GROTE WERVINGSAKTIE VAN DE LEIDSE COURANT Medische diensten RAAD van VOORSCHOTEN BEZORGD, Declamatiestrijd op niveau tussen Sted. Gymnasium en Meisjes-HBS HOOGHEEMRAADSCHAP MOET OMSLAG VERHOGEN LEIDSE AGENDA ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 dat op Kerstmis de klok niet luidt Een kanbe agemidla gaf de raadsle den geflleigenhiedid het sdholenrapport uitvoerig te bespreken. Van de Le den was alleen afwezig dir. Olthuis, diie verhinderd was. Het ooilege liet die raadsleden weten, dat de dienst van Openbare Werken een plan voor een voetpad langs de Valkenbu rger - weg heeft ontworpen. De heren Schuurman en Van der Ende konden hier hun erkentelijkheid voor beto nen, maar was een voetpad alleen wel voldoende? Fietspad en verbre ding rijweg waren toch ook wel ge wenst, waarop wethouder Dekker antwoordde, dat deze weg deel uit maakt van het tertiaire wegenplan dat ressorteert onder die Provinciale Waterstaat. Deze instantie heeft een plan in de maak voor verbetering van genoemde weg. De verordening heffing recht voor het luiden van de klok, welke meer wend aangepast aan de huidige om standigheden werd door de raad aan genomen, doch mevrouw Stoker maakte het college erop attent, dat die gemeente klok niet meer kan lui den! Dat klopte, want de as waarop de grote klok is bevestigd is stuk. De raad attendeerde het college erop, dat de klok met Kersmis toch zeker dient te luiden. Wanneer deze materie in de raad van december behandeld zal wor den, kan de reparatie niet zijn vol tooid. Daarop maakte de heer Pels er een voorstel van dat het college die maatregelen zal nemen, dat het mogelijk moet zijn, dat de klok met Kerstmis kan luiden. Dit voorstel werd ondersteund en het college werd daarbij gemachtigd de reparatie di rect te doen aanvangen. De kosten worden geraamd op 3500. Projector. Ten dienste van het ondierwijs zal een geluidsproj ector worden aange schaft, die gebruikt kan worden op alle scholen, die daaraan behoefte gevoelen. Een rouleerschema zal wor den opgesteld. De kosten van deze projector bedragen ƒ2.300.De in specteur van het onderwijs in de in spectie Delft gaat akkoord met deze aanschaffing. Ook de raadsleden ga ven hun fiat. Onderwijs- en scholenrapport. Voor dit lijvige boekdeel met prog noses, conclusies, statistieken en veel cijfermateriaal hadden alle sprekers veel waardering. Deze nota werd be sproken door mevrouw Stoker (P. v. d. A.) en de heren Fortanier (K XP), De Groot (VVD) en Vaandra ger (Prot.-Chr.). De nota is vooral van belang voor de planning van be- ReGgievze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 i TeL 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen nodigde scholen. Zij zal gebruikt gaan worden alls handleiding. De heer Fortanier achtte mag enige aanvullin gen gewenst Zo miste hij een sa menvattende conclusie, de plaatsbe paling van de diverse scholen, de be nodigde gymnastiekruimte en een praead'vie6 van B. en W. De andere sprekers hadden ook nog graag eni ge opheldering over bepaalde pun ten. Zo kwam nog aan de orde de b.l.o.- school, het nijverheidsonderwijs en het hoger en middelbaar onderwijs ter plaatse. Burgemeester De Kool en wethou der Schrama dankten de raad voor hun woorden van waardering inzake dit rapport. Aan de hand van dit rap port zullen de onderwijsaangelegen- heden in Voorschoten worden behan deld. Het is in hoofdzaak 'n prognose en veel kan wijzigen. Dit rapport is gepland voor een peirode van 10 jaar en daarin kan veel veranderen. Een aanvullende inhoudsopgave kan de raadsleden alsnog worden ver strekt. De plaatsbepaling van de ver schillende scholen is bewust achter wege gelaten. Immers, de schoolbe sturen hebben rachtspersoonlijkheid en dringen bij het college vaak aan op een plaats in een bepaalde wijk. Gymnastieklokalen vallen buiten dit