Stichting van de Arbeid op het dode punt Paus: ontwapening ten gunste van de hulpverlening Minister Veldkamps poging tot overleg werkgevers en -nemers mislukt BEWOGEN OPROEP AAN DE WERELD TOT VREDE ZATERDAG 5 DECEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.393 BUREAO PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Goede raad van Nicolaas: MAKKERS STAAKT UW LOONGERAAS Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. ƒ0,78 p.w.. ƒ3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10.55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Het overleg gistermiddag met het bestuur van de Stichting van de Arbeid, heeft tot gevolg gehad dat het kabinet nu zijn definitieve beslissingen ter zake van het voor 1965 te voeren loonbeleid moet nemen. Deze beslissin gen zullen op korte termijn moeten worden genomen en aan het bestuur der stichting worden medegedeeld. Materieel zal de beslissing van het kabinet niet anders uitvallen dan reeds was vermeld in de eerder deze week vermelde inhoud van een brief van het kabinet aan de Stichting van de Arbeid. Dit heeft minister Veldkamp gisteravond na afloop van het overleg medegedeeld. Dit betekent dat het overleg tussen partijen in het bestuur der stichting, welk overleg voorafging aan de bespreking met de leden van het kabinet geen resultaat heeft opgeleverd anders dan dat partijen niet tot elkaar zijn kunnen komen. De heer Roemers, woordvoer der namens het overlegorgaan der vakcentrales, heeft na afloop o.m. ver klaard dat het kabinet wel de bereidheid heeft getoond te praten over de inhoud van de brief aan de stichting waarin het kabinet zijn standpunt kenbaar heeft gemaakt. Minister Veldkamp heeft een, naar de heer Roe mers meent, weinig gelukkige poging daartoe ondernomen. Die poging is evenwel mislukt omdat de werkgevers te kennen gaven dat zij zich achter het in die brief neergelegde standpunt van het kabinet stelden. het schorsen voor beraad, aanvanke lijk voet aan het toch nog bereiken van een resultaat, de abrupte be ëindiging na ruim twee uur sloeg de hier en daar gevestigde hoop de bo dem in. In het bijzijn van de andere leden van het kabinet, van werkgevers en van werknemers deed minister Veld kamp aan de pers verslag. Vervol gens kwamen na elkaar de werkne mers en de werkgevers aan het woord. Minister Veldkamp deelde mee, dat van werknemerszijde is gevraagd of het standpunt van het kabinet in de brief van 1 dec. j.l. moest worden beschouwd als een beslissing, in welk geval de vakcentralen niet bereid toetsen van cao's. Het kan dan best waren te toetsen, dan wel of er reëel zijn, aldus de heer Roemers, dat de overleg over dat standpunt mogelijk werknemers in de looncommissie van was. de stichting voor zulk een toetsing Van de kant van de werkgevers is andere maatstaven aanleggen dan in eerste aanleg gezegd, dat men be- het kabinet wenselijk vindt. De aan- reid was het standpunt van het ka- bevelingen van het kabinet op dit binet te aanvaarden zonder wijziging gebied houden n.l geen verplichting van de spelregels voor de prijspoli- in. tiek. De werknemers hebben niet ge- De heer Roemers heeft een uitvoe- zegd, dat ze niet meer cao's zullen rige analyse gegeven van het stand- toetsen, maar het kan dus zijn dat punt van het kabinet. Het standpunt ze voor die toetsing andere maatsta- Van de vakcentrales gaat verder: het ven zullen aanleggen. komt neer op een percenage van 5 De heer Bosma verklaarde nader- op jaarbasis, waarvan twee procent hand desgevraagd, dat de toetsings- als verplichte loonronde, een hand arbeid op die manier naar het hem having van de eis het minimum-in- voorkomt onwerkbaar zou worden, komen vast te stellen op f 110 per week, te bevorderen dat voor de grote Het hoofd van de Amerikaanse F.B.I., Edgar Hoover, heeft vrijdag bekend gemaakt, dat in de staat Mississippi 16 personen zijn gearresteerd in ver band met de moord op drie ijveraars voor rassengelijkheid, in juni van dit jaar. De drie slachtoffers, de 20-jarige Anrew Goodman, de 24-jarige Michael Schwerner en de 22-jarige James Chaney waren verdwenen na te zijn gearresteerd wegens het overschrijden van de maximum snelheid. Ruim anderhalve maand daarna werden hun lichamen gevonden door bij de opsporingen ingeschakelde