als het om sparen gaat LEIDSE EXPEDITEUR GEBRUIKTE op verzoek verdaagd KRUIP-AUTO ALS „ECHTE WAGEN" WITTE KRUIS Proces-Leibbrand BIOSCOPUN TE LEI DEM TEXEL KREEG NIEUWE REDDINGBOOT ALLEEN EEN WETENSCHAPPELIJK BEPROEFDE KOMBINATIE NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht (Advertentie) VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Snoekduik was zijn redding „Als ik niet over de heg heen een duik in m'n tuin had genomen, zou ik hier hoogstwaarschijnlijk niet gestaan hebben", zo verklaarde een inwoner van De Kaag in de zaak tegen een 34-jarige vertegenwoordiger, die een dorpsgenoot van gedaagde bleek te zijn. Uit 't onderzoek ter zitting kwart naar voren, dat verdachte op 21 joni j.l. op de Julianaweg ter plaatse in zijn auto was gestapt en vol gas ra kelines langs de heg was gereden terwijl genoemde getuige een repa ratie aan zijn tuinhekje stond te ver richten. Diens buurman, als getuige gehoord, beaamde met nadruk: „Als hij geen duik had genomen zou hij vast en zeker door verdachtes auto gegrepen zijn want de wielsporen liepen pal langs de heg". De vertegenwoordiger ontkende pertinent, dat hij rakelings langs de heg was gestoven en gevaar voor getuige had opgeleverd. „Ik reed met een matige snelheid weg en de ruimte tussen mijn auto en de heg bedroeg minstens 60 centimeter zodat er voor getuige geen enkel gevaar voor een aanrijding bestond", zo verzekerde hij de kantonrechter, mr. W. de Ko ning. Er van uitgaande, dat bedde getui gen onder ede geen valse verklaring hadden afgelegd, achtte de officier, mr. N. J. Out het wettig en overtui gend bewijs geleverd, dat verdachte uitermate roekeloos had gereden. Ter correctie eiste hij dan ook naast een boete van 100.- subs. 20 dagen de onvoorwaardelijke ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd-van 1 jaar. Ook tijdens zijn laatste woord ont kende verdachte het hem ten laste gelegde feit. Hoewel ook de kanton rechter een en ander duidelijk be wezen achtte wilde hij ditmaal nog wel van de intrekking van verdach tes rijbevoegdheid afzien. De geld boete vond hij echter nog wat te mild en bepaalde zijn vonnis daarom op 150.- boete subs. 30 dagen. De films in de week van 29 okt. tot 4 nov. zijn dooi de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Mondo Cane (volw.). Dagelijks: 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45 7 00 en 9.15 uur. Vanaf vrijdag 2.30 uur: Sjors van de rebellenclub (al.) Lido: Mensen van Morgen (18 j.) Prol. Amsterdam (a.l.) prol. Dagelijks 2 30, 7 15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Wie past er op de winkel (a.l.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Studio: Marnie (volw.) geprol. Dagelijks- 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: De rose panter (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: do. t.e.m. zo.: Ivanhoe (14 j.). ma. t.e.m. wo.: Cairo (18 jr.) Dagelijks; 2.30, 7 15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Al zeven bonnen Een 30-jarige kantoorbediende uit Utrecht werd met zijn motorrijwiel op de Rijnsburgerweg aangehouden omdat hij de maximum-snelheid met niet minder dan 25 km/u had over schreden. Bij zijn aanhouding kwam tevens aan het licht, dat hij geen rijbewijs bezat, welk feit dus even eens met een proces-verbaal werd „gehonoreerd". Eerst later kwam eveneens aan het licht, dat de kan toorbediende al zeven maal eerder was veroordeeld wegens het rijden zonder rijbewijs en dus niet bepaald het nodige respect voor de wet aan de dag had gelegd. Prompt werd dan ook zijn motorrijwiel in beslag ge nomen. Ter zitting liet hij verstek gaan Tot zijn verdediging zou hij toch niets aangevoerd kunnen hebben. In zijn requisitoir laakte de- officier kort maar krachtig verdachtes klaarblij kelijke minachting voor de wet en de reeds tegen hem uitgesproken von nissen. Daar een geldboete verdach te blijkbaar niet deerde, eiste hij nu naast een boete van totaal 100.