ook VOOR JOU Het Leidsche Volkshuis Cole Porter 65 Schrijf eens naar Aruba! JAAR MAAR JONGER DAN OOIT Let op onze Kerst-editie „OOK VOOR JOU" schrijft sehoolbladenwedstrijd uit LOPEND VUURTJE THE RUNAWAYS ZATERDAG 24 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Vanuit Aruba ontvingen wij weer een brief van twee meisjes, die een correspondentievriend (-in) in Ne derland zoeken. Mercedes de Cuba, „14 jaar, donkerbruin haar, donker bruine ogen, Arubaans type", zoals zij zichzelf beschrijft zoekt een correspondentievriendin van 13 tot 15 jaar. Haar adres is Calabas 12, Noord-Aruba, Nederlandse Antillen. Haar 16-jarige zusje, Petra Patri cia, zoekt eveneens een correspon dentievriendin, liefst 16 tot 19 jaar. Als iemand een vriendin of een nichtje van 13 tot 15 jaar in Amster dam heeft, laat hij /zij dan vragen of zij in contact wil treden met Mer cedes: zij geeft namelijk de voorkeur aan een meisje uit Amsterdam. Petra Patricia wil het liefst con tact met een meisje uit Arnhem. Schrijf eens, het is beslist de moeite waard om langs deze weg eens iets van het leven op de Antillen te we ten te komen! De heer Bierman, „vader" van het Volkshuis, helpt een paar jongens bij - hun hobby. Rond de Kerstdagen verschijnt er een heel bijzondere „OOK VOOR JOU"-editie. Wat er precies gaat ge beuren houden we nog even geheim, maar wij kunnen nu al zeggen, dat het een bijzonder prettige verrassing gaat worden voor onze lezers. Daar om: let op onze Kerst-editie! Ook het komend seizoen zal de OOK VOOR JOU-redaktie haar kolommen openstellen voor publikatie van bijeen komsten, feestavonden enz., die door instuiven en andere jeugdverenigingen belegd wor den. Zoals bekend verschijnt de OOK VOOR JOU-pagina éénmaal per veertien dagen, en wel op zaterdag. De gege vens worden uiterlijk donder dagmorgen vóór de verschij ningsdatum ter redaktie, Pa pengracht 32 te Leiden, ver wacht. Op 22 oktober 1899 werd het Leidsche Volkshuis geopend, aan de Apothe- kersdijk. Tegelijk plaatste men in de hal van het gebouw een steen met de volgende inscriptie: „Met eerbied en dankbaarheid staan hier de namen vermeld van Hendrik Lodewijk Drucker, Hendrik Barend Greven, Willem van der Vlugt. Hoogleraren in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Hoogeschool. Ontstaan en voortbestaan dankt deze Stichting aan hun doorzicht hun vertrouwen him gemeen schapszin". Het Leidsche Volkshuis, voortgekomen uit de universitaire wereld, kreeg de volgende doelstellingen mee: „Ontwikkeling Beschaving Levens geluk". Dit artikel der Statuten is nu 65 jaar later actueler wellicht dan in de jaren der oprichting. demonstraties - film - verkoop kraampjes en attracties, zoals snel- tekenen - goochelen - ballengooien. Het geheel wordt vandaag afgeslo ten met een grootse talentenjacht, met de jury o.a. Wim Voerman, be kend Leids politieman en Skip Voogd. Vele mogelijkheden Achter de wat statige fagade gaat een huis-vol-bedrijvigheid schuil. Want er is heel wat te doen in Het Leidsche Volkshuis. Iedere leeftijds groep kan er terecht. Het is een op vangcentrum voor de bejaarden, moeders, maar vooral ook voorde jeugd. Wekelijks nemen gemiddeld 7550 jongeren deel aan de diverse activiteiten: toneel - timmeren - mu ziek en sport. „Er is wel wat veranderd in die 65 jaren achter ons", zegt de heer L. P. Bierman, jeugdleider. „In den be ginne was het vooral de bedoeling de jongeren zoveel mogelijk kennis bij te brengen. Wie het tempo niet bijhield of niet paste in het geheel, vertrok". Hij vervolgt: „Nu is het zo, dat we de teenagers zoveel mogelijk zelf willen laten doen, in clubver band. Op die wijze brengen we ze ook gemeenschapszin bij". Drie dagen feest Rond Kerstmis gaat er iets bijzonders gebeuren. Wat het precies is, kun nen (en mogen) we nog niet zeggen, maar het zal voor onze lezers onge twijfeld een aangename verrassing zijn. Eén onderdeel van deze uitge breide verrassing kunnen wij nu al aan de openbaarheid prijsgeven: een wedstrijd voor de schoolbladen van de katholieke uitgebreid lagere en middelbare scholen uit Leiden en omstreken, dus binnen het versprei dingsgebied van de „Leidse Courant". Aan alle potentiële deelnemers zijn reeds uitnodigingen verzonden. De jury voor deze wedstr.ijd bestaat uit de heren T. M. Joosten, leraar