56m diep bij de drukknop C. VAN DIJK ZATF.RD4G 28 NOVEMBER 1964 DK TETDSF COURANT PAGINA 15 Be*»»1, ion «en Amerikaanse raketbasis AMERIKA BEGRAAFT ZIJM RAKETTEN IOOORECHT IN DE GROND (van onze speciale verslaggever) Een Convair 240 van de Northern Express Airways, N94222, vliegt dagelijks ten behoeve van de Ballistic Missile Division de route San Diego - Los Angeles - Vandenberg - San José. Op deze kist werden we door de U.S.A.F. geboekt en zo vlogen we in 45 minuten van L.A. naar de luchtmachtbasis Vandenberg aan de Stille Oceaan on geveer halverwege Los Angeles en San Francisco. Vandenberg is wat de Amerikanen noemen een Research and Ope rational Missile Base. Er zijn geen operationele vliegtuigen ge vestigd. Enkel wat vliegtuigen voor transportdoeleinden. Zo zagen we o.m. enkele Dakota's en Convairs, de Boeing C-97 van de basis commandant en enkele helikopters (o.a. geheel rood geverfde Si- korski's 55 van de vloot). Vandenberg werd beroemd door de Dis coverer's die er gelanceerd werden, maar Vandenberg is vooral ook beroemd als de eerste operationele ballistische raketbasis van Stra tegie Air Command. Het 576e Strategie Missile Squadron hiervan is uitgerust met de Convair SM (Strategie Missile)-65 Atlas. Ook de Martin SM-68 Titan is waarschijnlijk operationeel op Vandenberg in gebruik, maar daarvan kregen we niets te zien, want die is er zwaar geheim. WEINIG GEHEIMZINNIGHEID i I bulderend de lucht in, balance rend op z'n meterslange steek vlam. De Amerikanen aarzelen ook niet de juiste plaatsen van hun raketsilo's te noemen en zelfs verstrekken ze kaarten waarop die bases precies staan aange tekend. Wij namen oorspronkelijk aan dat de Amerikanen hun raketten gin gen begraven om ze onzichtbaar te maken voor Russische spiona- gevliegtuigen en -satellieten. We hoorden echter dat dit toch niet de reden is. De raketten wor den o.a. in silo's geplaatst omdat ze dan beter bestand zijn tegen vijandelijke aanvallen met atoom wapens. Ook leveren ze minder gevaar op als ze tijdens de start exploderen en bovendien staan ze Vandenberg. groen en heuvelach tig in plaats van de vlakke zand vlakte van Edwards, was oor spronkelijk een legerkamp en werd in 1957 door de luchtmacht in gebruik genomèn. Het werd uit 200 plaatsen geselecteerd als ra ketbasis. Er werken nu een 15.000 man. Ongeveer twee jaar geleden is men er begonnen met de oplei ding van de raketbemanningen. Deze luchtmachtmensen krijgen een geheel nieuwe taak. Er zijn ook geheel nieuwe functies geko men, zoals die van de mannen die de raket lanceren, het raket- onderhoudspersoneel en de men sen die de zorg hebben voor de neuskegels (al of niet met atoom lading). Niet elke lancering heeft succes. Het is een angstaanjagend schouwspel als een pas afgescho ten raket zich omdraait en te rugvalt naar de basis. minder gemakkelijk bloot aan sa botage. In hun ondergrondse silo's Het is altijd weer verrassend hoe- 'ijn de raketten praktisch niet te veel de Amerikanen laten zien I vernietigen van hun militaire objecten. Ter wijl je in Nederland in je kraag gepakt wordt als je bij wijze van spreken een overjarige Piper Cub van de luchtmacht fotografeert, konden we op Vandenberg de mo dernste lanceerplaatsen van nabij fotograferen; men vertelt je „bij na" alles (maar niet, hoeveel ra ketten b.v. een