S)e ftzidaeSou/fco/ttL Geen overeenstemming in S.E.R. over het loonbeleid Concilie huwelijk over sprak en gezin Werkgevers achten ruimte voor loonsverhoging beperkt KARDINAAL ALFRINK OPENDE DEBAT MET INTERVENTIE ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 56e JAARGANG No. 16.364 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE SER WEET HET (NOG) NIET Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ 3,35 p. mnd„ 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. nun. Telefoontjes 1.75 De Sociaal-Economische Raad is er gisteren bij het vaststellen van de tekst van het vijfde halfjaarlijkse economische rapport niet in geslaagd aan het kabinet een eenstemmige aanbeveling te doen over het in 1965 te voeren sociaal-economisch beleid. De raad is unaniem van mening dat een be teugeling der overbesteding tot stand moet worden gebracht met het oog op de gewenste ontspanning op de arbeidsmarkt en een herstel van het evenwicht op de betalingsbalans. Het verschil van inzicht uit zich over het tempo waarin die beteugeling tot stand moet worden gebracht. De meerderheid van de raad meent dat dit al in 1965 moet gebeuren. Een minderheid is van oordeel dat het tot stand brengen van een herstel tus sen middelen en bestedingen in 1965 niet mogelijk en niet wenselijk is. (De meerderheid van de raad betekent in dit geval: de werkgevers en het merendeel der kroonleden; de minderheid: de werknemers en een enkel kroonlid) Minderheid tegen meerderheid bij de loonvorming in de periode van inkomen op het in 1964 bereikte ge- grote schaarste op de arbeidsmarkt middelde niveau, het prijsbeleid op niet gewenst. dezelfde algemene beginselen kan blij - „De grootst mogelijke minder- ven gegrond. Zou de gemiddelde heid", acht daarentegen een aanpas- loonkostenstijging nieft varn zeer be- sing der situatie aan het buitenland perkte omvang blijven dan is het ge in de zin van grotere differntiatie vaar van een prijsontwikkeling wel gewenst, zonder dat dit een ver- aanwezig waarbij een prijsbeleid dere verhoging van het gemiddelde toch wel moeilijk uitvoerbaar wordt loonniveau t.o.v. dat van het bui- geacht. teniaind tot gevolg mag hebben. De minderheid acht handhaving in "Vooral van de ondernemingsgewijze 1965 van de algemene beginselen differentiatie moet dam gebruik wor- van het prijsbeleid wenselijk, zich den gemaakt. realiserend dat de verdere aanpas sing aan de buitenlandse loonstruc- Het prijsbeleid. tuur gevolgen heeft voor niveau en structuur der prijzen. Wel dient het De meerderheid van de raad meent prijsbeleid een ongemotiveerde in- dait, bij handhaving van het reële flatoire ontwikkeling te voorkomen. De meerderheid van de raad verder van oordeel dat de loanont wikkeling, in 1965 moet warden ge- verbetering van de reële lonen in 1965 mogelijk is. De meerderheid is van oordeel dat de in 1965 door contractsvernieu wing tot stand te brengen nominale is loonsverhoging zeer beperkt dient te zijn. De minderheid meent dat voor 1965 richt op handhaving vain het reële in- een normale" nominale loonsverho- komen der werknemers op het in 1964 gjn.gt mogelijk is. bereikte niveau. De meerderheid acht een reële in- Differentiatie lonen, komensverbetering in 1965 niet mo- gelijk door het beslag uit hoofde van ..De kleinst mogelijke meerderheid de reële verhoging van de AOW- en zoals in het rapport staat, „acht AWW-uitkeringe n, in verband met de een verruiming van de differentiatie noodzaak de produktiestijging achter te doen blijven bij de trend. De minderheid meent dat toch een ALLERHEILIGEN (Openb. 