\zm UIT SCHADUW VAN VOORGANGER Verdeling kiesmanstemmen in de V.S. LYNDON B. JOHNSON: GOLDWATER exit NEDERLANDSE POLITICI BLIJ MET JOHNSONS OVERWINNING 10 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA Terwijl president Johnson toekijkt, krijgt lady Bird een afscheidskus van de minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en applaudisseerden Dillon (min. van financiën), MacNamara (defensie) en Freedman (landbouw). Het echtpaar Johnson verliet het Witte Huis om naar Texas te vertrekken, waar het de uitslagen heeft afge wacht. Lyndon baines johnson heeft in het ene jaar, dat hij nu pre sident is, al een indrukwekkende reeks persoonlijke successen behaald. Sinds hij in november 1963 na de moord op Kennedy in het Witte Huis trok, heeft hij het ontstane machts vacuüm snel weten op te vullen, zijn eigen partij volledig onder controle gebracht, in het congres het wets ontwerp op de burgerrechten, de be lastingverlaging en het programma tegen de armoede erdoor gedreven en bij dat alles nog het vertrouwen van brede lagen van de bevolking gewonnen,die afwijzend tegenover zijn voorganger stonden. Voor de presidentsverkiezing had Johnson zich^awy vergèkerd, In zijn eersté ambtstijd is Johnson ook vólkomen uit de schaduw van Kennedy naar voren getreden, waar in hij drie jaar lang als vice-presi dent had verkeerd. Hoe zeer hij ook voor, continuïteit van de Amerikaan se politiek gezorgd heeft, hij heeft zich toch ook bewust en duidelijk losgemaakt van de sfeer van zijn voorganger, met wie hij in afkomst, opleiding en aard nauwelijks iets gemeen had. Johnsons politieke carrière is in feite bepaald door president Roose velt, die al heel vroeg diens onge wone kwaliteiten ontdekte, hem op 26-jarige leeftijdde leiding van het bureau voor jeugdzaken in Texas toevertrouwde en in de oorlog als afgezant naar Australië en Nieuw- Zeeland stuurde. Johson noemde Roosevelt later „mijn tweede vader". Lyndon Johnson is geen miljonairs- zoon en heeft ook niet aan de Har- vard-universiteit gestudeerd. Als kind poetste hij in een kapperszaak de schoenen van de klanten. Hij is liftbediende en tractorbestuurder ge weest, bordenwasser en kelner. Hij heeft in de wegenbouw gewerkt en als werkstudent, om zijn onderwij zersopleiding te bekostigen. Nu nog toont hij met een mengeling van trots en bescheidenheid aan de rand van zijn landgoed in Texas het kleine houten huis, waarin hij op 27 augus tus 1908 geboren werd. HUBERT HUMPHREY vurig idealist als vice-president ÏIUBERT HORATIO HUMPHREY, de nieuwe vice-president, is een oud vriend van president Johnson. Beide politici werden in 1948 voor de eerste maal in de senaat gekozen en maakten daar snel carrière. Toen hij nog fractievoorzitter was won Johnson vaak het advies in van Humphrey, die echter in tempera ment en karakter sterk van de pre sident verschilt. Terwijl Johnson sterk is in, het bemiddelen, heeft Humphrey ondanks zijn 53 jaar nog altijd iets van een vurig idealist, die geen strijd schuwt en zich graag in felle discussies stort. Toen'Johnson in augustus tijdens de. democratische partijconventie na lang aarzelen be sloot, zijn partij de kandidatuur van Humphrey voor het vice-president- schap voor te stellen, koos hij daar mee een politicus, die alle eigen schappen bezit om in geval van nood de verplichtingen van president op zich te kunnen nemen. Humphrey heeft voor het vice- presidentschap een schat van erva ringen opgedaan. Hij heeft een uni versitaire opleiding in de politieke wetenschappen gehad, is vertrouwd met de gang van zaken in de Ame rikaanse gemeenten door zijn tijd als burgemeester van Minneapolis, (1945-1948), kent de leden, sfeer en werkwijze van het congres door zijn langdurig lidmaatschap van