RADIO-SCHIP VERONICA 2 BIJNA OP KUST VAN SCHEVENINGEN GESTRAND BIOSCOPEN TE LEIDEN Buurman gaf dronkenman kaakslag Man reed twee maal op agent in Fietser reed zich dood tegen geparkeerde auto visie mm te ie visie Bfonchileffen MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Zeesleper kon nog bijtijds vastmaken Tegen zes uur gisteravond is de Veronica 2 op de Noordzee van haar anker geslagen en op drift geraakt. Nadat het schip om sleepboot-as- sistentie had gevraagd is de „Titan" van Weismüllers Sleepdienst uit IJmuiden full speed in de richting van Veronica 2 opgevaren. De Vero nica 2 lag in de buurt van het radio schip Veronica 1, om de zendappa ratuur van Veronica 1 over te nemen. Het schip moest in verband met her stelwerkzaamheden in dok. Aanhaken De zeesleepboot „Titan", die om half negen bij de „Veronica 2" was aan gekomen, heeft om negen uur van de kapitein van het schip het verzoek gekregen een sleepverbinding tot stand te brengen. Het hulpanker was weer gaan krabben en de Veronica 2 was nog dichter bij de kust gekomen, nog maar 1 y3 mijl van het strand en binnen de territoriale wateren. De „Titan" heeft deze sleepverbinding om half tien tot stand gebracht en het schip daarna verder uit de kust gesleept. Tot overmaat van ramp was het weerbericht voor het Nederland se kustgebied zeer slecht. Sinds half tien woei er een zuidwesterstorm met windkracht negen. In beslag genomen? Zondagavond werd reeds weer vanaf de Veronica 2 gezonden, zo is van deskundige zijde medegedeeld. Om ne gen uur deelde een omroeper mede, dat er een technische storing was en de zender even uit de ether ging. De Veronica-directie te Hilversum ontkende echter, dat vanaf Veroni ca 2 al wordt uitgezonden. Men was volgens de directie nog doende de zendapparatuur van de Veronica 1 over te brengen naar het vervangen de schip. Als de Veronica 2 op de kust zou zijn gestrand, zou het schip in be slag zijn genomen, zo werd van be voegde zijde te verstaan gegeven. De vlag, waaronder het schip vaart, zou dan bekend moeten worden gemaakt en uiteraard de erbij behorende scheepspapieren worden getoond. Het schip verkeerde voordat de „Titan" TWEE KINDEREN AANGEREDEN - ,Op de Almensweg te Eefde zijn zondagmorgen de 9-jarige Dirk Lu- bertus Nap en zijn zevenjarig zusje pia, door een achteropkomende auto aangereden. Een half uur later is de 9-jarige Dork in het algemeen zie kenhuis te Zutphen aan zijn ver wondingen bezweken. Het meisje kon na onderzoek naar de ouderlijke woning terugkeren. De kinderen waren op weg naar de zondagsschool en liepen links van de weg. De aanrijdende auto zwenkte op onverklaarbare wijze naar de lin- kerwegthelft en schepte beidie kinde- De films in de week van 12 tot 18 nov. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Plantage Tamarinde, 14 j. Geprolongeerd Dagèlijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45 7 00 en 9.15 uur Lido: Mondo Cane 2 (Volw.) Dagelijks 2 30. 7 15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45 7 00 en 9 15 uur Luxor: Het meisje dat de Eifeltoren staL (a.L) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Deze week ontraden door KFC. Trianon: Tom Jones (18 jaar). Dagelijks 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15 4.30. 7.00 en 9.15 uur Rex: Het masker van Scaramonche (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. vastmaakte, in een uiterst hachelijke positie. De zeesleepboot „Titan" van Wijs- müller uit IJmuiden, die dicht bij de kust vastmaakte en de „Veronica 2" voor stranding behoedde, heeft vannacht in volle zee het radioschip overgegeven aan een andere zeesleep boot van Wijsmüller, de „Hector", daar de „Titan" voor andere taken nodig was. De „Hector" houdt nu het schip op ongeveer acht mijl ten wes ten van Noordwijk gaande, in af wachting van beter weer. Als de weersomstandigheden weer goed zijn en nieuwe ankers en ankerkettingen aan boord zijn gebracht, zal de „Ve ronica 2" weer op haar oude plaats bij het radioschip „Veronica" wpr- den neergelegd. DODE BIJ BURENRUZIE Zondagmiddag heeft in Boxtel een burenruzie, die in wezen niet zo ernstig van aard was, een dramatische afloop gekregen, doordat één der be trokkenen, de 53-jarige textielarbei der L. Beckers, hierbij om het leven is gekomen. De textielarbeider, die reeds enkele jaren gescheiden van zijn gezin in Oisterwijk leefde, was in pension bij een familie in Boxtel. Toen hij daar zondagmiddag omstreeks half vier onder invloed van drank arriveerde, maakte hij moeilijkheden met de buren. Dit gebeurde onder die om standigheden wel meer, zonder dat er ooit politie mee gemoeid was. Beckers begon de buren, in hoofd zaak zijn 80-jarige buurman A. V., te bedreigen en uit te dagen. De 33- jarige F. van der L. uit diezelfde straat, die toe valig thuiskwam, nam het voor de bejaarde buurman op. Er ontstond een woordenwisseling tussen Van der L. en Beckers, waar bij Van der L. zijn tegenstander een klap tegen diens kaak gaf. De man viel onmiddellijk daarna en gaf geen teken van leven meer. Een ontbo den arts kon slechts de dood consta teren. Sectie door de patholoog - anathoom dr. Zeldenrust heeft zon dagavond uitgewezen, dat de dood niiet het rechtstreekse gevalig is ge weest van de gegeven klap. Zelfs is niet gebleken dat door deze klap enig lichamelijk letsel van betekenis is ontstaan. Ook een door de politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat Van der L. niet die opzet heeft geihad tot doden. Van der L., die aanvankelijk in hechtenis was geno men, is daarop na verhoor in vrij heid gesteld. De 24-jarige J. P. die de afgelopen week is gearresteerd op beschuldi ging van poging tot doodslag wegens het tot tweemaal toe inrijden op een politieagent, heeft het hem ten laste gelegde bekend, na aanvankelijk hardnekkig ontkend te hebben. Tijdens het verhoor is tevens ko men vast te staan dat P. op 8 en 9 november vier auto's, gereedschap pen, radio's en vele andere, meestal uit auto's afkomstige voorwerpen heeft gestolen. Toen P. in de nacht van 9 op 10 november in Baarn de weg vroeg werd hij door een agent aangehou den. Deze nam zijn rijbewijs in om dat hij niet de vereiste autopapieren kon tonen. Op het moment dat de agent wilde instappen om met P. naar het politiebureau te rijden gaf de man vol gas en verdween. Na een achtervolging reed P. opnieuw op de agent in, met, naar hij heeft toegegeven, een snelheid van 130 km per uur. De Amsterdamse politie heeft voorts proces verbaal tegen P. opgemaakt wegens valse aangifte van vermissing van zijn rijbewijs. P. heeft kort geleden een gevangenis straf van enkele maanden uitgeze ten. Op 1 november was hij uit het Huis van bewaring te Arnhem ont slagen. Zaterdagavond om half acht is in Heerlen de 16-jarige J. Rijcks uit Voerendaal met zijn fiets tegen een geparkeerde auto gereden. Hij over leed ter plaatse. Het ongeluk gebeur de tijdens een hevige regenbui. De politie vermoedt dat de jongen voor overgebogen over het stuur reed, waardoor hij de goedgeparkeerde auto niet heeft gezien. op Avondje met Corry Brokken. Het tweede avondje uit met Corry Brok ken, zondag door de AVRO op het scherm gebracht, ademde dezelfde sfeer alls de eerste uitzending, dat wil zeggen in de trant van Sleeswijks revues en de produ de v. d. bekwame George Garden. Bij na een vol uur heeft Corry in haar exclusieve club weer haar beste liedjes laten horen en daarbij haar gasten niet vergeten. Wat was onder meer de negentienja rige Neder.andse Amerikaan Ronnie Tober, die het voornemen koestert zijn pas begonnen carrière in het va derland voort te zetten. De gebruike lijke musicale escorte was ook nu van de Westend debonairs. Het was een programma vol afwisseling en charme, niet het minst om de filmi sche verrassing waarvoor Corry ook nu had gezorgd: Caterine! Voor de operaminnaars werd in de namid dag helaas alleen maar de derde acte van Wagners fameuze „Meistersin- ger" uitgevoerd, een boeiende produc tie uit Beieren. In de avond was er opnieuw een glansrol weggelegd voor Ko van Dijk, namelijk als Wa- sili in het dramatische