7 9—12) Een grote menigte, uit alle volk en taal, staat juichend rond het Lam. De stemmen schallen. Ze zijn gekleed in wit gewaad en niemand kan hen tellen. Ontstegen zijn z'üit rampspoed en uit pijn. Ze jubelen rond de troon, waarop Hij is gezeten en over hen Zijn wijde tenten spant. Ze lijden pijn noch dorst, geen leed hen kwelt en kou noch hitte zal hun lichaam deren. God voert hen naar de stroom der waterbron en uit hun ogen wist Hij mild de tranen. Als versgevallen sneeuw zijn hun gewaden, gewassen in het rood bloed van het Lam. Het fotobureau Harris en Ewing in Washington maakte deze foto van mr. E. L. C. Schiff, laatstelijk gevolmach tigd minister aan de Nederlandse am bassade in Washington, die tot buiten gewoon en gevolmachtigd ambassa deur in Djakarta is benoemd. Tijdens een militaire oefening door Zuidvietnamese regeringstroe pen zijn verscheidene mortiergrana ten op een lagere school in Doec Hoa, in de buurt van Saigon, terechtgeko men. Een onderwijzeres en drie kin dieren kwamen om. Er waren tien tallen gewonden. 20.000 Westberlijners vrijdag door de muur Ruim 20.000 Westberlijners zijn in de loop van vrijdag door de muur in Berlijn gegaan om verwanten in Oost-Berlijn te bezoeken. Zoals bekend stelt een op 24 sep tember van dit jaar gesloten akkoord de bewoners van het westelijke stads deel in staat vier maal per jaar door de op 13 augustus 1961 gebouwde muur naar het andere stadsdeel te gaan. De Oostdudtsars hebben, om een vlotte gang van zaken te verze keren, de wegversperringen bij de doorlaatposten verwijderd. Huwelijksmoeilijkheden vaak aanleiding tot vervreemding van de Kerk De landing in Maleisië Laatste hoofdstuk van schema 13 huwelijkstrouw, in gevaar komt", normen buiten werking gesteld acht. Dit verklaarde kardinaal Alfrink Bovendien zal ik steeds blijven pro- in de gisteren op de algemene vergadering van het Vaticaanse pen. Hij noemde de uitspraak in het schema, dat de echtelieden zelf over het aantal kinderen moeten beslis sen, ongehoord in de eeuwenoude leer van de Kerk. De curiekardinaal Browne uit Ier land onderscheidde duidelijk een eerste en tweede doel van het huwe lijk. Een ander onderscheid bracht hij aan in het begrip der echtelijke j liefde: namelijk vriendschappelijke hechtingmede tot het wezen zelf liefde, welke het welzijn van de an- van het christendom behoren". dere zoekt, en de lustliefde, die slechts het eigen welzijn zoekt. Al- OPRECHTÉ TWIJFEL leen de vriendschappelijke liefde verzekert het gezonde evenwicht en Bij vele gehuwden, bij katholieke de vreugde in het gezin. Dat er „be- wetenschapsbeoefenaars en niet wei- paalde moeilijkheden" bestaan wilde nige theologen ontstaat een oprechte Browne desondanks niet ontkennen, twijfel althans omtrent de argumen- Hij legde er evenwel de nadruk op, HUISARREST VOOR BLANKEN IN KONGO De opperbevelhebber van de Kon- göiese opstandelingen, Nicholas Olen- ga, heeft opdracht gegeven alle blan ken in de door de opstandelingen be zette gebieden onder huisarrest te plaatsen, zo is vrijdag in Leopoldstad vernomen. Het bevel is in overeen stemming met een verklaring, dde de „president" van de opstandelingen, Christophe Gbenye, donderdag voor radio-Stainleystad aflegde. In het door de opstandelingen be zette gebied bevinden zich naar schatting 1200 blanken, waarvan 800 Belgen en omstreeks 60 Amerikanen. VERMISTE MISSIONARISSEN IN VEILIGHEID Naar het Kongolese persagentschap DIA meldt, zijn de Duitse en Oosten rijkse missionarissen in Kongo in veiligheid. Van de ongeveer 30 mis sionarissen, paters en zusters, werd sediert weken niiets meer gehoord. Men veronderstelde reedis, dat zij het slachtoffer geworden waren van re- bellenbenden. Onder hen bevindt zich de zoon van de bekende Duitse Nazi, Martin Bohrmamn. Het blijkt thans, dat een groep missionarissen inmiddels geëvacueerd is naar Boen de, een andere groep naar Bokungu. DE TOESTAND IN BOLIVIA De Tsjechoslowaakse diplomatieke missie in de Boliviaanse hoofdstad moet het land binnen 24 uur verla ten. Volgens de Boliviaanse regering heeft de missie zich gemengd in de binnenlandse politiek van Bolivia en naar de Boliviaanse