GERUND KREUZER OP VRUE VOETEN GESTELD Snijbloemenexport in gevaar door Engelse invoerheffing Justitie blijft optreden tegen overtredingen van bouw-CAO Engelse invoerheffingen zijn onwenselijk en te betreuren UIT INRICHTING ONTSLAGEN MAN DOODT ZIJN ECHTGENOTE „Zuilen" bezorgd over centraal antenne-systeem Opnieuw meisje met kinderwagen aan de haal Onderzoek Justitie naar opendraaien van Botlekbrug WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 DE AMSTERDAMS E JUWELENROOF OP LAST VAN DE RAADKAMER In de uak van de op 26 septem ber jj. aan de Heiligeweg te Amster dam genieegde gewapende overval op een iuwelierszaak aldaar, hebben zich enkele opzienbarende ontwik kelingen voorgedaan. Eén daarvan is de vrijlating van Gerlind Kreuzer, dochter van de zich nog steeds in voorarrest bevindende Dnitse advocate Marianna Kreuzer. De 21-jarige Gerlind is gisteren op last van de raadkamer van de Am sterdamse rechtbank uit haar hech tenis ontslagen en op vrije voeten gesteld. Zij zal aan de Vreemdelin gendienst van de Amsterdamse politie worden overgedragen. Het meisje, dat de dag na de over- vail tezamen met de hoofdverdachte Petras Dominas werd gearresteerd toen zij op het Rokim in een Duitse auto wilde stappen, zal ais onge wenste vreemdelinge oven de grens worden geleid. ADVOCATE WACHT ARRESTATIE IN WEST-DUITSLAND De moeder van Gerlind blijft in voorlopige hechtenis. De raadkamer heeft de eerste termijn van dertig dagen, die volgende week eindigt, verlengd. Haar staat echter bij een eventuele terugkeer in Duitsland we derom een arrestatie te wachten. D<e offkaer van Justitie te Dort mund heeft namelijk tegen haar een hechteniisbevel uitgevaardigd, dat echer pas kan worden uitgevoerd als zij Duitse bodem betreedt. In West- Duitslamd wordt de advocate bevrij ding van gevangenen, het niet aan geven van misdadige plannen en he ling ten laste gelegd. LACHMACKI TÓCH AANGEHOUDEN De reeds eerder gezochte, maar wegens een toen hermetisch bevon den alibi weer op vrije voeten ge stelde Pool Edward Laahmacki is dezer dagen door de politie van Mün- chen aangehouden. Volgens de politie van Münohen zou hij bij de overval te Amsterdam niet betrokken zijn geweeet, echter wél bij soortgelijke overvallen op juweliers in de Westdudtse steden Witten, Gelsenkirchen en Dortmund en men vermoedt, dat Lachmacki daarbij geschoten heeft. Lachmacki werd bovendien gezocht wegens in braak in een bont zaak te Frankfurt. Nog slechts korte tijd geleden is Lachmacki uit de gevangenis ontsla gen, waar hij een straf van vijf jaar wegens poging tot moord had uit gezeten. jpr— T .'7 ■wgnr"" ■MÉM De Amsterdamse justitie zet haar optreden voort tegen aannemers, die zich niet strikt aan de bouw-CAO 1964 houden. Gisterochtend moest de 4?-jarige onderaannemer D. J. B. van de aannemingsmaatschappij N.V. Texel (Gebrs. Van der Meyden) zich voor de economische politierechter, mr. F. H. J. ten Kroode, verantwoor den voor het uitkeren In juli van voorschotten aan zijn 68 werkne mers tot een totaalbedrag van 12.000 zonder dat het college van rijksbe middelaars hem daartoe toestemming had verleend. De uitkering sou be doeld zijn als een voorschot op een winstdelingsregeling. De onderaan- nemingsmaatschappi; Betonvlechterij, waarvan verdachte directeur is, werd veroordeeld tot een boete van 1.500; de onderaannemer zelf tot een boete van ƒ500. De officier vam Justitie, mr. W. A. J. M. Smit, had een aanzienlijk ho gere straf geëist, n.L een boete van 10.000 tegen de betonvlechterij en een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien diagen met een proef tijd van twee jaar tegen de onder aannemer. Op 