©eC^idaeSowYant "Z- Zijn wijzigingen in Russisch partijpresidium stap terug? Nieuwe plaats voor staatsveiligheidspolitie 4 DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 IN DE BÜREAD PAPENGRACHT J2 H I of d redact e u J L c TRCKLN KATHOLIEKDAGBLAU VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN \\MAL Telel. 2.09.35 Bed. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3,38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30,03 - Abonn. 0,78 p.w., 3.35 p. mnd., 10,05 p.kw Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p mm. Telefoontjes 1.75 Zaterdagavond zijn in W|k en Aalburg vier telefoon-kabels van de PTT over een lengte van 225 meter doorgesneden. Het betroffen hier vier kabels, die gebruikt worden bij het interlokale telefoonverkeer tussen West- en Midden-Nederland. Men vermoedt dat dieven geprobeero hebben de kabel te ontvreemden, doch dat ze om onbekende reden gestoord wer den, voor ze hun plannen ten uitvoer konden brengen. De PTT was ter plaatse bezig met het verleggen van de kabels, in verband met ruilverka velingswerkzaamheden. De foto geeft een overzicht van de plaats, waar de vernieling plaats vond. MLF hoofdschotel van parlementaire Navo-conferentie De strijd om de MLFde multi laterale N avo-kernmacht, is gisteren in Parijs direct bij de aanvang van de jaarlijkse parlementaire Navo- conferentie ingezet door Couve de Murville, de Franse minister van bui tenlandse zaken, en de Italiaanse secretaris-generaal van de Navo, Manlio Brosio. Couve de Murville noemde het probleem van de kern wapens het centrale vraagstuk van de defensie en van de huidige ont wikkeling in de Navo, waarbij hij met klem betoogde, dat men geen van zijn Navo-partners „iets mag op leggen". Brosio, die de deelnemers een overzicht gaf van de huidige stand van zaken bij de Atlantische organi satie, schaarde zich echter achter het standpunt van zijn voorganger, de voormalige Nederlandse secretaris generaal Stikker, dat een groep lan den binnen het bondgenootschap het recht heeft alleen verder te gaan als de anderen niet willen Hij voegde er wel aan toe, dat voor elke reorga nisatie van de Navo-structuur in stemming van alle partners vereist is. De eigenlijke parlementaire dis cussie begint vandaag in commissie vergaderingen, die woensdag zullen worden voortgezet, waarna aan het einde van de week in plenaire open bare debatten de afgevaardigden moeten proberen een definitieve me ning te vormen en eventueel in een resolutie neer te leggen. ONBESTENDIG Een groot depressiegebied hand haaft ziioh boven Scandinavië en het ten westen ervan gelogen zeegebied. Een randstoring die in de afgelopen nacht over de Noordzee trok deed de wind aan de Wadden kust tijdelijk nog tot de girens van windkracht 9 toenemen. Ear stroomde daarbij kou dere en drogere lucht ons land binnen. Vanmorgen echter kwam de zachte en vochtige lucht uit 't zuid westen alweer opzetten, samen met een storing, die van de oceaan Noord- Ierland bereikte. Het binnendringen van de zachtere lucht gaat weer met regen gepaard. Op de genoemde sto ring volgt nog een depressie die van morgen op het midden van de oceaan was gelegen. In verband hiermee moet op een voortduren van het on bestendige weer worden gerekend. Er. zal af en toe regen vallen bij een tijdelijk weer aanwakkerende zuid westelijke wind en de temperaturen gaan weer enkele graden omhoog. Uit een kapel in de Beierse plaats Hoelching zijn vijf heiligen beelden ter waarde van ongeveer vijftigduizend mark gestolen. Koning Hoessein van Jordanië en zijn echtgenote vlogen gisteren naar Parijs voor een officieel bezoek van drie dagen. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor /70.- en ƒ100.- of ƒ300 - en 800.- Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze Grote keuze in alle prijzen ALTIJD VOORDELIG. Zie deze bijzondere publikatie elders in dit blad. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina s £ON. EN MAAiMSTANOEN 18 Nov.: zon op 8.05, onder 16.45; maan op 16.30, onder 6.03. H oogwaterstanden 18 Nov.: v.m. 1.41; n.m. 13.58. KORRELTJE Men kan niet rechtvaardig zijn als men niet menselijk is. (Vauvenargues) Het Russische centrale partijcomité heeft gisteren een aantal wij zigingen in het partijpresidium goedgekeurd. Tot degenen die wor den vervangen behoren Alexei Adzjoebei, schoonzoon van ex-pre mier Chroesjtsjow en voormalig hoofdredacteur van de Izvestia. Hij is vanwege „fouten in zijn werk" ontslagen als lid van het cen trale comité. Ook Frol Kozlov, die reeds lange tijd gedeeltelijk verlamd is tengevolge van een hartaanval, verdwijnt. Hij is wegens zijn ernstige ziekte ontheven van