ligtvoet SINT-NICOLAAS DENKT OOK AAN U controle op weggeld met behulp van fototoestel „Te lange procedure overleg heeft gevaarlijke aspecten" DINSDAG 24 NOVEMBER 1864 '3 DE LETDSE COURANT PAGINA J RADIO TELEVISIE Grote prijsvraag met honderden guldens aan prijzen Züqls ieder jaar komt in deze St.-Nico- laaskrant ëèti prijsvraag Voor, die een- Cc) vöudïg en Interessant is, waaraan door Lw I jong en oud kan worden meegedaan. Het interessante van deze prijsvraag is, dat /wA I men bij het zoeken naar de letters voor de samenstelling Van het Versje, tevens kennis kan nemen van de geschenken, die dé Leidsê Winkeliers in alle variaties aanbieden. Bekijkt u de advertenties op alle pagina's van dit nummer eens goed. Juist, U Ziet het al! Verborgen in enkele woorden van vele advertenties zijn de letters vervangen door een nummer van 1, 2 of 3 cijfers. Als u alle advertenties hebt doorgesnuffeld dan zoekt u de ontbrekende letters op en zet ze in de volgorde, welke de cijfers aangeven. De op deze wijze gevonden letters vormen te zamen een rijmpje, waaruit zal blij ken, dat de krant een waardevolle hulp blijkt te zijn voor de Sint. Schrijf de oplossing met de juiste tekst van het rijmpje op de achterzijde van een BRIEFKAART en zend deze aan. de leldse courant papengracht 32 leiden met de vermelding: SINT-NICOLAAS-PRUSVRAAG De inzendingen dienen uiterlijk 2 dec. binnen te zijn. De uitslag wordt op 3 december bekend gemaakt. DE PRIJZEN ZIJN t een prijs van vijftig gulden twee prijzen van vijf-en-twintlg gulden tien prijzen van tien gulden twintig prijzen van vijf gulden twintig prijzen van tweE-en-een-halve gulden H.H. Adverteerders schrikt U niét hls li in üw advertentie een letter door een nummer vervangen ziet. Het behoort tot onze prijsvraag. Voor uw medewerking bij Voorbakt onze dank. MINISTER OVER RIJKSWEGENFONDS Rechtvaardige bijdrage De minister van Verkeer én Wa* terstaat en van Financiën hebben een memorie van antwoord ingediend op het voorlopig verslag van de bij zondere commissie uit de TWeede Ka mer over het wetsontwerp rijkswe- genfohds. De bewindslieden zetten nog eens de redenen uiteen, waarom zij - hoewel in begihsel gekant tegen afzonderlijke fondsen - voor de continuïteit van de wegenbouw zo'n „apart fonds" in het leven willen roepen. Zij zien een controle-moge lijkheid in het fotografisch opnemen van nummerborden, die zich op de Rijkswegen bevinden. Gezien het nationale belang van een goed rijks wegennet is de regering van oordeel, dat een groot deel van de financiering daarvan uit de alge mene rijksmiddelen zal moeten ge schieden. Zij meefit echter dat de voorgenomen versnelling van de we- genaanlegjein zo belangrijke factor voor de weggebruiker^ zelf zal gaan uitmaken, dat het gerechtvaardigd is een zekere bijdrage te laten beta len in de kosten van die voorgenomen versnelling. Het zijn immers de weg gebruikers die in de eerste plaats de nadelen ondervinden van een on gunstige wegsituatie, die tot vertra gingen leiden en de verkeersveilig heid in ongunstige zin beïnvloeden. Zij zijn het dus ook die profijt zul len hebben van de uit te voeren wer ken, aldus de mening der ministers. OVERLEG MET COMMISSIE Ih het wetsontwerp werd heffing van weggeld voor het gébruik van aèn te wijzen rijksautowegen voorgesteld ïn de bijzondere commissie werden gedachten geuit omtrent andere mo gelijkheden, De ministers hebben zich blijkens de memorie vah ant woord bereid verklaard omtrent dit ontwerp met de bijzondere commissie van gedachten te wisselen én even tueel bepaalde denkbeelden in over weging te nemen. FOTO'S Sinds het wetsontwerp werd inge diend zijn van Vele kanten opmerkin gen gemaakt over de wijze Waarop controle zou kunnen worden uitge- Secretaris NKV op jaarvergadering slotte, dat de nieuwe structuur de beweging een nieuw élan geeft. Men krijgt i.n het nieuw gestructureerde N.K.V. "een vakbeweging, die zich bewust is van de eisen van dezë tijd en een slagvaardig beleid kan voe ren, niet alleen in de top van de be weging, maar ook plaatselijk, waar de vakbeweging zijn kracht vindt. Als