NV SLAVENBURG'S BANK Prins Bernhard opende eerste Nederlandse eomputerfabriek KLM IN 1965 ZONDER VERLIES Marktkoopman betaalt voor lege koffie- en theezakjes DRUKKE DAGEN VOOR DE PTT BOER HING OSSEN OP 10.000 boete voor lissese N.V. VERRADER ANNE FRANK BLUFT ONVINDBAAR Dit jaar 23 miljoen kilo bloembollen naar Duitsland Stierf 40-jarige vrouw door nalatigheid van huisarts ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 H. M. de Koningin heeft vrijdagochtend in Den Haag een bezoek gebracht aan het Institute of Social Studies (het vroegere koninklijk paleis Noordeinde)In een van de zalen woonde H. M. een gedeelte van het college „Comprehensive Planning" bij. Het college werd gedoceerd door prof. Jac. P. Thijsse. KORT RAPENBURG 20 - TEL. 26 4 05 ALLE BANKZAKEN, OOK VOOR U (Advertentie) Hedenmorgen in Rijswijk: De eomputerfabriek' en het rese- archlaboratorium van de N.V. Elec- trologica in Rijswijk zijn vanmorgen door ZKH Prins Bernhard officieel geopend. De prins knipte een bandje door, met welke handeling hij tevens een ponsband „inlas" in een computer die via een regeldrukker een teke ning van de fabriek, een vignet van het bedrijf en de volledige lijst van namen van aanwezigen produceerde. Twee minuten later stond Prins Bernhard als eerste met het gasten boek in zijn handen. Prins Bernhard werd in gezelschap vam zijn particulier secretaris mr. A. E. van Braam Houckgeest bij zijn aankomst bij de eerste Nederlandse eomputerfabriek begroet door de commissaris der koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, burgemeester drs. A. Th. Boogaard* Verblinde automobilist reed voetganger dood De 22-jarige heer J. Mink Pzn is gisteravond vlak bij zijn ouderlijke woning door een auto op de Burger- weg in Burgerbrug aangereden en gedood. De bestuurder van de auto; eveneens uit Burgerbrug, had een schok gevoeld en is toen teruggere den. Hij en zijn echtgenote zijn op de plaats van het ongeluk gaan zoeken. Het duurde echter drie kwartier voor het lichaam van het slachtoffer, dat in de sloot langs de weg was geslin gerd, door omwonenden werd gevon den. De heer Mink was toen al over leden. Tegenover de politie heeft de auto mobilist verklaard, dat hij de heer Mink niet heeft gezien, omdat hij werd verblind door een tegenligger. van Rijswijk, minister dr. J. E. An- driessen van Economische Zaken, orof. dr. J. Engelfriet, voorzitter van de raad van commissarissen van N.V. Electrologica en de directeur drs. B. J. Loopstra en drs. C. S. Scholten. Na de toespraken en de officiële opening werd een rondgang door de gebouwen gemaakt en werden de monstraties gegeven. Ministers hopen De ministers Van Aartsen (Ver keer en Waterstaat) en Witteveen Financiënhebben goede hoop, dat de KLM er in 1965 in zal slagen haar be drijfsrekening in evenwicht te brengen. Er is volgens de ministers sedert de inwerkingtreding van de wet tot verlening van tijdelijke fi nanciële steun aan de KLM in 1962 veel bereikt bij de KLM; in alle ge ledingen van het bedrijf is de effi ciency snel toegenomen en de minis ters menen dat er thans een belang rijke ontwikkeling ten goede is ge komen in de gang van zaken bij onze nationale luchtvaartmaatschappij. De bewindslieden delen dit mede in hun memorie van toelichting op een bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp van wet tot verlenging van de geldigheidsduur van de wet van 2 augustus 1962 tot verlening van tijdelijke financiële steun aan de KLM. De voorgestelde wet heeft tot sterkking de tot 1 januari 1965 ver leende financiële steun met één jaar be verlengen. De Amsterdamse