Voor de laatste maal: voorzitter Komt Saturne in Noord wijk, Zandvoort en Scheveningen? LEIDSE SLEUTELTJES MET CEES VAN OYEN VOOR DE NCRV-RADIO HET WERK VAN DE STICHTING „DEVER" TE LISSE NV SLAVENBURGS BANK Dode en gewonde bij verkeersongeval Volgende week in Nederlands vertaalde Danny Kaye-liedjes RESTAURATIEPLAN LIGT GEREED ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 De burgemeester van Leiden, jhr mr. F. H. van Kinschot kreeg gister middag van de stad Leiden bij zijn afscheid twee beeldjes van kunsthis torische aard, die hij op de foto aan de verzamelde genodigden in de raadzaal laat zien. Namens de raad bood mr. J. Woudstra de burgemees ter een antieke tafel aan. In zijn rede memoreerde de heer Woudstra de strikte onpartijdigheid van de voor zitter van de raad, de grote mate van souplesse in het leiden van de raad, zijn gevoel voor humor en zijn per soonlijke belangstelling voor het wel en wee van de raadsleden afzonder lijk. De burgemeester droeg voortdu rend bij aan het brengen en behou den van een goede sfeer in de raads vergaderingen. De burgemeester sprak tenslotte een dankwoord, waarna een receptie volgde, die vele honderden, welke direct of indirect met het gemeente lijke bestuurlijke leven te maken hebben, de kans bood de burgemees ter in de burgerzaal de hand te druk ken. Ook enige oud-ambtenaren en voormalige wethouders voegden zich bij de honderden. Eerst tegen half zes was deze plechtigheid, een van de vele in deze dagen van afscheid, beëindigd. De tweede foto biedt een beeld van de receptie: de heer Drijber, oud wethouder van Leiden, thans burge meester van Middelburg, met echtge note groet het echtpaar Van Kinschot. „Mensen van Morgen" vrijwillig veranderd Reeds vóór de behandeling van het kort geding over de film „Mensen van Morgen", heeft de Sapphire Film productie N.V., zonder zich daartoe rechtens gehouden te achten, mede namens Kees Brusse zich tegenover de ouders van de 19-jarige Amster damse jongen Loekie, bereid ver klaard uit de filmdialoog twee zinnen te doen vervallen, die gemist kunnen worden zonder dat aan inhoud en strekking van de film enigerlei af breuk wordt gedaan. Het betreft hier de eerste twee zinnen, waarmede hun zoon, sprekend over zijn huiselijke omstandigheden, wordt ingevoerd. Men is thans metterdaad tot schrap ping van de bedoelde twee zinnen overgegaan uitsluitend ten blijke van zijn bereidheid om, geheel los van de afloop van het kort geding, waarin dinsdag uitspraak wordt gedaan, met de persoonlijke gevoeligheden der ouders rekening te houden. De 51-jarige mevr. A. Pagelkopf uit Hamburg (Duitsland) is gisteren om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij zat, bij de Bazelbrug op de kruising Rijksweg-Provinciale Weg te Meerkerk in botsing kwam met een autobus. De bestuurdster van de auto, de 25-jarige dochter van mevr. Brandse liep ernstige verwondingen op. Zij is in het ziekenhuis in Gorkum op genomen, maar haar toestand is niet zorgwekkend. KORT RAPENBURG 20, TEL. 26405 BOUWKREDIETEN EN HYPOTHEEKBEMIDDELING (Advertentie) Na uitspraak van Haarlemse rechtbank Caransa zeer optimistisch „Volkomen onverwacht. Zeer goed nieuws. Ik had gedacht dat ik door zou moeten vechten. Nu blijkt, dat de officier hoger beroep heeft aan getekend". Zo reageerde de heer M. Caransa gisteren op de uitspraak van de rechtbank te Haarlem in de Sa- turnezaak. Samenwerking met EMS De heer Caransa verklaarde verder plannen te hebben tot stichting van een afzonderlijke maatschappij om het Saturne-spel in Zandvoort, Noord- wijk en Scheveningen te exploiteren. Er zijn plannen, waarvoor bij het ge meentebestuur van Den Haag reeds vergunning is aangevraagd om in de laatste badplaats een casino in te richten op het vierde piereiland. Hier over moet nog nader onderhandeld worden met de Exploitatie Maat schappij Scheveningen. Songfestival De maatschappij, die het Saturne- spel moet gaan exploiteren, zou, al dus de heer Caransa, zoals de sport- toto op het gebied van de sport doet, het toerisme kunnen gaan stimule ren. Het leek hem op deze manier „een haalbare kaart" in een van de Nederlandse