squadron telt, hoe wel ook dat in de Amerikaanse pers allang is gepubliceerd). DE DRUKKNOP Op meer dan 17 plaatsen in Ame rika worden thans ondergrondse lanceerplaatsen (silo's) voor ra ketten gebouwd. De raketten wor den hierin loodrecht staande be graven. Een zwaar deksel van ge wapend beton sluit de silo af. Zo staan de raketten ondergronds, gereed om gelanceerd te worden. Een druk op de knop en de zware deksels worden opzij geschoven. Een andere knop en de raket snelt NIEUWE LANCERING We zagen op Vandenberg dat er vier verschillende manieren zijn om de ballistische raketten op te slaan en te lanceren. De eerste is die met behulp van een zg. gantry, een hoge stalen toren die op rails is geplaatst en kort voor de lan cering wordt weggeschoven. Er zijn drie van die gantry's op Van denberg, maar ze worden niet meer gebruikt. Daarnaast kent men 2 horizontale uitgangsstan den en tenslotte als vierde en mo dernste manier deze silo. In een blokhuis is het zg. lanceer- controlecentrum (L.C.C.) onderge bracht. Drie raketsilo's worden vanuit één blokhuis bediend. We vernamen dat de in silo's op geslagen raketten om de zes maanden eruit worden gehaald voor een algehele inspectie. Op onze vraag of er ook defensie ve raketten rond Vandenberg staan opgesteld, kregen we een ontwijkend antwoord. We mogen aannemen van wel. Op Vanden berg spreekt men niet meer van hangars, maar van Missele As sembly and Maintenance Shops (MAMS-buildings). Het zijn net hangars, waarin vier raketten te gelijk liggen voor revisie. We za gen hier de Atlas D, zoals die nu in gebruik is. De raketten hebben serienummers, net als vliegtuigen. Een inspectie duurt ca. 10 dagen. De Atlas-raket wordt als een luchtballon onder druk gezet. Het omhulsel bestaat uit zeer dunne stalen platen. Neemt men de druk weg, dan schrompelt de raket in elkaar en verliest zijn vorm Net als in een ballon kan er een lek ontstaan in het omhulsel. Dat moet dan „geplakt" worden. 330.000 PK We hebben de Atlas van nabij kunne nbekijken. Het is 'n enorm ding. Hij heeft een grote raket motor (met drie straalpijpen) plus twee boosterraketten die afvallen na de start, plus twee kleine Ver nier-raketten voor besturing. Bij de start leveren de raketten to taal een 330.000 pk. Het lawaai is oorverdovend. De drie straalpijpen van de grote raketmotor kunnen zwenken voor de besturing van de raket. De automatische piloot regelt die besturing. De Atlas die in de silo's wordt geplaatst is niet de Atlas D maar de F. De Atlas E is ook in ge bruik. Hij kan door slechts één man gelanceerd worden inplaats van door drie, zoals de Atlas D. Het is de eerste Amerikaanse ICBM (Inter Continental Ballistic Missile). Hij kan een atoomlading 8800 km ver vervoeren, met een snelheid van 24.000 km per uur. De Atlas is een eentraps-, de Ti tan een tweetrtps vloeistofraket. De Minuteman is een drietraps poederraket en is slanker en lich ter dan zijn voorgangers. Als de raketten ir alarmtoestand staan, dan zijn de atoomkoppen erop be vestigd. Staan ze op „weest op uw hoede" dan staan de atoomkoppen er niet op. Met een helm op zijn we afge daald in een Atlas F silo, een meer dan 56 meter diepe put (hoog als een gebouw van tien verdie pingen) waarin je met 'n wentel trap kunt afdalen. Ondergronds zijn hier de blokhuizen (LC.C.'s) aangebracht, van waaruit de lan cering plaats vindt. Ze zijn door ondergrondse gangen met de silo verbonden. Er zitten in totaal vier mannen onder de grond in zo'n silo. We zagen ook de eerste Mi nute-silo in aanbouw, vlak bij de kust. Deze bevat géén onder grondse blokhuizen meer, enkel een groot gat in de grond met een diameter van 4 meter. De Minute man wordt op grote afstand van uit een controlebunker gelanceerd. Hl - m '^>«51 WBm ÜH Met donderend geweld breekt een Atlas los uit de ondergrondse bergplaats. TER VERNIETIGING Het was een luguber toneel dat we daar op Vandenberg hebben gezien. Terwijl we in de enorme raketsilo stonden, diep onder de grond, dachten we er aan hoe af schuwelijk de bedoeling is van deze dingen. Enorme atoomwa pens kunnen van hieruit opstijgen om hele delen van de wereld en ontelbare mensenlevens binnen enkele minuten te vernietigen. Deze raketsilo's hebben geen en kel nut voor de ruimtevaart. Ver nietiging is hun enig doel. Toen we Vandenberg verlieten en de Convair voor het laatst met een wijde boog over het duinland schap van de basis vloog, zagen we op divere plaatsen in de dui nen zware betonnen platen. Meer niet. Maar we wisten dat onder elk van die drie platen een raket loodrecht in de grond stond. Klaar om, na een druk op de knop bulderend het luchtruim in te donderen. Met een atoomlading Strategic Air Command staat pa raat. Niet alleen met bommen werpers maar ook met ballisti sche raketten. De druk-op-de- knop oorlog, met al zijn lugubere konsekwenties, is geen fantasie meer. Het is te hopen, dat die ra ketten met atoomkoppen, die nu in Amerikaanse bodem gereed staan, nimmer daadwerkelijk ge lanceerd zullen behoeven te wor den. Want iedereen weet, dat als deze raketoorlog losbreekt, er geen overwinnaar zijn zal. We hebben heel wat bommenwer pers in ons leven bekeken, maar nooit kregen we van hen zo'n af schuw als van de kille, lugubere raketsilo's daar op Vandenberg Air Force Base. Nimmer ook wa ren we zó onder de indruk na een (Nadruk verboden) Hugo Hooftman Jan Boon beklom berg zonder vergunning De leider van de vijf man sterke Nederlandse Himalaya-expeditie, Jan Boon, is in Nepal beboet met 2000 rupees wegens het beklimmen van een berg, waarvoor hij geen toe stemming had gevraagd of verkre gen. In plaats van de Nimlung Himal, voor de beklimming waarvan zij wel een vergunning hadden, hebben Jan Boon en de zijnen de bijna even hoge Mansulu Himal beklommen. De re den van deze verandering was het slechte weer en de moeilijke route. Een Nepalese verbindingsofficier, die het gezelschap vergezelde, heeft een waarschuwing gekregen, omdat hij zich niet tegen de plannen heeft ver zet. Jan Boon heeft reeds driemaal een bergbeklimming in de Himalaya geleid. Zes Nederlanders in tweede gemengde Zuidpool-expeditie Nederland zal aan de tweede Bel gisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie deelnemen met zes leden en een be drag van acht miljoen Belgische frank, dat is 576.000 gulden. De expeditie, waaraan 10 Belgen deelnemen en waarvoor België 17 miljoen frank bijdraagt, zal onder leiding staan van de Belgische mijn ingenieur Winoc Bogaerts. De ploeg zal bestaan uit zeven militairen, on der wie twee van de Koninklijke Marine, en negen burgers. Met het Deense schip „Magga Dan", dat ook de eerste