Gevecht tussen twee scherpe tegenstellingen VRIJSPRAAK IN MOORDZAAK NES Democraten krijgen „zedeloosheid" in de schoenen geschoven Laatste snufje op gebied van de systeembouw BUSCHAUFFEUR Officiële aankondiging van vierde Concilie-zitting Ontslagen bouwvakarbeiders krijgen uitkering uit bondskas ZATERDAG 24 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Amerikaanse Verkiezings strijd GOLD WATER: met het oog op de ontevredenen Na 1 jaar voorarrest: Misschien zijn nog nooit in de Amerikaanse geschiedenis de dagen voor de presidentsverkiezingen zo beheerst geweest door scherpe tegenstellingen tussen de beide kandidaten als dit jaar bij de strijd tussen de democraat Johnson en de republikein Gold water. Nu beiden formeel aan hun verkiezingscampagne bezig zijn komt nog eens extra duidelijk aan het licht hoe het Amerikaanse volk voor een keuze gesteld wordt tussen een politiek van verstandelijke, efficiënte en gematigde berekening van de mogelijkheden, en die van een vaak irrationeel, veranderlijk en in de grond extreem ge richt beroep op het nationalistisch sentiment en het bewustzijn van eigen overmacht. Toch hebben beide kandidaten, naarmate de derde november nadert, zich beijverd de scherpste kanten van hun verkiezingsleuzen iets bij te slijpen. Zowel Johnson als Goldwater blijken zich terdege bewust een appèl te moeten richten tot de grote groep kiezers van het centrum, die zoals bijna altijd, een be slissende invloed zal kunnen uitoefenen op de keuze van de vol gende leider. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren een van de verdachten in de zaak Nes, die woensdag diende, de 25-jarige perser J. K. uit Joure, vrijgesproken. Hij was er van be schuldigd samen met de hoofdver dachte E. S. de boerderij van Doeke Peenstra in Nes te zijn binnenge drongen op zoek naar geld en te heb ben deelgenomen aan brandstichting, waardoor deze boerderij in vlammen opging, nadat S. (zijn oom) de boe rin geld had afgeperst en daarna gewurgd. K. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De rechtbank overwoog, dat het bewijs uitsluitend zou kunnen steu nen op de verklaringen van de hoofd verdachte, die tijdens het vooronder zoek steeds van lezing veranderde, terwijl hij ook tijdens de zitting nog onjuiste verklaringen aflegde. Op deze grond achtte de rechtbank het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. De raadsman van K., mr. H. Schootstra, overweegt een schade loosstelling te vragen voor de tijd van bijna een jaar, die zijn cliënt in voorarrest heeft doorgebracht. Gietmallen op karwei Dordrecht krijgt een merkwaardi ge primeur op het gebied van systeembouw. Midden volgend jaar kan in de wijk Sterrenberg een aan vang worden gemaakt met de bouw van 128 woningen in het z.g. sectra- systeem, een Frans-Engelse vinding. Minister Bogaers juicht de bouw toe. Het sectrasysteem, dat een grote arbeidsbesparing moet opleveren, is een vorm van gietbouw. Muren en vloeren zullen in stalen mallen op de bouwplaats worden gestort. Het beton zal door verwarming van de mallen snel verharden. De toepassing van het voor Ne derland nieuwe systeem is gisteren door Dordrechts burgemeester, mr. J. A. H. J. van der Dussen, aangekon digd tijdens de industriedag. Het Rotterdamse architectenbureau Tol, Noordhoek en de Ruyter be werkt de nieuwe bouwmethode voor Nederland. BIJ SCHEEPSBRAND TWEE GEWONDEN Op een aan de afbouwkade van Ve- rolmes weirf op Rozenburg liggende LPG-tanker „Joseph P. Grace" heb ben twee oonstructieschilders erntige brandwonden opgelopen. Zij zijn met begeleiding van politieauto's naar het Dijkzichtziekenhuis in Rotterdam vervoerd. Van een van hen is de toe stand zeer