Gokkers-aanval op roulette DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 van die jonge Edammer, belegen Goudse of oude Leid se AUTO's BOTSTEN BIJ LEIMUÏDEN Maandagmiddag omstreeks 2 uur kwamen op het kruispunt Provin ciale weg- Vrieseweg bij Leimuiden twee personenauto's met elkaar in botsing. Deze auto's reden elkaar aanvankelijk tegemoet doch aange komen op het genoemde kruispunt sloeg de uit de richting Haarlemmer meer komende wagen linksaf in de richting Langeraar mét het gevolg dat een aanrijding niet te voorkomen was. Dokter J.A. Brinkhorst achtte overbrenging van de twee bestuur ders naar het Academisch Zieken huis te Leiden noodzakelijk. De auto's werden vrijwel geheel vernield. Casino Baden-Baden werd slachtoffer Een groep internationale gokkers heeft met behulp van een elektroni sche machine een offensief ontketend tegen de Europese casino's. De groep deskundigen heeft onlangs drie mil joen mark in het casino van Baden- Baden gewonnen. Hun fortuinlijke activiteit schijnt de directies van speelgelegenheden er al toe hebben gebracht hun de toegang te ontzeg gen. KANTOORBEDIENDE VERDUISTERDE ACHT MILLE De Utrechtse politie heeft dü weekeinde de 39-jarige mejuffrouw H. aangehouden, die ervan wordt verdacht dat ze de afgelopen drie jaar ongeveer 8000 gulden heeft ver duisterd. Ze werkte bij een uitzend bureau en was belast met het incas seren van gelden bij cliënten. Het bureau had haar kwalijke praktij ken al eerder ontdekt. Mej. H te kende toen een schuldbeken+enis. Omdat er echter van de terugbetaling van het geld niets terechtkwam, heeft het bureau nu aangifte gedaan bij de politie. Bij een binnenbrand in de Ha venstraat in Rotterdam is vannacht de 84-jarige heer J. Blommers om gekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van een cokeskacheltje in de slaapkamer van de heer Blommers, die te bed lag. Een Spaans echtpaar, dat op dezelfde verdieping woonde, kon worden ge red. De oude man wist men echter niet meer te bereiken. De leiding van de organisatie be rust bij de 33-jarige Amerikaanse in genieur Richard Jarecki en een Tsjechoslowaakse geldschieter Vla dimir Granec. Met inachtneming van de spelregels gaan deze gokkers op wetenschappelijke wijze te werk. Alvorens te spelen worden twee tafels in een casino gedurende zes weken geobserveerd. Een ingenieur volgt de bewegingen van de roulette en van het balletje. Een andere spe cialist houdt de bankhouder in de ga ten. Zij maken overal aantekeningen van. De „voorbereidende werkzaam heden" vergen ongeveer 20.000 gul den. De verkregen gegevens worden aan een elektronisch brein toever trouwd van een economisch instituut in Londen. Dit apparaat behoort vol gens een woordvoerder van de groep tot de snelste en meest nauwkeurige breinen ter wereld. Het brein produceert een aantal nummers, die de grootste kans op winst bieden. Nieuwe arrestatie in de Chaamse fraudezaak Arrestant had één cent op zak De 39-jarige secretarie-ambtenaar J. J. K. heeft maandag na arrestatie in de gemeentesecretarie van Chaam bekend zich te hebben schuldig ge maakt aan valsheid in geschrifte en verduistering in samenwerking met de reeds ingesloten gemeente-ont vanger R. K., die te Chaam eerste secretarie-ambtenaar was, had bij zijn aanhouding niet meer dan één losse cent op zak. In tegenstelling tot de gemeenteontvanger heeft K. niet geprobeerd er vandoor te gaan. Hij heeft zondag nog een voetbalwed strijd bijgewoond. Hoe groot zijn aandeel in de Chaamse fraude is, valt nog niet na te gaan. De rijkspolitie deelde mee, dat de gemeenteadministratie dermate chao tisch is dat de verificatiedienst van de vereniging van Nederlandse ge meenten het onderzoek tot begin ja nuari zal moeten voortzetten om eni ge indruk van de