Residentieorkest, Madrigaalkoor en 't Haags Matrozenkoor als was in de handen van Bruno Madera Het Leidsche Volkshuis bestaat 65 jaar Amerikaanse TV filmt in Leiden Weerbericht Het weer in Europa Huiseigenaren protesteren tegen de verhoging van de rioolbelasting Nu ook Soeslov „opmerkelijke afwezige" Medische diensten Nederlandse pers is de ernstigste van de wereld Leidse Agenda Burgerlijke Stand Marktberichten VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Prachtig concert in Meesterserie van K. en O. MMÉ| GEM. AANKONDIGING VOETGANGERS OVERSTEEKPLAATS Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten als voet gangersoversteekplaats aan te wijzen het aangelegde oversteekpad op de Haarlemmerweg, nabij de uitmonding op de Maresingel. Afschriften van dit besluit zijn verzonden aan de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewe zen verenigingen, behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. (Advertentie) Het residentie orkest gaf gisteravond het eerste concert in de Meesterserie van K. O. en speel de onder leiding van de Italiaanse dirigent Bruno Maderna. Behalve aan Debussy was het programma ge wijd aan eigentijdse en oude muziek. Dit laatste niettegenstaande de diri gent Maderna zich inspant de mo derne muziek te propageren. Toch gaat zijn musicologische interesse ook gaarne terug naar oude meesters van de 17e en 18e eeuw. Behalve het Residentie orkest werkte aan het programma mede het Nederlands Madrigaalkoor, het Haags Matrozen- koor en de solisten Catherine Gayer, sopraan en de tenor Ernst Haefliger. TJET CONCERT werd geopend met Symfonische fragmenten uit „Le Marty re de Sainit Sébastian" van Debussy, de muzikaal-fijne denker; als mysteriespel bedoeld door d'An- nunzio; werd dit later teruggebracht tot een partij voor declamatie. Nu dus alleen de symfonische fragmen ten. Debussy's dissonante klankkleur- rijke harmoniek wordt ook in dit werk getoond. Voor de dirigent bleek het een vreugde te zijn, deze muziek bij de toehoorders te intro duceren, en deze .hebben er naar waarde van genoten. Onder de beko ring van het voortreffelijk orkestspel en de uitnemende leiding van deze dirigent werd het een ontroerende openbaring. Hierna presenteerde Bruno Maderna de „Cantidi Vital d'Amore" van Luigi Nono, geschre ven voor sopraan en tenor met or kest. De sopraan Catherina Gayer en Ernst Haefliger deden ons ver steld staan over hun interpretatie. Eerst „Sub ponte di Hiroshima" met tekst uit Anders* Hiroshima-dagboek en daarna de romantiek van Jezus Lopez Pacheco en Cesare Pavese. Het samengaan van de sopraan en tenor was buitengewoon knap en de com positie (nu nog progressief) klin kende muziek. Het tweede lied Dja- mila Boupachè is een monodie en werd voortreffelijk zéker door de sopraan geïnterpreteerd. Het lied Jij ATTE NTI E! INTIEME VIERING MET VEEL RUMOER De druilerige motregen kon onmo gelijk het feestgedruis verstoren gis teravond. Daar schijnt veel meer voor nodig te zijn bij de lieden die Het Leidsche Volkshuis een goed hart toe dragen. Zij waren in getale opgeko men naar de opening van de feeste lijkheden rond de 65ste verjaardag Klokke half acht opende prof. dr. K. de Klerk, directeur van de Stichting „Het Leidsche Volkshuis" de 3-daagse verjaardagsviering. Met opzet ge bruikte