S)e ftjidóeSoti/fco/nt Sneeuw en vorst teisterden groep Spaanse militairen VIER VERDWAALDEN VROREN DOOD RUSSEN KWAMEN IN POLEN OVER MACHTSWISSELING PRATEN Soeslow uitgeschakeld door slechte gezondheid Onrust in Soedanverzet tegen het militaire bewind Drama in de Pyreneeën NOODWEER IN ZUID-EUROPA MAANDAG 26 OKTOBER 1964 56e JAARGANG Is Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIS ETS OMSTREKEJS CIRCUSBAAN VOOR ANTON GEESINK Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Van een groep van zeventig Spaanse militairen, die tijdens oefeningen in een sneeuwstorm op de Franse hellingen van de Pyreneeën verdwaald raakten en meer dan vierentwintig uur rond doolden, zijn er vier omgekomen. De overigen, van wie velen met bevroren handen en voeten, kwa men gistermorgen in de Franse stad Pau aan, vanwaar zij met legerauto's naar Spanje worden teruggebracht. De Spaanse militairen van de 62ste divisie bergtroepen waren vrijdagochtend in dunne zomeruni- formen vanuit Pampeluna naar de Pyreneeën vertrokken voor een ski oefening, omdat in de bergen tussen Frankrijk en Spanje al volop sneeuw ligt. Het was mooi, warm weer en daarom luidde de dienstorder: zo- meruniformen. Vrijdagavond zou men naar de ka zerne terugkeren. De oefening was prima verlopen, maar na zonsonder gang kwam er uit de dalen mist op zetten en de temperatuur daalde tot tien graden onder nul. Tot overmaat van ramp kwam toen de wind, die sneeuw meevoerde, de mannen teis teren, die bovendien in de steeds dichter wordende mist geen hand voor ogen konden zien. De groep militairen viel uiteen in vele kleine groepjes, die geen enkel con tact meer met elkaar konden on derhouden. Ieder voor zich probeer de beschutting voor het helse weer te vinden. Een aantal soldaten zocht zijn heil in een bos en weer anderen zocht het Franse grensgebied op om dat zij dachten daar een betere kans op redding te hebben. BEVROREN LEDEMATEN Zaterdagochtend bereikten de eer sten het Franse gebied na een moei zame 'tocht langs rotsige hellingen en over onzichtbare rotsblokken. Aan het einde van hun krachten sommigen van de Spanjaarden had den bevroren ledematen kwamen enige militairen in het Franse dorp Larrau aan, waar verschrikte boe ren de mannen eerst ontwapenden en vervolgens de eerste geneeskun dige hulp boden. Na enkele uren bevonden zich ruim veertig Spaanse militairen in het dorp en andere plaatsen in de omgeving. Franse bevolking bood eerste hulp Inderhaast werd een Franse red- dingsexpeditie uitgezonden, de ber gen in. In berghutten trof men Span jaarden aan, die uitgeput waren door de koudè en de ontberingen. Op open terrein vond de expeditie de lichamen van vier doodgevroren soldaten. Pas zondagmorgen vonden Franse gendarmes de laatste vermis ten. Vier van hen hadden bevroren handen en voeten en moesten op draagbaren vervoerd worden. Van daag zullen Franse legerauto's de Spaanse militairen, die overal in boerderijen en huizen een gastvrij onthaal vonden, naar Pampeluna te rugbrengen. De wapens zullen aan de Spaanse autoriteiten worden te ruggegeven. bergte ligt in de dalen zelfs 65 cen timeter verse sneeuw. Verscheidene bomen bezweken onder de sneeuw- last en vielen op spoorlijnen. Ook de bergpassen tussen Oosten rijk en Italië waren met snëeüw be dekt en in de Oostenrijkse piovincie Karinthie werden telefoonverbindin gen verbroken. Ten zuiden van Rome maakten grote overstromingen tal van dorpen tot eilanden. Ook in de Italiaanse hoofdstad zelf was de wateroverlast als gevolg van hevige regenval groot. Bovendien woedde over een groot deel van Italië een fikse storm, waardoor een aantal huizen bescha- Paus Paulus VI heeft zaterdag de herbouwde abdij van Monte Cassino geconsacreerd en de H. Benedietus, die wfrd 7en winrisnelbrid1'Ion lfinkfln" de abd« in 529 heeft «"sticht, uitgeroepen tot schutspatroon van Europa. De abdij en bijbehorende basiliek meter per uur gemeten In enkele werden in 1944 vrijwel geheel vernield tijdens de opmars van de geallieerden naar Rome onder wanhopige noordelijke delen van Groot-Brit- tegenstand van de Duitsers. Foto: Onder een paraplu reikt de Paus hier de hand aan een vrouw, die hem tannië viel zondag de eerste sneeuw. eerbiedig wil kussen. Op de achtergrond de geheel in vroegere stijl opgetrokken abdij. Met zware sneeuw- en regenval kondigde dit weekeinde de winter zich in Italië, Zuid-Slavië en Oos tenrijk aan. In laatstgenoemd land ondervond het