S)e &2idóe(Ekw/Yci/rit Paus Paulus kondigt reis naar India aan NIEUWE SOWJET-LEIDERS WILLEN BEëINDIGING VAN ATOOMPROEVEN Chroesjtsjow slachtoffer van paleisrevolutie Ook officieel bezoek aan Indiase regering? U-2 maakte drie jaar geleden al foto's van Chinese kernreactor Overval vanuit Nederland op Belgisch gezin Poging tot vliegtuigroof in Sowj et-Unie MAANDAG 19 OKTOBER 1964 56e JAARGANG No. 16.393 BUREAU PAPENGRACHT 3t "llLL c.KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.96 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1,75 CHROESJTSJOWS VAL LAAT ONRUST ACHTER BIJ HEILIGVERKLARING VAN ZWARTE MARTELAREN In een door vele honderden Concilievaders bijgewoonde plechtig heid heeft gisteren, op Missiezondag, Paus Paulus 22 neger-mar telaren uit Oeganda neiligverklaard. In zijn rede, waarin hij de geschiedenis van deze negers vertelde kondigde de Paus tevens aan, dat hij van plan is, deel te nemen aan het internationale Eucharistisch congres in Bombay, dat eind november en begin december in India gehouden wordt. Hiermee bevestigt Paus Pau lus definitief, dat hij de uitnodiging van de Kerk in India en van de Indiase regering aanvaardt. Wanneer en hoe lang hij in Bom bay zal blijven, maakte de Paus niet bekend. Wel wordt verwacht, dat de H. Vader wederom gebruik zal maken van een DC 8 van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia, welke na 's Pausen reis naar het Nabije Oosten meedeelde, dat voortaan steeds een vliegtuig van dit type voor de Paus beschikbaar zou staan. Afrikaanse geluiden in de St. Pieter Volgens kardinaal Gracias van Bombay zal de Paus 3 december, het feest van Sint Franciscus van Xaverius, voor een bezoek van drie Foto's genomen van zeer grote hoogte door U-2 verkenningsvlieg tuigen, hebben de Verenigde Staten in staat gesteld de voorbereidingen voor de Chinese kernontploffing te volgen. Dit heeft een lid van de ge mengde Amerikaanse commissie voor kernenergie uit senaat en huis van afgevaardigden, Chet Holifield, gis teren op een persconferentie in Albu querque meegedeeld. Amerikaanse dteskun'dligen beschik ten vodigens Holifield al drie jaar over foto's dlie zonder enige twijfel een kernreactor tonen. Eerst kon aan die hand van die opnamen worden vastgesteld, dart die werkzaamheden waren stopgezet als gevolg van het vertrek van de Russische deskundi gen, doch later kon worden waarge nomen, dat het werk was hervat. Op deze wijze, aldus spreker, kon minister Rusk 17 diagen voor de ex plosie meedelen, dat een Chinese kernontploffing nabij was. dagen aan India in Bombay aanko men. Paus Paulus zou waarschijnlijk ook president Radhakrisjnan en premier Sjastri van India in Nieuw Delhi be zoeken, aldus kardinaal Gracias. In kerkelijke kring te Rome werd de uitlating van kardinaal Gracias met verbazing vernomen. Men her innerde aan de toespraak waarin de Paus verklaarde, dat zijn reis van zeer korte duur zou zijn en zich zou beperken tot een enkele stad. De heiligverklaring van 22 marte laren uit Oeganda is het glorieuze einde van een trieste geschiedenis, .welke zich aan het hof van koning Mwanga afspeelde - aan het hof be vonden zich tientallen jongens, die de homosexluele koning Mwanga terwille moesten zijn. Toen talrijke jongens met het christendom kennis maakten, weigerden zij dit. Meer dan 30 werden toen op bevel van de ko ning omgebracht. Van hen waren er 22 katholiek, de anderen waren pro testant. De Paus herdacht ook uit drukkelijk deze protestantse marte laren. KREET OM HULP De H. Vader wees vervolgens op het duidelijke verschil tussen het kolonialisme en het Christendom, dat ongeveer gelijkertijd in Afrika kwam. Het kolonialisme diende lang niet altijd de belangen der gekoloniseerde volkeren. Het christendom daarente gen opende de weg naar innerlijke vrijheid, naar humanisering en een betere