GOUD VOOR GEESINK Wim Luiten: Kracht van Geesink ligt „op de grond" OLYMPIADE IN CIJFERS Duitse atletiekploegen mogen gescheiden starten Qftp SPANNING WAS VOELBAAR IN OVERVOLLE BUDOKAN-HAL How* Historische datum in Tokio VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een dag om nooit te vergeten voor de Nederlandse sport. Goud voor Anton Geesink, de 30-jarige Utrechtse judo-reus, die op de voorlaatste dag van de Olympische Spelen in de Budokan hal van Tokio de nieuwe tempel voor judo historie schreef door op grootse wijze de gouden judo-medaille te winnen. In een sensationeel gevecht klemde hij na 9 minuten en 22 secon den de grootste Japanse kandidaat voor de titel „alle categorieën", Akio Kami- naga in een zo onwrikbare houdgreep, dat alle Japanners, die muisstil in de grote hal zaten toe te kijken, het hoofd in de schoot legden. De Nederlandse kolonie, die in een haast waanzinnige vreugdedans uitbarstte, maar ook hon derden Europeanen gaven de van vreugde stralende Anton Geesink een ovatie. Een ovatie die uitgroeide tot een huldebetoon zoals wij dat hier in Tokio nog niet eerder hebben beleefd. Prins Bernhard en prinses Beatrix, die het gevecht tussen de twee grote rivalen van het begin tot het einde hebben mee gemaakt, klapten enthousiast in de handen toen Anton Geesink op het erepodium van jhr. Van Kamebeek het goud om zijn hals kreeg. Ontroerend was het moment toen het rood, wit en blauw aan de hoogste top van de mast verscheen en het Wil helmus, meegezongen door de Nederlanders, weerklonk. Een historische datum de 23e oktober 1964. Niet alleen voor het judo in Nederland, maar deze sport in de gehele wereld. Na zijn fenomenale prestatie in Parijs-1961 (wereldtitel) bleek nog eens dat niemand, maar dan ook niemand is opgewassen tegen het judofenomeen Geesink. Drie jaar heeft het geduurd voordat Kaminaga en Geesink elkaar weer ontmoetten. Drie jaren, waarin beide kampioenen een koude oorlog met elkaar hebben gevoerd. Want telkens als Anton Geesink in Japan arri veerde, ontweek Kaminaga hem. Nog geen twee maanden geleden nog voor Geesink naar Tokio ging om zijn wereldtitel te verdedigen had Akio Kaminaga, de 108 kg. zware, 28-jarige student aan de Meyi-univer- siteit gezegd dat hij niet eerder met judo zou stoppen voor hjj Anton Gee sink, tijdens de Olympische Spelen in eigen huis zon hebben geklopt. Onverstoorbaar Maar Geesink trok zich van dit alles niets aan. Niets van de faam, die Kaminaga de laatste jaren had verworven met zijn drie nationale kampioenschappen en ook niets van het scherm, dat de Japanners hadden getrokken rondom hun voorberei ding, die er geheel op was ingesteld in Tokio vier gouden medailles te winnen. In de afgelopen dagen waren zij in de Budokan-hal heer en meester. Ook met Anton Geesink als tegen stander moest dat het geval zijn. Het was allemaal onvoldoende voor de Hercules Geesink, die vrijdagmid dag het gevecht van zijn leven streed terwijl zijn vrouw Jans, die zo'n duel nooit kan aanzien, in een hotel stil de uitslag van de wedstrijd afwacht te. Eerste kans dat hij inderdaad in staat was voor een complete Japanse judo-triomf te kunnen zorgen. Plotseling namelijk bracht hij Geesink uit het evenwicht. De Nederlandse reus wankelde, maar met enorme krachtsinspanning slaag de de Nederlander erin zich te her stellen en hervatte de strijd, die naar een hoogtepunt groeide. Het gevecht had bijna negen mi nuten geduurd toen de grote kans voor Geesink zich voordeed. Kami naga raakte even uit balans en dat was voor Geesink voldoende. In een flits bracht hij de Japanner naar de tatami en het was voor de insiders duidelijk dat de ontknoping nabij was. Zonder enige moeite hield de wereldkampioen zijn wanhopig wor stelende tegenstander voor de ver eiste 30 seconden in een houdgreep. De tweede partij van onze landge