Serge Iljoeschin HAGENAAR IS VOOR TWEEDE KEER IN EEN JAAR RUBEWIJS KWIJT ZAL ER EEN KORFBALCLUB WORDEN OPGERICHT Kustvaarder Teunika nog niet vlot DINSDAG 8 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER GEVAARLIJK INHALEN voor een soortgelijke overtreding al gaan, waarschijnlijk omdat hij toch Een 31-jarige directeur uit Den gevonnist en neemt het met de vei- niets tot zijn verdediging aan te voe- ~Tiag behoort sinds gisteren waar- ligheid in het verkeer blijkbaar niet ren had. Daar de officier, mr. N. J. :hijnlijk tot de zeer weinige auto- zo nauw", kwam de kantonrechter Out, het gebruik van alcohol als een notulisten, die met twee voorwaar- tot de conclusie. „Dat was toen ook strafbezwarende lelijke ontzeggingen van hun rijbe- mijn schuld niet", repliceerde ver- oegdheid rondrijden. Na in het be- dachte kort en bondig. in van het jaar reeds te zijn veroor- De officier vond he w_, leeld tot een hoge geldboete en de verdachte ook nu weer op onverant oorwaardelijke ontzegging van zyn woordelijke wijze had ingehaald, af- ijbevoegdheid voor de tijd van 6 doende geleverd en eiste daarom - naanden, proeftijd 1 jaar, hoorde de naast een geldboete van 100 subs. 20 het eveneens bezwaarlijk, dat de ver- maakte de kantoorbediende de bot- lirecteur gisteren namelijk naast een dagen de onvoorwaardelijke ontzeg- tegenwoordiger vooraf een aantal bor- ®in6 des heviger en kreeg hij voor eldboete van f 150 subs. 30 dagen ging van verdachtes rijbevoegdheid reis had gedronken. Hij veroordeelde deze '.onhandige manoeuvre even- oveneens genoemde voorwaardelijke voor de tijd van 1 jaar. „Ik ben niet hem bij verstek tot een boete van efn®. proces-verbaal. Daar achter ontzegging tegen zich uitspreken, over de witte streep geweest en voel f 75 sub. 15 dagen, bij wijze van T1in a h«jfa|'vp «ew Ditmaal kreeg hij dit vonnis omdat mij dus niet schuldig aan die aan- waarschuwnig, tot de geëiste voor hij, evenals destijds, een zeer gevaar- rijding", aldus verdachtes laatste waardelijke ontzegging van de rij- lijke inhaalstunt had uitgehaald. In woord. bevoegdheid SS.SRSV1'. t' ,nibii De kantonrechter achtte het echter 3AAG8E SCHOPW had h«J namelijk eveneens bewezen, dat verdachte n VERLEIDING TE GROOT mge .en w" zeer gevaarlijke inhaalmanoeuvre had Een 42-jarige assistent-bedrijfslei- verlichtine nor orima in orde daarbij dermate ver over de „witte eernaak;t en legde hem dientenge- 8" LEIDEN kocht enige maan- wasd® verlichting nog prima in orde >tr*en" rokomon Hdt en iegae nem aienienge en deden ook de claxon en de nch- schien kan dat als een verzachtende omstandigheid in aanmerking wor den genomen", benutte verdache zijn laatste woord. De kantonrechter vond dit echter geen verzachting van de overtreding en vonniste derhalve conform. WATER VREES Omdat van de auto, waarmede een 32-jarige scharenslijper uit LEIDEN in de avond van 9 november over de rijbaan langs de Leidse Vaart reed, slechts één koplicht brandde, dacht de bestuurder van een tegenligger, omstandigheid liet een 19.:iarige kantoorbediende uit gelden, eiste hij naast een geldboete Noordwijk, dat er een moterrijwiel van f 100 subs. 20 dagen de voor- naderde. Eerst op het laatste moment De officier vond het bewijs, dat waardelijke intrekking van verdach- zaS de kantoorbediende, dat het een tes rijbevoegdheid voor de tijd van au*° w,3® fn ®en botsing bleek on- I 6 maanden, proeftijd 2 jaar. De kan- vermydelijk. Door scherp naar links ijbevoegdheid voor de tijd van 6 doende geleverd en eiste daarom tonrechter, mr. W de Koning, achtte m Plaats van naar rechts te sturen een