RIT ZONDER (ONTZEGD) RIJBEWIJS KOST LEIDS AANNEMER ZUN AUTO Londen waarschuwt Zuid-Rhodesië waarom komt Kerk altijd achter feiten aan SLIK UW PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE" Canadees graan naar Sowjet-Unie VIJF JAAR HUISARREST PARTNERS ALS GELIJKEN Turkse aflossing bereikte Cyprus GORDON WALKER SPRAK MET RUSK Mammoet-vliegtuig voor 700 passagiers DINSDAG 27 OKTOBER 1964 r rmfrt- r^»TRA.NT PAGINA 6 VOOR DE LE1DSE KAN TONRECHT ER (Advertentie) Minachting voor de wet van 5 april op de Ripselaan te Rijp- wetering nogal had misdragen. Dit bleek duidelijk uit de verklaringen van twee bromfietsers, die ter zitting waren verschenen. Onder de zeer velen, die gisteren voor de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning verschenen, bevonden zich drie automobilisten, die het wel heel erg bont hadden gemaakt. Vooral voor de overtreding van een 38-jarige aannemer uit Leiden konden zowel de kantonrechter als de officier, mr. N. J. Out, al heel weinig waardering opbrengen omdat verdachte hierdoor een duidelijke minachting voor de wetsbepalingen had getoond. Uit het onderzoek bleek, dat de aannemer al acht maal wegens een min of meer ernstige verkeersovertreding gevon nist was, waaronder een hechtenis- straf wegens het rijden onder in vloed en een ontzegging van zijn rij bevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Ingevolge deze ontzegging werd hem in februari j.l. zijn rijbewijs ont nomen. Dat hij desondanks toch met zijn auto de weg was opgegaan, kwam op 19 juli j.l. aan het licht. Op ge noemde datum zagen twee per auto surveillerende agenten verdachte na melijk met zijn auto op het Lammen- schansplein rijden en dat hij „clan destien" reed was hun genoegzaam bekend vanwege zijn „staat-van- dienst-op-de-weg"Het achterna gaan en in Zoeterwoude aanhouden lever de de agenten het bewijs, dat zij goed hadden gezien, waarop het zo veelste proces-verbaal en ditmaal te vens weer de inbeslagname van ver- dachtes auto volgden. De aannemer kon uiteraard niet ontkennen, dat hij inderdaad met zijn auto had gereden en baseerde zijn pleidooi daarom op een z.i. „grove fout" in het proces-verbaal. „Er staat in het proces-verbaal dat ik op het Lammenschansplein heb gereden en niet in Zoeterwoude waar ik werd aangehouden, dus is het proces-ver baal mijns inziens ongeldig", probeer de hij een vrij spraak je los te krijgen. Genoemde politiemannen die als ge tuigen ter zitting verschenen, ver klaarden echter: „Wij zagen hem voor het eerst toen hij op het Lam menschansplein reed en daar wij hem en zijn auto te goed kennen is een vergissing absoluut uitgesloten". De aannemer zweeg toen maar In zijn requisitoir legde de officier vooral de nadruk op het feit, dat ver dachte overduidelijk een grote min achting voor de wet had getoond en hier alleen maar een gevoelige straf tegenover kon worden geplaatst. Zijn eis bepaalde hij ditmaal dan ook niet tot een geldboete van 100.— subs. 20 dagen maar hij eiste bovendien de verbeurdverklaring van de inbe- slaggenomen auto. „Als u m'n auto verbeurd verklaard sta ik brodeloos, want ik heb voor mijn werk een auto nodig. Daarom zat ik op die bewuste dag ook op de weg", benutte ver dachte zijn laatste woord. In zijn vonniswijzing besteedde de kanton rechter nog maar weinig woorden aan deze zaak en vonniste conform de eis. Zij verklaarden namelijk eenslui dend: „Omdat hij zo langzaam reed wilden wij hem passeren. Tot vijf maal toe maakte hij echter 'n scherpe zwenking naar links zodat wij even- vele malen bijna in de berm werden gedrukt en moesten afremmen om niet met zijn auto in botsing te ko men". Uit het proces-verbaal bleek, dat verdachte tegen de politie de ge wraakte manoeuvres had ontkend. Gezien de verklaringen van de bei de bromfietsers achtte de officier verdachtes wangedrag op de weg be wezen. Zowel bij deze conclusie als de geëiste straf sloot de kantonrech ter zich direct aan. Krijgertje