noot was een van de belangrijkste. Het lot had immers gewild dat zo wel Kaminaga als Geesink in dezelf de poule uitkwamen en voor de man die zou winnen was dat een psycho logisch voordeel. Dan zou hij later mentaal gesterkt op de mat verschij nen, terwijl er voor de verliezer de Japan Nederland Duitsland Zwitserland Canada Rusland Australië Korea Ver. Staten omweg was zich via een herkansing te kwalificeren. Geesink begon imponerend, had de Japanner direct al te pakken met een tweede beenworp, waardoor Ka minaga op de knieën werd gebracht. Wanneer de scheidsrechters op dat moment al een beslissing hadden moeten uitspreken, zou die zonder twijfel ten gunste van de Utrechtse reus zijn geweest. Naar de klok kijkend en zich ver der niet inspannend, won Geesink inderdaad op beslissing scheidsrech ter, zodat Kaminaga nog twee extra partijen zou moeten vechten om zich te plaatsen. Deze overwinning was voor Geesink eenugeëvenaarde pres tatie, want nog nooit is een Euro peaan er in geslaagd een Japanse kampioen op eigen bodem te klop pen. trekken en „schuiven" met elkaar. Toen kreeg Geesink zijn eerste kans. Ineeris bracht hij zijn tegenstander op de mat en het scheelde maar wei nig of hij had Kaminaga in een voor de Japanner noodlottige houdgreep. Hoewel dè Utrechter zijn gehele ge wicht meer dan 120 kg in de strijd wierp, vond de scheidsrechter geen aanleiding de Nederlander voordeel toe te kennen en scheidde de twee kampioenen. De furieus ge worden Kaminaga gaf zijn landge noten op de tribunes van de machtige Budokan-hal een moment de illusie De langverwachte finale begon zeer spectaculair. Geesink maakte enorme sprongen op de mat ën tracht te kennelijk inspiratie te vinden door de vreemdste geluiden te maken. De 15.000 opgewonden toeschouwers scheen het toe alsof de Utrechtse reus korte metten met zijn kleinere tegenstander wilde maken. Toch was er in het begin van de strijd weinig sprake van actie. Tot de vierde minuut bepaalden 's werelds beste judoka's zich tot wat VERDRIET en VREUGDE Akio Kaminaga en zijn ploeg genoten huilden stil in 'n hoek je, van puur verdriet. Opnieuw waren zij de grootmeesters sinds 1882 verslagen. Voor hen was dat een verschrikke lijke slag, omdat judo voor hen een levensinstelling, ja bijna 'n religie is. Prinses Beatrix zei het zo treffend, toen zij dé doornatte Geesink de hand schudde. „Ook al had u geen goud gewonnen, dan had u voor wat u in Japan voor Nederland heeft gedaan toch een medaille moeten heb ben. Maar zoals het nu is, is het natuurlijk veel mooier". „Het mag misschien als grootspraak klinken, maar het succes van Geesink tegen Kaminaga is voor mij niet onverwacht gekomen. Naar ik uit de radioreportage heb kunnen beluisteren is de partij ook afgewikkeld, zoals Geesink en ik dat verwacht hadden. Geesink besefte, dat zijn grote kracht tegen de Japanner zou liggen in een grondgevecht. Tweemaal heeft Gee sink derhalve Kaminaga naar de tatami' gebracht om met een houd greep zijn punt te scoren. De laatste keer met succes. Op de grond is An ton Geesink verschrikkelijk. Als Kaminaga zich staande had weten te houden had hij misschien nog enige kans gehad. Geesink heeft dat ge weten en hij heeft er zijn taktiek volkomen naar aangepast", aldus de Leidse judoleraar Wim Luiten, die met Anton Geesink onder meer een functie bekleedt in het Technisch College en de keuzecommissie van de FNJJB. Wim Luiten vertelde ons bovendien, dat de nederlaag van Ka minaga zo ongeveer een nationale ramp voor Japan en Kaminaga zelf be tekent. „Als een Europeaan verliest, dan zegt hij dat hij pech gehad heeft. Of: een volgende keer beter. In Japan, in het Verre Oosten is dat anders. Een nederlaag wordt als een schande opgevat. Een persoonlijke schande en als het een nationale sport, zoals judo betreft, een nationale schande. Kaminaga