Belgisch-Neder landse expeditie vervoerde, zal de volgende maand het materiaal wor den vervoerd. De leden van de ex peditie zullen in de loop van decem ber naar Kaapstad vliegen, om daar aan boord van het schip te gaan. Half januari komt de expeditie aan bij de Koning-Boudewijn-basis aan de Zuidpool. Eind februari wordt de zomerploeg in België terug verwacht. CHAUFFEUR EN LIFTER OP SLAG GEDOOD Op het kruispunt van de rijkswe gen Zutphen-Apeldcorn en Zutphen- Deventer te Voorst (Gld) is vrijdag avond een stationcar, bestuurd door de twintigjarige B. Boekhorst uit Zutphen in botsing gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen, gela den met bieten. De heer Boekhorst was op slag dood. Een lifter uit Hengelo (Ov.), de achttienjarige student H. V., kwam eveneens om het leven. De heer Boek horst, die achter het stuur bekneld zat, moest door de Zutphense brand weer worden uitgezaagd. Patmos ivordt bedevaartsplaats voor christenheid Binnenkort zal patriarch Athena- goras van Const antinopel, het eiland Patmos, waar de apostel Joannes zijn „apocailyps" schreef, uitroepen tot heiLig eiland en bedevaarstoord voor de gehele christenheid. In het be roemde St. Joanneskloosterir een bekende theologische school on dergebracht. TELEFOONTJES AANGEBODEN 2 Rotan meubelen, wie gen, mandenwerk, koopt U net voordeligst bij fa Van der Vaart, Lange Pie- terskerkkoorsteeg 24, lel 30534. Spec ial adres voor reparaties en bekleden van wiegen. 2 Schotse Collie, 2 mnd., Lassie, kampioensafstam- ming 85.-. Tel. 070-725793 2 Zelfklevende letters en cijfers, in weerbestendig vinyl. Voor op uw deur. ruit of auto. Ontelbare mogelijkheden, 6 maten en 10 kleuren, w.o. zilver, goud, rood, fluor, echt fi neer. „De Schilder". N v. Groeningen. Morsstraat 31 2 Voordeel voor U. Zijn uw stoelen, fauteuil of bankstel in versleten staat geen nood. Wij stofferen repareren, overtrekken lijmen in onze eigen stof- feerderij. Van der Berg. Gerrit Doustraat 1-27 tel 34824, Trompstraat 66 2 Noodwoning voor per manente of tijdelijke be woning (moet weg). W. v. d. Meer, Zuideinde 65, Roelofarendsveen. 2 Prachtig geklede pop met slaapogen, haar in 2 lokken opzij, dat ie kunt wassen, kammen en vlech ten, 33 cm f 8.75 bij G. v. Brussel, Haarlemmerstraat 267. 2 Jongeman heeft van 14 tot 18 uur tijd over voor bestelwerk, is in bezit van een bestelwagen, laadver mogen 600 kg. Tel. 01717- 4135. Br. onder no. 146 bureau v. d. blad. 2 Reeds vanaf f 17.65 hebben wij voor U een prachtige rotan-wieg met ijzeren onderstel, geheel bekleed. Bij G. v. Brus sel. Haarlemmerstraat 267. 2 Wildebras poppen, 50 cm pop, gekleed in leuk gebloemde jurk, slaapogen en was- en kambaar haar f 13.95 bij G. v. Brussel. Haarlemmerstraat 267. 2 Negerpop met echt kroeshaar en rieten rokje in kleuren, 36 cm f 4.75 bij G. v. Brussel, Haarlem merstraat 267. 2 Bestuurbare trapauto's, Kinderfietsjes, Kinderwa gens en Wandelwagens in alle maten bij G. van Brus sel, Haarlemmerstraat 267. 2 Leuk geklede pop met hoofddoekje, 36 cm f 5.95 bij G. v. Brussel, Haarlem merstraat 267. 2 Goede kwaliteit „Ro mans". Spelen o.a.: Tafel- biliart. Sjoelbakken. Trek: bakken. Voetbalspelen. Bij G. van Brussel. Haarlem merstraat 267. 2 Voor de winteravonden gezellige spelen zoals: Stra- tego. Monopolie. Mens er ger je niet. Dam- en Schaakborden en nog veel meer. G. van Brussel. Haarlemmerstraat 267. 