tegenligger volgde. Verdachte bestreed het en laste den geleden een auto, zonder hier- voor de nodige rijbevoegdheid te be- Een 25-jarige vertegenwoordiger ritten. Na enige rijlessen werd de af bleek, dat zijn auto behalve een defecte koplamp ook nog twee afge sleten banden, een „geluidloze cla xon" en twee niet werkende rich tingaanwijzers bezat, kreeg de scha renslijper op zijn beurt vier proces verbalen. „Voor ik in de auto stapte en deden ook de claxon en de rich tingaanwijzers het goed", zo verze kerde de scharenslijper de rechter gelegde feit met klem. „Ik ben voor uit LEIDEN had in de late avond van verleiding hem te groot en ging hij Daar zijn auto na de botsing „vol de witte streep gebleven en er zou de 13e september weer eens temeer met zijn pas verworven bezit aan het komen in elkaar zat" viel het z.i. niets aan de hand zijn geweest als het bewijs geleverd, dat „alcohol bij toeren. Niet voor lang overigens, moeiiijic te bewijzen, dat de claxon de bestuurder van die tegenligger de snelverkeer" bijzonder gevaarlijke want op het kruispunt De Kempe- en richtingaanwijzers voordien al bocht normaal en niet te veel naar en schadelijke gevolgen kan hebben. naerstraat-Geverstraat verleende hij defect waren. „Een deskundig on links had genomen" zo verzekerde Na op genoemde avond in het dorp Seen voorrang aan een van rechts derzoek heeft uitgemaakt, dat dit in de directeur. Een getuige a décharge, De Kaag een café te hebben bezocht, komende auto en werd door de hier- derdaad wel het geval was", kon de die bij verdachte in de auto zat, on- waar hij de nodige borrels had „ge- uitvolgende botsing „op heterdaad" kantonrechter, na raadpleging van derstreepte de verklaring van „zyn tankt", nam de vertegenwoordiger betrapt. het pr0ces-verbaal met zekerheid oaasvolkomen. Niet aldus twee ge- met zijn auto een bocht in de Julia- De officier keurde de wijze, waar- verklaren. Gezien dit onderzoek acht- tuigen a charge die hadden gezien, nalaan ter plaatse dermate ruim, dat op verdachte had gehandeld ten te de officier afdoende bewezen, dat dat verdachte over de streep heen hij tegen een hek opbotste, vervol- scherpste af. „Een auto kopen alvo- de auto van de scharenslijper een op de linkerrijbaan was gekomen en gens dwars de rijbaan over schoot om rens het rijbewijs wordt gehaald gevaar op de weg had gevormd, en dus, vooral omdat het hier 'n bocht vla een tweede hek een tuin in te loopt meestal fout af, omdat men dan een gevoelige correctie hier dus al- betrof, zeer onverantwoordelijk had „caramboleren". Een aldaar staande gauw bezwijkt voor de verleiding om leszins op zijn plaats was. Hij eiste gehandeld. „Enkele kilometers terug stenen pilaar ving de vrijwel onbe- toch te gaan rijden", aldus de con- dan ook een totale boete van 120,- zag ik hem ook al enige auto's op stuurde auto uiteindelijk op. Een en clusie die hij ook uit het onderhavige subs. 24 dagen. Nadat verdachte zeer gevaarlijke wijze inhalen", voeg- ander leverde een vrij aanzienlijke geval trok. Ter correctie eiste hij f 80 uiterste clementie had bepleit, redu- Het Jeugdwerk in Lisse Maandagavond werd in de Witte spoedig bericht worden gezonder Zwaan te Lisse vergaderd door het over de aanvang van genoemde cur- „Comité Activering Jeujdwerk" sussen. (C.A.J.), het overkoepelend orgaan Het behoort ook tot de taak var voor alle jeugdverenigingen van het CAJ om nieuwe takken van spori niet-katholieke zijde, welke vergade- tot ontwikkeling te brengen, in welk ring gepresideerd werd door de heer verband getracht zal worden te ko G. van Houten. In deze vergadering men