HOE KAN ANTON GEESINK NU WEER GEHULDIGD WORDEN Volleybal brengt Rusland en Japan gouden medaiUe „JUDO OP LAGERE SCHOOL" Gouden winnaars in Tokio „GEEN EXCUUS" VIA TOKIO NAAR V.S. Huldigingsacties ZATERDAG 24 OKTOBER 1904 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 NIEUW NATIONAAL PROBLEEM De wanden, het bed, alles in de kamer van Geesink in Tokio was be dekt met goede wensen uit alle delen van de wereld voor de grote finale van vrijdag tegen Kaminaga. Het moet wel geholpen hebben sekonden, voorafgaande aan de gouden judozege van Geesink. De Utrechtse reus (boven) heeft zijn Japanse tegenstander in een onwrikbare houdgreep gekregen. Nederland achtste Enigszins onverwacht heeft Rus land de gouden medaille veroverd hij het volleyhal heren. Van de aller eerste wedstrijden af leek Tsjecho- slowakije iets hetere kansen te heb ben dan de Russen, die midden in een periode van ophouw naar Tokio moesten reizen. De ontmoeting Tsje- choslowakije-Rusland besliste over de afloop van het toernooi. Het was een drie uur durende vijfsetter, waarin de Russen zegevierden. Dankzij he tere setcijfers wonnen zij de gouden medaille. Bulgarije, Roemenië, Neder land, de Verenigde Staten en Korea waren niet bij machte de eerste drie (Rusland, Tsjechoslowakije en Japan) ernstig te verontrusten. Bij de dames domineerden de ploe gen van Japan en Rusland. In de beslissende wedstrijd tussen deze twee landen op de laatste dag bewe zen de Japanse meisjes, dat men zelfs op het hoogste niveau nog een duide- De overwinning van Anton Geesink op de Japanner Akio Kaminaga, waardoor de Utrechtse reus de Olympische medaille won in het judo alle categorieën heeft in Nederland een stroom van enthousiasme opgeroepen. De Nederlandse Spoorwegen lieten direct na het bekend worden van dit bericht op alle stations het heuglijke nieuws omroepen, aldus een lach toverend op vele, door ochtendhumeur en naargeestig herfstweer ge plaagde gezichten. In Utrecht heeft men er geen idee van, hoe deze meest populaire inwoner voldoende gehuldigd zal worden. In de eerst komende raadsvergadering zal dit vraagstuk uitvoerig aan de orde komen. Ook de Judobond, de NJjB, heeft geen enkel idee, wat men nu nog voor nieuws kan verzinnen voor deze veelgehuldigde sportman. Het mooiste zou zijn hem de zevende dan-graad te verlenen, maar dat gaat niet zo eenvoudig. De Kodokan, de grote instantie op dit gebied, legt hiervoor buitengewone eisen aan. Een Europeaan is nog nooit deze eer te beurt gevallen. Dat Geesinks karaktereigenschappen en sportieve kwaliteiten een dergelijke erkenning als zevende dan rechtvaardigen, wordt door niemand betwijfeld. NOODKREET NA NEDERLAAG „Het is een complete nederlaag doka. Hij heeft het judo beter bestu- voor Japan geworden", zei na de ne- deerd dan wij. Het enige dat over- derlaag van Kaminaga de hoofd- blijft is datgene, wat vrijdag in de De Pool Jozef Grudzien behaal- De Japanner Huruhiro Yamas- de de gouden medaille in het Olym- hita won goud bij het paardspringen. pisch bokstoernooi (lichtgewicht) Zilver was voor de Rus Viktor Lisits- door in de finale op punten te win- ky, brons 1 nen van de Rus Wellikton Baranni- kari. kov. Het brons was voor de Ier Vin cent McCourt en de Amerikaan Ro nald Harris. de Fin Hannu Ratan- lijke afscheiding dient te maken: eerst Japan, dan een hele tijd niets, dan Rusland en vervolgens de an dere landen. Twee uur lang beukten de Japanse meisjes door de Russische verdediging zonder ook maar één set te verliezen: 1511, 158, 1513. Verrassende start tegen sterk Japan Het werd Mitsuo Sakagami bang te moede. Steeds somberder trekken kreeg het van nature toch al niet op gewekte gezicht van de vierkant ge bouwde Japanse volleybalcoach. Een 41 achterstand in de eerste set van de laatste wedstrijd van zijn team tegen het „ploegje" uit het kleine Nederland was wel het laatste wat Mitsuo verwacht had. In een time-out vertelde hy zijn spelers duidelijke waarheden. Even had de door zenuwen geplaagde Ja panse coach succes. Zijn ploeg liep in de vrijwel geheel bezette zaal van het Cultural Gymnasium in Yoko hama de achterstand in. Nederland, dat startte in de basisopstelling Swie- er, De Vink, Van der Stoep, Van der Hoek, Groenhuyzen en Tinkhof, toon de echter niet het minste respect