Geschil tussen KLM-directie en vereniging van vliegers HIMALAYA-EXPEDITIE WEER THUIS voor Kerstmis uit aether ZATERDAG 3 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANTPAGINA 7 Prof. dr. Nuchelmans hoogleraar wijsbegeerte Naar aanleiding van ontslag 34 vliegers niet behorend tot de groep van 45, het bedrijf vrijwillig heeft verlaten. Prof. dr. G. F. R. M. Nuchelmans heeft ter gelegenheid van de aan vaarding van zijn ambt als gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit gistermiddag in het Groot-Auditorium van de Uni versiteit aan het Rapenburg een ora tie uitgesproken over het onderwerp Na de directie van de KLM heeft „Empirisme". De directie van de KLM deelt me- ook de verenjgjng van KLM-vliegers de dat zi.i van de directeur van het een comrnuniqué uitgegeven over het „Verscheidene overwegingen", al- Gewestelijk Arbeidsbureau te Am- onts]ag van 34 van haar vliegers. Dit dus prof. Nuchelmans, leiden tot de sterdam toestemming heeft ontvan- communjqUé luidt: slótsom, dat er geen aanleiding is om gen voor 34 vliegers het dienstver- ^De me(jedeliPg van de KLM met ons door de betrekkelijke eenheid band te beëindigen. betrekking tot de door net G.A.B. van het woord empirisme de mening Dezen behoren tot de groep van de ver]een(je ontslagvergunning inzake te baten opdringen, dat het moet ver- 45 laatst aangenomen vliegers die per 34 vliegers dwingt het bestuur tot wijzen naar een voor goed vaststaand 1 november 1964, door consolidatie het voigenfle commentaar. geheel van opvattingen waaraan ver van het bedrijf en standaardisatie (jer niet te tornen valt." Integendeel, van de vloot, overtollig zijn gewor- De j^LM heeft de overtolligheids- de discussie over strekking en toe den. De overige vliegers uit deze overeenkomst, welke in verband met passelijkheid van deze term is wijd groep hadden zich reeds bij hun ont- dg consolidatie van het bedrijf en de open. In een poging om een hechte slag neergelegd. Het merendeel van standaardisatie van de vloot op 11 grondslag te geven aan de ken de betreffende vlieeers is inmiddels- apri] 4962 werd afgesloten, dit jaar aanspraken van taaluitingen hebben hetzij voor onbepaalde tijd. hetzij nn,070tr^ vele emniristen er naar eest.reefd zin voor een aantal jaren, in dienst ge treden van andere luchtvaartmaat schappijen. Op Schiphol arriveerde vrijdagmiddag de groep Nederlanders, welke deel uitmaakte van de nieuwste expeditie naar de Himalaya. We zien hier op de trap van het vliegtuig v.Ln.r. Jan de Lint, Herbert Schrieble, Charles Dufour, leider Jan Boon en op de voorgrond Fons Diessen „Blij dat we weer heelhuids terug zijn" „De expeditie is geslaagd en wij fijn blij dat we weer heelhuids te- tug zijn", zei gistermiddag de 55- jarige expeditieleider Jan Boon bij zijn terugkeer uit Nepal op Schiphol. Na een moeilijke tocht door het Hi malaya-gebied, waarbij ongeveer 1000 kilometer te voet werd afgelegd en temperaturen werden, gemeten van 25 a 30 graden onder nul, had de Nederlandse ploeg van bergbeklim mers het doel bereikt: het beklim men van een nog nimmer bestegen bergtop in het 8000 meter hoge ge bergte. Het oorspronkelijke plan om de Himloeng Himal, die 7100 meter hoog is, te beklimmen heeft de expe ditie vanwege zeer slechte weers omstandigheden moeten opgeven. Enkele weken later bereikte de ploeg de 7050 meter hoge noordtop van het Manaslumassief, die nog nooit eerder was beklommen en waarop de Nederlanders trots de drie kleur hadden laten wapperen. Behalve de in het Oostenrijkse plaatsje Kitzbuehel wonende ci neast-skikampioen Jan Boon bestond de ploeg uit de 21-jarige student in de economie Jan de Lint uit Rotter dam, die de financiën van de expe ditie beheerde, de 23-jarige student mijnbouwkunde Charles Dufour uit Delft en de 21-jarige student schei kunde Fons Driessen uit Delft. Als expert was de