mariniers. De foto toont een van de voor naamste gearresteerden, de 37-jarige sheriff Lawrence Rainey. Standpunten te ver uiteen De heer Bosma, woordvoerder van werkgeverskant, heeft meegedeeld, dat de gang van zaken bij de werk gevers weinig verwondering heeft gebaard. De stichting is niet kapot, zo zei hij onder meer, maar zij zal op het gebied van de lonen voorlopig wel niet kunnen werken. Het verschil van standpunt De werknemers hebben in het over leg in het bestuur van de stichting dat vooraf is gegaan aan de bespre king met het kabinet gesproken over het minimum-inkomen, met een ver laging van de leeftijd waarop dit ge noten kan worden tot 24 jaar-(Lp.v. 25 jaar zoals tot nu toe), de gelijke beloning van mannen en vrouwen, verhoging van de vakantietoeslag in de tweede helft van 1965 met 1 pet, de loonronde, de ondernemingsge wijze differentiatie met een plafond van ongeveer 5 pet. De werkgevers hebben tijdens dit vooroverleg geschat dat inwilliging van dit pakket zou resulteren in een loonkostenstijging van 10, 11 of 12 pot. Dit is voor de werkgevers ge zien de door hen verwachte reper cussies daarvan en gezien de uit gangspunten niet aanvaardbaar ge weest. Later verklaarde hij nog, dat de houding van de werkgevers niet is ingegeven door onwil, maar door on macht, voornamelijk gezien de situa tie op de overspannen arbeidsmarkt. Het toetsen van de CAO De heer Roemers heeft opgemerkt, dat het kabinet in zijn nu op korte termijn te verwachten definitieve beslissing voor de vraag staat de gezinnen die minder zullen profite ren van de eerste tranche van de be lastingaanpassing op 1 juli als een adequate bijslag op de kinderbijslag tot stand wordt gebracht, geen be reidheid in de loop van 1965 nog Gaf de duur van de bespreking eens te onderhandelen over de lo- stichting dan kan het kabinet daar- tussen leden van het kabinet en het nen, verhoging van de vakantietoe- bij een aanbeveling geven voor het bestuur van de stichting, alsmede slag met 1 pet, geen instemming met loonpolitiek bij de stichting te laten of haar terug te geven aan het Col lege van Rijksbemiddelaars. Laat het kabinet de zaak bij de Het verloop van de bespreking de door het kabinet uitgesproken gedachte in Brussel aan te dringen op uitstel van de gelijke beloning van mannen en vrouwen, aandacht voor gevolgen van prijzen in het kader van de EEG. (Vervolg op pagina 7) gIJ ZIJN VERTREK uit Bombay heeft Paus Paulus nog verscheidene toespraken gehou den. Hij dankte daarin de Indiase regering en het gehele volk voor de warme, hartelijke gastvrij heid. De Paus verzekerde, dat hij het wel en wee van India met de grootste belangstelling zal blij ven volgen en dat hij de katholieken aanspoort om loyaal en gehoorzaam mee te werken aan de vooruitgang van het land. Hij besloot met te zeggen, dat zijn bezoek aan India een onvergete lijke herinnering zal blijven. Paus Paulus heeft zich ook bijzonder tot de honderden journalisten, die zijn bezoek aan Bombay en het Eucharistisch Congres verslagen hebben, gericht en hun in een toespraak gevraagd een boodschap van hem aan de gehele wereld te willen doorgeven. Paus Paulus VI (links achtergrond) heeft vrijdagochtend ontbeten met weeekinderen in 'n tehuis in Bombay. "WIJ VERTROUWEN u een bijzondere bood- schap aan de wereld toe. Zou het niet'kun nen dat de landen hun bewapeningswedloop stop zetten en hun hulpbronnen en energie in plaats daarvan zouden besteden aan een broederlijke hulpverlening aan de ontwikkelingslanden. Zou elk land, dat gedachten aan vrede en niet aan oorlog koestert, niet al was het maar een deel ervan zijn uitgaven voor bewapening kunnen storten in een internationaal fonds ter bestrijding van de vele problemen op het terrein van de voedselvoorziening, de kleding, onderdak en medische verzorging, waaraan zoveel mensen te kort komen". „Moge vanaf het vredevolle altaar van het Eucharistische Congres onze angstkreet doordringen tot alle regeringen ter wereld en moge God hen inspireren de vredelievende strijd te voeren tegen het lijden van hun minder geluk kige broeders!" Paus voelde zich thuis in India In een andere toespraak voor zijn vertrek deed de Paus een bewogen oproep aan de gehele wereld om te streven naar een rechtvaardige vrede in de wereld. Hij wees erop, dat de dreiging van oorlog eerlijke en op bouwende krachten verlamt. „Wij bezweren daarom al degenen, wier acties beslissend kunnen zijn voor het behoud en de consolidatie van de vrede, bewust te zijn van de zwaarte van hun verantwoordelijk heid en alles in het werk te stellen om de ramp van een nieuwe oorlog te vermijden, welke elk ogenblik tot een wereldconflict kan ontaarden en de ondergang der mensheid kan be tekenen". Onder de H. Mis, die de Paus gis terochtend opdroeg in de parochie kerk van St.