Wettelijke Regeling voor woonwagenkampen Wat doet een kok bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN NRKM sceptisch tegenover de argumenten van vakcentralen Hebt u in die kok ergens uzelf herkend WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 (P. G. van Rijsbergen, walsenpmbouwer) Koningin Elizabeth leest bij de opening van het Engelse parlement de troonrede, waarin het programma van de regering Wilson wordt afge spiegeld. Scheepskok van Rijsbergen probeerde een briefje naar Hoogovens omdat hij over het werk daar al veel plezierige dingen had gehoord en omdat hij een huis wilde. Ook al die mogelijkheden bij Hoogovens trokken hem aan. Dat huis kreeg hij al een jaar eerder dan hem was be loofd. En als u hem zelf nu eens naar het werk vroeg. „Meegevallen. Reusachtig meegevallen. In het begin was ik bang in de massa te verdwijnen. Maar de ploeg is klein. En prettig. De overgang van water naar wal was wel erg groot. Maar dat is nu over. Ik heb m'n draai gevonden, goed werk, veel vrije tijd met de ploegendienst. Goed loon ook. Best loon zelfs." Aldus kok van Rijsbergen. En aldus de meeste Hoogovenaren die vroeger totaal ander werk deden. Ze hebben gewaagd èn gewonnen. De gemeenten zijn verplicht een openbaar kamp voor woonwagenbe woners te onderhouden waar plaats moet zijn voor 40 tot 80 woonwagens. Op deze kampplaats moet 'n kamp gebouw en enige lokalen voor on derwijs komen. Wel kunnen de ge meenten besluiten met goedkeu ring van de kroon gezamenlijk 'n regionaal woonwagenkamp op te richten. Dit wordt buiten de grote steden aanbevolen. Deze verplichting is neergelegd in een nieuwe woonwagenwet, welke de minister van maatschappelijk werk, bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het hoofddoel van deze nieuwe wet is de aanpassing van de woonwagen bewoners aan de gevestigde samenle ving, en de nadruk valt dan ook op het maatschappelijk belang van de woonwagenbevolking. Om dit te be reiken zullen woonwagenkampen Koekoek van laster beschuldigd De heer M. Faber in Den Haag, die op 24 juli jl. op staande voet is ontslagen als secretaris-administra teur van de Boerenpartij, heeft bij de officier van Justitie te Arnhem s een aanklacht wegens laster inge diend tegen de voorzitter van die partij, de heer H. Koekoek uit Ben- nekom. Zijn bezwaren gaan tegen 'n drie tal publikaties in het blad „De vrije boer", die volgens hem door de heer Koekoek zijn geschreven. In 't num mer van 10 oktober jl. stond, dat de heer Faber in dienst zou staan van de heer Voortman (die onlangs een „nationale boerenbond" heeft opge richt) en deze met achtergehouden ledenlijsten van de Boerenpartij zou helpen tegen de heer Koekoek. In hetzelfde nummer werd gesuggereerd dat de heer Faber zich aan het schrij ven van een anonieme brief zou heb ben schuldig gemaakt en in 't num mer van 24 oktober werd hem op nieuw het achterhouden van stuk ken verweten. GEBREKKIG NEDERLANDS Dit alles is volgens de heer Faber laster. Hij heeft de officier van Jus titie een verklaring toegezonden van de werkgever waar hij wel in dienst is en hem meegedeeld dat op 24 juli de datum van zijn ontslag de postbus ter beschikking stond van de heer Koekoek, zodat aan de Boeren partij gerichte brieven of stukken hem toen niet meer konden bereiken. Briefschrijvers, die in die 3 maan den tussen 24 juli en 24 oktober geen antwoord kregen, moeten dit dus niet bij hem, maar bij de heer Koe koek zoeken. „Feit is", zo schrijft de heer Faber aan de officier van Justitie, „dat de heer Koekoek bijzonder weinig zorg aan zijn administratie besteedt en niet dan bij hoge uitzondering brie ven, die hem worden toegezonden, beantwoordt. Zijn gebrekkige ken nis van de Nederlandse taal kan hier nauwelijks als een verontschuldiging gelden." Zoals bekend heeft ook de heer Voortman bij de officier van Justitie te Arnhem een aanklacht tegen de heer Koekoek ingediend, terwijl de heer Faber bij de Kantonrechter in Den Haag in verzet is gekomen te gen zijn ontslag. niet meer in uithoeken van de ge meenten ingericht mogen worden. De bewoners van zo'n kamp zullen zonder veel moeite moeten kunnen deelnemen aan het maatschappelijk verkeer. Om dit te bereiken schrijft de wet voor, dat de gemeentebesturen ver plicht zijn om te zorgen voor voor zieningen, dat het maatschappelijke belang van de woonwagenbewoners raken. Zo zullen er, via plaatselijke