spelen „Er zou niets zijn gebeurd als ik niet had moeten afremmen", ver klaarde een 26-jarige barkeeper uit Den Haag heel lakoniék. Hij stond terecht, omdat hij met zijn sportwa gen op Rijksweg 4a met èen snelheid van niet minder dan 190 km per uur te schielijk had afgeremd en daar door al slippende clwars door de middenberm op de rijbaan van het tegenliggend verkeer was beland. Ge lukkig was daar op het moment wei nig of geen verkeer, dus liep de slip partij wonder boven wonder nog goed af. Verdachte moest, althans volgens zijn eigen verklaring, afremmen om dat „in de verte" een andere auto mobilist bij het inhalen te veel naar links uithaalde. „U speelde volgens enige getuigen blijkbaar „krijgertje" met de bestuurder van een andere sportwagen en gedroeg u dus zeer onbehoorlijk", las de kantonrechter in het proces-verbaal. „Mijn wagen kan zonder enig gevaar circa 250 km. per uur halen en dat krijgertje spelen is zeer overdreven", wuifde de barkeeper elk bezwaar tegen het stuntrijden nonchalant weg. De officier dacht er uiteraard an ders over. Hij noemde het feit, dat verdachte de rijksweg als race- en wedstrijdbaan had gebruikt bijzonder onverantwoordelijk hetgeen door de slippartij overduidelijk was bewezen. Hij eiste ter correcttie een boete van ƒ150.— subs. 30 dagen. „Omdat u nog nimmer voor een verkeersover treding werd veroordeeld zal ik uw rijbevoegdheid ditmaal nog buiten 't geding houden, maar een volgende maal gaat dat niet meer op" waar schuwde hij de barkeeper hierna nog. Deze verzocht tevergeefs enige cle mentie. „U verdient die boete vol komen en ik zie geen enkele reden om clement te zijn", aldus de kanton rechter en hij vonniste dan ook con form. Franse defensiebegroting op kernmacht-basis Frankrijk zal volgend jaar meer dan 3,7 miljard gulden een .kwart van zijn defensiebudget uittrek ken voor de ontwikkeling van zijn kernmacht. Zo deelden kringen van het ministerie van defensie in Parijs gisteren mee. De permanente strijd krachten worden ingekrompen van 390.000 tot 330.000 man. Vier jaar ge leden bedroeg dit aantal nog 750.000. De totale defensie-uitgaven zullen volgend jaar ruim 14,67 miljard gul den belopen tegen ruim 14,6 miljard het afgelopen jaar, een verhoging van ongeveer een half procent, al dus genoemde kringen. Lagere be dragen voor het personeel en hogere voor materiaal weerspiegelen de be weging in de richting van een klei ner leger, uitgerust met moderne wa pens. Canada zal aan de Sowjet-Unie graan leveren ter waarde van 21 min. dollar, zo heeft het Canadese graan- bureau vandaag bekend gemaakt. Onder de overeenkomst kan het graan zowel aan Cuba als aan Rus land geleverd worden. Volgende maand wordt met de aflevering be gonnen. Het afgelopen weekeinde zijn volgens de Westduitse politie 29 Oostduitsers, onder wie twee grens bewakers en schoolkinderen van 15 en 16 jaar, over mijnenvelden en prikkeldraad naar West-Duitsland gevlucht. AANVARING IN THEEMS- MONDING De 56 opvarenden vam het Oost- duitse schip Magdeburg (9656 ton) zijn vanmorgen van boord gehaald nadat het schip in de monding van de Theems bij dichte mist in aanva ring was gekomen met een Japanse vrachtboot, de Yamashiro Maru. De Magdeburg is aan de grond gelopen, de Yamashiro Maru heeft ernstige averij opgelopen. ZAMBIA WIL TOT DE V.N. TOEGELATEN WORDEN De republiek Zambia (voorm. N.- Rhodesië) heeft toelating tot de Ver. Naties verzocht. De Veiligheidsraad zal vrijdag deze aanvraag, alsmede die van Malta, in behandeling ne men. Toelating kan echter slechts worden verleend door de algemene vergadering, die pas op 1 december bijeenkomt. uw kind goed beschermd tegen winterkou wonen dubbel- ribsteek Kleuter- ondergoed warmte-isolerend, ijzersterk, naadloos Ook verkrijgbaar in katoen. (Advertentie) PASTOOR LOOMANSt MOSKOU ZIET Te Boekei (N.