i v Ir r« - BmBH met iSedehonden Geef een dan blijft hij in prima conditie robbevEees ■1 DE LEIDSE COURANT r i I Wie een eerlijke, dappere kameraad schappelijke hond zoekt, zou eigenlijk een husky moeten nemen. Maar dan moet de baas naar de poolstreken verhuizen, als hij zijn hond in conditie wil houden. Dit Is voor de meeste hondenvrienden een onoverkomelijke moeilijkheid. Het was dat echter niet voor Jack Walsh, die in de buurt van de zuidpool belandde en daar „baas" werd van enige tientallen rasechte huskies. SLEDEHONDEN zijn nog steeds onmisbaar in de poolstreken. De beste, ja, de enige goede sledetrekkers zijn de Eskimo-honden, die ge meenlijk „huskies" heten. Zij bewijzen de Es kimo's en de pelsjagers in het hoge noorden onschatbare diensten. Zij zijn ook de trouwe helpers van de zuidpoolvorsers. Zij zijn de oudste en beproefdste pooltransportdieren. Mawson, een Australische vestiging van we tenschappelijke onderzoekers in Antarctica, is zo ingericht, dat de mensen er veel comfort vinden. Maar op een ijstong dicht bij de ge bouwen kamperen in de openlucht enige tien tallen huskies. De mensen zijn dol op hen. De pinguins echter, die in de buurt een kolonie hebben, schrikken wel eens, als de ruigharige honden hun levenslust botvieren met luid ge blaf en dolle sprongen. Als u denkt, een hond te kunnen houden door zo af en toe voor een* paar kwartjes benen bij de slager of honde brood in de winkel op de hoek te kopen, moet u nog heel wat leren en afleren, alvorens u een of meer huskies kunt houden. Dit onder vond Jack Walsh, die enige jaren achtereen „hondenbaas" was, eerst op Heard Island, la ter op het station Hawson. Hij weet over die honden veel te vertellen. Jack is geen Eskimo. Hij is een pur-sang En gelsman, geboren en getogen in het Londenst voorstadje Plumstead. In zijn jeugd speelde hij wel eens met honden. Hij las de avonturen var. Shackleton en andere poolvorsers. Hij diende bijna vijf jaar bij de Royal Air Force en ging na de oorlog naar Australië. Toen was hij al betrekkelijk dicht bij de antarctische sneeuw en ijsgebieden. Hij kreeg een betrekking op Heard Island en werd later overgeplaatst naar Mawson. Daar, in de zuidpoolgebieden, leerde hij de huskies kennen en van ze houden. Daar werd hij „hondenbaas". Je moet zegt Jack terecht van honden houden om een goede baas van ze te kunnen zijn. ZO MOET HET VRIENDELIJK en toch streng moet je tegen de huskies zijn (vertelde Jack). Zodra de welp- jes hun ogen openden, ging ik dagelijks naar ze toe en haalde ik ze aan. Wie dit verzuimt, krijgt schuwe, moeilijk handelbare honden. Ook de volwassen honden bezocht ik dage lijks, zodat ze mij goed leerden kennen en wis ten hoe ik ben en wat ik verwachtte. Je moet met de huskies stoeien in de vrije tijd, maar streng zijn, als ze werken. Dan weten ze heel gauw, waar het om gaat en hoe de spelregels Op het eerste gezicht lijkt een husky op een flink uit de kluiten gewassen kees hond. Inderdaad zijn beide rassen ver want, waar er zijn ook verschillen, die toe te schrijven zijn aan het wolvebloed, dat in flinke hoeveelheid in de aderen der huskies stroomt en dat de oorzaak is van enige uitstekende eigenschappen dezer dieren. zijn. Alle huskies zijn intelligent. De meer dan middelmatig intelligente dieren worden de lei ders der slede-teams. Toen ze 12 a 18 maanden oud waren, begon ik tnet de training. Ik leerde ze reageren op eenvoudige bevelen en hand gebaren. Al het andere leerden ze niet van de baas, maar van de oudere honden. De team makkers waren hun leermeesters en voorgan gers. Opmerkelijk was het om te zien, hoe de husky blijvende vriendschap of vijandschap met zijn soortgenoten ontwikkelde. Phil en Harbottle bijvoorbeeld waren een toonbeeld van honden- vriendschap. Phil was rustig en had (zoals Jack het uitdrukte) een „negatieve persoonlijkheid". Harbottle echter was een ware haantje-de- voorste. Phil was nooit gelukkig, als Harbottle niet in de buurt was. Harbottle vocht om Phil te verdedigen en effende het pad voor Phill in de soms wel eens rauwe husky-gemeenschap. George en Binder daarentegen waren vijanden van nature. Niettemin werkten zij steeds uit stekend samen, als het team zijn sledetaak verrichtte. George en Binder bewaarden him ruzies om de rustige uren wat levendiger te maken. Beide honden waren groot, leidersfigu ren en krachtige persoonlijkheden. Het was dus onvermijdelijk, dat ze elkaar zo nu en dan in de haren vlogen. De