hij het woord „verjaardags viering" en voegde er nog intiem aan toe, maar blijkens de geweldige op komst zal van dat „Intiem" wel wei nig terechtkomen. Prof. de Klerk schilderde in grote lijnen het ontstaan en de ontwikke ling van het Volkshuis en het belang van het huis. Directrice mej. J. H. Leemans overhandigde de directeur voor sopraan, tenor en orkest stelde ratesse van het knapenkoor ontgaan van de Stichting een grote zak klin- eveneens de originaliteit, in melo- zijn. kende munt, bijeengebracht door al- disch, rhytmisch, harmonisch en co- Tenslotte nogmaals een oude Ita- len, die ook maar op en'ge wijze met loristisch opzicht aan' de hoehoorder liaanse meester (van ruim honderd het Volkshuis te maken hebben of voor. Een eminente uitvoering van jaar later ongeveer). Vivaldi's „Bea- hebben gehad, bij wijze van verjaar- solisten en orkest onder een zeer mu- tus Vir" eveneens in een bewerking dagsgeschenk. zikale dirigent, die de partituur vol- van Maderna. Het Nederlands Ma- De voorzitter van de werkgemeen- komen beheerst. drigaalkoor was nu verdeeld in twee sohap „De Ratel", die ressorteert on- koren en het Residentie orkest inge- der Het Volkshuis, doch volkomen NA DE PAUZE moest men zich deeld in twee orkesten. Tot in elk zelfstandig staat, de heer K. Marks, geestelijk geheel anders instel- onderdeel was de interpretatie ver- voelde zich erg gelukkig in Het Huis len en ging Maderna terug naar Mon- zorgd. Het Ned. Madrigaalkoor, voor- teverdi. Hij bracht de Sonata Sopra bereid door Herman Strategier, zong Sancta Maria, door de dirigent voor stijlvol Vivaldi's prachtige muziek het hedendaagse instrumentarium en excelleerde door een nagenoeg bewerkt, evenwel de uitvoerings- vlekkeloze interpretatie van psalm praktijk die rond 1600 in de Vene- 111. behorend tot de zondagsvespers, tiaanse San Marco geïnterpreteerd De beide orkesten boden een vol- werd, benaderend. Het Matrozenkoor maakt samenspel. Beide solisten ga- studerend onder Sipke de Jong, zong ven voortreffelijk partij, telkens weer de melodie van het In de zaal was men zeer ingeno- Sancta Maria en het orkest speelde men met de prachtige vertolking en de instrumentale versieringen: de men toonde zijn grote waarderuvg Sonata. Bewogen is de muzici van voor Bruno Maderna, voor de diri- deze grote Italiaan door Maderna zo- genten van de beide medewerkende zeer aangevoeld. Sereen was de klank koren, de twee solisten en alle in- Vanmorgen stonden hekken op het van de mooie jongensstemmen en strumentalisten, door een ovationeel Gerecht en het Pieterskerkhof te Lei- niemand zal de toewijding en accu- applaus. J. KORTMANN den. De American Broadcasting Cor- poration zou opnamen komen ma ken voor een televisie-film over de Pilgrim-fathers in Leiden Het is er echter niet van gekomen Het weer was te slecht voor buitenopnamen en daarom heeft men zich maar ge worven op de binnenopnamen, die om te bpginnen in 't Pilarim-fathers- betalen in verband met de plaats ge- hüis achter het oud-archief te Leiden had hebbende loonsverhogingen. gemaakt werden. Geen auto's op Pieterskerkhof en hoopte vam ganser harte nog vele jaren op deze prettige samen- en medewerking te mogen rekenen. Hij noemde prof. da*, ds Klerk de „va der" en mej. Leemans de „moeder" vu-n het Leidsche