Oostenrijkse berg- EMS DOET MEERDERHEIDS- PAKKET ARM VAN DE HAND De N.V. Hollandsche Koopmans bank heeft namens principalen over- eenstemming bereikt over overname van 't meerderheidspakket aandelen in de N.V. Amsterdamsche Rijtuigen maatschappij van de EMS-Zwols- mangroep. Een belangrijk motief voor de ko pers van het- meerderheidspakket is de wens het eigen zelfstandige karak ter en de continuïteit van dit oude Amsterdamse bedrijf, waar rond 500 personen werkzaam zijn te verzeke ren, zo deelt de bank mede. De nieu we groep is ervan overtuigd dat op een goede samenwerking met het hui dige bestuur kan worden gerekend, hetgeen zeker niet in de laatste plaats in het belang is van het ARM-perso- neel en van de grote groep van klei ne aandeelhouders, die de ARM is trouw gebleven. PLOEGER DOOR MIJN GEDOOD De 30-jarige loonploeger G. Bors- sen uit Merselo onder Venraij is gistermiddag om het leven gekomen toen hij met een fraismachine een akker bewerkte en daarbij op een mijn stootte. In de oorlog heeft ter plaatse een mijnenveld gelegen. KINDJE ALS KINDER-REDDER De driejarige kleuter Elly Kreuk niet uit Dordrecht heeft vrijdagmid dag uit handen van de burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, een fraaie pop van het Carnegie Heldenfonds gehad. Op 1 oktober redde het meisje haar toen tweejarig vriendje Peter Visser die in een vijver aan het Weizigtpark te water was geraakt. Zij liep niet van schrik weg, zoals jonge kinderen meestal doen, maar ging voorover liggen en kon de spartelende Pe tertje zo haar hand reiken en hem op de kant trekken. Elly had alleen maar oog voor de pop. Dat de burgemeester haar moe der ook nog een cadeau voor later een vulpen met inscriptie overhandigde, interesseerde haar maar weinig. gids Hubeirt Söhrieble, dde reeds en kele malen de Himalaya heeft be klommen, aan het Nederlandse ge zelschap toegevoegd. De expeditieploeg, die op 22 ok tober met een Friendship van de Nepal Airlines van Schiphol naar Katmandu was gevlogen, heeft aan vankelijk met veel moeilijkheden te kampen gehad. Honderden bloed zuigers, die zij op hun pad tegen kwamen, moessonregens, lawines, sneeuwstormen en ziekte van een der leden hebben de tocht in het begin niet zo vlot doen verlopen. STEUN VAN O., K. EN W. De expeditie, waarvan de totale kosten ongeveer 140.000 gulden be dragen, werd gesteund door het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Het loonbeleid (Vervolg van pagina 1) Meer evenwicht noodzakelijk Minister Veldkamp heeft in de be spreking een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het standpunt van het kabinet. Hij heeft er de nadruk op gelegd dat ook het kabinet niet de situatie wil „terugdraaien". Het be leid van het kabinet is daarop ge richt, gecoördineerd met de andere doelstellingen zoals de invoering van een sociaal minimum in de AOW en AWW, de belastingaanpassing, het zoveel mogelijk dichterbij brengen van de oplossing van de woningnood. Dat alles tezamen wil het kabinet doorvoeren op een wijze dat in 1965 meer evenwicht ontstaan. De tegenstellingen in het bestuur van de stichting, niet slechts op alge mene mogelijkheden, maar ook op onderdelen, brengt het kabinet in de moeilijke situatie om een standpunt te kiezen dat zo redelijk mogelijk is. De minister wilde het misverstand uit de weg ruimen dat het kabinet de gelijke beloning van mannen en vrouwen zou willen uitstellen. Het is in geen enkel opzicht de bedoe ling van het kabinet zich aan de ver dragsverplichting over die gelijke be loning te onttrekken. Het kabinet heeft echter altijd op het standpunt gestaan dat het, wat Nederland be treft, bij het aanvaarden dier ver plichting niet verder zou gaan dan andere landen. En in andere landen is die gelijke beloning niet beter dan hier. Daarbij komt nog het gelijk tijdige beroep uit Brussel tot mati ging. Het