Dr. Vondeling noemt alle bronnen voor zijn raming Kongolese klacht over steun aan rebellen Toch verlenging verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden? Gesprek met min. Andriessen DINSDAG 8 DECEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.395 BUREAU PAPENGRACHT 3! KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef. 2*9.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. nun. Telefoontjes 1,75 GEEN WATERGEBREK IN HAZERSWOUDE De opvatting van de NAM dat zij voor de bedrijfspolitiek vasthoudt aan de vaststaande gegevens noemde de heer Vondeling „gekkigheid". Daar geloof ik niets van, zo zei hij. Desgevraagd merkte de heer Vonde ling o.m. op, dat de Kamer te weinig op dit terrein heeft geboord en te weinig aan het exploreren is. Of de fractie van de PvdA zal komen met een voorstel tot het houden van een parlementaire enquête naar de aard gasvoorraden in ons land, is thans nog niet bekend. De heer Vondeling zei hierover eerst de behandeling van de begroting 1965 van het De partement van Economische Zaken te willen afwachten, alvorens met een beslissing terzake te komen. Vandaag in de Tweede Kamer Zoals bekend neemt de Tweede Kamer deze begroting reeds van daag (dinsdag) in openbare behan deling. Tijdens de bespreking van deze begroting in de commissie-ver gadering merkte minister Andries- sen over de grootte van het aardgas voorkomen o.m. op, dat men de schatting kent van elfhonderd mil jard kubieke meter aardgas. „In< de loop van de maanden is daar wel wat bij gekomen". „Er zijn verschillende vondsten gedaan, die overigens niet wijzen op een zeer grote hoeveelheid: het is meestal in de orde van grootte van een 10 miljard; overigens is dat toch een aanzienlijke hoeveelheid. De ra ming voor Slochteren is nog precies zoals zij was, nl. 1100 miljard. Daar hebben wij zelfs iets ingecalculeerd voor een nog niet helemaal vast staande, maar toch wel vermoede lijke reserve. U zult dus voorlopig van mij daarin geen veranderingen Belgische artsen hebben weer wat anders gevonden De Belgische artsenfederatie heeft gisteren besloten tot een nieuwe ac tie als protest tegen de regelingen voor de honoraria in de ziekenhuizen. De actie, die zal worden voortgezet tot dat een oplossing zal zijn getrof fen, houdt in, dat een duizendtal Bel gische geneesheren geen patiënten meer behandelen op spreekuren in de ziekenhuizen, maar wel bij zich thuis. De verzorging van de in ziekenhui zen verblijvende patiënten gaat nor maal verder. De protest-acti e is. gericht tegen het feit, dat in een aantal ziekenhui zen in België de patiënten niet war den verplicht een deel van het hono rarium zelf te betalen. De artsen ach ten dit noodzakelijk om te vermijden dat te gemakkelijk de diensten van een geneesheer worden ingeroepen indien de kosten geheel door de ver zekering worden gedragen. De bepa ling daarover in de wet op de zieken huizen is echter naar de mening van sommige ziekenhuizen onduidelijk en zou zo kunnen worden opgevat, dat de patiënt tot een bijdrage in de kos ten kan worden verplicht. Afgezien v an dit bezwaar werkt deze ondui delijkheid volgens de artsenfederatie een ongezonde concurrentie tussen de ziekeninrichtingen in de hand, in dien in sommige wel en in andere geen bijdrage van de patiënt in de kosten wordt verlangd. President Johnson van de V.S. begroet premier Wilson van Engeland bij diens aankomst aan het Witte Huis in Washington. De Engelse premier kon president Johnson geen hand geven, aangezien deze de handen in verband heeft na een chirurgische ingreep. In het midden op de foto de chef van het protocol van het Witte Huis, Angier Biddle. De regering van Kongo heeft be sloten bij de organisatie voor Afri kaanse eenheid en bij de Veiligheids raad van de VN een klacht in te die nen tegen Soedan, Algerië en Egypte. Deze landen zouden de rebellen in Kongo van munitie voorzien. Volgens het in Parijs verschijnende weekblad „Jong Afrika", hebben enige Afrikaanse landen, waaronder Egypte Algerië, Mali, Guinee, Ghana, Soe dan, Kongo-Brazzaville, Oeganda en Tanzanie besloten geen besluit van de organisatie voor Afrikaanse eenheid af te wachten en zich ten guste van de rebellen met het conflict in Kongo te bemoeien. „Een