-Br.) is zaterdag overleden de z.e. heer Th. W. Loo- mans, emeritus pastoor van de pa rochie H.H. Antonius en Cornelius te Den Hoorn (Z.H.). Hij is 79 jaar oud geworden. Pastoor Loomans werd geboren te Hazerswoude, 5 ok tober 1885 en priester gewijd in 1909. Hij was achtereenvolgens as sistent te Leiden, H. Petrus (1909), kapelaan te Spierdijk (1909); te Den Haag, H. Engelbewaarders (1912); kapelaan te Alphen a. d. Rijn (1917) te Amsterdam (1920); te Den Haag (1926) en te Haarlem (1928). In 1929 werd hij benoemd tot pastoor te Hoek van Holland en in 1933 tot pas toor te Den Hoorn. In 1958 ging hij met emeritaat. De plechtige H. Mis van Requiem zal woensdagmorgen om 10.00 uur worden opgedragen in de parochie kerk van de H.H. Antonius en Cor nelius te Den Hoorn. Wangedrag Een 39-jarige chauffeur uit Leiden liet weliswaar verstek gaan, doch werd niettemin op de openbare zit ting conform de eis veroordeeld tot 75.boete subs. 15 dagen en de voorwaardelijke ontzegging van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden met een proeftijd van een jaar. Hij dankte dit vonnis aan het feit, dat hij zich met zijn auto in de avond REEDS MEER DAN 800 BOEREN UITGEKOCHT Reeds 860 boerenbedrijven zijn uit gekocht door het ontwikkelings- en saneringsfonds. In totaal deden tot op heden 3750 boeren een aanvraag. De uitkoopregeling houdt verband met de sanering van het agrarisch bedrijf. Het fonds, dat door de re gering in het leven is geroepen wil, onder bepaalde voorwaarden boeren die het verzoek daartoe indienen, uitkopen. Een van de voorwaarden is, dat de inkomensgrens beneden de 6500 per jaar is. Vele aanvragen moest men afwijzen, omdat de inkomens grens toch nog te hoog lag. De voor zitter van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, de heer Zijlstra heeft de ze getallen onlangs vrijgegeven. Hij verklaarde gisteren dat de inkomens grens wellicht iets verhoogd zou kun nen worden. Ook de boeren die meer dan f 6500 per jaar verdien en heb ben het dikwijls heel moeilijk. Het scheelt veelal niet meer dan enige honderden guldens. Met het uitkopen van 800 boeren is een bedrag ge moeid geweest van acht miljoen gul den. Voor dit jaar resteert in de pot nog een bedrag van 12 miljoen gul den. De Indonesische politie is een ac tie begonnen tegen moderne haar drachten en kleding. De bedoeling is het nationale karakter in stand te houden. In Palembang werden twin tig meisjes, die spijkerbroeken en „vogelnesthaar" droegen opgepakt. Zij mochten enkele uren later, gerug- gesteund door een krachtige waar schuwing en advies zich normaal te vertonen, vertrekken. Zuidafrïkaanse hyppeastrum op Haarlemse keuring De keuringscommissie kon gister morgen op de wekelijkse keuring in het Krelagehuis weer snel rechts omkeert maken. Er stonden heel weinig bloemen, maar die er waren, bleken zeer de moeite waard om te bekijken. Harry de Leeuw Comp. uit Sassenheim liet nl. weer een mooie collectie amaryllis hippeastrum zien. De bollen waren uit Zuid-Afrika ge ïmporteerd en de 25ste september geplant. De stengels zijn iets korter dan we van Hollandse bollen ge wend zijn, maar dat is absoluut geen handicap. Integendeel: als potplant wordt de waarde zeker niet minder als de bloemen wat minder hoog ter been staan. De teelt in Afrika maakt het ook mogelijk de bloemen reeds half oktober in bloei te hebben. En dat is met de bollen, die hier ge kweekt worden volslagen onmoge lijk. Door een speciale preparatie methode te volgen, kan men de in West-Europa geteelde bollen wel omstreeks Kerstmis in bloei hebben, maar dat is wel het vroegste tijd stip. De fa. Van Meeuwen uit Heem stede en de fa. Warmenhoven uit Hillegom hebben destijds fraaie vroegbroei-staaltjes laten zien op de eertijds zo populaire tentoonstellin gen van Bloemlust in Lisse. De Sas- senheimse firma toonde in hoofdzaak rode en oranjerode aanwinsten vrijwel allemaal goed van bouw en proporties. Tot de besten behoorden o.i. Bambara, Zanzibar en Afrika. Aan de vice-voorzitter van de libe rale partij in Pretoria,' Joe Tsele, is