Volkshuis. PROGRAMMA En toen braken de festiviteiten pas goed los: de Cineac opende de poor ten - balilen gooien - grabbelen - en nog meer stands gingen draaien In de grote zaad, le étage, was een soort markt geopend, waar stoffen, co mestibles etc. te koop aangeboden werden. Een weefgetouw en spinnewiel stonden opgesteld en dames gaven daarop demonstrates. Op het toneel verschenen tussen de bedrijven door: Popy, de muzikale clown en 't „huis orkest" ,De Monica's'. Onder de honderden belangstellen den: wethouder S. Sa nines, Pater J. Zweers van de Vrolijke Arcke, J. Korporaal van de „Zevensprong" Tientallen bloemstukken getuigden dat weinigen deze verjaardag hadden vergeten. Vandaag worden de feestelijkhe den voortgezet en morgen vindt een groots opgezette Talentenjacht plaats. De Stichting hoopt een voldoende batig saldo over te houden om een nieuwe verwarming aan te schaffen. By de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen van de Kath. Universiteit te Nijmegen is benoemd tot wetenschappelijk medewerker drs. D. Z. Toet uit Leiden. OEGSTGEEST Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ing. examen natuurk. ing. de heer D. J. Schotanus. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. STORMACHTIG EN KOUD Nu en dan buien, sommige met hagel of onweer, afgewis seld door enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige noord-westelijke wind. Koud weer. BRIEF AAN DE RAAD VAN LEIDEN Naar aanleiding van het door B. Andere gemeenten, b.v. de ge- Men heeft hier een reconstructie meente Oegstgeest en enkele dagen gemaakt van de toestand in de tijd iiniii Ttt„ „VM. geleden ook de gemeente Noordwijk van Pilgrimfathers, die in het begin en'w! van ^Leiden*gedane voorstel laten de rioolbelasting geheel voor van de zeventiende eeuw hun toe tot verhoging van de straat-, respek- rekening van de gebruikers van het Vlucht zochten in Leiden voor zy de tlevelijk rioolbelasting van 10 tot riool. namen naar Amerika. 13 voor woonhuizen en van 45 .De hekken waren er met medewer- tot 58% voor de percelen, waarin De weg van de minste weerstand kin? van dienst gemeentewerken en per Jaar meer dan 1.000 kubieke komt in het ingekomen stuk van de politie geplaatst om de auto's van de meters water voor bedrijfsdoelein- Leidse gemeente zeer tot uiting: „het oude Leidse pleinen te weren. Men den worden gebruikt, meent de Leid- is gemakkelijker de huiseigenaren zou geen opnamen kunnen maken sche Bond van Huis- en Grondeige- te vinden uit de belastingkohiers met 20e eeuwse auto's als men de naren te Leiden de leden van de dan de huurders van het onroerend Pilgrimfathers ten tonele wilde voe- Raad te adviseren niet met het bo- goed voor deze belastingen te bena- ren Een en ander is mede tot stand vengenoemd voorstel akkoord te deren". De bond meent, dat het me- gekomen in samenwerking met het gaan, aangezien de geheel voor re- ten met twee maten in den Lande departement van O. K -en W te Den kening van de eigenaren komende voor de bond een grote onbillijkheid Haag. Opnamen in Delft staan ook straatbelasting voor die percelen in- is. nog op het programma, dertijd is verhoogd van 6 op 10%. In de Russische hoofdstad is van morgen weer een „opmirkelijke af wezigheid" geconstateerd, ditmaal van de Sowjet-theoreticus Michail