omvang te kunnen geven. De rijkspolitie zelf heeft ge schat dat ten nadele van Chaam een ton is verduisterd. Vastgesteld is dat de fraude in 1961 al begonnen was. Of ook vóór die tijd is verduisterd, wordt thans onderzocht. De gisteren gearresteerde ambte naar K. was volledig op de hoogte van de technieken die de gemeente ontvanger er op na hield om zich wederrechtelijk te verrijken. Hij deel de in de opbrengst van bijvoorbeeld dubbel uitschrijven van subsidieman daten, die burgemeester en wethou ders steeds hebben getekend. Ook werden de bedragen op stortingsstro ken van losse girobiljetten heimelijk verhoogd. Chaam werkte met losse biljetten omdat men er geen gemeentelijke girorekening heeft. Pas toen de ve rificatiedienst een steekproef bij het girokantoor nam, kwam het bedrog uit. VERANDERD SYSTEEM In Chaam blijkt de financiële ad ministratie tot heden in handen van één man te zijn geweest, volgens de rijkspolitie een verouderd instituut. De gearresteerde ambtenaar K. stond in Chaam bekend als een man die veel voor zichzelf nodig had. Even als gemeenlbeonitvamger R. heeft hij het verduisterde geld grotendeels opgefuifd. In Chaam verwacht men, dat de arrestatie van K. niet de laat ste in deze affaire zal zijn. De rijks politie heeft met nadruk verklaard, dat geen nieuwe arrestaties zijn te verwachten. De heer C. W. van Wingerden, algemeen secretaris van het NW, zal om gezondheidsredenen zijn werk zaamheden voor deze vakcentrale moeten staken. Reizende beiaard naar Amerika De Rotterdamse beiaardier Leen 't Hart zweefde gistermiddag rustig beierend tussen wal en schip. Dat gebeurde aan de Merwehaven in Rot terdam. Met het vrachtschip „Havjo" van de Meyer Linie in Oslo vertrok namelijk de reizende beiaard van de klokkengieterij Petit en Fritsen in Aarle-Rixtel naar de Verenigde Sta ten, waar hij bespeeld zal worden in het t.v.-programma Today's Show en wel in het kerstprogramma. Prof. Foto: Leen 't Hart met z'n klokken op weg naar het ruim van de „Havjo" Wendell Westcott uit Michigan zal de beiaard bespelen, eerst als deze gelost wordt op de kade van New York, later midden in de stad op 't Rockefellerplaza. De reizende beiaard uit Aarle-Rix- tel bestaaft uit 35 klokken, die in een frame hangen, compleet met klank bord, het geheel op wielen. Hij is een wat omvangrijk visitekaartje van de klokkengieterij. De reis naar New York wordit gemaakt op uitnodiging van de N.B.C. (National Broadcasting Corporation). Maandag is de eerste aardgas-aansluiting in Rijswijk (ZH) een feit ge worden: burgemeester drs. A. Th. Bogaardt verrichte de aansluiting door het opendraaien van een afsluiter, waardoor een aardgasvlam ontstoken werd (foto). Oplossing St.-Nicolaas-puzzel „O, KOM ER EENS ZOEKEN" Horizontaal: 1 Tienhoven, 8 Jeru- za/lem, 15 ijdiel, 16 et, 17 Hagair, 19 no, 20 eend, 22 Raalte, 25 aam, 26 singel, 28 La, 30 Malegijs, 21 beneden, 32 hé, 33 alm, 35 per, 36 toe, 37 kam, 38 van, 39 noot, 41 cent, 42 de, 43 in, 45 k.o., 46 Se, 47 one, 48 olm, 50 Beets, 52 moord, 55 mulat, 56 arena, 57 ego, 58 Aar, 59 Se, 61 er, 62 nd. 63 Po, 65 adiel, 69 Oder, 71 hek, 72 Lea, 74 elk, 76 els, 78 Eem, 79 al, 80 Mül- heim, 82 evenals, 85 nu, 86 wasdom, 87 ant, 89 galant, 91 aria, 93 Rr, 94 liter, 96 R.O., 97 eend, 99 Fernandel, 100 Luxemburg. Verticaal: 1 t.d., 2 Ier, 3 Elam, 4 heller, 5 otter, 6 eh, 7 naast, 8 jambe, 9 er, 10 uniek, 11 zondag, 12 Leen, 13 eel, 14 Mn, 15 IJsland, 18 ga, 21 Drente, 23 aap, 24 eg, 26 Sm, 27 gem, 29 aloë. 32 Hans, 34 M.O., 38 V.E., 40 Tinitagel, 41 Colorado, 44 nestor, 45 komaan, 47 oele, 49 moer, 50 b.m., 51 Eu, 53 R.N., 54 Da, 59 Sahara, 60 edel, 63 peen, 64 Ormuzd, 66 E.K., 67 weldra, 68 slalom, 70 de, 72 lus, 73 ahorn, 74 emai'l, 75 ketel, 76 Enare, 77 