BERS MGR. HEENAN: HUIDIGE SCHEMA 13 ééN GROTE TELEURSTELLING Minister laat zich nog niet uit over huurverhoging in '65 Oude panden in Amsterdam door brand verwoest Hogere premie verplicht ziekenfonds visie televisie ZATERDAG 24 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Oppervlakkig geschrijf over wereldproblemen In de algemene beschouwingen over de verhouding Kerk en Wereld, onderwerp van schema 13, heeft gis teren de aartsbisschop van Westmin ster, mgr. dr. John C. Heenan, ge- eist, dat het schema wordt afgevoerd om geheel herschreven te worden door een nieuwe commissie, be staande uit priesters en leken. Eenzelfde eis stelde de bisschop van Augsburg in Duitsland, mgr. Stimpfle, die voor de eerste keer in het Concilie het woord voerde. Mgr. Stimpfle gaf als aanbeveling, dat in de nieuwe commissie ook niet-ka- „Eigenlijk nodig in belang van woningbouw" Op de vraag of er in 1965 een huur verhoging zal komen heeft minister Bogaers gisteren bij het debat in de Tweede Kamercommissie nog niet geantwoord. Hij wil het debat ver schuiven naar 17 november in de Tweede Kamer. Er is nog overleg gaande tussen de departementen, al dus de minister. Minister Bogaers be klaagde er zich overigens herhaal delijk over, dat het kapitaal voor de woningbouw zo schaars is. Moeoüdjkhedien hebben zich voor gedaan, in die premiebouw onder meer, omdat de beleggers verzeke ringsmaatschappijen zich hebben te ruggetrokken. Door de vastgestelde huurwaarde van de woningen is de rentabiliteit ervan niet aantrekkelijk. Ergens anders kunnen zij voor hun geld meer rente maken. Iedere huur verhoging betekent een aantrekke lijker maken van de rentabiliteit. Omdat de minister hierop met aan drang heeft gewezen wordt in Haag se kringen verwacht, dat hij een voorstander zat zijn voor een nieuwe huurverhoging in 1965. Orkest speelde door Op de Nieuwendijk te Amsterdam zijn gisteravond twee naast elkaar gelegen oude panden, die onder toe zicht stonden van Monumentenzorg, in vlammen opgedaan. De panden die wegens onbewoonbaarheid geres taureerd moesten worden, brandden van onder tot boven geheel uit. De brand ontstond waarschijnlijk op de begane grond waar een schoenen magazijn en een kousenwinkel wa ren gevestigd. De brandweer ging 't vuur zowel vanaf de Nieuwendijk als vanaf het achter de afgebrande pan den liggende Damrak te lijf. Vanaf het Damrak moesten de slangen door een aangrenzend café restaurant worden gelegd om over slaan te voorkomen. Terwijl de brandweer aan het blussen was, bleef het geëngageerde orkest in het café Hongaarse muziek spelen. Tij dens het blussingswerk geraakte een der brandweerwagens in onbruik wegens een doorgebrande -ventilator- ring. Desondanks kon het vuur vrij spoedig worden ingedamd. Op een der panden staat een zgn. halstop- geveltje. De eigenaar van de schoe nenwinkel had op een reclamebord aan zijn winkel geschreven: „Tijdelijk gesloten wegens verbouwing. We ho pen u echter spoedig weer te kunnen bedienen" Omtrent de oorzaak en de schade is nog niets bekend. tholieke deskuiidigen zouden worden aangetrokken. Mgr. Heenan vond het ronduit be lachelijk, dat het schema na zo lan ge studie zo oppervlakkig schrijft over wereldproblemen als de hon ger, de atoombewapening, gezin en sexualiteit e.d. Als het schema in de ze vorm zou worden gehandhaafd, aldus mgr. Heenan, dan biedt het de wereld één grote teleurstelling. De aartsbisschop zei, dat de Con cilietheologen het Concilie door hun geschrijf en gepraat al genoeg scha de hadden berokkend. Niet zij heb ben het in de Kerk voor het zeggen, maar de Paus en de bisschoppen. Raadpleeg Teilhard De Zuid-Afrikaanse aartsbisschop mgr. Hurley van Durban heeft de Concilievaders geadviseerd om i.v.m. de behandeling van schema 13 Teil hard de Chardin te raadplegen, met name voor hetgeen deze Franse Je- zuiet en filosoof heeft gezegd over de waarde van de natuurlijke orde en haar relatie met het bovennatuur lijke doel van de mens. De Canadese aartsbisschop mgr. Roey van Quebec vond het schema te weinig pastoraal en veel te moei