commissies, verbindingen moeten zijn met velerlei instellingen en diensten van overheid en particu lier initiatief, als onderwijs, sociale zaken, huisvesting, politie, gezond heidszorg, arbeidsbemiddeling, vak scholing en gezinszorg. Vandaar ook de verplichting tot stichting van een kampgebouw voor maatschappelijk werk, gezondheidszorg, ontspanning e.d. en van lokalen voor het onder wijs. De wet geeft ook aan, hoe de kam pen gebruikt moeten worden. Er zijn op het ogenblik ongeveer 5.300 woon wagens in ons land, met een 20.000 mensen, maar de bepalingen t.a.v. de kampen gelden voor de trekkers, die ten minste 2.100 wagens bevol ken. Om standplaats te krijgen en vergeefse reizen naar volle kampen te voorkomen dienen de trekkers zich vooraf te vergewissen (schrif telijk of telefonisch) dat er nog plaats is. Een trekverbod heeft de minister afgewezen. Het is, volgens de wet, verboden een standplaats buiten het kamp te hebben. Ontheffing is mogelijk en deze geldt dan voor circuspersoneel, kermisreizigers, wegenbouwers, wo ningnoodgevallen, zigeuners en over winterende kermisexploitanten. „Voor het argument van de vak centrales dat bij de huidige span ning op de arbeidsmarkt een zeer matige loonsverhoging niet mogelijk zou zijn, zou ik iets meer gevoel kunnen opbrengen ware het niet dat de houding van de vakcentrales zelf in het recente verleden mij ook in dit opzicht sceptisch heeft gestemd". Aldus de heer J. B. A. Hurkman, voorzitter van de Nederlandse Rooms-Katholieke Middenstandsbond, op de centrale raadsvergadering van de Interdiocesane Katholieke Mid denstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, die vandaag in het Groothandelsgebouw te Rotter dam is gehouden. De heer Hurkmains voegde aan deze opmerking toe dat de- verant woordelijke leiding van de werkne mersvakcentrales bij herhaling heeft, gezegd dat die matiging onmo gelijk is. Het is, volgens de heer Hurkmans, duidelijk dat het enige effect van deze uitlatingen slechts kan zijn dat de bereidheid bij de eigen leden van de werknemersorganisaties om met welke matiging dan ook genoegen te nemen, geheel zou verdwijnen. Hier is door de verantwoordelij ke leiders een tactisch spelletje gespeeld, zo zei de voorzitter van de NRKM verder. Eerst hebben zij door hun herhaal de verklaringen de druk van de eigen achterban versterkt en vervol gens hebben zij die druk als argu ment tegenover de werkgevers uitge speeld. Op deze manier dreigt, vol gens de heer Hurkmans, weer het zelfde „social-psychologisch klimaat" te worden geschapen dat een jaar geleden tot de loonexplosie heeft ge leid. Hij wilde de invloed van een ge spannen arbeidsmarkt niet ontken nen. Wanneer echter de leiding van de vakbeweging ook maar enigszins Vader en zoon gingen uit stelen Een winkelier in Brunsum be trapte gistermiddag een man die met zijn 16-jarige zoon de kassa van de winkelier lichtte. Bij het politie-on- derzoek bleek dat het tweetal ook nog in het bezit was van een par tij levensmiddelen, gestolen uit een warenhuis in Heerlen. In de woning vain de main werd verder een grote partij gestolen goe deren aangetroffen. De man bekende al meer dan een jaar lang al dan niet in samenwerking met zijn zoon diefstallen te hebben gepleegd in een groot aantal warenhuizen in de mijnstreek. Omtrent de idiemititeilt van de man en de aard van de gestolen goederen wil de politie nog geen nadere mede delingen doen. moeite had gedaan de leden duide lijk te maken dat enige matiging in ieders belang is, dan zouden zij z.L met meer recht in de onder handelingen van de werkgevers kun nen vragen die matiging in ieder geval niet verder te laten gaan dan strikt noodzakelijk is. (P. G. van Rijsbergen, walsenombouwer zie ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woorden: hebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze kok u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voetenkomtzoalsudateigenlijkalzolangwilt.Hoogovenshééftdoorzijnomvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt u altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. HOOGOVENS IJMUIDEN (Advertentie) De primaat van Spanje, kardinaal Pla Y Deniel, heeft dinsdagmiddag in Toledo, prinses Irene en haar echtge noot in audiëntie ontvangen. De foto toont een ernstig toeluisterende prinses tijdens die audiëntie.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11