't moment heeft ver dachte geen werknemers meer in dienst, omdat ook de werknemers van de onderaarmeminggmaatschappij van de N.V. Texel zijn ontslagen. Verdachte verklaarde dat de uit kering hem door zijn arbeiders was afgedwongen. „Zij namen er geen genoegen mee dat collega's in dienst bij de N.V. Texel wel een uitkering kregen en zij niet", aldus de onder aannemer. Volgens hem was, gezien de huidige situatie, het werken in de bouw op het ogenblik onmogelijk. De raadsmam, mr. J. Nolens Jr., acht te de eis van de officier veel te hoog. Hij wees in dat verband op een vroe gere eis tegen een andere onderaan nemer, die volgens de raadsman een zwaarder delict had gepleegd en des ondanks een veeil lagere boete tegen zich had horen eisen. Produktschap voor Siergewassen ziet toekomst somber in De Engelse invoerheffing van vijf tien procent, die ook de siergewas sen sector treft, zou onze export van snijbloemen wel eens de nek kunnen omdraaien. Deze sombere verwach ting sprak de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, uit in dé gister middag gehouden bestuursvergade ring. De afgelopen jaren is deze ex port onder de druk van hoge Engelse invoerrechten toch al met om en nabij de tien procent per jaar terugslo pen. (Blijkens het laatste jaarverslag van het produktschap van t'9.811.000 in 1960 tot ƒ6.206.000 in 1963). De eerste indruk van de voorzitter was, dat onze export von boomkwe kerij produk ten (iin 1963: 13.7 miljoen) en vooral die van snijbloemen door de Engelse maatregel getroffen zal worden, zwaarder dan die van bloem bollen (in 1963: 41.6 miljoen). Toch concentreerde het gesprek over de onderwerp zich rond de bloombollen. Het bestuurslid de heer Nederveen, secretaris van de bond van bloem- boüenhairideJ/aren, die overigens soort gelijke verwachtingen koe sten-de als de voorzitter, bracht namelijk het met; Engelland bestaande „agreement" over de bloembollemhawdel ter spra ke AGREEMENT Dat in het kader van de GATT ge maakte agreement houdt in dat En geland zich zal onthouden van kwan titatieve invoerbelemmeringen en van verhoging van rechten (het gewone invoerrecht op bloembollen bedraagt ongeveer tien procent), terwijl Ne derland minimum-exportprijzen zal handhaven. Nu wilde het toeval dat juist gistermiddag de vaststelling van die minimum-exportprijzen voor 1965 op de agenda stond. De heer Nederveen wilde, in afwachting van een bespreking die het pro duktschap met Engeland hoopt te voeren over het verdere lot van het „agreement", de beslissing over de minimum-ex portprijzen tot de vergadering van volgende maand aanhouden. Het be stuur gaf hem daarin zijn zin. De voorzitter en de heer Neder veen waren zeer pessimistisch in hun beoordeling van de mogelijkheid, aan het Engelse besluit voor de hierge- wassensector nog iets te veranderen. Men wees er ook op dat Engeland nu *n „heffing" oplegt, terwijl in het „agreement" wordt gesproken over „rechten", die niet verhoogd mogen worden. Voor bloembollen zou er misschien één aanknopingspunt zijn: men zou ze kunnen beschouwen aLs grondstof fen, en grondstoffen zijn van de in voerheffing vrijgesteld. De voorzit ter kon meedelen dat deze zaak mor gen te Genève door het bestuur van die GATT en in het bijzonder van een vertegenwoordiger van het, Neder landse ministerie van Landbouw, zal worden besproken. BESPREKINGEN Dit is het Oost-Duitse schip „Magdeburg" (9556 ton) gekapseisd bij Broadness Point in de monding van de Theems na een aanvaring, dinsdagmorgen met de Ja panse vrachtboot „Tamashira Maru" van 10.500 ton. Het ongeluk gebeurde bij dichte mist; terwijl de Japanse boot met zware averij voor anker