GEVOLGEN VAN ENGELSE INVOERBEPERKING t^roevm Bjl NIEUWE REGELING KREDIETEN MIDDENSTAND Personeel Ruteeks Utrecht krijgt vrijdag ontslag Honden afgeslacht W.ie GLAZENWASSERS MAAKTEN VAL Ministers krijgen het moeilijk met invoering weggeld DONDERDAG 29 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT P., UNA 7 In Austerlitz heeft H.M. Koningin Juliana woensdagmiddag de officiële opening verricht van een flatgebouw voor oud-wijkverpleegsters „Meyenhage". Foto: door het verwijderen van een gordijn onthult de koningin hier de naam van het gebouw. ONRUST IN TWEEDE KAMER economische zaken van de Tweede Kamer vertelde, kon verder meede len, dat de grens van het borgstel- lingsfondskrediet op f 10.000 wordt Ongeveer anderhalf procent van de totale Nederlandse export is in di rect gevaar gekomen door de jongste Engelse maatregelen. Voor het be drijfsleven zullen deze maatregelen van aanzienlijke invloed zijn. Som mige Nederlandse produkten zullen hierdoor zelfs geheel van de Britse markt worden verdrongen, zo voor spelde minister Andriessen (Econo mische zaken). Gistermiddag in de vergadering van de Vaste Commissie voor Economische zaken in de Twee de Kamer. Van de zijde der commis sie was de minister gevraagd naar de consequenties van de Engelse maatregelen. Minister Andriessen stelde met na druk, dat men de Engelse maatrege len niet ongenuanceerd mag beoor delen. „Ik begin met begrip", zo zei hij. De minister wees er op, dat het tekort op de Engelse betalingsbalans zeer groot is en dat zowel de inkom sten- en de loonontwikkeling in En geland uitgaan boven de produktivi- teitsontwikkeling. Deze ontwikkeling is ook in ons land waarneembaar en daarom, aldus minister Andriessen, kan Engeland ons een les leren. De bewindsman, die de Engelse maatregelen kenschetste als „mis schien wat vervelend en misschien wat ouderwets", wees er op, dat deze ingreep de gezonde concurrentie-ver- houdingen in de wereld zal schaden. Failliete boedel ongerustheid, die is ontstaan. De En gelse stop werd zeer betreurd. De heer Berkhouwer (VVD) noemde de Britse maatregelen een „economisch evenement van de eerste orde". De héren Nederhorst en Roemers (bei den PvdA) wezen er op, dat men geen verwijtende vinger naar Enge land m*g opsteken, omdat „de nieu we regering zit met een conservatie ve erfenis". De heer Roemers merk te op, dat „het te betreuren is, dat de Labour-regering een zo'n failliete boedel heeft overgekregen van een regering, die zo lang is blijven zit ten". Voor bedrijfsuitrustingskrediet en bijzonder krediet voor de midden* stand zal voortaan een gezamenlijke plafond van f 150.000 gelden. Tot dusver had ieder dezer kredieten een plafond van f 40.000. Ook het pla fond van het inrichtingskrediet wordt op f 150.000 gebracht. Dat is een hal ve ton meer dan het tot dusver gel dende industriële krediet. De staatssecretaris zei verder, dat bij vijf procent eigen kapitaal bij bedrijfsovername een startkredietre- geling tot 30 pet van het balansver mogen zal gelden. Dit percentage wordt voor de helft door het rijk en voor de helft door het bedrijfsleven gewaarborgd. De rest moet worden verkregen uit normale kredietfinan ciering. Naar mening van de bewindsman moet het goede ondernemers moge lijk zijn met deze regelingen een be drijf op te bouwen. Vrijdagmorgen wordt het voltalli ge personeel van Ruteck's café-restau rant te Utrecht door iemand van de EMS-leiding officieel het ontslag aangezegd, met de mededeling dat het bedrijf tot eind februari van het volgend jaar blijft doordraaien.. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat het bedrijf na die datum wordt voortgezet, aldus verklaarde de heer J. W. G. Dingjan, bedrijfs leider van Ruteck's café-restaurant Utrecht, tegenover het ANP. Hij heeft het verzoek van zijn EMS-su- perieuren gekregen om zijn mensen vrijdagochtend tegen negen uur bij een te roepen. Op deze bijeenkomst zal ook een vertegenwoordiger van de vakorganisaties aanwezig zijn. Bij Ruteck's café-restaurant in Utrecht zijn circa 70 personen werk- Bij de discussies over dit onderwerp werd gewag gemaakt van de grote Staatssecretaris Bakker, die dit nieuws in de vaste commissie voor Boerderij ontruimd In het Veluwse dorp Voorthuizen is enkele dagen geleden op een boer derij een slachtpartij aangericht waar van op zijn minst elf honden het slachtoffer zijn geworden. De hon den (22 in totaal) hoorden op een boerderij thuis, die bewoond werd door drie broers en hun negentigja rige moeder. Binnenkort verlaten de huidige bewoners de boerderij, want deze is onlangs verkocht. Het grote aaotal honden was echter eein te grote lla®t, zodat mein besloot zich er maar van te ontdoen. Er werd in de omgeving een man met een jachtakte gevonden, die bereid was dit karweitje wel even op te knap pen. De politie had de