- subs. 20 dagen eveneens de verbeurd verklaring van het in beslaggenomen motorrijwieL De kantonrechter ging zowel met de geldboete als de inbeslagname volkomen akkoord en veroordeelde verdachte bij verstek dienovereen komstig. Veel te snel Hoewel er op het autootje waarmee een 50-jarige expediteur uit Leiden rondreed het bekende bordje prijkte waarop staat aangeduid, dat 't voer tuig slechts een maximale snelheid van 20 km/u kan halen en de be stuurder derhalve geen rijbewijs be hoeft te hebben reed de expedi teur met een vaartje van 50 km/u door de Leidse straten. Hij kreeg dan ook een proces-verbaal „wegens het besturen van een vierwielig motor voertuig zonder hiertoe de nodige rijbevoegdheid te bezitten". Ook de expediteur had waarschijnlijk geen excuus aan te voeren en liet verstek gaan. Daar die onderhavige overtreding nogal eens door weggebruikers wordt begaan met alle gevaren van dien eiste de officier ter preventie een boete van 50.- subs. 10 dagen. In zijn vonniswijzing legde de kan tonrechter er de nadruk op, dat in dit GENIE VERVANGT VEERBAAS In 't in het Noordwest-Overijsselse dorp Belt-Schutsloot werd tot dusver het verkeer over de oude scheep vaartweg naar Friesland onderhou den door een pontje, dat elk jaar ver pacht werd. De pachter heeft echter de bediening opgezegd en de opge roepen sollicitanten stelden zulke financiële ei6en dat deze voor het gemeentebestuur van Wanneperveen niet aanvaardbaar waren. De burge meester, de heer Van der Wolf, heeft nu de hulp van de genie ingeroepen voor de bouw van een noodbrug met voldoende doorvaarthoogte over de scheepvaartweg. Vandaag zijn 25 manschappen van de genie uit Weesp met materiaal in Schutsloot gearri veerd en daar inmiddels met de bouw van de noodbrug begonnen. De brug zal woensdagavond gereed ko- geval van een opzettelijke wetsont duiking sprake was en verdachte te vens blijk had gegeven weinig of geen verantwoordelijkheidsgevoel te be zitten. Hij vond de geëiste boete dan ook ruimschoots te laag en vonniste de expediteur bij verstek met 75.- boete s-ubs. 15 dagen. Gaspedaal in plaats -van rem „Ik wist echt niet meer wat ik deed", was de enige reden, die een 39,-jarige automobiliste uit Noordwijk voor haar overtreding kon aanvoe ren. Uit het onderzoek kwam naar voren, dat zij een nogal schadelijke stunt had uitgehaald. Na bij 'n kruis punt op de Leidsweg te Voorschoten even te hebben gestopt om voorrang te verlenen trok zij haar auto weer o] om op hetzelfde moment tot de ontdekking te komen, dat er nog een auto naderde en voorrang moest wor den gegeven. Dat zij inderdaad niet meer wist wat zij deed, bleek wel uit het feit, dat zij op het gaspedaal trapte, het stuur „omgooide" en met een flinke snelheid pardoes tegen een lichtmast opvloog. De botsing leverde uiter aard nogal wat materiële schade op. Bovendien zal de in paniek geraakte automobiliste ingevolge het vonnis, dat haar werd opgelegd, nog 60.