Harde wind brak vannacht aarden dam in Hazerswoude BUTTERPOLDER LIEP ONDER WATER Pogingen gat te dichten mislukten LTB-akkerbouwers verwachten ook voor 1965 nationaal suikerbeleid Tijdelijke weg Amstelveen- Schiphol voor 1 miljoen gulden Een gezellig winkeljurkje Weer flinke aanvoer op Haarlemse keuring DINSDAG 8 DECEMBER 19(11 DE) I EIDS? TQURA.m r PAGINA 4 Een groot deel van de Butterpolder te Hazerswoude is maandag avond onder water gelopen. De oorzaak hiervan ligt bij de grond- duiker, die in genoemde polder wordt gebouwd ten behoeve van een nieuw centraal bemalingssysteem, ter hoogte van het al lang bestaande gemaal C. waarover de heer C. de Gelder de scepter zwaait. Bij deze in aanbouw zijnde duiker nu waren twee stalen damwanden aangebracht, waarvan er een voor een gedeelte was weggehaald. De ruimte tussen de twee wanden was daarna (maan dag tegen de avond) opgevuld met de kleigrond, die men in de- Hazerswoudse polders overal vindt. Gebleken is nu, dat de grond de strijd tegen het water niet heeft kunnen winnen. Via een sleuf van ruim een meter stroomde het water de Butterpolder in. Twintig meter werd hij meegesleept door het bruisende vocht, voordat hij zich ergens aan kon vastpakken en door anderen op veiliger gebied kon worden getrokken Honderdtwintig zakken zand ver volgens moesten het ook al opgeven. Overigens, over zand gesproken: op een gegeven moment raakte dat op, maar niettegenstaande de hoeveel heid water, die zich ook al bevond boven het wegtracee, lopend van Voorweg naar de Fietveldse Vaart, waagde bijvoorbeeld de twintigjarige Piet Bos het op eigen initiatief met een tractor en aanhang, beladen met zand, naar de plaats van de dijk doorbraak te rijden, weldra echter gevolgd door meerdere, zowel jon gere als oudere, Hazerswouders. Wa gens met zand en manschappen, die later de zakken vulden met dit zo noodzakelijk materiaal Geleidelijk aan werd men bij de in aanbouw zijnde grondduiker enigs zins de situatie meester. Enigszins, want toen de brandweercommandant omstreeks een uur vertrekken blies, liep het water, komend uit de vaart, waar vrijwel alle sloten en vaarten uit het dorp op uitlopen, alleen maar iets rustiger de ongeveer honderd hectare grote polder in. OOK ELDERS Overigens werd ook elders in het dorp getracht de waterreus tot stil stand te brengen: bij de Groene Brug bijvoorbeeld (de verbinding tussen Voorweg en Dorpsstraat) werden zandzakken gelegd en een dam op geworpen, zodat vanuit de richting van het Poeltje geen verdere door stroming meer kon plaats vinderï. "Bij de Gerebrug was men omstreeks een uur vannacht nog doende om ook daar een waterkering aan te leggen: het water naderde immers ook uit westelijke richting. Dat er al een grote hoeveelheid was gearriveerd, komt tot uiting door het feit, dat de bewoners van de woonschepen aan het Kromme Jaagpad vannacht onge twijfeld zullen hebben bemerkt, dat hun „huis" niet zo stevig „op zijn pootjes" stond als normaal het geval Chauffeur Piet Bos (20), die als eerste een lading zand - na een moeizame tocht door de reeds onder gelopen landerijen - aanvoerde, en en passant onze fotograaf en verslagge ver naar de plaats van de doorbraak bracht. Om ongeveer half tien bemerkte de molenaar van gemaal C, de heer C. de Gelder, dat de grond de strijd tegen het water niet kon houden: het water, komend van de Westvaart, stroomde met golven de polder in. De vrijwillige brandweer, die maan dagavond juist een cursus had en waarvan de le'den net op het punt stonden huiswaarts te keren, werd gewaarschuwd. Onder leiding van de commandant de heer Noordam werd door een aantal vrijwilligers, uiter aard al na een moeilijke tocht over de reeds drassige bodem en door het stijgende water, met grond en zand, dat ter plaatse voor werkzaamheden aanwezig was, getracht het gat te dichten. Ondertussen togen tientallen vrij willigers naar de plaats des onheils om het snel stromende water „de te genhoudende hand" te bieden. He laas echter, het water bleef de pol der instromen, op sommige plaatsen zelfs tot een hoogte van vijftig cen timeter. Een paar schapen van de veehouder De Kort moesten bijvoor beeld al de verdrinkingsdood ster ven GROTE KRACHT Hoe groot de kracht van het wa ter wel was, wordt geïllustreerd door het volgende feit: op een gegeven moment kwam de vrijwillige water bestrijder P. Havenaar in het gat te recht, waardoor het water kwam De gemeente-architect inspecteert nauwlettend het geslagen gat in de dijk. tien centimeter hoogte boven het op dat moment bestaande waterpeilin de omgeving. WERK GESTAAKT Zoals gezegd, werd om ongeveer een uur