als het om sparen gaat Rijdt veilig met melk DONDERDAG 3 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht (Advertentie) GESTOLEN AUTO's IN WATER GEREDEN Twee 28-jarige bouwvakkers, C. P. G. uit Zegveld en A. W. uit Koeken- gen, die eind vorige maand door de politie werden aangehouden wegens diefstal van een aantal auto's, blij ken er verrassende methoden op na te hebben gehouden. In minstens één, maar zeer waarschijnlijk in meer dere gevallen, stal de één een auto, die hij dan aan een particulier door verkocht. Zodra deze de contanten had overhandigd, stal de handlanger van de verkoper de wagen weer terug om hem elders weer aan te bieden Ook zouden zij een aantal auto's, die zij niet meer durfden verkopen, omdat het risico hen te groot leek, in het Amsterdam-Rijnkanaal hebben gereden. Gisteren heeft de waterpo- politie met groot materieel gedregd in de buurt van Maarssen, maar niets gevonden. Vandaag wordt verder ge gaan bij Breukelen en tussen Ab coude en Baambrugge. ONTSLUITING VAN NOORDZEESTRAND Het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen is bezig met een plan om het Noordzeestrand verder te ontsluiten Er wordt nage gaan, waar nieuwe wegen door de duinen moeten worden aangelegd en waar voorzieningen als parkeer plaatsen en dergelijke moeten ko men. Dit deelde staatssecretaris Van de Laar gisteravond mee in de open bare commissievergadering van de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement. Er zal binnenkort ook een raad voor de recreatie worden opgericht. Een wetsontwerp hiervoor zal bin nen enkele dagen naar de Raad van State worden gestuurd. Gaat Joris Ivens film maken over Rotterdam Zodra het gemeentebestuur van Rotterdam van oordeel is dat de fi nanciële problemen niet meer zo groot zijn als op het ogenblik, zal het de gemeente vragen een crediet van 125.000 gulden beschikbaar te stel len om de cineast Joris Ivens de mo gelijkheid te geven een nieuwe film te maken over stad en haven. Joris Ivens, die al geruime tijd in het bui tenland werkt, heeft de afgelopen dagen een bezoek aan de Maasstad gebracht om al wat eerste indrukken op te doen voor de nieuwe rolprent. Het betreft hier een volledig vrije opdracht, waardoor het nagenoeg uit gesloten is dat de nieuwe film over Rotterdam en zijn haven er een wordt met een duidelijk accent op de publiciteit. Het ligt in de bedoe ling dat de film een vertoningsduur zal krijgen van dertig minuten en in kleuren zal worden geproduceerd. Van gemeentezijde werd gistermid dag tijdens een persconferentie dui delijk gesteld dat de film, ondanks eventuele financiële moeilijkheden van de gemeente Rotterdam „in ieder geval" zal doorgaan. Men hoopt het desbetreffende voorstel in het voorjaar van 1965 bij de gemeente raad in te kunnen dienen. BIOSCOPEN De films in de week van 3 t/m 9 december zijn door de Katholiek^ Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Muiterij op de Bounty (14 j.) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur Zaterdag: 2.00 en 6.00 uur Lido: Terug uit de hel (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 urn- Zaterdag geen voorstelling om 9.15) Luxor: De rode lampjes (str. volw.) Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Zaterdag alleen 2.30 uur Studio: Ontraden. Trianon: The Brige on the River Kwai (14 jaar). Prol. Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur Rex: De scherpschutter (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondags: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur PTT-AMBTENAAR AANSPRAKELIJK VOOR KASTEKORT Het standpunt van de PTT dat een kastekort vrijwel altijd te wijten is aan de schuld van de ambtenaar vormde gisteren een onderwerp van discussie voor de centrale raad van beroep, waar de zaak van kantoor houder Van H. uit Boekei contra de minister van Verkeer en Waterstaat diende. De kantoorhouder is door de PTT met ontslag gestraft, omdat hij en zijn vrouw gelden uit de zegel- was hadden ontvreemd. De directie stelde hem aansprakelijk voor een kastekort van 4500,-. Tegen dit laatste verzet de voormalige PTT- ambtenaar zich. Van dit bedrag wil hij niet meer dan 1000 voor zijn rekening nemen. Zijn gemachtigde, de Utrechtse advocaat mr. Th. E. E. van Schaik viel de stelling aan van de PTT, dat, wanneer een ambtenaar een tekort constateert in de onder zijn beheer staande kas, de schuld altijd bij de ambtenaar ligt, omdat de PTT alle middelen verschaft on/ een juist en zorgvuldig beheer mogelijk te ma ken. Mr. van Schaik vindt dit een boute en hautaine stelling. Er kun nen zich naar zijn oordeel bijzondere omstandigheden voordoen. zoals drukte, ziekte, nieuw personeel etc., die een juist en zorgvuldig beheer kunnen bemoeilijken. PTT-functionaris L. Striker trad op als woordvoerder van de andere partij. Hij gaf als zijn mening te ken nen, dat hier wel degelijk een fout is gemaakt door de betrokken amb tenaar.. De centrale raad doet over drie weken uitspraak. Aardgas ook voor wegverkeer De regering wil in tijden van ben zine- en olieschaarste aardgas ge bruiken om het wegverkeer en de binnenscheepvaart op gang te hou den. Het instituut T.N.O. onderzoekt op het ogenblik of dat mogelijk is. De regering deelt dat mee aan de vaste commissie voor de civiele ver dediging in de Tweede Kamer. Het speurwerk dat T.N.O. dit jaar zal verrichten omvat ook een onder zoek naar de mogelijkheid de wer king van radio-actieve stoffen in het menselijk lichaam af te zwakken. Dat zou misschien kunnen gebeuren door toevoeging van bepaalde stof fen aan levensmiddelen. Jeugdgemeenteraad van Schiedam uitelkaar De geruchtmakende Schiedamse jeugdgemeenteraad is uit elkaar ge vallen door een heftige ruzie tussen de twee groeperingen van politiek georiënteerde jongeren: de socialis ten en de liberalen. De liberalen zijn boos weggelopen omdat de jonge socialisten ook de actuele gemeentepolitiek wilden be drijven. Eenmaal per maand komt de Schie damse gemeenteraad bijeen in de Schiedamse raadzaal. Deze zaal is bec-hikbaar gesteld en er is een sub sidie uitgetrokken van 100 op voor waarde dat de jeugdgemeenteraad geen actuele problemen zou behan delen. Op de laatste zitting gaven de socialisten echter als hun mening te kennen dat het besluit van de Schiedamse raad om het cursusgeld voor het nijverheidsonderwijs te ver hogen ongegrond was. Glazenwassers vielen van verzwakte stelling Twee glazenwassers zijn aan de dood ontsnapt toen zij gistermorgen bij een torenflat aan de Langehorst in Rotterdam een val van enkele meters maakten doordat de leuning van de werkstelling het begaf. De 24-jarige A. Visser uit de Slotboom straat liep een hersenschudding op en de 21- jarige A. Bakker kneusde zijn linkerarm. De strenge nacht-1 vorst zou de houten leuning hebben verzwakt. Nieuw licht op de moordzaak Veenoord De moordzaak Veenoord heeft een nieuwe wending gekregen. In deze zaak was de 45-jarige Antje J. we gens vergiftiging van haar tweede man Lolke Gommers veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf. Een maand geleden is op het bietenland, waar vorig jaar 2 december de man dood neerviel, een pakje gevonden waarin een flesje parathion en een stukje papier zat. Op dit papiertje stond nog duide lijk te lezen: „Grietje, vergeef mij. U weet Hendrik heeft het geld. Deel het samen". Het briefje heeft nog geen aanlei ding gegeven om Antje J. op vrije voeten te stellen. Wel is zij overge plaatst naar het Huis van Bewaring omdat nu het onderzoek heropend is. Antje J. heeft tijdens de behande ling van haar zaak op 3 juli voor de rechtbank in Assen steeds ontkend ook maar op enige wijze betrokken te zijn geweest in de dood van haar man. De vondst van het pakje zou kunnen wijzen op zelfmoord. Volgens een thans door de KLM gemaakte schatting zal de luchtvaart maatschappij dit jaar een nieuw re cordaantal passagiers vervoeren. Ge schat wordt 1.600.000 over een ge middelde afstand van ongeveer 2200 km. Omdat hij geen voorrang verleen de, is de 63-jarige bromfietser P. Beij- ma uit Amsterdam op de kruising Linnaeusstraat - Eerste van Swinde- renstraat in aanrijding gekomen met een tramwagen van lijn 9. Het slacht offer overleed op weg naar 't O.L.V.