- boete moeten neertellen. Een rechtbank in Stuttgart heeft het proces tegen de ATestduitse ver- keersdeskundige professor Kurt Leibbrand voor onbepaalde tijd ver daagd. Hij staat voor de tweede maal terecht op beschuldiging van moord op 22 Italiaanse arbeiders tijdens de oorlog. Om het uitstel is verzocht door de verdediger, dr. Hans Laternser, die gelijktijdig in een ander proces als verdediger optreedt. Leibbrand, die lector aan de uni versiteit van Zürich is geweest en verkeersplannen voor verscheidene steden in West-Europa heeft opge steld, is twee jaar geleden bij zijn eerste proces vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. In Katwijk gebouwd Een schenker, die onbekend wenst te blijven, heeft de Koninklijke Noord-Zuidhollandse Reddingsmaat schappij een nieuwe strandredding- boot aangeboden. De boot, die ge bouwd is door de firma Taats te Kat wijk aan Zee, kost tenminste 100.000. Zij draagt de naam „Ida Mary". Het vaartuig zal in Cocksdorp op Texel worden gestationeerd ter ver vanging van de in 1936 in dienst ge stelde „Joan Hodshon" die in Am sterdam als reserve-schip dienst zal doen. Aeihprktankea DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen. .800 Nieuws. 8.15 Concilie journaal. 8.25 Ouvertureverv. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Lichte grammofoonmu- ziek. 10.00 Amusementsmuziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. 11.45 Novem ber: lichte grammofoonmuziek. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Deze week. 13.00 Nieuws 13.15 Klassieke en moderne gram mofoonmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Lichte grammofoonmuz. 14.25 Koorzang (gr.) 14.35 De man in de palmboom, hoorspel (herh. van 2-11- 1964). 15.35 Klavecimbelrecital: klas sieke muziek. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Vocaal en instrumentaal ensemble (opn.). 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Kinderliedjes. 17.45 Grammo foonmuziek. 17.55 Sportrubriek. 18.10 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 18.30 Sociaal perspektief, lezing. 1&.40 Stereofonische uitzending: Lichte orkestmuziek (gr.). 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radio krant. 19.30 Geestelijke liederen (gr.) 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Lichte grammofoonmuziek 20.10 Boe ren en Burgers in Buitenveen, hoor spel. 20.35 Samen uit Samen thuis: gevarieerd programma. 22.00 Natio naal orgelconcours voor amateurs: Kerkorgelconcert door de prijswin naars. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platennieuws. 23.30 Vers in het gehoor: voordracht en muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. MAAKT U VLOT WEER FIT! Verkoudheid? Koorts? Reumatische- of perio dieke pijnen? Witte Kruis poeders helpen vlug en goed. Het geheim schuilt in de speciale kombi- natie van uiterst werkzame bestanddelen. Weten schappelijk verantwoord. Witte Kruis poeders zijn: pij'nstillend, koortswerend, opwekkend. Ze bevatten géén salicylzuur dat vaak maag klachten veroorzaakt. Deze poeders zijn fan tastisch goed. Voor kinderen en volwassenen! (Advertentie) 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuz. 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huis houdelijke zaken, lezing. 11.15 Gram mofoonmuziek. 11.40 Een dagje uit met de biljartvereniging. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansorkest met zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Zang en piano. 14.00 Stereofonische uitzen ding: Viool en piano: klassieke mu ziek. 14.30 Lichte grammofoonmuz. 15.30 Radio Kamerorkest: moderne muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Van vier tot vijf, een radioprogramma in een Notedop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Anti Revo lutionaire Partij. Tot u spreekt: Mr. W. R. van der Sluis, sekretaris van de Anti Revolutionaire Partij. 