door de brandweer de werk zaamheden bij de duiker gestaakt. Persoonlijke ongevallen hadden zich, althans vannacht om een uur, nog niet voorgedaan. Wel zaten en kele veehouders, zoals de heren Koo- ter, de Frankrijker, Smit, Van Dorp, Vermolen en Verkerk in diepe span ning, vannacht om een uur althans. Dat dat geenszins ongemotiveerd was blijkt wel daaruit, dat bijvoorbeeld het bedrijf van de heer Kooter aan de Voorweg toen al omringd was door het water. Ruim vierhonderd var kens in de stal stonden op slechts Het vullen van zandzakken bij de dijkdoorbraak was werk voor de jongeren. Het zand werd - nadat de ter plaatse aanwezige voorraad was uitgeput - aangevoerd op platte wa gens met tractoren. uitgebreid worden Tijdens de algemene vergadering van de vakgroepakkerbouwers van de L.T.B., welke gisteren in Haarlem werd gehouden, werd onder meer ge steld, dat behoudens onvoorziene om standigheden voor 1965 geen suiker regeling in E.E.G.-verband kan wor den verwacht. Dat betekent dus, dat ook in 1965 in ons land een nationaal suikerbeleid gevoerd zal moeten wor den. In geen geval mag het volgend jaar het bietenareaal terugvallen. Het is zelfs mogelijk, dat het areaal nog uitgebreid kan worden. Dat is echter alleen te bereiken, als de garantie prijs op een behoorlijk peil gesteld wordt. Over het algemeen gingen de afge vaardigden van afdelingen en krin gen akkoord met de prae-adviezen, welke het bestuur op de ingekomen voorstellen had uitgebracht. Ten aan zien met name van de garantieprijs voor suikerbieten bestond er geen wezenlijk verschil van mening. Men was van oordeel, dat een prijs van f 65.per duizend kilogram toch wel een minimum moesc zijn. Onder an- Een krediet van ruim 1 miljoen is door b. en w. van Amstelveen ge vraagd voor de aanleg van een tij delijke weg Schiphol-Amstelveen. Rijkswaterstaat -gaat volgend jaar beginnen met de reconstructie van de Amsterdam-Schiphol verbinding, zoals dat opgenomen is in het plan van de zuidelijke ringweg om Am sterdam. Men wil de tijdelijke weg nu aanleggen om de verkeersstroom bij de reconstructie zo weinig moge lijk te laten stagneren. PLAQUETTE GENERAAL-MAJOOR DüRST BRITT ONTHULD Tijdens de herdenking van de do den op de negentiende naamdag van de „7 December-divisie" heeft me vrouw Dürst Britt een bronzen pla quette onthuld met de beeltenis van de vorig jaar overleden oud-com- mandarit generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt. De plaquette werd aangeboden -door de „Band Oud-strij ders". Generaal F. A. Palm nam haar namens de divisie in ontvangst. De generaal sprak er hierbij zijn bewondering over uit dat de „band oud-strijders" na zoveel jaren nog zo hecht is. Hij deelde mee dat en kele uren eerder namens de divisie en de oud-strijders door de „oorlogs gravenstichting" bloemen waren ge legd op het ereveld Menteng Poeloe bij Batavia. Her en der bleef men doorgaan met de strijd tegen het water, zij het dan af en toe wel een klein beetje onge organiseerd. Bij de werkzaamheden gaven van officiële zijde onder meer blijk van medewerking en belangstelling de heer Van de Oever van de Provin ciale Waterstaat, de heer J. P. J. Voets, voorzitter van de polder en adjudant Tigchelaar met een aantal manschappen van de Rijkspolitie. De meeste vrouwen vinden het prettig om eens op hun gemak te winkelen. Dit is iets waar onze mannen zich wel eens aan ergeren, vooral omdat wij In hun ogen er nog al lang over doen. Zij begrijpen echter niet dat het wekelijkse „winkeluurtje" voor ons een feest betekent Natuur lijk zijn er mannen die het even gezellig vinden als wij zelf, maar het gros gaat toch liever niet mee winkel in, winkel uit Vooral als het heerlijk zonnig weer is, willen wij er tijdens dit uurtje, dat echt helemaal voor onszelf is, zo voordelig mogelijk uitzien. Wij weten dat wij vooral door onze eigen sekse-genoten van top tot teen worden opgenomen, gewikt en gewogen Het is daarom als wij eens om ons heen kijken heel onplezierig als we zien, dat andere vrouwen pnder elkaar over ons zitteD te smoezen en opmerkingen maken. Wij voelen ons dan bepaald onprettig, vooral als het blijkt dat zij het over onze kleding hebben. Ons model toont u nu eens een jurkje dat alle punten van eventuele kritiek met glans kan doorstaan Hoe wel het eigenlijk een niet alledaags modelletje mag heten, is het toch een jurk je dat door zijn eenvoudi ge tunieklijn opvalt. Het is vervaardigd van be drukte katoen, dat door zijn loodrechte bedrukking afslankt, maar dat toch weer niet, vanwege de nog al forse bladerpartijen, te mager maakt. Het geeft een „gevuld" geheel. Dit