- Gasthuis. AVRO WIL GESPREK MET R.E.M. De AVRO heeft zich bereid ver klaard tot een gesprek met de REM als oprichter van de TROS. De AVRO zegt in het communiqué dat zij hierover gisteren uitgaf, dat haar doel is te voorzien in het hiaat dat ontstaat bij de verdwijning van de REM-tv-programma's. Ook met an dere algemene groeperingen, die nieuwe omroepen willen stichten, is de AVRO bereid in overleg te treden aldus het communiqué. Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter *t stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands Zuivelbureau, postbus 4530, Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de nuttige aktie Rijdt veilig met melk". (Advertentie) Aetherklanken VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 HILVERSUM I, 402 m, 746 kc/s 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nws; 7.10 Het levende Woord; 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen (7.55 Overweging); 8.00 Nws; 8.15 Het bezoek van Paus Paulus VI aan het Eucharistisch Con gres te Bombay; 8.25 Ouverture (verv.); 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.05 In de Platensoos: gevarieerd pro gr. voor oudere luisteraars; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Klassieke gram; 12.00 Angelus; 12.04 Nieuws gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Ballroomorkest (gr.); 12.45 Het be zoek van Paus Paulus VI aan het Eucharistisch Congres te Bombay; 13.00 Nws; 13,15 Wissewassen, licht progr.; 13.55 Voor de vrouw; 13.45 Lichte- en amusementsmuz. (gr.); 15.00 Schoolradio; 15.30 Voor de zie ken; 16.30 Alt en piano en instru mentaal trio: Spaanse volksliederen en mod. kamermuz.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Coda: gevarieerde muz. voor tieners en twens (gr); 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten Aansl. Eucharis tisch Congres te Bombay; 19.35 Vlie gende schijven: muzikaal progr. voor de militairen; 20.20 Omroeporkest: Operamuziek: 21.00 Zang en gitaar spel: 21.20 Actuele documentaire; 21.40 Lichte gram.; 22.00 Gram. of actualiteiten; 22.15 Zwart op wit: ac tuele publicaties over Kerk en We reld; 22.30 Nws; 22.40 Epiloog; 22.45 De hond heeft zich aangepast, hoor spel; 23.55 - 24.00 Nws. (Advertentie) GANGETJE TEL. 23005 (Advertentie) HILVERSUM H, 208 m. 1007 kc/i 7.00 VARA; 9.40 VPRO; 10.00 VARA; 13.00 AVRO; 16.00 VPRO; 21.00 - 24.00 VARA VARA: 7.00 Nws; 7.10 Ochtend gymnastiek; 7.20 Soc. strijdlied; 7.23 Lichte gram.; 8.00 Nws. en soc. strijd- Lied; 8.18 Lichte gram.; 8.50 Gymn. voor die vrouw; 9.00 Te land en te water: informatief progr. voor weg en waterweggebruikers; VPRO: 9.40 Morgenwijding; VARA: 10.00 School radio; 10.20 Lichte gram.; 11.00 Nws; 11.02 Voor de kleuters; 11.15 Voor de vrouw; 11.55 Sopraan en piano: mod. liederen; 12.20 Regeringsuitz.: Voor die landbouw; 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Actualiteiten; 12.38 Stereo! uitz.: Licht instrumentaal kwintet; 12.55 Tentoonstellimgsagen- da; AVRO: 13.00 Nws; 13.15 Meded-, event, actueel of gram.; 13.25 Beurs berichten; 13.30 Sopraan en piano: klassieke liederen; 13.55 Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd progr.; 15.30 Licht ensemble en zangsolist; VPRO: 16.00 Nws. Aansl.: In eigen persoon, gesprek; 16.15 Lichte orkestmuziek (gr.); 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Mu zikale lezing: 17.30 Voor de rijpere jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz.; 18.30 Bèta: nieuws uit de wereld van de natuurwetenschappen; 18.40 Jazz- rondo; 19.00 