marktkoopman P. ten Bosch, die kort geleden tien dagen werd gegijzeld, omdat hij weigerde een wegens overtreding van de ver ticale prijsbinding opgelegde dwang som te betalen, heeft iets nieuws verzonnen in zijn streven de vast gestelde verkoopprijs van een be kend kof ie- en theemerk (Douwe Egbertste ontduiken. Hij verkoopt nu op de Amsterdamse markten in de Albert Cuypstraat en de Vespuc- cistraat deze merk-koffie en -thee tegen de door de fabrikant vastge stelde prijzen, maar voor de lege koffiezak betaalt hij zijn klanten f 0.16 terug, voor een leeg doosje van theebuideltjes f 0.08 en voor de ver pakking van gewone losse thee 0.06 „Ik spaar die zakken en dat kan niemand mij verbieden", oordeelt de heer Ten Bosch. Het is „een hobby" van me". De heer Ten Bosch waakt er overigens wel voor, dat hij ook de emballage van zijn concurrenten terug koopt. Wie bij vader Ten Bosch op de Vespuccimarkt of bij zijn zoon op de Albert Cuypmarkt koffie en thee van het omstreden merk koopt, ontvangt een vetstempel op de ver pakking. Alleen voor de gestempelde exemplaren betalen vader en zoon geld terug. De fabrikant zegt, dat ook deze handeling niet geoorloofd is volgens de verkoopcondities welke door vader en zoon zijn ondertekend. Het is de bollenexporteurs op Duitsland het afgelopen seizoen naar den vleze gegaan: de vraag was best, terwijl het aanbod royaler was dan in jaren het geval is geweest. Er gingen dan ook meer bollen naar de Bondsrepubliek dan in het vorige seizoen. Tot en met 21 november bedroeg de export naar Duitsland bijna 23 miljoen kilo. De waarde lag boven de 80.000.000,-. Ook in Oostenrijk kon men meer bollen plaatsen. Daar ging 627.000 kilo heen (waarde 2.839.000,-). Deze cijfers maakte men bekend op de vergadering van de Duitse groep van de Bond van Bloembollenhande laren, die in Treslong bijeenkwam. Voorzitter J. Rotteveel kon nog meer goed nieuws laten horen. De commissie heeft een correctie moe ten toepassen op de reeds aan de broeiers gegeven data waarop ze de bollen in de kassen kunnen zetten. De ontwikkeling van de te forceren tulpen, narcissen en hyacinten is nl. zeer gunstig. Er was ook minder plezierig nieuws: de vertegenwoordigers die op pad zijn, blijken niet goed op de hoogte van de feiten en verkondigen soms onjuistheden. De heffing op de bolbloemen blijft gehandhaafd, evenals de vooruitbetaling van 25 Deze laatste conditie willen de ex porteurs voor geen prijs meer kwijt Meegedeeld werd ook dat de invoer van bolbloemen gecontingeerd blijft. Het zgn. EEG-contingent voor bol bloemen is 1.900.000,-. Een mede deling die door de leden met een zucht van verlichting is ontvangen, want men is nog altijd bevreesd van een ongelimiteerde import van bolbloemen in West-Duitsland. Over de bolbloemenheffing is in het Pro- duktschap voor Siergewassen lang durig gesproken in een geheime zit ting, zo onthulde de secretaris van de Bond van Bloembollenhandela ren, mr. F. J. Nederveen. Het resul taat is, dat het Produktschap nu een autonome verordening maakt ten aanzien van de bolbloemheffing. Voor tulpenbloemen zal deze 2,89 per 100 bedragen tot 28 februari en later in het seizoen 1,84 per 100 stuks. Er zijn wat geschillen geweest met afnemers. En die zouden voor de rechtbank een ander* uitspraak heb- De PTT staat ook dit jaar weer voor de opgave in de week van vijf december een aantal postpakketten en briefpakjes te verzenden, dat twee maal zo groot is als normaal. Verwacht wordt dat het aantal te behandelen binnenlandse postpakket ten en briefpapier in de komende week ongeveer twee miljoen zal be dragen. Een tijdige overkomst en bestelling kan in deze drukke periode alleen worden gegarandeerd, indien de af zenders hun St.