Mr VAN DOORN VALT MEVR. VAN SOMEREN AAN IN WD-UITZENDING KORT GEDING OVER MENSEN -VAN MORGEN" STUDENTENSANATORIUM TE LAREN VERKOCHT Plastic waterleiding buizen roepen conflicten op in R'dam IN ARREST DINSDAG 27 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 „De KRO is inderdaad in zekere zin afhankelijk. Ik wil dat graag duidelijk zeggen. Wij zijn afhanke lijk van het katholieke volksdeel van Nederland. Voor deze afhankelijkheid schamen we ons niet. We zijn er zelfs trots op." Al dus de voorzitter van de KRO, mr. H. W. v. Doorn, gisteravond in de politieke televisiezendtijd van de VVD. De KRO-voorzitter antwoordde daarin op en kele opmerkingen aan het adres van de omroepvere nigingen, die het WD-ka- merlid mevr. H. v. Some- ren-Downer acht weken geleden uitsprak, even eens in de WD-televisie- zendtijd. Zich beroepend op het recht van antwoord had mr. Van Doorn ver zocht om in het VVD-pro- gramma te mogen reage ren, hetgeen de WD toe stond. Omdat mevr. Van Some ren in haar uitzending had gepleit voor een „onafhan kelijke televisie" ging mr. Van Doorn in op de vraag wat onder onafhankelijk heid moet worden ver staan. Hij verklaarde dat de KRO er trots op is af hankelijk te zijn van het katholieke volksdeel van Nederland. „Het is juist deze afhankelijkheid, die de voedingsbodem is van onze programma's, maar onze programma's zijn on afhankelijk van b.v. de overheid en ook onafhan kelijk van de politieke par tijen en eveneens onaf hankelijk van particuliere financiers", aldus mr. Van Doorn. het plan van onafhankelij ke televisie werd verwor pen „omdat de omroepen het niet goed vonden", zei de KRO-voorzitter: „Daar mee doet mevr. Van Some ren zowel de Kamer als de omroepen onrecht. Zo als iedereen kan weten en ook zeker weet, laat de Kamer zich de wet niet voorschrijven door wie dan ook. De Kamer schrijft zou men in zekere zin kunnen zeggen, zelf de wetten. De Kamer heeft 't plaxi. verworpen, het plan voor de commerciële tele- den gelijke rechten zouden krijgen. Ook in dit memo randum dringen de om roepen aan op een omroep wet. De heer Van Doorn herhaalde dit pleidooi. „Een wet, die iedereen", zo zei hij „gelijke rechten onder gelijke voorwaar den geeft. Als er op deze basis nieuwe omroepen toegelaten worden dan zul len we hen begroeten als collega-omroepen en zul len wij met hen wedijve ren in kwaliteit". „Mevr. Van Someren heb ik vandaag niets nieuws „KRO afhankelijk van katholiek volksdeel, maar niet van financiers visie, juist omdat die com merciële televisie, die me vrouw Van Someren zo graag wilde, te afhanke lijk zou zijn van de finan ciers. Wel concurrentie Tegenover de opmerking van mevr. Van Someren, dat de huidige omroepver enigingen geen concurren tie naast zich in de ether dulden, refereerde de KRO- voorzitter aan het begin 1963 gepubliceerde me morandum van de omroe pen over deze kwestie. Daarin pleiten zij voor toe lating van anderen, die onder dezelfde voorwaar- kunnen vertellen", zo ein digde mr. Van Doorn. „Zij wist dit allemaal en zij weet dit allemaal. Spijtig alleen zou ik zeggen, dat zij het niet heeft gezegd en dat ik het dus in zekere zin voor haar heb moeten doen". Recht van antwoord „Ik geloof niet, dat het de bedoeling van het recht van antwoord is om als maar door te gaan. Dat zou gaan lijken op een Corsicaanse vendetta, het geen zou leiden tot een hoop slachtoffers". Deze opmerking plaatste mevr. Haja van Someren-Dow- ner op een vraag of lij KRO-voorzitter mr. Van Doorn via TV van repliek zou dienen op diens in VVD-zendtijd gehouden betoog over het omroep bestel. Mevr. Van Someren wil de tijdens een persconfe rentie echter wel