-Paulus in Bombay richt te hij zich tot het Indiase volk. „Wij komen tot u als boodschapper van de Christus en zijn leer, die velen van u reeds kennen en eerbiedigen, zoals Mahatma Gandhi", aldus de Paus, die zijn grote éerbied uitte voor de deugden van het Indiase volk, zijn godsdiensten, zijn geduld en geweld loosheid, zijn rijke en oude cultuur en zijn onvermoeibaar streven naar een betere wereld. De Paus wees vervolgens op de Kerk in India. Hij bedankte het In diase volk voor de vrijheid, die de Kerk geniet in haar verkondiging. De Kerk is hier thuis en daarom, aldus de Paus, voel ik mij hier ook thuis. WEERKLANK BEZOEK IN INTERNATIONALE PERS De wereldpers besteedt grote aan dacht aan de reis van Paus Paulus VI naar India. De New York Herald Tribune ziet in de reis van de Paus de uitdrukking van de „toegenomen belangstelling van het Pausschap voor de gehele wereld. Het oude vaststaande onder scheid de christenen hebben ge lijk en de heidenen hebben ongelijk is vervangen door een poging el kaar te verstaan" aldus de New York Herald Tribune. Het blad legt er de nadruk op, dat deze nieuwe politiek niet altijd ge makkelijk kan zijn. „Wanneer de Paus het Vatieaan verlaat en zich in de wereld begeeft, zal hij merken dat het gekrakeel van de wereld hem op zijn voetstappen volgt". Het Parijse blad „Le Figaro" toont in een artikel „van Ghandi naar Pau lus VI" op welke eigen wijze India streeft naar de christelijke waarden, welke Paus Paulus met zich mee brengt. „De Paus gaat voor alles naar Bom bay als pelgrim en als missionaris. Hij brengt zijn „zaligheden" mee welke liggen opgesloten in de bood schap van het Evangelie. Deze zalig heden heefc de Indiase wereld, wat haar godsdienst ook moge zijn, soms zonder het te weten, steeds nage streefd, zodat Ghandi ze de zijne kon maken". ONTHECHTING Het Franse dagblad „Le Monde" schrijft: „De Paus kan met eigen ogen zoveel ellende zien, dat hij er van onderste boven raakt. Met het geen hij reeds wist is dit noodzake lijk om de omvang van het probleem te beseffen. Dat is een belangrijke vooruitgang vergeleken bij de tijd dat de opvol- ver van Petrus opgesloten leefde in de minuscule resten van zijn tijde lijke Staat. Maar men kan zich maar moeilijk voorstellen, welke daden van onthechting nodig zijn om een werkelijke dialoog tot stand te bren gen tussen de in onmenselijke om standigheden levende massa's en de tengere figuur die hun de boodschap van Christus brengt". Zoekt U een GERO - CASSETTE van 40.- of 400.- v. d. WATER de Gero-specialist Haarlemmerstraat 181 heeft het. ALTIJD VOORDELIG Dit nummer bestaat uit 12 pagina's KNMI - De Bilt is stout: veel bewolking en koud Een tussen West-Europa en de Azoren gelegen hogedrukgebied breidt zich meer en meer over Frankrijk en Duitsland uit. Tegelij kertijd beweegt een zwakke oceaan storing zich over de Britse eilanden naar het zuidzuidoosten. Tengevolge hiervan gaat in onze omgeving de wind naar het zuidwesten tot zuid krimpen en wordt morgen koude lucht uit Frankrijk aangevoerd. Aan gezien bovendien het front van de oceaanstoring veel bewolking met zich meebrengt zal de temperatuur morgen overdag lager blijven' dan vandaag. In hoofdzaak in het westen van het land is er kans op enige regen, mogelijk ook sneeuw. ZON. EN MAANSTANDEN 6 Dec.: zon op 8.32, onder 16.30; maan op 10.47, onder 18.13. 7 Dec.: zon op 8.33, onder 16.29; maan op 11.33, onder 19.09 KORRELT J E Hoogwater standen Laat ons, om gelukkig te leven, verborgen leven. 6 Dec.: v.m. 4.26; n.m. 16.33. 7 Dec.: v.m. 4.59; n.m. 17.10. De Kroon op de Taunus traditie Maak een proefrit bij de Official Ford Dealer! (Advertentie)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1