-Nicolaaspakketten en -pakjes uiterlijk dinsdag 1 dec. a.s. per post bezorgen. Bij latere aan bieding door de afzender kan voor tijdige verzending en bestelling niet worden ingestaan. Teneinde tijdige bestelling te be vorderen zal door de PTT op zater dag 5 december a.s. bij wijze van uitzondering ook postpakketten en briefpakjes worden besteld. Op het plein van het dorp Kesme in Zuid-Turkije heeft een boer gis teren met behulp van een geïmpro viseerde galg 2 ossen opgehangen wegens het veroorzaken van de dood van zijn vrouw. Bekir Kalfan, vader van 3 kinderen, ging tot deze parate executie over nadat zijn vrouw door de dieren in een waterput was ge duwd en verdronken was. ONDERZOEK GESTAAKT De Nederlander, die in 1944 het gezin van Otto Frank en vier an dere Amsterdamse Joden aan de Si- cherheitsdienst heeft verraden", is niet gevonden. Het nieuwe onderzoek werd precies een jaar geleden gelast door de Amsterdamse justi'ie, na dat nazi-speurder dr. Simon Wiesen- thal de Weense politie-inspecteur Silberbauer had ontmaskerd als één van de SD'ers, die bij de arrestatie van Anne Frank en haar familie waren betrokken. Het heropende on derzoek is gestrand op het ontbre ken van voldoende aanknopingspun ten en het feit. dat inmiddels veel mogelijk waardevolle getuigen zijn overleden. „ONBEVREDIGEND" „Het is onbevredigend, dat wij een vraagteken achter deze zaak moeten zetten", verklaarde de Amsterdamse officier van justitie, mr. G. R. Nu- bé, die het onderzoek in samenwer king met de rijksrechercheur onder leiding van commissaris Y. Taco ben gekregen wanneer in de arbi tragecommissie de vakmensen in de meerderheid waren geweest. De le den werd dan ook voorgesteld om bij de bestaande verkoopsvoorwaar- den een arbitrage-clausule te voe gen. Men kan dan sneller en goed koper procederen; ook is dan geen hoger beroep mogelijk. Niet alle le den waren er voor en daarom werd dit punt uitgesteld. Verontwaardiging was er over de aanvallen die men in een bepaald Duits vakblad heeft gelanceerd op de collectieve voorlichting die de exporteurs aan de Duitse afnemers en met name aan de broeiers geven. De schrijver, zo werd gesteld, heeft al meerdere malen blijk gegeven anti-Holland gezind te zijn. De bro chure voor de broeiers is nota bene in overleg met Nederlandse en Duit se vakgenoten opgesteld, zo deelde drs. A. F. Slootweg van het Labo ratorium voor Bloembollenonder- zoek mede. Bij de rondvraag kwamen de voor uitbetalingen nog weer even ter sprake. De algemeen-voorzitter van de bond, de heer Fr. v. d. Kolk, deel de mede dat men in ieder geval eerst de verklaring van een bank in huis moet hebben voor men tot verzenden van de bollen mag over gaan. De Algemene Inspectie Dienst zal d.m.v. steekproeven controle uitoefenen. De economische rechtbank te Den Haag heeft vrijdagmiddag de direc teur van een N.V. te Lisse, B. F. M. de M. tot een geldboete van 10.000 in totaal wegens overtreding der in- en uitvoervoorschriften veroordeeld. Verdachte had 6500 gladiolenbollen naar Noorwegen geëxporteerd, maar op de certificaten waren andere bloembollensoorten vermeld. De of ficier van justitie had twee weken geleden tegen verdachte f 15.000 boete geëist. en foto van de Spaanse Prins Carlos van Frankrijk, dochter van de Graa zouden hebbe 1000 GULDEN OF TWEE MAANDEN GEëlST De officier van justitie bij de recht bank te Assen, mr. C. W. baron Van Dedem, heeft gisteren tegen de 59- jarige arts G. O. uit Borger een