vijf jaar huisarrest opgelegd. Op de eerste vijf werkdagen der week mag hij tussen acht uur 's avonds en zes uur 's morgens zijn woning niet ver laten en geen bezoek ontvangen. Voor de weekeinden geldt dit van 's zaterdagsmiddags één uur tot maan- uur. De communistische partijen bui ten de Sowjet-Unie hebben gisteren opnieuw de verzekering gekregen, dat de nieuwe Russische leiders de betrekkingen met hen op basis van gelijkheid wensen voort te zetten. In een hoofdartikel in het Russi sche regeringsblad „Izvestia" onder de kop „Samenwerking van gelij ken" wordt de nadruk gelegd op de noodzaak van eenheid en solidari teit in het communistische kamp. Het artikel was vlak boven een bekend making geplaatst, waarin werd mee gedeeld, dat de nieuwe leiders be sprekingen hebben gevoerd met Pool se communistische leiders. De be sprekingen worden in Moskou ge zien als een bewijs voor het belang, dat de nieuwe leiders hechten aan begrip voor hun positie bij de Oost- Europese leiders, van wie velen zich bezorgd hebben getoond over de ver dwijning van het politieke toneel van Chroesjtsjow. De „Izvestia" zegt, dat vele jaren ervaring hadden bewezen, dat de meest ingewikkelde problemen ge makkelijker werden opgelost als de communistische landen in harmonie samenwerkten. Er wordt in het ar tikel geen melding gemaakt van het geschil met China en er zijn ook geen tekenen die er op wijzen, dat de houding van het Kremlin ten op zichte van Peking zou zijn gewijzigd. Waarnemers menen echter, dat het herhaalde wijzen op solidariteit de weg voor toenadering schijnt open te houden. De weg van Nicosia naar Kyrenia, die in het Cyprische conflict steeds een belangrijk twistpunt tussen de Turks- en Grieks-Cyprioten is ge weest, is gistermorgen weer voor het burgerverkeer opengesteld, na de aankomst van een Turks detache ment dat bestemd is voor de gedeel telijke aflossing van het Turkse mi litaire contingent op Cyprus. Sinds het uitbreken van de ge vechten op Cyprus, december vorig jaar, was de weg in handen der Turks-Cyprioten, doch de Cyprische regering had de openstelling ervan voor het burgerverkeer als voor waarde gesteld voor het toestaan van aflossing van het Turkse contingent. De Turkse aflossingstroepen zijn gistermorgen in de havenstad Fama- goesta gearriveerd, echter zonder wapens zoals met de Cyprische re gering was afgesproken. V.N.-mili- tairen hadden de wacht in het ha vengebied betrokken. De 18-jarige matroos C. T. Kuy- pers uit Sneek is gisterrqiddag in de Eerste Eemhaven in Rotterdam ver dronken. Hij was bezig met het oliën van huidplaten op 't sleepschip Dam- co 32. Bij het halen van olie is hij vermoedelijk in het gangboord ge struikeld en overboord gevallen. Een half uur later is zijn stoffelijk over schot gevonden. Tegen eenzijdige afkondiging van onafhankelijkheid De Britse regering waarschuwt in een vandaa# gepubliceerde verkla ring, dat een eenzijdige afkondiging van onafhankelijkheid door Zuid- Rhodesië ernstige gevolgen zou heb- Met een gesprek tussen de Britse minister van buitenlandse zaken, pa- trick Gordon Walker en diens Ame rikaanse collega Dean Rusk is giste ren het eerste contact van betekenis gelegd tussen de nieuwe Labourre- gering van Engeland en de Ameri kaanse regering. Gordon Walker zou geen vastomlijnde voorstellen willen en mogen doen aan de machtsheb bers in Washington, maar alleen ver kennende besprekingen willen voe ren om de basis te leggen voor een later onderhoud tussen premier Ha rold Wilson van Engeland en de Amerikaanse president. Na afloop van zijn overleg met Rusk zei Gordon Walker, dat de po litiek die Rusland onder Chroesj tsjow heeft gevoerd, naar zijn me ning zal worden voortgezet omdat deze politiek gebaseerd is op fun damentele Russische belangen. Gor don Walker geloofde ook, dat de Russen en Chinezen met elkaar over hoop zullen blijven liggen en dat Moskou ook moeilijkheden zal blij ven houden met de Oosteuropese