erg tegen zijn taak opgezien, maar hij vond het achteraf toch nog alle maal erg meevallen. „Een fijne wed strijd en een fijne sfeer".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12