REEKS VERKEERSOVERTREDINGEN VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER BUSCHAUFFEUR BIOSCOPEN TE LEIDEN Op Haarlemse bloemenkeuring waren ook reeds bloeiende tulpen Jeugdcriminaliteit nam iets toe Verkouden? POPELIEREN IN BE STORM WOENSDAG 25 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vit de bocht Onder de weer zeer vele verdach ten, die maandag voor de balie moes ten verschijnen, omdat zij per auto of bromfiets een der vele verkeers regels hadden overtreden en dus 'n gevaar op de weg hadden gevormd, bevond zich ook een 18-jarige kellner uit Wassenaar. Hij was per brom fiets, waarop zijn vriend als duo passagier fungeerde, met een vaartje van circa 45 km/u uit een bocht in de provinciale weg onder Rijnsburg linea recta, tegen een lichtmast op gevlogen. De botsing had tot gevolg, dat de kellner en zijn duo-passagier een flinke hersenschudding opliepen en de bromfiets gevoegelijk kon wor den afgeschreven. Verdachte ontkende, dat hij te hard had gereden. „De weg was nogal glad door de regen en daardoor slipte ik in die bocht", was volgens zijn mening de enige reden van de botsing, die hem en zijn vriend ruim 6 weken op non-actief stelde. De verklaring van zijn vriend, als getuige gehoord, hield echter zonder omwegen een directe beschuldiging in. „Hij reed inderdaad zeker ruim 45 km/u en ik heb hem herhaaldelijk gezegd, dat hij het wat kalmer aan moest doen" zei de benadeelde vriend onder meer. Waarop de kellner hen niet bepaald vriendelijk aankeek. In zijn requisitoir legde de offi cier, mr. N. J. Out, de nadruk op het gevaar, dat verdachte zowel voor z'n duo-passagier als het overige ver keer had opgeleverd. Gezien de scha delijke gevolgen, die verdachte zelf van zijn roekeloosheid had onder vonden beperkte hij zijn eis tot een boete van 50 subs 10 dagen. „Wel wat te veel", vond de kellner. De kantonrechter, mr. W. de Ko ning, meende dat de eis al mild ge noeg was en vonniste derhalve con form. Verloofde op schoot Een 24-jarige chauffeur uit Heken dorp had op een zondagmiddag met zijn auto 't verkeer op Rijksweg 11 in 'n niet alleen denkbeeldig gevaar ge bracht. Uit 't proces-verbaal bleek, dat hij dit op een niet alledaagse wijze had gedaan. Twee per auto surveilllerende wachtmeesters der Rijkspolitie zagen namelijk, dat de chauffeur zijn verloofde niet op de voorbank naast zich maar „op zijn schoot" vervoerde en slechts met een hand kon sturen omdat hij haar met zijn rechterarm de „nodige steun" verleende. De zaak werd enige weken aange houden, omdat verdachte pertinent ontkende, dat zijn verloofde op zijn schoot zat en verbalisant dit feit dus onmogelijk had kunnen constateren. Ditmaal liet verdachte verstek gaan. Niet aldus verbalisant, die het feit De films in de week van 19 tot en met 25 november 1964 zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Een echte Parisienne. (Str. volw.) Dagelijks 2.30. 7 00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 eD 9.15 uur Lido: Mondo Cane 2 (Volw.) (geprolongeerd) Dagelijks 2 30 7 15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7.00 en 9 15 uur Luxor: Dreigende trommen (14 jr.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Studio: Mamma Ruma (volw.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Tom Jones (18 iaar). (geprolongeerd) Dagelijks 2.30. 7.00 en 9.15 uur Zondag 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur Rex: Inspecteur Coplan gebruikt geweld (14 jaar). Dagelijks: 2.30. 