ernstig. De mannen, J. van Hengst en I. C. van Deurloo, beiden uit Rotterdam, wairen met nog_ drie andere arbeiders aan het werk in de voorpiek toen vermoedelijk als ge volg van een ontploffing de brand, die met grote rookontwikkeling ge paard ging, uitbrak. De mannen slaag den erin zelf de brandende ruimte te verlaten. De drie andere arbeiders konden, na op de werf verzorgd te zijn, naar huis terugkeren. Over de oorzaak van de ontploffing staat nog niets vast. GRINTSCHIP GEZONKEN Een Frans schip van 320 ton uit Chatelait, eigenaar schipper Raymond Walbreq, is vrijdagmiddag om half twee gezonken in een grintgat op de Maas, drie kilometer ten westen van Roermond. De twee opvarende man nen en een vrouw konden tijdig van boord gaan. Het schip zonk vrij plot seling tijdens het laden van zand toen het naast een zandzuiger lag Het brak doormidden en is geheel onder water verdwenen. Het vaar tuig was verzekerd. \7ANZELFSPREKEND pogen de democraten zoveel mogelijk Gold- waters extremistische uitlatingen uit te buiten. Zo heeft senator Fulbright, de voorzitter van de senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen, het een „ramp" genoemd wanneer Goldwater president zou worden. Niet voor wat zijn binnenlandse po litiek betrof die zou het Ameri kaanse volk nog wel te boven komen maar juist door de mogelijkheid, d)at een Goldiwatertijdperk een nieu we periode in de koude oorlog, met als eindresultaat 'n strijd met atoom bommen zou kunnen betekenen. En inderdaad: Gold waters uitlatingen over de kwestie-Cuba, over het terug drijven van de communistische ex pansie, over het oplossen van het Duitse probleem en de moeilijkhe den in zuidoost-Azië zijn even zovele gevaarlijke lonten. Maar, zoals gezegd, Goldwater bindt iets in. Strak hij zich eerst uit tegen de Amerikaanse belastingverlaging, nu belooft hij zijn kiezers een ver mindering van vijf procent, gaf hij eerst af op de verslechtering van de Amerikaanse militaire kracht, later deed hij de belofte de dienstplicht af te schaffen, had hij aanvankelijk kri tiek op het systeem voor sociale ze kerheid in de V.S., nu wenst hij er meer geld aan te besteden. Bij dit alle s houdt hij evenwel duidelijk een grote groep ontevredenen in het oog, voor wie niet zozeer de beginselen tellen als wel de man die hun con servatisme en hang naar „vroeger" het meesrt te gemoet komt. TWIJFELACHTIGE WAPENS rVEZER DAGEN nog zei Goldwater: „Ik ruik de zege. Wij gaan zeker winnen". Een uitspraak die niet ver wonderlijk klinkt uit de mond van een kandidaat - presided! Hij had moeilijk iets anders kunnen zeggen. Ondanks de laatste tekenen die wij zen op een iets toenemende aanhang van Johnson mogen we niet voet stoots aannemen, dat de democra tische opvattingen het glansrijk zul len halen. Er kleven ook aan de democratische zaak vele feilen. De affaire-Jenkins is nu niet bepaald bevorderlijk voor de kandidatuur van Johnson, hoe weinig ook de huidige president iets van deze kwestie af wist. Zijn tegenstanders zeggen al leen maar: „Kijk, en dat soort dingen gebeurt nu dagelijks onder bet demo cratische bewind" en ze wilden met een maar een schokkende film over het „morele verval" van Amerika tijdens de democratische regerings periode gaan vertonen. Nu valt het bijkans helemaal niet uit te maken, wie van de schaars ge klede stripteasemeisjés, frivole dan seresjes en zich wanordelijk gedra gende negers de democratische be ginselen denwel de republikeinse zijn toegedaan. Goldwater heeft wij selijk het vertonen van deze „schok kende" rolprent die evengoed nog een stuk onderdoet voor de a-politie ke film „II mondo oane" verhin derd. Hij kan beter iets meer ter zake doende