HCW BEGON FEESTELIJKHEDEN ROND VIJFTIGSTE VERJAARDAG ZES JUBILARISSEN ONDERSCHEIDEN Vijf maanden voor chauffeur, die vier meisjes doodreed „Personeelsbeleid bij Amsterdamse politie zeer slecht" ORCHIDEEêN-TENTOONSTELLINC IN DE HORTUS -.-.DAG 31 OKTOBER 1DE LEXPSE COURANT Zoefct U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor ƒ70.- en ƒ100.- of ƒ300.- en 800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie) Gistermiddag werd als opening van de feestelijkheden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Hollandsche Constructie Werkplaat sen een bijeenkomst gehouden voor het personeel in de cantine van de HCW aan de Zoeterwoudseweg. Tij dens deze bijeenkomst werden zeven jubilarissen, die allen veertig jaar of langer bij de HCW in dienst zijn, gehuldigd. Zes van hen, de heren A. Leget, A. A. Griffioen, A. van der Vlist, K. van der Zanden, P. van Zwieten en J. P. Prins, ontvingen uit handen van loco-burgemeester S. Menken een koninklijke onderschei ding. De zevende- jubilaris, de heer P. Oudshoorn, heeft reeds bij een eerdere gelegenheid koninklijk zil ver ontvangen. De directeur van de Hollandsche Constructie Werkplaatsen, ir O. J. Schreuders opende de bijeenkomst met een kort overzicht over de vijf tigjarige geschiedenis van het be drijf. Hij was ervan overtuigd, dat de huidige situatie in het bedrijf volkomen beantwoordt aan het doel, dat de oprichters zich voor ogen heb ben gesteld. „Er is in vijftig jaar een kerngezond bedrijf gegroeid, dat zijn bloei in de eerste plaats te danken heeft aan de uitstekende onderlinge samenwerking onder het personeel, en tussen het personeel en de direc tie", aldus spreker. Ook de perso neelsvereniging GGV en DSB, die door hun activiteiten buiten de werk uren om de onderlinge banden in niet geringe mate verstevigen, achtte hij van groot belang voor het bedrijf. Gelukwens van gemeentebestuur Loco-burgemeester Menken bracht in zijn korte toespraakje de geluk wensen van het gemeentebestuur over aan directie en personeel van de HCW, welk bedrijf hij dank zeg de voor het aandeel in de economi sche bloei van Leiden. Vervolgens speldde hij de jubilarissen de hen toegekende onderscheidingen op: de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau voor de heren Leget, Griffioen, Van der Zan den en Van Zwieten, de bronzen me daille voor de heren Van der Vlist en Prins. Nadat de andere directeur van de HCW, ir. E. F. E. Bongaerts, een kort dankwoord had gericht aan de jubila rissen voor hun betoonde trouw aan het bedrijf, en de heer H. Laman namens de Ondernemingsraad zijn felicitaties had overgebracht aan de directie, overhandigde Bongaerts de jubilarissen het geschenk van de di rectie: de draagmedailles bij de hen verleende onderscheidingen. Feestvieren „En nu gaan we feestvieren". Met deze woorden opende ir. Bongaerts daarna de feestelijkheden rondom het 50-jarig bestaan van de HCW. Hij maakte melding van het feit, dat reeds vele gelukstelegrammen wa ren binnengekomen, waavan hij dat van oud-portier J. P. Crama met na me noemde. Na enkele mededelingen over het personeelsfeest, dat volgende week vrijdagavond wordt gehouden in de Haagse Dierentuin,maakte hij de grootte van de gratificaties voor het personeel bekend: voor ieder dienst jaar tien gulden, met een minimum van 25 gulden. Deze mededeling, spe ciaal bedoeld voor de uurloners en de ambtenaren op de administratieve diensten van het bedrijf, werd met gejuich ontvangen. Foto: Loco-burgemeester Menken fe liciteert de jubilaressen met hun ko ninklijke onderscheidingen. Van links naar rechts de heren Van der Zan den, Van der Vlist, Prins, Leget, Oudshoorn, Griffioen en Van Zwieten. De rechtbank in Assen heeft gister morgen de 24-jarige chauffeur M. E. uit Steen wijk veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Be