7.15 en 9.16 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. nog eens onder ede bevestigde en er nog aan toevoegde: „Zij zat prac- tisch tussen zijn borst en het stuur ingeklemd en het was daardoor vrij wel onmogelijk, dat hij behoorlijk kon sturen." Voorts had verbalisant de chauffeur nog geadviseerd: „Als U zoiets wilt doen moet U Uw auto ergens langs de weg parkeren, zodal anderen geen gevaar lopen". De officier keurde de wijze waar op verdachte zijn verloofde had „ver voerd" uiteraard zeer af en eiste ter correctie van het gevaar, dat een en ander had opgeleverd, een boete van 40 subs 8 dagen. Het vonnis werd uiteindelijk ƒ25 subs 5 dagen. Onvoorzichtig Een 59-jarige wielrijder uit Rijns- burg stak op 25 augustus j.l. plo* seling de rijbaan langs de Leid/i Vaart onder Voorhout over en werd door een zeer dicht genaderde auto gegrepen. Hij kwam er in zoverre nog goed vanaf, dat hij slechts met een gecompliceerde beenbreuk naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Zijn echtgenote, die destijds op enige meters afstand achter hem reed, liet ter zitting nog eens duide lijk uitkomen, dat zij de stunt, die haar echtvriend uithaalde zeer af- keuringswaardig vond. „Ik riep nog tegen hem: Kijk uit, want daar komt een auto, maar hij reed toch stug door", aldus haar korte maar niel mis te verstane verklaring. „Ik dacht, dat die auto nog ver genoeg was om over te kunnen steken en heb mij dus deerlijk vergist", aldus het excuus dat verdachte voor zijn verdediging aanvoerde. Gezien het feit, dat verdachte al veel nadeel van zijn roekeloosheid had ondervonden, liet de officier het ditmaal bij een eis van ƒ25 subs 5 dagen, „Mijn fiets en mijn costuum werden onherstelbaar vernield en ik loop nog steeds in het gips." be nutte verdachte zijn laatste woord om een nog clementer vonnis te krij gen. Hij kreeg zijn zin en behoeft maar 12.50 neer te tellen. Geen voorrang Een 23-jarige chauffeur uit Leiden reed met zijn vrachtauto via de af rit van Rijksweg 4A de Hoge Rijn dijk onder Zoeterwoude op en ver leende daarbij geen voorrang aan een motorrijder. De botsing had voor de motorrijder gelukkig alleen maar de nodige materiële schade tot gevolg. „Toen ik overstak kwam hij met grote snelheid door de bocht aan zetten en heeft volgens mij dus ook schuld", aldus probeerde verdachte een deel van zijn schuld op de mo torrijder af te schuiven. Op de vraag van de kantonrechter waaruit de mede-schuld van de motorrijder dan wel bestond, kon verdachte slechts een weinig ter zake dienend ant woord geven. Zowel de officier als de kantonrechter konden weinig waardering opbrengen voor verdach- tes gebrek aan schuldbewustheid en poging om de motorrijder tot mede schuldige te krijgen. Mede daarom werd het vonnis conform de eis 75 boete subs 15 dagen. Het bolbloemenseizoen is begon nen: men zag in de keuringszaal van het Krelagehuis diverse interessante proeven, die vooral van belang kun nen zijn voor de afzet van bloembol len aan particulieren. Het is moge lijk zo bewees een inzending van het Proefstation voor de Bloembol lencultuur te Lisse om reeds nu tulpen te hebben, die men nimmer in de tuin heeft geplant, maar zonder meer in een kistje met aarde (of een bakje met water) direct in het volle licht heeft geplaatst. Het was de bekende rode tulp Paul Richter die men in heel goede kwaliteit toonde. Men exposeerde materiaal getrok ken Uit bollen die in Italië waren gegroeid, maar ook uit hier gekweekte bollen: De Italiaanse waren natuur lijk vroeger, maar ook de inlandse produkten deden veel verwachten, het is natuurlijk de vraag of ook an dere variëten van Paul Richter zo vroeg in bloei getrokken kunnen worden. Maar het Proefstation zou het.Proefstation niet zijn, als men dat niet ging uitzoeken. Ook het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse liet bloeien de tulpen ook Paul Richter zien. Het betrof hier bollen die in Zuid-Frankrijk waren geteeld. Deze