Nederlands aan het St. Bonaventura Ly ceum te Leiden; C. J. Stokkermans, leraar aan de Maria-ULO voor Meis jes te Leiden; W. Prins, kunstredacteur van de Leidse Courant; N. W. Chr. Opdam, eindredacteur van „OOK VOOR JOU". De jury staat onder voorzitterschap van de heer J. F. J. M. Koens, directeur van de N.V. „De Leidsche Courant". Voor de winnende schoolbladen worden prijzen ter grootte van honderd gulden ter beschikking gesteld. De auteurs van de beste artikelen krijgen ieder een prijs van vijfentwintig gulden. Warmte-probleem We zeiden het al: aan het gebouw is weinig veranderd sinds 1899. Ook de verwarming wordt 65 jaar. Met andere woorden: De verwarming dient nodig vernieuwd te worden. Daarom is de opbrengst van deze drie-daagse daarvoor bestemd. Het Leidsche Volkshuis bestaat dus 65 jaar en we hopen, dat de jeugd ook in de toekomst mag rekenen op deze „haven". OOK DE NCRV heeft nu een Teenagermagazine. Op net 2 is gister avond de eerste uitzending de lucht ingegaan. De NCRV wil in deze rubriek de meest-uiteenlopende onderwerpen aansnijden die voor de tieners interessant zijn. In deze eerste aflevering b.v. bracht een groep je jongelui een bezoek aan het atelier van een schilder. De samen stellers, Andries Roest en Didier van Koekenberg, zullen aandacht besteden aan film, sport enz. Het spreekt vanzelf, dat er ook ruimte is gereserveerd voor wat tienermuziek. VOOR DE LEERLINGEN van de hoogste klassen van de Leidse mid delbare scholen organiseert de Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking volgende week vrijdag, 30 oktober in het Museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat een bijeenkomst in het kader van de Leidse Week voor Internationale Samenwerking. Drs. R. A. M. van Zantwijk zal spreken over „de gemeenschapsontwikkeling onder de inheemse bevolking van Mexico". Aanvang 20 uur. En nu het feest is, wordt er dub bel hard gewerkt door de leden. Don derdagavond jl. opende prof. dr. L. de Klerk de feestelijkheden, die te recht „verjaardagviering" worden genoemd. Een verjaardagpartij, die maar liefst 3 dagen duurt, met: club- „Beroeps worden? - Nee, dank u!" Het zijn nuchtere knapen, de leden van de Leidse com bo THE RUNAWAYS: Henk Disteveld (leider, ritme- gitaar), André v. d. Linden (basgitaar), Gé Harteveld (ritmegitaar), Karei Burger (sologitaar) en Dick Flo rijn (slagwerk). Zij spelen al bijna twee jaar met el kaar, repeteren enkele malen per week. Het gevolg is, dat The Runaways gerekend, kunnen worden tot de beste gitaarbands van de Sleutelstad. Het gevolg hier van is dan weer, dat er aardig wat werk aan de win kel is. „Maar", zegt leider Dick Disteveld, „we blijven het musiceren zien als een hobby. Al konden we zeven avonden werk krijgen, dan nog zouden we niet vol ledig „in het vak" willen gaan. We hebben allemaal overdag een baan, zitten allemaal nog op de avond school en op de resterende vrije avonden repeteren we en spelen we op feestavonden". Dat repeteren gebeurt in de meubelmakerij van de heer R. J. Florijn in de Hooglandse Kerkkoorsteeg. De heer Florijn heeft zich over de combo ontfermd en een ruimte voor de repetitie beschikbaar gesteld. „Nee", zegt hij, „niet als manager, maar meer als vader, want ik wil er niets aan verdienen". De heer Florijn brengt de jongelui naar de plaats van optre den. In Leiden meestal, maar ook in de omliggende plaatsen. REPERTOIRE VERNIEUWEN Het repertoire wordt bijna wekelijks verfrist. Een ver dienste van de band is ook, dat de leden niet klakke loos imiteren: zij proberen, hoe moeilijk dat ook is met al die bandjes, een eigen geluid te krijgen. The Runaways zien er ook niet tegen op om veel ballades op het repertoire te nemen. Zij blijven dus rustig repe teren en spelen, de Leidse Runaways, waarbij zij de vijf hoofden koel houden en de muziek als een hobby blijven zien! grootse muzikale erfenis Vrijdag 16 oktober jl. is in Ameri ka de befaamde componist COLE PORTER overleden. Enkele dagen tevoren had hij een nieroperatie on dergaan. De 71 jaar geworden Cole Porter was al tien iaar invalide; en kele jaren geleden werd zijn rech terbeen geamputeerd. Al vele jaren leefde hij teruggetrokken in een Newyorks hotel, waar hij alleen in tieme vrienden ontving. Cole Porter was bij zijn leven al een legendarisch