landen. De Brit had met Rusk voorts gesproken over Cyprus en de toe stand in het midden-Oosten. Over Cyprus zou het nie uwe Labourbe- wind hetzelfde denken als de con servatieve regering. Wat de toestand in het midden-Oosten betreft zou Gordon Walker hebben laten weten, dat het standpunt van zijn regering meer met het Amerikaanse overeen stemt dan dat van het afgetreden conservatieve bewind. De Lockheed-vliegtuigfabrieken in de Amerikaanse staat Georgia heb ben bekend gemaakt, dat zij reeds een jaar lang werken aan de plan nen voor de bouw van een reusach tig passagiersvliegtuig, dat 700 pas sagiers moet kunnen vervoeren. Lockheed verklaarde dat het door haar opgestelde ontwerp van een pas sagiersvliegtuig tweemaal zo groot zal worden als de C-141 „Starlifter", welke onlangs aan de staat is afge leverd. Het vliegtuig zou naast de be manning nog zeventien controleurs moeten vervoeren. Inplaats van 700 passagiers zou ook de mogelijkheid bestaan grote hoeveelheden vracht mee te nemen. Het vliegtuig zou vol gens een woordvoerder echter veel kleiner worden dan een schip dat vervoerscapaciteit voor een gelijk aantal passagiers heeft. Over het mogelijke afstandsbereik werd niets meegedeeld, maar Lock heed gebruikte de uitdrukking „on dergrondse in de lucht", wat volgens deskundigen mogelijk kan duiden op een kort afstandsbereik. Britse deelneming aan Kanaaltunnel onzeker Op die persconferentie die de Britse minister van economische zaken, Brown, en zijn ambtgenoot van finan ciën, Callaighan, gisteren hebben ge geven weigerden zij beslist in te gaan op vragen over een eventuele Britse deelneming aan de aanleg van een tunnel onder het Kanaal. Brown wil de geen antwoord geven op een vraag of de toekomstige Kanaalverbinding kan worden beschouwd als een van de prestigeprojecten waarover in het socialistische witboek wordt geschre ven. ben. Alleen het Britse parlement is gerechtigd Zuid-Rhodesië onafhanke lijk te verklaren. Eenzijdig optreden van Zuid-Rhodesië betekent open lijke rebellie en zou een einde ma ken aan de betrekkingen met Brit- tannië, het Gemenebest, de meeste regeringen in de wereld en met in ternationale organisaties, aldus de verklaring. Deze vormt een antwoord op het streven vam premier Ian Smith om Zuid-Rhodesië onafhankelijk te ma ken onder de huidige blanke minder heidsregering. Ook blanken naar mening vragen. Het Britse parlement heeft de plicht zich ervan te vergewissen, dat onafhankelijkheid door de bevolking van Zuid-Rhodesië wordt gewenst, zo wordt gezegd. Deze uitlating is een reactie op de raadpleging door de Rhodesische regering van ruim 600 stamhoofden, die zich voor een on afhankelijk Rhodesië onder een blan ke regering hebben uitgesproken. Ook de blanke bevolking zal in een refe rendum naar haar mening worden gevraagd. De Britse regering acht de stamhoofden niet representatief voor de negerbevolking die sterk' in de meerderheid is. De Britse regering noemt in haar verklaring een eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring „verraderlijk". Josephine Baker weer uit het ziekenhuis Josephine Baker, de Amerikaanse musichal'-artieste heeft gisteren het ziekenhuis te Perigueux verlaten en is teruggekeerd naar haar kasteel Les Malandes. zo heeft een functio naris van het ziekenhuis meegedeeld. De artieste was vrijdag in het zie kenhuis opgenomen. Ziekenhuisfunc tionarissen weigerden echter inlich tingen over haar gezondheidstoestand te geven. GANGETJE TEL.23005 (Advertentie) BODEGRAVEN DAT WAS EEN DURE RIT Het autoritje dat een 24-jarige ex- pompbediende uit Bodegraven op 15 mei maakte, was een bijzonder duur ritje en zal hem ook lang heu gen. De jongeman, die in een garage werkte, had die dag de auto van een klant genomen om daarmee te gaan rijden. Doch op de Zuidzijde vond een hevige botsing plaats met een andere auto, waarbij de jongeman een hersenschudding opliep en de auto vrijwel geheel vernield werd. Dat leverde een schade van pl.m. 4000 gulden op. En het erge: uiter aard was de auto onder deze omstan digheden niet verzekerd, aangezien de bestuurder niet in het bezit was van een geldig rijbewijs. Wegens „joy-riding" had de jonge man zich nu voor de Haagse politie rechter te verantwoorden, nadat hij reeds door de kantonrechter tot twee maal f 75.