hadden een andere behandeling ge had: nl. twintig graden Celsius tot stadium G (laatste bloembladen en meeldraden ontwikkeld) en vervol gens twaalf weken vijf graden. Had men op het Proefstation de bollen meten in het volle licht gezet, bij het Laboratorium had men ze op 13 ok tober onder glas geplant. Op 21 no vember kreeg men bloeiende exem plaren. De bocjemtemperatuur be droeg zestien graden en de lucht temperatuur achttien graden. Men kreeg hier een minder duidelijk beeld van de kwaliteit, omdat men alleen afgesneden exemplaren kon tonen. Hoe het gewas in de kas is, werd niet vermeld. De kwaliteit van de getoonde bloemen was goed. Verder zagen we van de fa., v. Keur uit Noordwijk twee potten met de bekende rose hyacint Extase een vroegbloeien.de soort uit La Victore m goede conditie. Er wa ren zelfs al huisbroei. Hyacinten en wel van de heer G. W. Vink uit 'Lisse, die beste kwaliteit Anne Ma rie liet zien, terwijl de fa. Prins uit Anna Paulowna dezelfde variteit naar voren bracht. Het prachtige ge was voor de warme kas Eucharis Amazonica werd door de fa. Ber- bee uit Lisse in sublieme kwaliteit ten tonele gevoerd en de fa. Van Tubergen uit Haarlem bracht de fraaie Nerine hybride Ancilla, diep roserood en een iets lichter getinte rijkbloeiende zaailing, die nog niet ten doop was gehouden. De fa. Aart- man uit Voorhout, etaleerde hyacin ten die in Duitsland in bloei waren getrokken. Ze waren geplant in een klein bakje en kwamen prima in bloei. In deze conditie zal men er stellig gretig aftrek voor vinden. Nederlandse bisschoppen in Italië gestrand Twee Nederlandse Concilie-vaders, de bisschop van Groningen mgr. P. A. Nierman en mgr. Th. G. A. Hen- dcriksen, vicaris - generaal van het aartsbisdom en hulpbisschop van kardinaal Alfrink, die per auto op terugreis waren van Rome naar Ne derland, hebben oponthoud gekregen door een ongeval in de buurt van het Italiaanse dorp Etroubles bij de nieuwe tunnel door de grote Sint Bernhard. De auto, met mgr. Hen- driksen aan het stuur, raakte name lijk aan het slingeren en kwam nog juist aan de rand van de afgrond tot stilstand maar werd daarbij be schadigd. De twee prelaten zijn door de pastoor van Etroubles als gasten ontvangen en zuilen hun terugreis per trein vervolgen. Uitgaande van de in 1962 door de Justitie afgedane strafzaken (misdrij ven) tegen strafrechtelijk minderja rigen kan worden gesteld, dat de jeugdcriminaliteit in dat jaar in ge ringe mate is toegenomen. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde publika- tie betreffende de toepassing der kinderwetten in 1962 bevat o.a. de volgende cijfers: per 10.000 kintüeren werden er in 1962 51,6 schuldig ver klaard of niet vervolgd tegen 50,4 in 1961. De toeneming deed zich voor namelijk voor bij de jongens: relatief cijfer 93,3 'tegen 90,5 in 1961 (meisjes resp. 7,8 en 8,1). De grotere jeugdcriminaliteit kwam in hoofdzaak voor rekening vain de jongens beneden 15 jaar; voor de 17-jairige jongens liep 't cijfer slechts weinig op, terwijl dat voor de 15- en 16-jarige jongens een daling te zien gaf. Evenals de beide voorafgaande jaren deed de stijging zich in hoofd zaak voor in de sector der vermo gensdelicten. T.a.v. de zedenmisdrij ven en mishandeling viel een vrij grote daling te constateren t.o.v. 1961. Met de stijging van de jeugdcrimina liteit nam ook opnieuw de ernst van de bestraffing toe: van alle zaken werd 11,2 procent met gevangenis straf (voorwaardelijk en onvoorwaar delijk) afgedaan tegen 9,5 procent in 1961 en 2,4 procent in 1955. Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u een goede baan! In het werk van een zit veel meer dan U denkt! Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij: Kom er eens over praten op onze KENNÏSM AKINGS A VOND AANSTAANDE DONDERDAG 26 NOVEMBER VAN HALF ACHT TOT NEGEN UUR. U BENT VAN HARTE WELKOM IN ONS HALTEKANTOOR, STATIONSPLEIN, LEIDEN Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij n.v. KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN SIERK BEÜRIJE. KIES DE N.Z.H. ZOETERWOUDE In verband met de inwerkingtre ding van de algemene termijnen wet zal de secretarie vanaf 1 december a.s. niet meer voor het doen van aan giften voor de burgelij ke stand op de zaterdagen geopend zijn. ietherklanken Uetfioüis e/> Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. cf> DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14-15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Ouverture. radio voor vroege mensen. (7.55 Overweging). 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Ouverture vervolg. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Amusements- en klassieke muziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Van alle markten thuis: lichte muziek. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Deze week. 13.00 Nws. 13.15 Klassieke gram. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Koperorkest (gr.). 14.30 Klassieke gram. 15.30 Bas- bariton met piano: klassieke liederen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Barok- koperensemble: mod. muziek. 16.40 Moderne orkestmuziek (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Kinderkoor. 17.35 Gram. 17.55 Sportrubriek 18.10 Licht instrumentaal kwintet. 18.30 Sociaal perspektief, lezing. 18.40 Ste- reofonische uitzending: Amusements- muz. (gr.). 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gees telijke liederen (gr.). 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Lichte gram. 2010 Boeren en burgers in Buiten veen hoorspel (VIII). 20.35 Samen uit - Samen thuis, gevar. program. 22.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbe spreking. 23.00 Kerkorgelconcert. 23.35 Nobelprijswinnaars in vertaling lezing. 23.55-24.00 Nieuws. MELK IN PLASTIC AAN HV1S In Rotterdam heeft de melkin richting „De Combinatie" een begin gemaakt met het distribueren van melk in een plastic doorzichtige ver pakking. De melk kost 32 cent per liter, dat is even duur als de flessen- melk. Het is echter de vraag of men deze prijs kan handhaven. Ondanks de hoge loonkosten is het leveren in flessen - met al de daarbij komende moeiten van statiegeld, schoonspoe- len etc. - altijd nog goedkoper dan de plasticverpakking. Tachtig pro cent van de kosten van deze verpak king betreffen het materiaal. De ver pakkingsmachine heeft 180.000 gul den gekost. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Ochtendgym. 9.00 De groenteman. 9.05 Muziek uit de 16e en 17e eeuw (gr.). 9.40 Mor genwijding. 10.00 Lichte gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Radiophilharmonisch orkest: klassie ke en moderne muziek. 12.00 Dans- orkest en zangsolisten. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht instrument, ensemble en zang solisten. 14.00 Stereofonische uitzen ding: Cello en piano: moderne mu ziek. 14.30 Woedende welvaart II, klankbeeld, (herhaling van donder dag 5 november jl.). 15.35 Omroep orkest en solist: moderne Nederland se componisten. 16.00 Nieuws. 16.02 Voordracht. 16.15 Lichte gram. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: Luister naar De Stem van de VVD. 18.30 Licht orkest en zangsoliste. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofo nische uitzending: kamerorkest en solisten: klass. en mod. muz. 20.55 Het levende lijk, hoorspel. 