figuur. In de ja ren 1933 tot 1948 schreef hij enkele honderden songs en melodieën, mu sicals en filmmuziek. Vele van deze melodieën, die zich kenmerken door een goed afgewogen en fraaie toon zetting, worden nu al gerekend tot de „klassieken" van de lichte mu ziek. We noemen o.m. Night and Day - Easy to love - In the still of the night - Just one of those things - All of you - It's all right with me - Begin the beguine - I love Paris - Let's do it - Wunderbar - I get a kick ou of you. Legio zijn de grammofoonplaten, waarop prominente orkesten, grote vocalisten (Sinatra, Ella Fitzgerald) - musici (pianist Oscar Peterson) het werk van Porter spelen. Zijn naam staat op gelijke hoogte (wellicht nog hoger) als die van Jerome Kern, Ir ving Berlin, Richard Rodgers en George Gershwin. Geboren als zoon van een rijke Amerikaan heeft hij in zijn leven een behoorlijke materiële welstand gekend. Maar lichamelijk is Porter vanaf 1938 een wrak. In dat jaar brak hij zijn beide benen door een val van een paard. Twintig operaties konden hem niet van ondraaglijke pijnen afhelpen. Ondanks deze voort durende pijnen schreef Cole Porter zoveel goede muziek, dat miljoenen mensen nog vele jaren hiervan zul len genieten. LEIDSE TOPTIEN Het tussen haakjes vermelde cijfer geeft de stand per 10 ok tober jl aan: (4) 1. Pretty Woman Roy Orbison. (1) 2. Liebeskummer lohnt sich nicht Siw Malmkvist. (2) 3. House of the Rising Sun The Animals. 4. I should have known better The Beatles. (9) 5. Hup,-hup, hup - Cock tail Trio. (7) 6. I won't forget you Jimes Reeves. (5) 7. Quand ies roses Adamo. (10) 8. Harlekino Imca Marina. (6) 9. I just don't know that to do with myself Dusty Springfield. 10. Where did our love go Supremes. Na „No Particular Place to go" blijft Chuck Berry in de belang stelling. Zijn le plaats (als meest populaire instrumentale solist) in de recente Melody Maker-poll is alleszins een be wijs, dat Chuck een groot instru mentalist is. Op deze plaat zingt speelt Chuok weer op de beken de wijze: vakkundig en plezierig om naar te luisteren. You never can tell Funckler AR 45133. Willeke zingt nu eens niet het geijkte repertoire: Als sterren flonk'rend aan de hemel staan Samen Een dansliedje deint Vallende bladeren (Les feuil- les mortes) Weet je nog wel die avond in' de regen, zijn niet bepaald liedjes die we regelmatig op de hitparades tegenkomen. Deze plaat is een bewijs, dat Wil leke méér kan dan het bekende „Norman"- en „Spiegelbeeld"- repertoire. Dit is een plezierig feit om vast te stellen, want het kan er mede toe bijdragen, dat het niveau van de tienermuziek wat zal gaan stijgen. (Willeke Alberti: Willeke Philips P 12929 L). Ray Charles in een opgeruimde stemming! Tien fijne liedjes vin den we op deze plaat terug, ge zongen door een nu eens niet melancholische Ray. Charles zingt wat oudere nummers (Ma en The naughty lady of shady lane), maar ook nieuwe songs, die net op de hitlijsten verschenen. Het orkest swingt er heerlijk op los, zodat deze plaat echt wel een aanwinst is. (Have a smile with me Artone MGAP 9443). We zijn altijd wat huiverig van „zoveel-artiesten-op-één-plaat". Men krijgt dan bijna een uur diverse vokalisten en bandjes te horen in even zovele verschil lende stijlen. Meestal wil men dan nog wat mindere goden uit het vak „ophangen" aan enkele prominente. De plaat ,Vijf seconden van woef' heeft onze mening niet doen ver anderen. Integendeel. Op de flap van de bijzonder fraaie hoes ko men we de volgende namen te gen: The Blue Diamonds - Trea Dobbs - Rob de Nijs - The Fou- ryo's - Wanda - The Lords - René and his Alligators - The Explo sions en Johnny and his Cellar Rockers. Voorwaar, een gemê leerd gezelschap. In de keuze van de liedjes was men ook niet altijd gelukkig. The Fouryo's zingen b.v. „In 't groene dal, in 't stille dal" en dat kan toch echt niet, dachten we. De plaat heeft natuurlijk plus punten: de duetjes van Trea en Rob zijn bijzonder plezierig. Een voordeel is ook, dat de opzet van deze plaat geheel geënt is op het radioprogramma van Herman Stok: er was jeugdig publiek bij de opname en Herman Stok praat de diverse liedjes op prettige wijze aan elkaar. (Diverse vocalisten en combo's: „5 seconden van woef" Philips DU 170002).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8