rapport, doch in de verschillende uit breidingsplannen wordt altijd reke ning gehouden met grond voor be paalde openbare gebouwen. Inzake het nijverheidsonderwijs is er over lag met nabuurgemeenten en ten aan zien van het middelbaar onderwijs, wat in de toekomst wellicht mogelijk wordt, blijft het college diligent. Commissie van Advies. Krachtens de artikelen vam die Al gemene Bijstandswet moet overge gaan worden tot instelling van een oommissie van advies. B. en W. stellen voor te benoe men 4 leden van de raad en 6 per sonen waarvan een bijdrage kan worden verwacht vanuit hun kennis van maatschappelijk werk, de volks gezondheid, de vakorganisaties en bejaardenzorg. Gekozen werden conform het voor stel van B. en W. G. Schrama, wet houder, mevr. drs. A. Stoker, dirs. A. B. Vaandrager, H. Olthuis, drs. L. Lamers van het Min. van Maat schappelijk Werk, L. L. Marselis van het Min. van Sociale Zaken en Volksgezondheid, N. J. Smit van de Alg. Bond van Bejaarden, P. Burger- jon (NVV), H. J. Marrissink (C.N. V.), W. Schenk (N.K.WV.). De wet houder van Sociale Zaken G. Schra ma zal als voorzitter optreden. Met algemene stemmen werden boven staande personen benoemd. Aanrijding. Gisterochtend om 8.30 uur werd de heer G. H. Spiegeler uit de Burg. de Kempenaerstraat toen hij, komende per rijwiel vanaf de Veurse- weg de Pauwenstraat in wilde rij den, door een achteropkomende auto aangereden. De heer Spiegeler kwam hierbij te vallen en liep ver wondingen op aan zijn hoofd. Dr. Ja mes verleende de eerste hulp en ad viseerde overbrenging naar het St. Elisabethziekenlhuis te Leiden. Met een hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding werd hij naar het genoemde ziekenhuis vervoerd. Een andere aanrijding vond plaats op het kruispunt Raadhuislaan-Oran- jeboomstrat. Een automobilist komen de vanuit de Oranjeboomstraat ver leende, gekomen bij de Raadhuis laan geen voorrang van een van links komende auto. Een botsing was het gevolg. Gelukkig geen persoon lijke ongevallen. Van een auto werd de achterbumper afgerukt en de an dere werd fink beschadigd. Nieuwe showroom fa. Joh. A. Mens Gisteren heeft de fa. Joh. A. Mens een nieuwe showroom geopend in de Schoolstraat. Deze showroom is een aanwinst voor de Schoolstraat. Door aankoop van de voormalige schoen makerij eerst van de heer A. v. d. Plas en later van Het Centrum, kreeg de heer F. Mens de beschikking over een bedrijfspand met woonhuis. De heer F. Mens liet er een geheel van maken en verkreeg daardoor een prachtige winkelruimte. Hij knapte dit oude gebouw met eigen krachten op en toverde het om tot een moder ne toonkamer. In dit pand toont de heer F. Mens wasmachines en aard- Ter gelegenheid van de herden king 10 Jaar Statuut voor het Koninkrijk worden drie bijzon dere postzegels zonder toeslag uitgegeven: links de in Neder land uitgegeven zegel, ontwor pen door S. L. Hartz, groen van kleur; midden de zegel welke door de Nederlandse Antillen wordt uitgegeven, naar een ont werp van Oscar Ravelo Nadal, in de kleuren licht- en donker blauw, rood en geel; rechts de zegel welke in Suriname wordt uitgegeven: ontwerp Iwan Dil- rosun, kleuren grijs, rood, geel en groen. De frankeerwaarden zijn resp. 15 ct Nederl. munt, 25 ct Antilliaanse munt en 25 ct Surinaamse munt. SLEUTELGAT NA DE EERSTE STEEN Op een bouwwerk ergens in Leider kwam een van uw verslaggevers- spionnen dezer diagen een metselend heer tegen. De man stond op de stei ger compleet in jacquet en met hoge hoed op 't hoofd druk de specie uit te 9meren en stenen te stapelen. Een merkwaardig tafereel. Op de vraag aan de opzichter wie toch wel deze figuur in jacauet was, hoorde hij: „Hij kwam drie weken geleden de eerste steen metselen, maar toen hij hoorde wat metselaars verdienen is hij maar doorgegaan Zondag 29 november a.s. is er om acht uur 