overwegen nauwere samenwerking met „Meneba-Rotterdam" R.K. Bond v. Bejaarden werd ingelicht over bijstandswet VIER DRUKKE DAGEN BIJ AFSCHEID VAN LEIDENS EERSTE BURGER BIOSCOPEN TE LEIDEN Natuurlijk KLOKKEN PIERROT HET löTHfHDl WOENSDAG a OKTOBER ISM DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HET STATION TE WARMOND ONDER SLOPERSHANDEN „Sleutels-Leiden" Het reeds lange jare* niet meer in geèraik zijnde spoorwegstation van Warmond wordt thans als zijnde over bodig en „zijn dienst gedaan hebbende" afgebroken. Het wordt leeg langs de oude ijzeren weg, want intus- sm» b nok het station Piet Gijzen brug onder de moker gegaan. Op het ogenblik zijn besprekingen gaande tussen de N.V. Meelfabrie ken der Nederlandsche Bakkerij (Meneba) te Rotterdam en de N.V. Meelfabriek „De Sleutels", v.h. De Koster en Co te Leiden, om na te gaan of een nauwe samenwerking tussen beide ondernemingen tot stand kan worden gebracht. Het hoofdmotief is daarbij 't stre ven naar versterking van de concur rentiepositie binnen de Euromarkt. Er wordt dan ook gezocht naar een samenwerkingsvorm, die enerzijds 'n gezamenlijk optreden in deze markt mogelijk maakt, doch anderzijds voortzetting der activiteiten van bei de ondernemingen met ongewijzigde bezetting en als zelfstandige eenhe den verzekert. t Advertentie) 13.15 Klassieke grammofoonmuziek, 13.45 Voor de vrouw, 14.15 Amuse mentsmuziek (gr.), 14.30 Zij waren bereid hoorspel, 15.05 Berlijns Filharmonisch orkest: klassieke mu ziek (gr.), 15.35 Clavecimbel-recital: klassieke muziek, 16.00 Eenheid en waarheid, Godsdienstige uitzending. 16.30 Liche orkestmuziek (op.), 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Kinderkoor (gr.), 17.45 Country and Western Mu sic (gr.), 17.55 Sportrubriek. 18.10 Licht instrumentaal kwartet. 18.30 So ciaal perspektief, lezing, 18.40 Lichte orkestmuziek, 19.00 Nieuws en weer- praatje, 19.10 Radiokrant, 19.30 Gees telijke liederen (gr.). 19.45 Op de man af, praatje, 19.50 Lichte gram mof oonmuziek, 20.10 Boeren en Bur gers in Buitenveen, hoorspel (4), 20.40 Samen uit - Samen thuis, geva rieerd programma, 22.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang, 22.30 Nieuws, 22.40 Avondoverden king, 22.55 Boekbespreking, 23.00 Kerkorgelconcert. 23.30 Lichte orkest muziek (gr.), 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n 298 m ficaten Meneba. Verwacht wordt, dat met deze ruil ongeveer f 7.500.000,- Overwogen wordt het gehele Sleu- (nominaal) certificaten gemoeid zal tels-belang om te ruilen tegen certi- zijn. Alle verenigingen verwacht bij het défilé zaterdagmiddag Leiden bereidt zich voor op een groots afscheid van burgemeester Jbr. mr. F. H. van Kinschot. Als de bur gemeester samen met zijn vrouw, zijn vier kinderen en negen kleinkinderen vóór het stadhuis staat saterdagmid dag om half vijf, is ongetwijfeld de climax van een overladen program ma bereikt. Leidse verenigingen zul len langs de scheidende burgemeester en zijn naaste familieleden defileren. Ook trekken mee delegaties van ge meentelijke diensten, zoals brand weer, reiniging en gemeentewerken. Tien muziekkorpsen nemen deel. Alle Leidse verenigingen worden door *t afscheidscomité met de meeste na druk uitgenodigd om aan dit défilé deel te nemen. Zij worden om vier uur verwacht op het terrein vaarde Doelenkazerne, waar de stoet geformeerd wordt. De route is daarna Noordeinde, Bree- straat, Korevaarstraat. De stoet wordt op de Jan van Houtkade ontbonden. Hedenavond zal het gemeenteper- soneel afscheid van Leid ens eerste burger nemen met een geheel eigen programma van muziek en toneel. Delegaties van de verschillende dien- sten zuMen het circa 1700 man tel lende personeel van de gemeente ver tegenwoordigen Donderdag vindt om half elf het afscheid van de politie plaats