middelen gebruiken. DE BOTSING ÏUIST OMDAT ZOVEEL hoofdbe- sbanddelen waarop de Amerikaan se samenleving is gebouwd, bij deze verkiezingen in het geding komen, zijn allerlei groeperingen die tot nu toe als vaste burchten van democra ten of republikeinen golden, in be weging geraakt. Het gaat immers niet alleen om een belangrijk, misschien definitief, stadium in de strijd van de negers om volkomen gelijkgerechtig- heid, maar ook om de traditionele botsing tussen federatieve macht en de macht van de staten afzonderlijk, JOHNSON: hoe lang nog goed gemutst? twee problemen die overigens nauw verweven zijn. Welke rol zullen de grote steden in die verkiezingsstrijd spelen? Het is zeker dat deze geringei zal zijn dan voorheen. De vakbonden hebben niet langer de maoht die zij bezaten, even min als de werkgeversorganisaties, en geen van beide partijen is in staat met zekerheid te voorspellen welke richting deze „opengebroken" blok ken zullen gaan. Uit al deze gistingsprocessen in de Amerikaanse samenleving, waaruit het Amerikaanse volk zijn keuze zal moeten destilleren, blijkt nog eens hoe een diepgaande werking het be wind van de grote president Kennedy op de V.S. heeft uitgeoefend. Zonder te willen beweren, dat Kennedy al léén de drijvende kracht is geweest achter hetgeen zich in de V.S. vol trekt, is het toch niet overdreven op te merken, diat zijn verziende en vooruitstrevende geest in dit emanci patieproces vam een groot volk een belangrijk aandeel heeft gehad. De Amerikanen staan voor een beslis sende keus en het is voor de gehele wereld van het uiterste belang welke weg zij zullen gaan. Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u een goede baan! In het werk van een zit veel meer dan U denkt! Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij: Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGSAVOND AANSTAANDE DINSDAG 27 OKTOBER, VAN HALF ACHT TOT NEGEN UUR. U BENT VAN HARTE WELKOM IN ONS HALTEKANTOOR, STATIONSPLEIN, LEIDEN Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij n.v. KIES 'EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK'BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. Gevangenisoproer in Scheepsberichten De bij Gebroeders Van der Meyden (N.V. Texel) te Amsterdam ontslagen bouwvakkers zullen een uitkering ontvangen uit de bondskas van de drie erkende bonden. De hoofdbestu ren hebben hiertoe toestemming ge geven, omdat het hier het uitsluiten van werk betreft, hetgeen naar hun oordeel in strijd is met de bepalingen uit de collectieve arbeidsovereen komst. Voor de president van de Amster damse rechtbank zal hierover don derdagmiddag aanstaande een kort geding dienen, waarin de kwestie van de uitsluiting centraal zal staan. De samenwerkende patroonsver enigingen hebben, zoals gemeld, een brief gepubliceerd, waarin werd ge steld, dat in dienst nemen van door Van der Meyden ontslagen werkne mers in strijd zou worden beschouwd met de erecode. De bondsbesturen binden de strijd aan tegen elke door kruising van de c.a.o. De arbeiders, aan wie thans uitkering wordt ge daan, zullen dan ook moeten willen werken onder de voorwaarden, die in de c.a.o. worden gesteld. Bij de werk nemers van Van de Vorms Aanne mingsbedrijf zijn inmiddels de von nissen aan de arbeiders verstuurd, waarin zij worden bevolen het werk terstond te hervatten op straffe van een dwangsom van 25 gulden per dag voor elke dag, dat zij aan deze uit spraak geen gevolg geven. De derde conciliezitting wordt za terdag 21 november afgesloten. De data voor de vierde zitting zullen worden vastgesteld, wanneer de di verse Conciliecommissies gereed zijn met de verbeteringen in de schemata, welke