gevechten van George en Binder waren, als alle husky-gevechten, wild, fel, hard en op windend. Alle andere honden mengden zich in de strijd of stonden als fanatieke supporters aan de kant van het strijdperk. Wie zich in zo'n veldslag mengt, is, kort gezegd, een dom me man. In de regel bijten huskies de mensen niet, maar als zij vechten, hebben zij slechts een doel: Vastbijten en vasthouden. Is er toe vallig een mensehand in de buurt, tja, dan heeft die hand een kwade kans om in een uiterst pijnlijke berenklem (lees: husky-kaken) te komen. En dat is voor de eigenaar van die hand allesbehalve een pretje! Wil men de vechtersbazen scheiden, dan kan men dit doen door ze bij de staarten weg te trekken en ze niet in eikaars nabijheid te laten komen al vorens ze goed en degelijk afgekoeld zijn. WAT ETEN ZE? JACK WALSH zorgde goed voor zijn honden. Dit betekende, dat hij deugdelijke, stevige maaltijden moest „bereiden". Hij beschikte over gevitaminiseerd hondenvoer in blik (aan gevoerd uit Australië), maar dat was vond hij niet ideaal. Niets is zo goed voor een husky als rauw, rood vlees! Pas als ze enige tijd uitsluitend hebben geleefd op robbevlees, komen de huskies in prima conditie en krijgen hun vachten de mooie glans, die iedere hon denliefhebber zo graag ziet In de zomertijd was het niet moeilijk om rob ben te vangen, maar 's-winters waren deze dieren schaars. Toch was juist in de winter maanden „zeehondeblubber" (vet) noodzake lijk. Kijk zei Jack dat is nou het goede wintervoer! Hij toonde ons een stuk gele blubber, dat zoetachtig rook en stevig was als rubber. In de zomer gaf ik mijn huskies vlees. Ongeveer l»/« pond per dag. Zo af en toe nog wat ander voer. Maar 's-winters kregen ze blubber. Dat is nodig om ze fit te houden bij temperaturen van 40 tot 50 graden onder nul. Een probleem was het niet, want de zuidpool gebieden zijn een grote ijskast. Wij bewaarden het 's-zomers „gevangen" vlees in gaten in het ijs De huskies woonden, als zij niet werkten, op een gletschertong, die in zee uitmondde. Koud? Het mocht wat. Hun vachten zijn op de koude berekend. Alleen hun neuzen zijn kwetsbaar, maar die borgen zij weg in hun achterpoot. Op Heard Island regende het wel eens. Daarom gaven we de honden daar hokken. Regen is slecht voor een husky. Op Mawson regende het vrijwel niet. Dus geen hokken! De mensen zorgden goed voor de honden. Zij praatten en stoeiden met hen. Maar omgekeerd bleek daar in die blanke eenzaamheid, hoe goede kameraden de huskies zijn voor de men sen. Zij zijn goede vrienden met hun baas. Maar nooit onderdanig. Slaafsheid is er bij hen niet bij. Ook daarom zijn huskies zo aardig! VERDWIJNEN ZE? MISSCHIEN zal de husky in komende jaren als „pooltrekdier" uit de poolstreken verdwij nen. Immers, meer en meer gaat men daar ge bruik maken van mechanisatie tractie. Dan zal het Eskimo-woord, dat de mensen sterven, als de honden geen voer krijgen, niet langer opgaan. Wat huskies kunnen presteren, vraagt u? Een voorbeeld. Een paar jaar geleden maak te een team een tocht van bijna 1000 kilome ter van Mawson naar de Edward VIII Golf en terug. Misschien was het een der laatste grote husky-prestaties, maar de honden smaakten toch maar de voldoening, dat ze kort nadien een slede ruim 100 km. moesten trekken om een defect geraakte sneeuwmobiel van nieuwe onderdelen te kunnen voorzien. Het zou jam mer zijn, als de husky uit het poollandschap zou verdwijnen! Jack Walsh vertoeft niet meer in Antarctica. Maar waar hij ook is, steeds denkt hij aan zijn trouwe huskies. Van elk hunner heeft hij een foto: van Phil en Harbottle, van George en Binder, van Heck, van Butch, van Herbie, van Tweedledee en Tweedledum, van Blondie (prachtige crèmekleurig exemplaar) en van Dina. Ja, die Dina! Zij was de enig® over levende van een nest van zes welpen, die bin nendrongen in de dynamietbewaarplaats en verscheidene staafjes van die levensgevaarlijke stof verslonden. Waaruit blijkt, dat jonge hus kies verre van bang, maar wel minder intel ligent dan de oudere dieren zijn. Boven: Alison en haar twee jongen genie ten van de zonneschijn vlak voor hun „woning" op de rotsachtige bo dem boven haven van Mawson. Midden: Binder en George, twee poolhon- den, op weg naar Mawson (Zuid pool). Ze hebben juist een gevecht achter de rug! Onder: Onvermoeibaar doen de Eskimo honden, de taaiste dieren op aarde, him plicht in ijs en sneeuw.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6