ingaan op het betoog van mr. Van Doorn. ZÜ verklaarde op nieuw, dat de VVD de om roepverenigingen en -stich tingen niet naar het leven staat. Maar daarnaast moet iets nieuws komen, onaf hankelijk van levensbe schouwing. Bij diverse ge legenheden verkondigen de omroepen thans, dat ook zij een „open bestel" wensen. Maar dan wordt, zoals de heer Van Doorn ook wil, vastgehouden aan getalsnormen op levensbe schouwelijke grondslag. Dat' zou, aldus mevr. Van Someren, leiden tot 'n su per verzuiling. Er schuilt haars inziens een gewel dig gevaar in de fictie van het getal, indien het gaat om overdracht van cultuur en kennis. Zolang de le vensbeschouwing een over heersende rol speelt, zo lang als het omroepbestel verzandt in politieke strijd, is geen waarlijk vrije om roep mogelijk. Deze, zo meent mevr. Van Some ren, kan worden verwezen lijkt in een onafhankelijk lichaam, dat programma's coördineert van vrije pro- duktiegroepen op b.v. cul tureel, amusements en journalistiek terrein. Voor al ook nu de technische mogelijkheden men denke aan het centraal antenne-systeem steeds groter worden, zal er plaats voor niet aan levens beschouwing en politiek gehouden programma's zijn. Op de Spaanse stranden van Huelva aan de Atlantische Oceaan, is maandag in het kader van de Amerikaans/ Spaanse manoeuvres „Steel Pike One" een grootscheepse landingsoefening gehouden, waarbij allerlei amphi- bisch materieel werd gebruikt. De foto toont landings boten in actie. Bij de oefeningen zijn negen Amerikaan se mariniers om het leven gekomen en dertien gewond. Voor de president van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren het kort geding gediend, dat de vader van de 20-jarige Amsterdamse jongeman Loeki G. een der dertien medewerkenden aan de film „Mensen van Morgen" tegen de produktiemaatschappij van de film, de N.V. Sap phire, aanhangig had gemaakt. Stopzetting van de vertoning van deze film van Kees Brusse voor zover daarin de beelden of stem van Loeki voorkomen, wordt geëist binnen 24 uur na het vonnis op straffe van een dwangsom van 50.000. Deze eis betekent een stillegging van de film, aldus de raadsman van de filmmaatschappij, mr. R. H. Dijkstra. „Als men Loeki er uit knipt, houdt men een stuk waardeloos celluloid over, waar men niets mee kan beginnen". De advocaat was van oordeel, dat de eis niet ontvankelijk moet worden verklaard. Hij bood aan de eerste zin van Loeki (waarmede de film begint) die gaat over ruzie in het gezin van de jongen, te vervangen door een andere zin, welke de jongen in de film spreekt. De raadsman van eiser, mr. J. H. Jonker, wees dit aanbod af omdat het volgens hem geen oplossing biedt voor het probleem. „DILETTANTISME' mensen „waarbij het weinig kwaad kon", als zij aan de film zouden me dewerken. ANONIMITEIT NIET GESCHONDEN Mr. Dijkstra zei dat de anonimiteit van Loeki niet door de filmmaat schappij was geschonden. De jongen had in een café aan een tafeltje, waaraan ook een journalist zat, over de film gepraat en zo was zijn iden titeit bekend geworden. Overigens wilden Loeki en zijn meisje graag in de publiciteit komen, aldus de raads man, omdat zij een huis willen heb ben. Een jaar lang hebben de ou ders van de jongen de gelegenheid gehad om met de filmmaatschappij overleg te plegen over wat men maar wilde. Indien men er toen over had gesproken dan was er alle gelegen heid geweest om tot een compromis te komen, zo betoogde de raadsman. Men heeft volgens hem geen rede- NIET GENOEG PATIëNTEN MEER Het alnemeen bestuur van de stich ting „Het Nederlands'Studenten Sa natorium" heeft in zijn zaterdag ge houden vergadering besloten over te gaan tot verkoop