S)e C<2id6e(5oii^cmt Minister Toxopeus wil zich beraden op zijn positie GORDON WALKER PLEIT VOOR TOELATING PEKING TOT V.N. Soedan krijgt nieuwe grondwet Onrust rond kwestie-Rhodesië VLIEGTUIG VALT OP GEBOUW: NEGEN DODEN EEG-besprekingen over Britse economische maatregelen verwacht 'Wurger van Boston' slaat weer toe WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 56e JAARGANG No BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. ƒ0,78 p.w., ƒ3,35 p.mnd., ƒ10,05 p.kw. Franco p.p. ƒ10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 HET BIJLTJE ER NOG NIET BIJ NEER (Minister Toxopeus) TWEEDE KAMER SCHUIFT BIJLMER NAAR A'DAM (74-67 Het debat over de Bijlmermeerplannen van minister Toxopeus is van nacht tegen één uur op verzoek van de bewindsman geschorst, nadat het amendement Scheps (PvdA), dat de Bijlmermeerpolder voorlopig goed deels aan Amsterdam wilde toeschuiven met 74 tegen 67 stemmen was aangenomen. Dit betekent dat de minister zijn wetsontwerp moet intrek ken. De stemmen door het amendement Scheps kwamen van de PvdA, de CPN, de PSP, freule Wittewaal van Stoetwegen en de heer Bos van de CHU, mej. Rutgers en de heer Bennekom van de A.R., mevr. Van Söme- ren Downer van de VVD en 19 KVP'ers. had de minister ook wel bezwaren. Dit stelde voor een gedwongen sa menwerking tussen Amsterdam, en Bijlmermeer in het vooruitzicht. De minister stond echter heel wat ge matigder hiertegenover dan teven- over het amendement Scheps. Dit voorstel gaat tenminste in de richting van een stad-gewest Groot-Amster dam, zei hij. 7TTN AFTRFTYFN WORDT nen worden, waar nooit één geheel De heer Van Hall, burgemeester j.jj.1 m i yv vfxvlf i yan gemaakt kan WOrden met het van Amsterdam, die gisteren in de omliggend gebied. Dat is een ver- Tweede Kamer zo maar in een loge keerde weg, zei minister Toxopeus. had plaatsgenomen, is_ een tijdje op NIET VERWACHT Als het amendement wordt aange- de galerijen van de Tweede Kamer jje njeuwe Britse minister van buitenlandse zaken, Pa trick Gordon Walker, heeft dinsdag een bezoek gebracht Minister Toxopeus heeft zich tot nomen, zo kondigde hij aan, zal ik aan het zwerven geweest. Een bode, aan presiflent Johnson in Washington. Foto: terwijl hij met zijn gastheer door de tuin van het Witte Huis wan- delt, wuift de minister hier vrolijk naar belangstellenden. diep in de avond energiek ingezet schorsing vragen om mij erop te be- die niet al te zeer in zijn vak bedre- voor de verdediging van zijn Bijl- raden, wat me te doen staat. Er zou ven moest zijn, verwijderde hem uit een vertraging van de volkswoning- zijn loge. De ruimte was nl. bestemd mermeerpolder. Hij had in de Twee- de Kamer vijf kleurige landkaarten bouw mee gemoeid kunnen zijn, voor buitenlandse diplomaten. Het laten ophangen en greep zonodig waartegen bij mij en mijn collega feit echter, dat er zeer veel bezoe- naar een aanwijsstok om zijn betoog van Volkshuisvesting ernstige bezwa- kers waren in de Kamer, vele tien- te verduidelijken. „Waarom wil ik ren bestaan. We zullen ons dan moe- tallen Amsterdammers, voorts wet- zo graag die randgemeente Bijlmer- 1 1 x J 1 J 1 J meer" zei de minister. Om Amster- dam dwars te zitten? Neen. Maar het te komen. Hieruit werd wel duide- bewakers wel moeilijk. Een vaste to- is een feit, dat steden blijven uit- lijk dat de min dijen, al groeit ook het getal inwo- is af te treden, ners niet, en neemt dit zelfs af. Aan dat proces komt geen eindê. Daarom zie ik de grote stad als een stad-ge- west. Aldus komt er een groot Am- ken als het amendement van de heer stappende burgemeester in een loge sterdam", dat bestuurlijk op de meest Scheps zou worden aangenomen. Te- De nieuwe Biriitse