2 Kerst- en Nieuwjaars kaarten, exclusieve collec tie, scherp concurrerende prijzen. Bedrukt volgens uw opdracht. Monsterboek op zicht verkrijgbaar. Drukwerkservice Halpa, Haarlemmerstraat 64, tel. 01710—24185. seinpalen 7188 a 9,- en en kele rails; te bevragen Oude Poststraat 11, Sas- senheim. 2 Auto te kooD, BMW Issetta 300, tegen elk aan nemelijk bod. J. Duindam, Wiardi Beokmanstr. 40, Leiden. 2 Uw charme sluimert. Laat haar ontwaken door een schoonheidsbehande ling geel p 2 Gootstenen, aanrecht- bladen en keukenkasten, geheel pasklaar. Eerste klas materialen zeei lage prijzen. Jac. Arnold us en Zn., Minnebroersgracht 9. 2 Voor U coiffeure naar het kappershuis, de kap per voor coupe, knippen en permanent, kleurspoe- lingen en watergolven, on- duleren. Ook speciaal voor heren het adres van de kapper voor lastig haar. Bespreek vroegtijdig. Apo- thekersdijk 8, tel. 26218. 2 „Rembrandt" heeft zui ver schilderslinnen op spieraam. 23 Verschillen de maten! Enorm goed koop! Voor Talens olie verf, complete schilderskis ten, ezels, paletten, pen selen. penselen, boeken enz. „Rembrandt", Haar lemmerstraat 208223. Zie speciale St Nicolaas- etalage! 2 Afgemat? Moe? Schief- fer's Bloed wijn helpt bij zonder snel. Bevat aktief- Lecithine, vitaminen mineralen werkt biovitaal. Exclusief bij apotheker^ en drogisten. 2 Elektrische treinen, Trix, Marklin, Fleisch- mann, Jouef, Rokal. Bij G. van Brussel. De zaak met eigen reparatie-inrichting. 2 Voor f 49.75 bent u reeds in het bezit van een skelter van ongekende kwaliteit. Bij G. van Brus sel. Haarlemmerstraat 267. 2 Lagostina pannen, roestvrij staal, blijvend glanzend geer onderhoud speciale bodem Ook pan voor pan aan te schaften Vraagt folder Schoonder- gang, Leiden Lange Mare 65-67-70. tel 22025 2* Gouden horloges met datumaanwijzing. 21 steens ancre schokvrij (incabloc) voor. 98 75. Dameshor loges, 14 karaai goud. 17 steens ancre schokvrij (in cabloc) voor 78.-, volledig gegarandeerd. Uurwerk kliniek Gorthuis. Leidens beste peciaalzaak! Alléén Lage Rijndijk 8. 3? Kinderfoto's en huwe lijksreportages. Foto .an Bemmelen, Zuidbuurtse- weg 30, Zoeterwoude, tel. 01715—353. 21 Te koop aangeboden: oe echte Italiaanse loop poppen, lang 70 cm zeer leuk gekleed rr t stem en slaapogen, geen 27 50 maar 15 gulden. Zien is kopen Ketelboetersteeg 5a Leiden, bij Zonneveldstr 2* Praktisch St.-Nicolaas- cadeau: 100 of 50 visite kaartjes bedrukt met naam en adres. Voor 5 december besteld, prima ballpoint cadeau. Het adres voor al uw familiedrukwerk A. A. Verhoog en Zoon, Haar lemmerstraat 29. PERSONEEL 2 Katholieke Gezinszorg Morssingel 8, Leiden, vr nette r.k. helpsters voor halve of hele dagen Aan melden: maand t.m vrij dag tussen 9-10 uur en 1-2 uur. 2* Gevraagd tuinderij- knecht per 1 februari. Voor groenten en bloemenkwe- kerij. W. J. Duivesteijn, Veurscheweg 253, Voor schoten. <2 Gevraagd: enige nette meisjes voor onze deken- ateliers. Hoog loon pret tige werkkring. Aanmel den: n.v. v/h R. M. Beuth Zonen, Kaiserstraat 23, Leiden, dagelijks van 8 tot 5 uur. 2 Gevraagd wegens hu welijk een winkelmeisje en meisjes voor hulp in de huishouding. Fa. A. en C. v. d. Voort, Rijndijk 96, Hazerswoude (Rijndijk) tel 01714-318. 