verhaal „Een zwanezang" van de Russische schrij ver Tsjechow, een meester van het korte verhaal. Had men betere vertol ker kunnen vinden als Ko van Dijk? De voordracht voltrok zich in onze eigen LeAdse Schouwburg. Sint Nicolaas in Hoorn. De in tocht van Sint Nicolaas in- Hoorn leverde een geheel ander aspect op als de traditionele blijde inoomste in' Amsterdam. We zouden haast Zeg gen, dat er ginds aan het IJsselmeer meer mogelkheden bestonden. Men kon de hoge gast reeds verre zien aankomen, hij en zijn gevolg, de schimmel inbegrepen. Hoog in het want zwaaiden de zwarte pieten naar de duizenden kinderen aan de kade. Botters voeren de boot uit Madrid tegemoet: op één waarvan bevond zich een complete fanfare. Aan land geko men, werd de Sint verwelkomd door een wat plechtige burgemeester en door Hannie Lips en Herman Broek huizen. De ferme bries ten spijt kon het programma volgens plan verlo pen, het uitdelen van speculaas in begrepen. Gezeten op een hoge troon zag Sint Nicolaas een charmante ge- costumeerde stoet aan zich voorbij gaan. waarbij Dik Trom, omgekeerd op zijn ezel, niet ontbrak. Alles zal op 5 december in de Waag van Hoorn nog eens dunnetjes worden overge daan. Familiefeest van de NCRV. Een opvallende uitzending bracht de NORV vanuit de Irenehal te Utrecht, waar negenduizend feestgangers en meer dan duizend medewerkers sa men waren voor de viering van het veertigjarig bestaan. Het meest heb ben we bewonderd de feilloze mas saregie van Tom van Maaren. Hij hiad zowat 'alles in de handen dat was heel wat, zoveel, dat we slechts een greep uit het sterk gevarieerde programma kunnen doen. De artisten waren ook uit het buitenland ge komen; en die uit eigen land af komstig waren, vormden soms com plete groepen, als bijvoorbeeld de goochelaars, de clowns en de acro baten. Bijzonder opvallend waren de Inca-dansers met hun voetenwerk en niet minder de jongeren, die met judo de aandacht vorderden. We denken ook aan het circus Rol, aan de scènes met de beide Stiefbenen, met Swie- bertje en Bromsnor en met de in middels van het scherm verdwenen Arthur en Eva. Tussen de nummers door klonken de toelichtende babbels van Dick van Bommel, 's Avonds werd het feest besloten met een ver toning van de musicale t.v.-comedie „Vadertje Langbeen". Dat was wel een artistiek hoogtepunt, zowel om spel en zang als om decor en regie. Willy van Hemert vond hier alle ge legenheid zijn kwaliteiten uit te bui ten. In deze kostbare voorstelling kon hij putten uit veel talent op ver scheiden gebied. De Nederlandse Amerikaan Jack Gimberg in de titel rol herinnerde ons aan zijn vader in eenzelfde toegewijde kunst en zijn tegenspeelster Jenny A re an was als verschoppelingetje Judi stellig een openbaring. En dan was er nog Ca roline Kaart, kennelijk door haar pro motor Van Hemert in het spel be trokken, maar toch wel iets achter gebleven bij haar erkende zangkunst. Verder is ons het ongedwongen spel van zoveel jeugd in de voorstelling opgevallen en daarnaast het veelzij dig talent van Donald Jones. Keuze maken. Op een en dezelf de avond op dezelfde tijd kon men twee ontspanningsprogramma's vol gen! Op NI bij de KRO ging het der tiende deel van „Stadhuis op stel ten", dat zich steeds verder van het stadhuis verwijdert om ruimte te laten voor de manipulaties daarbui ten, met Johan Kaart als centrale fi guur. Op TJ2 bij de VPRO kwam op nieuw Danny Kaye, o.a. in een aar- digè persiflage met Marilyn Lovelfl. Voor onze kijkers zal men er voortaan mee moeten rekenen, dat menigeen zal zijn gediend met onder titeling. Terug, bij de KRO zagen we Kees. Schilperóoi^t voor de tweede maal aan hét'werk in „Duel". Het ging er erg joviaal toe. Daarna kwam een onattente omroepster met plech tig gezicht meedelen, dat men had ge keken naar N2, hetgeen onjuist was. Italiaanse musicals bij KROOok de KRO is allengs begonnen met de viering van zijn veertigjarig be staan, niet met een grootse manifes taties in het land, maar met kwalita tief hoogstaande radio- en tv.