22.30 Nws. en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23 05 Disco «.aria: nieuwe gram. 23.55- 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NCRV: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00-16.15 Voor de kinde ren. 19.30 Barend de Beer, film voor kinderen. 19.35 De Beverley Hill billies, TV-film. NTS: 20.00 Jour naal. NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Attentie. BTS. 20.45 Con Moto, speel se filmfantasie. NCRV: 20.55 Asmo- dee, toneelspel. NTS: 22.50-22.55 Jour naal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA. 20.01 Lucy Ball- show. 20.25 Mijns inziens, discussies over kunst en cultuur. 20.55 East Side - West Side, TV-film. 21.45 u. Achter het nieuws. TV-Noordzee heden- en morgenavond WOENSDAG 25 NOVEMBER 18.30 Beaver knapt het op: Broe der-liefde; 18.59 Mr. Magoo; 19.06 Jazz Noordzee: trompetist Frank Ros- solino; 19.30 Star for today: De meet kundige matroos. Pauze. 22.00 The Saint: Judith; 23.00 Einde. DONDERDAG 26 NOVEMBER 18.30 Mr. Ed zoekt zijn weg; 18.59 Popeye; 19.07 Wist U dat: Het mense lijk lichaam „Het geraamte"; 19.23 Victory at sea: Het magnetische Noor den. Pauze. 22.00 The new breed: Herinnering aan moord. 23.00 Einde. .door Doniien van Rietveld*^ 5 Op het hof hebben de knechten niets gemerkt van hef onheil dat het woonhuis zo gemeen geslagen heeft. Ze zitten aangekleed op Vyncke's bed en spelen kaart bij het vage licht van een stallantaarn, die boven hun hoof den aan de zoldering bengelt. Ik begrijp niet waar jullie voor hier zijn, als jullie niet eens zien dat de bomen door het dak: van het woon huis waaien. Denken jullie misschien dat hier alleen de beesten van belang zijn? Dat die rokzak van een Liebaert op zijn mensen let, verdomme! Hebben jullie over de boerin te klagen? bitst Brakel terug. Wel, het gaat om haar, verstaan jullie dat; de andere kunnen verrekken. Vooruit, schiet op! Intussen heeft Mina de boerin ge vonden op het plankier tussen de ach- terkamar en de keet. Als ze op het bed van de opkamer is gebracht, be kommert Stan Brakel zich eerst over de kleine meisjes. Ze zijn, met de armen om elkaar heen geslagen, als schuwe vogeltjes, rillend en moege- huild, in het hoekje van de kamer achter een kleerkast weggekropen. Pol Vyncke sluit de deur van de zolder af met een dorszeil, om de luchtsto ten, die door de opening van het dak door de woning jagen, af te sluiten, en Leo Wagenaer is in de keuken met het vuur bezig om zo gauw mo gelijk heet water te hebben voor Mi- na's arbeid aan de huisvrouw. Mina heeft zelf al linnen en handdoeken icxm gorogu. Rika is door bloedverlies volkomen uitgeput. Ze is niet meer in staaf zelf mee te helpen om het kind ter wereld te brengen. Anderhalf uur later ligt een zwak, ineengekrompen menselijk wezentje, niet meer dan vier pond zwaar, in 'n haastig gereedgemaakt bedje bij het vuur. Een zevenmaanderke, schudde- kopt de jonige Wagenaer, en zo iets kost een volwassen mens het leven! De boerin heeft nog amper een ge broken blik op het wicht geworpen en verroert niet meer. Pol Vyncke is al een uur weg naar de dokter, maar dat is nu allemaal te laat. Op de ge kalkte muur van de opkamer is de schaduw van het scherpe gezicht der dode boerin van het Reigershof afge tekend als een fel getande wig. Na de begrafenis van vrouw Lie baert, zitten de verwanten om de lange tafel in de zijkamer van de af spanning „Het Wagewied", bij de we duwe Tamboer. Er is geen grote uit vaart met feestmaal, alleen rozijnen brood met kaas en koffie, en taart met wijn. De meisjes, in helderwitte dien- schort, schenken de tassen vol. Ieder een bedient zich zwijgend van melk of suiker. De dragers en het werkvolk krijgen hun deel aan de kleine tafel tjes in de gelagzaal. Daar moemelt geruis van vele gedempte stemmen. In de zijkamer kijken de aanwezi gen met gespannen verwachting van Sander Liebaert naar Leo Hageman. Als hun ogen over de vervallen ge stalte van de boer van het Reigers hof glijden, kunnen de meesten een vonk van bittere afkeer niet verhe len. Hij zit daar zo sullig bij de tafel en slurpt, zonder ook maar een keer op te kijken, van zijn hete koffie. 