's avonds in het zaaltje in de Van Hogendorpstraat 36 een Bingo-dansavond. De toegang is vrij. Het belooft een zeer leuke avond te worden. Heeft U tijd, komt u dan Georeandseerd door de KAJ van de wijk Herensingel en omgeving. A.s. dinsdag 1 december, van 2.30 tot 4 uur. is er voor de dames van Sancta Veronica wederom gelegen heid - alles wat gereed gekomen is - in te leveren: Hazewimdisteeg (2e deur rechts, bij de Oude Vest). In verband met de Kerst^pakketjes wordt gaarne een grote toeloop tegemoet gezien, want er is nog veel nodig. Ook textiel is van harte welkom. Kath. Harmoniekapel voor de kerkdeur Zoals ieder jaar zullen morgen, zondag, leden van de Kath. Leidse Harmonie-Kapel collecteren na alle H.H. Missen aan de uitgangen van de Leonardus- en Antoniuskerk. Wij willen deze collecte gaarne bij de parochianen aanbevelen, omdat er veel geld nodig is om een harmonie vereniging in stand te houden. Steek, voordat u zondag de kerk uitgaat, eerst even wat geld in de buitenzak van uw mantel of jas en loop dus niet zonder meer de collectanten voorbij. De heren collecteren maar één maal per jaar, geef dus voor die éne keer Klinkende Munt voor klinkende muziek! Jongeren, die iets voor harmonie voelen, kennen zich als lid melden. Bezoek de repetitie's eens voor har monie: iedere dinsdagavond in de zaal Maria Gijzensteeg, voor het Tamboer-korps: in de school, Rapen burg 48, ieder donderdagavond, of geeft u zich als lid op bij het secre tariaat: Breestraat 12 Leiden. Hoogste eer voor „Ende dispereert niet" Voor een goed gevulde en enthou siast reagerende au* van het Stede lijk Gymnasium aan de Fruinlaan te Leiden hebben gisteravond verte genwoordigers (sters) van de school- verenigineen van de Louise de Coligny-HBS en het Stedelijk Gym nasium, resp. „Ende dispereert niet" en U.S.A.", een op hoog peil staande strijd geleverd om de hoogste decla matie-eer. De aan deze eer verbon den wisselbeker werd dit jaar het is een jaarlijks terugkerend evene ment gewonnen door het team declamatrices van „Ende dispereert niet", waarvan enkele leden van een ongewoon groot talent blijk hebben gegeven. Dit geldt ook, zij het in iets mindere mate, voor enkele U.S.A.- declamatoren, van wie vooral de jonge, onbevangen voordragende Wouter Hins opviel door zijn voor dracht van Annie Schmidts „De mus- kietenjacht". De juniorenafdeling, bestaande uit leerlingen van de eerste en tweede klassen, legde een opvallende voor keur aan de dag voor de grappige, doch niet bijzonder diepgaande ge dichtjes van Annie Schmidt, terwijl de senioren zich bijna angstvallig onthielden van voordrachten van de grote Nederlandse dichters. Slechts Marsman kwam op het programma voor, terwijl daarentegen Vondel, Bredero. Gorter en anderen op het appèl ontbraken. Het gehele programma werd voor de pauze afgewerkt. Nadat, na de pauze, het ook al va- onvermoede kwaliteiten blijk gevende houtbla zerskwartet van het Stedelijk Gym nasium uitvoering had gegeven aan twee suites, reikte de voorzitter van de uit negen personen (zeven lera ren van middelbare scholen en twee leerlingen) bestaand^ jury, dr. J. P Naeff, de prijzen uit. Bij de junioren waren die voor Wouter Hins (USA) voor zijn voordracht van „De mus kieten] acht" (eerste priir en Mar griet Kruizinga (Ende Dispereert Niet) voor „De Spin Sebastiaan". Senioren: Anandi Teeuw (Ende Dispereert Niet) ontving de eerste prijs voor haar fijn-ritmische en me- De Verenigde vergadering van 't Hoogheemraadschap van Rijnland kwam voor haar begrotingsbijeen komst op woensdag bijeen in het Gemeenlandshuis te Leiden. Als plaatsverv. hoogheemraad voor het jaar 1956 werd aangewezen de hoofd ingeland C. G. M. Meskers te Noord- wijkerhout. Aan Gedeputeerde Staten zal wor den verzocht een wijziging van het reglement voor Rijnland uit te lok ken, strekkende tot verhoging van de minimum-aanslag van 1.50 tot 3.00.