KARSTENS en ZOET gehuldigd in Leiden LEIDSE SPORTSTICHTING BELOOFT (WEER) EEN WIELERBAAN ZEILERS VAN DUYL EN JONGKIND IN OPSPRAAK DINSDAG 27 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 WANKLANKEN I N TRI OMFSTOE T sport is om de jeugd op te vangen. Vader Karstens dankte ook het Swift-bestuur voor de tijd, het ge duld, kortom de moeite, die het neemt om de jongelui op te voeden tot eerlijke flinke kerels. NOG MEER Hierna bedankten Gerben en Bert allen voor „fantastische" avond, maar ook nog eens „bronzen" Derks en ome Joop Middelink .J." voor al hetgeen deze1 voor hen gedaan had den. Vanavond worden Bert Zoet en Eindelijk was het zover. Voorafgegaan door de drumband „De Burcht" trok de stoet met „gouden" Gerben Karstens en Bert Zoet onder het Rijnsburgerviaduct door het Stationsplein op. Voor het station stonden slechts enkele mensen om de intocht van de twee succesvolle renners mee te maken. Er stonden overigens langs de gehele route door de bin nenstad maar weinig mensen. Dit was echter niet de enige wanklank in deze tocht. In plaats van, zoals was voorgesteld, de beide renners in een landauer te vervoeren, had men hen in een open auto laten plaats nemen, waarop in grote letters de naam „Televizier" vermeld stond. De gechar terde landauers waren er wel, maar voor het bestuur van Swift. In het stadhuis werd het tweetal tens sprak hierop, dat het nooit zijn ontvangen door burgemeester jhr F. ^oeüng dehprft"£ Gerben Karstens in Sassenheim ge- H. van Kinschot, die hen feliciteerde wielersport zijn warme belangstel- huldigd. met het behaalde succes. Hij over- ling gehad. Christen Nederland moet handigde elk een presse-papier met het wapen van Leiden en een foto boek over de stad Leiden. Vervolgens sprak de algemeen secretaris van de KNWU, commandeur Van Dullen, 'n woord van hulde tot Gerben en Bert voor hetgeen zij gepresteerd hebben. Hierna moest het gezelschap ge nodigden het Stadhuis aan de zijde van de Vismarkt verlaten om plaats te maken voor de bijeenkomst van de Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking. OVERBELAST De huldiging werd voortgezet in de Stadsgehoorzaal, waar een groot aantal mensen de gelegenheid aan grepen om de beide renners te feli citeren. Van de „eigen" wielervereni ging „Swift" ontvingen beiden een gouden ring. Onder de vele aanwezi gen waren de burgemeester van Voorhout, de heer J. Westerlaken, consul van Zuid-Holland voor de KNWU, Arie v. Houwelingen, Henk van der Grift, Kees Pellenaars, Jan Derksen en „ome" Joop Middelink. De tafel raakte overbelast door de vracht aan bloemen en geschenken want niemand wilde zich onbetuigd laten. Ook de sportstichting niet, die bij monde van de heer J. van der Reijden, het Swiftbestuur een wie lerbaan beloofde binnen vijf jaar. De heer Langezaal vertelde even later, dat het Leidato-bestuur genegen was om hiervoor een vrij groot bedrag te geven. Deze wieler baan zou dan gepland zijn op het sportcomplex aan de Voorschoter- weg. WARE WOORDEN Kapelaan W. Vis uit Gouda sprak zijn bewondering uit over de moedige woorden van vader Karstens voor de televisiecamera's. Hij had zelf nog een race-fiets en droeg als vurig sup porter van Gerben de wielrennerij een warm hart toe. Als huisvriend van de familie Karstens had hij vaak met vader Karstens over de waarde van de sport gesproken. Men moet niet de sport, maar de mens centraal stellen. De heer Kars- er dankbaar voor zijn, dat er de Zaterdag gaat Gerben Karstens ZEILPLOEG TERUGGEKEERD Ook de Nederlandse zeilploeg is thans uit Tokio teruggekeerd. Onze land genoten arriveerden dinsdagochtend om half acht in het zelfde toestel als dat waarin Prins Bernhard en Prinses Beatrix de terugreis volbrachten. Chef d'équipe G. van Luyn gaf er de voorkeur aan geen commentaar te leveren op Jan Jongkind, de Aalsmeerse Drakenzeiler die woedend op zijn medezeiler Van Duyl plotseling de zeilwedstrijden in de steek liet en reeds op 16 oktober op Schiphol terugkeerde. Jongkind zelf was naar de luchthaven gekomen om zijn andere ploeggenoten te begroeten. Van Duyl was reeds samen met zijn vrouw twee dagen eerder naar Nederland te ruggekeerd. naar zijn verblijfplaats Born in Lim burg, waar