minister van bui tenlandse zaken heeft verklaard, heb ben de Tsjechoslowaakse diplomaten „naar het schijnt" actief deelgenomen aan het aanstoken van de onlusten van de laatste tijd. President Estenssoro van Bolivia heeft in een radiorede gezegd, niet van plan te zijn af te treden. Gisteren is machinegeweervuur ge hoord in La Paz; wat er in het bin nenland gebeurt is niet bekend, het geen te wijten is aan de slechte ver bindingen en het ontbreken van offi ciële mededelingen. Aangenomen wordt evenwel, dat de mijnwerkers gehoor gegeven hebben aan de op roep tot een algemene staking, die donderdag is uitgegaan. De Boliviaan se mijnwerkers hebben reeds „een gewapende mobilisatie voor een mars naar de steden" aangekondigd. Naar verluidt zijn aanvallen van mijnwerkers op de stad Oruro na felle gevechten afgeslagen. Nader is bericht, dat in La Paz 1000 opstandelingen zijn concilie gehouden interventie bij de bespreking van het vierde en aii~ laatste hoofdstuk van het schema Vrijdag hebben zich opnieuw 25 met He dertien over „de Kerk in de mo- Indonesische infiltranten op Malakka worden geconfronteerd met de Jerne wereld" aan die Australische troepen bij Mer- angsten en huwehjksmoeihjkhe- limau overgegeven, waardoor het den van vele gelovigen, die Niettemin staat het duidelijk vast", -- - aantal gevangenen op 50 is gebracht, nochtans van goeden wil zijn en vervolgde de kardinaal, „dat de Kerk taties, die worden opgezet om aan te dat het de taak is van de wetenschap Er zijn naar schatting 60 infiltranten alle verplichtingen van het hu- hoedster van de Goddelijke wet, ter- tonen, dat in conflictgevallen bij wel- deze op te lossen, niet van de theolo- gelarnd. Twee Maleisische politieman- weliiksleven edelmoedig wensen wille van menselijke, zelfs zware menende gelovigen de algehele of gie. De Kerk kan voorlopig niets an- nen worden vermist. te volbrengen Vaak ziin deze moeilijkheden deze wet nooit kan periodieke onthouding de enige, ders doen dan de resultaten van de mnpiliikheden aanleiding tot een veranderen en aanpassen aan het menselijk en christelijk zedelijk ver- wetenschappelijke onderzoekingen Inbrekers in New York hebben 7pu.prp vervreemding van "de menselijk onvermogen. Ook is het antwoorde, effectieve oplossing zou afwachten. dlond&rdaigavonid edelstenen buitge- un ffee<3te- duidelijk, dat sociologische analyses zijn. De situatie is té ernstig, dan De Spaanse kardinaal Del Campo maakt uit het natuurhistorisch mu- ^rK. öOvena en K n van deze nood uit zichzelf geen uit- dat de Kerk dit reeel conflict over- gaf toe> dat het huwelijk niet alleen seum, ter gezamenlijke waarde van Al-fe strijd zo uitputtend worden, siujtsel kunnen geven over de zede- haastig en wellicht voorbarig door een instrument voor de voortplanting 2*00.000 dollar. Er zijn twee bekende dat men het niet l^ng harden kan üjkheid van menselijke daden. De een uitspraak zou beslechten. De maar zo zegt hij wat hét stenen bij, de „Star Ruby" en de zonder menselijke waarden te Kerk kan en mag niet toegeven aan Kerk moet bezorgd zijn om de gaaf- schema nu over huwelijk en sexua- „Sbar of Inidia". De laatste edelsteen schaden en dat zelfs de hoogste een situatie-ethiek, die voor sommige heid van de goddelijke wetj bezorgd liteit zegt js veei te pragmatisch en is de grootste ster-saffier ter wereld, huweliikswaarde, met name de gevallen waarlijk absoluut-ethische ook voor de reele menselijke proble- sociologisch, alsof de feitên de be- men> moet zij een heilig en nauwge- ginselen bepalen en niet omgekeerd. zet onderzoek instellen, zodat alle Twee Afrikaanse bisschoppen maak- gelovigen ervan overtuigd kunnen ten de concilievaders er voorts op zijn, dat de Kerk, hoe haar antwoord attent, dat in het schema •géén en- ook moge uitvallen, de kwestie met kele aandacht wordt besteed ,aan grote liefde heeft