sociale orde. De Paus besloot dit deel van zijn rede met een oproep aan de gehele Kerk de kreet om hulp van de Afri kaanse kerk gehoor te geven: Pries ters, religieuzen, artsen, verpleeg sters, onderwijzers. „Misschien is dit het uur van genade, dat ook kan voorbijgaan en misschien niet meer terugkomt". De plechtigheid in de St. Pieter werd gekenmerkt door grote dele gaties uit Afrika. Afrikaanse bis schoppen assisteerden de Paus bij de H. Mis. Afrikaanse trommels bege leidden de litanie van Alle Heiligen. Een Afrikaans koor zong uit een oratorium, dat Kyagabidwa ter ere van de nieuwe heiligen heeft gekom- poneerd in de taal en de muziek van Oeganda. DIALOOG In zijn rede, waarin niet de door sommigen verwachte veroordeling van de rassendiscriminatie ver vat was, ging Paus Paulus uit voerig in op de motieven die hem er toe hadden bewogen aan de Indiase uitnodigingen gevolg te geven. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat het zijn plicht is met alle volkeren in dia loog te treden, met name met de nieuw ontwaakte volkeren, en hun te laten zien, dat de Katholieke Kerk hun gerechtvaardigde verlangens en verwachtingen begrijpt, hun vrije ontwikkeling bevordert teneinde zo hun toegang tot Christus te verge makkelijken, Daarom, zo zei hij, had hij gemeend de uitnodigingen uit In dia niet te mogen afslaan. Hij wilde van deze kans gebruik maken om het grote Indiase volk te ontmoeten, dat hij tegelijkertijd zei te zien als het symbool van het on overzienbaar grote volk van het Azi atische continent. Reizen was de laatste eeuwen voor het Pausdom iets vreemds, zo ver klaarde Paulus VI, maar de ontmoe ting met de volkeren is echter zeker niet vreemd aan onze apostolische dienst. Hij herinnerde hier aan de woor den van Christus: gaat en onderwijst alle volkeren. ZEER VERHEUGD Een woordvoerder van de Indiase regering heeft gezegd, dat de India se regering zeer verheugd zal zijn Paus Paulus VI te ontvangen als hij zou besluiten in december naar Nieuw Dehli te gaan. Men verwacht in Nieuw Delhi, dat de Paus een officieel bezoek aan In dia zal brengen, gevolg gevend aan de uitnodiging die president Rad hakrisjnan hem vorig jaar heeft ge daan. Maar in gezaghebbende krin gen in Nieuw 'Delhi is gezegd, dat nog geen officiële mededeling is ont vangen, dat de Paus deze uitnodiging heeft aanvaard. De gemeentereiniging van Leiden heeft vanmorgen een aanvang gemaakt met het storten van vuil in de z.g.n. Roomburgerput te Zoeterwoude, nabij het Rijn- Schiekanaal. Deze put ligt tegen de grens van Lei den aan en is indertijd gegraven naar aanleiding van de aanleg van Rijksweg 4A. Dit storten geschiedt zeer tegen de zin van bewoners van huizen in de omgeving van deze put in de Roomburgerwijk en de bewoners aan de overzijde van het Kanaal. De ge meentereiniging stelde hiertegenover dat alle voor zorgsmaatregelen zijn genomen om overlast te ver mijden. Het vuil wordt na het storten onmiddellijk afgeschermd. Leiden wacht op de reeds jaren geleden geplande vuilverbrandingsinstallatie in Leiden-Noord, welke thans in aanbouw is, terwijl de Leid.se vuil stortplaats op Noordwijks grondgebied geen ruimte voor verdere uitbreiding meer biedt. De gemeente Noord wijk heeft ernstig bezwaar gemaakt tegen ver lenging van het vuilstortkontrakt. BISSCHOPSWIJDING Volgens 'n mededeling uit Bombay zou de Paus in Bombay 5 bisschoppen afkomstig van verschillende wereld delen, wijden. VEEL BIJVAL VOOR CHROESJTSJOW De „Prawda" publiceerde gisteren de lijst van 110 leuzen, die zullen worden meegevoerd op 7 november a.sde 47e verjaardag van de Rus sische leiders, tot het staken van „alle soorten" kernproeven, alsmede een opwekking tot nieuwe ontspan ning voor het verkrijgen van een heid onder het communistische blok. Uit welingelichte kring werd ver nomen. dat Breznjev waarschijnlijk