lijk voor de gewone mensen. Hier heeft het geen zin om stadhuiswoor den te gebruiken, zo zei hij. Hij wil de een nieuwe tekst, die uitgaat van de problematiek, welke voor alle mensen dezelfde is, zoals de vraag stukken van de honger in de wereld en de vrede. Dan pas kan het schema stap voor stap tot het evangelie ko men. Hr Ms „Amsterdam" fêteerde postduif Aan boord van de Nederland se onderzeeboot] ager hr. ms. „Amsterdam" heeft gisteren in Londen een plechtigheid plaats gehad voor een duif. „Pamela", een postduif, was drie weken geleden tijdens een wedvlucht uit de koers geraakt en ver moeid op de brug van de „Am sterdam" neergestreken, die op dat moment aan een Navo- oefening in de Golf van Bis- caye deelnam. Gisteren arriveerde de „Am sterdam" voor een vriendschap pelijk bezoek in Londen met nog steeds „Pamela" aan boord, nu aanzienlijk dikker dank zij de uitstekende zorgen van de Nederlandse Jantjes. De eige naar woonde blijkens 't plaatje aan de £oot van de duif in de Engelse hoofdstad en zo kon het gebeuren, dat deze zich kwam melden om haar op te halen. Hij werd met een hoorn signaal ontvangen. „Pamela" werd uit het scheepsjournaal geschrapt en haar baas werd op een kop koffie bij de com mandant onthaald. ONGEVAL BIJ BOUW VAN BRUG Vrijdagmiddag is bij de bouw van de brug over het Amsterdam-Rijnka naal te Tiel een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan de 27-jarige beton werker H. van de Weerd uit de ge meente Maurik het leven heeft ge kost. Van de Weerd verloor op een gegeven moment zijn evenwicht en viel van grote hoogte. Hij is ter plaatse overleden. Vrijdagavond heeft de Vara weer 'n Rudy Carrell-show uitgezonden. Tot de belangrijkste gasten van deze show behoorden Marika Kilius en Hans Jürgen Baumler. De foto toont Marika in 'n automaat, waarmee automobi listen hun reacties kunnen testen, terwijl Rudy Carrell en Hans Jürgen Baumler staan te Üften. TWEE JAAR GEëlST TEGEN OPLICHTER „EN GROS" De rechtbank te Den Haag heeft de 56-jaritge kok J. A. uit Den Haag die terecht heeft gestaan wegens het plegen van meer dan 100 oplichtin gen in allerlei plaatsen van ons land veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de de regering. Een handlanger, die 20-jarige Hage naar G.K., werd conform de eis ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de rege ring. De officier van Justitie had 2 weken geleden tegen de kok drie jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingsbelletn van de rege ring geëist. De kok had een hele organisatie opgebouwd met adressen van per sonen die gemakkelijk te bewegen waren om geld af te staan. In totaal had de kok kans gezien voor bijna 100.000 „los te praten". Vrienden aan wie hij enkele van zijn lucratie ve adressen afstond, verleenden hem in ruil hulp bijz ijn ophelp: erspraktij - ken. KNSM neemt 80-ste na-oorlogse schip in gebruik De Koninklijke Ned. Stoomboot Maatschappij, die vorige week bij Napels het m.s. Doris verloor, heeft gistermiddag een nieuw schip aan haar vloot toegevoegd. Bij Delfzijl nam ir. W. H. Kruyff het m.s. Ilias van de bouwers E. J. Smit en Zn., Scheepswerven N.V. te Westerbroek over. Het m.s. Ilias is het tachtig ste schip dat deze hoofdstedelijke re derij na de tweede wereldoorlog liet bouwen. Hiermee was in totaal een bedrag van ƒ412.000.000 gemoeid. Het m.s. Ilias is een zusterschip van het m.s. Boreas, dat in juni van dit jaar aan de KNSM-vloot werd toe gevoegd. Evenals dit schip beschikt het over een polyester stuurhuis, een verstelbare schroef en een direct om keerbare motor, die vanaf de brug kan worden bediend. De ziekenfondsraad heeft de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid geadviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1965 vast te stellen op 5,4 pro cent. Deze bedraagt thans 5 procent. De voornaamstè oorzaken van de kostenstijging, welke tot de voorge stelde premieverhoging aanleiding heeft gegeven, zijn gelegen in de verlengde duur van de verstrekking ziekenhuisverpleging en de verhoging der verpleegtarieven. ONBEVOEGDEN