18.30 Een vervolgverhaal van Suske en Wiske TelitfUi'mumboort C mdttschin1. 0 ntmm'Jimm- mn/inmlmnm ImiKtmm/iwrl- toormmmmsm- mwimmnmat mmmmsm ■t Licht orkest en zangsoliste. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Sportparade. 19.30 Van, voor en door amateurs. 20.00 Nieuws. 20.05 Verzoekprogram ma voor de militairen. 20.40 Woeden de welvaart, klankbeeld. (3e en laat ste deel). 21.45 Licht instrumentaal ensemble. 22.00 De gezusters Kunst, klankbeeld over kunst met grote en kleine k. 22.30 Nieuws. 22.40 Actua liteiten. 23.05 Stereofonische uitzen ding: Nieuwe grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE Nederland I KRO: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00-16.15 Voor de kleuters. 19.30 Zendtijd Socutera. NTS: 19.35 Agrarisch nieuws. 20.00 Journaal. KRO: Brandpunt. 20.45 Kijk op Kunst. NTS: 21.15 Oompjes droom, TV-spel. KRO: 22.55 Epiloog. NTS: 23.00—23.15 Journaal. Nederland n NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Studio III, show programma. AVRO: 20.50 Getrouwd, ongetrouwd, TV-spel. 21.15 AVRO's Televizier. 21.55-22.10 Wat zegt zo'n TV-Noordzee heden- en morgenavond WOENSDAG 4 NOVEMBER 18.30 Beaver knapt het op; pl.m. 18.58 Magoo; pl.m. 19.06 Les grands seigneurs (Ditmaal de vorst Mak- koko); pl.m. 19.23 Star for today („Harry zoekt zichzelf"), Pauze. 22.00 The Saint („De hebzuchtige scherprechter"); 23.00 Einde. DONDERDAG 5 NOVEMBER 18.30 Mr. Ed's compositie; pl.m. 18.59 Popeye the sailorman; pl.m. 19.07 Wist U dat (De zaadvor ming bij bloemen); pl.m. 19.23 Vic tory at sea. Pauze. 22.00 Kri- minal Museum („Vijf foto's"); 23.00 Einde. L n - 38 - „Wie ben je? Cardilew ben je niet, dat weet ik zeker," zei de inbreker. „Zo! Ken je Cardlew dus?" ..Ik probeer geen kraakje, ais ik niet precies van iedereen en allee goed op de hoogte ben". „Ik ben hier toevallig te gast en kom net uit mijn club. Wel een beetje laat, wat? Ik geloof, dat dit een bof je is voor mijnheer Cardliew en de inhoud van zijn brandkast. Ga in midden van de kamer staan." De man gehoorzaamde. Warwik nam hem goed op. Hij zag 'n kwaad aardig individu van middelbare ge stalte met een aan opium verslaafd uiterlijk. „Hm. 'n verstand van lager orde, wat? bromde hij voor zich heen. „Nou wat ben je van plan met mij uit te voeren?" „Och, de politie erbij halen, dunkt me." Warwik voelde zich op zijn gemak. Mocht iemand in huis hem horen, of mocht Cardlew beneden komen, dan kon Warwik immers zeggen, dat hij voorbijkwam en eigenaardige licht flitsen door de ramen zag, voor on derzoek naar binnen gegaan, had hij de man bij de brandkast betrapt. „Ais je me aan de politie overle vert, zullen mijn kameraden wel met je afrekenen." „Alstublieft geen dreigementen! Dart klinkt al te dwaas! Waarom ver dien jij je brood met op een eerlij ke manier man?" „Dat kunnen deftige lui gemak kelijk zeggen." „Nou nog brutaal worden ook?" „Nou, doe me eens wat!" zed de ander uitdagend. „Wil je zo graag de kast in, man netje? Ga daar op die stoel zitten." De inbreker ging zitten. Warwik liep langs hem heen en weer als dacht hij na over wat hij doen zou. Langzaam aan kwam hij nader, Hij liet zijn pistool een eindje zakken. Terwijl hij zich omdraaide stond hij een ogenblik met zijn rug naar de inbreker toe. Met een sprong was de kerel bij hém, rukte hem het pistool uit de hand en zei grimmig, terwijl hij een paar passen achter uit ging: „Geen woord, of ik pomp je vol lood, arme deftige meneer!! Wou jij me aan de dienders over