3)e CeicbeSoti^cmt Rapport-Soeslow kraakt kameraad Chroesjtsjow CALEX VRACHTBOOT IN LICHTERLAAIE DOOR BROEI IN LADING COPRA Volgende week schot op Mars ,^URD COMOELKA: GEWEZEN LEIDER BOOD ZELF ONTSLAG AAN DONDERDAG 29 OKTOBER 1964 56e JAARGANG No. 16.362 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAU VOOR LEIDEIS ETS OMSTREKETS ZIJN POLITIEKE DAGEN VAN SOEKARNO GETELD? Telef. 2.09.35 Bed. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 pmnA. 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1,75 „Hij hield geen rekening met mening van partijleiding" Het linkse weekblad l'Espresso te Rome heeft gisteravond geschre ven, dat de Russische partij theoreticus Michail Soeslow een rap port over Chroesjtsjow zal indienen, waarin deze van vele „fouten" wordt beschuldigd. Het weekblad publiceerde een uittreksel uit het rapport, dat, naar het zegt, de ronde doet in de Russische com munistische partij. Chroesjtsjow heeft veel reizen naar het buiten land gemaakt „zonder enig voorafgaand overleg met andere leden van het presidium". Hij heeft „herhaaldelijk het principe van ge meenschappelijke leiding overtreden en geschonden en is daarbij opgetreden op een manier die typisch is voor de persoonsverheer lijking, wat strijdig is met de richtlijnen van het partijcongres". De afgezette leider heeft vele besluiten genomen „zonder en soms zelfs tegen" de mening van de partijleiding, daarbij het presidium en het centrale comité „voor voldongen feiten stellend, die moei lijk of met gevaar ongedaan konden worden gemaakt". Hetzelfde is van toepassing op „vele buitenlandse opdrachten die aan ver wanten en vrienden van kameraad Chroesjtsjow werden toever trouwd". genomen waren, terwijl deze afkom- „ONSTUIMIG EN stitf waren van de partijleiding en I.' I! I' I. i A1V TN7ïrLTT" boven alles van het centrale comité". Chroesjtsjow had het principe van voorkennis van <le partijleiding %V- Op bijeenkomsten van het centrale collectieve leiding aanvaard, maar daan, streng worden afgekeurd. Zij comité zijn Chroesjtsjow deze en an- „bij het verstrijken van de tijd met zÜn l"'11 treffend voorbeeld van de dere „fouten" onder ogen gebracht en schuldige nalatigheid gefaald in de ""„ge^'van' klmemaTchrowtej'ow' werd hem gewezen op „de schade toepassing daarvan". van zjjn gebrek aan inzicht en van die is veroorzaakt door aan kranten het feit dat hij geen rekening hield toe te staan buitensporig lovende Adzjoebei, zijn schoonzoon, had met de mening van anderen." uitdrukkingen over hem te irehrui- ..volslagen onrecle voorspellingen en Ten slotte zou het rapport kritiek f ontoelaatbare beoordelingen" van de hebben op zijn laindbouwplannan en ken en door het te l^ten voorkomen, Kussische politiek geuit in Duitsland die voor de industrie en voor- de dat sommige besluiten door hemzelf en Berlijn. Het centrale comité moest organisatie van de partij. dit „uit berichen in kranten van ka- de bijeenkomst van het Russische pitailistische landen" vernemen. centrale partijcomité, waarop zijn ontslag was aanvaard, had voorgeze- HULP AAN INDIA GELAAKT. ten. Het rapport zou ook kri tiek heb- Wij zijn ervan overtuigd, dat de ben op het verlenen van technische wijzigingen in partij- en regerings- en militaire hulp aan India door leiding in Rusland tot stand zijn Chroesjtsjow ten tijde van het grens- gebracht met volledige eerbiediging geschil met China. Hoewel hulp aan van de Leninistische leider, die sprak India „op zichzelf overeenkomt met op een Poois-Mongoolse vriendschaps- de politiek van vriendschap tussen bijeenkomst. „Er waren goede rede- de Sowjet-Unie en India heeft deze op nen om het ontslag van Chroesjtsjow onnodige wijsühij gedragen tot het te acceputeren", zo zei hij. verscherpen van vraagstukken die toen tussen de Sowj et-Unie