in deze zitting behandeld zijn. Deze mededeling deed gisteren de se cretaris-generaal van het Concilie, mgr. P. Felici, die hiermee voor het eerste officieel aankondigde, dat er Scholieren leverden rassenstrijd in Newyorkse ondergrondse Een honderdtal leerlingen van een middelbare school in New York heeft gisteravond een vechtpartij geleverd in de gangen van een station van de ondergrondse. Volgens de politie was de herrie ontstaan over een rassen kwestie op school. Verscheidene rei zigers liepen verwondingen op. Vijf tien leerlingen, onder wie vijf blan ken, zijn gearresteerd. In een ander station van de ondergrondse voch ten tweehonderd leerlingen van twee buurtscholen met elkaar. Hierbij werden zeven scholieren in hechte nis genomen. Nazi's actief in Frankrijk en Engeland Mevr. Francoise Jordan, echtgenote van de Britse nazi-leider, is gisteren voor het Franse hof van staatsveilig heid beschuldigd van „samenzwering tegen het gezag van de staat". Mevr. Jordan, nicht van de overleden mo dekoning Christian Dior, werd door het hof, dat zitting hield in een mili tair fort te Saint Denis, bij Parijs, voorlopig op vrije voeten gesteld. Toen zij de zitting verliet bracht mevr. Jordan de nazi-groet. Voor de rechter verklaarde zij er trots op te zijn, dat zij als verbin dingsagente tussen de Franse en de Britse nazi-organisatie mag functio neren. De Franse politie heeft onlangs 'n razzia uitgevoerd onder vooraan staande functionarissen van de Fran se nazi-beweging. Het onderzoek in deze is nog aan de gang. Italië wenst uitlevering van oorlogsmisdadiger De Peruviaanse eerste-minister dr. Schwalb, heeft gisteren bekend ge maakt, dat de Italiaanse regering om de uitlevering heeft verzocht van Friedrich Schwend, een gewezen na zi die onlangs door een Italiaanse rechtbank tot 21 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het plegen van een moord tijdens de tweede wereldoorlog. Het Peruviaanse mi nisterie heeft de zaak in onderzoek genomen. Schwend woont sedert de oorlog in Peru. inderdaad een vierde zitting gehou den zal worden. De Paus zal beslis sen wanneer de vierde zitting gehou den zal worden. Mgr. Felici spoorde de commissies aan om haar werk zoveel mogelijk te bespoedigen teneinde het mogelijk te maken, dat de derde zitting de reeds behandelde schemata als de Kerk, de Openbaring en het herderlijk ambt der bisschoppen nog in deze zitting geheel kunnen worden afgewerkt en afgekondigd. De derde conciliezitting wordt za terdag 21 november afgesloten met twee plechtigheden. Des ochtends concelebreert de Paus met 24 bis schoppen de H. Mis in de St. Pieter. Des middags zal hij met eenzelfde aantal bisschoppen (in wier bisdom men de grootste Maria-bedevaarts- plaatsen liggen een plechtigheid cele breren in de basiliek Maria Maggiore ter viering van het feest van Maria's opdracht in de tempel. Discussies over Kerk en Wereld beëindigd Gisteren stelde het moderamen, na dat nog 7 Concilievaders interventies hadden ingediend, voor de discussies over het schema Kerk en Wereld te beëindigen en te laten stemmen over de aanvaardbaarheid van het schema als basis voor verdere discussies. Met 1579 stemmen voor en 296 stemmen tegen gingen de Concilievaders met het voorstel akkoord. Noord-Rhodesië werd Zambia Noord-Rhodesië heeft vandaag zijn onafhankelijkheid verkregen en zal voortaan de naam onafhankelijke re publiek Zambia dragen. In een geheel verduisterd stadion in Loesaka werd enkele seconden na middernacht de nieuwe vlag van Zambia beschenen door een schijn werper, in de mast gehesen. Even eerder was de „Union Jack" voor de laatste keer neergehaald, waarmee'n eind was gekomen aan meer dan 60 