verkeer zondag veel hinder van sneeuwval, lawines en overstromingen. In het Tauernge- Hongaren erkennen Chroesjtsjows fouten Niet naar Peking m Russischgezinde kringen in Pe- in een door het Hongaarse persbu reau H.T.I. bekendgemaakte resolu tie hulde aan Chroesjtsjow wegens zijn uitschakeling van de persoons verheerlijking, zijn vaststelling van een nieuwe politieke lijn en zijn rol in de strijd voor de vrede en inter nationale veiligheid. Het stelt echter op grond van ontvangen inlichtingen tsjow werd Soeslow de functie van yast' dat Chroesjtsjow fouten heeft eerste partijsecretaris aangeboden, ^e&aaD zlJn methoden van leiding maar hij wees dit aanbod wegens zijn &®ven- Deze werden menigvuldiger slechte gezondheidstoestand van de a*s &evolg van zijn leeftijd en slech- tere gezondheid. Hij was daardoor niet opgewassen tegen het praktische werk dat zijn hoge post meebracht, aldus de resolutie. Het centrale comité acht het van in groot belang, dat de nieuwe leiders hebben verklaard, dat hum politiek baarheid aan was gegeven hebben „dezer dagen" Rusland en Polen een RussTschT delegatie binnenkort ontmoeting vond plaats in noordoost- peking verwacht wordt Polen gerust"te*stcIlen over de jong- Men herinnert er bovendien aan, dezelfde blijft als uitgestippeld op de JJ.5ii„ «-.«mill dat Soeslow de auteur is van 'n zeer partijcongressen tijdens het bewind Van Pools" zijde werd meegedeeld' anti"chinees "PPort, dat in februari van Chroesjtsjow. De Hongaarse par- Yf" „,,„,,'¥1 jl. bij het centrale comité van de tijleiding heeft volledig vertrouwen bestond 'óver de verdere ontwikke- c°™nunistische Par«i der Sowjet- in de Sowjet-partij en blijft haar be- oesuona over ae veraere oniwiKKe tttvIo a^ ttv,;» oi, ling van de betrekkingen tussen Rus- Unie is ingediend. - t>- Het centrale comité van de Hon- gesprek werd deelgenomen door de «aarse communistische partij brengt schouwen. Russische partijfunctionarissen Brezj- new, Kosygin en Andropow; Polen zond Gomoelka, premier Cyrankie- wick en Kilszko. Partij theoreticus Soeslow, die sinds enkele dagen „spoorloos" is, bevindt zich volgens communistische kringen in Moskou in een ziekenhuis. Soes low zóu ernstig ziek zijn en lijden aan een tuberculeuze aandoening van nieren en luchtkanalen. Men neemt aan, dat indien Soeslow niet zo ern stig ziek was geweest, niet Brezjnew, maar hij de opvolger van Chroesj tsjow als eerste secretaris van de partij zou zijn geworden. Al eerder tijdens het „proces" tegen Chroesj- trekkingen met de Sowjet-Unie als de hoeksteen van haar politiek be- ACHT DODEN IN KHARTOEM Op het grote onafhankelijkheidsbal in Loesaka ter ere van het onafhanke lijk worden van Noord-Rhodesië, dat nu onafhankelijke republiek Zambia heet, danst president Kenneth Kaoenda met de princess Royal, een tante van de Engelse koningin, die Engeland vertegenwoordigde bij de plech tigheden van zaterdag} de princess Royal overhandigde aan Kaoenda de onafhankelijkheidsdocumenten. Tarwebloem als „reclame-stunt" van Kremlin De nieuwe machthebbers in het Kremlin zullen de Russi sche huisvrouwen voor het eerst in ruim 12 maanden extra tarwebloem geven om daar thuis zelf iets van te bakken. Na de misoogst van 1963 ver dween de tarwebloem uit de winkels in de Russische steden; ja, zelfs het brood werd toen gerantsoeneerd. Ook nadat Chroesjtsjow grote hoeveelhe den tarwe in de V.S. en Canada had gekocht, kregen de winkels geen bloem. Het besluit om de tarwebloem te distribueren wordt in sommige kringen ge zien als een „reclamestunt" van de nieuwe machthebbers. Het ligt in de bedoeling, dat de Russen dit extraatje in huis hebben vóór 7 november, de dag waarop de Russische revo lutie wordt herdacht, zodat zij op die dag iets lekker? kunnen eten. De Russen hebben zaterdag weer een sateMiet van de Kosmos-serie die Kosmos-49 gelanceerd voor onderzoek van die ruimte. Een bezoek, dat keizer Haile Se- lassi vandaag en morgen aan Khar toem zou brengen is uitgesteld in verband met betogingen die in de Soedanese hoofdstad aan acht mensen het leven hebben gekost. De betogin gen, vergezeld van gevechten tussen burgers en militairen, duurden het weekeinde voort ondanks een oproep tot kalmte van de president, maar schalk Ibrahim Abboed. Een groot aantal gewonden zou in ziekenhuizen zijn opgenomen. Er waren talrijke arrestaties verricht. De ongeregeldheden begonnen don derdag, toen studenten na een verbo den dispuut over het „probleem Zuid- Soedan", de straat op gingen en de politie met stenen en stokken aan vielen. In de nabijgelegen stad Omdoer- man staken betogers benzinestations in brand en er deden zich gevechten voor met militairen. TERUGKEER NAAR DEMOCRATIE GEëlST De leider van de Khatmia-sekte, Ali Mirghani, heeft terugkeer van Soedan naar de democratie geëist. In Soedan is sedert 1958 een militaire junta aan de macht. Ismail Azhary, voormalig leider van de eenheids partij, zond president Abboed een boodschap waarin hij herstel van de democratie en terugkeer van het le ger naar de kazerne eiste. President Abboed ontsloeg tijdens het weekeinde twee rechters van het hooggerechtshof, die beëindiging van het militaire bewind hadden geëist. In de straten van Khartoem pa trouilleren tanks en militairen en er is een uitgaansverbod ingesteld. Soedan werd op 1 januari 1956 on afhankelijk. Op 17 november 1958 werden de uit vyf leden bestaande raad van state, die tijdelijk de functie van staatshoofd uitoefende, en het kabinet door het leger naar huis ge stuurd. Deze stelde de voorlopige grondwet buiten werking en ontbond het parlement en de politieke par tijen. Het zuiden van Soedan wordt voor namelijk door negers bewoond, ter wijl in het noorden veel Arabieren Treinongeluk bij Breinenzeven doden Zeven mensen zijn om het leven gekomen en tien gewond, van wie enige zwaar, doordat de bestuurder van een rangeer-Iocomotief zaterdag ochtend bij Bremen door een stop sein reed. De exprestrein van Bremen naar 09mabrück werd opzij geramd. Vier rijtuigen ontspoorden. Het ongeluk gebeurde op een viaduct boven een drukke verkeersweg. De fundering van het viaduct werd gedeeltelijk vernield. De schade wordt op 850.000 Mark geschat. Vijf doden bij ontploffing in Franse kruitfabriek Ongerustheid werd in doofpot gestopt In de Franse staatskruitfabriek in Angoulême heeft zich zaterdag een ontploffing voorgedaan. Vijf arbei ders werden gedood. Ruim twee maanden geleden, op 7 augustus, vond in dezelfde fabriek ook een ontploffing plaats, die aan twef mensen het lieven kosbte. Sindsdien heerste er in Angoulême grote ongerustheid over de veilig heidsmaatregelen in de fabriek welke „slecht" werden genoemd. Twee we ken geleden hadden de arbeiders van de fabriek een brief geschreven aan de plaatselijke pers om aan hun ongerustheid uitdrukking te geven, maar aan deze brief werd geen aan dacht geschonken. SUU STAATSHOOFD VAN ZUID-VIETNAM De president van de Zuidvietna- mese hoge nationale raad, Phan Chac Suu, is tot staatshoofd van Zuid- Vietnam gekozen. Voorlopig staatshoofd was generaal Doeng Van Mirth. Premier was tot dusver ex-president Ngoeien Khan. Deze dal zich f thans aan de leiding van de. strijdkrachten wijden, waar van hÜ i opperbevelhebber is. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's PLAATSELIJK MIST Gedurende het weekeinde is bo ven vrijwel geheel West- en. Noord- Europa de luchtdruk sterk gestegen. Er ontstond een krachtig gebied van h'oge druk, dat zich van de Alpen tot in midden-Scandinavië en van Po len tot de Azoren uitstrekt. Deze ont wikkeling hééft tot gevolg, dat oceaanstoringen nu niet meer tot het Noordzeegebied kunnen doordringen. De voorlopige Laatste storing, die van Schotland kwam, bereikte ons gister middag en veroorzaakte in hoofd zaak in het westen en midden van het land nog enkele millimeters re gen. Het ziet er naar uit, dat het hoge- drukgebied enkele dagen het weer in onze omgeving zal blijven beheer sen. Er wordt dan ook geen regen ver wacht, maar wel is de kans op plaatselijke mist velden, die zich ook een groot deel van de dag kunnen handhaven, vrij groot. De wind blijft overwegend zwak, zodat nauwelijks luchtaanvoer van elders zal plaats vinden. De temperatuur blijft dan ook beneden normaal. Goldwater niet ZON- EN MAANSTANDEN meer optimistisch Senator Goldwater is minder opti mistisch dan de republikeinse partij strategen wat betreft zijn kansen om president Johnson te verslaan, zo wordt uit de onmiddellijke omgeving van Goldwater vernomen. Goldwater hoopt nog steeds de overwinning te behalen, maar hij acht zijn kansen tamelijk gering, al dus genoemde kringen. 27 Okt.: zon op 7.25, onder 17.22; maan op 22.40, onder 14.38. Laatste kwartier 22.59. Hoogwaterstanden 27 Okt.: v.m. 7.04; n.m. 19.31. KORRELTJE Inschikkelijkheid maakt vrienden, waarheid maar al te veel vijanden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1