alle vier, Karstens, Zoet, Pieterse en Dolman gehuldigd zullen worden op een specifiek Limburgse manier. PAARDESPORT Zoon van Kievit zal debuut van Barones moeilijk maken Duindigt geeft woensdag een pro gramma van acht koersen. In de slot- draverij moet Barones Spencer K het opnemen tegen o.a. Zoon van Kievit, Zahir B en X Bond. Haar successen hebben de merrie nu weer een klasje hoger gebracht en het is de vraag of ze tegen de in topvorm verkerende Zoon van Kievit zal zijn opgewassen. Zahir B is het vraagteken in deze koers. Het paard is geweldig snel, maar nogal wisselvallig. Pigh Life II moet het in de Setter- prijs wel kunnen bolwerken tegen Young Six en Xuthus T. Young Six zou liever een wat langere afstand hebben. Toch is hij op het ogenblik goed genoeg om het Pigh Life moei lijk te maken. De eerste koers begint om half 2 en onze prognoses zijn: Spanielprijs: Caesar Julia H Chris- ta Hollandia Caprice Magowan. Boxerprijs: Benno Signal Arnol- dus Butch Hollandia. Poedelprijs met trio: Barones Julia H Bernadine Zeggers Hollandia. Texanitaprijs, ren: Kartons Last Cambronne Remus II. Setterprijs: Pigh Life II Young Six Xuthus I. Groenprijs, ren met trio: Kings De- cision Seoglietto Happy Time. Chow-Chowprijs: Allegonda's Juweel Jonker Aster Alma Axkit. Herderprijs: Zoon van Kievit Ba rones Spencer K X Bond. Out sider: Zahir B. Boven op de omstreden wagen gezeten arriveerden Gerben Karstens en Bert Zoet btj het stadhuis om de huldiging In de Burgerzaal bil te wonen. HULDIGINGEN IN HET HELE LAND In de Rotterdamse Schoonderloo- straat is wielrenne r Eef Dolman maandagmorgen door zijn buurtbe woners gehuldigd voor zijn aandeel in de gouden Tokio-prestatie van de Nederlandse wegploeg. Het huldi- yingscomité had zorg gedragen voor een fraaie straatversiering. Trotse supporters hadden al eerder een be dragje ingezameld voor een herinne ringsgeschenk, dat de Rotterdamse wielrenner na zijn aankomst in de Schoonderloostraat werd aangebo den. Dolman, die zich gestoken in de witte trui met de vijf olypische ringen en met de gouden plak in een lint om de hals aan den volke toornde, werd spontaan door zijn talrijke suppor ters toegejuicht. IN UTRECHT Herman Rouwé en Erik Hartsui ker van het Utrechtse Triton en stuur man Joost Bos van het Wageningse Argo, die in de gestuurde twee Olym pisch brons veroverden, zijn voor die prestatie maandag in Utrecht gehul digd. De Utrechtse studenten hadden op en rond het Centraal Station voor diverse erewachten zorggedragen. Toen de trein arriveerde stapte tot veler verbazing alleen Rouwé uit, de beide anderen hadden de trein gemist. De vreugde was er echter niet minder om. Op de schouders van Tri- tonleden werd hij naar het senaats rijtuig gebracht, waarna zich een feestelijke 9toet formeerde, die met muziek door de binnenstad trok. IN AMSTERDAM Ook Steven Blaisse en Ernst Vee- nemans, de zilveren medaillewinnaars op het zware roeiummer twee zonder stuurman, viel een passend eerbetoon ten deel. Vanaf de Berlage-brug in Amsterdam waar het botenhuis van hun club Nereus ligt, werden zij in rijtuigen voorafgegaan door muziek en geflankeerd door fakkeldragers, naar de Nia-sociëteit Saphatistraat ge reden. De tocht verliep overigens niet zon der incidenten. Een van de begelei dende agenten kon een scooter-rijder niet tijdig tot stilstand brengen, waar na scooter en berijder tegen een van de calèches aanschoten. Hoewel de scooter vernield werd liep het onge val goed af. GIRO-REKENING Op initiatief van Utrechts burge meester jonkheer C. J. A. de Ranitz is maandag bij de Nederlandse Mid- denstandsbank een rekening geopend voor de huldiging van wereld- en olympisch judo-kampioen Anton Gee- sink. van die jonge Edammer, belegen Goudse of oude Leidse (Advertentie) BONA STARS ONGRIJPBAAR The Bona Stars 1 speelde tegen het Surinaamse studententeam AMVJ uit Rotterdam. Een overvolle krijsen de zaal maakte het spelen erg moei lijk. AMVJ had een groot aantal sup porters meegenomen, die steeds pro beerden het Starslied in volume te overtreffen, wat onmogelijk was, daar alle kozijnen en wandrekken waren bevolkt met Starsupporters. Desondanks hielden de Stars het hoofd koel en in de eerste