jaar Brits bestuur. Duizenden vreemdelingen uit meer dan 60 landen waren naar Loesaka gekomen om te aanschouwen hoe Zambia de 36e onafhankelijke Afri kaanse staat en het 20é onafhanke lijk lid van het Gemenebest werd. Enkele uren voordat het land on afhankelijk werd maakte de regering bekend, dat zij overeenstemming had bereikt met Groot-Brittannië inzake een geschil over mijnrechten, dat aanvankelijk de betrekkingen tus sen beide landen had bedreigd. Een in Bern wonende Argen tijn zal aldaar terecht staan wegens spionage voor de Sowjet-Unie. Hij heeft aan Russische agenften buiten Zwitserland economische en politieke inlichtingen over dit land en andere staten doorgegeven. Amerika bedwongen Ongeveer 800 gevangenen in de strafinrichting te Jessup, in de Ame rikaanse staat Maryland, zijn gister avond in opstand gekomen. De poli tie deelde mee, dat er verscheidene branden waren uitgebroken en dat de opstandelingen vier gevangenbe waarders in gijzeling hadden geno men. 200 militairen werden naar Jes sup gezonden om te trachten de op stand te onderdrukken. De gevange nis biedt plaats aan 2.000 deliquentcn. De gevangenen staken hun bedde- goed in brand, vernielden lampen en ruiten en zetten de zalen onder wa ter door afvoeren te sluiten en de kranen open te zetten. De opstand begon toen een bewaker een gevan gene uit de eetzaal verwijderde nadat deze tijdens het avondmaal met een medegevangene had gevochten. Nadat de opstand 4 uur had geduurd waren ongeveer 400 gevangenen in hun cellen teruggekeerd. Zes bewa kers, die zich in een deel van het ge bouw hadden verschanst konden toen door militairen worden bevrijd. Twee gedetineerden liepen verwondingen op toen zij door rondvliegende voor werpen werden getroffen. De mili tairen slaagden er in na enkele uren de gemoederen te kalmeren. Hierna këerden alle gevangenen naar hun cellen terug. INCA-SCHAT TREKT HONDERDEN GRAVERS In Cotabambas, een plaats ten zui den van de Peruviaanse hoofdstad, trachten honderden mensen met alle soorten uitrusting, variërend van 'n gewone spade tot dynamiet, de schat van de laatste keizer der Inca's op te sporen die volgens verklaringen van Peruviaanse en buitenlandse oudheidkundigen in de omgeving van deze stad begraven is. De schat zou bestaan uit staven zilver die volgens de overlevering door de volgelingen van keizer Atahualpa werden begra- Voorwaardelijk voor bommengooiers Een rechter in Magnolia (Missis sippi) heeft gisteren zes blanken die toegaven, dat zij bommen hadden geworpen naar woningen van ne gers, voorwaardelijke gevangenis straffen gegeven. Hij vond, dat zij „nog een kans" dienden te krijgen. Hij waarschuwde hen zich voortaan buiten rassenonlusten te houden. De rechter velde deze milde von nissen omdat de daders volgens hem „nog jong waren en tot goede fami lies behoorden". De mannen waren volgens de rechter ten dele tot hun daden gekomen door provocaties van buiten de staat. Hij doelde daarmee klaarblijkelijk op de acties van strij ders voor rassengelijkheid. OPEN DE GRENS BIJ HASSEBERG In Sellingen op de Hasseberg heb ben een paar duizend Nederlanders en Duitsers vrijdagavond de Hasse- bergerweg feestelijk in gebruik ge nomen. Het feest was enigszins ge drukt door de beslissing van de mi nister van Justitie om de grensover gang niet open te stellen voor dit evenement. Op de grensovergang, waar anders zelden controle is, ston den nu van vijf uur vrijdagavond af manschappen van de marechassee en douane om te beletten dat de grens illegaal werd overschreden. Van Duitse zijde is de grens tot twee uur opengesteld. Hoogtepunt van dit fes tijn was een groots vuurwerk met als slotnummer „Open de grens". Hierna