van 't sanatorium gebouw te Laren aan de te Utrecht gevestigde stichting verpleeghuizen Nederland" Het ligt in de verwach ting dat de verkoop en overdracht per uiterlijk 1 januari a.s. geëffec tueerd zullen worden. Deze transactie betekent allerminst een einde van de werkzaamheden van de Stichting Studentensanato rium, zo wordt van deze zijde mee gedeeld. Integendeel, zij zal deze jaren ge leden ter hand genomen taak op het gebied van de studentenhulp aan studenten die door andere oorzaken dan tbc zijn gehandicapt nu kunnen uitbreiden en verdiepen. De grote lij nen van het toekomstig beleid der stichting zijn vastgelegd in een on langs door het algemeen bestuur aan vaarde nota van de stichtingsvoor zitter prof. dr. G. C. Heringa. De huidige ontwikkeling stelt de stichting in staat de dringend nood zakelijke uitbreiding van haar acti viteit ten uitvoer te leggen. Deze ar beid zal in den vervolge worden ge leid vanuit het binnenkort te openen bureau studiehulp van de stichting het Nederlands Studentensanatorium in Utrecht. De stichting het Neder lands Studentensanatorium zal aldus, zei het op andere wijze, de belangen van de Nederlandse studenten blij ven behartigen. Genoemd bestuursbesluit is geno men, nadat reeds enige maanden ge leden besloten was de exploitatie van het sanatorium per ultimo van dit jaar te staken vanwege de sterke da ling van het aantal tuberculose pa tiënten. De nog te verwachten pa tiënten uit de universitaire wereld zullen, naar reeds eerder bekend is gemaakt, kunnen worden verpleegd in het sanatorium Zonnegloren te Soest. Hun onderwijsbelangen zullen evenals tot nu toe door de stichting het Nederlands Studentensanatorium worden verzorgd. De Stichting Verpleeghuizen Ne derland heeft tot doel het oprichten en in stand houden van verpleegte huizen voor chronische zieken en psychisch invalide bejaarden. Het ligt in de bedoeling om in het sana toriumgebouw onder meer een re search centrum voor de geriatrische psychiatrie te vestigen. Simon de Wit verlaat bedrijf De heer Simon de Wit, directeur van het Simon die Wit-concern (een NV) heeft bedankt voor zijn functie als directielid. De heer De Wit ver blijft thans nog in Japan, waar hij gedurende de afgelopen Olympische Spelen de Nederlandse ploeg als chef de mission heeft geleid. Van de viecr mannen die na de schietpartij op een jacht in de ha ven van Muiden werden gearres teerd bevinden zich nog slechts twee in preventieve hechtenis. Dit zijn de 27-jarige kelner Max V., die be kend heeft de vorige week op vrije voeten gestelde, 21-jarige Ton N. A. V. in de hand te hebben geschoten en dë van heling of diefstal van sie- raden en een lap stof verdachte sport - schoolhouder J. C. B. (32). De met de laatste arrestaties aangehouden 22- jarige kelnerportier J. W. S. is in te genstelling tot eerdere berichten vrij gelaten. PUBLIEK MOET OVER OPERA BESLISSEN De nieuwe „Nederlandse Opera Stichting" gaat een proefjaar tege moet, waarin het publiek zal moeten beslissen over het voortbestaan van de stichting, althans over het voort duren van de rijkssubsidie voor de stichting. Indien er geen publieke belangstelling bestaat voor die opera, zal het Rijk er geen geld meer in steken, zo deelde gistermiddag staats secretaris Van der Laar van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen me de tijdens een persconferentie. De nieuwe opera krijgt geen eigen orkest. Er zijn reeds contacten opge nomen met het Brabants Orkest, het Residentie Orkest en het Concertge bouw Orkest. Het nieuwe seizoen telt acht voorstellingen. ki zou medewerken, voelde hij er lijk belang bij stopzetting van de aanvankelijk niets