ging, haalde de sleep boot „Hibernia" de 56 opvarenden van de „Magdebrng" af. Het schip was, zoals duidelijk op deze foto is te zien, geladen met bussen. Deze waren afkomstig van een Engelse fabriek en bestemd voor Cuba. De heer Nederveen vreesde dat de maatregel, als ze voor langere tijd blijft gelden, ook voor de bloem bollenexport desastreuze gevolgen zal hebben. Het „agreement" schrijft bij onvoorziene gebeurtenissen een spoed vergadering voor en de heer Neder veen achtte het nu het recht en de plicht van het Produktschap, op korte termijn de zaak met de Engelse telers- organisaties en met de belde rege ringen te bespreken en alles op alles te zetten om nog iets te bereiken. Dit ondanks zijn pessimistische verwach ting omtrent de uitslag. Aan het ar rangeren van een bijeenkomst met de Engelse organisaties werd, terwijl de vergadering aan de gang was, door het bureau van het Produktschap al hard gewerkt. Zou het „agreement" vervallen, dan zouden de bestaande minimum exportprijzen, die ook gelden voor de andere Europese landen, toch automatisch gehandhaafd blijven. (Voor die andere Europe ie landen was al besloten de prijzen van 1904- 1905 voor 1965-1966 te verlengen, en voor Engeland was men dat ook van plan). De heer Nederveen vond niet temin dat nu met een besluit gewacht moet worden. Officiële Nederlandse reacties De 43-jarige pijpfitter Willem van der S. heeft gisteravond omstreeks acht uur zijn 38-jarige vrouw in hun woning aan de Bankasingel in VIaar dingen met messteken in de rug ge dood. Een poging tot zelfmoord van de dader werd door buren verijdeld. De man was maandag j.L uit de psy chiatrische inrichting te Roozenburg ontslagen. De man stak zijn vrouw neer in de slaapkamer en zette daarna de gas kraan open. Buren hadden echter ge merkt dat er in het huis van Van der S. iets aan de hand was. Zij riepen een arts te hulp en verschaften zich toegang tot de woning. De politie, die na de ontdekking van de moord werd gewaarschuwd, bracht de dader naar het hoofdbureau. De officier van justitie mr. S. J. van der Hoeven en de substituut-officier, mr. J. M. van Leeuwen, hebben ter plaatse het onderzoek gevolgd. Dr. J. Zeldenirust verrichtte sectie op het lijk. Familieleden hebben zich over de vijf jonge kinderen van het gezin ontfermd. H.K.H. Prinses Beatrix, beschermvrouwe van de Koninklijke marechaussee wordt door de Utrechtse burge- jhr. mr. C. J. A. de Ranltc verwelkomd bij haar aanRomst in Utrecht, om daar de viering van het 150- jarlg b—Utn van da Koninklijke marechaussee bij te wonen. Bij zijn terugkeer uit Berlijn, waar hij met een Nederlandse delegatie, onder wie staatssecretaris dr. W. H. van den Berge, de driemaandelijkse conferentie heeft bijgewoond van de EEG-ministers van Financiën, heeft minister Witteveen gisterochtend op Schiphol de verhoging van de Britse invoerrechten met 15 procent gekwa lificeerd als „een onwenselijke weg, die geen fundamentele oplossing van het probleem kan brengen". Hij gaf verder als zijn persoonlijke mening te kennen, dat de Engelse moeilijkheden bijzonder groot zijn. Het tekort op de betalingsbalans wordt voor dit jaar op 7 a 800 mil joen pond geschat. Slechts hoopt de bewindsman, dat Engeland niet zo- ails is aangekondigd alleen maar aan dacht zal schenken aan verhoging van de algemene productiviteit, maar daarin dankzij diverse maatregelen ook zal slagen. SLECHTS TIJDELIJK „De maatregel van verhoging der invoerrechten kan slechts een tijde lijke zijn", aldus de minister. „Wan neer Engeland dit tijdelijke soelaas zou kunnen benutten om enerzijds door deze nieuwe inkomstenpolitiek, anderzijds door opvoering