in het politiebureau. Om half twaalf is de burgemeester hert centrum van een plechtigheid in de garage van de kazerne, waar het brandweerperso neel afscheid wil nemen. Altte leden van het gemeenteperso- neel worden voor een persoonlijk af scheid verwacht donderdagmiddag om half vijf in de Burgerzaal. Vrijdagmiddag om 2 uur vindt de bijzondere raadsvergadering plaats waarop de burgemeester, loco-burge meester en mr. Woudstra (namens de raadselden) zullen spreken. De grote receptie voor geheel de burgerij is zoals men zich zal her inneren vastgelegd op zaterdag morgen van half elf tot twaalf uur. tjjdena wélke plechtigheid mr. Ph. <fe Ruyter de Wildt als voorzitter van het plaatselijk afscheidscomité het geschenk van de burgerij zal over handigen. Opgemerkt dient te worden, dat zaterdagmorgen geen speechj es wor den verwacht, buiten die welk door mr. De Ruyter "de Wildt wordt uit gesproken. De receptie zou bij een grote toeloop al te lang gaan duren! In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is overleden de 60-jarige mejuffrouw E. de Boer uit deze ge meente, dtie gistermiddag toen zij in de Lode wijkstraat in haar woonplaats fietste door een vrachtauto werd aan gereden en daarbij ernstig werd ge wond. geeft de radio de juiste tijd maar veel handiger is toch een eigen KLOK, die U tot op de seconde nauwkeurig ieder ogen blik van de dag kan in lichten. te kust en te keur, ook voor uw interieur. U WEET T HORLOGER-JUWELIER TV-REGISSEUR W. VAN KAMPEN ERNSTIG GEWOND De VPRO-televisieregisseur en -pro ducer Wanry van Kampen uit Ber gen (NH) is bij een autobotsdmg in Beemster zo érnstig gewond geraakt, dat hij in het stadsziekenhuis in Pur- merend moest worden opgenomen. Daar constateerde men naast talrijke hoofdwonden enige gekneusde rib ben. Het ongeluk gebeurde toen de heer Boeiende uiteenzetting door drs. Zwijenberg Gistermiddag werd door het bestuur van het district Leiden van de Kath. Bond van Bejaarden en Gepensio neerden een vergadering belegd in de Romanuszaal achter de Hartebrug- kerk te Leiden, waartoe de besturen van de elf onderafdelingen van het Leidse district een uitnodiging had den ontvangen. Het doel van deze bij eenkomst was 't aanhoren van'n uit eenzetting door drs. J. W. H. Zwijen berg, directeur van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum in het bisdom Rotterdam. De Bond van Be jaarden en Gepensioneerden is een sectie van dit centrum. Drs. Zwijenberg besprak de voor de bejaarden en gepensioneerden bijzonder belangrijke nieuwe alge mene bijstandswet, die op 1 januari a.s. van kracht zal worden. Deze bij standswet komt in de plaats van de uit 1912 stammende armenwet. Als belangrijkste verbetering, die de nieu we wet brengt, noemde drs. Zwijen- béng het feit, dat ondersteuning van overheidswege niet langer een gunst is, doch een recht van de aanvrager. Dit reeds stempelt, aldus spreker, de ze nieuwe wet tot een wet van grote allure. Aan de in de meeste geval len gemeentelijke overheid wordt bij de wet de verplichting opgelegd ondersteuning te verlenen, hetgeen tot niu toe door kerkelijke en parti- Van Kampen op de Zuiderweg plot seling moest uitwijken voor een jon getje dat de rijweg overstak. De auto var de heer Van Kampen botste daar door tegen een boom. Het jongetje werd toch nog geraakt en brak een been. De films in de week van 2228 oktober zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Elektra (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Mensen van Morgen (18 j.) Prol Amsterdam (A.l.) Prol. Dagelijks 2 30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De langste dag. (14 jaar). Ook zondag 2 en 8 ar. Studio: Mamie (18 j.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Veel liefs uit Moskou (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: From here to eternity (vol wassenen). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske cultiere instanties werd aangevoeld als een morele plicht, die niet in het burgerlijk wetboek was vastgelegd. Thans wordt onder invloed van de voortschrijdende socialisatie deze taak van de particuliere en kerkelijke in stanties overgebracht op de gehele gemeenschap, waarvan in de prak tijk de overheid de exponent is. Hier door krijgt de kerkelijke „charitas" een ander doel. minder materiële, meer geestelijke hulp. DRIE PUNTEN De nieuwe algemene bijstandswet wordt bepaald door drie belangrijke punten: de door de overheid ver plicht verleende financiële hulp wordt afgestemd op de persoonlijke omstan digheden van de aanvrager; het oude subsidiariteitsbeginsel, dat stelde, dat alvorens men kon aankloppen bij de overheid, men eerst familieleden en kerkelijke instanties om hulp moest vragen; zal worden losgelaten; de materiële hulp zal worden losgekop peld van de immateriële steun. Natuurlijk moet de aanvrager aan redelijke eisen, te stellen door de overheid, voldoen, voordat hem de gevraagde hulp wordt verleend. Opmerkelijk is verder, dat in de nieuwe wet waardevastheidaclausules zijn opgenomen, die de ondersteunde een financiële steun garanderen, die op de kosten van het bestaan zijn af gestemd. Dit komt trouwens ook dui delijk tot uiting in de tekst ven de wet, die de term „kosten levenson derhoud" heeft vervamgen door „noodzakelijke kosten van bestaan" Spreker wijdde vervolgens een uit voerige beschouwing aan de wijze van uitbetaling en het verhaail- en alimentatierecht, welk laatste aan merkelijk is verruimd. Van groot be lang is ook het feit, dat de nieuwe wet de ondersteunde het bezit van een klein kapitaal toestaat. Na een korte koffiepauze werden vanuit de vergadering nog enkele vragen op de 9preker afgevuurd, waarin op heldere wijze klaarheid werd gebracht. De besturen van de onderafdelingen, die bij deze verga dering aanwezig waren, zullen de uiteenzetting van drs. Zwijenberg be spreken tijdens de ledenvergaderin gen van de afdelingen. Aether klanken DONDERDAG 29 OKTOBER HILVERSUM I 402 m 7.00 KRO, 11.45 VPRO, 14.15—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.10 Het levende woord, 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen, (7.55 Overweging), 8.00 Nieuws, 8.15 Conciliejournaal, 8.25 Ouverture (verv.), 8.50 Voor de huisvrouw, 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio, 10.00 Muziek Mozaiek (gr.), 11.00 Voor de zieken, 11.45 Fragmenten uit de musical Bye, bye, birdie (gr.), 12.15 Leven op het land, gesprek, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Deze week, praatje en berichten, 13.00 Nieuws, 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Lichte grammofoonmuziek, 8.50 Och tendgymnastiek, 9.00 De groenteman, 9.05 Pianorecital: klassieke muziek (gr.), 9.40 Morgenwijding, 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.), 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huis houdelijke zaken, 11.15 Omroepor kest en solist: semiklassieke werken, 12.00 Licht instrumentaal ensemble en zangsolist, 12.30 Mededelingen t.b. v. land- en tuinbouw, 12.33 Skvmas- ters en zangsolisten, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen, eventueel actu eel of grammofoonmuziek, 13.25 Beursberichten, 13.30 Lichte orkest muziek (gr.), 14.00 Stereofonis^he uitzending: Viool, cello en klavecim bel: klassieke muziek. 14.25 Licht mu zikaal variétéprogramma. 15.40 Ra dio-kamerorkest: semi-klassieke mu ziek, 16.00 Nieuws, 16.02 Voordracht, 16.20 Populaire grammofoonmuzipk, 17.00 Voor de jeugd, 17.55 Kasba 64: gesproken brief uit Marokko (slot), 18.00 Nieuws, 18.15 Eventueel actu eel, 18.20 Uitzending van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. Luistert naar De Stem van de VVD, 18.30 Lichte orkestmuziek en zan^so- liste, 19.00 Voor de kinderen, 19 05 Sportparade. 