-pro- gramma's. Tijdens een gesprek aan de Hilversumse Emmastraat hebben w;e gehoord van opmerkelijke ver rassingen. Een daarvan is een serie vam acht Italiaanse t.v.-musicals, waarvan we de eerste werkoopy in voorvertoning hebben meegemaakt. De musicals volgen telkens om de vier weken; elke uitzending duurt een uur. De hoofdrollen worden ge speeld door leden van het Cetra- kwartet, dat in Italië wordt be schouwd als model voor de vocale techniek. Na het werkstuk van re gisseur Antonelli Faqui te hebben ge zien, kan worden gezegd, dat men zich Hollywood nabij waant. Men denkt bijvoorbeeld in Venetië te ver toeven aan het Canal grande, met gon del en boogbruggetjes; maar alles< is opgenomen in wel zeer grote t.v.-stu dio's die we bij ons nog niet kennen. Ook zagen we een duidelijke na bootsing van patriciërshuizen met za len en pergola's. Er is verder te ge nieten van oprechte bel canto, soms geënt op mélodieën van bekende schlagers. Ook ontbreken niet de pa rodie en de persiflage. Volgende week vrijdag op N2 om 21.10 uur kan men alreeds kijken naar de eerste afle vering, getiteld: „Fornaretto di Ve- nezia",. (De bakkersknecht van Ve netië). Komende uitzendingen. De speelfilm op maandag NI heet „Ge jaagd in de nacht", onder regie van de bekende Carol Reed. Op N2 is er een gefilmde damsmeditatie op mu ziek van Bach. Dinsdag brengt de KRO op NI een nieuw programma met Jan Blaaser en een concert on der Bernard Hairtink. Op N2 zijn ar tistieke ontmoetingen, een politiefilm en de derde aflevering van „Geloofs brieven". Woensdag op NI komt de returns trijd tussen de Noren en DWS; daarna verschijnt de man uit Zierikzee opnieuw in het NCRV-pro- gramma „Een tegen allen", nu tegen die gemeente Noordoostp older. Intus sen hebben we gehoord, dat het ver liezende Bolsward van de vorige keer toch nog iets van de geldprijs ont vangt. De VARA biedt op N2 een ge schakeerd programma. Het toneelstuk van donderdag heet „Paard eet hoed", een klucht met Guus Oster. Daarna heeft de AVRO een filmimpressie over Kennedy. Op N2 wordt aandacht ge vraagd voor KRO en NTS. Hoestdrank in tabletvorm.95ct 4elherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het leven de Woord. 7.15 Ouverture. radio voor vroege mensen. 7.55 Overwe ging. 8.00- Nieuws. 8.15 «Voor de jeugd. 8.20 Ouverture (verv.). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Muziek- Mozaiek (gr.). 11.00 Lichte gram- mofoonmuziek. 11.540 VoMan Vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.04 Volksliedjes (!gr.). 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Actualiteiten of grammofoonmuziek. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Musiësta: lichte- en amusementsmuziek (gr.). 15.00 Griekse volksliedjes en -dan sen (opn.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Onderweg. Godsdienstig pro gramma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Sint Eustitius. Henk Demnert. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Radio Volks-Universiteit: Wijsgerig Perspec tief: Artsen en Wijsbegeerte, door prof. dr. A. de Froe. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. Aansluitend: Concilie-journaal. 19.35 Lichte or kestmuziek en zangsolisten. 20.00 Radio Filharmonisch orkest en solist: oude en moderne muziek. 21.15 Is Godsdienst een vak?, gesprek. 21.30 Benej Jirael I De twaalf stammen, zang en voordracht. 21.50 Klassiek kerkorgelconcert (gr.). 22.05 Grego riaanse zang en commentaar. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en andere. 23.15 Lichte muziek. 23.35 Licht instrumentaal kwartet en zangsoliste. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmu ziek. 8.50 Ochtendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke grammo foonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Liahte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 R.V.U.: Film vorming waarom? waar? hoe?, door H. Wielek. 11.32 Voor de zieken. 12.00 Licht instru mentaal ensemble met zangsoliste. 12.20 Regeringsuitzending: Uitzen ding voor de landbouw. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Stereofoni- sche uitzending: Metropole-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 School radio. 15.00 Stereofonische uitzending: Pianoduo: Moderne muziek. 15.35 Meester Harman Schninckel, een Delftse boekdrukker in de 16e eeuw. klankbeeld (herhaling van 25 juni 1964). 16.00 Nieuws. 16.02 Alt en pia no: klassieke en moderne liederen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling, lezing. 17.35 Tussen 10 en 20: lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Stereofonische uitzen ding: Promenade-orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Muziek-revue. 20.00 Nieuws. 20.05 Variété Theater (£r.). 21.20 Gehoord, gezien, gelezen, veertien daagse gedachtenwisseling over film, toneel en literatuur. 21.50 Inleiding tot muziekbegrip, lezing. 22.05 Orgel- concert: klassieke muziek. 22.30 Nws. en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Gesproken brief. 23.05 Moderne balletmuziek (gr.). 23.5524.00 Nws. NOT/NTS: 11.05—11.30 Schooltele visie. NTS: Weekjournaal voor ge hoor-gestoorden. 19.30 Walter and Connie Engelse les (les 6) (herh.) en les 7. 20.00 Journaal. KRO 20.20 Jan en Alleman, licht programma. 20.45 Concertgebouworkest: klassieke en moderne muziek. NTS: De Bezet ting XIX: documentaire over Neder land in de Tweede Wereldoorlog. 22.2522.30 Journaal. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND n NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.01 De schone heks, TV-film. 20.25 Artistie ke ontmoetingen. NTS: 21.10 De Vijfde Colonne, TV-film. RKK: 22.10 22.35 Geloofsbrieven, derde van een serie TV-uitzendingen over geloof en geloofsbeleving. TV-Noordzee heden- en morgenavond MAANDAG 16 NOVEMBER 18.30 Super Car: De geweldige drummer; pl.m. 19.00 Popeye; pl.m. 19.09 Wist U dat Onze water huishouding; pl.m. 19.24 Danger man: Mijn beroep is moordenaar. - Pauze. - 22.00 87th Precinct: De jaloerse col lega; pl.m. 23.00 Einde. DINSDAG 17 NOVEMBER 18.30 Wilhelm Teil: De jonge we duwe; pl.m. 19.00 Mr. Magoo; pl.m. 19.08 Club du piano XII (Jacques Diéval presenteert Daniel Wayen- berg, Bengt Hallberg en Alphonse Stallaert); pl.m. 19.25 Bob Cummings show: Het meisje uit Frankrijk. Pauze. 22.00 Wagon Train: The Roger Bigelow story; pl.m. 23.00 Einde. Het meisje pakte ze van de vloer op, hield ze met haar linkerhand vast en bleef met het pietooi in de an dere hand bij de deur staan maar durfde het "blijkbaar niet gebrui ken. Ze had het aan Warwik willen, geven, maar daartoe nog geen kans gezien. De beide boeven vielen nu samen op Warwik aan. Ze vochten wanhopig, want ze wisten, wat hun te wachten stond als dat meisje ont snapte. Curly kon hard straffen. Hun krachten schenen verdubbeld. Ze dreven Warwik in een hoek der ka mer. Maar toen zette deze zich schrap. Hij sloeg een der kerels tegen de grond en trachtte daarop de an dere man was zich los te wrin gen. Maar nu hadden de andere bewo ners het lawaai ook gehoord. Ze kwamen de gang opgelopen en dron gen naar binnen. Het waren drie ke rels, die echte vechtersbazen waren. Ze kenden de bewoners der kamer, maar Warwik niet. En toen ze zijn kleding zagen, maakten ze daaruit alleen al op, dat hij de vijand moest zijn. Dus sloten ze zich bij de twee boeven aan. Het enige, dat Warwik redde, was, dat de drie kerels el kaar geen ruimte Meten om aan het gevecht te kunnen deelnemen. War wik wist veel te goed, wat hem te wachten stond van die kerels, als hij de strijd verloor en dacht aan Sil via en wat haar overkomen zou, als hij werd neergeslagen. Woest naar alle kanten om zich heenslaande trachtte hij Silvia te be,reiken en het pistool, dat zij nog steeds in haar hand had, te bemachtigen. Was Togo nu maar in de buurt! Die kon vechten; hij kon iemands pols omdraaien en zijn arm uit het lid trekken met een enkele kunst greep. Had hij Togo maar meegeno men op dit nachtelijk avontuur! Hij werd weer in de hoek gedron gen, zonder er in geslaagd te zijn, het pistool van Silvia in handen te krijgen- En hij vocht tegen man