van de productiviteit haar concurrentieposi tie te verbeteren, dan heeft men wel een fundamentele oplossing". STUDENTENPROTEST TEGEN VERHOGING VAN COLLEGE GELDEN De Nederlandse studenten gaan in gezamenlijk overleg protestacties voeren tegen de door minister Bot voorgestelde verhoging van het col legegeld met 100 procent. Er is een landelijk protestcomité opgericht dat zich zal beraden over de actievoe ring. „Geen ongebreidelde ontwikkeling7' De Nederlandse omroeporganisaties hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring meegedeeld van mening te zijn, dat een ongebreidelde ont wikkeling van het centraal antenne systeem, waarbij geen rekening wordt gehouden met de rechtmatige belan gen van de buitenlandse omroepor ganisaties, wier programma's wor den gerelayeerd, schade toebrengt aan het televisiewezen in Europa en dus aan de belangen van de kij kers. De omroeporganisaties zeggen ver der er prijs op te stellen nogmaals te verklaren, dat zij elke technische ontwikkeling vam harte toejuichen, die bij kan dragen tot 'n verruiming vam de communicatie tussen de vol keren. Met nadruk stellen zij vast, dat zij daaronder ook het centraal amtenmesysteem verstaan, waarvan de ontwikkeling dam ook op de steun en medewerking van de omroep kam rekenen. Gisteren en vandaag worden im Amsterdam besprekingen tussen een delegatie van de Europese Radio-Unie en de PTT gevoerd over de kwestie van de auteursrechten voor via de draadtelevisie doorgegeven buiten landse programma's. Naar verluidt stelt de PTT zich op het standpunt, dat Nederland geen auteursrechten zou behoeven te betalen. De omroep verenigingen in Nederland zouden een andere mening zijn toegedaan. Men was van de zijde dier Neder landse Radio Unie echter niet be reid hierover mededelingen te doen. Zover is het echter nog niet en de minister herinnerde er aan, dat Ita lië het vorige jaar bij soortgelijke zij het kleinere moeilijkheden een andere uitweg heeft gezocht. Met ver hoging van de invoerrechten ver sterkt men de inflatoire krachten. „Engeland doet het natuurlijk om haar expansie niet in gevaar te bren gen. Beperking van de vraag zou een alternatief zijn, maar dan zou da ex pansie tijdelijk tot stilstand komen. Het Engelse probleem is daarom zo ernstig omdat in deze tijd van ge weldige expansie eu van toenemende ïunctuur in de gehele wereld Uiteraard draagt de Britse maat regel helemaal niet bij tot een spoe dige toetreding van Engeland tot de EEG, „doch die was op het moment toch niet aan de orde", aldus de mi nister. Aangezien de verhoging slechts tijdelijk kan zijn, kan men niet con cluderen, dat deze Engeland nu defi nitief van de EEG zou hebben afge sneden. Of de Britse maatregel in Europa of elders soortgelijke tegenmaatrege len tegen de invoer van Britse pro- dukten zal uitlokken durfde de mi nister niet te zeggen. Hij onthield zich in dit opzicht van iedere prog nose. „Betreurenswaardig" Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van Economische Zaken heeft dinsdag in antwoord op een verzoek om commentaar op de Britse fiscale maatregelen gezegd dat met alle begrip voor de ernstige toe stand waarin de Britse economie ver keert, het te betreuren valt dat de Engelse regering zich genoodzaakt heeft gezien tot deze stap over te gaan. De belemmering van de invoer en de stimulering van de export door fiscale faciliteiten doorkruisen im mers het streven naar een verdere vrijmaking van de internationale han del. Direct en indirect zal het Neder landse bedrijfsleven hiervan schade kunnen ondervinden. Bij de verdere bestudering en het overleg in het kader van de GATT zal van Nederlandse