eenstu Auto te water; lifter verdronken VRIJ OP 5 MEI Duurste Nederlandse fokstier naar Spanje RUZIE TUSSEN JONGENS MET MES BESLECHT Roofoverval met scherts-revolver Britse militairen, „Buffs", patrouilleren in de straten van Georgetown in Brits Guiana om de rust te hand haven tijdens de verkiezingen welke daar vandaag gebonden sijn. Voor de eerste maal is bij bergingswerkiaamheden op de Nederlandse kust eeir helicopter gebruikt De wen telwiek werd ingeschakeld om een lijntje over te vlie gen van de gestrande „Teunika" op het strand hij Cal- lantsoog naar de sleepboot „Hector", welke het scheepje uit lijn benarde positie op het strand ion pogen te «rekken. Op de foto lien we de wentelwiek op weg met de lijn naar de sleepboot; de operatie werd onder grote belangstelling vanaf het het strand gevolgd. DINSDAG 8 DECEMBER 1964DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 jonge, belegen, oude Edammer of Goudse KANNUNNIKEN BENOEMD BISDOM HAARLEM De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kanunniken van het ka thedraal kapittel de zeereerw. heren W. J. de Graaff, president van het Groot-Seminarie te Warmond en dir. H. Kuipers, officiaal van het bis dom. Wekenlang werd de omgeving van bet Noord-Finse dorpje Holoila onveilig gemaakt door deze reusachtige wolf, die nadat hij tijdens een drijfjacht werd geschoten, meer dan 84 kilo bleek te wegen. De foto toont het beest op een weegschaal omringd door de dorpelingen. ONZEKER BESTEL! NA HET VERWARREND diebat over 't vraagstuk van reclame in radio en T.V., dat donderdagavond j.l. in de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor O. K. en W.-zaken heeft plaats gehad, is men in politieke kringen nog volop met het nakaarten bezig en dat zal nog wel enige tijd blijven. In dit stadium immers, nu men toch eigen lijk wel een eindweegs en route zou moeten zijn met een prodiuktief ge sprek over het doel van het „open bestel", dat iedere welwillende en weldenkende voor ogen staat, is er nog weinig of niets anders voorhan den dan een volkomen „onzeker be stel". Het bestaande wordit algemeen afgezworen en niet langer als bruik baar beschouwd; het verlangende nieuwe staat nog niemand concreet voor ogen. In die warwinkel van ge dachten, oplossingen en losse ideeën heeft het vraagstuk van de reclame het geheel nog verwarder gemaakt. Minister Bot poogde, nadat zelfs het akkoord van Wassenaar geen uitweg had kunnen bieden de steen der Wijzen door de pacificatie-commissie te laten vinden. Maar nadat deze hem een oplossing aan de hand heeft ge daan, heeft de bewindsman zich ijlings van dit plan afgewend en' zelf een ander project daarvoor in de plaats gesteld: een beginnend experiment van de ether-reclame in deradio. En dan nog wel op het derde FM-net, dat pas in het voorjaar beschikbaar komt. Wie zou hebben gedacht, dat de reclame, die vrij algemeen aan vaardbaar wordt geacht (nadat zulks vroeger weliswaar heel anders lgg) nu normaal op het eerste TV-net zou worden toegelaten, dat immers ieder een kan bereiken, komt bedrogen uit. De pacificatie-commissie verwijst de TV-reclame naar het tweede net, waarvoor nog plausibele motieven vallen te bedenken. Maar minister Bot wil dat zelfs voorlopig nog niet en wil niet verder gaan dan het derde radio-net. ryinDELLJK IS. dat hem bij die op- zet moeilijkheden in het kabinet van de zijde van VVD en een deel der CHU parten hebben gespeeld en wanneer men al de door ons genoem de factoren bijeen beziet, heeft men enig beeld van de moeilijkheden, waarin het vraagstuk van de ether reclame op dit moment is verzeild geraakt. R/IEN KAN DAARAAN nog toevoe- gen, dat mr. Bot zijn plan bui tengewoon slecht en ontactisch in <f Kamers heeft gebracht. In de Eerste Kamer door het zeer onduidelijk voor te dragen, zodat noch de senatoren, nóch die publiciteit er weg mee wis ten. Aan de overkant van „Het Bin nenhof' op nagenoeg dezelfde wijze, hoewel de bewindsman was gewaar schuwd de zaak daar anders aan te vatten en althans wat beter te eta leren. Hij heeft de waarschuwingen in de wind geslagen en is zijn eigen weg gegaan. Het zal spoedig genoeg blijken, dat de Kamer daarvan wei nig gediend is geweest. Noch minister Bot, noch het goede overleg tussen regering en volksvertegenwoordiging, nog de zaak zelf is daarvan een haar beter geworden. Integendeel. INTUSSEN IS ER gelukkig een klei- ne troost komen opdagen in de vorm van de motie van mr. Baeten, die op een verdienstelijke mander heeft gepoogd datgene bijeen te ve gen, dat op het stuk van de reolame- TV en het omroepbestel nu eens niet alleen maar tot controverses aanlei ding geeft, maar dat tenminste in staat is de geesten te binden. De heer Baeten is terecht in zijn motie be gonnen met ook voor anderen dan de huidige omroepen en de weinige an deren, die toegang tot de etherpoort hebben althans in beginsel het recht op zendmachtiging op te eisen, het geen van een