S)e&jidbe(5oiVtcvnt Nog 130 Nederlanders onder rebellenbewind Morgen grootse ontvangst in Brussel voor para's rebellen schieten vliegtuig neer Nederlander redde in Paulis 83 gijzelaars van de dood dertien"doden Britse interesse voor „man-in-de-koffer" Eucharistisch congres in Bombay geopend MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.389 BELGISCHE HULDE VOOR MOEDIGE NEDERLANDER Directeur J F J M KOF.NS BUREAU PAPENGRACHT 32 Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.58.94 Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w„ 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Kongolese leger te zwak geacht Tot de ongeveer duizend blanken, die zich naar schatting nog in het door de opstandelingen beheerde gebied van Kongo bevinden, zou- en, voorzover in Leopoldstad bekend, 130 Nederlanders beho ren. Van de overigen zijn er 450 Grieken, minstens 200 Belgen, 29 Luxemburgers, 13 West-Duit sers, 20 Italianen, 5 Fransen en 4 Amerikanen. Het door de op standelingen bezette gebied be slaat een oppervlakte van onge veer 400.000 vierkante kilometer Waarnemers menen dan ook, dat nog een bittere strijd gestreden zal moeten worden om dit enor me gebied van rebellen te zuive ren. De Belgische parachutisten rijn gis terochtend van de basis Kamina naar het Britse eiland Ascension vertrok ken. Zij zullen morgenochtend in Brussel aankomen, waar hun een grootse ontvangst wacht. Met het vertrek uit Kamina van de 650 para commando's is de operatie voltooid. Ze hebben in Stanleystad 1800 en in Paulis 375 blanke gevangenen uit de handen van de Kongolese opstande lingen bevrijd. De Britse majoor Mike Hoaire, com mandant van de huurlingen, heeft aan premier Tsjombe gerapporteerd, dat er pas vrede kan komen als de Kongolese regering over een leger van 35 a 40.000 goed geoefende en gedisciplineerde soldaten beschikt. De druk van de opstandelingen in Stan leystad op mijn manschappen, aldus het rapport van Hoare, wordt steeds groter en er moet meer munitie be schikbaar komen. TE ZWAK In Stanleystad bevinden rich 8000 Kongolese regeringssoldaten en 200 blanke huurlingen. Zij staan aan zware aanvallen van de rebellen bloot. De regeringstroepen in Boeta in het noorden en Beni in het oosten zijn te zwak om een offensief te be ginnen. Volgens de laatste cijfers zijn sinds dinsdag 2100 blanken en Aziaten uit de gevaarlijke streken geëvacueerd. Zeker 83 blanken hebben de dood gevonden. Vermoedelijk zal het aan tal slachtoffers groter blijken te zijn. Een woordvoerder van de Soedanese regering heeft zondag het bericht tegengesproken als zouden de vier leiders van de opstandelingen in Soe dan zijn aangekomen. Het Egyptische persbureau heeft gemeld, dat Gbenye en Soumialot zaterdag Soedan zijn binnengekomen en dat Mulele en Olenga spoedig zouden volgen. Premier Tsjombe is vanochtend uit Leopoldstad in Parijs aangekomen voor besprekingen met generaal De Gaulle „over de toekomst van Kongo en internationale vraagstukken". Volgens de Belgische voorlichtings dienst „Inhei" hebben de Kongolese opstandelingen gisteravond bij Stan leystad een vliegtuig met 40 passa giers neergeschoten. Het vliegtuig werd door een salvo uit een mitrail leur getroffen toen het opsteeg van het vliegveld van Stanleystad. De be manning van drie leden, de Kongole se hofmeester en een veertigtal Kon golese passagiers werden gedood. Ze ven zouden het ongeluk hebben over leef en naar een ziekenhuis zijn over gebracht. Het toestel een DC-4 behoorde toe aan de „Bias", een Belgische maat schappij die vluchten uitvoert voor rekening van de Kongolse strijd krachten. Gisteravond was reeds ge meld, dat het vliegveld van Stanley stad werd bedreigd door een 1000-tal opstandelingen, dde tot op één kilo meters zouden zijn genaderd. KONGOLESE AMBASSADE IN MOSKOU VERWOEST De Kongolese ambassade in Mos kou is zaterdag door enkele honder den betogers verwoest. Volgens de zaakgelastigde van de ambassade zijn demonstranten bij verrassing de am bassade