Arrestatie van uit auto's stelende man MARGARINE WEER DUURDER Amsterdam krijgt Bijlmermeer voor 10 jaar Aparte ARKA-kaderdag voor een studie van structuurvraagstuk STRAALVLIEGTUIG BIJ DOORN NEERGESTORT ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Met ingang van maandag gaat de prijs van margarine en plantaardige vetten weer omhoog met één cent per pakje. De prijsverhoging houdt volgens de fabrikanten verband met de stij ging voor grondstoffen op de wereld markt. De nieuwe prijsverhoging wordt doorgevoerd in overleg met het ministerie van Economische Zaken. groothertogin Charlotte van Luxemburg tekent de acte van Abdicatie, terwijl v.l.n.r. prins Felix, groothertog Jan en groothertogin Josephine Charlotte toezien. De staatssecretaris van defensie voor de luchtmacht, de heer W. den Toom, heeft vrijdag in de manschappen- kantine van de legerplaats 't Harde, de 13e tentoonstel ling „de militair met palet en camera" geopend. De foto toont v.l.n.r.: de dpi. sld. C. Th. Booy, winnaar van de eerste prijs tekenen en schilderen, de kapitein V. C. Dake, eerste prijs winnaar bij de gevorderden voor fotografie, Z.E. Den Toom en de dpi. sld. J. F. M. Gras- so, die een eerste prijs won met zijn kleurendia's. In afwachting van agglomeratie-regeling Mr. E. H. Toxopeus, minister van Binnenlandse Zaken, zal aan de Tweede Kamer voorstellen de Bijl mermeerpolder en het tussenliggen de gebied van Ouderamstel tot de eerste dinsdag van september 1974 bij Amsterdam te voegen. Daarna zal dit gebied bij Diemen worden gevoegd. Dit blijkt uit een brief van deze bewindsman aan de Tweede Kamer. Hij hoopt een desbetreffend ontwerp van wet over ongeveer vier maanden aan te bieden. De minister is van plan op basis van de motie-Scheps aan de gemeen ten Amsterdam, Diemen, Ouder-Am- stel en Weesperkarspel, alsmede aan Gedeputeerden van Noord-Holland een nieuw wetsontwerp voor te leg gen. Daarin wordt het westelijke deel van Weesperkarspel, zowel als het gebied van Ouderamstel tussen de rijksweg Amsterdam-Utrecht ën de grenzen met Amsterdam, Diemen en Weesperkarspel voor een jaar of tien aan Amsterdam toebedeeld. Op die manier komt het industrie gebied van Ouderamstel, dat samen hangt met het woongebied van Wees perkarspel, in een gewenst verband. Dit is van belang voor de industrieën die Amsterdam moeten verlaten. De minister geeft voorkeur aan het stel len van een termijn boven de moge lijkheid van (termijnloze) overdracht van het gebied aan een randgemeen te, zoals in het amendement-Scheps vervat is. Op die manier wordt een waar borg verkregen voor een stedebouw- kundige ontwikkeling, die door latere samenvoeging met Diemen een krachtige randgemeente zal opleve ren. De termijn maakt het boven dien thans reeds mogelijk tot een definitieve gemeentelijke indeling te komen. Gezien de grote urgentie, die door Amsterdam aan de ontwikkeling ter plaatse wordt toegekend en het voor genomen snelle tempo, schat de mi nister, dat op 1 januari 1975 de be bouwing en alles wat daarmee ver band houdt (nagenoeg) voltooid kan zijn. De gemeente Diemen zal bin nen het bestaande structuurplan voortgaan met bouwen en dan waar schijnlijk 25.000 inwoners hebben. Het Diemense ambtelijke apparaat zal dan voldoende zwaar zijn om het bestuur van „Diemen nieuwe stijl" aan te kunnen. Hier ligt dus een be langrijk verschil met een eerder voorstel om een geheel nieuwe ge meente te vormen. De datum van overgang naar Diemen is zo gekozen, dat het houden van nieuwe raads verkiezingen in Amsterdam en Die men wordt voorkomen. Minister Toxopeus heeft ook de mogelijkheid overwogen om in het ontwerp overgang naar Diemen mo gelijk te maken op het tijdstip, waar op een agglomeratie-bestuur kan De KLM deellt mede, dat zij be houdens goedkeuring van de betrok ken regeringen met ingang van 1 ja nuari aanstaande een reductie van twaa'lf prooenf zal gaan verlenen op vrachtzendingen binnen Europa en tussen Europa en Noord- en Midden- en Zuid-Amerika voor goederen, die worden verzonden in containers van de opdrachtgevers. Deze nieuwe re geling geldt voor zendingen van meer dan hondend kilogram. De con tainers zullen wel aan bepaalde mi nimumeisen moeten voldoen. De Rem heetfit niet onderhandeld met de paters van Marianhill in Eys- den over de aankoop van een oud klooster, zo wondt van bevoegde zijde in Limbur gvernomen. Het kloos ter zal woredn verkocht aan een Ne derlandse particulier. Het ligt wel in de bedoeling van de koper het