voor de mannen van Nippon, die al voor de laatste wedstrijd gespeeld werd vrijwel zeker waren van de Boris Schaklin (Rusland) be zorgde zijn land ook een gouden me daille in het turnen, al was de Rus Ook in de lichtweltergewichten met deze éne bepaald niet tevreden, werd een Pool winnaar. Jerzy Kuley In Rome had hij nog vier onderdelen versloeg in de finale de Rus Eugeny van het turnen op zijn naam ge- Frolov op punten. Twee Afrihnen bracht, nu vier jaar later in Tokio nog maar één, n.l. bij de rekoefening. Tweede werd zijn landgenoot Yuri Titov en het brons ging naar de De derde Russisch-Poolse finale Zuidslaaf Moroslav Cerar. kregen hier brons: Eddie Blay (Gha na) en Habid Galhia (Tunis). (weltergewicht) leverde opnieuw een Poolse overwinning op: Marian (on danks de naam geen vrouw!!) Kas- przyk won op punten van Richard Tabulis. De Fin Pertti Purhonen en Silvano Bertini ontvingen brons. Toch behaalden de Russen ook HONGARIJE WEER VOETBALKAMPIOEN trainer Takemura. Akio Kaminaga Budokanhal gebeurde, ter harte ne- Olympische bokstitels: Boris Lagutin Flf vn.,hallers vielen heeft tweemaal tegenover Geesink men en zien hoe wij de belangrijkste versloeg in de finale van de zwaar- ,k vriidaemiddae in het Olvm- gestaan en tweemaal verloren en dat titel, die van alle categorieën, naar weltergewichten de Fransman Joseph Tokio van vrenirde geeft toch wel te denken. Anton Gee- Japan terug kunnen halen." Gonzales, terwijl Nojim Mayegum I" °!;i° J geeft toch wel te denken, sink had meer zelfvertrouwen dan drie jaar geleden in Parijs, toen hij wereldkampioen werd en ook veel meer tactisch inzicht." Tot de Japanners, die deze neder laag maar moeilijk kunnen verwer ken, zei Takemura: „Wij hadden ge dacht vier gouden medailles op deze Olympische Spelen te winnen, maar dat is door deze reusachtige Neder lander, die niet alleen sterk, maar ook technisch een volmaakt judoër is, niet gelukt. Wij moeten vanaf morgen opnieuw beginnen met de training, zodat wij op tijd klaar zijn voor de wereld- kampioenschappen-1965 in Brazilië. Takenuara richtte een oproep tot het Japanse ministerie van sport om toch vooral weer judo op de lagere scholen op het lesrooster te plaatsen. „Wij dienen niet te vergeten dat Geesink reeds op 14-jarige leeftijd met judo begon en dat in Japan pas op de universiteti judo wordt onder wezen. Hij verwacht, dat er dan weer goe de judoka's te voorschijn zullen ko men. „Wij moeten kijken naar een jongere generatie", aldus Takemura. Akio Kaminaga Akio Kaminaga, die vlak na zijn nederlaag door Japanse reporters werd ondervraagd, zei, dat hij geen excuus had. „Ik heb drie jaar hard gewerkt om Anton Geesink hier te kunnen verslaan maar het schijnt niet genoeg te zijn geweest .Voor de ze nederlaag heb ik geen uitvluchten nodig, omdat Geesink nu eenmaal sterker is gebleken dan ik ben. Het enige dat ik kan zeggen is: „Ik heb mijn best gedaan." Een pluim op de hoed van Anton Geesink gaf de wereldkampioen 1959, Matsumoto. „De fouten, die er zijn gemaakt, komen voor mijn rekening. Anton Geesink is een zeer groot ju- De 24-jarig HongaStr Toeroe, een van de beste kanovaarders van Hongarije, heeft in Tokio de weg naar de vrijheid gevon den. Met nog twee landgenoten vroeg hij bij de Amerikaanse ambassade om politiek asiel. Vrijdagavond laat werd het drietal naar het nieuwe va derland, de Verenigde Staten, Gonzales, terwijl Nojim Mayegum (Nigeria) en Josef Greesiak (Polen) de bronzen medaille in ontvangst mochten nemen. in de armen. Zij waren Olympisch kampioen geworden door in de fina le Tsjecho-Slowakije met 21 te verslaan. Voor de derde keer had Hongarije in een Olympisch voetbal- De tweede Russische bokstitel toernooi het erepodium bereikt: in ging naar Stanislav Stepaschin die Helsinki (eveneens goud) en in 1960 ^ina^e ^e. Philippii.n Anthony Rome, waar de Magyaren de derde Villenueva versloeg. Heinz Schulz u©«muuu (Duitsland) en Charles Brown (VS) Denemarken, ontvingen brons. prijs behaalden achter Zuidslavië en Niemand zal de Hongaarse triomf t, j 1. ju. betwisten. Alleen van Zuidslavië De Japanner Yukio Endo heeft wer^ verloren, in de andere wed de gouden medaille voor het brug- strijden versloegen de Hongaren hun turnen gewonnen. Na een sublieme tegenstanders met een ruime marge