japonnetje is een juweeltje. De hooggesloten hals, en de los hangende voor- en achterflap, met voering in het zelfde dessin geven het dót aparte cachet, dat wij zo graag zien. Nu wij het toch over het aparte van dit kazakmodelletje hebben, wijzen wij u nog op de strik, welke op de rug het uitgangspunt vormt van de los hangende achterflap. Met zo'n jurkje kunt u echt overal verschijnen en prettig inkopen doen. Kan arpaal nnir dere werd gesteld, dat het beleid voor alCaal "Ug 1955 erop gericht zal moeten zijn, dat het bestaande evenwicht tussen eigen produktie en binnenlandse verbruik niet mag worden verbroken. Graanprijzen Uiteraard kwamen ook de graan prijzen aan de orde. Het bestuur merkte dienaangaande op, dat voor granen geen vastgestelde telersprijs of minimum-garantieprijs bestaat. Voor voedergranen wordt alleen nog maar gewerkt met drempelprijzen. Het volgend jaar zullen zo mogelijk interventieprijzen voor rogge en gerst vastgesteld worden. Voor haver zal dat niet gebeuren, omdat deze graan soort in E.E.G.-verband niet als ba- sisgraan wordt beschouwd. Het be stuur stelde zich op het standpunt, dat feitelijk niets positiefs over deze graanmaterie voor de tóekomst kan worden meegedeeld, zolang tussen de E.E.G.-partners daaromtrent geen overeenstemming bestaat. Het bestuur wil echcer wel voorstellen doen. Dat voor de voergranen een verdere prijs- optrekking gewenst is, werd nog eens duidelijk gesteld. Tenslotte bleek het bestuur van oordeel te zijn, dat de consumptie aardappel een vrij artikel moet blij ven. Er zal echter een zekere kwali teitsregeling moeten zijn. Langzaam maar zeker breidt het bolbloemen-sortiment zich uit. Gis teren zag men in de keuringszaal van het Krelagehuis naast opmerkelijk beste narcissen ook tulpen en hya cinten. Wonderlijk mooi was de cup narcis Barret Browing van G. B. de Vroomen Zn uit Sassenheim. Hoe fraai flonkerde het rood van de cup op het sneeuwwitte dekblad. We za gen deze variëteit ook van 't Proef station van de Bloembollenteelt, maar deze kon niet in de schaduw staan van de Sassenheimse. Er waren trouwens nog meer nar cissen van de Sassenheimse spe cialist Warnaar Co. Men etaleerde de gele clamineus Peeping Tom die gracieus teruggeslagen bloemblaad jes heeft, de grootkronige Holly wood, geel met zacht oranje kroon, de prachtige Early Light, best van bouw, rijk bloeiend en intens gele bloemen waartegen het oranjerode hartje fel afsteekt. Orange Standard is van hetzelfde (charmante) genre. De Sassenheimse firma etaleerde ook tulpen en beste ook. We noteerden de gele Koranga, de zachtrode Pink Glow en de rode, wit gerande Olga. J Schoorl uit Lisse toonde een nieu we zaailing: een donkerrode aan winst die dit seizoen stelling nog wel eens ten tonele zal verschijnen. De kloeke Abodement van de fa. P. Hermans uit Voorhout stelde al haar gratie ten toon. Een vrolijk getinte tulp, die stellig haar weg zal vinden. De bollen hadden eerst een week 34 graden gehad, daarna 17 en ver volgens 9 graden. De bekende narcis Early Glory werd door de Roelof- arendveense kweker Th. Wesselmari in prima kwaliteit voor het voetlicht geplaatst. De kist was één zee van bloemen. Het Proefstation te Lisse bracht een forse collectie hyacinten, die voor een deel 13 graden en voor een ander deel 17 graden hadden ge kregen. Die van 13 graden kwam een stuk vroeger in bloei Men exposeer de de blauwe Ostara, de witte Colos seum, de lichtrose Anne Marie en de helderrose Pink Pearl. Een vroeg- bloeiende sport uit Pink Pearl werd gepresenteerd door N.V, L. Stassen jr te Hillegom, die naar we aannemen nog vroeger in het seizoen gebrachi kan worden. Al met al: een flink voorziene bol bloemen-dis, die tussen twee haakje ook bewees, dat het forceren van dt tulpen, narcissen en hyacinten op hef weinig moeilijkheden stuit. En dat i.c voor de bollenexporteurs een pak var het hart. Want als men hier in Hol land al moeilijkheden heeft, hoe vee' problemen moet men dan wel niet in het buitenland hebben. En als er „brokken" vallen, dan heeft natuur lijk de exporteur inferieure kwali teit geleverd. Zo gaat dat De praeses van het Groot-Semina rie te Warmond, de zeereerw. heer W. J. de Graaff, is benoemd tot ka nunnik van het Haarlems kathedraa' kapittel. De bisschop van Haarlem mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, W3- gisteravond naar Warmond gekome: om de praeses persoonlijk medede' ling te doen van diens benoeming. O de foto van links naar rechts: dc bisschop, de praeses en prof. Ham merstein, die de nieuw-benoemde d paarse sjerp aanbiedt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4