CHURCHILL - 90 jaar in het harnas h i P - Staatsman, leider, soldaat r NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Gelukkig de staat, die ^9oooooooo«<»<xxx>oooooooo<x>ooooooooooooooooo0oooooooooooo zulk een dienaar vindt" Sir Winston en lady Churchill in juni 1961. OVER ENKELE DAGEN, op 30 november a.s., viert Winston Churchill, Engelands „old man" zijn 90ste verjaardag Een halve eeuw vocht hij op de barricaden van het politieke front, in 1950 nog even actief als toen hij juist na 1900 dit strijdtoneel betrad. Zijn vuur is nu langzamerhand minder laaiend, doch het brandt nog. Het schijnt niet te blussen, zomin als de toorts der vrijheid, die hij temidden van Europa's donkerste uren brandende hield, zodat haar schone gloed ons nu nog omschijnt, zij het overscha duwd door de durende dreiging uit het oosten IN DE MOEILIJKE OORLOGSJAREN VAN 1940—1945 Luisterend naar clandestiene radio uitzendingen vanuit Londen stelden wij ons in bezet Neder land Churchill aldus voor GEEN GELIJKE TE VINDEN WIE IS DEZÈ MAN, incarnatie van een tijd die wij zagen wegvlie- den en waar wij naar terugverlang den, omdat zij beelden in ons oproept van trouw, vaderlandsliefde en moed? Wie ronddoolt over de aarde, zal waar hij ook zoekt zijns gelijke niet vinden. Hij werd gevormd in de jaren rondom de eeuwwende, toen zijn avontuurlijk gericht innerlijk hem naar Zuid-Afrika dreef, waar de dodenzang van de oorlog reeds weerklonk. Daar reeds kenden de Boeren hem zoveel waarde toe, dat zij een beloning uitloofden van 25 pond sterling voor degenen die hem dood of levend weer terug zou voe ren na zijn ontsnapping uit de krijgs gevangenschap Veertien vredes jaren werden hem na zijn terugkeer in het oude Albion geschonken om poliitiek geschoold te worden. Jaren van zoeken naar de juiste koers, die schier onvindbaar scheen totdat een stroom van bloed en staal een onver schrokken staatsman had gewrocht, die een ontredderd en ontwapend volk ter zegepraal zou voeren. Een sterke geest werd Engeland in hem gegeven, gesmolten als zij is door vuur uit miljoenen Vickers- en Kruppfabrikaten; gestaald en gehard door de slagen, die zijn binnen- en buitenlandse vijanden hem toedien den. Welk een innerlijke strijd moet achter een mens liggen, die zoals hij een vaste koers vaart in jaren, waar in de stortzeeën van zijn volk, de vrije wereld en een springvloed van Europa's radeloosheid hem omspoe len. HARD en ONBUIGZAAM UZEREN KANSELIER werd Bis marck genoemd, Clemenceau was tijger, maar pover blijft slechts onze lof, ook wanneer wij Churchill stalen premier zouden noemen. Zijn naam blijft verbonden in de loop der eeu wen aan het metaal en het krijgs rumoer, dat hij een halve eeuw dien de. Is het zijn verdienste of onze schuld dat wij een mens nodig had den in deze wereld, die meedogen loos hard kon zijn, moest zijn opdat wij onze kinderen weer mogen koes teren in de liefde? Want hard en on buigzaam is Churchill! zijn leven lang geweest. Hij wilde de Transvaalse vaders neerslaan, opdat de kinderen zouden buigen. Was Winston in die tijd een misdadiger of deed een Ho gere Leermeester hem die school doorlopen om hem het onrecht te le ren haten en de vrijheid te dienen zowel als het recht? Dit was Winston Spencer Churchill als redenaar: 'n vurige moedige titaan Churchill is Engelsman voor alles. Hoe wij zijn geschiedenis ook wen telen of keren, steeds zijn daden, ge dragslijn en vooruitziende blik ge graveerd met „rigt or wrong, my country". Het rijk waarin bij zijn ge boorte de zon noodt onderging, heeft hij steeds trouw gediend. Waar hij zich bevond, in Teheran, Yalta, Pots dam of New-York, reizend over de continenten, sprekend voor de radio of staande aan de graven van zijn soldaten, steeds schitterde de ster van Groot Brittannië's glorie voor zijn ogen en vonden wij hem dage lijks op de bres voor het herstel van Engelands internationale machtspo sitie. Daar heeft hij alles aan dienst baar willen maken. Zijn pessimistische, lang niet po pulaire actie voor een betere bewa pening vóór de tweede wereldbrand zagen de donkere wolken boven de iedereen nog slechts „vrede" durfde krijtrotsen van Dover reeds toen lispelen. HIJ ZAG HET GEVAAR REGEREN is vooruitzien, zegt het spreekwoord. Zo ooit, dan ver jaart hier een man, die de gave van vooruitzien en regeren in zich ver enigd ziet. In 1938 schreef de oorlogsleider, voor wie koningen nog hun hoed af nemen, over Hitier: „Hij zal mis schien nog de dag beleven, dat Eu ropa machteloos neerligt aan de voe ten van Duitsland". En hij meende het, dat bewijst zijn politiek uit die dagen, toen de luchten weerklonken van „toegeven en concessies aan het arme Duitsland". Ondanks zijn haat tegen de totali taire staten kenmerkten zich zijn pennevruchten uit die dagen door diplomatieke hoffelijkheid en harde realiteitszin. Alleen staatslieden als Churchill zijn in staat een oorlog te voeren en te winnen met mannen die zij in waarheid niet vertrouwen. Zijn hou ding tegenover Rusland en Stdlin ge durende de bange jaren is een voor beeld van staatsmanschap en diplo matie, zoals die vandaag verre moet