Soeslov. Hij ontbrak vanmorgen bij „het laatste afscheid" van maarschalk Birioezox en de andere slachtoffers van de vliegramp bij Belgrado, een plechtigheid die in het vakvereni gingsgebouw en in het huis van het Rode leger is gehouden. In de opsomming van het persbu reau Tass van de namen der leden van het presidium van het centrale comité, komt de naam Soeslov niet voor. (Soeslov is lid van het presi dium en van het secretariaat van de partij). In de nameniyst ontbreken ook Sjvernik (lid van het presidium) en V. Titov (lid van het secretariaat) Haarlemmerstraat 207 Onze zaak is gesloten vanaf maandag 19 oktober tot en met woensdag 28 oktober W(j openen onze nieuwe zaak Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) op Donderdag 29 oktober 's middags om 3 uur. (Advertentie) Ook van de verhuurders van be drijfspanden, waarin de huurders meer dan 1.000 kubieke meters wa ter gebruiken, is deze verhoging van 45 tot 58 een te zware last. De motivering voor deze afwij zing houdt verband met het feit, dat de huiseigenaren ondanks de reeds plaats gehad hebbende huurverho- gingen nog niet in de gelegenheid I lfQtI1„l:Alr« zijn gesteld een redeiyke afschrij- LCZlIlg VOOT KatHOllCKe ving toe te passen voor de vervan gingswaarden van hun onderhouds- goederen. Ook de loonsverhogingen hebben de huiseigenaren zware onderhouds- lasten bezorgd. By elke huurverho ging is aan de huurders een loon- Op publiek spelen Tenslotte gaf de heer Smedts zyn mening te kennen over televisieuit zendingen van debatten in de Twee- Gisteravond heeft de heer MatUev studenten te Leiden compensatie gegeven, welke in de van de meeste gevallen hoger was dan de Sanctus Auqustinus" gesproken over huurverhoging. De huiseigenaren het onderwerp „pers en democratie" daarentegen moeten van elke huur- In deze lezing, die deel uitmaakte verhoging hogere onderhoudskosten van de cursus Facetten der demo- cratie", noemde heer Smedts de Ne derlandse pers een van de ernstigste ter wereld. Het grootste gebrek van onze pers zag hij in het feit. dat zij voortdurend de overheid in bescher ming neemt. vaar, dat de parlementsleden, zoals wel is voorgekomen, „op het publiek ,v Sa«n SP*1»". de t" taW liü- r.k. studentenvereniging gende kwestie, niet de aandacht verkrijgen die ze verdienen. Smedtshoofdredacteur van 't week blad „Vrij Nederland", voor leden BEURS0VERZ1CHT Staatsfondsen lager, Kon. Olie vast Amsterdam, 23-10. Op de staats- fondsenhoek is vandaag het spreek woord „het venyn zit in de staart" van toepassing geweest. Immers op de laatste dag van deze beursweek is een nieuwe 5% procent lening bank voor Ned. gemeenten groot f 100 min, tegen 98Vt procent, aangekondigd De stemming voor de internationale waarden is zeker niet tegen gevallen gezien het feit, dat alle hoofdfondsen gisteren in Wall Street lager sloten Vooral aandelen Kon. Olie hielden zich vanmiddag heel goed. De koers voor deze aandelen sleeg van f 164 tot f 104,90, tegen gisteren als slot- prys van de laatste tape f 163,20. Philips bereikte na een opening op f 157,80 de slotkoers van gisteren n.l. f 158,20. Unilever deed goed mee op f 146,90 (f 146,80). AKU was prys- houdend op 487'terwyi Hoogovens op 590 (591) werd geadviseerd. ZATERDAG 24 OKTOBER Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Geboren: As ja Genoveva dr van G. de Wit en E. E. A. Pruimers. Als het meest duidelijke voorbeeld Christiaan zn van W. van As en A. Leiden en omgeving Leiden. Jeugd-EHBO-cursus 3.30 uur van de veranderingen die zich in het J<?hl gebouw G.G. - G.D., Roodenburger* perswezen in de laatste eeuw hebben "®°t t r Straat la. voltrokken analyseerde spreker eerst v?n f' IjbruJAreJn Vï K' de Enffelse pers, die de grootste ter I m ZONDAG 25 OKTOBER wereld is. P A v™t™ .e vr Leiden Gedurende het komen de weekend nemen waar (wyzigin- gen voorbehouden) de artsen: Pie- terse, Rijndijk 4, tel. 24403; dkt. Te gelaar, Burggravenlaan 14, tel. 34092; dkt. Brand, Zocherstraat 1, tel. 26946; dkt. Ligtenberg, Witte Singel 33, tel. 22630. Voor spoedgevallen geopend Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, tel. 21060. Voor weekenddiensten van de tandartsen, zie de raamborden. Leiderdorp dkt. P. v. 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Apotheek, zie Leiden. Wijkverpleging, zie Kou dekerk a. d. Run. Oegstgeest dkt. E. W. F. van Walchren, Oranjelaan 20, tel. 52130; dkt. A. B. J. v. d. Vliet-de Vries, Nachtegaallaan 13, tel. 51321. Apo theek Oegstgeest is geopend. W.-G. Kruis, zr. Warmenhoven, tel. 51188, b.g.g. 52426. dochters van P. A. Voortman en M. A. Schakenbos. Maud dr van J. de Rijksmuseum voor Volkenkunde. - De vercommercialisering van de ru en H. Verschoor. Neeltje dr van Vertoning van de film „Bewoners van pfrs beg°n. toen men zich met meer a. Nygh en E. van Beelen. Petra dr Arnhemland, Australië", ingeleid door ?f7roeg wat de mense.n J>®kóórde te van D. Koper en S. Schmitz. dr. S. Kooijman. Aanvang 3 uur. ijiufkheirtatCTesLèrde W6r" Gehuwd: G. M. Laros en B. A. M. gelijkheid interesseerde. Guilliet. W. C. Beurre en W. F. van Spr. betoogde, dat de invloed van der Post. J. H. van Es en M. J. de de pers by verkiezingen toch niet cier. A. Verboon en J. C. Stoof. F. j ftn t x zo groot is als men veelal geneigd is Daalmeijer en H. Franse. C. P. de yam zaterdag 23 oktober tot en met te denken. Toen b.v. in 1945 in Enge- Groot en D. J. E. I. Oostveen. J. A. vrijdiag 30 oktober 1964: geopend voor iand verkiezingen werden gehouden, Van Leeuwen en E. Stikkelorum. A. spoedeisende gevallen: apotheek Tot waren slechts twee kranten met sa- r. J. van der Helm en w. A. M. Cas- Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, men niet meer dan 30% van het to- telein. J. g. L. Otto en H. P. Otgaar. tel. 21060. taal aantal lezers vóór Labour. Toch R. e. Samuels en W. Schilthuizen. De dienst vam apotheek R. van WOn deze party de verkiezingen met J. J. Klein en F. Hartevelt. H. Phi- Bmeest SmaLLenbuaig te Leiderdorp overweldigende meerderheid. Presi- lippo en L. J. Vinkesteijn W. Hart- wordit eveneens waargenomen door dent Roosevelt van de Verenigde Sta- apotheek Tot Hulp dier Menschheid. ten, die vier maal president is ge- De Oegstjgeestse Apotheek en Apo- weest, had steeds byna theek Voorschoten zjjm geopend. pers tegen zich. koorn en A. Leupe. P. Boon en W. C. P. Donders. L. H. Palm en M. M. van de J. Bergers. Overleden: P. F. Ledie, 9 jr, zoon. LEIDEN, 23-10. Kaas. Aange voerd 9 partyen Goudse kaas en 3 partyen Leidse kaas. Noteringen: Goudse kaas le kwal. tot 3,11; Leidse kaas le kwal. tot 3,10. Handel kalm. LEIDEN, 