binnengedrongen, waar zij allies kort en klein sloegen. CARLSON BEGRAVEN Op een kerkhof te Karawa in de provincie Oebangoei is zaterdag de in Stanleystad vermoorde Amerikaan se zendeling - arts Paul Carlson be graven. Zijn weduwe en twee kin deren plus een duizendtal Kongole zen waren bij de begrafenis aanwe zig. Mevrouw Carlson herinnerde er in een korte toespraak aan, dat haar man zijn leven gegeven heeft voor de christelijke kerk van Oebangoei. Omdat door zijn initiatief 83 blanke gijzelaars uit de handen van de op standelingen in de Kongolese stad Paulis waren gered, heeft de Neder lander Theo G. Sleegers gisteren de dank van het Belgische koninklijk huis en van de Belgische regering in ontvangst mogen nemen. Prins Albert, prinses Paola en de Belgische minister van Volksgezond heid, Custers, stonden gistermorgen op het vliegveld van Brussel het Sabena-toestel op te wachten, waarin de heer Sleegers zat, met 66 andere vluchtelingen uit Kongo. Ze wilden van hem zelf horen, hoe hij ervoor gezorgd had, dat de 83 blanken in veiligheid konden worden gebracht. Eind vorige week, toen parachutis ten in Paulis landden, werden de 83 gevangen gehouden in een missiepost. De heer Sleegers, directeur van een brouwerij in Paulis, wist dat. Toen hij de aankomst der para's bespeurde, maakte hij zich ijlings meester van een vrachtauto, waarmee hij in vlie gende vaart naar het vliegveld reed. GEWOND Onderweg werd hij door rebellen beschoten. Een kogel trof hem in zijn linkerarm en raakte een slag ader. Maar ondanks ernstig bloed verlies wist de heer Sleegers met zijn vrachtwagen het vliegveld te berei ken, dat inmiddels door de Belgische parachutisten was bezet. Vijf para's stapten in en met de heer Sleegers raasden zij terug van de stad naar de missiepost. Weer werd de wagen door rebellen bescho ten. Eén para, die naast de heer Slee gers zat, raakte ernstig gewond; hij werd door vier mitrailleurkogels in de buik getroffen. De auto stoof door en bereikte de missiepost. Maar de gijzelaars waren nergens te beken nen. Aan de onzekerheid over hun nieu we verblijfplaats werd plotseling een einde gemaakt, toen wat verderop het geluid van brekend glas klonk. In een gebouw dicht bij de missiepost was een ruit stukgegooid. Eén van de gijzelaars die in dat gebouw waren ondergebracht, had een bierfles door een raam gegooid, om de aandacM van de para's te trekken. Ijlings be stormden de Belgische militairen het gebouw Voor vier blanken, die al door rebellen waren vermoord, kwa men ze te Iaat, maar de overige 83, voor het merendeel missionarissen, konden naar de luchthaven van Pau lis worden geëvacueerd. Gisteren, in een interview voor de Vlaamse televisie vertelde de heer Sleegers: „Als we een paar minuten later waren gekomen, waren ze alle maal dood geweest". Na hun bevrij ding hadden de gijzelaars hem rond gedragen „als een Braziliaanse voet baller". BIER ONTZIEN Hijzelf was niet gevangen genomen door de rebellen wat hij niet al leen te danken had aan het feit, dat hij Nederlander is, maar ook aan zijn functie, want de opstandelingen wil den de produktie van de brouwerij niet stilleggen. Vier Nederlandse missionarissen zijn gevallen in een massaslachting, waar bij 31 religieuzen en Leken het leven lieten. Zij vonden de dood in een buitenwijk van Stanleystad, aan de overzijde van de Kongorivier. Dit stadsgedeelte is thans weer in han den van de rebellen. De Nederlandse slachtoffers zijn: Pater Frans ten Bosch (51) geboren te Lichtenvoorde, die sinds 1?46 in Kongo verbleef; Pater Hendrik van der Vecht (55) geboren te Enschede en sinds 1939 in Kongo; Pater Hen drik Verberne (40) geboren te Asten en missionaris in Kongo sinds 1956; Broeder Damias Brabers (59) gebo ren te Breda en werkzaam in Kongo sinds 1931. Zij werden allen op afschuwelijke wijze vermoord samen met vijf an dere paters, elf zusters en elf leken voor de missiekerk van de H. Martha, die aan de paters van het H. Hart toebehoort. De laaghartige moord ge