de se naat, heeft zich veel met kwesties van buitenlandse politiek bezigge houden, tal van reizen naar het bui tenland gemaakt en is een deskün- dige op het gecompliceerde terrein van de' ontwapening. In 1960 voerde hij een krachtige campagne om -tot democratisch kan didaat voor het presidentschap te worden aangewezen. Hij werd ech ter al spoedig voorbijgestreefd döör Kennedy, die toen senator voor Mas sachusetts was. Humphrey heeft zich een goede reputatie als politiek lei der verworven. Hij. staat bekend als troüw' TbpfKÏgeAoórtvann'afbeiders .en boeren. fiiitriphrey, die' óp 27 riiei 1911 als zoon van een apotheker te Wallace in Züid-Dakota geboren werd, is met zijn grote en enigszins gezette ver schijning al jaren een van de mar kantste figuren in Washington.. Men ziet hem bijna altijd met een lach op het gelaat, in, een goed humeur en steeds optimistisch. Hij is getrouwd en heeft vier kinderen: drie zoons en een dochter. ZELDEN ZAL er in de Verenigde Staten zo'n omstreden kandidaat voor het presidentschap zijn geweest als de 55-jarige republikeinse sena tor Barry Morris Goldwater uit Phoenix in de staat Arizona. Repu blikeinse vrienden noemden hem de afgelopen maanden een bekwaam politiek leider, een moedig en recht schapen man, die wanneer hij geko zen zou worden „in de gehele we reld de vlam van vertrouwen en vrijheid zou aanwakkeren". Zijn te genstanders daarentegen konden geen goed woord over hem zeggen. Zij beschouwden hem als uiterst ra dicaal, iemand die snel zijn vinger aan de nucleaire trekker zou bren gen, een man die zichzelf voortdu rend tegenspreekt, die niet nadenkt voor hij in het openbaar iets zegt, en tenslotte als een politicus die Amerika niet vóóruit maar achter uit, naar de pionierstijd van de acht tiende of negentiende eeuw zou wil len leiden. Goldwater had het voor een groot deel aan zichzelf te wijten, dat zo veel van zijn partijgenóten en een belangrijk deel van de republikeinse pers zich van hem afwendden. Zó- WAT ZIJN DE DEMOCRATEN EN REPUBLIKEINEN IN DE VER ST? De democratische kandidaat voor het vice-presidentschap, Hubert Hum- prey, vertrouwt zijn stembiljet toe aan de stembus in het stadhuis van Marysville (Minnesota). De Democratische Par tij v\«rd in 1824 opge richt om de rechten v.d. diverse staten in stand te houden. De Republikeinse Fbr. tij werd in18Mcpge. ncht omeengroterefe. Jerale macht te bereiken. |l<3fe ''Tiet verschil tussen Democraten en RepuUijeinen staatniet voor altijd vastHet ver andert met de tijd en bij gebrek aan een vastom. lijnd eigen partijprogram ma is het een wedstrijd van wisselende ideëèn en theorieën. Beide par. tijen "verkopen"geen politieke overtuiging ma een verschillend re geringsprogramma!!! US De Democratische par tij heeft een historische naam. het betekentech ternietdatdeRepubIL keinse partij on.de. mocratisch zou zijn. Het embleem van de r] Democraten isdeezel ddtvandeRepublikei. nen is de olifant derlijke groepsbelangen voor. frflï 't helpt en't is lekker RED BAND- ROOSENDAAL Advertenlie) wel door zijn uitlatingen voor en tijdens de verkiezingscampagne als zijn houding in de senaat heeft hij hen afgeschrokken. Zo zou Gold- water het arme deel van de Ameri kaanse bevolking eens als „mensen van geringe intelligentie en ijver" hebben betiteld en stemde hij in de senaat vrijwel steeds tegen alle wets voorstellen, die voor een brede be volkingslaag sociale verbeteringen brachten. Door velen werd dan ook niet zonder reden gevreesd, dat hij in geval van zijn verkiezing tot pre sident de klok terug zou zetten. Goldwater trok ook ten strijde tegen vrijwel alles, wat tot een ontspan ning tussen Oost en West kon bij dragen. Gezegd werd, dat hij geen ontspanning maar verscherping van