werkgevers en werknemers het niet eens worden over de loon stijging voor 1965, ontstaat er in ons land een precaire situatie, die tot verwarring en chaos kan leiden. Dit Verklaarde gistermorgen de al gemeen secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond, drs. T. Cop- pés, op een jaarvergadering van het N.K.V. in Losser. De heer Coppes legde er de na druk op, dat 2elfs een te lange pro cedure van overleg al gevaarlijke as pecten heeft. In dit verband wees hij op de metaalbonden, die al uitgelo pen zijn met een loonvoorstel van 7 procent. Wij mogen niet de situatie van het vorig jaar in de hand werken, want dan kan het zijn dat de stich ting van dë Arbeid er nog niet uit is en in het land de onderhandelin gen al in een vergevorderd stadium verkeren, zo zei de heer Copper, die overigens eir geen behoefte aan had een „broedende kip", waarmee hij de werkgevers vergeleek, te storen. De werkgevers hadden er belang bij te véFhemen in welke orde van grootte de vakbeweging de loonsverhoging voor 1965 zag. Dit percentage, zo zei hij, is nu bekend, maar wij hadden liever fnet êên kwalitatieve aandui ding volstaan, omdat nu eenmaal van het noemen van een percentage een magneetwerking uitgaat. Rex: Inspecteur Coplan gebruikt ftlEUW ELAN geweld (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. OVer het Nederlands Katholiek Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 Uür. Vakverbond zei de heer Coppes ten- BIOSCOPEN TE LEIDEN De films in de week van 19 tot en met 25 november 1964 zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Een echte Parisienne. (Str. volw.) Dagelijks. 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: Mondo Cane 2 (Volw.) (geprolongeerd) Dagelijks 2 30. 7 15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Dreigende trommen (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Mamma Ruma (volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 UÜT. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Tom Jones (18 jaar), (geprolongeerd) Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur DWERGPOEDEL BESTE HOND OP „WINNER 1964" De tweejarige dwergpoedel „Wynch- cover Sindy", toebehorend aan de heer N. L. Busser te Wassenaar, heeft op de zondag in het RAI-gebouw in Amsterdam gehouden internationale hondententoonstelling „Winner 1964" de hoogste eer behaald. Uit 1200 hon den werd deze tot de beste hond van de tentoonstelling aangewezen. öefêlid op het bêtalen van het weg geld en op bezwaren die verschil lende systemen met zich brengen. Ook het Voorlopig verslag wijdde hier aandacht aan. In de memorie van antwoord wordt toegelicht dat de controle niet zal geschieden door aanhouden op de autowegen, noch aan de hand van op de ruit geplakte vignetten, maar dat deze gelijktijdig met de controle op de betaling van de motorrijtuigenbelasting kan plaats vinden. Daarbij zal men de nummerbor den van de op de wegen rijdende auto's al dan niet fotografisch op nemen, waarn? met behulp van een centraalregister kan worden na gegaan of het weggeld al dan -niet is voldaan. Philips ^eeft adviesnriizen aan de handel Met ingang van 1 december 1 December, de dag, waarop vast gestelde prijzen vóór vele producten komen te vervallen, gaat Philips N.V. adviesprijzen geven voor de cönsu ment. De prijs vermelding is voor de handel niet bindend. De consu ment moet echter weten welke prijs de fabrikant voor de winkelier rede lijk acht. De handelaar mag afwij ken, zoals men zich zal herinneren, hij kan wettelijk alleen niet bene den de inkoopprijs gaan. Hij moet, Wil hij afnemer van Phi- lips-produeten blijven, voldoen aaft een aantal oude en nieuwe voor- waarden betreffende service in de winkel bij demonstraties, reklame en moet aan verkoopbevordering doen. Zou een handelaar een van dè be langrijke zaken in de verkoop ver waarlozen dan kan Philips de erken ning v. 