Chauffeur redt kleuter uit brandend huis te Groningen Albert v. Dalsum nam in een grootse „King Lear" afscheid MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGI. A 8 Moeder stak lekkende oliekachel aan Een bovenwoning in de Kolfstraat te Groningen, bewoond door mevr. D. J. Addens en haar vijf kinderen van stralen ingezet en binnen een half uur was men het vuur meester. De woning brandde geheel uit. De be nedenwoning, bewoond door mej. T. Boer en mej. T. Konenhof en haar dochtertje, liep ernstige schade op. GILLEN Mevr. Addiens was om kwant voor 15, 14, IS, S en 2 jaar, is zaterdag zeven opgestaan om zn het keukentje tussen halt acht en acht uur bij een bovenwcmmg petepleum- felle uitslaande brand geheel ver- kachel aan te steken opdat het rnde woest. De inwoners konden nog bij- teuten ™at tijds de woning verlaten. Het jongste d* kl"leren v®?j>ed ftT „5? kind werd gered door een huisgenoot, nBar,^? e? r™ de 27-jarige chauffeur E. Schokken- tater. ee,n **tend geluid. Toen broek. Bij zijn reddingspogingen liep y^or m die keuken kw«m zag zy hij brandwonden aan de rug op en m bchtartame sta«. Zjj te- moest door de GGD voor behandeling g»er,b^ """V® naar het Academisch Ziekenhuis wor- kinderen sliepen op die zoldervendie- d*n iTPhrarht pwTg- De oudsten kwamen m nacht gewaad naar beneden gerend, maar De Groninger brandweer bestreed de bedde jongste kinderen, de 2-jarige de vuunzee in dit oude straatje met Japde en de 9-jarige Benny, waren groot materiaal. Er werden vier groteniet naar buiten gekomen. Een huisgenoot, de chauffeur E. Schokkenbroek ging toen het bran dende huis binnen en haalde het 2- jarig jongetje naar buiten. Daarna ging hij nogmaals naar binnen, om Benny te zoeken maar het bleek dat deze via het dakraam en het even lager geHiegen dak van de woning er naast bij buren was binnengekomen. Dreigende taal van prins Sihanoek Ik ben van pian om zodira ik het moment gekomen acht het parlement te vragen de Amerikaanse ambas sade in Dnom Penh op te heffen. Dit heeft het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, zondag te genover de pens verklaard. Hij zei voorts de pensvereniging te zullen vragen of bepaalde Amerikaanse jour nalisten niet „beleefd kunnen wor den uitgenodigd1" het land te verla ten. Deze verklaring van de zich steeds meer awti-Amerikaans tonende prins zou een gevolg zijn van com mentaren van Amerikaanse journa listen die naar Cambodja waren ge komen om de onafhankelijkheide feesten te verslaan. De kortgeleden 75 jaar geworden acteur, Albert van Dal sum, heeft zaterdagavond in de Koninklijke Schouw burg te Den Haag afscheid genomen van het toneel. Hij deed dit na de gala-voorstelling van Shakespeare's „Koning Lear", waarin Van Dalsum zelf de hoofdrol vertolkte. Na afloop van de voorstelling, onderhield H.M. de Koningin, die de voorstelling had bijgewoond, zich met de „koning van het Nederlandse toneel". Rechts H.K.H. prinses Margriet. Hare Majesteit de Koningin heeft zaterdagavond in de koninklijke schouwburg in Den Haag de galapre mière bijgewoond van „Koning Lear" van Shakespeare, waarmee Al- bert van Dalsum zijn toneelcarrière besluit. Van de rollen die Van Dalsum in zijn ruim vijftigjarige carrière heeft gespeeld, behoort Shakespeares „Ko ning Lear" wellicht tot zijn grootste creaties. Hij heeft dit stuk dan ook speciaal gekozen voor zijn afscheid. Veel toneelminnaars hebben de afge lopen dagen hun uiterste best gedaan voor