tot oprichting van een korfbal werd het jeugdwerk en de ontwik- club in Lisse. Wegen uitbreiding var keling ervan in Lisse grondig be- het gem. sportpark wordt de be sproken, voorts ook het organiseren oefening van deze mooie sport thans van diverse cursussen voor jeugdlei- tot de mogelijkheden gerekend. Be ders(sters) in samenwerking met het Iangstellenden voor deze sport kun „Inter-parochieel Jeugdwerk" (IPJ) nen rich opgeven bij de voorzitter van katholieke zijde. Voor deze cur- van het CAJ, de heer G. van Houten sussen blijkt weer een goede belang- Kanaalstraat 200 of bij de secretaris stelling te bestaan en in nauw over- de heer Alb. Helmus, Zwanendree' leg met het IPJ zal getracht worden alhier, voorts bij de jeugdleiders var deze cursussen spoedig te laten star- jeugdverenigingen, ten en wel in boetseren, handenar- Wanneer voldoende belangstelling beid en bloemschikken, terwijl ook blijkt, zal het CAJ, e/entueel in sa- een EHBO-cursus overwogen wordt, menwerking met het IPJ alle mede- Na een te houden bespreking met werking verlenen om deze tak van het IPJ zal aan de belangstellenden sport in Lisse tot ontwikkeling te brengen. Het subsidiebeleid was voorts in •f?e kantoorbediende voelde zich de vergadering van het CAJ een uit- met schuldig. „Als hy normaal twee voerig punt van bespreking. Jeugd- lichten had gevoerd, zou er niets ge- clubs en verenigingen kunnen een beurd zijn was hij van oordeel. aanvrage voor subsidie eveneens in- Waarom week u naar links uit m dienen by de heren Van Houten of plaats van naar rechts in welk laat- Helmus, waarna het CAJ een be ste geval er misschien geen botsing slissing neemt betreffende het al of had plaats gevonden informeerde niet verlenen van subsidie de officier belangstellend. „Naar Mevr. Tissing bracht het finan- rechts had ik kans gelopen in de cieel verslag uit en werd op voorstel wegberm en in het water terecht te van de kascommissie voor haar be komen en dat risico leek mij minder heer decharge verleend, aanlokkelijk", aldus verklaarde de kantoorbediende de reden van zijn manoeuvre. Dit feit als een verzachtende om standigheid in aanmerking nemende, kwam de officier tot een eis van slechts 20,- subs. 4 dagen. Een en VOORHOUT FORE HOLTE-ATHENE Reeds in de eerste fases van deze de een van de getuigen er nog aan schadepost op. boete subs. 16 dagen. „Ik heb kort ceerde de kantonrechter de boete tot toe. „U werd in januari van dit jaar De vertegenwoordiger liet verstek daarna mijn rijbewijs gehaald en mis- 85,- subs. 12 dagen. ander tegen elkaar afwegende achtte wedstrijd was duidelijk dat Foreholte de kantonrechter verdachtes schuld de eerste nederlaag zou moeten in- dermate gering, dat de boete slechts casseren. Athene startte met 'n over- 7,50 subs. 1 dag werd. WIJ MAAKTEN EEN PRAATJE MET Ruslands grootste vliegtuigbouwer begon als grond- werker en Kuipje ven een baggermacKinist, doch leidt j nu zijn vliegtuigfabriek. (v«n onze verslaggeefster) Moskou (P&P/APN) - De kamer waarin we ons bevinden, toont overduidelijk wat voor man hier werkt. Talrijke tekeningen aan de wanden, een vel tekenpapier met magneetklemmen vastgezet op een wit geëmailleerd tekenbord, waarop de schematische voorstelling van de „11-62" en op het grote bureau een schaalmodel van hetzelfde nieu we toestel, dat in de entourage waarin de beroemde Russische vlieg tuigconstructeur Serge Iljoeschin werkt. 