SPEELDEN VOOR VEEARTS Een pluimvee-selecteur en een vee voeder-voorlichter stonden gistermid dag voor de rechtbank in Utrecht om zich (in hoger beroep) te verantwoor den voor het feit, dat zij verschillende keren voor dieren bestemde genees middelen hadden aangeraden en ver strekt. De selecteur, de 57-jarige H. van de P. uit Barneveld en de voor lichter, de 31-jarige C. van K. uit Lunteren waren beiden in dienst van de Coöperatie Barneveld en Omstre ken. Beiden hadden zich op het ter rein van de veearts begeven door eigenmachtig geneesmiddelen aan te raden, middelen die hun coöperatie verkocht. Van K. werd bovendien verweten dat hij zelf varkens had in gespoten. Beide verdachten ontken den niet, zij zeiden dat zij nooit ge weten hebben in overtreding te zijn geweest. Mr. G. H. C. van Dijken, de offi cier van Justitie, merkte in zijn re quisitoir op, dat deze praktijken zo langzamerhand een alom ingebur gerd versohijnsél zijn geworden. Dit gebeurt naar zijn oordeel om een ze kere band tussen leverancier en klant (de boer) te creëren, een laakbare vorm van klantenbinding. Mr. Van Dijken sprak van een te ver gaande service. Hij acht het van groot be lang dat aan deze praktijken paal en perk wordt gesteld. Hij vroeg de rechtbank om de straffen die de Amersfoortse kantonrechter heeft op gelegd: vijf boeten van f 300,-, waar van de helft voorwaardelijk voor Van K. en vijfmaal 100,- boete, waarvan eveneens de helft voorwaardelijk voor Van de P., te bekrachtigen. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Op de Arnhemse Bovenweg te Driebergen is de 7-jarige J. L. H. van Zutphen uit deze gemeente, toen hij achter een geparkeerde auto over stak, door een personenauto aange reden en zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis is over leden. Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Leiden TeL 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen ft iinïiiiiuiimlir*"! mt wL-a SCHORSING SCHOOLHOOFD IN VEENENDAAL ONGEMOTIVEERD Wat oude rommel op een school- zolder is geen schorsingsmotief voor een schoolhoofd dat bijna dertig jaar het onderwijs heeft gediend. Tot deze uitspraak is de commissie van be roep voor het bijzonder onderwijs ge komen in de controverse tussen dr. J. G. Thoomes, hoofd van de Konin gin Julianaschool te Veenendaal en het bestuur van deze school. Enige weken geleden werd dr. Thoomes voor vier dagen door het schoolbe stuur geschorst, omdat hij niet tijdig gevolg had gegeven aan de sommatie van 't schoolbestuur wat oude privé- eigendommen van de schoolzolder te verwijderen. Gisteren precies veer tien dagen geleden verschenen beide partyen in Den Haag voor de com missie. De commissie van beroep heeft het schorsingsbesluit van het schoolbestuur thans nietig verklaard. De leerlingen van de Koningin Ju lianaschool gingen, zoals gemeld, op de eerste dag van de schorsing van dr. Thoomes in staking. Anneke en „Quadrille" Donderdagavond hebben we wel bewust gekozen voor N2, omdat op het eerste net een toneelspel werd vertoond, dat als boulevardstuk pi kant en amoreel genoemd kan wor den. De Haagse Comedie bracht „Quadrille" van Noel Coward, als reportage uit de schouwburg van Rotterdam. Wel hebben we een half uur lang kennis willen nemen van de spelkwaliteiten van de vier hoofd rolspelers: Paul Steenbergen, Gijs- bert Tersteeg, Mira Ward en Anne Marie Heijligers. Dat was uitstekend en we constateerden de zeldzaamheid dat een van de medespelers, Hep van Delft als Butler, ook had getekend voor het precieuze decor. Op het tweede net was Anneke Grönloh, onder de titel „U spreekt met Anne keIn een afwisselend amuse mentsprogramma zong ze een aantal bekende en minder bekende songs, zoals „Ik zoek een man" en „Waar ging je heen". We hadden de in druk, dat Anneke hard aan dit pro gramma heeft gewerkt. Haar gezel schap was van internationale sa menstelling: een Spaans trio, een Engelse vocalgroep, een Amerikaan se zanger en een jazz-band. Aan de afwisselende muziek was Ger van Leeuwen te pas gekomen; de lichte choreografie was van Douglas