beurde daags na de landing van de Belgische parachutisten te Stanley stad. Pater Van der Vecht, overste van de missiepost van Yanonge was samen met pater Verberne uit deze plaats gevlucht naar de missiepost tegenover Stanleystad, waar hij de dood vond. Slechts één missionaris overleefde het bloedbad, de Luxemburgse pater Schuster, die een schot in de long kreeg. Twee dagen lang lag hij roer loos tussen de opeengestapelde lijken. De minste beweging zou ook zijn einde hebben betekend. meer de strijd in tegen de Duitse be zetters. Rond 5.000 mensen woonden de herdenking bij. De politie kon nog niet zeggen of de ontploffing ver oorzaakt is door een granaat of een oude mijn uit de laatste oorlog. „Engeland heeft mij politiek asiel aangeboden in ruil voor gegevens over de Egyptische geheime dienst, maar ik heb die gegevens niet wil len verstrekken". Dit heeft Mordechai Loek, de man die de Italiaanse douane in een koffer op het vliegveld van Rome heeft aangetroffen, volgens zijn advo caat in Tel Aviv verklaard. Loek zei verder nog„ dat men bij de Egyptische geheime dienst lekken had geconstateerd. Egyptische agen ten hadden hem hiervoor verantwoor delijk gehouden, reden waarom zy hem hadden willen ontvoeren. Sir Winston Churchill wordt vandaag 90 jaar. Velen waren gisteren reeds naar zijn woning bij het Hyde Park gekomen om de oud-staatsman toe te zingen. Foto: geholpen door zijn echtgenote, Lady Clementine, verscheen Sir Winston voor een der ramen. Bij ontploffing WEER EEN VAN FRANSE VIJFLING OVERLEDEN Bij een ontploffing in de buurt van Lamia in centraal Griekenland, zijn gisteren dertien mensen om het le ven gekomen en 51 gewond. Vijftien gewonden zijn er ernstig aan toe. De explosie deed zich voor tijdens de herdenking van het feit, dat Britse commando's en Griekse verzetsstrij ders in 1942 hier een viaduct opblie zen. Deze verzetsdaad luidde min of Dominique Sambor, hef tweede kiinid van d>e verleden week maandag te Asnières geboren vijfling, is zater dagmiddag gestorven, 48 uur na Jean- Luc, die reeds enkele dagen na de geboorte ten gevolge van een long bloeding de geest had gegeven. Op het ogenblik leven dus nog drie van die vijf kinderen, doch de geneeshe ren durven nog steeds niet veel hoop te geven, dat zij in leven zullen blij ven. De 25-jarige Schotse weduwe Cathie Connolly heeft zaterdagavond het wereldrecord „twisten", dat met 100 uur op naam van de Fransman Pierre Gaston stond, op 101 uur ge bracht. Cathie Connolly, die moeder is van drie kinderen, was dinsdag middag begonnen. Nog steeds arriveren in Brussel repatrianten die door de Belgische paratroepen in de Kongo zijn bevrijd. Foto: nonnen op het vliegveld van Brussel, met dekens tegen de koude beschermd- Enkelen worden geïnterviewd; anderen proberen te glimlachen tegen de fotografen. Zoekt u een goed ANKERHORLOGE voor 30.- en 40.-. Of het allerbeste van ƒ200.- en ƒ400.- Horloger v. d. Water, Haarl.str. 181 heeft het. Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker. Roam er. ALTIJD VOORDELIG Gregory kardinaal Agarianian, persoonlijk afgezant van Paus Paulus, heeft zaterdag het 38ste internatio nale Eucharistische congres geopend Deze serie congressen, die om de vier iaar telkens in een andere stad wor den georganiseerd met de Eucharistie als middelpunt, is in 1881 begonnen. Het huidige congres in Bombay, dat deze week ook door Paus Paulus zelf bezocht zal worden duurt tot 6 de cember. Een der hoogtepunten zal zijn de wijding door Paus Paulus op donder dag a.s. van zes bisschoppen uit vijf werelddelen, op de 412de jaardag van het overlijden van de Spaanse Jezuïet-missionaris van het oosten Sint Franciscus Xaverius, wiens ge balsemde stoffelijk overschot in deze periode in Goa, 400 km ten zuiden van Bombay, ten toon gesteld is. Een afvaardiging van de Indische afdeling van de „wereldbroederschap van godsdiensten" zal op 3 of 4 de cember een onderhoud hebben met de Paus over kwesties betreffende de derde wereld-godsdienstconferentie