19.30 Voor de twinti gers, 20.00 Nieuws, 20.05 Stereofoni- sche uitzending: Radio Filharmonisch orkest en solisten: klasieke en mo derne muziek, 21.10 Woedende Wel vaart I: klankbeeld over de keerzü- de van de welvaartsmedaille. 2? 05 Lichte orkestmuziek (opn.), 22 30 Nieuws en mededelingen, 22.40 Actu aliteiten, 23.05 Nieuwe grammofoon platen, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NCRV: 15.00—15.45 Voor de vrouw, 16.0016.15 Voor de kinderen, 19 30 Barend de Beer, film voor kinderen, 19.35 Filmkader: NTS: 20.00 Jour naal; NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal, 20.25 Attentie. 20.55 Mal Informado: inter views; NTS: 21.20 Twee eenakters- 1 Het kind; 2 Brief in schemer: NCRV: 22.30 Dagsluiting: NTS: 22.40—22.45 Journaal. Nederland 2 NTS: 20.00 Journaal: VARA: 20.1 Lucy Ball-show, 20.25 Mijns inziens, discussies over kunst en cultuur, 20.55 East Side, West Side, TV-film, 21.45 Achter het nieuws. TV-INonrdzee heden- en morgenavond WOENSDAG 28 OKTOBER 18.30 Beaver knapt het op (..W^"v op Vrijersvoeten"); pl.m. 18 57 Mr. Magoo; pl.m. 19.04 Les grands seig neurs (Ontmoeting met de Yeng Di- Pertuan Agong van Maleisië: pl.m. 19.23 Star for today („Het mvsterie van Caspar Hauser"). Pauze 22.00 The Saint („De oneriiohare Mr. Ellshaw"); pl.m. 23.00 Einde. DONDERDAG 29 OKTOBER 18.30 Mr. Ed. de Held; pl.m. 18.59 Popeye; pl.m. 19.06 Wist U dat (Deze keer „Insecten en hun bestrij ding"); pl.m. 19.22 Victory at sea. Pauze. 22.00 Kriminalmuseum („Stille getuige"); pl.m. 23.06 Einde. „Wat een rommel!" zei Warwik, zijn hoofd bevoelend. Een koor van uitroepen begroeten hem. Een dienst bode kwam met een kom water en verbandlinnen aandragen. Alice Nor ton drong naar voren en knielde naast hem neer. Warwik vond het afschuwelijk maar kon er niets te gen doen. Alice hield ervan te pose ren. „Ben je erg gewond?" vroeg ze. „Mischien uiterlijk een beetje" antwoordde Warwik. „En ik heb hier en daar pijn. Maar dat komt wel terecht!" „Je bent geweldig dapper!" zei ze. „Klets!" zei Warwik en kwam overeind. „Verdraaid, wat een rom mel. Anders een drommelse opwin dende avond en zo meer. Berklan, ik moet zeggen, je bent een genie in het verschaffen vam afleiding aan gasten met bedorven eetlust." „Gelukkig, dat die schurken je niet vermoord hebben", riep Berklan uit. ,Ik veronderstel, dat ze dat ding meegenomen hebben. Het zat in de binnenzak vam mijn jas". „Nou, dan is het weg. Trek het je niet aan, ouwe jongen. Je hebt ge vochten als een leeuw om mijn eigen dom te verdedigen. Nu we allemaal wat tot bedaren zijn gekomen, kan ik de zaak wel nader verklaren. Die kerels waren gehuurde boeven, die het op een pak papieren, die in mijn bezit waren, begrepen hadden. War wik verdacht die nieuwe butler en zei dat ook tegen me. Hij had hem gesnapt, toen hij aan mijn bureau be zig was. Ik verzocht hem die papie ren voor me te bewaren, tot we ze in een brandkast konden opbergen. „Waren het papieren van veel waarde?" vroeg een der dames. „Voor bepaalde personen van heel veel waarde zelfs", antwoordde Berklan. „Laten we naar hiernaast gaan, waar het zo'n ruïne niet is. We mogen wed wat voor de zenuwen hebben." ,En ik moet aan elkaar gelijmd worden", zei Warwik lachend. Hij ging met Berklan naar een badkamer en bekeek zijn verwond gelaat. „Verdraaid, ik zal me wel een paar weken niet in gezelschap kunnen ver tonen", zei hij. „Kan ik nog iets voor je doen?" „Ik zal me een beetje opkalefateren en mijn kleren wat in orde brengen. Of ik mijn jas wil hebben? Dank je, wel graag." „Ik heb iemand naar hiernaast ge stuurd om de politie te waarschu wen", zei Berklan. „Die schurken hebben de telefoondraden