2 Gevraagd voor direkt of per 1 jan. jongen voor de bloemisterij, leeftijd 14 tot 18 jaar. N. Akerboom, Havenpad 1 Roelofarends veen, tel. 01713-673. 2 Twee bejaarde dames vragen een werkster voor een ochtend of middag per week. Loon nader overeen te komen. Van Assendelftstr. 15, Oegst- geest. 2 Vereeniging van vrou welijke studenten te Lei den zoekt per 4 jan. 1965 keukenhulp (17.30-20.30 uur). Lange vakanties! Aanmelden: 30 november en 1 december van 1113 uur. Rapenburg 65, Lei den. 2 Gevraagd net meisje als hulp in de huishouding voor dinsdag en vrijdag. Mevr. Menken, Zaanstr. 51, Leiden, tel. 25484. 2 Bediende gevraagd voor bezorg- en magazijn- werk, leeftijd plm. 18 jaar. Wijnhandel Coster, Haar lemmerstraat 204, telef. 21611. TE HUUR 2 Wasmachineverhour Edy Huurt nu een was machine. blijvend in uw huis voor slechts 2 - Cen trifuges 1 50 en 1 75 per week aan huur Ook com binaties Kan ook eigen dom worden. Bernhardka de 23 tele 32039 2 Trouwp'annen! Be spreek vroeftiidig de nrachtige 7-pers trouw- auto's m chauffeur in nieuw moderr. livrei. Vraagt Zeemanlaan 12a, tel. 23055. 2 Huur Philips-televisie voor 25 95 pei r-aand zon der vooruitbetaling maar met recht van koop Mor gen al bij U thuis? Bel dan vóór 6 uur 010-120705 en s avonds 070-863977. 2 Uw adres voor het hu ren en kopen van 1ste las bruidstoilet en trouwkos- tuums is Fa. Sloos, Stille Rijn 11. tel. 20868. Be spreekt vroegtijdig. 2 Te huur gevraagd: be drijfsruimte voor confec- tieatelier in Roelofarends veen of directe omgeving 100 m2). Aanbiedingen met prijsopgave onder no. 1970 bur. v. d. blad. 2 Te huur: Morris 1100. Telef. 34255. Hoge Rijn* dijk 106. Leiden. DIVERSEN 2 Behangwerk. Wilt U uw kamers laten ehan- gen? Bel dan eerst 258./ en wij komen kijken en prijs opgeven Keuze uit 1000 dessins. Verfhandel 2 Voor het repareren n schoonmakei van kolen- en oliehaarden moet U h de vakman zijn W. Ver hoef, Smederij, Drukker- straat 34, Leiden, telefoon 24137. 2 Gediplomeerd, erkend auto- en scuoternjsehool „Diana" Veilingkade 13 Leiden tel 22928 geeft rit les met volledige ga rantie in de nieuwste Simca s 1964 2 Ach waren alle men sen wijs, en reden daarbij wel, op de weg werd het een paradijs, nu is het veelal een hel. Leer goed autorijden bij de Leidsë Autorijschool, Hooigracht 66, tel. 21280. 2 Autorijles VAMOR Rh scnool Frans Goddijn Lee destraat 8. Les in Opel Rekord en Kadett Telef 34430 bg.g 25574 2 Bijlessen: Grieks, La tijn, Engels J Bakker, Schoutenburgstraat 25, Üegstgeest. tel 52323. 2 Verloren dameshorloge met doublé schakelarm band. Tussen Groene Kruis-gebouw en halte Oude Wetering of halte Noord hoek Roelofarends veen. Tegen beloning te rug te bezorgen. W. P. v. Ruiten, Witte Singel 24a Roelofarendsveen. 2 Thuiswerk gevraagd. G. v. d. Klugt, Loosterweg 6, Voorhout. GEVRAAGD 2 Dame, middelbare leef tijd, zoekt zit-slaapkp.mer met kookgelegenheid in Leiden of omgeving. Br. onder no. 105 bureau van dit blad. 2 Verpleegster vraagt vóór 1 jan. kamer in Lei den, liefst Hooigracht of omgeving. Br. aan J. Belt, Hooigracht 15, Leiden. 2 Gevraagd in goede staat zijnde 20 inche jon gensfiets (leeftijd 1011 jaar). Rijnburgersingel 47, Leiden. AGENTSCHAP SASSEN HE1M DE LEIDSE COURANT voor. ABONNEMENTEN ADVERTENTIES - DRUKWERKEN LINDELAAN 10

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15