'n Phiiipshandelaar intrekken of kortingen fygrrrunderen. De direc tie Van Philips Reeft een schrijven van deze strekking gezonden aan 4000" handelarèn in Nederland. Om het maken Van onduidelijke prijs vergelijkingen tegen te gaan dienen Phitipshandelaren de vrije verkoops prijzen van hün artikelen in één prijs te geven. Deze prijs mag afwij ken van de adviesprijs, die is gege ven, maar men mag niet suggereren dat er kortingen of reducties worden gegeven. Het maken van onduidelij ke prijsvergelijkingen wil Philips hiermede voorkomen. De consument schiet niets op met ogenschijnlijk voordelige aanbiedingen, meent Phi lips. Verwacht wordt dat de N.V. de thans bestaande prijzen voor radio, tv, etc. als adviesprijzen voor de handel gaat hanteren. Sedert april 1962 bestudeert een commissie de structuur van de N.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland. Zo spoedig mogelijk dient deze studie gereed te komen, menen raadsleden van alle fracties in de Haagse ge meenteraad. Dit blijkt uit een motie, die giste ren werd ingediend en waarin B. en W. van Den Haag worden verzocht terstond alles in het werk te stellen om te bereiken, dat de studiecommis sie haar taak binnen de kortst moge lijke tijd beëindigt en dat de resul taten ervan aan de raad worden mee gedeeld. In de Haagse gemeenteraad was voor 1962 aangedrongen op instelling van de Commissie. De raad gaf er de voorkeur aan de huidige privaatrech telijke vorm van het elektriciteits- bedrijf te veranderen in een publiek rechtelijke. Andere gemeenten op perden wensen naar aanleiding van de samenwerking. De commissie werd ingesteld om de rechtsvorm en de inhoud van de samenwerking te bestuderen. dé surprise.. gezond, lekker! j 4t*thprkiftnki>a WOENSDAG 25 NOVEMBER 7.00 Nieuws en herhaling SOS-be- richten, 7.10 Dagopening, 7.20 Klas sieke grammofoonmuziek, 7.45 Radio krant, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewijde mu ziek (opn. en gr.), 8.30 Lichte gram mofoonmuziek, 8.50 Hongaarse volks liederen. (gr.), 9.00 Voor de Zieken, 9.35 Waterstanden, 9.40 Voöü de huis vrouw, 10.10 Klassieke grammofoon- muziek, 10.30 Morgendienst, 11:00 Ge* wijde muziek (gr.), 11.30 Lichte-or kestmuziek en zangsoliste, 11.50 Ca baret, 12.00 Lichte gram mof oonmu- ziek, 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw, 12.33 Introductie tot de Middagpauzedienst, 12.37 Hervorm de Kerkdienst, 13.00 Nieuws, 13.15 Stereofonische uitz.: Lichte orkest muziek en zangsolist, 13.35 Lichte grammofoonmuziek, 14.00 Boeren en burgers in Buiten veen, hoorspel (her haling van 19 november j.l.), 14.25 Oude kamermuziek (gr.), 14.50 Klas sieke grammofoonmuziek, 15.50 Bij belvertelling voor de jeugd, 16.00 Jeugdland, 17.15 Lichte grammofoon muziek, 18.25 Mannenkoor, 18.30 Het Spektrum: nieuws uit de prot. chris telijke organisaties, 18.45 Nieuwe GANGETJE TIL.23005 (Advertentie) grammofoonplaten, 19.00 Nieuws én weerpraatje, 19.10 Radiokrant, 19.80 Leger des HeilskWartier, 19.45 Op de man af, praatje, 19.50 Lichte orkest muziek (opn.), 20.20 Omroeporkest èii solist: Populair klassieke muziek, 21.00 Leven met 65, vraaggesprek, 21.15 Licht pianospel (gr.), 21.30 Zang en gitaar (gr.), 21.40 Critius, Altius, Fortius, sport documentaire, 22.00 Gestelijke liederen, 22.30 Nieuws, 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Me-, tropole-orkest: amusementsmuziek, 23.30, Klanken uit Latijns-Amerika (gr.), 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n 298 m 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied 7.23, Lichte grammofoonmuziek, 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied, 8.15 Lichte grammofoonmuziek, 8.50 Och tendgymnastiek voor de vrouw, 9.00 Kookpraatje, 9.05 Klassieke grammo foonmuziek, 9.40 Schoolradio, 10.00 Romantische grammofoonmuziek, 10.25 Reportage congres Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond» 10.35 Lichte grammofoonmuziek, 11.00 Nieuws, 11.02 Voor de vrouw, 11.40 Höbokwartet: moderne muziek» 12.00 Stereofonische Uitzending: Rit misch strijkorkest. 