in februari aanstaande. De Paus zal in Bombay bij kardi naal Gracias logeren. Inbreng van christendom De Indische vice-president dr. Za- kir Hoessain, die als regeringsverte genwoordiger bij de opening het woord voerde, zei dat India er een eer in stelde aan geen enkele gods dienst in het bijzonder te zijn gebon den maar voor alle dezelfde eerbied te hebben en hun alle dezelfde rech ten bij de wet te waarborgen. „De houding van ons land ten op zichte van het christendom is er een van verdraagzaamheid geweest. De christengemeenschap is geholpen en aangemoedigd om haar bijdrage te leveren aan het politieke, economi sche, culturele en sociale leven van het land. Er zijn christelijke leden van het centrale kabinet geweest, er zijn christelijke ministers, gouver neurs, ambassadeurs en parlementa riërs. Het christendom, bijna twee duizend jaar geleden door de apostel Thomas naar Indië gebracht, was in het leven en de geschiedenis van Indië opgenomen. Mahatma Gandhi zocht in zijn donkerste uren troost bij de leer van Christus". Dr. Hoes sain zei nog, dat het voornemen van de Paus om zelf te komen de ver heugenis van Bombay verhoogde. Beroep op christelijk geweten Kardinaal Agagianian heeft gisteren een beroep op „het christelijke ge weten" van de ontwikkelde landen gedaan om „de hongerigen te spijzi gen, de naakten te kleden en hun, die geen huis hebben, een dak bo ven het hoofd te geven". Dit beroep kwam aan het slot van een driedaagse conferentie over de ondervoeding en de gezondheid in de wereld en de daarmee verband hou dende .vraagstukken, gehouden in het kader van het Eucharistische con gres. De afgevaardigden namen ook (Advertentie) met algemene stemmen een resolutie aan, waarin de grote wereldmachten wordt verzocht een einde te maken aan de bewapeningswedloop en de economische hulpbronnen te bestem men voor de economische en sociale ontwikkeling van de landen die op het ogenblik voor hun bestaan vech ten. Naar schatting tachtigduizend per sonen, onder wie talrijke niet-katho- lieken, waren aanwezig toen gisteren tegen het vallen van de avond mid den in de stad door kardinaal Aga gianian een pontificale H. Mis in de open lucht werd gecelebreerd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's MEER WIND Gedurende het weekeinde is kou dere polaire lucht, welke over het noordelijk deel van de Oceaan aan de achterzijde van een diepe depres sie naar West-Europa stroomde, ver der naar het oosten en zuiden ge stroomd. daarbij in Zuid-Duitsland, Zuidoost Frankrijk en het Alpenge bied plaatselijk sneeuw brengend. Rond het Noordzeegebied vielen in de poliaire lucht nogal wat buien, waarvan sommige met onweer, ha gel of sneeuw. Inmiddels zijn de laat ste restanten van de depressie opge vuld en kwam boven grote delen van West-Europa een tamelijk heldere nacht met weinig wind voor, waar bij de temperaturen op vele plaatsen tot enkele graden beneden het vries punt daalden en zich plaatselijk mist vormde. Ten westen van IJsland vornjde zich zondag in korte tijd een zeer diepe nieuwe depressie. De luchtdruk daalde daar plaatselijk in 8 uur tijds ongeveer 50 mb, welke vanmorgen echter alweer begon op te vullen. Een frontensysteem er van heeft Schotland en Ierland al be reikt. Hoewel dit front waarschijn lijk wel in vertraagd tempo verder zal bewegen, moet er toch meegere kend worden, dat het ons land mor gen van het westen uit nadert waar door de kans op regen of sneeuw vooral in het westen van het land toeneemt bij krachtige toenemende zuidelijke winden. De temperaturen zullen door het toenemen van de wind iets minder laag worden, maar in de nacht en ochtend op verschillende plaatsen nog wel even onder het vriespunt zyn. ZON. EN MAANSTANDEN 1 Dec.; zon op 8.25, onder 16.32; maan op 5.19, onder 15.37. Hoogwaterstanden 1 Dec.: v.m. 1.20; n.m. 13.37. KORRELTJE Het meeste lijden komt uit mense lijke handen, want wij doen het el kaar veelal aan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1