kabinet wil het welvaartsni veau consolideren en de groei niet in gevaar brengen. In het verloop van zijn verslag her innerde de minister er aan, dat hij aan de Tweede Kamer een brief over de loonpolitieke situatie heeft toege zegd. Deze brief zal ook zeer binnen kort aan de Kamer worden gezon den, zodat hij tijdig voor de behan deling van de begroting van zijn departement op 16 december a.s. ter beschikking van de kamerleden zal zijn. Wetenschappen, de Koninklijke Ne derlandse Alpenvereniging en een aantal particuliere instellingen. Voor 't verkrijgen van 't recht om 'n bergtop in het Himalayagebied te beklim men heeft de groep ongeveer 800 gulden aan de regering van Nepal moeten betalen. De deelnemers wa ren bij Lloyds in Londen verzekerd, omdat de expeditie niet geheel van gevaar was ontbloot. In Nederland was geen verzekering bereid het ri sico te dekken. De 2800 kilogram bagage, die de ploeg aan uitrusting bij zich had, werd tijdens de hon derd dagen durende tocht door 96 sherpa's gedragen. Op Schiphol werden de deelne mers verwelkomd door de voorzit ter van de Koninklijke Nederland se Alpenvereniging, Utrechts burge meester jhr. mr. C. J. A. de Randtz, en een van de sponsors van de ex peditie, de president-commissaris van Philips, ir. P. S. Otten. Onder de vele familieleden en kennissen, die de bergbeklimmers uitbundig begroetten, was ook de 82- jarige vader van Jan Boon aanwe zig. opgezegd. vele empiristen er naar gestreefd zin- Tevens heeft de KLM aangekon- tuigelijke gegevens en de verwoor- digd de destijds overeengekomen ding daarvan zo dicht mogelijk bij werk- en rusttiidenregeling en af- elkaar te houden. Ze proberen een 1 u 1 1 soraak over de bemanningsamenstel- onderste laag van onbetwistbare oor- De KLM verstrekt aan betrokke- opnieuw in discussie te willen delen te vinden en alle andere oor- nen een financiële tegemoetkoming brengen delen zodanig in termen van deze teneinde hen de overgang naar hun basisoordelen te ontleden, dat de nieuwe functies te vergemakkelij- Vooruitlopende op de uitkomsten keninhoud van de samengestelde oor- tV v. v, j-. ya.n overleg - welke op delen niet groter is dan die van de De in het begin van dit jaar geeon- lu,st bepalend zijn voor de grootte gezamenlijk| basisoordelen waartoe stateerde overtolligheid, welke deed van een eventueel overschot aan „„je verwachten, dat vóór 1 april 1965 in vliegers - heeft de KLM op 7 okto- totaal zeventig vliegers zouden moe- ber j.L het eenzijdige besluit geno- Dit ondernemen moet als mislukt ten worden ontslagen, beschouwt de men om bij het G.A.B. een verzoek worden beschouwd. Gebleken is, dat directie, rekening houdende met de in te dienen de dienstbetrekking met twee lang gekoesterde vooronderstel- verwachte ontwikkeling van het be- 36 vliegers te mogen beëindigen, lingen niet houdbaar zijn. Ten eerste drijf, hiermee als opgelost, omdat (Voor 2 van deze 36 vliegers ver- is de absolute veiligheid die aan een sindsdien nog een twintigtal vliegers, leende het G.A.B. geen ontslagver- rechtstreekse confrontatie met het gunning. onomstotelijk gegevene eigen zou zijn, een hersenschim. Zodra zintui- NIET JUIST gelijke indrukken onder woorden a IP wl zi^n g^racht, bevindt men zich bin- il/HI Het bestuur acht deze handelswij- nen een interpretatie, met alle kwa- ze in strijd met het advies dat de de kansen van dien. Ten tweede is zes voorzitters der werkgevers - en het niet mogelijk oordelen van ho- werknemersorganisaties na de vlie- gere orde op een logisch concludente gersstaking van 1958 hebben uitge- manier af te leiden uit oordelen van bracht inzake een goed en gezond lagere orde en tenslotte uit basisoor- fungerend overlëgsorgaan. delen. In verband hiermede heeft het be- Deze mislukking doet het volle stuur de bemiddeling ingeroepen van licht vallen op de creatieve factoren