hebben Nederlandse en Duitse autoriteiten het woord ge voerd. De burgemeester van Vlagt- wedde en de Duitse gemeenten Der- sum en Walchum spraken hun te leurstelling erover uit, dat de grens bij de Hasseberg nog niet voor het toeristische verkeer kon worden opengesteld. Toch is er goede hoop, dat dit grensleed volgend jaar ge leden is. Van Duitse zijde worden de bezwaren niet al te serieus ge nomen, omdat het hier een openstel ling van slechts acht uur per dag betreft. Acmaea 22 45 nw Burlings n. Berre; Alcor 22 380 nw Djeddah n. Momba sa; Aludra 22 te Bremen; Area 22 26 zo Kp. de Goede Hoop n. Durban; Bovenkerk 23 te Lourenco Marques verw.; Castor pass. 22 Ouessant n. Antwerpen; Colytto 22 680 w Fastnet n. Liverpool; Japara 22thv. St. Vin cent n. Antwerpen, 23 te Antwerpen verw.; Katsedijk 22 650 ono Kp. Race n. Boston; Kloosterdijk 23 te Rotter dam; Korenia 23 te Singapore; La- don 22 315 zo Azoren n. Paramaribo; Maasdam 22 400 no Kp. Race n. New York; Meerkerk 22 te Bombay; Mont- ferland 22 te Hamburg; Nashira verm. 23 v. Barcelona n. Casablanca; Over- ijsel 23 te Port Elizabeth verw.; Rot terdam 23 te Southampton; Sarpedon 22 v. Lissabon n. Southampton; Schel- delloyd 22 te Port Moresby, verm. 23 v Port Moresby n. Rabaul; Ulysses 22 v. Hull n. Hamburg; Willem Ruys 22 thv. Straat v. Messina n. Port Said; Wonosari 22 te Bremen; Zafra 22 270 zzo Zanzibar n. Dar es Salaam. Heeft U TYPE-WERK VERTAALWERK Ervaren steno-typiste Nederl., Duits, Engels kan het voor U snel en goed verzorgen. Dagelijks telefonisch te berei ken van 911 uur v.m. 01712-407 (Advertentie) Verkiezingen in Heemraadschap Woensdag j.l. werden in onderschei dene districten van het Hoogheem raadschap Rijnland verkiezingen ge houden voor het ongebouwd eigen dom. In het 2e district (hoofdplaats Haarlemmerliede en Spaarnwoude) werden de hoofdingeland D. J. van Schie te Haarlemmerliede c.a. en de hoofdingeland-plaatsvervanger F. W. M. baron van Hövel tot Westerflier te Halfweg, beiden zijn per 1 januari 1965 periodiek aftredende, als zodanig herkozen. In de bestaande vacature van hoofdingeland-plaatsvervanger in het 7e district (hoofdplaats Haarlemmer meer, Nieuw-Vennep) werd verko zen de heer A. P. W. Stokman te Abbenes. In het 11e district (hoofdplaats Reeuwijk) vonden verkiezingen plaats ter voorziening in de vaca ture van hoofdingeland, ontstaan door het overlijden van de heer P. van der Linde, en ter voorziening in de va cature van hoofdingeland-plaatsver vanger, weLke per 1 januari 1965 zal ontstaan door de periodieke aftreding als zodanig van de heer M. D. D. L. van Leeuwen te Waddinxveen. De heer C. Lefeber zag zich verkozen tot hoofdingeland en tot hoofdinge land-plaatsvervanger. Daar deze eerstgenoemde functie wèl en laast- genoemde functie niet aanvaardde leverde de verkiezing voor hoofdin geland-plaatsvervanger geen resultaat op. Een nieuwe verkiezing zal plaats hebben op 4 november a.s. In het 16e district (hoofdplaats Zoe- termeer) werden de hoofdingeland J. C. Groenewegen te Zoetermeer en de hoofdingeland-plaatsvervanger C. J. van Swieten te Stompwijk, bei den per 1 januari 1965 periodiek af tredende, als zodanig herkozen, n Wereldrecord trommelen Een 19-jarige Amerikaanse student heeft een nieuw we reldrecord gevestigd door ge durende 100 uur, 23 minuten en drie seconden op zijn trom mel te slaan. Het oude record was in Eritse handen met 100 uur 1 minuut en 15 seconden. De student trommelde er zo lang op los om de aandacht te vestigen op het programma van de morele herbewapening. Na zijn record verbetering werd hij naar een ziekenhuis overge bracht.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12