voor, en hij ont- film. raadde Loeki's moeder haar zoon te Mr. Jonker zei dat Loeki, al spre- laten meewerken. Het morele belang van Kees Brus- kende, het gezin waartoe hij be- Se en de zijnen bij voortzetting is hoort in de film had ingevoerd. De bijzonder veel groter dan dat van makers van de film hadden zich moe- Voor het maken van de film werd de familie G. bij stopzettipg. Er is ten realiseren dat zij daarmede de begonnen zijn deskundigen geraad- naar de mening van mr. Dijkstra beslotenheid van eisers gezin hebben pleegd, o.m. prof Barendregt uit Am- zelfs een algemeen belang gemoeid doorbroken. De huisarts van de fami- sterdam en prof Bas' ^aanse uit Lei- bij voortzetting der vertoningen. Na- lie G. zei over de film „dit is dillet- den. Iedereen liep onmiddellijk warm drukkelijk stelde hij dat de over- tantisme op het gebied van de psy- voor het idee en men vond dit een eenkomst tot medewerking aan de chiatrie". De advocaat uitte kritiek zaal? die de moeite waard was, zei film er geen is waarin het auteurs- op het feit dat de interviews niet mr. Dijkstra. Prof Barendregt werd recht wordt overgedragen. De mede door een psycholoog waren afgeno- verzocht twee ouderejaars studenten werkers hebben n.l. geen auteurs- men, doch volgens zijn informaties, psychologie ter beschikking te stel- recht, zij waren materiaal. Zij onder door een student in de sociologie. len. In overleg met hen werden de wieroen zich aan een interview Loe- karakters opgesteld die men in de ki, die woedend op zijn ouders is dat De raadsman releveerde nog dat de film wilde hebben. Daarna zijn de zij deze zaak aanhangig hebben ge- jongen enige malen met de kinder- daarvoor in aanmerking komende maakt, zal volgens mr. Dijkstra in rechter in aanraking is geweest en instituten en inrichtingen, met een zijn verdere leven geen nadeel on- onder psychiatrische behandeling omschrijving van de objecten die men dervinden van zijn optreden in de heeft gestaan. De jongen heeft het zocht, benaderd. Zo stond Loeki's film. Ér is niet één krant waarin niet gemakkelijk gehad, aldus mr. adres op de lijst van de inrichting Loeki er niet als een sympatieke, 'Jonker. Indien zou worden aange- „Valkenheide". Naar aanleiding hier- moeilijke jongen, af komt. Hij is, zo nomen dat de overeenkomst, die van vroeg de president of Valken- schetste mr. Dijkstra hem, „een Am- Loeki voor zijn medewerking heeft heide dan zijn restrictie had gemaakt sterdamse gozer, een lefgozer", aangegaan, rechtsgeldig is, hetgeen De raadsman antwoordde ontken- De president doet dinsdag 3 no- mr. Jonker betwistte, dan nog heeft nend en zei dat gevraagd was om vember uitspraak. de filmmaatschappij z.i. onrechtmatig gehandeld. Zij heeft de zorgvuldig heid, die haar in het maatschappelijk verkeer betaamt, met voeten getre den. De filmmaatschappij is naar de mening van de raadsman, tekort ge schoten in het onderzoek wat zij deed en ook in deskundigheid. GERUSTGESTELD De raadsman van de filmmaat schappij» mr. Dijkstra, zei zich nau welijks te kunnen voorstellen dat Loeki's ouders gedacht zouden heb ben dat him zoon alleen als figurant zou meewerken. Toen Loeki's moeder hoorde dat Kees Brusse - wiens schoonmoeder haar benedenbuur vrouw is - er aan medewerkte, vond zij het goed en was geheel gerustge steld. Eerst had zij nog bedenkelijk gedaan, zo deelde advocaat mede. Toen Brusse echter hoorde dat Loe- G.E.B. weigert stroom te leveren GEEN „AARDE" MEER VOOR APPARATEN EIGENAAR MOEST DOOR DE KNIEëN Nuth mag optreden tegen tbc-patiënten plastic leidingbuizen volkomen onge schikt zijn als hulpmiddel voor de aarding van elektrische apparaten. De eis