Squi- Stad Bolsward op stelten Met stijgend genoegen hebben we bij de NCRV gekeken naar de aller aardigste maar riskante stunt „Een tegen allen" uit de Friese stad Bols ward. Dat was een feitelijk in België geboren programma, dat nu ten doop werd gehouden en dat maandelijks, dan van hier en dan van daar wordt uitgezonden. Als we goed zagen, is er aan deze eerste en welgeslaagde uitzending heel veel techniek te pas gekomen, verdeeld als men zat tus sen Bolsward, Hilversum en Bussum. Er kwam zelfs een walkie-talkie aan te pas. Het was een life-uitzending en dat betekende tevens een run met de tijd. De eenzame heer M. C. Doel man uit Zierikzee commandeerde vanuit de studio tien moeilijke en vooral uitgebreide vragen en op drachten van practische en theore tische aard, die naar onze smaak moeilijk te volbrengen waren in de korte tijdsduur van drie kwartier. Daarom was het jammer, dat de ju ry niet drie minuten extra kon toe staan, waardoor Bolsward stellig de moeizame strijd zou hebben gewon nen. Intussen heeft de stad met recht op stelten gestaan en het heeft ons verbaasd, met welk een élan de bur gerij zo snel aan bepaalde opdrach ten kon voldoenHelaas heeft de braintrust, die zich onder leiding van burgemeester Jac. Geukers in het stadhuis had verzameld, de beant woording van vragen van histori sche aard niet kunnen klaren. Even min als de vragen logen de opdrach ten er niet om. Er waren duizenden op de been in het prachtige stadje: dames zaten lapjes te breien, jonge lui deden aan een spraakwaterval denken, een complete Elfstedentocht werd geformeerd en de kaart van Friesland verscheen op het plein. In het raadhuis zelf zag men een groep geleerden denken! Toen de vertegenwoordigers van beroepen zich moesten melden, verscheen ook de pastoor, compleet in Franciscaan se-pij en het onaf scheidenlij ke bre vier. Zo worden er meer grapjes op het scherm gebracht. Het was daar in Bolsward een compleet feest en dat moest wel een pleister op de wond voor het eervolle verlies zijn geweest. Over vier weken is een an dere stad aan de beurt. Vooraf heb ben we opnieuw Stiefbeen en Zoon gevolgd. Alles goed en wel, maar er blijft in deze serie toch iets dat niet niet bevredigt, namelijk het voortdu rend gehakketak, de hoge toon die de zoon tegen de vader pleegt aan te slaan. Dat is op z'n minst niet pe dagogisch. Drie elementen bij de KRO Bij de jongste uitzending van de KRO waren er drie dingen die opvie len: het knappe en geconcentreerde spel van Lo van Hensbergen in het eerder vertoonde stuk „De schaak partij" met Sjef van Leeuwen als behoorlijk tegenspeler, de talentvol le wijze waarop de jonge acteur Ca rol Linnsen een voordracht presen teerde over de apostel Paulus met een verrassende inlas over dr. Mar tin Luther King en tenslotte Shir ley Booth als Hazel in een nieuwe filmcomedie die maandelijks zal wor den gegeven. Minder voldeed ons „Wissewassen", welk grappig pro gramma van André Meurs zich be ter leent voor radio dan voor tv., dit ondanks de gekke gezichten. Meurs is artiest genoeg om zijn pro gramma nader te herzien. Komende uitzendingen Vanavond brengt de KRO op NI vanaf drie uur een gevarieerd pro gramma en op N2 bij de AVRO is de Dick van Dyke-show. Zondag in het NGRV-programma „Hoe bestaat het" vertelt George Noordhof iets over honden. Op N2 biedt de NTS van alles wat. En zondag voor het laatst is er een uitzending van de Olympische Spelen in Tokio en wel van half zeven tot half acht. Intus sen is de kijker er aan gewend ge raakt, dat de feitelijke avondpro gramma's om half elf zijn afgelopen. In de komende week wordt het tel kens niet of niet veel later. Bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder „Solent", welke donderdagavond bij het uitvaren naar Londen, bij de noorderpier van Hoek van Holland, door slagzij in moeilijkheden kwam, stappen hier in Hoek van Holland aan land vanaf de reddingboot „Koningin Juliana". De reddingboot nam op zee de opvarenden over van het Engelse schip NIpswich Progess".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11