de raad van commissarissen der in het menselijk kennen. De taak van Minister Scholten (Justitie) is op de minister van Verkeer en de kentheorie is het opsporen en be- het ogenblik met de Amsterdamse Waterstaat en de vaste Tweede Ka- schrijven van deze produkten der officier van Justitie aan het overleg- mercommissie van Verkeer en Wa- constructieve verbeelding en in het gen welke maatregelen zullen wor- totaal blonder het trekken van een ver- j Het bestuur acht het onjuist om, antwoorde scheidslijn tussen uitspra- den genomen, wanneer de veroods- vooruitlopende op de resultaten van ken die wel door ervaring kunnen bepalingen tegen de REM eenmaal deze gesprekken, reeds nu dieper in worden getoetst en zulke die om wei van kracht zullen zijn. Men kan als te gaan op het tussen de KLM en de ke reden dan ook aan proefondervin- vaststaand aannemen, dat de REM- vereniging gerezen geschil. delijke controle onttrokken blijven, uitzendingen nog voor Kerstmis ge- staakt zullen worden. Men zal, als publikatie van de anti-REM-wet is geschied, de REM nog twee dagen respijt geven om zich aan de wet aan te passen. Reeds niet-kohier-belastingen brachten eerste 10 mnd. anderhalf miljard meer op De loonbelasting bracht in de ver- (Advertentie) verschijnen. Alleen al de niet kohierbelastingen Bij het overleg tussen de minister, hebben in de eerste tien maanden slagmaand 269 "min. op tegenover dr. De Zaaier en mr. Hartsuiker, zijn van dit jaar bijna anderhalf miljard f 211 min. in de overeenkomstige de verschillende situaties onder ogen gulden meer opgebracht dan in de maand van 1963. gezien, waarvoor het Openbaar Mi- eerste tien maanden van het vorige De opbrengst van de omzetbelas- nisterie geplaatst kan worden. Daar jaar. De grootste stijgingen, in geld, ting ad 205 min. vertoonde een hoorde ook de aard van de maatre- gaven de opbrengsten te zien van de accres t.o.v. oktober vorig jaar van gelen bij, indien de REM zich niet loonbelasting, de invoerrechten en de f 182 min. tijdig zou neerleggen by de wet. Het omzetbelasting. De loonbelasting Uit hoofde van de invoerrechten zou verzegeling van de zendappara- steeg met 602 miljoen tot 2342,5 mil- werd 145 min. ontvangen, dit is tuur op het REM-platform inhouden, joen, de invoerrechten stegen met f 41 min. meer dan in dezelfde maand De minister en zijn Amsterdamse 335,4 miljoen tot 1291 miljoen (met van 1963. gesprekspartners hebben besloten inbegrip van 627 miljoen wegens bij- Vanwege de gezamenlijke accijn- over de precieze gedragslijn te be- zondere invoerrechten op benzine en zen werd 92 min. geïnd tegen 85 slissen na het contact met de REM- andere minerale olieën) en de om- min. in oktober 1963 De tabaksac- leiding over de mogelijke respijt- zetbelasting nam met 396 miljoen toe cijns had met een opbrengst-stijging termijn. Op dit ogenblik wordt ver- tot 2179 miljoen gulden. van ƒ4 min. het belangrijkste aan wacht dat de algemene maatregel Een daling vertoonden de opbreng- deel in dit accres. Voorts stegen de van bestuur met de toepasselijke ver- sten van de dividendbelasting (met opbrengsten van zowel de alcohol klaring van de Telegraaf- en Tele- 17 miljoen tot 147 miljoen) en van als de bieraccijns met ca 2 min. foonwet in de tweede helft van de de commissarissenbelasting (met één waartegenover een daling bij de sui- volgende week in het Staatsblad zal miljoen tot 24,5 miljoen). De opbrengst van tabaksaccijns keraccijns stond met bijna 1 min. De ontvangsten van de schatkist Geen paniekstemming Desgevraagd verklaarde de minis ter onder meer niet te hopen dat door de gang van zaken met het loonbeleid de deur voor de zwarte loonvorming is opengezet. De heer Roemers deelde in de „werknemerspersconferentie" aller eerst mee, dat de werknemersdelega tie de steun van CNV-voorzitter Van Eibergen heeft moeten missen. Deze heeft