binnenkort besprekingen zal voeren met het doel de ongerustheid in de communistische wereld weg te ne men. Hiertoe zouden niet alleen re geringsleiders van tot het communis tische blok behorende landen worden uitgenodigd, maar ook de leiders van Westeuropese communistische par tijen, zoals die van Frankrijk en Ita lië. Deze bijeenkomst zou worden gehouden omstreeks 7 november, vlak voor of na de 47e herdenking van de Russische revolutie. President Johnson heejt vandaag een televisietoespraak gehouden MINISTER LUNS waarin hij zei, dat de nieuwe Sow- jet-leiders goed van start zijn ge gaan door hem te verzekeren, dat zij van plan zijn te blijven streven naar vrede. De president deed een rechtstreeks beroep op Peking mee te doen aan het gedeeltelijke kern- stopaccoord. Johnson beschuldigde Chroesjtsjow ervan soms gevaarlijke avonturen te hebben ontketend. „Hij leerde ech ter van zijn fouten en hij was niet blind voor de werkelijkheid". Over de Britse verkiezingen zei Johnson, dat de sociaal-democraten vrienden van de Verenigde Staten zijn, net zoals de conservatieven dit voor de jongste verkiezingen waren. HULDIGING RUIMTEVAARDERS De drie Russen die op 12 oktober met de Voschod" een geslaagde ruimtevlucht hebben gemaakt, Vla dimir Komarov, Konstantin Feoktis- tov en Boris Yegórov, zijn vanoch tend triomfantelijk in Moskou inge haald. Het was de vijfde keer, dat de Sowjetrussische hoofdstad mensen huldigde die een ruimtevaart hadden gemaakt, de eerste was vier jaar ge leden Joeri Gagarin. De drie ruimtevaarders werden op het vliegveld afgehaald door de nieu we partijleider, Brezjnev, en pre mier Alexei Kosygin. Op het vlieg veld waren ter verwelkoming ook aanwezig president Mikojan, Soes- lov en andere leden van het tien man tellende presidium. Langs de 35 km lange weg naar het Rode Plein stonden duizenden Moskovieten, die met vlaggetjes zwaaiden en bloemen wierpen naar de ruimtevaarders. Paus Paulus VI kondigt aan, dat hij het Eucharistisch Congres zal bij wonen dat van 20 tot 26 november in Bombay zal worden gehouden. Dit gebeurde tfjdens een plechtigheid in de Sint Pieter, waarbij 22 negermar telaren uit Oeganda heilig werden verklaard. Bij zijn terugkeer uit Zweden heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zaterdagmid dag op Schiphol de val van Chroesjts jow toegeschreven aan een „paleis revolutie". In de gehele wereld was het volgens de minister een volstrek te verrassing, zelfs in Zweden, waar men meestal bijzonder goed op de hoogte is. „Ik acht het echter geruststellend, dat de beide nieuwe machthebbers als gematigd bekend staan", zo ver volgde mr. Luns, „en dat ze onmid dellijk hebben laten weten de be staande buitenlandse koers te zullen Wereldtentoonstelling New York volgend jaar „groter en attractiever" De wereldtentoonstelling in New York is gisteren gesloten. Gezegd werd echter, dat de tentoonstelling volgend jaar weer zal worden ge opend, doch dan groter en attrac tiever. Bekendgemaakt werd dat door de hete zomer, de relletjes in Har lem en door berichten over gebrek aan hotelaccommodatie de geschatte winst gedurende de twee jaar, dat de tentoonstelling zal bestaan, van ongeveer 53 miljoen dollar tot 30 miljoen dollar zal teruglopen. 33 Miljoen mensen brachten sinds de opening, op 22 april j.l. een be zoek aan de tentoonstelling, van wie vela miljoenen zonder te betalen. voortzetten. De toekomst is echter onzeker. Zo'n plotselinge verande ring kan worden gevolgd door ver dere wijzigingen. Daarom moet ik met enige reserve spreken". Gevraagd naar zijn persoonlijke mening over Chroesjtsjow zei de mi nister: „Het Westen wist wat men aan hem had. Hij heeft ongetwijfeld persoonlijk een belangrijke rol ge speeld in de ontdooiing van de be trekkingen tussen West en Oost. Het was een man, die zakelijk de vraag stukken kon bespreken