- boete is veroordeeld in verband met de aanrijding. Verdachte zei, dat hij van zijn werkgever wel toestemming had om gebruik te maken van de auto, doch zulks werd door de werkgever be slist ontkend, want hij wist, dat ver dachte niet in het bezit was van een rijbewijs. Een probleem wordt uiteraard ge vormd door de schadevergoeding, die verdachte moet betalen, waaromtrent nog een regeling moet worden ge troffen. De officier van Justitie wilde voor ditmaal nog geen gevangenisstraf op leggen in verband met het blanco strafblad van verdachte en omdat er voor hem nog wel meer zal volgen. De eis luidde f 100.- boete of 20 dagen hechtenis en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met proeftijd van 3 jaar. De rechter veroordeelde conform die eis. DUITSE BISSCHOP Meer letten op werken van de Geest Tijdens de debatten over schema 13 heeft gisteren wijbisschop Ten- humberg van Münster de Concilie vaders voorgehouden, dat zij zich eens moesten afvragen, waarom de Kerk in de loop der eeuwen, maar vooral in de jongste geschiedenis, steeds achter de feiten aan komt. De Kerk ziet de tekenen van de tijd steeds te laat of soms zelfs helemaal niet, aldus de Duitse Concilievader, die erop wees, dat de Kerk daardoor aan zichzelf en aan de mensheid gro te schade heeft berokkend. Om deze fouten voor de toekomst te vermijden spoorde de bisschop aan, dat er een nieuwe theologie zou worden opgebouwd van het werken van de H. Geest in de Kerk, maar evenzeer een vernieuwing tot stand zou worden gebracht in de bijbelse en patristische theologie. Ook zou grotere waarde moeten worden ge hecht aan de charismata en de ge nadegaven van het Volk Gods. Ten slotte bepleitte hij nieuwe methoden in handel en oordeel van de kerke lijke autoriteiten. Schema 13, aldus mgr. Tenhumberg, dient de bisschop pen erop te wijzen, dat het hun plicht is om oplettend en zorgvuldig ook de kleinste tekenen van het werken van de H. Geest in de Kerk en in de individuele gelovigen op te zoeken en te aanvaarden. Pastoor voerde het woord Gisteren heeft voor het eerst een pastoor in de Concilie-aula gespro ken. Het was kanunnik Jean Gay uit Lyon, die sprak over de gierigheid. De bekende schoenmaker-wijbis schop van Lyon, mgr. Ancel, wilde de leer over de Kerk van het schema over de Kerk overgenomen zien in schema 13, maar dan op een manier, die iedereen begrijpen kan. Voorts moet schema 13 aantonen, dat taak er> dienst der Kerk tegenover de problemen van tijdelijke orde beho ren tot haar totale zending, d.w.z. de verbreiding van het Evangelie. Wanneer dit duidelijk gebeurt, dan worden daarmee ook de verwijten weerlegd van degenen, die in het han delen van de Kerk taktiek en oppor tunisme zien. De Indiase bisschop La Ravoire wees erop, dat wil de dialoog tussen Kerk en wereld, alsmede tussen Kerk en Orthodoxie, gemakkelijker verlo pen, de Latijnse Kerk haar al te juridische structuur vaarwel moet zeggen. De wereld kan haar niet zien als voortzetster van Christus' werk, wanneer zij haar handelen beperkt tot wetgeving en rechtspraak. Chris tus was ook geen jurist, zo zei hij. Morgen zullen 12 van de pastoors, die het Concilie bijwonen, de H. Mis concelebreren in de St. Pieter ter herdenking van de Pauskeuze van Joannes XXIII. Daags daarna concele breert een groep van zilveren bis schoppen, onder wie kardinaal Döpf- ner, een van de vier moderatoren van het Concilie. Of ook mgr. Mek- kelholt, emeritus-bisschop uit Neder land, die ook op 29 oktober 25 jaar bisschop is, zal concelebreren, is nog niet bekend.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3