tengevolge van een val in zijn kantoor een voet gekneusd. De heer Roemers vindt het kern punt van het meningsverschil, dat de werkgevers de structurele loon- aanpassing van 1964 ongedaan willen maken. Minister Veldkamp had dit wel ontkend door te stellen, dat er van werd uitgegaan, dat de reëele lonen gelijk zullen worden gelaten, maar de heer Roemers achtte deze stilstand een relatieve achteruitgang. Volgens hem was er geen enkele re den voor paniek, ook niet voor een hik- en hijgstijl bij het voeren van een loonpolitiek. Hij vond het voorts onbegrijpelijk, dat het kabinet de kant van de werk gevers had gekozen. De gegevens leerden hem, dat de situatie bepaald niet ongunstig afstak tegen de des tijds berekende verwachtingen. Zo wel de ontwikkeling van de export, produktiviteit en investeringen, als de bedrijfsresultaten en de handels balans zijn gunstiger dan volgens prognoses, meende de heer Roemers. Onverstandig standpunt De heer P. J. J. Mertens, de voor zitter van het NKV, noemde na af loop van de persconferenties deze vrijdag 4 december een zwarte dag. Het kabinet heeft nog een poging gedaan tot overleg te komen. Het werd een mislukte poging, doordat de werkgevers achter het standpunt van het kabinet gingen staan. De enige uitleg, die gegeven is aan het kabinetsstandpunt in de brief van 1 december, maakte het standpunt, volgens de heer Mertens, een onver standig standpunt. In '65 eindelijk weer Dragon Gold op IJsselmeer De wedstrijdenreeks om de „Dra gon Gold Cup", het belangrijkste evenement in de Drakenklasse, is voor 1965 toegewezen aan Nederland. De strijd zal zich niet zoals in 1956 en 1960 het geval was bij Muiden op het IJsselmeer afspelen, doch op de rede van Medemblik, se dert enkele jaren het oef en water voor de Nederlandse Olympische zei lers. De wedstrijden zullen van 28 augustus tot 6 september worden ge houden. SINTERKLAAS BEZORGT NS VEEL EXTRA DRUKTE was met circa 466 miljoen gulden uit hoofde van de gezamenlijke ko- ongeveer gelijk aan die over de eer- hierbelastingen hebben in de eerste ste tien maanden van het vorige tien maanden van dit jaar 3969 mil- jaar. De totale opbrengst van de niet- joen gulden bedragen. Dit was onge- kohierbelastingen beliep in de pe- veer 340 miljoen gulden meer dan de Sinterklaas heeft de Nederlandse riode januari-oktober van dit jaar ontvangsten in de eerste tien maan- Spoorwegen gisteravond veel extra 7447,6 miljoen gulden tegen 6.026 mil- drukte bezorgd. Alle treinen waren joen gulden in de overeenkomstige tot de laatste plaats bezet en hier en periode van 1963. daar moest de NS zelfs versterking laten aanrukken. Dat Sinterklaas' De niet-kohier-belastingen verjaardag ditmaal op een vrije za- De gezamenlijke niet-kohierbelas- terdag valt, heeft volgens de NS ge leid tot deze plotselinge „volksver huizing". Ook de slechte weersom- 800 min., in oktober 1963 werd de afdracht van de belangrijke be- standigheden speelden een rol, want 696 min. geïnd en in de eerste dragen, die in juli en augustus over veel automobilisten kozen veilig- maand van het vorige kwartaal 791 het lopende en het vorige boekjaar heidshalve het railvervoer. min. den van het vorige jaar. In oktober jl. bedroegen zy 1173 miljoen tegen 1080 miljoen in okto ber 1963. Dit accres werd voor 76 miljoen veroorzaakt door de vennoot schapsbelasting. De ontvangét uit tingen bereikten iin oktober jl. voor hoofde van deze belasting was, zoals het eerst een maandopbrengst van steeds in oktober, relatief hoog door werden opgelegd. Vrijdagmiddag vloog de 30-jarige directeur van een n.v., de heer W. V. tijdens een inhaalmanoeuvre op de rijks weg Den Haag—Amsterdam met rijn sportwagen tegen het Warmonder viaduct. De heer V. werd op slag ge- doodt va» stfn wagen bleef slechts een puinhoop over...

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7