minister vam bui- nister: „Oos standpunt ten aanzien ten beraden op wat we moeten doen houders en hoofden van dienst uit om tóch tot een houdbare oplossing die stad, maakte het voor de orde- te komen. Hieruit werd wel duide- bewakers wel moeilijk. Een vaste fo- - lijk dat de minister niet voornemens tograaf van de Tweede Kamer gaf tenliamidise zaken, Gordon Walker en van het voorstel voor een mulitilate- het door aan de hulpgriffier en deze zijn Amerikaanse collega Dean Rusk rale kernmacht in de huidige vorm is waarschuwde de Kamervoorzitter v. hebben gisteren gesproken over de ongewijzigd gebleven, maar er zijn Het was wel duidelijk, dat de mi- Thiel, die onmiddellijk de achter de toekomst van het Atlantisch bowdge- geen belangrijke geschilpunten met nister het wetsontwerp zou intrek- massa belangstellende kijkers rond- nootschap. de Ver. Staten". Gordon Walker zei Radio staakt uitzendingen juiste wijze is onderverdeeld. Nie mand behoeft er aan te twijfelen, dat de mensen, die in zo'n randge meente wonen, Amsterdammers zijn. Geen oplossing Minister Toxopeus vond het amen dement van de heer Scheps geen oplossing. Het betekent alleen maar, dat er op een enclave buiten Am sterdam 20.000 huizen gebouwd kun- Volgens een gisteren in Cairo op- Vennomen wordt, dat de Britse mi- verder te verwaohten, dat de nieuwe gevangen uitzending van radio Om- liet plaatsnemen, die voor gasten van unster zijn Amerikaanse ambtgenoot tweehoofdige leiding in Moskou niet doerman heeft president Abboed van gen het amendement Elferink (AR) de Kamervoorzitter is gereserveerd, met betrekking tot de multilaterale erg lang stand zal houden. kemvloot om bedenktijd tot minstens Ian Smith beschuldigt Wilson van chantage het einde van dit jaar heeft verzocht. Volgens Amerikaanse officiële krin gen heeft Gordon Walker verder het Britse standpunt verdedigd een standpunt, dat niet gedeeld wordt xt 8® u3l Afnkaanse leden van de d,0.or Amerika dat de Chinese kern- V.N. hebben een beroep gedaan op proef toelatinig van Pekimg tot de Engeland spoedmaatregelen te ne men om een eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring van de Rhode- sische regering te verhinderen. Vol- Premier Ian Smith van Rhodesie gens deze landen is de huidige „zin- 11 ™7"* loze" politiek van de Rhodesische re- Kort geding tegen samenwerkende bouw- patroons ingetrokken Soedan in een radiotoespraak ver klaard een „overgangsregeling" te zullen vormen, die de zaken zal be hartigen totdat een grondwet zal zijn uitgewerkt die aan alle wensen van het volk tegemoet komt. Radio Omdoerman heeft zijn uit zendingen vanmorgen gestaakt. In een Cairo opgevangen uitzen dingen werd medegedeeld, dat de vrijwilligers, die ondanks de alge mene staking de uitzendingen nog heeft de Britse premier, Harold Wil son, beschuldigd van chantage en gering een ernstige bedreiging van intimidatie naar aanleiding van de de internationale vrede en veilig heid. De Rhodesische regering had waarschuwing van de Britse rege ring, dat zij elke eenzijdige onaf- o hankelijkheidsverklaring van de negerleiders over de' onafhankelijk- dat zijn overleg in Bij een luchtvaarbdemonstratie ven"Te°hebbên aan druk van het bonden landen in .Cairo. in El Oentro (Cahformë) is dinsdag Afrikaans-Aziatische blok in het Ge- een tweernotorig vliegtuig in brand menebest. gevlogen en op een der gebouwen De Rhodesische oppositie-leider, van het vliegveld neergestort. Daar sjr Edgar Whitehead, is voor voort- bevonden zich enige honderden toe- zetting van de huidige constitutie schouwers, van wie er negen werden Voor enige tijd. Rhodesië heeft vol- gedood en een vijftig gewond. Van gens hem de boot gemist door