heeft de kans gekregen de schande van Parijs uit te wissen. Kaminaga faalde voor de tweede keer en de klap is dubbel zo hard aan gekomen", aldus Wim Luiten, toen wij hem hedenmorgen om commen taar vroegen over de overwinning van Anton Geesink. De Leidse judo leraar zei bovendien nog over dit Olympisch kampioenschap van Anton Geesink nog verheugder te zijn dan over het wereldkampioenschap, dat Geesink twee jaar geleden in Parijs behaalde. „Geesink loopt nu de kans de geschiedenis in te gaan als eeuwig Olympisch kampioen, want het is niet denkbeeldig, dat judo van het Olympisch programma zal worden afgevoerd. Alleen omdat judo de nationale sport van Japan is, heeft het IOC besloten judo programma-onderdeel van de Spelen van Tokio te maken". De Nederlandse K-2, bestaande uit Anton Geurts en Paul Hoekstra, heeft donderdag de zilveren me daille gewonnen in de finale, waar in de Zweden goud en de Duitsers brons behaalden. Foto: de ceremonie protocolaire: links voor Anton Geurts achter hem Paul Hoekstra. Op de hoogste trapje de Zweden en rechts de Duitsers. Frans Luitjes moet geopereerd worden Frans Luitjes, de Nederlandse sprinter, is donderdagavond, drie da gen eerder dan de andere atleten, uit Tokio afgereisd. Hij zal vermoedelijk zo spoedig mogelijk na aankomst aan de rechter-bovenkaak worden ge opereerd. Zoals bekend had Luitjes al voor hij naar de Olympische stad vertrok een gezwollen wang. Aanvankelijk dacht men, dat hij een kaakspier had geforceerd door een te grote inspan ning bij het starten. In Tokio kreeg de Haagse atleet steeds meer last en ten slotte werd de kaak zo pijnlijk, dat hij pijnstil lende middelen nodig had. De artsen, die de Nederlandse Olympische ploeg begeleiden, acht ten het raadzaam om Luitjes eerder naar Nederland te laten vertrekken. In een zwak door voorzitter Lord Exeter geleide vergadering van de In ternationale Atletiek Federatie (I.A.A.F.) is donderdag maar liefst acht uur gesproken over politieke problemen. De belangrijkste beslissing die werd genomen was de toekenning van een apart lidmaatschap aan Oost en Westduitsland. Dat betekent, dat voor de komende Europese Atletiek- kampioenschappen en de wedstrijden om de Europese beker zowel West als Oost-Duitsland met een eigen ploeg mag inschrijven. Door de splitsing is het schema voor de Europa-cup geheel gewijzigd. Nederland moet nu, in Amsterdam, voorwedstrijden organiseren, waarin Denemarken en Por tugal de tegenstanders worden. Als er een Duits team zou zijn gebleven, dan had Oranje in Zagreb moeten uitkomen tegen de gecombineerde Duitse ploeg, Rusland, Zweden en nog enkele grote atletiek-naties. JUDO Alile categorieën (voorronden): Groep 1 (eerste ronde): Anton Geesink (Ned) verslaat Da ve Petherbrddige (G.B.). Groep 2: Theodore Boronovskis (Austr.) verslaat John Ryan (Ierland). Groep 3: Ben Campbelil (V.S.) verslaat Tho mas Chi Hong Ong (Fhüippijnen). Tweede ronde: groep 1: Geesink verslaat Akio Kaminaga (Japan). Groep 2: Boronovskis verslaat Ali Hachicha (Tunesië). Groep 3: Geesink (2) in het duel met Kaminaga, dat Nederland de tweede «ouden medaille opleverde. Klaus Glahn (Did.) verslaat Ong. Derdie ronde: groep 1: Kaminaga verslaat Petherbridge. Groep 2: Ryan verslaat Hachicha. Groep 3: Glahn verslaat Campbell. Na Geesink en Boronovskis plaatste ook de Duitser Glahn zich reeds voor de halve finales. Herkansingspoule: Kaminaga verslaat Tyan Ryan verslaat Ong Kaminaga verslaat Ong Kaminaga geplaatst voor halve finale. Halve finale: Anton Geesink verslaat Boronivskis Kaminaga verslaat Glahn Finale: Geesink verslaat Kaminaga De medailleverdieling in de klasse alle categorieën luidt: goud: Anton Geesink (Ned.) zilver: Akio Kaminaga (Japan) brons: Theodore Boronovokis (Austr) en Kflaus Glahn (Duitsland). GYMNASTIEK De uitslag van het individuele num mer vrije oefeningen luidt: 1. Franco Menichelli (It.) 19,45 pnt; 2. Viktor Lisitzky (Rusl.) 19,35 pnt; 3. Yukio Endo (Jap.) 19,35 pnt. De uitslag van het paardvoltigeren luidt: 1. Mroslav Cerar (Z.S1.) 