bataljon militaire deskundigen en adviseurs is met on bekende bestemming uit Cairo ver trokken. Een honderdtal hoge offi cieren uit andere landen is „in bewe ging". Grote wapenzendingen zijn naar de opstandelingen onderweg. Enkele aan Kongo grenzende landen hebben hun grondgebied beschikbaar gesteld voor militaire voorbereidin gen", aldus het blad. Soemialot terug De Kongolese opstandelingenleider Gaston Soemialot, die vorige week in Chartoem (Soedan) aankwam op doorreis naar de VN in New York, is naar het opstand elingenhoofdKwar- tier in Kongo teruggekeerd. Het is nog niet bekend of en wan neer Soemialot naar New York gaat. Hij wilde daar de algemene vergade ring der VN toespreken in verband met de toestand in Kongo. betrekkingen tussen Leopoldstad en Brussel niet gewijzigd zijn. Tsjombe verklaarde, dat Kongo niet zonder België kan en België niet zonder Kongo. Daarom zou hij binnenkort naar Brussel gaan. Daar zou hij dan met de Belgische regering de „wijze vaststellen waarop uitvoering moet worden gegeven aan de besluiten". Tsjombe zei, dat intrekking van de mijnconcessies betekent, dat Kongo zeven jaar lang zonder geld uit het buitenland zal kunnen leven. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor 70.- en 100.- of 300.- en 800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) DE HOEVEELHEID AARDGAS IN NEDERLAND Vooropgesteld wordt, dat belastend materiaal in handen van de West- duitse justitie gegeven wordt, zodat tot vervolging kan worden overge gaan, zei hij. Kanselier Erhard is per soonlek voor een verlenging. 9 Dec.: v.m. 6.06; n.m. 18.23. KORRELTJE Stilte is als slaap; zij verfrist dc wijsheid. (Bacon) Bij K.B. is benoemd tot eredame xin de Huisorde van Oratnje zuster O. Meylsbue, adj unct-direobrice van het Koninklijk Nederlands Gasthuis voor Ooglijders te Utrecht. Dijkdoorbraak Vannacht heeft te Hazerswoude, ten gevolge van de harde wind, een dijkdoorbraak plaats gehad, waardoor de Butterpolder is on dergelopen. De foto geeft een overzicht van de toestand in de polder hedenmorgen. in Emmen. Deze directie heeft be kend gemaakt dat de aardgasvoor raad in ons land wel eens 6600 mil jard kubieke meter zou kunnen zijn. De heer Vondeling, die opmerkte niet te weten uit welk kanaal deze directie geput kan hebben, sprak in dit verband over een serieuze en grote maatschappij en merkte op, dat het gegeven niet uit de lucht is ko men vallen. „Het gegeven moet een vrij solide basis hebben, maar hoe solide weet ik niet", zo zeide hij. Serieus Dr. Vondeling noemde de door hem verkregen informaties „voldoende in teressant" om ee de minister voor te leggen. Het zijn, zo stelde hij, se rieuze bronnen. „Dan meen ik daar mee te kunnen en te moeten werken, want het is een serieuze zaak". Op de persbijeenkomst, gehouden in de Haagse Nieuwspoort, wees dr. Vondeling er voorts op, dat grond stoffen als gas en olie een grote pu blieke betekenis hebben. „Het is niet het domein van particuliere (buiten landse) organisaties, maar een zaak van onszelf", zo zeide hij. Daarom dient, naar zijn mening, de onderste steen boven te komen. Daarom ook moeten z.i. de laatstbekende gege vens worden bekendgemaakt. Naar het oordeel van de heer Von deling geldt deze eis niet alleen de Tsjombe naar de Paus Premier Tsjombe heeft op een pers conferentie bekendgemaakt, dat hij woensdag naar Rome gaat waar hij een onderhoud met Paus Paulus hoopt te hebben. Daarna gaat hij naar New York, waar hij waarschijnlijk zater dag zal aankomen. Tsjombe had deze persconferentie belegd om „de jongste maatregelen te verklaren, die genomen zijn om Kon go die terreinen terug te geven, die het land toebehoren". Het ging dus om de intrekking van de mijncorCessies. Tsjombe zei, dat de Westduitse overweging De Westduitse regering wil toch overwegen de verjaringstermijn voor grote misdaden, in de nazi-tijd ge pleegd, te verlengen, wanneer het versnelde onderzoek meer belastende feiten aan het licht brengt dan ver wacht wordt, aldus de Westduitse re geringswoordvoerder op een perscon ferentie in Bonn. In dat geval wil de Westduitse regering haar houding in deze „opnieuw bestuderen". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ONBESTENDIG WEER Er heerst op de oceaan een zeer grote depressie-activiteit. Een depres sie, die gisteren bij Ierland aankwam, koerste vannacht snel over de Ierse Zee naar het zeegebied tussen Schot land en Noorwegen en veroorzaakte een kortdurende storm. Hierbij werd de wind aan de Nederlandse kusl tijdelijk 8 tot 9 Beaufort. Het front van de depressie passeerde vanoch tend vroeg ons land met plaatselijk wat regen. Midden op de oceaan is een nieuwe actieve depressie aange komen, die met zeer grote snelheid een oostelijke koers volgt. Deze zai waarschijnlijk voor de Ierse kust wat naar het noordoosten afzwenken. Op de nadering van de depressie zal de wind terugdraaien naar richtingen tussen zuidwest en zuid en geleidelijk aanwakkeren, aan de kust welicht op nieuw tot stormachtig. Het front van de depressie zal vannacht al enige re gen in ons land veroorzaken. De tem peraturen handhaven zich op een ni- neau, dat 3 tot 4 graden boven nor maal is. ZON. EN MAANSTANDEN 9 Dec.: zon op 8.36, onder 16.29; maan op 12.39, onder 21.20. Hoogwaterstanden absoluut vaststaande gegevens, maar ook de waarschijnlijke en de ver moedelijke gegevens over de aard gasvoorraad. „We hebben in Neder land er recht op om te weten zelfs welke schattingen er zijn", aldus de heer Vondeling. horen; daar is echt geen aanleiding toe. Er is wel aanleiding toe om te zeggen: wij hebben nog wel wat an dere gas vondsten gedaan en dat zijn putten van soms wel een paar mil jard, enkele van een 10 miljard ku bieke meter". Naar zijn mening is zowel de rege ring als het parlement op dit terrein te weinig commercieel ingesteld en denken zij te weinig, namens ons allen, als een grote onderneming. Over de aardgasvoorraden zijn zeer recent door de Kamerleden Blaisse en Maenen (KVP) schrifte lijke vragen aan minister Andries- sen gesteld. Dr. A. Vondeling, voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, heeft gistermiddag tegenóver minister Andriessen (Econ. Zaken) zijn bronnen genoemd, waaruit hij had geconcludeerd dat het aardgas voorkomen in Noord-Nederland veel groter is dan de tot nu toe bekend gegeven elfhonderd miljard kubieke meter. Zoals bekend had de heer Vondeling op 26 november in Hoogeveen ge steld, dat het aardgasvoorkomen tweemaal zo groot is als werd meegedeeld. Reeds de volgende dag op 27 november, verklaarde de NAM (Nederlandse Aardolie Maatschappij), „dat zij vasthoudt aan het bekende cijfer van 1100 miljard kubieke meter aan aard gas". Op 28 november, weer een dag later dus, noemde de heer Vondeling twee van de vier door hem geraadpleegde bronnen. Op een te Heerlen gehouden bijeenkomst namelijk wees hij er op, dat de president van de geologische stichting in West-Duitsland, de heer Martini, had meegedeeld, dat de deskundigen spreken over een Nederlands aardgasvoorkomen van 2.000 tot 4.000 miljard kubieke meter. De tweede aanwijzing, dat er veel meer moest zijn, aldus de heer Von deling in Heerlen, is de export-poli tiek. Op basis van de vernomen voor raad van 1100 miljard kubieke me ter zou jaarlijks 15 miljard kubieke meter voor export beschikbaar ko men. De thans beschikbare cijfers over de aardgasexport wijzen, aldus de heer Vondeling, op grotere voor raden. „Géén gas-rcV Direct na het onderhoud met mi nister Andriessen over het ge sprek wilde de socialistische fractie leider zich niet uitlaten heeft prof. Vondeling tegenover de pers verklaard, dat hij met zijn opmer kingen per sé geen gas-rel heeft wil len veroorzaken. „Dat woord geeft geen pas", zo merkte hij op. Als derde bron voor zijn informa ties gaf de heer Vondeling op het Duitse tijdschrift „Oei" en de uitgaaf „Gesundheits-Ingenieur", eveneens een Duits tijdschrift. In de uitgaaf van „Oei" van juli van dit jaar is een artikel opgenomen over de marktpositie van het Duitse aardgas. Hierin wordt opgemerkt, dat het aardgas-voorkomen in Nederland ge schat wordt op 4.000 miljard kubieke meter. „Zeer beslist kan hier van een verantwoorde publikatie worden ge sproken", aldus de heer Vondeling. Eenzelfde cijfer werd genoemd in het tijdschrift GI. Als vierde bron noemde de heer Vondeling de hoofddirectie van een Amerikaanse fabriek (Honeywell), die een nevenvestiging gaat bouwen

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1