sla, 80 maar, 81 Em, 83 eg, 84 sneu, 86 wie, 88 N.T., 90 ter, 92 R.F., 94 le, 95 Ru. 98 N.G. „HEERLIJK AVONDJE IS GEKOMEN", Afscheid van oud-secretaris SJZ J. Lelieveld In de zaal van café „Landzicht" te Zoeterwoude hebben de bestuurs leden van SJZ, vergezeld door hun dames, afscheid genomen van hun oud-secretaris, de heer J. Lelieveld. De heer L. v. d. Geest, voorzitter van SJZ, opende de rij van sprekers Hij memoreerde het vele werk, dat de heer Lelieveld gedurende 17 jaar voor SJZ heeft verricht en bood hem namens de hele vereniging het erelidmaatschap aan door een spe ciaal hiervoor vervaardigd vaantje uit te reiken. Verder werd als blijk van waardering nog een pijp aange boden. Ook mevrouw Lelieveld werd in de hulde betrokken en haar werd een vaste plant aangeboden. Namens de spelers voerde trainer H. Kruit het woord. Ook hij liet het niet alleen bij woorden en bood een prachtig vierkleurenpotlood aan. De heer A. v. d. Hoeven sprak hierna woorden van waardering en dank voor alles, wat de heer Lelieveld heeft gedaan als lid van de elftal commissie. Later op de avond kwam de heer P. Biegstraten nog even binnen. Hij sprak namens de NKS en de KNVB, afdeling Leiden, woor den van dank voor de prettige sa menwerking. De heer Lelieveld dankte hierna, Leidenaar ivint eerste prijs in filmwedstrijd In het Perscentrum Nieuwspoort Den Haag zijn gistermiddag de prij zen uitgereikt aan de winnaars van de nationale foto- en filmwedstrijd „De krant in Nederland", die was ge organiseerd door de Stichting ter Be vordering van de Amateurfotografie en de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers". In groep I - foto's jongeren tot 25 jaar - ging de eerste prijs van f 150 naar Tom van Leer (Amsterdam)de tweede en derde prijs van resp. f 100 en f 75 waren voor M. Terlou (Ben- nekom) en J. W. Tempelaar (Zaan dam). De heer H. Leupen won in groep II - 25 jaar en ouder de eerste prijs (f 500). De tweede prijs (f 250) was voor de heer J. W. A. Melgerd (Wor- mer) en de derde (f 100) voor de heer E. M. Glaudemans (Delft). In de groep kleurendia's werd de mede namens zijn vrouw, alle spre kers voor hun waarderende woorden en voor de aangeboden geschenken. Tevens dankte hij alle bestuursle den voor de prettige samenwerking, welke hij van hen steeds had mogen ondervinden. Vele leuke herinnerin gen werden daarna nog eens opge haald, waarmede de avond werd be sloten. Op de foto: Voorzitter L. v. d. Geest reikt de heer J. Lelieveld het vaantje over. heer F. Falkeisen (Amsterdam) eer ste. Hij ontving hiervoor f 250. Twee de en derde prijs (resp. f 150 en f 100) waren voor de heren H. Boe- dijn (Hilversum) en J. Frijns (Am sterdam). De heren H. Otto uit Utrecht en J. de l'Ecluse uit Leiden hebben in de groep geluidsfilms beiden een eer ste prijs (f 250) gewonnen. In deze groep zijn geen tweede en derde prijs toegekend. In de groep stomme films tenslotte is alleen een derde prijs (f 75) toegekenden en wel aan de heer J. Meertens uit Geleen. Gemeente moet zelf optreden tegen glazen wegwerpflessen Minister Toxopeus ziet geen aan leiding en acht het in het algemeen niet juist, bij de gemeentebesturen aan te dringen op het treffen van voorzieningen in de algemene poli tieverordening tegen het wegwer pen of achterlaten van statiegeld- loze glazen flessen, omdat hij ver trouwt dat de gemeentebesturen zich van hun verantwoordelijkheid in de ze zijn bewust. De bewindsman deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid J. J. VoQgd (PvdA). Staatssecretaris v. d. Laar (O. K. en W.) deelt dezelfde vragensteller nog mede, dat verdere subsidiëring van het werkcomité „Opgeruimd staat netjes" van rijkswege niet in 't voor nemen ligt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9