23-10. Vee. Aanvoer, prijs, handel: stieren 7, 600-800; melk koeien 130, 1050-1275-1475, matig; vette koeien 248, 2.80-3.95-4.10, leven dig; vare koeien 45, 575-950-1275, ma tig; pinken 8,' 500-670, redelyk, gras kalveren 9, 300-375-425, rustig; vette kalveren 115, 2.80-3.30-3.60, vlug; nuchtere kalveren 7, idem per stuk 150-225; vette schapen 150, 90-105- 115, goed; fokschapen 60, 125-150-165, goed; vette lammeren 1488, 120-135- 150, goed; varkens 31; dracht-zeugen 325-375-425, goed; schrammen 105, 90- 100-105, goed; biggen 625, 50-58-60, goed; geiten 2. LEEUWARDEN, 23 okt„ Zuivel Commissienoteringen: Goudse kaas 2.56-2.57, Edammer kaas 2.48-2.49 en broodkaas 2.49-2.50. Handel matig. STOCKHOLM regen 9 7 KOPENHAGEN geh. bew. 10 8 ABERDEEN regenbui 11 2 LONDEN zw. bew. 11 5 AMSTERDAM regen 12 7 BRUSSEL regen 8 6 LUXEMBURG regen 6 3 PARIJS regen 12 9 BORDEAUX zw. bew. 15 3 GRENOBLE h. bew. 12 1 NICE zw. bew. 17 10 BERLIJN geh. bew. 6 5 FRANKFORT geh. bew. 6 5 MüNCHEN zw. bew. 6 4 ZURICH geh. bew. 8 2 GENèVE zw. bew. 11 2 LOCARNO geh. bew. 15 4 WENEN regen 9 3 INNSBRUCK geh. bew. 8 3 BELGRADO mist 11 4 ATHENE onbew. 23 15 ROME zw. bew. 19 8 BARCELONA geh. bew. 17 12 MADRID 1. bew. 19 1 MALLORCA h. bew. 23 13 LISSABON onbew. 19 13 PAUZE Morgen: de aartsengel Rafael. Mis: „Pryst de Heer als zijn engelen (uit psalm 102). ONDER GOEDE GELEIDE „Want ik geloof, dat een goede engel Gods hem vergezelt en alles ten beste regelt, wat hem overkomt, zodat hij vol blijdschap weer by ons terugkeert. By deze verzekering van vader Tobias hield de moeder op met schreien en zweeg". De beproevingen worden in het boeiende verhaal van Tobias de mensen niet bespaard. De man is blind. De vrouw wat korzelig. Zy hebben het niet breed. Hun zoon is weggegaan om in den vreemde uit staand geld te innen en blijft langer weg dan gedacht. In de bedryvigheid van deze brave, biddende mensen mengt zich de bekwame man, die zich naderhand ontpopt als de aarts engel Rafael, „een van de zeven die staan voor de Troon van God". Moraal van het verhaal: wees trouw aan God, dan zal Hij een engel ter bege leiding zenden. PUZZEL Nr. 527: Hor. 1. deel van Engeland, 5 fraaie zangvogel, 7. voegwoord, 8. meisjesnaam, 10. andere naam van Wodan. 11 muzieknoot. 13. bediende v d. provisiekamer (ind.), 13. stok, 14. voedsel. 15. vet der melk. 16. tel woord, 17. Europeaan, 18. maan stand, 19. schor, 21. devies, 22. lid woord, 23. boomloot. 24. tegenvaller. Vert. 1. bron, 2. meisjesnaam, 3. plaats in Gelderl., 4. teken, 5. uit roep, 6. breinaald. 9. onbekende, 10. niet gesloten, 11. waterketel (z.n.), 12. loot van een plant. 13. bloem, 14. plaats in Drente, 15. uitslag op me talen, 17. deel van het gelaat, 19. uitroep, 20 klap, 21. luitenant (afk), 22. muzieknoot. Oplossing morgenavond Oplossing nr. 526: Hor. 1. bruinvis, 9. eis, 10. met, 11. A.M., 13. ten, 15. Po, 16. ros, 18. rok, 20. toon, 22. gil, 24 teen, 26 pap, 29. sein, 31. pa, 32. om. 34. neer, 36. sik, 37. roek. Vert 2. re, 3. uit, 4. Iser, 5. V.M., 6 iep, 7. stop, 8. hart, 12. moot, 14. nog, 17. soes, 19. kip, 21. neen, 23. lap, 25. nier, 27. pas, 28. bos, 30. neo, 33 mi, 35. re PUNT Nee lieveling, je mooie handen zul len niet door diamanten bezoedeld worden!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4