zijn functies als secretaris van het centrale partijcomité en als lid van het partijpresidium, zo meldt het Russische persbureau „Tass". Nieuwe leden zijn Alex andre Sjelepin, voormalig leider van de veiligheidscommissie (ge heime politie) en Piotr Sjelest, eerste secretaris van de Oekrainse communistische partij. Zij zijn benoemd tot volledig lid van het tien leden tellende presidium. Zowel Sjelepin als Sjelest zijn ge durende de regering van Chroesjtsjow opgeklommen in de partij. Adzjoebei en Kozlov vervangen Het cenitraile comité besloot tot her eniging van de regionale partij-orga nisaties „overal waar zij naar in dustriële en lamdibouwspecialisatie waren gesplitst". PODJORNI Uit aide wijzigingen in de machts stellingen is af te leiden, dat de in stelling door Chroesjtsjow vam tal rijke partij-eenheden, diie zich spe ciaal met de organisatie en exploita tie van de landbouw en industrie bezig moesten houden, ongedaan is gemaakt. Het rapport, dat het Presi dium over al deze veranderingen had opgesteld en ter goedkeuring aan het Centrale Comité werd voorgelegd, werd in dit college voorgedragen door Podjorna. In Russische machttermen betekent dit, dat Podjorni na Brezjnef de belangrijkste man in het Kremlin is geworden. Ook mag men zich afvragen of de verandering (met een nieuwe func tie voor een oud-chef van de geheime politie) geen stap terug betekent. sische communistische partij zich be raden over de mogelijkheid oud- premier en - partij secertar i s Chroesj tsjow te verzoeken vrijwillig ontslag te nemen als lid van het centraal comité. Na zijn ontslag als eerste partijsecretaris en lid van het pre sidium van het centraal comité was Chroesjtsjow nog lid van dit comité gebleven. De comitéleden worden uitsluitend benoemd tijdens partij congressen. Een vrijwillig heengaan is de enige mogelijkheid om hem van zijn lidmaatschap te ontdoen. Ook is Chroesjtsjow na zijn ontslag als premier nog afgevaardigde van de Opperste Sowjet gebleven. Ook hier is vrijwillige ontslagname de enige mogelijkheid om Chroesjtsjow ook uit deze functie te verwijderen. heeft, en Georgej Popov, eerste se cretaris van Leningrad. o Semitsjasny was voorheen eerste Bovendien zouden voortaan ook weer secretaris van het centrale comité geheime presidium vergaderingen ge- van de Komsomol, de invloedrijke houden worden. Chroesjtsjow had Het centrale comité maakte voorts HV"lde di.e deze afseschaft. nog een aantal van xijn plaatsver- mictie Sjelepui op die thans lid is vangende leden tot volledig lid. Tot 6®™»" van het presidium van het „VRIJWILLIG ONTSLAG- hen behoren Wladimir Semitsjasny, "n'rale comité der communistische leider van het staatsveiligheidscomité J was sinds 1961 al een Naar van communistische dliplo- welk orgaan thans weer, evenals secretarissen van het centrale matieke zijde nn Moskou is vernomen, vroeger volledig is vertegenwoordigd heefthet centree] comité van de Rus- generaal Alexis Episjev, leider van de machtige „politieke leiding" van A j 11* 1 het Sowjet-leger, die als zodanig Amerikaanse zendeling door recht van algemeen toezicht op alle O orders in de Sowjet-strijdkrachten Wilson tegen een afzonderlijke Europese kernmacht De Britse eersrte minister, Harold Wilson, heeft zich gisteravond in een toespraak aan het banket, dat jaar lijks door de burgemeester van Lon den wordt aangeboden, tegen het denkbeeld van een afzonderlijke Europese kernmacht uitgesproken. „Een voorstel hiertoe zou gevaarlijk zijn en het zou leiden tot verzwak king van de Noordatlantische ver dragsorganisatie", aldus Wilson. Hij vervolgde: „Het is Engeilands stijven om de thans In de Navo aan de dag getreden neiging-tot afzonde ring tegen te gaan. Er is niets, dat het moreel der leden van een bond genootschap meer aantast dan de neiging tot het vormen van een al liantie in dit bondgenootschap. Bo vendien zou een dergelijk streven onze Amerikaanse bondgenoten dwingen tot een diepgaande her waardering van hun houding tegen over Europa". Wilson wees er verder op, dat het vormen van een afzonderlijke Euro pese kernmacht zou leiden tot een verdere verspreiding van kernwa pens in de wereld. Hij meende ook, dat totstandkoming van een derge lijke macht elke hoop op een ver dere ontspanning tussen Oost en West zou verijdelen. Kongolese rebellen terechtgesteld De Amerikaanse zendeling dr. Paul Carlson is gisteren door een Kongo lese opstandelingenrechtbank in Stan- leystad ter dood veroordeeld wegens spionage en omdat hij een majoor van het Amerikaanse leger zou zijn, zo is in Leopoldstad bekendgemaakt. Volgens diplomatieke kringen, die radio Stanley9tad afluisteren, zou de 36-jarige