tot het bezitten van een deug delijke aardleiding bleef natuurlijk De vervanging van de oude loden gehandhaafd, waterleidingbuizen door die van plas- j-je eigenaren van huizen in de sbads- tic, heeft in Rotterdam aanleiding ge- wijk Hillegersberg waren het eerst geven tot strubbelingen tussen huis- aan de beurt om de gevolgen van de eigenaren en de gemeente Rotterdam, buizetivervanfiing te ervaren In bij- na alle woningen moest, conform de 15 vraaS voor Wlens «kenlng eis Van het G.E.B., een nieuwe aard- de kosten (kosten ƒ150) zijn van de leiding aangelegd worden. In Nuth (Limburg) mag de ge- door de vervanging noodzakelijk ge- T d huiseigenaren bii de se- wel «-orden aanieg van een nienwe aard- mSte ïetSTi toml. geren zioh te onderwerpenaan een leiding voor elektrische apparatuur, ren of zij de kosten verbonden aan Scr^rz^Te^^ebe^- Zoats overat in Nedertand ste.t sing, die gisteren in Den Haag op het 0ok het Rotterdamse elektriciteitsbe- woonj ontkennend, ministerie van Binnenlandse Zaken drjjf de eis dat elektrische apparatuur De gemeente, en met name de «n^rfoVVaY'vt? faï.Taartn «"Idoende geaard moet rijn. Toen de dri^waterleWing stelde rich op het Nuth heeft gestreden voor dit recht gemeentelijke drinkwaterleiding al- vS/de aard™g in- Gedeputeerde Staten van Limburg leen maar met loden leidmgbuizen Eertijd slechts een „gunst" was ge was fel gekant tegen het voornemen werkte leverde de aanleg van een weest. Men achtte geen termen aan- van de Nuthsegemeentebestuurders, gowje aardleidin.g voor niemand enige wezig zich thans, bij het uitvallen en heeft spoedig na indiening van van de beproefde aardingsmogelijk- het voorstel bij haar college B. en W. moeilijkheid op. Het drinkwaterlei- heid, verplicht te voelen zorg te dra- Zagreb, op een na de grootste stad van Joego-Slavië, wordt geteisterd door overstromingen, veroorzaakt door de°rivier de Sava, welke buiten haar oevers Is getreden. Foto: ongemakkelijk hoog staat het water in de buitenwijken van de stad en het stUgt nog steeds. die raad gegeven het voofstel terug dingbedrijf was er namelijk steeds gen 'voor noodzakelijk geworden te nemen. De burgemeester ging hier- mee akkoord gegaan dat de Rotter- andere wijze van aarding. op echter niet in, waarna Ged. Sta- dammers by de.aarding van hun elek- De Hillegersbergers reageerden fel. ten die Kroon verzochten de verorde- Stromen protestbrieven kwamen bii ntag in afrijd met de wet te verkla- trl3che apparatuur (ijskasten, wasma- de betrokken gemeentelijke diensten ren. chines etc.) de loden waterleidingbui- binnen. De gemeente hield echter Dit verzoek dieden Ged. Staten nu zen gebrukiten. voet bij stuk. De situatie werd enigs- ruim twee jaar geleden. Gisteren zins gespannen toen een huiseignaar maakte die minister van Binnenlandse Dat weid allemaal anders toen men uit Hillegersberg weigerde de nood- Zaken, Tóxopeus, bekend, dat de besloot de (oude) loden buizen niet zakelijk geworden nieuwe aa^dlei- Kroon de verordening niet in strijd door nieuwe leidingen van hetzelfde ding aan te leggen. a!dht met die wet. Het door de minis- materiaal te vervangen, maar in het Het G.E.B. reageerde onmiddellijk: ter verstrekte advies om de feitelijke vervolgt' buizen van plastic te gaan het weigerde verder stroom te leve- boepassingsmogelijkheden in te trek- gebruiken. Onmiddellijk nadat dit be- ren zolang de huiseigenaar niet be ken heeft het college van B. en W. sluit was gevallen, liet het gemeente- schikte over een nieuwe en deugde- vam Nutih 'naast zich neergelegd, lijk elektriciteitsbedrijf weten dat lojke aardleiding.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10