70 JAAR Tegenover ons zit hij, een betrek kelijk kleine man, die men zijn zeventig jaren niet aanziet Het donkerblonde haar, kort en ach terover gekamd, grijst iets bij de slapen en omlijst "ijn markant hoofd. Levendige ogen onder zware wenkbrauwen en een vrien delijke glimlach typeren deze man als iemand die graag met men sen omgaat, maar uit zijn hele wezen straalt iets van onverzet telijkheid, een man die weet wat hij wil en die niet aflaat het voor genomen doel te bereiken. Onze gastheer is dadelijk bereid iets over zijn werk en leven te vertellen. Vliegtuigen vormen zijn hobby en zijn leven en er is niets waarover hij liever spreekt Maar natuurlijk willen wij wel eens we ten, hoe deze liefde voor de lucht vaart bij hem is ontstaan. „Ik ben er niet mee geboren," merkt hij lachend op. En dat is duidelijk, want zeventig jaar ge leden was er nog geen sprake van echte luchtvaart, zoals wij die la ter leerden kennen. HET TOEVAL Iljoeschin is een boeiend vertel ler. Hij verhaalt ons van zijn jeugd en over zijn carrière, waar in hij niets cadeau kreeg, doch voor alles heeft moeten werken en vechten. Serge werd in de omgeving van Wologda als elfde kind in het ge zin van een kleine boer geboren. Het was echter niet het boerenbe drijf dat hem aantrok. Reeds als jongen ging hij naar de stad en werkte daar in diverse betrek kingen, zoals grondwerker, nacht waker bij een spoorwegbouwpro ject en als hulpje van de machi nist van een baggermachine. In het jaar 1910 werd op het vliegveld Kolomjashskoje bij Sint Petersburg de eerste Russische luchtvaartweek gehouden. Een groepje grondwerkers werd aan getrokken om het veld voor deze gelegenheid in goede conditie te brengen en bij dit groepje kwam toevallig Serge terecht, toen een jongen van zestien jaar. Het adembenemend schouwspel en de kennismaking met beroemde vliegers uit die tijd, zoals Oetot- schkin Lebedjew, Popow en de Fransman Morane, maakten op de jongen een onuitwisbare in druk. BERST ZWEEFVLIEGEN Van die dag af had hij zijn hart aan de luchtvaart verpand. Voor zover de mogelijkheden dat toe lieten, oriënteerde hij zich op dit gebied, zodat hij, toen de re volutie uitbrak, kon worden opge nomen in een groep van monteurs die van het ene front naar het an dere trokken om defecte vlieg tuigen te repareren. Na de oorlogshandelingen ging Mj naar de academie voor vliegtuig- ingenieurs, waar hij heel hard heeft gewerkt om zijn ideaal te realiseren. In die periode bouw de hij zweefvliegtuigen. In 1933 ontwikkelde hij zijn eerste mo torvliegtuig. In het begin werk ten in zijn onderneming 40 tot 50 jonge enthousiaste technici, maar tegenwoordig is het bedrijf uit gegroeid tot een enorme onderne ming, die in staat is aan elke vraag op het gebied van de moderne vliegtuigbouw te voldoen. Onder zijn leiding werden in de loop der jaren zo'n veertig verschillende vliegtuigtypen ontwikkeld. Serge Djoeschm (links) in gesprek met testpiloot W. Kokkinaki (rechts). De eerste was de ZKB-26 "Mos kou". Met deze machine werd een nonstopvlucht van Moskou naar Wladiwostok over 7600 ki lometer gemaakt in 24 uur en 36 minuten en een jaar later werd met deze machine de Atlantische Oceaan overgestoken. Een der volgende typen was de IL-2, een militair vliegtuig, dat grote ver diensten heeft verworven in de laatste wereldoorlog. Dan de voor treffelijke verkeersvliegtuigen zo als de IL-12 en de IL-14 en dan het Turboj et-toestel de IL-18, die in de gehele vakwereld als fantas tisch werd betiteld. ■m vm ée irilstyji» vu ét aitmwt U-êt op hot vtoogreM Maar ▼oor oem proefvlucht. Let op de in bet achterdeel geplaatste motoren. MOTOREN IN DE STAART En nu is er dan de IL-62, het nieuwe passagiersvliegtuig voor de lange afstanden. Voor de eer ste keer in de sow jet vliegtuigbouw heeft men de