Kiosk: artikelen uit de weekbladen; 19.10 Koorzang; 19.30 Kunstkroniek; 19.55 Eerste kolom, praatje; 20.00 Nws.; 20.05 Bekente nis: Een medisch student in zelf spot light; 20.30 Chansonprogramma; 20.55 Openbaar Kunstbezit; VARA: 21.00 Promenade - orkest en zangsoliste: amusementsmuz.; 21.45 Tegenvoeter, satirisch progr.; 22.15 Zigeunerorkest: Hongaarse volksmelodieën; 22.30 Nws 22.40 Spontane reacties: muzikale dis cussie; 23.10 Lichte gram.; 23.45 Soc. nws. in Esperanto; 23.55 - 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederalnd I NCRV: 19.30 Barend de Beer; 19.35 Dzjes Zien: jazzmuziek; NTS: 20.00 Journaal; NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal; 20.25 Attentie; 20.50 Stiefbeen en Zoon, TV-spel; 21.30 Ooggetuige, film reportage over Suriname; 21.55 Nou jij weer, amusementsprogr.; 22.30 De legeren, dagsluiting; NTS: 22.40 - 22.45 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nieuws in het kort; VARA: 20.01 Langs de weg.... TV- film uit die Dick Powell-serie; NTS: In vertrouwde handen, medisch pro gramma; VARA: 21.15 Zang en gi taar;, 21.45 Achter het nieuws. TV-Noordzee heden- en morgenavond DONDERDAG 3 DECEMBER 18.30 Mr. Ed: De ontvoering van Mr. Ed; 19.00 Popeye; 19.08 Wist U dat Edgar Allen Poe; 19.24 Vic tory at sea: De ondergang van Graf Spee. Pauze. 22.00 New breed: Het dal van de drie Charleys; 23.00 Einde. VRIJDAG 4 DECEMBER 18.30 Mijn drie zonen: Huishoude lijke problemen; 19.00 Mr. Magoo; 19.08 La grande aventure: Nepal ko ninkrijk in de Himalaya; 19.30 Hol lywood Star Playhouse: Crisis. Pauze. 22.00 Laramie: Pleister plaats; 23.00 Einde. POPULIEREN ii IN DE STORM s Domien van Riel^elflej 12) Na de brutale schreeuw heeft Lieva geen geluid meer gegeven. Zij slaat met hetzelfde donkere gezicht en droge ogen het verloop der gebeurte nissen gade. De boer is weer op zijn stoel neergevallen, heeft het laatste glas brandewijn door het keelgat ge goten en zit met de ellebogen op de tafel, versuft naar zijn trillende hand te staren. Stefaan is het diepst van allen ge troffen. Zijn timmerdoos heeft opeens geen bekoring meer voor hem, hij legt de verschillende stukken op het gevoel af op hun plaats terug. Hij ziet ze nog slechts als van op grote afstand door een dichte waas van vocht, dat zijn blik vertrooebelt. De onbewuste afkeer voor zijn vader, die sedert jaren groeit en met moeders dood een vaste vorm gekregen heeft, is op dit ogenblik opgelaaid tot haat. In zijn binnenste wellen de gemeen ste verwensingen op, die ooit in een getergd kinderbrein zijn opgedoken. Als het korte incident al minuten lang voorbij is en alleen nog een vaag gesnik van op Mina Zonneviele's schoot de gespannen stilte breekt, is Stefaan ineens zijn zenuwen niet meer meester. Wild huilend gooit hij zich plotse ling in een donkere hoek van de kamer neer. Oom Door wil hem met sussende woorden op de been helpen, als Liebaert met een woeste vloek de ledige brandwijnfles tegen de vloer gooit dat de scherven zó door de kamer spatten. Stefaan's gehuil verstikt in een verstarde snik. Het is een ogenblik ijzig stil. Als Kristin weer begint te huilen drukt Mina de hand op haar mond en beduidt Anne Vermeersch haar met Lieva te vol gen. De vrouwen verdwijnen haas tig met de twee kinderen op de trappen die naar de slaapkamers lei den. Een poos later is Mina terug. Zonder iets te zeggen neemt, ze Ste faan bij de hand en brengt ook hem naar boven. Door Hageman gaat vóór Liebaert staan. Het wordt tijd, dat wij een woordje met elkaar spreken, zegt hij droog. Als jij zuipen wilt en je hof naar de duvel helpen, is dat jouw zaak, maar het welzijn van Rika's kinderen, diat is voortaan mijn zaak. Als je nog niet weet wat slaag krijgen betekent, moet je, ver domme, die kuren van vanavond maar verder spelen. Laat je dit gezegd zijn Liebaert. Je bent een veel te veel te slappe hondsvot om je met iets anders te bemoeien dian