de koude oorlog zou wensen. Lyndon Baines Johnson en zijn echtgenote Lady Bird, die opnieuw het Witte Huis in Washington zullen bewonen. Onderstaand een lijst van het aantal kiesmanstemmen per staat en de verdeling van de stemmen zoals die door het college van kiesmannen werden uitgebracht in 1960. In de laatste kolom (stemmenverdeling kies mannen in 1964) zijn de resultaten van vandaag inge vuld. Deze kunnen, als bekend, bij de formele stem ming van het kiescollege in december nog een lichte wijziging ondergaan, wanneer namelijk voor de demo craten gekozen kiesmannen naar de republikeinen om zwaaien of omgekeerd, maar dit komt slechts zelden voor en heeft in de regel geen invloed op de feitelijke uitslag. Vier jaar geleden kreeg senator Harry Byrd, een democraat uit Virginia, 15 kiesmanstemmen, name lijk 6 van democratische kiesmannen uit Alabama, 8 van democratische kiesmannen uit Mississippi en 1 van een republikeinse, kiesman uit Oklahoma, die niet op Nixon wilde stémrrien. Er dient nog op te worden gewezen, dat het totale aantal kiesmanstemmen en de verdeling ervan over de diverse staten in vergelijking met 1960 is gewijzigd. Minister-president Marijnen zei vanmorgen naar aan leiding van de overweldigende meerderheid voor pre sident Johnson, het Amerikaanse volk, zowel als het Nederlandse volk, geluk te wensen met deze overwin ning. Hij zei, dat Johnson de bewondering van de hele wereld verdient voor de wijze waarop hij het presidentschap van wijlen president Kennedy overnam. Tijdens de Amerikaanse landbouwtentoonstelling in Amsterdam zei Johnson onder meer, dait de Atlanti sche gemeenschap berust op het fundament van on derlinge banden, aspiraties en waarden. Zijns inziens moet de weg naar de vrede met alle middelen worden bevorderd, stap voor stap en jaar na jaar. Dit, aldus de heer Marijnen, getuigt van de grote werkelijkheidszin van een man, die bedachtzaamheid paart aan vastbeslotenheid. Nederlandse politieke leiders zijn zeer verheugd over Johnsons overwinning. De heer Schmelzer, fractie voorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, zei van morgen niet verrast te zijn, omdat hij vertrouwen had in het gezonde verstand van het Amerikaanse volk. Johnsons overwinning is zijns inziens van grote posi tieve betekenis voor de vrije wereld. De heer Vondeling, socialistisch oppositieleider in de Tweede Kamer vond, dat de geweldige en door hem toegejuichte democratische'overwinning toch nog vol doende ruimte zal laten voor gezonde oppositie. Zulks gezien de structuur van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en van de Senaat. Kiesman stemmen Kiemannen in Kiesmannen in Kennedy Nixon Johnson Goldw. Alabama 10 5') Alaska 3 3 3 Arizona 5 4 Arkansas 6 8 6 Californië 40 32 40 Colorado 6 6 6 Connecticut 8 8 8 Delaware 3 3 3 Florida 14 14 Georgia 12 12 Hawaii 4 3 4 Idaho 4 4 4 Illinois f 1 26 27 26 Indiana 13 13 13 Iowa 9 10 9 Kansas 7 8 7 Kentucky 9 10 9 Louisiana 10 10 Maine 4 5 4 Maryland 10 9 10 Massachusetts 14 16 14 Michigan 21 20 21 Minnesota 10 11 10 Mississippi 7 Missouri 12 13 12 Montana 4 4 4 Nebraska 5 6 5 Nevada 3 3 3 New Hampshire 4 4 4 New Jersey 17 16 17 New York 43 45 43 Nieuw-Mexico 4 4 4 Noord-Carolina 13 14 13 Noord-Dakota 4 4 4 Ohio 26 25 26 Oklahoma 8 7*) 8 Oregon 6 6 6 Pennsylvania 29 32 29 Rhode Island 4 4 4 Tennessee 11 11 11 Texas 25 24 25 Utah 4 4 4 Vermont 3 3 3 Virginia 12 12 12 Washington 9 9 9 West Virginia 7 8 7 Wisconsin 12 12 12 Wyoming 3 3 3 Zuid-Carolina 8 8 Zuid-Dakota 4 4 4 District Columbia 3 3 538 303 219 486 President Johnson volgt hier met zijn dochters Luci en Lynda de verkiezingsuitslagen van drie verschillende televisie stations.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9