deze bijzondere voorstelling een kaartje te bemachtigen, maar slechts een klein percentage is hierin ge slaagd. Het aantal officiële perso nen, die voor een uitnodiging niet over het hoofd gezien kon worden, was zeer groot. De „uitverkorenen" hebben een stuk theater gezien, waarin Van Dalsum zich helmaal op zijn eigen, expressieve wijze kon geven. Ge weldig als de toornige Lear die in de storm de wraak van de elementen afroept over zijn ontrouwe dochters die hem letterlijk in de kou laten staan nadat hij hun zijn koninkrijk heeft geschonken. Ingehouden bij zijn verdriet om de dood van zijn derde, verstoten dochter die hem te hulp kwam toen hij in nood verkeer de. En dit alles in een tempo dat ge tuigde van de enorme energie, die deze 75-jarige acteur bezit. Toen het doek na een minutenlan ge ovatie uiteindelijk voor het laatst neerging brak de tijd aan voor de toespraken en het aanbieden van ge schenken. WAARDERING VOOR „DALLIE" Staatssecretaris drs. Van de Laar van O., K. en W., burgemeester Kolfschoten, de voorzitter van de Haagse Kunststichting, de heer Van Karnebeek, Paul Steenbergen, Geor gette Hagedoorn, de voorzitter van „De Vrienden van de Haagsche Co- medie", de heer Buning, de directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel, Rob de Vries, namens de Rotterdam se collega's, en tenslotte Jules Croi- set als vertegenwoordiger van de he le Nederlandse Toneeljeugd. Wat zij zeiden kwam eigenlijk steeds hierop neer: dank voor Van Dalsums prestaties als acteur en to neelleider en dank voor zijn mense lijke kwaliteiten en idealisme. „Zoals jij koning Lear vanavond gespeeld hebt, ik dacht daar kunnen zo 20 ac teurs uit gemaakt worden. Met jou gaat onze majesteit van het toneel verdwijnen", aldus Paul Steenber gen, die hierna zijn vriend „Dallie" hartelijk omhelsde. In zijn dankwoord stelde Van Dal sum dat hij geen afscheid neemt om dat hy het gevoel heeft niet meer mee te kunnen of er niet meer bij te horen. „Ik heb indertijd voor de ex pressionistische stijl gekozen en heb die ontwikkeld. Ik voel me een scha kel in de toneelontwikkeling. Nu ik nog in mijn volle kracht ben, wil ik echter de deur waardig dicht doen". Hij liet overigens wel doorscheme ren dat dit afscheid niet absoluut is. Men zal hem waarschijnlijk toch nog wel incidenteel op de planken of op de televisie zijn. De 75-jarige gaat zich nu echter wijden aan een andere muze, de schilderkunst, die tot voor heen voor hem alleen maar een hob by kon zijn maar waar hij nu op zijn boerderijtje in Eenigenburg in Noord- Holland meer gelegenheid voor krijgt. Secretaresse herkende aanrander in ziekenhuis De man, die er door de Rotterdamse zedenpolitie van wordt verdacht schuldig te zijn geweest aan een po ging tot aanranding van een 22-jarige secretaresse uit de Maasstad, blijft nog steeds ontkennen iets met de zaak te maken te hebben. Getuigenverkla ringen wijzen echter sterk in de rich ting van deze 42-jarige arbeider C. K. uit Hendrik Ido Ambacht, als de da der van de aanrandingspoging, vrij dagnacht bij het Rotterdamse Dijk- zigt ziekenhuis. De ainrestatie van K„ luttele uren rcadiat de secretaresse bij de politie had verte lid wat haar was overkomen, heeft onder zeer bijzondere omstan digheden plaats gehad. De man werd namelijk door de politie aangehou den in het Dijkzigtzdekenhuis, juist toen hij zich liet behandelen voor een hoofdwond, die hij volgens de getuigen had opgelopen tijdens de