kloos ter te gebruiken a;ls studio voor de opname van films. worden ingesteld. Aangezien echter onbekend is of een agglomeratiere geling toereikend zal zijn voor de Amsterdamse belangen, heeft hij van deze idee afgezien. Wel kan bij een wet tot het instellen van een agglo meratieregeling vervroeging van het tijdstip van overdracht worden op genomen. De bewindsman hecht grote waar de aan een agglomeratieregeling. Hij heeft reeds schriftelijk aangedrongen bij Gedeputeerden van Noord-Hol land op het ontwerpen van zo'n re geling. Hij meent, dat de thans door hem ontworpen gemeentelijke inde ling volkomen in een dergelijke re geling zal passen. In de tijd, dat voor overleg met gemeenten en provincie nodig zijn, zal de voorbereiding van de eigen lijke bouw in de Bijlmermeer niet stagneren. De minister heeft zich ervan vergewist, dat het gemeente bestuur van Weesperkarspel door zal gaan met al het mogelijke te doen om de voorbereiding op snelle en doeltreffende wijze te doen verlo pen. Deze gemeente, aldus minister Toxopeus, is gaarne bereid iedere geëigende vorm van samenwering met de gemeente Amsterdam te aan vaarden, teneinde te bereiken, dat de bebouwing zonder vertraging zal kunnen beginnen en tot stand ko- De Amsterdamse recherche heeft de 35-jarige bankwerker H. V. Z. uit Amsterdam gearresteerd, die ervan wordt verdacht in de afgelopen maan den tot een waarde van circa f 15.000 aan goederen uit geparkeerde auto's te hebben gestolen. Een deel van de buit is reeds in de woning van ver dachte teruggevonden. De diefstallen van de bankwerker zijn er o.m. de oorzaak van geweest dat enkele Amsterdammers die met vakantie wilden gaan, moesten thuis blijven, omdat hun gehele kampeer uitrusting, inclusief klerenkoffers, uit hun wagens was ontvreemd. De buit bestond voorts uit zeer uiteen lopende goederen, van een Japans fototoestel, transisterradio's en plaids tot een aantal koffers met speelkaar ten, een pak punaises en 5 koffers met f 3000 aan kindertextiel. De bankwerker die geen onbeken de is bij de Amsterdamse politie, zal aan het begin van de volgende week aan de officier van justitie worden voorgeleid. RODE KRUIS ZENDT KINDER- VOEDSEL NAAR VIETNAM Naar aanleiding van de overstro mingsramp in Zuid-Vietnam heeft het „Nederlandsche Roode Kruis" zijn zusterorganisatie daar medege deeld, dat per eerste gelegenheid on geveer 21 ton kinder voedsel ten be hoeve van de slachtoffers zal worden verzonden. De ARKA constateert in een vrij dagochtend op haar congres te Gro ningen bij acclamatie aangenomen, resolutie, dat aansluiting bij of een nadere binding met andere organi saties naast bestaande geen voor waarde is voor een doelmatig optre den. Als beroepsorganisatie beschikt de ARKA over alle middelen, die noodzakelijk zijn voor individuele belangenbehartiging en voor verte genwoordiging in de organen voor de belangenbehartiging van het ge hele overheidspersoneel. De ARKA verklaart zich als vak organisatie bereid, waar mogelijk, haar bijdrage te leveren voor een zo gunstig mogelijke ontwikkeling van de sociaal economische positie van alle werkers in Nederland. In de resolutie wordt voorts gezegd, dat het gewenst is onder de aandacht van de politieke organen te brengen, dat van politieke zijde onvoldoende effectieve aandacht voor het over heidspersoneel bestaat. Het tot dus verre gevoerde beleid van 't hoofd bestuur werd volledig goedgekeurd. KADERDAG Aan de goedkeuring van de reso lutie was een discusie vooraf gegaan, waarin een vertegenwoordiger van de afdeling Delft verzocht, nog dit jaar een kaderdagvan een gehele dag en misschien twee dag ente hou den, uitsluitend over het struktuur- vraagstuk, dat wil zeggen de ver houding van de ARKA tot de KABO en het NKV. Deze zaak moet z.i. tot klaarheid worden gebracht. De voorzitter van het hoofdbe stuur, mr. G. A. A. M. Boot, zei dat tie een groot aantal voorbeelden van autochtone religieuze muziek uit de missiegebieden in Afrika, Oceanië en Azië, alsmede een overzicht van de religieuze muziek uit het oude Euro pa. Het begeleidend album, dat in zeven talen werd gedrukt, bevat o.m. een uitvoerige reportage over het missiewerk. In Valkenburg (Zuid-Holland) is een verrassende ontdekking gedaan: een torso van een vrijstaande sculptuur in Franse kalksteen, voorstellende Hercules, leunende op een boomstam, waarover een leeuwehuid is gedra peerd. Het zou hier een Romeinse kopie betreffen van de bekende rus tende Her,, des van de Griekse