- Ter nakoming van het be paalde ter zake in de algemene over eenkomst werd besloten tot het aan gaan van een detail-overeenkomst met Woerden ter nadere regeling van de waterinlating via de Enkele Wie- ricke. De begroting voor 1965 werd vast gesteld overeenkomstig het voorstel daartoe van Dijkgraaf en hoogheem raden. De gewone dienst sluit met totalen aan ontvangsten en uitgaven van 3.902.500.- tegen 3.406.000.- voor het dienstjaar 1964. OMSLAG VERHOOGD Vorig jaar, was bij de algemene beschouwingen voorafgaande aan de vaststelling van de begroting 1964 reeds naar voren gekomen, dat in verband met het teruglopen van de reserves, voor 1965 vermoedelijk niet aan omslagverhoging ontkomen zou kunnen worden. Dit werd bewaar heid. Het bleek thans inderdaad niet mogelijk de omslag, die in de jaren 1963 en 1964 voor het ongebouwd eigendom 15.- per ha heeft bedra gen, ook voor 1965 op dat bedrag te handhaven. Om de omslag-verhoging tot een minimum te beperken is scherp geraamd, met volledige aan wending van de reserves. De normale omslag voor 1965 voor het ongebouwd eigendom werd aldus vastgesteld op 18.- per ha, terwijl de omslag voor het gebouwd eigen dom werd gebracht van 1.40 op 1.75 per 100.- belastbare op brengst. lodieuze voordracht van een drietal gedichten van A. Marga. De tweede prijs in de senioren-afdeling was herdenking een proza-fragment („Bartje") van deze schrijver voor droeg. De persoonlijke prijzen be stonden uit boekenbonnen. BEAURAING: 29 NOVEMBER 1932 Het is zondag 32 jaar geleden, dat de wereld werd verrast door het ver haal van vijf kinderen uit Beauraing, die verklaarden een verschijning te hebben gezien, waarin zij zelf al di- rekt de H. Maagd herkenden. Het vervolg van die geruchtmakende avond is bekend. Nu 32 jaar later ko men honderdduizenden een bezoek aan deze gezegende plaats brengen. In verschillende plaatsen zullen mor gen gebeds-oefeningen worden ge houden. Voor het Dekenaat Leiden te Leiden in de kapel van de St. Eli- sabeth-Ziek'enhuis te 15.30 uur. Voor het dekenaat Alphen te Zevenhoven in de parochiekerk te 19.00. ZATERDAG 28 NOVEMBER „De Stem des Volks" Receptie t.g.v. 60-jarig bestaan, rest. v. d. Heij den, 15.30 tot 17.30 uur. Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden. Jeugd-EHBO-cursus, 3.30 u. Gebouw G.G. en G.D., Roodenbur- gerstraat. ZONDAG 28 NOVEMBER Rijksmuseum voor Volkenkunde. vertoning van enkele films over kunst in India, ingeleid door mr. A. H N. Verwey. Aanvang 3 uur. ZONDAG 29 NOVEMBER Rijkmuseum voor Volkenkunde Vertoning van films over de kunst van India, ingeleid door mr. A. H. N. Verwey. Aanvang 15 uur. Leidsche Volkshuis Het poppen theater „Fabella" speelt „De maan steen", een avontuur van kabouter Tum-Tum. Aanvang 14.30 uur. MAANDAG 30 NOVEMBER R.K. Bond van Melkhandelaren „St. Paschalis" Bijeenkomst in Den Burcht. Aanvang 20 uur. DINSDAG 1 DECEMBER Kath. Vrouwengilde, afd. Leiden Bak- en kookdemonstratie in „De Hoeksteen", Levendaal 1. Aanvang 19.45 uur. AVOND- EN NACHTDIENSTEN APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. v. Breest Smallen- burg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door Apotheek Her- ding Blanken. De Oegstgeestse Apotheek is geopend. Apotheek Voor schoten is zondag 29 november geslo ten van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur. LEIDEN EN OMGEVING Ondergetekende: naam adres -- plaats Datum Dit formulier na invulling opzenden aan Bureau De Leidse Courant, Afd. Abonnementen, Papengracht 32, Leiden. Steeds meer mensen beseffen de waarde van een goed katholiek dagblad, zoals de LEIDSE COURANT thans is Het abonnee-aantal neemt dan ook snel toe. Laat uw sympathie voor uw krant blijken door onder uw vrienden en kennissen propaganda te maken voor uw lijfblad. Gaarne