12.25 ActualitéN ten,, 12.30 Mededelingen t.b.v. land* en tuinbouw, 12.33 Voor het platte* land, 12.38 Orgelspel: amusements muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 13.20 Pianotrio, 13.45 Gespróken por tret, 14.00 Noord-Hollands Filharmo nisch orkest, koör én solisten: klas sieke muziek, 14.40 orgelconcert, 14.50 Uitzending in samenwerking met de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00 Nieuws), 16.50 Voör de zie ken, 17.20 Pianorecital: klassieke mu ziek, 17.50 Regerihgsüitzending: Ge ven en nèmêft, tips, 18.00 Nieuws, 18.15 Actualiteiten, 18.20 Uitzending van de Pacifistische Socialistische Partij: Begrotihgsperikelêh, 18.30 Sterêoföhischè uitzending: Theater- orkest en zangsOlisten, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Meisjeskoor, 19.30 Artistieke Staalkaart, 20.00 Nieuws, 1Ö.0S Stereofonische uitzending: Dans. orkest en zangsolisten, 20.40 Gram mofoonmuziek, 21.00 Radiophilhar- monisch orkest, groot Omroepkoor en- solisten: De Parelvissers, opera. In de pauze: 22.30—22.40 Nieuws, 23.15 Jazzmagazine, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 17.00 De Verrekijker, inter nationaal jeugdjournaal; AVRO: 17.1017.45 Voor de kinderen; KRO: 19.30 Van onze sportredacteur; NTS: 20.00 Journaal en weero verzicht; KRO: 20.20 Brandpunt, 20.50 Piste, gevarieerd programma, 21.30 Stad huis op stelten, TV-spel, 22.00 Ver bonden tot Hij komt: beschouwing over de H. Eucharistie, n.a.v. het Congres in Bombay; NTS: 22.25 Jour naal 22.3022.45 Socutera. Nederland 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort; AVRO: 20.01 Confrontatie, Ameri kaanse documentaire over de achter gronden van de Italiaanse communis tische partij, 20.5022.10 Georges Dandin, gefilmd TV-spel. TV-INoordzee heden- en morgenavond DINSDAG 24 NOVEMBER 18.30 Wilhelm Teil: De bandiet; 18.59 Popeye; 19.06 Club du Plano XIII (Jacques Dieval presenteert Youri Boukoff, Armin Rush en Ro ger Boutry); 19.22 Bob Cummings: Afleidingsmanoeuvre. Pauze. 22,00 Wagon Train: The Albert Farns- worth-story; 23.00 Einde. WOENSDAG 25 NOVEMBER 18.30 Beaver knapt het op: Broe der-liefde; 18.59 Mr. Magöó; 19.06 Jazz Noordzee: trorfipetist Fraftk Ros- solino; 19.30 Star for today: De meet kundige matroos. Pauze. 22.00 The Saint: Judith; 23.00 Einde. 4) Vrouw Liebaert gaat naar de deur en licht de klink op. Een woeste wind stoot slaat de deur tegen haar lichaam. De lantaarn valt en dooft uit. Half versuft grijpt de vrouw in het wilde voor zich uit, maar de wind rukt de deur weer dicht, zodat het huis er van davert. Ook de lamp op de tafel is uitgedoofd. Er hangt een reuk van pe troleum en rook in de kanier, een geur die denken doet aan de angst beelden met pek en solfer uit haar kinderjaren. Met trillende vingers, zoekend langs de wand, schuift ze door dé akelige zwartheid tot bij de schouw. Daar vindt ze tussen dozen en allerlei kleine keukenrommel, waarvan haar bevende handen een deel tegen de vloer doen rollen, eindelijk een doos je lucifers. Haar vingers zijn bijna niet in staat het vlammetje tegen de wiek te houden. Drie, viermaal moet ze herbeginnen, en als ze het glas over de walmende vlam tussen de kope ren tanidenkrocm planten wil, tikt net een paar keer tegen het metaal als tanden die op elkaar klapperen. Het huis schudt en davert. Het leven heeft Rika Hageman me nige harde stoot bezorgd en nu ze bij het rosse Lamplicht de voorwer pen om haar heen weer kan onder scheiden, keert haar zelfvertrouwen min of meer terug. Ze meent, door het gehuil van de storm heen, het ge schrei der kinderen te horen. Met in gehouden adem en bonzend hart luis tert ze onder aan de trap, maar alleen het kraken van gepijnigde balken en het zuchten van onzichtbare, gekwel de wezens dringt door het fluitend jagen van de sJtjr.n door. Ze neemt de scherven van het lantaarnglas ven de vloer op, spreidt een dweil uit over de gemorste petroleum, en gaat naar de tafel terug. Wederom Zindert een stekende pijn van uit dé lenden tot ih haar ledema ten. Opeens breekt door de voortdurend weerkerende windstoten een akelig gekraak boven het huis lós. De klok schreit in het torentje, en over het plankier tussen het woonhuis en de keet klétteren dakpannen aan scher ven. De wind giert en draait in wil de warreling van de zolder langs de trap tot in de keuken en slaat met