en China werden besproken." De verklaringen van Chroesjtsjow, vorige maand tegenover Japanse par lementsleden gedaan, dat Rusland een „wapen voor totale vernietiging" bezit, wordt in het rapport ter spra ke gebracht. „Deze verklaringen moeten, wegens de manier waarop zij werden afgelegd, wegens de ge volgen die zij over de gehele wereld hadden en wegens de daaropvolgen de verbeteringen, eveneens zonder Combinatie van de twee functies van eerste secretaris van het cen trale comité van de Russische com munistische partij en regeringsleider, zoals bij Chroesjtsjow het geval was, zal mogelijk binnenkoirt officieel ver boden worden, zo meent men in Mos kou te kunnen opmaken uit bepaalde mededelingen van -diplomatieke kringen. Het centrale comité zou daartoe in beginsel hebben besloten naar aan leiding van de gebeurtenisscen rond Chroesjtsjow. Dit zou een terugkeer betekenen naar de- „Leninistische normen", die voor de eerste maal door Stalin werden overtreden, toen deze in mei 1941, aan de vooravond van de Duitse inval, ook de leiding van de regering op zich nam, terwijl hij al aan het hoofd van de partij stond. Chroesjtsjow combineerde bei de functies vanaf maart 1958, na maarschalk BoeLganin te hebben „uit- geschakeld". Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel 3.33.55 PYRRHUS- OVERWINNING IJet is met de Bijlmermeerzaak maar een pijnlijke en droevige geschiedenis! Het beraad over een vier jaar oud wetsvoorstel en een nog veel langer slepend vraagstuk inzake de oplossing van een flink stuk wo ningnood van Amsterdam is woens dagnacht door een herhaalde ingreep van minister Toxopeus voor de derde maal gestaakt. De zaak is daarmee opnieuw in het slop verzeild, waarin politieke onmacht over en weer haar al die tijd hebben vastgehouden en niemand weet op dit moment, hoe men eruit zal kunnen komen. r\e opvattingen en de voorgenomen oplossingen ten aanzien van de wijze, waarop de hoofdstad aan nieu we ruimte moet worden geholpen om aan de noodzaak voor woningbouw- expansie tegemoet te komen, zijn an dermaal diametraal tegenover elkaar blijven staan. In het kort: minister Toxopeus wenst géén toevoeging van de Bijlmermeerpolder aan Amster dam, maar de totstandbrenging van een zelfstandige gemeente Bijlmer meer. De bewindsman is na enig vij ven en zessen wèl bereid gebleken (maar niet dan na vele discussies en polemieken daartoe gebracht) de nieuwe gemeente naar zijn conceptie een samenwerking met Amsterdam terzake woningbouw e.d. op te leg gen. De hoofdstad en naar in de Kamerdiscussies is gebleken een meerderheid van 't parlement wenst bedoelde toevoeging als enige reële oplossing wèl en geen andere, die men op zijn minst halfslachtig acht. Die tegenstelling bestond behou dens enkele ondergeschikte variaties al jarenlang en het beraad van dinsdag-woensdag heeft de ontwik keling in feite geen stap verder ge bracht. Men zou kunnen zeggen: in tegendeel! In de derde fase van het debat zijn de prestige-kwesties, terecht of niet, muurvast geheid, zodat niemand nu antwoord kan geven op de vraag „wat nu?" en hoe uit deze netelige positi e moet worden gemanoeu vreerd. |"\e overwinning van het Amster- damse standpunt door de aan vaarding van 't amendement-Scheps bestaat immers slechts in schijn. Het is een echte Pyrrhus-overwinning. Het vreemdste en meest onbe vredigende in deze zaak is nog wel de starre houding van de minister, die niet alleen geen ongelijk wil be kennen hetgeen hij natuurlijk niet behoeft te doen, als hij het g e 1 ij k beslist aan zijn zijde acht maar daarenboven niet de consequentie wil trekken in politiek opzicht door de baan vrij te maken voor een andere oplossing. Daarmee is niet gezegd, dat mr. Toxopeus dat in lengte van dagen niet zal willen doen, maar het nare van de zaak