't Is nog een wonder, denkt Lia, de oudste zuster van de overleden boerin, dat hij op de begrafenis is, de hond. Met trillende zenuwen wacht ze op het eerste woord van vader, maar Leo Hageman schijnt geen haast te hebben. Als hij niet gauw van wal steekt, pak ik zelf de stier,bij de ho rens, denkt ze. Jammeren heeft hier geen zin meer, 't is nu kwestie voor de kinderen en het hof te zorgen. Rika is dood en een middel om haar terug te roepen is er niet. Ze hebben nu uitsluitend en alleen met die gemene rotvent te doen die bah! Ze vindt geen woord dat laag genoeg is om haar walging voor Liebaert uit te drukken. Als ze naar hem kijkt, met zijn vochtige mond hoeken en gemene zakogen, kan ze zich geen wezen voorstellen dat be ter Voor gevangenisboef getekend is, en dat moet niu de eigenaar van het heerlijkste polderhof van uren in het rond voorstellen. Lia moet al haar opkomend venijn verkroppen. Men weet immers nooit wat men aan zo'n vent heeft. Hij zou best kunnen pro beren hun plannen in de war te stu ren. Wat maalt hij immers om zijn eigen bloedjes van kinderen. Als het niet voor hen was, zou zij in staat zijn om hem in het bijzijn van zijn verwanten al zijn misdaden en zijn minderwaardige handelingen, de moord uit nalatigheid op zijn vrouw incluis, naar de kop te slingeren. Lia heeft hetzelfde scherpe korda te, bruine gezicht, dezelfde donkere ogen en hoekige bewegingen als Ri ka zaliger. Van hun moeder hebben ze dit, want Hageman is een vlas achtige rondekop met rozige kinder wangen, eerder wat goedzakkig en ge laten. De twee jongste Hagemans heb ben weinig van de anderen. Zij stam men van een andere moeder en aar den veel meer naar vader. Van de zijde der Liebaert® zijn er niet veel naaste verwanten in leven, alleen eentje, Hans Liebaert, de groot- boer van de Riethui. Hij zit naast de oude Hageman, een stijve vierkante boer, met een glanzende vetknobbel op het voorhoofd, bijna helemaal kaal alhoewel hij pas vooraan in de vijf tig is. Zijn vrouw, aan de andere kant van Leo Hageman, is een terugge trokken wezen, streng calvinistisch, ergens uit het Zeeuwse. De dochter, het evenbeeld van haar moeder, zit aan het uiterste eind van de tafel bij een van Hageman's zonen, een opval lend mooi meisje van negentien, een beetje fijntjes voor een poldermeid. De andere Liebaerts zijn slechts verre verwanten, ook goed vollk. De ene, Oskar heet hij, heeft al jaren geleden zijn vrouw verloren. De oudste doch ter, die toen al twintig jaar was, leidt sedertdien de huishouding. Dan is er nog een echtpaar van een groot hof in Zuid-Brabant, mensen die sedert jaren geen omgang meer hebben met het Reigershof. De andere aanwezigen zijn Hagemans of Van Dessels, familie van Rika's moeder. Eerst is er Lia en haar man, Fons Mannaert, en hun zestienjarige zoon; dan de weduwe van Gustaaf Hageman, die twee jaar geleden om het leven kwam bij dat beruchte onweer, dat de hele streek zo verschrikkelijk teisterde, en de oudste zoon Lowie, die nog bij vader op het hof is; verder Maria met haar man, twee zonen en een dochter, en een aantal neven en nachten. Leent je en Door, halfzusters en halfbroer, zijn na de kerkdienst naar huis ge reden om voor de dieren en de huis houding te zorgen, want een paar fa milieleden blijven een dagje over, wat enige zong met zich brengt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2