Enge- „scherts-overleg" gepleegd met de derhoud met president Johnson mee, Ver. Naties noodzakelijker maakt dan ooit. Wel meenden beide ministers, dat China in ieder geval dliit jaar nog niet zal* worden toegelaten. Zij spra- _w ken zich voorts uit voor uitstel van samenWerkende werknemei^oreani- ket radiostation bezet houden, geen het begin van de algemene vergade- samenwerkende werknemersorgani- toestemming kregen om na afloop ring tot begin december. saties hebben besloten het kort ge- van hun werk naar huis te gaan. In Gordon Walker deelde na een on- fling tegen de samenwerkende pa- verband daarmede besloten zij hun De bondsbesturen van de in de Centrale Commissie Bouwnijverheid gaande hielden, van de militairen die uvmiouu werk neer te leggen. Na deze mede- Washington „bui- troonsverenigmg, dat donderdagmid- deling ging het station uit de lucht Rhodesische blanke minderheid als heid van Rhodesië, in strijd met de tengewoon waardevol" was geweest, dag voor de president van de recht- een openlijke daad van verraad en besluiten van de Verenigde Naties, In antwoord op vragen van verslag- bank te Amsterdam zou dienen in rebellie zal beschouwen. Smith be- de organisatie van Afrikaanse een- gevers, of er op belangrijke punten schuldigt Engeland ervan toegege- heid en de conferentie van niet-ge- verschillen van mening met de V.S. te trekken. bestaan antwoordde de Britse mi- zes van de gewonden is de toestand land er niet van te kunnen overtui gen, dat de negers voor onafhanke lijkheid zijn onder de huidige grond- In een vanmiddag verstrekt com muniqué zeggen de genoemde be- President Soekarno zal op 1 no vember op uitnodiging van de Chi nese regering naar Sjanghai vliegen voor een bespreking met premier Tsjoe En-lai en minister van buiten landse zaken Tsjen Ji. Daarna brengt zonden brief, waarvan de inhoud luidt: „In vervolg op onze circulaire d.d. 16 oktober ji. delen wij u bij deze «v,™0.Naar een woordvoerder van het Naar verwachting zal de EEG- mede, dat, gezien de ontwikkelingen wet. Hij gelooft, dat het rampzalig Franse ministerie van buitenlandse commissie op korte termijn in Brus- sinds vermelde datum, met name de zou zijn als de Rhodesische regering zaken gisteren heeft medegedeeld sel bijeenkomen voor een nauwkeu- inhoud van het perscommuniqué van eigenmachtig het land onafhankelijk zullen de leden-landen van de Euro- rige bestudering van de situatie die d€ drie landelijke werknemersbon- -1"1pese Economische Gemeenschap is ontstaan doordat de Britse rege- dl6n in de bouwnijverheid zoals ee (EEG) naar verwachting overleg ring een toeslag van vijftien procent publiceerd in de editie vim het dae- plegen over de economische maatre- heeft gelegd op invoerrechten. bla)d Cobouw" dd 24 oktober I gelen van de Britse regering. In ant woord op de vraag of er van de zijde Tijdelijk. sturen kennis te hebben genomen hij een bezoek van drie dagen aan van een vandaag door de S.P.V. aan Noord-Korea. alle bouwpatroous in Amsterdam Te Lynn, een voorstad van de Amerikaanse stad Boston, is giste- De Britse minister voor Gemene- ren het lijk gevonden van een 83- bestzaken, A. Bottomley, heeft tegen- der EEG tegenmaatregelen zouden jarige weduwe, die gewurgd bleek over de pers te verstaan gegeven, worden genomen zei de woordvoer- te zijn met een nylonkous. Dit schijnt dat talrijke landen binnèn en bui- zou verklaren. Erkenning van negerregering. In een boodschap van de Britse der, dat er nog niets was besloten, regering gisteren door middel van opnieuw het werk te zijn van de ten het Gemenebest een Rhodesische maar dat het wel zeer waarschijn- haar afgevaardigde bij de organisa- man die bekend staat als de „wurger negerregering in ballingschap zullen lijk was, dat de_„zes" een gemeen- tie der algemene overeenkomst^ in- van Boston", die sinds juni 1962 nu erkennen als de Europese leiders in schappelijk standpunt zouden inne- zake tarieven .