onderzocht en met levensgrote huwelijksproblémen in gebruikmaking van alle middelen die Afrika, zoals de huweljjksdwahg,< de de diverse wetenschappen kunnen polygamie, de stamdwang en de ver- aanbrengen. plichte bruidsschat. De Italiaanse bisschop Fiordelli COMMISSIE wilde in het schema ook nog iets ge zegd zien over de verloving, terwijl „Daarom mag zij er^ zich m ver- hij voorts ook een scherpe veroorde- heugen, dat een commissie van des- ikig wilde opgenomen zien van de kundigen werd ingesteld om deze abortus, die hij de gesel van deze tijd kwestie te onderzoeken. Immers", al- noemde, dus kardinaal Alfrink, „slechts als er duidelijke zekerheid bestaat betref fende de kennis van de juiste in houd van de goddelijke wet, kan en doet de Kerk de gewetens van haar gelovigen hetzij binden hetzij ont lasten. Concilie met herfstvakantie DEBATTEN De algemene concilievergadering van vrijdag heeft vrijwel eenstem- Op de interventie van kardinaal de tekst van de eerste twee hoofdstukken van het schema over „de Kerk", respectievelijk handelend Alfrink volgden de kardinalen Otta- viani, secretaris van het Heilig OI- "Qe respecueveujK nanaeienu ficie en Browne, lid van de curie. °Jer „mysterie van de Kerk" en Kardinaal Ottaviani ging in tegen ;d?^™c^ura ™?„d® K®r„k hetgeen kardinaal Suenens donder dag gezegd had. De Belgische kardi- aanvaard. De bespre king van de onderwerpen huwelijk Marinehelikopter stortte in zee Bij oefeningen vanaf Hr Ms Karei Doorman ter hoogte van Kaap Fi- nisterre (Noord-Spanje) is gisteren een Sikorskyhelikopter tengevolge van motorstoring in zee gestart. De hele bemanning, bestaand e uit vier personen, werd ongedeerd, deels door andere helikopters, deels,door sloepen, opgepikt. De r helikopter kon latex aan boord van het vliegkamp worden gebor gen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zelfde temperatuur Twee omvangrijke hogedrukgebie- den beslaan een groot gedeelte van de weerkaart. De centra ervan wor den aangetroffen boven Oost-Europa en midden op de Oceaan. Tussen de twee maxima bevindt zich boven de Golf van Bisoaje een depressie, die vanmorgen in diepte toenam. Samen hangend hiermee kan de wind in Ne derland later iets gaan toenemen uit zuidoostelijke richting. Andere veranderingen in het weer zijn echter onwaarschijnlijk. In de komende nacht zal er plaatselijk weer mist voorkomen, terwijl de temperatuur zich op ongeveer hetzelfde niveau kan handhaven. ZON- EN MAANSTANDEN 1 Nov.: zon op 7.34, onder 17.12; maan op 3.52, onder 16.41. 2 Nov.; zon op 7.36, onder 17.10; maan op 5.06, onder 16.56. naai verklaarde'toen, dat de Kerk in Vrijdag zijn de doorlaatposten aan de sectorgrens weer opengesteld voor Westberlijners met pasjes, die fami lieleden in het oostelijk stadsdeel willen bezoeken. Op de foto de binnenkomst van Westberlijners in de oost- sector bij de doorlaatpost Oberbaumbruecke. Op een bord staat: „Tot ziens met Kerstmis 1964". het verleden te veel de nadruk heeft schama dertien over „de Kerk m de Hoogwater Standen gelegd op hetgeen in de heilige Jod™. "efeld 13 beëindigd en schr&t staat, namelijk „gaat en ver- daa™a het onfierwerp, „cultuur' menigvuldigt u", terwijl een andere n^ n' bijbelspreuk: „en die twee zullen zijn Na de zitting van vrijdag is een èèn vlees" te weinig aandacht heeft korte herfstvakantie voor de conci- gekregen. lievaders begonnen. Zij komen pas Kardinaal Ottaviani verklaarde, dat woensdag weer bijeen, maar zullen deze twee bijbeluitspraken niet te- ook zaterdag 7 november vergaderen genover elkaar staan, maar beiden om iets van de achterstand van de de taak van de gehuwden onderstre- vakantie in te lopen. 1 Nov.: v.m. 0.53; n.m. 13.18. 2 Nov.: v.m. 1.40; n.m. 14.00. KORRELTJE Hoe wonderschoon toch is Gods wereld en waard daarop verheugd te zijn. (Hölty)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1