is, dat de Kamer hem daartoe wellicht zal moeten dwingen. In dat geval bestaat echter de grote kans, dat deze minister an deren in zijn val zal meeslepen, om dat de politieke consequenties, die onder dwang worden genomen, altijd een veel zwaarder accent en nasleep krijgen. Zo ver had het niet behoeven te komen, wanneer de bewindsman wat soepeler was geweest. Het is ook naar, dat in het debat van deze week onzuivere ele menten werden ingevoerd, met name een politiek-dilettanterige dreiging van minister Bogaers tot aftreden, wanneer de conceptie-Toxopeus niet zou worden aanvaard. Gelukkig is dat dfê igement weer zeer snel over gedreven, maar het liet wel 'n nare bijsmaak achter. Alles bijeen geen fraai debat en een nog minder fraai slot. Het is maar te hopen, dat het vol gend bedrijf wat verheffender zal uitpakken! ONTSLAG „GEACCEPTEERD" Volgens de leider van de Poolse communistische partij Gomoelka heeft de gewezen Russische leider zelf zijn ontslag aangeboden. In zijn eerste openbare rede sinds zijn ontmoeting met de nieuwe Russische leiders apa de Pools-Russische grens, verléden week, zei Gomoelka, dat Chroesjtsjow ALARM IN AMSTERDAMSE HAVEN Terwijl elders de brand in de ruimen bestreden wordt, houden brandweer lieden huiten het schip de scheeps huid nat. De patrijspoorten zijn door de brand hel verlicht. Derde brand sinds vertrek uit Djakarta Met drie slangen van de drijvende „Havendienst" en die van zes mo torspuiten hebben hedenochtend vroeg vijftig Amsterdamse brand weerlieden een brand in de ruimen 2 en 3 van de Indonesische vracht boot „H.O.S. Tjokro-aminoto" bestre den. Dit ruim 10.000 brt. metende schip is maandagochtend met een la ding copra voor de loods A4 langs de Oostelijke Handelskade gemeerd. Bij de aankomst was reeds broei in de lading van ruim 3 geconstateerd. Deze liet zich niet ernstig aanzien. Met de lossing werd begonnen en voortgegaan; constant bleef de brand weer met een spuit in de nabijheid. Vannacht, omstreeks half drie, stoot te de grijper van een drijvende bok in de nabijheid van de broeihaard een tussenluik stuk, waardoor zuur stof toetrad en de lading in brand geraakte, die meteen doorsloeg naar ruim 2. Toen de brand in hevigheid toe nam en steeds dikker wordende rook- massa's uit de twee ruimen op de voorplecht omhoog kolkten ging een deel der 72 opvarenden van boord. De „H.O.S. Tjokro-aminoto" was in middels begonnen langzaam naar bakboord over te hellen en 't schip maakte rond vier uur circa 15 gra den slagzij. Toen werd besloten de boot naar ondiep water bij de Oranjesluizen te slepen en daar het zich snel door de ruimen, geladen met koprakoeken en balen kopra, voortplantende vuur te bestrijden met behulp van blus boten. Het bleek niet mogelijk het fel brandende schip nog helemaal naar de IJ-dijk te slepen. Bij de Schel- lingwouderdijk, een paar honderd me ter voor de Oranjesluizen, moest de boot tegen half zeven in dichte mist aan de grond worden gezet. Reeds bij het wegvaren van de Oostelijke Handelskade sloegen de vlammen uit het ruim tegen de brugopbouw mid scheeps, de verf van de huidplaten van het voorschip begon door de hitte toen al af te bladeren. SLAGZIJ Tegen negen uur was de brand nog verder uitgebreid en stond ook de bovenbouw van de Tjokro-aminoto in lichterlaaie. Het schip, dat ge deeltelijk in de vaargeul in het af gesloten IJ ligt, maakte zwaar slagzij, doch gevaar voor kapseizen bestond niet. Uit IJmuiden zijn, op verzoek van de agent van de Indonesische rederij, drie sleepboten, uitgerust met brandblusmateriaal en zware pom pen, naar Amsterdam onderweg. Men vreest, dat als de brand zich nog ver der uitbreidt, het schip als verloren moet worden beschouwd. PECHSCHIP Op de kade sprak men vanochtend vroeg al van een „pechschip". Toen de „Tjokro-aminoto" vorig jaar voor het eerst in ons land kwam liep het bij Hoek van Holland op een strek dam. Op deze reis werd vier dagen na het vertrek uit Djakarta brand in een der ruimen ontdekt. In de Roo- de Zee was dit opnieuw het geval. En nu bij aankomst in Amsterdam, waar het schip voor de eerste keer binnenkwam, is voor de derde keer brand ontstaan. Naar verluidt is de kapitein gisteren nog gewaarschuwd voor de mogelijkheid van het uit breken van brand, toen de broei in de copralading was geconstateerd. GOEÏ>' Alleen de rijpste, de fijnste,de mooiste groenten zijn goed genoeg voor gezonde California groentesoep (Advertentie Volgende week willen de Ameri kanen een onbemand ruimtevoertuig lanceren in de richting van de pla neet Mars. Het; is een reis van 560 miljoen kilometer, die negen maan den zal duren. Het voertuig is drie meter hoog en weegt 260 kilo. Bin nen het bestek van een maand zal nog een tweede „Mariner" ruimtevoertuig in dezelfde richting worden afgeschoten. Het tijdstip van deze tweede lancering hangt af van het resultaat van de eerste. Er zullen foto's worden genomen en ook zal men proberen de druk rondom de planeet te meten. De eerste lancering zal op 4 no vember of zo spoedig mogelijk daar na geschieden. De proef wordt de moeilijkste genoemd die ooit bij het onderzoek van de ruimte genomen is. De RusSen hebben in 1962 al een ruimtevoertuig in de richting van Mars gelanceerd. Volgens het Ame rikaanse bureau voor ruimtevaart heeft men het contact daarmee ver- uj uxt loren toen het 150 miljoen kilometer De brandweer heeft de gehele nacht gestreden tegen een hevige brand in de lading copra aan boord van het In- yan de aarde verwijderd was Twee donesische vrachtschip „H.O.S. Tjokro Aminoto" in de Amsterdamse haven. Foto: terwijl de pompen van de pr0even die de Russen in 1960 na- brandweerwagens op volle eapaciteit draaien, verlaat de bemanning bet schip. nvat), mislukten al in een vroeger stadium. In Amerika verwacht men, dat ook de Russen de volgende maand een nieuwe lancering in de richting van Mars zullen verrichten. AMERIKAANSE KUNSTMAAN Het Amerikaanse leger heeft gis teren meegedeeld, dat het met suc ces een kunstmaan in een baan om de aarde heeft gebracht, die lokali sering van specifieke punten op het aardoppervlak vergemakkelijkt. De kleine 'geodetische satelliet, die acht tien kilo weegt, is in het kader van het „Secor"-programma ter bepaling van eventuele doelen gelanceerd van de luchtmachtbasis Vandenberg bij Los Angeles. Hij beschrijft een cir kelvormige baan op een hoogte van 960 km. KORRELTJE Onze twijfelingen zijn verraders, die ons het goede, dat 'we vaak zou den kunnen winnen, doen verliezen door ons bang te maken om een po ging te wagen. (Shakespeare) Dit nummer bestaat uit 18 pagina's WEINIG VERANDERING In West-Europa handhaaft zich een oostcirculatie die ook in de hogere luchtlagen aanwezig is. In de tame lijk vochtige continentale lucht ko men uitgestrekte wolkenvelden, mistgebieden en zones met opklarin gen voor. De laatste breiden zich overdag iets uit maar worden 's nachts weer kleiner. Het weer in ons land is nevelig en door de hard nekkige bewolkingen vrij somber. Voor het komende etmaal komt in deze weerstoestand niet veel ver andering. De kans op mistvorming wordt voor de komende nacht gro ter, verder zal er veel bewolking blijven. De kans op enkele versprei de opklaringen overdag is klein. Er valt af en toe wat motregen, maar deze is van weinig betekenis. De temperaturen die gemiddeld ho^er zijn dan de afgelopen daigen Let geval was, handhaven zich op het zelfde niveau. Hoogwaterstanden ZON. EN MAANSTANDEN 30 Okt.: v.m. 11.11: n.m. 23.47. 30 Okt.: zon op 7.31, onder 17.16; maan op 1.18, onder 16.06.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1