beeldhouwer Lysippos (ca. 330 voor Chr.). De torso is vermoedelijk aan het licht gekomen bij het bouwrijp maken van het terrein onmiddellijk ten westen van de bebouwde kom van Val kenburg. MILITAIRE BESTUURDER KWAM OM HET LEVEN Brandend en ontploffend is gister middag een Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven kort voor drie uur neergestort in een voor brand weer en andere auto's nagenoeg on bereikbaar deel van het landgoed Dartheuvel tussen Leersum en Doorn aan de oude rijksweg Arnhem- Utrecht. De piloot, de enige inzitten de wiens identiteit nog niet kon wor den vastgesteld, is tijdens een van de explosies in de lucht reeds ge dood. Omtrent de oorzaak wensten de luchtmachtautoriteiten van de vlieg basis Soesterberg, die meteen met een rampcolonne ter plaatse waren, niets mede te delen. Ooggetuigen za gen dat de straaljager reeds op ver re afstand in moeilijkheden was. Bo ven het revalidatiecentrum „De Hoogstraat" zag met het vliegtuig branden, waarna de piloot een ben zinetank en een hoeveelheid munitie naar beneden liet vallen. In de glij vlucht onthoofde de straaljager een aantal bomen waarna enkele muni tie-ontploffingen volgden. PATER VERONGELUKT Een geestelijke uit Wageningen, de 48-jarige dominicaner pater Wagens- veld is gistermiddag in Kesteren bij een verkeersongeluk om het levfen gekomen. De door hem bestuurde auto kwam op de provinciale noord-zuid verbin ding in botsing met een vrachtwagen met aanhangwagen, beladen met ste nen die de voorrangsweg opreed. De geestelijke werd uit zijn wagen geslingerd en overleed ter plaatse. De auto brandde uit. Kort daarna stortte het toestel om zijn eigen as draaiend vrijwel lood recht naar beneden, waarna het ont plofte. Slechts enkele bomen op de plaats in het dichte bos waar het toe stel neerkwam werden ontworteld. De brandweer van de vliegbasis Soes terberg kon niet veel meer uitrich ten. Het smeulende wrak werd slechts korte tijd met de nevelspuit bespoten. De vrijwillige brandweer van Leer sum, die het eerst ter plaatse was, kon op aanwijzing van de lucht machtautoriteiten niets uitrichten. VOLKSWAGEN ZOEKT 1500 NEDERLANDSE ARBEIDERS De Volkswagenfabrieken hopen in het noorden van ons land 1500 ar beiders te kunnen aantrekken voor de nieuwe V.W.-fabriek in Emden, die volgende maand wordt geopend. Dit blijkt uit „De Metaalkoerier", het orgaan van de Algemene Nederland se Bedrijfsbond voor de metaalnij verheid en elektrotechnische indus trie. In de nieuwe fabriek gaan 5000 aiv beiders de montage van Volkswagens ter hand nemen. Ongeveer 3500 ar beiders komen uit Noord-Duitsland. Er is over het aantrekken van de 1500 Nederlandse metaalbewerkers reeds overleg gepleegd tussen dis trictsbestuurders van de Duitse I.G. Metall en de NW-Metaalbond. Wat het resultaat van de werfcampagne zal zijn, moet worden afgewacht, want in Groningen is nagenoeg geen reserve aan metaalbewerkers. De Volkswagen-cao is evenwel aantrek kelijk. op zo kort mogelijke termijn een ka derdag zal worden gehouden, die echter niet alleen aan het structuur vraagstuk gewijd zal zijn. Maar, zo zei hij, er mag geen onzekerheid gaan bestaan over de situatie van dit ogenblik. De ARKA heeft zijn stand punt niet veranderd. Ook kwam vrijdagochtend het pro bleem aan de orde of de congressen al dan niet besloten moeten zijn. Mr. Boot sprak zich uit voor openheid van behandeling op de congressen. Eerste exemplaar van missieplaat voor Paus Paulus De directeur van Philips' phonogra- fische industrie te Baarn, de heer J. W. A. Langenberg, heeft in Rome aan Paus Paulus het eerste exem plaar aangeboden van een grammo foonplaat, die de Kerk gaat gebrui ken ten behoeve van de missiewer ken, die ressorteren onder de con gregatie tot voortplanting van het geloof. De Paus nam ook het eerste exemplaar in ontvangst van een grammofoonplaat waarop zijn eerste encycliek „Ecclesiam suam" en een tijdsdocument uit de periode 1943- 1954 waarin onder meer gedeelten uit brieven en toespraken van Paus Pius XII zijn opgenomen. De 30 cm missie-langspeelplaat „Euntes docente" zal via de kanalen van de congregatie in de gehele we- üm? toelichting^an^kardinaal *Aga- Dit weekeinde wordt in Frascati in Amsterdam de ten toonstelling „Ornis" van hoenders, konijnen, sierduiven gfanian, secretaris van de congrega- en cavia's gehouden. Op de foto stapt een los geslagen kip parmantig langs zijn soortgenoten achter tralies.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9