plaatselijke die renbescherming gevraagd of het mo gelijk was om de honden in asiels on der te brengen. Toen een lid van de dierenbescherming 's middags op de boerderij kwam vond hij de elf afge slachte dieren. Inmiddels zijn er weer vier verschenen, de rest blijft spoorloos. Omdat men in het hol van de honden onder de hooiberg bloed aantrof bestaat het vermoeden dat de schutter zijn geweer in het hol heeft leeggeschoten. Er kan pas juridisch worden inge grepen, wanneer aangeschoten hon den worden aangetroffen. Er kan dan worden bewezen, dat de dieren by het afmaken onnodig hebben gelle den. BOERDERIJ INGEZET OP EéN GULDEN In hotel 't Kromhout te Brummen is woensdagmiddag ten overstaan van notaris W. Boogman ingezet een woonhuis met bedrijfsgebouwen ter grootte van 25 are, ten verzoeke van de Stichting Beheer Landbouwgron den (SBL). Het werd ingezet op ƒ1— Er zyn namelijk bezwarende bepa lingen gemaakt dat niemand zich er aan durft te wagen. Er mag geen agrarische bestemming aan worden gegeven en er mag geen veebedrijf meer worden uitgeoefend. Prinses Margaret van Engeland werd door clowns begroet bij aankomst voor de gala-voorstelling van het Billy Smarth circus in Blackheath, Lon den. De avond werd gehouden onder auspiciën van de Engelse variété- club ten behoeve van de stichting voor het voorkomen van wreedheid tegen kinderen. NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER huishoudjam 85 ct. tot 1.10; extra jam 1.40 Vragen over incident bij de Botlekbrug Het Tweede Kamerlid C. F. van der Peijl (P. v. d. A.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat schrif telijk gevraagd een onderzoek in te stellen naar het incident dat maan dag bij de Rotterdamse Botlekbrug plaats had.. De brugwachter sloot de bomen juist op het moment dat een ambulancewagen met een levensge vaarlijk gewonde patiënt arriveer de. De ziekenauto kreeg een vertra ging van ongeveer tien minuten. De patiënt overleed later in het Dijkzicht- ziekenhuis te Rotterdam. Ruim acht meter zijn gistermid dag in Amsterdam twee glazenwas sers met gondel en al naar beneden gestort. Op wonderbaarlijke wijze bleken de beide mannen niet erg zware verwondingen te hebben opge lopen. De beide glazenwassers wa ren bezig aan de gevel Wibautstraat van het gebouw der Publieke Wer ken. Toen een monteur in de dak goot een plaat weghaalde kiepte de hijsinstallatie van de gondel om met het noodlottig geyolg. De installatie stortte naast de gondel op straat. De Nederlandse sopraan Els Bolkestein heeft dinsdagavond groot sukses geboekt in het Royal Opera House in Londen, waar zij na een vliegens vlugge tocht uit Amsterdam, optrad als invalster voor Elizabeth Vaughan, die de rol van Gilda in de Rigoletto had moeten zingen, maar die 's mid dags ziék was geworden. Foto: beladen met de bloemen, die haar na de voorstelling in Londen werden aangeboden, arriveerde Els Bolkestein woensdagmiddag weer op Schiphol. Hoewel het de bedoeling was van de regering het „weg-geld" per 1 ja nuari 1965 te gaan heffen, ziet het er niet naar uit, dat beide kamers al tegen die tijd toestemming zullen hebben verleend. De Kamer is al achtergeraakt op het schema, dat behandeld moet wor den, maar duidelijk blijkt ook een afwijzende instelling bij verschillen de fracties. De Tweede Kamer heeft thans ook te kennen gegeven, dat de eindstem ming over de begroting van Verkeer en Waterstaat eerst plaats mag vin den, nadat de beslissing over het weggeld is gevallen. KAMPEERWEKEN VOOR TOEKOMSTIGE MILITAIREN De Kon. Militaire Bond Pro Rege, die zijn negentigste verjaardag viert, wil de toekomstige dienstplichtige militairen op een bijzondere manier gaan voorbereiden op de dienst. Pro Rege wil kampeerweken gaan orga niseren voor militairen in spe in de buurt van een van Pró Rege's mili taire tehuizen. Deze merkwaardige foto van Oost-Duitse militairen met him rug naar de muur en het westen gekeerd, maakte een West-Berlijns fotograaf woensdag met zijn telelens. Toen hij trachtte een fotoreportage te maken van de militaire voorbereidingen aan de muur bij de doorlaatpost Sonnenallee, welke binnenkort zal opengaan voor het bezoek van West-Berlijners aan familie in Oost-Ber lijn, kreeg een Oost-Duits officier hem in de gaten. En onmiddelijk gaf hij zijn mannen opdracht het gezicht van de muur af te wenden hetgeen geschiedde In Zagreb, de op een na grootste stad van Joego-Slavië, is grote schade aangericht door het water van de rivier de Sava, dat in dertig jaar nimmer zo hoog heeft gestaan. De rivier heeft een dijk doorbroken en de stad voor een groot deel overstroomd. Foto: bewoners van een buitenwijk peddelen een bootje door een van de rtraéen op zoek n«ar eigendommen, die uit het water gered kunnen worden. Voor «over bekend hebben aich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7