-s al twaalf van dergelijke moorden dat land eigenmachtig de onafhan- men tegenover de Britse maatrege- Wyndham White, deelt zij mede dat v n en "e vervallen handel blad „Cobouw" d.d. 24 oktober j.I. er bij die S.P.V. op dit moment geen bezwaar meer tegen bestaat dat u werknemers, wier dienstbetrekking is geëindigd en die bereid zijn onder de voorwaarden van de c.a.o. te wer- JM Xll. wen, in dienst neemt. Hiermee is (Gatt) derhalve ons eerder genoemd sohrij- heeft begaan. kelijkheid uitroepen. len. de toeslag van vijftien procent op de Voornoemde bondsbesturen zijn tot invoerrechten tijdelijk is. Zij zal j._ worden afgeschaft zodra de situatie omen dat met deze van de betalingsbalans dit toelaat. brief in feite voldaan is aan de door De Britse regering heeft zich bij hen eerder gestelde eis tot intrek- haar maatregel beroepen op artikel twaalf van de Gatt en in de bood- km£ van brief van 16 oktober j.I. schap wordt opgemerkt, dat dit ar- Op grond hiervan is besloten het kort tikel weliswaar kwantitatieve be- perkingen van de invoer inhoudt als Sedmg tegen de S.P.V. niet door te de invoer moet worden verminderd, zetten. maar dat voor de vermindering van het tekort op de betalingsbalans snel optreden vereist was. Dit snelle in grijpen zou niét mogelijk zijn door middel van de tijdrovende invoering van importvergunningen. Om nu te vermijden, dat de handel wordt ver lamd heeft de Britse regering haar toevlucht genomen tot verhoging van de invoerrechten. De regering van het Verenigd Koninkrijk is be reid besprekingen te houden met de Gatt-landen, zo wordt tot slot in de' boodschap opgemerkt. klassieke KLOKKEN PIERROT JUWELIER HORLOGER roaarsmönsteeg 21 leiden tel. 20778 Mislukte staatsgreep in Albanië Het Giriekse dagblad „Ianine".meld- die van uiiit Albanië uitgeweken' Griek se vluchtelingen te hebben vernomen, diait kortgeHedien in Albanië een po ging tot omverwerping van het'com munistische regiem van president En ver Bodja heeft plaats gehad. In verband daarmede zouden tal- Naar aanleiding van een minder goede verstandhouding niet de pre mier van Suriname, de heer J. Pen- Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Beatrix zijn dinsdagochtend op de luchthaven Schiphol teruggekeerd uk Tokio. Zij werden verwelkomd door H.M. de Koningin, die hiervoor vroeg naar het vliegveld was afgereisd. rijke hierbij betrokken officieren zijn gel, zou de gevolmachtigd minister terechtgesteld, gepaard met het in- van Suriname in ons land, mr. S. D. stellen van een bewind van terreur Emanuels willen aftreden als zoda- en onderdndckinig. nig. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's RUSTIG WEER Aan de zuidflank van een krach tig hogedrukgebied waarvan het cen trum boven West-Rusland is aange komen staat een oostelijke stroming, die tamelijk vochtige continentale lucht aanvoert. Hierin komt veel be wolking voor, maar weinig of geen regen. Depressies op de Oceaan vol gen een noordoostelijke koers en trekken via IJsland naar de Poolzee. Boven Europa komt het komende et maal nog weinig verandering in de weerstoestand. In ons land zal het komende etmaal nog veel bewolking blijven, maar de kans op regen van enige betekenis is niet groot. De temperaturen handhaven zich op hetzelfde niveau. ZON. EN MAANSTANDEN 29 Okt.: zon op 7.29, onder 17.18; maan onder 15.44. H oogwaterstanden 29 Okt.: T.m. 9.39; n.m. 22.26. KORRELTJE

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1