krachtbronnen niet in de vleugels, maar in de staart geplaatst. Dat is voor de passa giers een groot voordeel, zowel wat betreft het rumoer, als wat de trilling betreft. Slechts wanneer we zeker zijn van de betrouwbaarheid en vol ledige vliegzekerheid kunnen ga randeren," zegt Iljoeschin, "zal deze machine in serie worden ge bouwd. Voorlopig worden er met enkele prototypen proeven geno men, waarbij een héél zwaar pro opgevallen, dat onze gastheer Een modern vliegtuig is eigenlijk een vliegend laboratorium, met honderden ongelooflijk gecom pliceerde instrumenten en appara ten, die van één punt uit worden bediend. Daarom is het goed om reeds voor de eerste vlucht zoveel mogelijk te weten over de kwa liteiten van de nieuwe machine. Voordat het vliegtuig de lucht in gaat, wordt het op de grond, zoals bijvoorbeeld in de windtunnel en in een groot waterbassin tot in alle details op de proef gesteld. Want bij een vliegtuig mogen elfs na 30.000 vlieguren nog geen ver moeidheidsverschijnselen optre- DE GEPANTSERDE Tijdens een korte gesprekspauze vragen we: „Van welk van uw vliegtuigen houdt u het meest?" De oude ontwerper lacht even en denkt na. „Ja, dat is eigenlijk een beetje merkwaardige vraag, want natuurlijk zit ir elk ontwerp een stukje van mijn hart. Maar ik geloof wel te mogen zeggen, dat ik voor de IL-2 een speciaal zwak heb." Hij zwijgt en kijkt uit het raam. „Dit toestel werd als het ware met veel pijn geboren. Het was onze eerste gepantserde, kist en er waren militairen die meenden, dat de machine te zwaar en te traag zou zijn om werkelijk iets te kunnen presteren in een ge vecht. Een jaar lang hebben deze over wegingen de bouw uitgesteld. Tenslotte is de machine toch in serie gebouwd en boekte ze grote successen in de strijd. Duitsers noemden haar „De zwarte dood." Gedurende ons onderhoud is ons opgevallen, dat onze gastherer een groot litteken op zijn voor hoofd heeft. Plotseling merkt hij op, dat we er naar kijken en hij begint te lachen. „Hoe ik daar aan kom?" Zijn hand strijkt zacht over de plek. „Dat dateert al van vele jaren her, toen ik nog aan mijn eerste machine werkte. Toen moest ik met een klein vlieg tuigje soms van en naar Moskou en op een avond kreeg ik pech en moest ik in een mij onbekend gebied en in het donker een nood landing maken. Ik kwam er met een wond aan mijn hoofd nog goed af. „Wij knikken instem mend. „Dat litteken is voor mij een doorlopende herinnering aan de grote verantwoordelijkheid die zowel een vlieger als een vlieg tuigconstructeur draagt," merkt hij schertsend op. ZIJN HOBBIES Sinds vele jaren heeft Iljoeschin ook zitting in de Opperste Sow- jet en wel voor zijn eigen kies district. Ook al heeft hij het erg druk, toch moet hij steeds tijd vinden om zich ook met zijn kie zers te bemoeien. Hij ontvangt veel brieven van hen en schrijft hen zelf ook. Zo nu en dan gaat hij eens op rondreis en spreekt met de boeren, arbeiders, hand en hoofdwerkers in zijn district over de zaken van belang Als het vakantietijd is, gaat de constructeur steeds naar zijn ge boortedorp. In de /ouden van Wo logda gaat hij jagen en vissen, om zich eens heerlijk te ontspan nen. Het jagen is eigenlijk wel een hobby van hem, want zo nu en dan gaat hij ook wel jagen in de steppen van Wol ga. Een andere interessante liefheb berij van de grote vliegtuigbou wer zijn Russische volksliederen. In zijn vrije tijd draait hij soms uren lang zelfgemaakte bandop namen van zangers als Schal ja- pin, Sobinow en van zangkoren. Zelf zingt hij ook graag, waar bij hij zich dikwijls begeleidt op de accordeon. Als echte Rus