badplaatsen een song festival te houden, zonder dat het geld gaat kosten. De heer Caransa wil de exploitatie van het Saturne-spel tot de drie ge noemde kustplaatsen beperken. De 52-jarige automobilist C. J. Diepenveen uit Veenenidaal is gister middag omstreeks half vijf door een verkeersongeluk om het leven geko men. Toen hij de provinciale weg overstak werd hij door een destruc- torauto uit Schiedam aangereden en op slag gedood. De ravage was bui tengewoon groot. OUDEJAARSAVOND De Stichting Dever te Lisse, heeft zich ten doel gesteld de oude ruïne van die naam, vanaf Sassenheim ge rekend even voor het dorp staande, te restaureren of tenminste te con serveren op een wijze, dat de thans onooglijke steenklomp weer bruik baar wordt om op een of andere wij ze nuttig te zijn. Wat er precies mee gaat gebeuren als de plannen tot restauratie gerealiseerd zullen zijn, is nog een open vraag, dat is trou wens ook van later zorg. Voor het ogenblik is men zo ver, dat er door de bekende architect-restaurateur van oude bouwwerken P. v. d. Ster- re uit Leiderdorp in opdracht van de Stichting een restauratieplan ter ta fel is gekomen, een plan, dat naar raming zo'n slordige drie ton zal gaan vergen. Binnenskamers heeft de Stichting niet stilgezeten. Met Rijks- en Pro vinciale instanties is regelmatig con tact onderhouden. Dit was noodzake lijk om te komen tot een basisplan voor de restauratie. De Stichting heeft het gemeentebestuur van Lisse (de eigenaar van de ruïne) steeds op de hoogte gehouden van haar activi teiten. Intussen is dan nu een basisplan gereed gekomen voor de restauratie, dat als uitgangspunt dienst zal doen voor de verdere werkzaamheden van de Stichting. De Stichting meent in de heer Van der Sterre een uitne mend architekt te hebben gevonden voor het maken van dit plan. Uiter aard is dit geschied met medeweten van Rijksmonumentenzorg. Afgezien van een kleine wijziging heeft dit plan de volledige instemming van het Stichtingsbestuur, als ook de officieu ze goedkeuring van Rijksmonumen tenzorg. De architekt heeft getracht meer te behouden dan te vernieu wen, meer aan te vullen dan te wij zigen. Daardoor is een „leesbaar" plan ontstaan, dat ook in gerestau reerde vorm van de historie kan ge tuigen, maar bovendien bruikbaar is in deze tijd. NIEUWE FASE Hiermee is een nieuwe fase ingetre den. De plannen zullen officieel moe ten worden ingediend bij de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. De Stichting hoopt hiervoor de goedkeu ring en de medewerking te verkrij gen van de gemeente Lisse. Samenwerking met de gemeentelij ke overheidsdienst wordt door de Stichting nagestreefd en onontbeer lijk geacht. DE KOSTEN Nu een basisplan gereedgekomen is, staat de Stichting voor de zware taak de nodige gelden voor de restau ratie bijeen te brengen. Gedeeltelijk zullen de gelden door subsidie kunnen worden verkregen, maar een aanzienlijk deel zal ook door de Stichting zelf moeten worden bijeen gebracht. Het gedeelte van de kos ten, dat voor subsidie in aanmerking komt, wordt geraamd op f 275.000. Het niet-subsidiabele deel zal onge veer f 35.000 bedragen Contact zal worden gezocht met het bedrijfsleven. Intussen kan de Stichting verder wer ken aan een plan om een kultureel centrum in de Dever te vestigen. Restauratie van historische gebou wen gaat niet ten koste van de hui zenbouw, zoals nog steeds een hard nekkig misverstand heerst. Woning bouw en Monumentenzorg ressorte ren onder verschillende ministeries en de benodigde gelden komen uit geheel verschillende bron. FINANCIERINGSPLAN De Stichting heeft van „Vrienden Van Dever", van begunstigers en een „medestichter" het eerste jaar van haar bestaan rond f 2500 ontvangen. Ze zal echter naar raming f 55.000 uit eigen middelen moeten bijpassen om de restauratie te kunnen verwe zenlijken welk bedrag nog verhoogd •p -i, - Bij de plaatjes: Zo denkt architect Van der Sterre ËijtjMly* Sus", de oude burchttoren in- en uitwen- dig te restaureren. Niet alleen de gebruikelijke frisse, heldere kinderstemmetjes klonken de laatste weken op de repetities van de Leidse Sleuteltjes in huize Franke aan de