chauf feur is door de rechtbank schuldig bevonden aan het ongeval bij Papen- voort pp 14 juli van het vorige jaar, waarbij vier tienjarige, meisjes uit het Friese^ dorp Steggerda om Het leven kwamen.' Veertien dagen geleden had de of ficier van justitie, mr. C. F. Haar man, tegen hem acht maanden ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Ook tweede op schip geboren baby overleden Gistermorgen is ook de tweede baby van' de woensdag aan boord van bet Noorse schip „Roland" gebo ren- -tweeiinig gestorven. De moeder, de 24-jarige mevrouw Te Breure maakt het goed, maar van de zijde van het ziekenhuis waar in zij wordt verpleegd, is medege deeld. Donderdag was' reeds heit eer ste kindje overleden. OUDE GLORIE HERLEEFT Statig glijdt het zeventiende- eeuwse regaal-schip „Vasa" op de stroom in Stockholm. Maar he laas, dit is een illusie. Het vaar tuig, dat we hier zien, is slechts een meter lang. Het is een model van de „Vasa", die 10 mei 1628 verging. Het model is in drie jaar gebouwd door mevr. Ruth Karls- son uit Bromölla en zal gebruikt worden voor een televisie-uit zending. Men zou er werkelijk invlie gen bij het beeld, dat de eerste foto van het regaal-schip „Vasa" biedt. Hier is echter te zien, hoe de eerste foto tot stand is geko men. De cameraman van de tele visie ziet nu hetzelfde beeld als foto nr. 1 suggereert. Tijdens de behandeling van drie zaken, die voor de inmiddels ont slagen Amsterdamse brigadier van politie B. Bonnevelde t einde van zijn baan betekenden, heeft zijn raadsman mr. H. J. Morren uit Voor burg gisteren voor het Ambtenaren gerecht een felle aanval gedaan op het zijns inziens erbarmelijk slechte personeelsbeleid bij de hoofdstedelijke politie. „Het peil ligt een stuk lager dan het niveau, waarop elk behoorlijk personeelsbeleid in de tegenwoordi ge tijd behoort te staan", verzucht te mr. Morren. „Het ligt dichter bij de napoleontische tijd dan bij de tweede helft van de twintigste eeuw." Mr. Morren had de indruk dat de personeelschef bij de Amsterdamse politie niet veel meer is dan chef over een aantal kaartenbakken. Brigadier BcxraneveM heeft het al simi&s 1961 aan die stok met zijn superieuren. Het begon met het be- verderingsbeQiedJd. Brigadier Bcume- veüd meende te zijn gepasseerd voor bevordering tot adjudant. Het amb tenarengerecht wees zijn klacht af, maar de Centrale Raad van Beroep droeg de burgemeester op brigadier B-ominieveüid opnieuw voor de functie van adjudant in beschouwing te ne men. Deze opdracht, zo bleek gisteren, beeft Amsterdams burgemeester naast zich neergelegd, omdat brigadier Bon- neve-M al sindis 19 december 1961 na een uitbrander van zijn chef ze nuwziek thuis is. Dat was weer een andere zaak, want het ambtenarenge recht moet ook uitmaken of deze ze nuwziekte door de dienst is ont staan. De zenuwarts dr. G. R. Ladee, had in de brigadier wel een querulant ontdekt, maar hij twijfelde niet aan het verband tussen de uitbrander en de ziekte. Extra ingewikkeld werd de zaak, omdat na de uitbrander brigadier Bonnevelld in het begin van dit jaar wegens ongechiktheid werd ontsla gen. Ook tegen deze ongeschiktheids- verklaring heeft brigadier BonineveM beroep aangetekend. Het ambtenarengerecht zal bin nen drie weken eerst beslissen of het gerechtvaardigd was korting op het salaris van de brigadier toe te passen en of de ongeschiktheidsver klaring wel juist was. Ten slotte volgt dian nog een oordeel over de handelwijze van de burgemeester van Amsterdam, die een opdracht van de Centrale Raad van Beroep negeerde. Zuivelpropaganda krijgt 14 miljoen Voor propaganda ten behoeve van Nederlandse zuivel heeft het Neder lands Zuivelbureau f 13.910.000 op zijn begroting voor 1965 uitgetrok ken. Dit is f 2miljoen meer dan voor 1964. Van de totale begroting is voor de bevordering van het gebruik van zui- velprodukten in ons land bijna f 5 miljoen uitgetrokken en voor propa ganda in het buitenland f 7.225.000. Door het Zuivelbureau zal aan Britse importeurs een bedrag van f 250.000 aan kwantiteitskortingen worden uitgekeerd. De kostenstijging noemt het zuivel bureau o.m. een gevolg van tarief- verhogingen voor advertenties in bin nen- en buitenland, alsmede voor de t.v.