een plof de laimp uit In de duisternis beukt hij lang® alle zijden tegen de wanden, veegt blikken dozen en ©et- borden van schouw en planken af met een oorverdovend sCherfgeklet- ter, gemengd met het rinkelen van glas, als het geluid van staal op een slagveld. Als de doodskreten van aan geschoten meeuwen snijden schreien de kinderstemmen uit grote verte door die chaos van geluiden heen. Stom van ontzetting, met de bevende armen uitgestrekt, wankelt vrouw Liebaert tastend en zoekend naar de trap. Here God, wees mij genadig! kreunt ze. De wind slaat haar in 't gezicht. Op de tweede trede stort de vrouw pijnlijk kermend neder. Haar lichaam scheurt. Ze stoot en rukt en kron kelt, met de vingers als razend klau wend in de gepijnigde schoot. Vaag hoort ze uit de verte het geschrei der kinderen. Ze vecht en wortfcelt, richt zich in volle lengte op, maar valt in heviger smart weer neer. Haar ge schrei is als 't gehuil van een wild dier. Dan valit ze stil, verlamd en suf. Het geluid der stormen beroert haar niet meel', alleen de koude wind, die van de zolder af over haar lichaam strijkt, doet haar rillen. Zachte handen tasten voorzichtig over haar gelaat, en een zwak hese stem hijgt en kreunt dicht bij haar oor. Moeder! Moeder! Moeder! In een ogenlbMk is ze zichzelf weer meester. Stefaan, mijn jongen, Stefaan! Moeder! Moeder! De noodkreten van hulpeloze die ren in de wildernis. Mina! Stefaan, Mina, of ik sterf! De jongen weet genoeg van het Le ven om te weten dat moeder een kind verwacht. Waanzinnig van angst rent hij in zijn wollen nachthemd naar buiten. Hij wordt door de terugslaande deur me ters ver geworpen maar hij voelt niets meer. De angst jaagt hem voort en rukt ieder gevoel van pijn uit zijn lichaam weg. Als een blinde schuift hij langs de bekende weg naar het hek toe» de dijk op." De storm snijdt zijn adem af, rukt het natte nacht hemd van het lichaam weg, en kletst rond de worstelende benen. Hij strui kelt over afgerukte takken, valt neer, kruipt en wringt zich door een boom kruin die de weg verspert. De scher pe haken der gebroken twijgen scheu ren het nachthemd aan flarden. De storm 2wiert hem van de dijk in de vettige poldermodder. Op handen en voeten kruipt hij terug naar boven en vecht voort, soms half opgetild, dan ais een vlag vooruibgestuwd en weer met een ruk tegen de grond als de wind vóór hem kolkt. Met de handen als klauwen in de zoden krampend vordert hij voet voor voet tot de dolle wind weer toeslaat en hem van achter.optilt. Dan duikelt hij als een kat die naar een prooi springt, vooruit. Tussen de eerste huisjes van de Lammerdijk slingert hij van links naar rechts, door de diepe modderkui len heen, vallend en opspringend, een witte schim in donkere gruwel- hacht. Bij Mina's huisje valt hij tegen de deur aan, met voorhoofd en vuisten tegen de panelen bonzend. Mina! Mina! Mina! Mina! Hij slaat en roept. De wind rukt aan de flarden van zijn nachthemd maar hij geeft het niet op en slaat en roept en slaat en roept weer. Als het licht binnen aanflift' zinkt hij uitgeput in de hoek van de deur post neer. Daar vindt Mina hem, een klein grauw hoopje mens, half be zwijmd maar onafgebroken tussen de sidderende tanden dezelfde woorden stotend: Moeder, Mina, Moeder! Geholpen door haar zuster trekt Mina de knaap naar binnen. Vooruit! beveelit ze, die rafels weg, afdrogen en in bed met hem. Ze kleedt zich haastig aan, terwijl Letje de knaap tussen de warme lij- vekens van haar eigen kinderen stopt. Met een broek aam vatn haar over leden zwager, en de hoofddoek vast om haren en halB gebonden gaat Mina op weg. Uit een der huisjes waar 2e langs komt, haalt ze Stan Braked, een arbeider van het Reigershof. El kander steunend en vastklampend vechten de twee zich door tot aan de dijk, bereiken de overzijde waar ze enigszins beschut tegen het groot ste .stormgeweld de worsteling door de bramen en afgewaaide takken heen voortzetten. Hun handen bloeden, hun kleren scheuren aan de scherpe uit steeksels der gekraakte takken. (Wordt vervolgd4

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2