Kanaalweg. Tussen de stem men van dit hooggenoteerde Leidse kinderkoor (al een kwart miljoen pla ten verkocht) was een sonore man- nestem te beluisteren, die toebehoort aan de Leidse cabaretier Cees van Oyen. De Leidse Sleuteltjes van Henk Franke en Cees van Oyen brengen een gelukkig idee in de praktijk, waarvan a.s. maandag 2 november via de radio (NCRV 14.05 tot 14.30 uur) de eerste resultaten te horen zijn. In deze radio-uitzending zingen de Leidse Sleuteltjes en Cees van Oyen in het Nederlands vertaalde kinder liedjes van Danny Kaye. „Jla", zegt die immer opgeruimde Henk Framike, „op een gegeven mo ment bomt Cees bij me we zijn ai jaren vrienden met een lang speelplaat, waarop Danny Kaye lied jes met een kindlerboor zingt. „Hier héb Ik iets voor je koor en voor mij", zegt hij. Nu is het voor een koor van belang, dat het af en toe eens wait geheel nieuws op het repertoire neemt. Bij het afdraaien van deze plaat werd ik óók enthou siast. Cees is met Jan FiHekes (van de NCRV jeudlguiitzendingen) de liedjes gaan verbalen, nadat ik ze op muziek had gezet en we zijn met het koor aan het werk gegaan. Het resultaat was zó goed, dat de NCRV er zendtijd voor uitgetrokken heeft. Woensdagmiddag j.L togen Henk Franke, Cees van Oyen en 8 Sieueüjes naar de radliostad voor de opnamen van die al gememoreerde nadliouibzending. Als ddlt radio-optre den succes heeft, dan zuilen er waar schijnlijk meer aanbiedingen volgen, want van andere zijden is al belang stelling getoond. NUCHTER EN REëEL Nu het werk bij het cabaret „Adam en Eva" niet meer z'n volle aandacht vraagt, is Cees verder gaan schaven aan zijn carrière. „Met recht gaan schaven", zegt Cees. „Ik ben er zelf van overtuigd, dat er nog vele jaren overheen gaan voor ik werkelijk een goed cabaretier ben". Hij wil dan ook het vak in al z'n finesses leren. Vandaar, dat hij heeft ingeschreven op een radio- en tele visiecursus die binnenkort o.l.v. Jo- han de Meester start. Hij weet, dait hij nog aan het begin staat van zijn carrière, maair dat be let hem niet om in radio- en t.v.- lamd, waar hij toch al diverse malen per week te gast is, vele ideeën en spitse plannen te ventileren. Zo zal hij waarschijnlijk binnenkort enkede dagen in België vertoeven om in op dracht van NCRV-t.v.-sectiehoofd Dick van Bommel de mogelijkheden van 'n Vlaams-Hollands cultureel pro gramma te onderzoeken. Ook dit is een idee van Van Oyen, ontsproten uit een contact met Jos Ghysen, een bekende schrijver uit Leuven. Zoals blijkt luisteren de producers van de diverse omroepen naar het nieuwe talent, dat zich meldt. Dat blijkt ook uit het feit, dat de KRO Cees van Oyen verzocht heeft een televisieprogrammaatje voor de oude jaarsavond te maken, samen met Liesbeth List (furore makend in het cabaret van Ramses Shaffy), Marius Monkau en Georgette Resjevsky. De teksten zijn van Hans Andreus en de muzikale leiding is in handen van hoe kan het ook anders, Joop Stok- kermans. MET JOOP STOKKERMANS „Maar", zegt Gees, „mijn toekomst zoek ik niet bij de radio of televisie. In het theater wordt toch immers het echte cabaret gemaakt! Ik geloof het meeste in het solowerk met een eigen repertoire.^ En in die richting wil ik mijn oanrière opbouwen". De volgende maand kan Cees van Oyen weer een stapje op de ladder doen. Met Joop Stokkermans heeft hij een programma van bijna ander half uur samengesteld, dat in Hoe velaken in première zal gaan. Enikele maanden geleden schreven wij in de Leidse Courant (bij een beschouwing van het cabaret „Adam en Eva"), dat Cees van Oyen in dit gezelschap te weinig kansen kreeg. Het is plezierig thans te kunnen constateren, dat deze hardwerkende cabaretier in de gelegenheid wordt gesteld zijn duidelijk - aanwezige ta lenten te ontplooien. A. J. M. CEES VAN OYEN veel pijlen op mijn boog moet worden met het niet-subsidiële deel van de kosten ten bedragen van f -35.000 totaal dus f 90.000. Het be stuur is daar nogal optimistisch over. Wat de subsidiëring betreft: gere kend wordt op 60 pet van het rijk, 10 pet van de provincie en 10 pet van de gemeente Lisse.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3