19,525 pnt; 2. Shuji Tsurumi (Jap.) 19,325 pnt; 3. Yuri Tsapenko (Rusl.) 19,200 pnt. De uitslag van het ringen turnen was: 1. Takuji Hayata (Japan) 19,475 pnt; 2. Franco Menichelli (It.) 19,425 pnt; 3. Boris Schakün (Rusl.) 19,400 pnt. De uitslag van het nummer brug ongelijk (dames) luidt: 1. Polina Astachova (Rusl.) 19.332 pnt; 2. Katalin Makray (Hong.) 19.216 pnt; 3. Larissa Latdnina (Rusl.) 19.199 pnt. De uitslag van het paardspringen dames luidt: 1. Vera Caslavska (Tsj.) 19.483 pnt; 2. Larissa Latinina (Rusl.) 19.283 pnt; 3. Birgit Radochla (Did) 19.283 pnt. PAARDENSPORT Het individuele eindklassement van de dressuurproef was. 1. Henri Chaanmartin (Zwitserland) met Weer- SCHORSING Overigens houdt deze scheiding van Oost- en Westduitsland niet in dat op de Olympische Spelen twee ploegen mogen starten. Dat is een zaak voor het I.O.C., dat in 1965 in Madrid bijeen komt. Een aantal voorstellen van Rusland werd door de vergadering afgewezen. De reso lutie, door de Russen ingediend, om Zuid-Afrika als lid van de I.A.A.F. te schrappen, omdat in dat land ras sendiscriminatie werd toegepast, werd verworpen. De Russen zeiden, dat ook het I.O.C. tot schorsing van Zuid-Afrika was overgegaan, maar Lord Exeter, zelf lid van het I.O.C., verklaarde dat dat onjuist is. Men heeft hen alleen niet uitgenodigd, omdat zij voor een bepaalde termijn geen antwoord hadden gegeven op de vraag of er aan de Spelen zowel gekleurde als blanke atleten moch ten deelnemen. Ook het Russische voorstel om wedstrijden te organi seren tegen landen, die niet als lid bij de I.A.A.F. zijn ingeschreven, had geen kans. Lord Burgley zei: „Ieder land kan lid worden van de I.A.A.F., wanneer een land dat om welke reden dan ook niet wil, dan moet het dat zelf weten. Wij laten wedstrijden tegen niet-leden niet toe". Het Russische voorstel om de schorsing, opgelegd aan atleten die aan de Ganefo-spelen hebben deel- mann, 1504 pnt. 2. Hanry Bol't (Duits land) met Remus, 1503 pnt. 3. Sergey Filatov (Rusland) met Absent, 1485 punten. HOCKEY Goud.- India; Zilver: Pakistan; Brons: Ausbrailië. India-Pakistan 1-0; Austra- liië-Spanje 3-2 (na verl.). VOETBAL Goud: Hongarije; Ziilver: Tsjecho Slo wakije; Brons: Duitsland. Hongarije- Tsijecho-Slowakije 2-1; Duitsland - Egypte 3-1. VOLLEYBAL Goud: Rusl'and; Zilver: Tsj echo-Slo wakije; Brons: Japan. SCHERMEN Het Russische team heeft de Olym pische sabelwedstrijd gewonnen. Ita lië won zilver, Polen brons. genomen op te heffen is met 135 te gen 95 stemmen verworpen. Tot de landen, die het Russische voorstel steunden, behoorde Japan. Zoals be kend zijn de atleten, die aan de Ga- nefospelen deelnamen, indertijd voor één jaar geschorst. Medailleverdeling Donderdag liep Rusland in d'e strijd om de medailles flink in op de Ver. Staten. Rusland behaalde vier gou den plakken tegenover Amerika geen enkele. De stand na donderdag is: goud zilver brons totaal Ver. Staten 34 26 28 88 Rusland 23 21 33 77 Japan 12 3 7 22 Duitsland 9 18 16 43 Hongarije 9 7 4 20 Australië 6 2 8 16 Gr. Brittanoië 4 12 1 17 Polen 4 5 8 17 Tsj. Slowakije 4 4 3 11 Bulgarije 3 5 2 10 Nw. Zeeland 3 0 2 5 Finland 3 0 1 4 Roemenië 2 4 6 12 Turkije 2 3 1 6 Zweden 2 3 1 6 Denemarken 2 1 3 6 Zuid-Slavië 2 1 1 4 België 2 0 1 3 Nederland 1 4 4 9 Canada 1 2 1 4 Ethiopië 1 0 0 1 Bahama's 1 0 0 1 Frankrijk 0 6 6 12 Zwitserland 0 2 1 3 Trinidad 0 1 2 3 Korea 0 1 1 2 Tunesië 0 1 1 2 Cuba 0 1 0 1 Argentinië 0 1 0 1 Iran 0 0 2 2 Iran 0 0 2 2 Ghana 0 0 1 1 Ierland 0 0 1 1 Kenia 0 0 1 1 Mexico 0 0 1 1 Nigeria 0 0 1 1 Uruguay 0 0 1 1 Totaal 138 142 158 438 brons

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9