belonen wij uw aktiviteit door voor iedere door u aangebrachte nieuwe abonnee een LUXE KALENDERBLOK beschikbaar te stellen. (100 vel prima schrijfpapier, voorzien van vloeiblad, uitgevoerd als jaarkalender). Geeft als abonnee van De Leidse Courant op: plaats ...j, Betaling zal geschieden per week maand kwartaal x Doorhalen wat niet verlangd wordt. Leiden Gedurende het komende weekend zullen waarnemen (wijzi gingen voorbehouden) de artsen Pie- terse, Hoge Rijndijk 4, tel. 24403; Te gelaar, Burggravenlaan 14, tel. 34092; Brand, Zocherstraat 1, tel. 26946; Plei ter, Fruinlaan 11. tel. 31337; Postel. Witte Singel 69. tel 23089 Voor wee kenddiensten van de tandartsen zie de raamborden. Geopend voor spoed eisende gevallen apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502. Alphen aan den Rijn Dkt. M. E. van der Steen, Wilhelminalaan 66, tel. 2738; anotheek Somberg, Wilhel minalaan 67, tel. 3500. Alkemade en Leimuiden Dkt. Van der Werf, Koppoellaan 1, Rijp- wetering, tel. 01712-202; dkt. Van Ha- selen, Kerkstraat 91, Oude Wetering, tel. 01713-217. Bodegraven Dkt. D. Ragay. Noords1 raat. tel. 2030. Zuster A. de Groot, Irenestraat, tel. 2599. Dieren arts J. van Oosterom, Vijverlaan, tel. 2136. Boskoop Dkt. Pompe, tel. 2038. Voor wijkverpleging zuster Beks, tel. 2141. Hazerswoude Zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. G. P. D. Ie Cocg d'Armandville, Sixlaan 7, tel. 5613. Tandarts Bollenstreek H. Hoek. Grachtweg 2, Lisse, tel. 3126. Apo theek voor Hillegom en Lisse, Vier kant, Lisse. R.K. Wijkverpleging zus ter M. C. Glas, Meerlaan 206, telef. 5351. Katwijk aan den Rijn Dkt. E. E. van der Laan, tel. 2810. Apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Katwijk aan Zee Dkt. A. G. de Jager, tel. 3777. Apotheek zie Kat wijk aan den Rijn Koudekerk aan den Rijn Zuster Van Leeuwen, Hoge Rijndijk, Zoeter- woude, tel. 01710-34673. Ook voor Zoeterwoude en Hazerswoude, beide Ryndijk, en Leiderdorp Bij ongeval len aan de Hoge Rijndijk teL 01714- 278. Langeraar en Nieuwveen Dkt. J. Nooter, Woubrugge, tel. 01729-104. Wit-Gele Kruis zuster Verhaar, tel. 01722-345, b.g.g. 02976-245. Leiderdorp Dkt. A. Th. Over- gaag, Wilhelminastraat 30, Leider dorp, tel. 23885. Apotheek zie Leiden. Leidschendam Dkt. J. W Lud- wig, Voorburgseweg 4a, telef. 3352. Wijkverpleging zuster Van Ruiten, Burg. Veldhuyzenstraat, tel. 6059. Tandarts tel. 070-543045. Ambulance tel. 3923. Lisse Dkt. N. Bet, Nassaupark 43, tel. 3996. Tandarts Bollenstreek en apotheek zie Hillegom. Sassenheim Apotheek en tand arts Bollenstreek zie Hillegom Nieuwkoop en Noorden Dkt. M. Sanders. Nieuwkoop, tel. 01725-555. Noordwijk Dkt. De Beer, tel. 2751. Wit-Gele Kruis zuster v. Stigt, tel 3388. Groene Kruis zuster Roe- meling, tel. 2907. Apotheek alleen De Duinrand, zondag van 1213 en 17 18 uur. Noordwijkerhout Dkt. H. C. de Groof, Eijken Donck 52, N.W.hout, tel. 02533-2910. Zilk: A. G. T. van der Lugt, Hoogduinweg 20, De Zilk, tel. 02530-3126. Wit-Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest Dkt. J. B. Hugen- holtz, Wilhelminapark 2, tel. 51390. Wit-Gele Kruis zuster Warmenhoven, tel. 51188, b.g.g. 52426. Apotheek Oegstgeest is geopend. Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Valkenburg Zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout en Warmond Dkt. A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, tel. 02532-7393. Voorschoten Dkt. A. M. Kosten- se, Voorstraat 23, tel. 2493. Tandarts Kengen, Kon. Wilhelminalaan. Zwammerdam Dkt. K. Gill, Zwammerdam, tel. 01726-2527. Woubrugge Zie Langeraar en Nieuwveen. Wassenaar Dkt. H. W. Plink, Raadhuislaan 15a, tel. 2075 en J. H. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apotheek: Wassenaarse Apo theek, Schouwweg 32, tel. 2402,

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3