kant sterk de nadruk gelegd worden op het belang van gezonde internationale concur rentieverhoudingen, in welk licht de huidige situatie mede dient te wor den beoordeeld. Van grote betekenis is voorts dat lopende contracten wor den gerespecteerd en dat de betrok ken maatregelen direct worden be ëindigd als verbetering in de Engelse betalingsbalans optreedt, aldus de woordvoerder. Gistermiddag omstreeks twee uur heeft ook in Rotterdam een jonge moeder de schrik van haar leven gekregen, omdat haar kinderwagen met baby plotseling verdwenen was. De vrouw was een winkel binnen gegaan en had kind en wagen even buiten laten staan. Plotseling bleek nadat zij bij herhaling had geke ken of alles goed was de wagen verdwenen. De politie stuurde alle beschikbare auto's plus een flink aantal agenten per fiets op pad. De moeder zelf verdween wanhopig in een politieauto. Een kennis van haar, ontdekte een klein half uur later wagen en baby onder de hoede van een achtjarig meisje, dat maar wat met de wagen was gaan rijdien. Het kind had niet riet minste kwaad in de zin, maar omdat zij a/1 eerder iets dergelijks deed, heeft de kinderpolitie zich over haar ontfermd. Het blijkt een meisje te zijn dat een BLO-school bezoekt en vaak aan het toezicht van de ouders ontsnapt. OPENING en 25-JARIG JUBILEUM HAARLEMMERSTRAAT 181 Morgenmiddag 3 uur, wordt het modernste bedrijf voor Leiden en omgeving op het gebied van Juwelen, Goud en Zilver, Hor loges-Klokken, Verlovingsringen Gero-caseettes, GEOPEND le klas ateliers voor reparaties en nieuw werk. Voor Juwelen, Gouden en Zilveren sieraden, alsmede Horloges- en Klokken- feparatie. Iedere koper ontvangt de eerste maand een speciale jubileum- openlngs-surprlse. v.d. WATER JUWELIERHORLOGER Altijd voordelig HAARLEMMERSTRAAT 181 (hoek Hoogl. Kerksteeg) Reeds meer dan 25 jaar uw adres. De officier van Justitie bij de recht bank in Rotterdam, mr. I. H. van de Roemer, laat een onderzoek instellen naar de vertraging, die een ambulance vrijdagmiddag opliep voor de geopen de Botlekbrug. Over het algemeen is men van oordeel dat 't geen enkele zin heeft de wachter die op de be wuste vrijdagmiddag in zijn glazen kooi de brug bediende, alleen aan sprakelijk te stellen. Belangrijk is thans voor de Justitie het feit dat de brugwachter nooit is gewaarschuwd dat er een ambulanceauto zou komen. Dit feit wordt in het Botlekgebied als zeer ernstig beschouwd. Het onderzoek richt zich dam ook voornamelijk op die vraag hoe het mogelijk is geweest dat de wachter ndet van het urgente ziekentransport op de hoogte is gesteld. Vast staat dat velen de tele toom hebben gegre pen om bepaalde instanties, waarvan men kon verwachten dat deze de noodikelijke maatregelen zouden tref fen, op het ziekentransport te atten deren. Tot op heden kent men im het Bot lekgebied geen duidelijk alarmerings systeem. De bedrijven beschikken veelal wel over eigen artsen, maar er is geen noodhospitaal. De verbin ding van het Botlekgebied met tiet dichtbij zijnde grote ziekenhuis Dijk- zigt is allerminst snel (Botlekbrug. Maastunnel). Men zoekt thans naar een oplossing, zodat bij zware onge lukken direct de noodzakelijke hulp verleend kan worden. Mr. S. D. EMANUELS TREEDT AF Naar wij vernemen heeft mr. S. D. Emanuels ontslag gevraagd als ge volmachtigd minister van Suriname in Nederland. Desgevraagd verklaar de de heer Emanuel6 geen commen taar te willen geven op zijn besluit. Naar het ANP uit Paramaribo ver neemt is de ontslagname het gevolg van de minder goede verstandhou ding tussen de premier de heer J. Pengel en mr. Emamuels.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8