Carlson gisteren op 't mid daguur ter dood worden gebracht. Omtrent een executie zijn nog geen nadere berichten ontvangen. Carlson is omstreeks 20 september gevangen genomen in Noord-Kongo, waar hij gewonden verzorgde. Toen de op standelingen het gebied binnenvielen wilde Carlson niet vertrekken. Bij de eerste bekendmaking van -»':n arrestatie had radio Stanley stad al beweerd, dat Carlson een Ameri kaanse majoor zou zijn, wat van Amerikaanse zijde in Leopoldstad direct werd tegengesproken. Carlson is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij is verbonden aan de protestantse evangelische missie van Oebangi, Noord-Kongo. Voordat hij twee jaar geleden naar Kongo ging had hij een medische praktijk in Califomië. Rusk doet beroep op Kenjatta De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk, heeft een be roep gedaan op premier Kenjatta van Kenia, zijn invloed aan te wenden om Paul Carlson van terechtstelling door de rebellen fee redden. Ru9k heeft zioh tot Kenjatta ge wend in diens hoedanigheid van voor zitter van een commissie van de or ganisatie voor Afrikaanse eenheid. HAMBURGSE POLITIE-OFFICIEREN GEARRESTEERD De Hamburgse politie-officieren Wolfgang Hoffmann en Julius Wohl- auf, resp. 50 en 51 jaar, zijn gisteren gearresteerd. Zij worden ervan be schuldigd tijdens de oorlog in Polen misdadige gewelddaden begaan te hebben. De beide hoofdcommissaris sen waren reeds in januari 1963 ge- Advertentie) -schorst. Veiligheidsraad over Syrisch-Israëlisch grensconflict De Veiligheidsraad is gisteravond in New York bijeen gekomen ter be spreking van de klacht, die Israël en Syrië jegens elkander hebben inge diend in verband met een conflict aan de grens tussen beide landen, dat in het afgelopen weekeinde in hetgebied ten noorden van het meer van Galilea aan zeven Syriërs en vier Israëliërs het leven heeft ge kost. De twee landen gaven elkaar gisteren de schuld van het gebeurde. Tevoren had secretaris-generaal Oe Thant medegedeeld, dat hij de Veiligheidsraad zeer binnenkort een rapport van de bestandscommissie der VN in Palestina, .die ondej 4ei- ding staat van de Noorse generaal- majoor Odd Bull, zal kunnen voor leggen. Hij bezat reeds een voorlo pig rapport, dat echter te onvolledig was om het reeds ter beschikking van de raad te kunnen stellen. Hierna werd de zitting van de Vei ligheidsraad verdaagd. Deze zal wor den voortgezet wanneer het volledi ge rapport van de Palestijnse be standscommissie ter beschikking van de raad kan worden gesteld. Britse parlementariërs krijgen flinke opslag De leden van het Britse Lagerhuis zullen binnenkort een belangrijke verhoging van hun traktement en schadeloossteliine ontvangen, 't Be drag, thans 1.750 pond sterling per jaar zal 3.250 pond (ongeveer 32.500 gulden) gaan bedragen. Het rapport waarin deze verhogingen worden voorgesteld is gisteren bij het Lager huis ingediend. De Britse parlements leden hebben meer dan eens ver klaard, dat zij de slechtst betaalde volksvertegenwoordigers ter wereld zijn. De leden van het Hogerhuis krij gen meer presentiegeld. Het salaris van de eerste-minister zal van 8.000 op 18.000 pond worden gebracht. Voor de andere ministers zijn ver hogingen van drieduizend tot zeven duizend pond sterling per jaar voor gesteld. De ministers van staat b.v. zullen hun beloning zien stijgen van vijfduizend tot twaalfduizend pond sterling. Alle parlementsleden krij gen meer reisvergoeding. Zij moeten premie voor een pensioen gaan be talen. Nieuwe Amerikaanse raket De Amerikaanse strijdkrachten hebben een nieuwe raket ontwik keld met een kernkop waarvan de kracht geheim wordt gehouden. De nieuwe raket, de „Sprint", zal deel uitmaken van het strategische sys teem „Nike X" voor het onderschep pen van intercontinentale raketten. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte bekend, dat de „Sprint" bestemd is voor het onder scheppen vam intercontinentale ra ketten op zeer giete hoogte, een snelheid heeft die groter is dan die vam alfle bestaande raketten en ^die het mogelijk zal maken een raket in enkele seconden te vernietigen. Vijfling in Mozambique In Bonn hebben de ministers van buitenlandse zaken van de West-Europese Unie vergaderd. De foto toont ▼.l.n.r.: de West-Duitse minister Gerhard Schroeder, zijn Nederlandse ambtgenoot mr. J. Luns en de Britse minister Gordon Walker. Een 32-jarige negerin heeft zater dag een vijfling gebaard in een zie kenhuis tfe Zavala, 150 km ten noor den van Louremo Marques in Mo zambique. De vier jongens en een meisje maken het goed. De ouders van de vijfling hadden reeds 2 kin deren.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1