helft leg den ze reeds de basis voor de over winning. Een 32 zone verdediging en een volledige inzet van alle be schikbare lengte om de rebound voor zich op te eisen, maakten de Stars ongrijpbaar. Een hoge score zou niet bereikt worden want er werd aan beide kanten fel verdedigd. Ruststand 28—17. In de tweede helft vielen de Stars eningszins terug. Ze schakelden over op een uitgebreidener 32 zone, waarin echter te veel gate vielen, die door het snelle en beweeglijke AM VJ goed uitgebuit werden. Een echt gevaar kon AMVJ echter niet meer vormen. De Stars wonnen onbedreigd met- 5941. Scorers: K. Pley 18 pnt., H. v. Ma- SCHANDALIG Zelf nog steeds hevig teleurgesteld over de gang van zaken was Jong kind wel bereid te zeggen wat hij op het hart had. „Het is schandalig geweest, zoals Van Duyl zich daar heeft gedragen", zei hij, „een schan de voor de hele Nederlandse zeilwe- reld". Volgens de Aalsmeerse zeiler stel de Van Duyl niet het zeilen, doch zijn particuliere plezier op de eerste plaats. „Wij zaten niet in het streng bewaakte Olympische dorp, waarin buitenstaanders nauwelijks kunnen doordringen, doch in een klein zeil- clubje 80 km. van Tokio af, waar Van Duyl alle gelegenheid kreeg om te doen wat hij wilde. Ook de chef d'équipe is niet krachtig genoeg ge weest om daar een stokje voor te steken. Het heeft mij enorm geïrri teerd. Tenslotte hebben wij samen twee jaar voor de Spelen getraind, opdat we naar een top toe zouden groeien, die dan in Tokio bereikt kon worden. Daarvoor is grote concen tratie nodig en geen' speelse aflei ding, zoals Van Duyl die zocht. Hij heeft vier jaar geleden bij de Olym pische Spelen in Napels ook al het zelfde gedaan. Daar kon ik niet te gen. We gingen toch naar Tokio om te zeilen en nergens anders voor. Maar zelfs voor we vertrokken wist hij al wat hij zou gaan doen. Onder dat gedrag van hem leed zijn condi tie en de goede geest en maakten we fouten bij het zeilen. Als het niet was gebeurd zouden we volgens mij bij de eerste 5 zijn geëindigd. Ik heb hem toen een ultimatum gesteld, maar niemand kan tegen deze maat schappelijk nu eenmaal zeer geslaag de man op en hij weigerde vierkant. Ook de chef d'équipe kon hem niet tot andere gedachten brengen". PECH Daarop hakte Jongkind de knoop door en keerde zonder meer terug naar Nederland. Zijn plaats in de Draak naast Van Duyl werd over genomen door reserve Dick Waay- boer. De équipe eindigde op de 13e meren 11 pnt., A. de jong 10 pnt., Th. Bark 6 pnt, H. v. Haver ,H. Stol en H. Kaper ieder 4 pnt., C. den Hollan der 2 pnt. Vlak voor deze wedstrijd hadden de Stars-dames een walk-over. Het onlangs opgerichte damesteam van Storks uit Den Haag kon de set-upaanvallen en snele doorbraken van de Leidse meisjes niet voldoende afslaan. Via een ruststand van 316 wer den zij met de voor zich zelf spre kende cijfers van 6118 geklopt. Zaterdag kwamen het reserveteam en het vierde team van de Stars tot de hoogste scores. Thuis excelleerde het oude HBS-team nu Bona Stars team tegen het tegenvallende Argus 3. Eindstand 8122. Zaterdagavond bevocht ook het 2e team een respectable zege van 80 68 op het sterke Vodo in Den Haag. In de eerste klas behaalde The Bo na Stars 3 zijn eerste officiële zege. Het Haagse Ariston werd in een vrij goede wedstrijd naar een 6151 ne derlaag gespeeld. Verdere uitslagen: Jumpers aThe Bona stars a 3150 Jumpers cThe Bona Stars c 736. In de raadszaal van het stadhuis had burgemeester jhr F. H. van Kinschot even een onderonsje met Gerben Kars tens en Bert Zoet en hun caoches Joop Middelink en Jan Derksen Terug in Nederland sprak Jong kind met de echtgenote van Van Duyl, die daarop zelf naar Tokio vloog. Chef d'équipe Van Luyn beperkte zich op Schiphol tot een algemeen commentaar. „Ben Verhagen heeft een eervolle 6e plaats in de Flying Dutchmanklasse behaald", zo zei hij, „maar eerlijk gezegd zijn de resul taten bij de Draken en de Finn jol len me wat tegengevallen.! Hans Willems, die bij weinig wind; tot de beste prestaties komt, had peph, dat het in Japan steeds hard waaide". De zeilploeg werd begroet door de directeur yan het NOC, mr. J. -Ph. H. E. van Lier.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9