vechtpartij met de jonge vrouw. AANVAL De secretaresse werd vrijdagavond omstreeks tien uur in de Rochussen- straat aangevallen door een op dat moment nog onbekende man. De jonge vrouw verweerde zich heftig en slaagdie erin haar belager van het lijf te houden. Toen kort daarop een passerende voetganger te hulp kwam verdween de aanvaller snel. Van de vechtpartij had hij een vrij ernstige hoofdwond overgehouden. Nadat de secretaresse was thuis gekomen meldde zij de politie het gebeurde. De politie bracht haar naar het Dijkzigtziekenhuis voor behande ling van de tijdens de vechtpartij met de aanrander opgelopen verwon dingen aan de hals. Toen politie en secretaresse bij het ziekenhuis bin nengingen, was de eerste die zij daar ontmoetten een man diie een hoofd wond liet verbinden. De jonge vrouw wees hem onmid dellijk ails de dader van de aanran dingspoging aan. De man die bij de vechtpartij in de Roohussenstraat eer der op de avond de helpende hand had geboden, zag in ham eveneens de dader. Later bleek dat het de 42-jarige C. K. udt Hendrik Ido Am- baoht was. Op het ogenblik dat de politie hem arresteerde verkeerde hij sterk onder de invloed van alcohol. K. zit thans in verzekerde bewaring en zal spoedig voor de officier van Justitie worden geleid. AUTO SLIPTE Op de rijksweg even ten zuiden van Roermond is zondagochtend om 10 uur mevrouw G. de Groot-Fruyter uit Sittard dodelijk verongelukt. Zij zat naast haar echtgenoot, die de per sonenauto bestuurde. Door het natte wegdek is de auto geslipt en tegen eeh boom gebotst, waardoor 't slacht offer om het leven kwam. Haar echt genoot is opgenomen in het zieken huis te Roermond. Het echtpaar heeft 3 kinderen. UIT HET RIJKE ROOMSE LEVEN Naar het Algemeen Dagblad heden ochtend meldit, heeft een collecte in de katholieke kerk te Velp voor de door brand in hun pas gerestaureer de kerk ernstig gedupeerde Velpse gereformeerdeneen bedrag van 1810 gulden opgebracht. De pastoor van de Velpse parochie, pastoor Jansen, heeft medegedeeld, dat dit ruim vier keer zo veel is ais normaal. De gereformeerden hebben voor het herstel van hun kerk gisteren ruim 2800 gulden bijeengebracht. Bij zijn intocht in de hoofdstad, werd de Goed Heiligman uit Spanje verwelkomd door burgemeester Van Hall. De Sint speldde mr. G. van Hall een Spaanse onderscheiding op zijn revers. In de afgeiopen dagen hebben gevechten plaats gevonden langs de grens tassen Israel en Syrië. Vrijdag werd daarbij o.m. de Kibboets „Dan" in het uiterste noorden van Israel getroffen. Het incident was het ernstigste sinds jaren. Syrië begon de aanval met mortiervuur, Israel beantwoordde haar met een bombardement door vliegtuigen. Beide landen zetten voorts tanks in. Foto: de kogels drongen door tot in de woningen van de Kibboets. Een der bewoners is bezig de schade ie herstellen. ~y IwpPTff? «wp 1 Onder regie van Willy van Hemert, die het van oorsprong Engelse stuk ook bewerkte, heeft de NCRV saterdagavond de musical „Vadertje Langbeen" uitgezonden. De hoofdrollen in dit stok werden gespeeld door de Amerikaanse Nederlander Jack Glmberg (recht»), Jenng Arean «n Jacco van Renesse (links). Prinses Irene en haar echtgenoot prins Charles Hugues, die enkele dagen in ons land hebben doorgebracht, zijn zaterdagmorgen vanaf Schiphol vertrokken naar Spanje. Op de luchthaven werden zij uitgeleide gedaan door ©en functionaris van de KLM.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8