-reclame in Engeland en Duits land. Verlos hen, Heer en trek hen omhoog, omhoog uit de diepte der wateren, omhoog uit de donkere poel, opdat zij er niet in verzinken. het is hen zo bang om het hart. Laat de stormvloed hen niet overstelpen, sluit boven hun hoofd niet de donkere grot. Gij kent hun angst, hun kommer en schaamte, wees hen nabij met Uw hulp. Verberg Uw aanschijn niet voor Uw dienaars, het is hen zo bang om het hart. Gij weet hoe berouw hun het hart breekt, dat wacht op Uw wenkende handen. Verlos hen, trek hen uit de diepten omhoog en zie op hen neer met erbarmen. Verberg Uw aanschijn niet langer voor hen maar neem hen op in Uw schoot. (vrij naar Ps. 69) Een der warme kassen van de Leidse hortus botanicus is enkele da gen schatkamer geweest van de meest bewonderde, meest dure en meest bizarre bloemen, die de schepping kent: de orchieën. Het kweken van orchideën is vak werk pur sang, maar ook zeer veel liefhebbers-niet-vaklieden hebben hun hart aan deze schone, bizarre en soms clowneske bloem verpand. Prachtig opgesteld op de tabletten, lieten ze zich in de hortuskas bewon deren en keuren, want de ten toonstelling stond onder patronaat van de Kon. Mij. voor tuinbouw en plantkunde en de bloemen werden ook door de vaste keuringskommissie van de maatschappij beoordeeld. Het is niet onze bedoeling hier een opsomming te geven van de behaal de bekroningen en certificaten, want de potten en pannen, de hangers en de stukken boomschors, waarin en waarop deze bijzondere planten wor den gekweekt, werden door zeker wel honderd van deze voor de kwe ker kostbare papiertjes vergezeld. Alle denkbare kleuren stonden er dooreen: lila in vele schakeringen, bruin, groen, geel, oranje en rood, wit en zelfs bijna zwart. Gevlekt, gespikkeld en getijgerd. In trossen en alleen, gesteeld en „gezeten" zoals dat heet. Groot en klein in alle denkbare en ondenk bare vormen, ze stonden er te kust en te keur. Trouwens, als we de bekroningen vermelden, moeten we ook namen noemen en wat zal de lezer wel den ken van de namen als odontoglossum grande, dendrobium bracteosum, cattleya bowringiana Vetch, dendro bium Drawa, oncidium oblongatum, vanda coerulea, een plant, die uit de Hymalaya stamt en - om er dan maar mee te eindigen - oncidium or- nythorynchum? Hoe het zij, het was een prachtige show. Jammer dat ze maar zo kort kon duren, maar orchideën zijn nu eenmaal teer. Zo iets als in het sprookje: de prinses op de erwt. Foto: Enkele der vele prachtige cattleyas op de tentoonstelling in de hortus botanicus KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 oktober j.l. waren bij de dienst luister- en kijkgelden 1.774.354 tele visietoestellen aangegeven tegen 1.756.336 per 1 september j.l. (t/m 28 oktober 1.796.832). Er waren op 1 oktober 2.658.555 geregistreerde radiotoestellen te gen 2.657.750 op 1 september j.l. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 oktober 444.614 tegen 448.690 op 1 september j.l. KOFFIEDIK VOORSPELDE GOUD „Je zult fabelachtig geluk hebben in Duitsland", zei een zigeunerin tegen een Spaanse schoenmaker die daar wilde gaan werken. Het toekomst beeld in het koffiedik klopte. Vorige week won hij in de lotto 500.000 Duitse mark; zijn derde prijs sinds hij in Stuttgart woont. Eerder had hij al 3.500 dm en 5.000 dm uit deze lotto i in de wacht gesleept. l

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9