heeft hij voor dit instrument een zwak. Zo is Iljoeschin een voorbeeld voor een man, die door een ge zond verstand en een groot Toor- zettingsvermogen zich heeft op gewerkt van grondwerker tot in ternationaal vermaard vliegtuig bouwer, maar die in zijn hart nog altijd een heel gewoon mens is gebleven. Ufadn* verboden). weldigend offensief waartegen de Foreholte-defensie geen verweer had. Athene bouwde met goede aanvallen en keiharde schoten aan een goede 30 voorsprong welke reeds na 4 minuten was bereikt. Hierna wist Foreholte tegen te scoren en ook wat meer tegenstand te bieden. Nadat Athene er 41 van gemaakt had kon Foreholte er wederom een puntje te genover stellen 42. Athene was ech ter de betere ploeg en nog voor rust wisten zij weer de score tot 52 te verhogen. Na rust moest de Foreholte-keep- ster voor de zesde maal de bal uit het net halen: 62. Er zouden echter nog meer doelpunten komen want nadat een doorbraak van Foreholte de stand op 6—3 had gebracht, liep Athene gestadig naar 83 met weliswaar niet zo goed gerichtte, maar wel harde schoten die de Foreholte-keep- ster te machtig waren. Hierna kreeg de keepster een bal in haar gezicht en moest de wedstrijd staken,. Een van de speelsters nam haar plaats onder de lat in en wist heel wat te keren waardoor Foreholte nogmaals kon scoren 84. In de laat ste minuten was een kogelhard schot ook haar te machtig en zo won Athe ne zeer verdiend met 94. Vooral technisch was Athene de meerdere van Foreholte, bij Forehol te zat de grootste fout in het niet snel genoeg terugkomen na de aan val. Vandaag hoopt men de Nederland se kustvaarder Teunika van het strand bij Callantsoog vlot te trek ken. De poging om met behulp van een helikopter een sleepverbinding tot stand te brengen tussen de kust vaarder en de sleepboot Hector is gistermiddag om vier uur geslaagd. De kustvaarder Teunika, die 199 ton meet en eigendom is van de re derij A. Polder uit Amsterdam is zondagochtend omstreeks half acht gestrand tussen paal elf en twaalf ter hoogte van Callantsoog. Het schip, geladen met china-klei, was onder weg van Schotland naar Antwerpen. Men besloot een helikopter te ge bruiken omdat de weerberichten voor de komende dagen slecht zijn en het tot stand brengen van een verbinding tussen het gestrande vaartuig en de sleepboot met behulp van een sloep daardoor niet moge lijk is. Nadat de rijkspolitie het strand tussen twee strekdammen had afge zet, landde de helikopter omstreeks half vier op het strand bij Callants oog. Inmiddels was daar ruim 1000 meter staaldraad uitgelegd, waarvan het uiteinde door de helikopter werd opgenomen. De helikopter slaagde erin de draad ruim 600 meter ver in zee te trekken en daaraan een anker en een boei in zee neer te laten. Het werk moest bij slecht weer met windkracht 6 tot 7 uit zuid-westelijke richting worden uitgevoerd. De sleepboot Hector is inmiddels ter plaatse gekomen en zal aan deze dunne draad de 1300 meter lange stalen sleepdraad van het strand af naar zich toetrekken. Bij hoogwater hoopt men dan een eerste poging te doen de Teunika weer vlot te trek ken. Tussen de duizend en tweedui zend jonge haantjes zijn gisteren in Heerjansdam omgekomen toen de kippenloods van de landbouwer B. W. Broekhuizen afbrandde. De brand ontstond vermoedelijk door een de fect aan de oliestookinstallatie. De Presidenten Nasser, Ben Bel la en- Aref (resp. van Egypte, Algerië en Irak) zullen begin januari in Bag dad een belangrijke conferentie hou den, zo is in de Iraakse. hoofdstad van officiële zijde vernomen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8