doorge sneden." „Die papieren in die ellendige en veloppe schijnen wel een millioen waard te zijn", merkte Warwik op. „Als je geld hebt, vecht je hard om uit de gevangenis te blijven", zei Berlkan. ,Als je klaar bent kom je dan beneden?" Berklan haastte zich naar zijn gas ten toe en Warwik zette zich voor de spiegel om, geholpen door een dienst bode, zijn gezicht te verzorgen. Hij had verscheidene lelijke schrammen en een paar diepe sneden. In de eerste weken zou hij werkelijk niet toonbaar zijn. Zijn taak was echter nog niet afgelo pen. Hij moest de envelopp nog uit die bloembak halen. Natuurlijk kon hij wel een paar dagen wachten en haar dan eens komen halen, maar de Spin wilde hem die nacht nog heb ben en Warwik wilde de kans niet lopen, het ding misschien toch nog kwijt te raken. Morgenochtend zou hij naar zijn dokter rijden met zijn gesloten wage.n en daarna naar de American Boulevard. En dan ging hij een paar weken rust nemen om zijn gezicht te laten genezen. Hij borstel de zijn haren en het meisje waste het bloed van zijn overhemd af. Hij trok zijn jas aan, bedankte het meisje en ging naar beneden. Alle gasten zaten in de zitkamer over het gebeurde te praten. Warwik daalde langzaam de trap af en liep door de gang naar de bibliotheek toe. Er was niemand. Ook niet in de serre. Er brandde slechts één lampje. Hij sloop naar binnen, bleef even staan kijken naar de heersende verwarring en liep vlug naar de bloembak toe. Nogmaals gluurde hij rond, voordat hij de kunstbloemen eruit haalde. Hij stak daarop zijn hand in de bak, haalde de enveloppe er uit en wilde die in zijn zak steken. Hij hoorde een vrouw kuchen. Warwik wendde zich met een ruk om. Alice Norton stond op de drempen. Aan haar gelaat was te zien, dat ze hem de enveloppe uit de bloembak had zien halen. War- wiks hart stond bijna stil. De ja loerse vrouw had hem in haar macht. Hij dacht, dat ze ogenblikkelijk Berklan zou roepen en hem aankla gen. Of misschien zijn daad verzwij gen om de macht te hebben, hem te dwingen tot het bewijzen van atten ties. Er was nog slechts één uitweg. Hij kon zeggen, dat hij de echte en veloppe daar verstopt had, om door een nagemaakt pakje Bronw en zijn mannen te misleiden, met het doel de echte later aan Behklan terug te geven. Dat zou zijn reputatie redden en verdenkingen voorkomen maar dan was hij de enveloppe ook kwijt en had de opdracht van de Spin niet vervuld. Deze éne maal kon Warwik zich niet volkomen beheersen. Alice Nor ton lachte eigenaardig en kwam het vertrek een paar passen binnen. „John je bent. je bent bang voor me", zei ze beschuldigend. „Wat ben je van plan te doen?" vroeg hij zakelijk. Ze glimlachte weer. „Wat zou je denken, John?" vroeg ze, en stak haar hand uit om het teken van de Spin te maken. „JÜ jij ook al?" „Jo John. Ik werk voor hem van het ogenblik af, dat hij in de stad is. Ik ben heus niet jaloers, want ik weet, waarom je zoveel attenties aan dat meisje bewijst. Ik plaagde je al leen maar. Wees nu voortaan een goeie jongen en ook een beetje aar dig tegen mij" En daarop begon ze te lachen, kwam naar hem toe en greep hem bij zijn arm. „Heb je het ding?" fluisterde ze „Ja". „Maar die kerels ,Ik had een ander pakje gemaakt, dat hebben ze meegenomen!" „Handig. drommels handig! Kom nu mee. Laten we naar de anderen gaan." Een uur later liep John Warwik op zijn eigen kamers heen en weei, schopte de kleedjes opzij, gromde en schudde zijn vuist tegen het pla fond. Bij zijn terugkomst had hij Togo niet thuis getroffen en daarna de meegebrachte enveloppen beke ken. John Warwik had een vreselijke vergissing begaan. In de haast had hü de echte enveloppe in zijn jas zak gestopt en de nagemaakte in de bloembak. Brown had de echte mee genomen!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2