met je rotvrienden van dieven en smokke laars. En als je denkt tegen my iets te moeten ondernemen, steek die ge dachte dan maar gauw uit je stomme bezopen kop, want ik sloeg je nog liever morsdood dan hier nog een voet te wijken, knoop dat in je oren, zwager. Hierop gaat Hageman in de ach terkeuken op de vrouwen wach ten. Sander Liebaert zit met de eüé- boog op het tafelblad en de kop in de haldpalmen, als een dwaas naai de vloer te staren. Als Mina een half uur later beneden komt heeft hij nog geen pink verroerd. De niets nut, denkt de huishoudster, terwijl ze de dingen van vloer en tafel af ruimt. Als hij daar morgen steen- dood zat, konden zijn kinderen geen gelukkiger uur beleven. Anne Vermeersch laat zich niet meer zien. Ze blijft bij de meisjes zitten tot ze allebei zijn ingesla pen. Daarna gaat ze stilletjes naar Stefaan luisteren. De jongen houdt angstig zijn klagende snikken, waar op de meid, denkende dat hij inge slapen is, ook naar bed gaat. Als dat hier zo blijft doorgaan, zegt ze boven tegen Mina, dan zul je mij niet lang de kost hoeven te ge ven, met zo'n zat wil ik niet sa men wonen.. Vandaag of morgen slaat hij nog iemand de hersens in. Wees maar niet bang, antwoordt Mina, 't is de eerste maal dat ik hem zo bezig zie, enals hij iemand om hals brengt zal 't zijn eigen waardeloos korpus zijn.Ik ver lang alleen maar naar de dag dat hij weer volop aan het drinken slaat. Dat is zijn normale bezigheid. Die drie weken vasten hebben hem een beetje zot gemaakt, daarna hebben we er geen last meer van Door Hageman loopt nog even langs de paardenstallen bij de knech ten, die van zijn komst op de hoog te zijn en weten dat ze in hem hun nieuwe meester moeten zien. Terug kerend denkt hij na over de gebeur tenis van vanavond. De boer is altijd zo mak geweest als een lam, dat wil zeggen sedert zijn vrouw hem op die bewuste oudejaarsavond haar mees terschap bewezen heeft met dë pook; misschien heeft die onderdanigheid met de dood van Rika opeens een deuk gekregen. Dan moet Door er maar voor zorgen dat hem die weer gauw wordt ingeprent. Om een mens van hem te maken is het toch te laat. Hij moet er vooral niet aan denken nog eens de kop op te ste ken op het Reigershof, nu Door Ha geman er de teugels in handen heeft genomen. Als het hof in diepe slaap gedom peld ligt, sluipt de- boer het hele huis rond tot in de kelder toe en zoekt alle restjes drank bijeen die er te vinden zijn. Met een kwart jene ver, een restje van een kleverige, ro zerode likeur, en wat rode wijn, gaat hij weer bij de tafel zitten. Achter een volgens drinkt hij alles leeg tot dat hij als een slappe doek op de vloer ineenzinkt in de vieze vlek ken gemorste drank. De kleine Herman Liebaert wordt op het einde van juni uit het tehuis voor zwakke kinderen, gezond als een normaal kind, naar het huis van tan te Lia overgebracht. De man van tante Lia, Fons Mannaert, heeft langs de houtkantzijdevan St. Lau- reins, in een bocht van een binnen weg naar Eeklo toe, een grote kip penfokkerij met boomgaard. Het ene stuk, twee hektare groot, met twintigjarige waaibomen, dient te vens als een ren voor kippen en an der kakelvolk. Daar staan ook de gro te, lage hokken met voorkant in mat glas, electrische verlichting en ver warmingstelsel voor de broedmachi nes en de duizenden jonge kuiken tjes. Nonkel Fons is de bekendste kippenfokker van de streek. Met zijn diertig broeikassen voorziet hij, van begin februari af tot einde juli, de meeste hofsteden en kwekerij en der omliggende gemeenten van jong pluimvee, dikwijls met honderden stuks tegelijk. Fons Mannaert is twaalf jaar in Amerika geweest en heeft vandaar een soort goesting naar vernieuwing meegebracht. Hy was de allereerste in de streek die kui kens uitbroedde zonder kloekhen, in blinkende houten kasten, als gro te vleugelpiano's met lampen er on der. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2