nen, die zich niet in het minste stoorden aan de ereregelen van het boksen en worstelen. Hun enige doel was, hem buiten gevecht te stellen en het kon hun niet schelen, hoe ze dat bereikten. Hij hoorde Silvia een paar maal zijn naam roepen en zag, dat de jonge man in zijn hoek overeind ge krabbeld was en versuft naar de vechtpartij keek. Nu en dan sloeg Warwik een der kerels tegen de grond, maar hij kon er toch niet door heenkomen en de deur bereiken. „Ga toch weg, Silvia!" schreeuwde hij. Maar hij kon niet zien, of ze ge hoorzaamde, zo dicht vielen ze weer op hem aan. Opeens hoorde hij een zijner tegenstander gillen en opzij wankelen. Hij kreeg het gevoel, alsof een een wervelwind door de vech tenden sloeg en wist niet dadelijk, of die hem vijandig of goedgezind was. Maar dat bleek spoedig. „Raak slaan, mijnheer!" riep een schrille stem. „Togo zal helpen!" Warwik stiet een vreugdekreet uit. Togo was gekomen! Hij had geen tijd om ziah af te vragen, hoe de Japanner zo opeens ten tonele ver schenen was. Hij wist slechts, dat er nu kans op overwinning bestond. Hij zag hem een tweede man opzij gooien. Togo had een revolver in de hand, maar schoot er niet mee; hij sloeg er mee in het rond. Een onheilspel lende gloed flikkerde in zijn ogen. Hij sloeg naar rechts en links en draaide of rukte nu en dan aan een arm. Opeens niep Togo: „Sdhei uit nu allemaal.... of ik schiet!" Togo was achteruit gesprongen en had ook het pistool van Silvia gegre pen. Met een wapen in iedere hand. bedreigde hij nu de schurken. Voor die bedreiging weken ze terug. To go's blik joeg hun angst aan. „Verroer u niet heren", zei Togo. „Mijn meester aanvallen, hè?.... Zal ik ze neerschieten vereerde meester?" „Niet nodig, Togo. Wel bedankt „Een keertje maar!" smeekte Togo. „Neen", zei Warwik. „Geef mij dat pistool." Togo gaf het hem, maar behield zijn revolver. Warwik ging voor de mannen, die op een rijtje tegen de muur stonden, staan én zei: „Togo neem jij Miss Rodney mee en ga door het «teegje naar de hoofdstraat. Roep een taxi aan en breng haar onmiddellijk naar huis." „En u, mijnheer?" „Toe John, kam mee met ons", smeekte Silvia. „Maak je over mij niet ongerust ik red me wed. Schiet nu maar gauw op, Togo. We mochten nog eens meer van dat gespuis op ons dak krij gen. Ik kom dadelijk achter jullie aan. Togo ging met het meisje de gang in. Daar stonden nog twee mannen, die op het lawaai aangekomen wa ren. Een hunner was de huisbaas. „Wat is hier aan de hand?" vroeg hij. „Opzij, mijnheer!" beval Togo. „Op zij, of ik schiet!" Hij liep vlug met Silvia naar de trap toe en de beide -mannen weken opzij. Warwik was intussen naar de deur gelopen. „Wees niet zo dom, jullie te gauw verroeren", waarschuwde hij. ,Ik ben heel handig met een pistool en ik heb zeker recht om te schieten, nu ik een ontvoerd meisje te hulp kom. Met jullie gezicht naar de muur en handen omhoog." Ze gehoorzaamden. Hij had nu bijna de deur bereikt. Opeens deed hij een sprong achteruit, vloog de gang op en smeet de deur met een smak dicht. Snel draaide hij de sleu tel om. „Wat moet dat allemaal?" vroeg de huisbaas vlak achter hem. Warwik gaf zich geen tijd tot ant woorden. Hij duwde de huisbaas ach teruit, sloeg de andere man tegen de grond en rende de trap af. Togo en Silvia waren bijna 't steegje uit, toen hij hen inhaal*! „De straat op!" riep hij hen toe. „Ik zie er zeker verschrikkelijk uit wat? Gauw een taxi. Zeg, Togo, hoe kwam je hier zo ineens?" „Uw wereldberoemde vriend, ver eerde meester, berichtte me, ik een oogje op u moeten houden, maar niets te doen, als hulp niet heel hard nodig hebben". „Dat is zo. Wel bedankt. Heb je dat pakje papieren, Silvia?" Het meisje uitte een verschrikte kreet. „O, dat heb ik vergeten. Ik had het je willen vertellen maar er werd zo verschrikkelijk gevochten. Die jonge man je weet wel, die in die hoek stond heeft 't uit mijn handen gerukt en is er mee weggelo pen." „Verdraaid!" riep Warwik uit. „Waren ze erg belangrijk?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2