demonstratie van superturnen bleef hij slechts iets voor op zijn landge noot Shuji Tsurumi en de Italiaan Franco Menechelli. en ook in de beslissende strijd vorm den zij de betere ploeg. Zonder nochtans tot grote hoogte te reiken. Daarvoor kleefden er aan hun spel, vooral aanvallend, te veel onvolko men heden. Duitsland behaalde brons door een 31 zege op Egypte. De topscorer van het Olympisch voetbaltoernooi is de 19-jarige Hon gaarse midvoor Ference Bene. Deze zeer talentvolle jongeman, die in Hongarije als de opvolger van de grote Ference Puskas van weleer wordt beschouwd, maakte twaalf doelpunten. Na hem volgden Riad (Egypte) 8, Ssernai (Hongarije) 6, Mraz (Tsjecho-Slowakije) 5, Belin Zuidslavië) en Frenzel (Duitsland) beiden 4. De ceremonie protocolaire na het Olympisch voetbaltoernooi. Op het hoogste platform Hongarije met goud, als tweede, met zilver Tsjecho-Slo wakije; als derde met brons Duits land. bronzen medaille. Het werd 66, 77 en 88. Even scheen de tegen stand van de oranje-ploeg te ver zwakken. Een achterstand van twee punten werd evenwel teniet gedaan en bij 1212 keerde de spanning terug. Het kleine groepje Japanse schoolmeisjes, hoog op de tribune, dat in de enthousiaste Nederlanders zijn favorieten had gevonden, was schier onuitputtelijk met het applaus. Het werd 1413, „en die 15e maken we", schreeuwde Frank Constandse van het reservebankje. Hij kreeg zijn zin. Maar bij 1515 was de strijd even later weer geheel open. Verdiende setwinst Toch zou Nederland verdiend de eerste set winnen, want bij 1615 waren de oranje-mannen op slag weer favoriet. En eindelijk gelukte het. Alséén man sprongen Groen huyzen, Swieter en De Vink op en de smash van Yuzo Nakamitra kon het Nederlandse blok niet doorbre ken (17—15). De zes Nederlanders omhelsden el kaar onder het donderend applaus van de toeschouwers, hard en lang durig alsof de overwinning op Japan al een feit was. Maar zover kwam het helaas niet. In de tweede set werd het Nederlands verzet snel gebroken en met 415 kwam de gelijkmaker. Ook in de be langrijke derde set kregen de Neder landers nauwelijks kansen: 815. Ook de vierde set bracht een royale Japanse zege: 515, tot grote opluch ting van coach Sakagami, die de schrik, veroorzaakt door de verras sende start van oranje, kennelijk nog nauwelijks te boven was. Nederland werd dus achtste: véél meer kon er van de enthousiaste ploeg eigenlijk niet verwacht worden. EINDSTANDEN Herentoernooi: 1. Rusland 9 8 1 16 25—5 2. Tsjec. Slow. 9 8 1 16 26—10 3. Japan 9 7 2 14 22—15 4. Roemenië 9 6 3 12 19—15 5. Bulgarije 9 5 4 10 20—16 6. Hongarije 9 4 5 8 18—18 7. Brazilië 9 3 6 6 13—23 8. Nederland 9 2 7 4 11—24 9. Ver. Staten 9 2 7 4 10—23 10. Zuid Korea 9 0 9 0 3—27 DAMESTOERNOOI 1. Japan 5 5 0 10 15—1 2. Rusland 5 4 1 8 12—3 3. Polen 5 3 2 6 10—6 4. Roemenië 5 2 3 4 7—9 5. Ver. Staten 5 1 4 2 3—1.' 6. Korea 5 0 5 0 0—1! Nu het uur nadert waarop de Olympische medaillewinnaars in Nederland zullen terugkeren, zijn in verschillende steden huldigings comités gevormd om de thuiskomende kampioenen een hartelijk welkom te bereiden. Groots opgezet is de actie van burgemeester en wethouders van Amsterdam, die hebben beloten alle Nederlandse prijswinnaars woensdagavond 4 november a.s. te huldigen in het Olympisch Stadion voor de aanvang van de Europa-cupwedstrijd DWS-Ski Og Lyn (Noorwegen). Twee dagen eerder zullen studenten van het Amsterdamse Stu dentenkorps een huldigingsintocht organiseren voor de zilveren roei ers Blaisse en Veenemans. Half tien 's avonds volgt dan de huldi gingsreceptie in de Sarphatistraat nr. 3. Eveneens maandagavond worden de bronzen-medaillewinnaars Rouwe-Hartsuiker feestelijk ingehaald in Utrecht. De gemeente Hen gelo heeft de huldigingsdatum iets later gesteld: woensdagavond 4 november wordt Paul Hoekstra de Hengelose helft van de zil veren K2 door B. en W. in de burgerzaal van het gemeentehuis ontvangen. Eindhoven heeft naar het zich laat aanzien de primeur van de huldigingsactiviteiten. Anton Geurts de Eindhovense helft van de K2 wordt daar reeds zondagavond feestelijk ingehaald. De Leidse huldiging van Gerben Karstens en Bert Zoet is, zoals enkele dagen geleden reeds gepubliceerd, maandagavond.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9