worden gezocht. En schilderen wij zijn moed, die neerslaat uit de vele redevoeringen in wanhoopsdagen voor Engeland gehouden, dan kruipt er weemoed en verlangen in vele Nederlandse harten, die vandaag wegkwijnen om de wankelmoedig heid en zwakte door eigen leiders be toond. Waar was in ons land een titaan, die voor het forum van de wereld durfde uitroepen: „Wij voelen ons thans niet alleen sterk, doch wij zijn ook sterker dan ooit" in onze moei lijke dagen. Engeland had zo'n man in 1940 na Duinkerken, na de diepste vernedering, in de grootste eenzaam heid, die dat land ooit gekend heeft. De man, die driekwart de mensheid maar vooral het Britse wereldrijk heeft gediend. UITZIEN BOVEN DE WERELDZEE GROTE MANNEN zijn veelzijdig. Winston Spencer Churchill vormt hierop geen uitzondering. Zijn pen ne vruchten vormen kristallisaties van zijn scherpte, denkkracht en zelfbe heersing, welke laatste hij slechts zelden verliest. Hij heeft nooit ver zuimd, de capaciteiten en verdiens ten van zijn tegenstanders te eren of zijn medewerkers lof toe te zwaaien waar zij die verdienen. Von Hindenburg, een zijner grote tegenspelers uit de eerste wereldoor log schrijft hij: een reus, krijgshaftig en toch welwillend, groter dan de doorsnee man. Voor Clemenceau en maarschalk Foch, die lang niet al tijd aan zijn zijde stonden, had hij grote bewondering. Zijn grote kennis van de geschiedenis heeft hem steeds een platform doen bestijgen, van waar hij de wereld en zijn omgeving beschouwt, er zich niet in plaatsend, doch er boven. Zo kan hij thans in zijn laatste levensjaren ver uitzien over de ko kende wereldzee en waarnemen, wat zijn politiek, zijn levenswerk de we reld gebracht heeft. Daarom hebben zijn woorden nog steeds waarde voor ons, ook nu hij niet meer aan het roer staat, maar zijn waarschuwen de stem nu en dan laat horen om toch koers te houden. „Wie had dat 16 jaar geleden kunnen denkenDit vroeg men zich af op 30 september 1959, toen sir Win ston op 85-jarige leeftijd zich kandi daat stelde voor het Lagerhuis. Hier beantwoordt hij de ovaties van zijn toehoorders in Woodford Green (Essex) na een verkiezingsrede. Churchill treedt niet meer in het openbaar op. Op zijn 89ste verjaardag vorig jaar vertoonde hij zich even van achter het venster om zijn be wonderaars niet teleur te stellen. Dat moet wel goed zijn Aan de Lange Mare 94, in 1946 nog niet gedempt, werd in ok tober van dat jaar de eerste TEEKENS slagerij gevestigd. Tijdens de distributieperiode van het vlees, waren er weinig mogelijkheden om tot ontplooi ing te komen. Nadat evenwel de bonnen waren afgeschaft, is het bedrijf een geweldige vlucht gaan nemen. Met korte tussenpozen volgde op grootse wijze de opening van het ene filiaal na het andere. Wanneer wij op dit moment de balans opmaken, dan tellen wij in Leiden alleen al zeven win kels, die voor verreweg het grootste deel de inwoners van Leiden en randgemeenten van vlees ook van het paard vleeswaren en poeliersartike len voorzien. Ook in Leiderdorp is sedert kort een TEEKENS winkel ge opend, waarvoor eveneens een overweldigende belangstelling bestaat. Verder is er nog een intensie ve samenwerking met een zeer grote slagerij in Dordrecht en een aanzienlijk aantal vleesbedrijven te Den Haag. Dit alles is tot stand kunnen komen door voortdurend scherpe verkoopprijzen en at- traiktieve dag-, week- en ge- legenheidsreklames. Als de kwaliteit door kundig inkoopbeleid en vakkundige behandeling niet op de ge rechtvaardigde eisen van de verbruikers was afgestemd ge weest, had het bedrijf de ge zonde basis gemist en daarom is de enig juiste conclusie: DAT MOET WEL GOED ZIJN bij TEEKENS' SLAGERIJEN Koningin Elizabeth van Enge land droeg een zacht vilt- hoedje met een zwarte zijden garnering tijdens haar bezoek aan de tentoonsteUing „Orange and Rose" in het Londense Victoria en Albert museum. De expositie, welke ook door koningin Juliana en prinses Christina is bezocht is samen gesteld uit Engelse en Neder landse kunstschatten uit de zeventiende en achttiende eeuw. Br Tm j^| Amerikaanse onderwereld doet aan pillensmokkel De Amerikaanse onderwereld heeft zich toegelegd op het smokkelen van slaappillen en opwekkende pillen sinds de controle op andere verdo vende middelen strenger is gewor den. Een bepaald middel kan voor een dollar de duizend worden ge kocht en brengt dan in de V.S. 30 dollar per duizend op bij de groot handel, de kleinhandelsprijs is vijf tot tien cent per pil. De meeste pil len worden gebruikt om de werke lijkheid te ontvluchten. Bij een verkeersongeval in de afgelopen nacht werd op het Schenk- viaduct in Den Haag de 22-jarige mejuffrouw T.J. Vos zo ernstig ge wond, dat ze korte tijd na aan komst in een ziekenhuis is overle den. Mejuffrouw Vos, die op de fiets reed, week plotseling naar links uit en werd vermoedelijk door een haar achterop komende perso nenauto overreden. De vrouw van een herder uit de omgeving van Tetoean is bevallen van een vierling. Moeder en kinde ren twee meisjes en twee jongens maken het goed. Rife. V, f

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11