bestuurslid van een der omroepen, als mr. Baeten is (KRO) ail een mooi ding mag worden ge noemd. Het stuk is uiteraard een par lementaire motie; men mag er o.i. toch ook wel een verklaring vanuit de omroepwereld in zien. De geesten zijn daar trouwens thans zonder twij fel wel „open" voor het nieuwe be stel. Op de tweede plaats dringt de motie terecht op het toelaten van re clame aan en wel in de TV; vervol gens op het spoedig totstandkomen van de omroepwet (die ail jarenlang itn de versukkeling ligt) en de motie vat dat allemaal samen in het ver langen, dat in alle geval vóór 1 maart a.s. tot efficiënte actie wordt over gegaan. Een tamelijk makke motie, zo zou men kunnen zeggen, maar men kan nu eenmaal de basis van zaken waarover we het eens zijn niet te breed nemen. Dat zit er niet in. We hopen niettemin, dat de motie- Baeten als een breekijzer zp.i kun nen werken om het huidige bestel „open" te maken. Op de rijksweg Hoorn-Amsterdam, ter hoogte van de gemeente Ouden dijk, is gistermorgen om half elf een personenauto geslipt, tegen het be tonnen uiteinde van een brug ge botst, over de kop geslagen en in het water van de Beemster-uitwatering terecht gekomen. Een lifter, de 20- jarige dienstplichtig soldaat A. Kees man uit Enkhuizen, werd uit de auto geslingerd en verdronk. De bestuur der, J. S. uit Bovenkarspel, raakte bekneld in de wrakstukken van zijn totaal vernielde wagen. Hij werd ern stig gewond, maar kon tijdig uit zijn benarde positie worden bevrijd. Het stoffelijk overschot van de in Oir- schot gelegerde soldaat Keesman werd later opgedregd. Volgend jaar 5 mei (Bevrijddngs- dingsdiag) zal iedereen vrij zijn, voor zover het werk dait toestaat. Deze be slissing van het College van Rijksbe middelaars is gebaseerd op een re geringsbesluit om elk lustrum van de bevrijding groots te vieren. Nederlands duurste fokstier, de tweejarige De Riek, is gekocht door een boerencoöperatie uit het Spaan se dorp Torrelavega. De stier is de zer dagen met een speciaal ingerichte spoorwegwagon naar Spanje ver voerd; tijdens de reis werd het dier door een Nederlander verzorgd. De Riek zal in Spanje gestatio neerd worden bij het centrum voor kunstmatig inseminatie, en men ver wacht dat de stier in de tien jaar, dat men hem nog te leven geeft, zal zor gen voor ruim 50.000 nakomelingen. De boerencoöperatie heeft voor De Riek een bedrag van 60.000 gulden betaald. Een overzicht van de grote brand, welke maandag een fabriek van schuimplastic in Rotterdam in de as heeft gelegd. Behalve de fabriek gingen ook een opslagplaats, de kantoren en een viertal woonhuizen in de vlammen op. Hoewel er tijdens het begin van de brand in de fabriek werd gewerkt zijn er geen persoonlijke ongevallen gemeld. De materiële schade wordt getaxeerd op meer dan 2Vt miljoen gulden. Een ruzie tussen een voorbijganger en een paar opgeschoten jongens, die voorbijgangers lastig vielen door het laten ontploffen van knalbommen is uitgelopen op een steekpartij. De 15-jarige Frans de V., waar schuwde gisteren in Helmond de 13- jarige J. K., dat hij moest ophou den met zijn spelletje. J. K. ant woordde met de vraag, waarmee hij zich wel bemoeide, waarop De V. de jongen een draai om zijn oren gaf en doorliep. J. K. sprong in woe de ontstoken op K. af, trok zijn zak mes, en stak hem hiermee in de rug. K. liep hierdoor een onschuldige wonde aan de long op. De jonge messteker is ingesloten. De Amsterdamse recherche begint ernstig te twijfelen aan de „echtheid" van het schietwapen, waarmee don derdagmiddag een onbekende man een geslaagde roof overval pleegde in de verkoopwinkel van J. C. Boldoot aan de Kalverstraat te Amsterdam. De winkeljuffrouw, die door de on bekende in het Duits werd bevolen de kassa te openen, heeft n.l. tegen over rechercheurs verklaard dat het wapen lichtgrijs van kleuir was. Hoofdinspecteur Valken van bu reau Singel, dat zich met deze roof overval bezighoudt, zei gistermiddag: „Onze wapendeskundigen hebben ons verzekerd, dat er in Nederland geen lichtgrijze pistolen bestaan. Als het zoals wij beginnen te vermoeden een speelgoed pistool was, moet het in ieder geval veel op een echt wapen hebben geleken". De recherche meent dat deze roof overval nog wel een tijd op haar oplossing zal moeten wachten. „Ieder aanknopingspunt ontbreekt voorals nog", aldus de heer Valken. POGING TOT BERGING VAN KUSTVAARDER De zeesleepboot „Jacob van Heems- kerek" van NV Bureau WijsmuMer die gisteren in de Gailway-baai aan de westkust van Ierland is aangeko men is vanmorgen vroeg met de poging tot berging vam de gestran de Nederlandse kustvaarder „Karei" begonnen. De „Karei", die 499 ton meet en die niet geladen was, strand de daar zaterdagavond op de rot sen. De bemanning kon aan boord blijven. (Advertentie) Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Vóór rokers met een eigen stijl

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7