geldboete van f 1000 of twee maan den geëist. De arts was ten laste ge legd, dat het aan zijn grove nala tigheid te wijten is geweest, dat een 40-jarige vrouw te Borger vorig jaar april overleed. Hij had de vrouw, die aan zwaarmoedigheid leed, voor een slaapkuur tabletten voorgeschreven. Na een paar dagen konden de tablet ten haar niet' meer toegediend wor den en op de vijfde dag overleed zij. Als doodsoorzaak vulde arts O. in: „overleden tengevolge van hartspier ontsteking, ontstaan door influenza". Het stoffelijk overschot werd door de patholoog-anatoom dr. J. Zelden- de Borbon Parma en Prinses Anne t van Parijs, die zich met elkaar i verloofd rust onderzocht. Hij kwam tot de con clusie, dat de dood een gevolg was van een opeenhoping in het lichaam van Veronal. ZELFMOORD? Prof. dr. T. Huizing, hoofd van de apotheek van het Academisch Zie kenhuis te Groningen, die met de ge neeskundig inspecteur van de volks gezondheid te Groningen, dr. R. Mantingh, bij het onderzoek was be trokken, verklaarde voor de recht bank, dat de arts onvoldoende op de vocht- en urine-afscheiding van zijn patiënt had gelet. Dr. Zeldenrust was van mening, dat de dood van de vrouw het ge volg moest zijn van een vergiftiging door slaapmiddelen. De raadsman van de arts, mr. J. Staal,- bestreed de tenlastelegging. Volgens hem was het ernstige feit niet bewezen. De raadsman legde de rechtbank drie brieven van een zuster van de over ledene voor, waarin onder andere staat, dat de patiënte gezegd heeft: „Als ik er een eind aan wil maken, kan ik het thuis ook wel doen". De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. De schrijfster Hella Haase heeft vrijdagmiddag een dispuuthuis van een dispuut-gezelschap van de Vrije Universiteit in Amsterdam geopend. De foto toont de schrijfster op de trappen van het huis, dat aan de Nieuwe Zijdsvoorburgwal is gelegen Driehonderd Nederlandse studenten, lid van de Studentenweerbaarheid, hebben op het hoofdkwartier van S.H.A.P.E. gedefileerd. Het défilé werd o.m. afgenomen door opperbevelhebber generaal Lemnitzer en enkele hoge Nederlandse vertegenwoordigers bij de NA.V.O. Op de foto zien we generaal Lemnitzer in gesprek met een van de deelnemende studenten, le Lt. Van Selms. nis heeft geleid. Enige tientallen getuigen werden verhoord, dikke sta pels PRA-dossiers tegen allerlei SD- ers werden doorgenomen en in We nen werd Silberbauer uitgebreid aan de tand gevoeld. „Er bleven vele mo gelijkheden over, maar bij geen er van hebben wij voldoende houvast kunnen vinden", aldus de heer Nu- bé. DAGWERK Bij het heropende onderzoek heb ben justitie en rijksrecherche nog eens ervaren, dat het moeilijk is een beroep te doen op het geheugen van ex-nazi's voor wie het ophalen van Joden dagwerk was. In 1955 behoor de het gezin Frank tot de tienduizen den Amsterdamse Joden, die voor transport naar de vernietigingskam pen werden opgehaald. Pas veel la ter kreeg de naam Frank een symbo lische klank door het dagboek van Anne „Maar voor die SD'ers waren het gewoon enkele joden van vele, zo zei de heer Nubé. Zoals bekend is leidde het ver raad van de onbekende Nederlander tot arrestatie van Otto Frank, zijn vrouw, hun dochters Margot en An ne, de familie Van Pels (man, vrouw en zoon) en een tandarts. Van deze acht joden, die onder gedoken zaten in het later door het dagboek van Anne Frank als „Het Achterhuis" bekend geworden Am sterdamse grachtenhuis, overleefde alleen de heer Frank de verschrik kingen van de concentratiekampen. Assense rechtbank moet beslissen i

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9