leveren, hè?" Een uitdrukking van ontzetting scheen het gelaat van Warwik te verstarren.. „Ik ga de kamer en het huis hier uit," zei de inbreker. „En jij blijft hier netjes vijf minuten rustig zit ten. Begrepen? Daarna kun je zo veel lawaai maken, als je maar wilt. Maar ais je iets anders probeert Hij zweeg veelbetekenend. War wik scheen te huiveren. „Ga daar zitten!" Het was een kort bevel en War wik gehoorzaamde terstond. De in breker liep met het pistool op John gericht, Vlug naar de deur, draaide het licht uit en verdween. Warwik wachtte een völle minuut lang en begon te grinneken. HU haastte zich door 't vertrek naar de brand kast en bleef daar staan luisteren. „Die kerel denkt natuurlijk, dat hij heel handig ontsnapt is! Ik had het precies zo van hem verwacht, wat? En hij was zo vriendelijk die kast vast voor mij open te maken. Ik hoef zelfs niet aan dat malle slot te draaien, wat?Ik neem, wat ik nodig heb en verdwijn! Die is goed!" Oneerlijkheid onder dieven Warwik hield zijn handschoenen aan, toen hij in de brandkast bezig was, niet om dat hij bang was ge snapt te worden, maar omdat hij in geen geval vingerafdrukken wilde achterlaten. Je kon nooit weten! Het viel hem niet moeilijk het laatje te openen en er het pakje papieren, diat Pekiingham aan zijn vermogen moest helpen, uit te ha len. Hij stak de papieren in zijn binnenzak, knipte zijn lichtje aan en keek rond. Daar lag het geld nog, door die inbreker uit de kast gestolen en de juwelen ernaast. Warwik vond, diat hij dat alles ook mee moest nemen, om de inbraak des te „echter" te doen voorko men. Nairn hij de papieren alleen weg, dan zou Cardlew misschien vermoedens kunnen krijgen, die hem op het rechte spoor konden voeren. Daarom stak hij geld en juwelen in zijn zakken, duwde de brandkast dicht en bleef weer even staan luisteren. Maar géén enkel ge luid verried, dat er iemand in huis wakker was. Hij ging de gang in, sloop de huis kamer door en begaf zich vlug, maar omzichtig naar de glazen deur der serre. Over de ballustrade heen liet hij zich met een sprongetje in het dikke gras valllen. Hij sloop naar een bosje en bleef daar even staan om zijn jaskraag op te zetten. Hij wist dat het nu on- veer twee uur in de nacht was. Als hij eenmaal opstraat was viel er niets meer te vrezen. Kwam hij een bekende tegen, dan zou deze denken, dat John Warwik van een gezellig fuifje rnet goede vrienden naar huls terugkeerde. Iedereen wist, dat Warwik graag gro te wandelingen maakte om zichzelf in goede conditie te hóuden. Hij voelde of hét pakje nog goed in zijn zak zat, greep zijn stok ste vig beet en wilde over het grasveld heen naar een donker plekje lopen, waar hij ongemerkt de straat kon op gaan. Maar bij het omdraaien voelde hij de aanwezigheid van een mense lijk wezen. En op hetzelfde ogenblik werd er een koud voorwerp achter in zijn nek gedrukt, wat door John Warwik dadelijk harkend werd als de loop van een revolver. Een ogen blik stond zijn hart stil. Had een politieagent hem misschien het huis van Cardlew zien verlaten? Zou hij gearresteerd worden? Was zijn loop baan als gemtleman-boef reeds ten einde?" „Omhoog je handen", hoorde hij schor in zijn oor fluisteren. John Warwik stak de handen om hoog. Er zat niets anders voor hem op. Er kwam een tweede man naar hem toe. Het was stikdonker en slechts nu en dan viel een lichtstraal van een straatlantaarn tussen het gebladerde door en daarbij kon War wik zien, dat de man, die voor hem stond, geen uniform droeg. (Wordt vervol,.'

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2