en dat deed met een gevoel voor relativiteit der problemen". Na een .kort bezoek, dat minister Luns vandaag aan zijn Italiaanse ambtgenoot in Rome brengt, zal hij morgen van Rome naar Londen vlie gen, waar hij een rede moet uitspre ken. Die gelegenheid hoopt hij te benutten om in Londen de nieuwbe noemde Britse minister van buiten landse zaken, Gordon Walker, te ontmoeten. LABOURKABINET Gevraagd welke levensduur de nieuwe Britse regering zal hebben, en of hij verwachtte, dat spoedig nieuwe verkiezingen nodig zouden zijn, antwoordde minister Luns: „nieuwe verkiezingen zijn niet uit gesloten, maar zoals ik reeds heb gezegd, als de regeringspartijen zich grote discipline opleggen, dan is het mogelijk net als destijds onder Attlee, dat dit Labourkabinet zich lange tijd zal handhaven". In het Belgische grensplaatsje Mo- lenbeersel hebben in de nacht van zaterdag op zondag vier gemaskerde mannen een bejaarde man, de 72- jarige Renier Broens en zijn 40-jarige dochter, die alleen thuis xoaren, over vallen. Na de man en zijn dochter te hebben gekneveld zochten de mannen het hele huis door naar geld, waarbij zij werden gestoord door de thuis komst van de zoon, die na een hevige worsteling wist te ontkomen en de politie in kennis stelde. De bandieten wachtten de komst van de politie echter niet af en zochten met de buit van 25.000 Belgische franken (onge veer 1875 gulden) een goed heen komen. Toen de politie op de plaats van de overval aankwam, waren de vogels reeds gevlogen, zonder ook maar één spoor achter te laten. Later in de nacht werd te Rotem (België) een auto aangetroffen, die gestolen bleek te zijn in Roermond. Het is misschien mogelijk, dat de overvallers van deze auto gebruik hebben gemaakt, maar bewijzen hiervoor heeft de politie niet in han den. Wel werden bij de auto drie briefjes van 25 gulden aangetroffen. De Nederlandse politie is bij het onderzoek ingeschakeld, omdat men vermoedt, dat de overval is gepleegd vanuit Nederland, misschien dóór Nederlanders. Naar het blad „Komsomolskaya Frawda" zondag meldde, hebben twee mannen gepoogd zich meester te ma ken van een tweemotorig vliegtuig, dat van Kisjinev op weg was naar Izmail, in het zuidwesten van Rus land. Kort na het vertrek uit Kisjinev, aldus het blad, kwam een met een revolver gewapende man van mid delbare leeftijd de bestuurderscabine binnen, gevolgd door een jongeman met een slagersmes in de hand. Zij gelastten de gezagvoerder en de tweede pifc ot koers te* zetten naar de Zwarte Zee. De gezagvoerder keerde echter terug naar Kisjinev en sloot, toen het vliegtuig zich boven de lan dingsbaan bevond, de brandsrtoflei- diing af. Hierop vielen de mannen de beide vliegers aan, met gevolg, dat déze zeven kogel- en vier- steek wonden opliepen. Niettemin slaag den zij erin het toestel veilig aan de grond te zetten. RUSTIG WEER Na het wegtrekken van het oude depressiegqbied kwam boven West- Europa een krachtig gebied met hoge barometerstanden tot ontwikkeling. Vanmorgen bevond het centrum hier van zich dicht bij ons land met een luchtdrukwaarde van omstreeks 1034 millibar. Het beweegt langzaam verder naar het oosten. Langs de westflank ervan bewegen enkele storingen op de oceaan naar het noordoosten, maar deze zullen het weer in ons land het komende et maal niet beïnvloeden. Wel kan er morgen overdag een weinig wind komen uit zuidelijke richtingen. In het hogedrukgebied komen naast opklaringen ook wolkenvelden voor en in de nacht eh ochtend plaatselijk mist. De nachtelijke minimumtem peraturen zijn, waar opklaringen voorkomen laag. In ons land kwam op verschillende plaatsen nachtvorst voor, even als verder naar het zuiden tot in midden-Frankrijk. Ook komen- de nacht kan dit weer het geval zijn. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON. EN MAANSTANDEN 20 Okt.: zon op 7.13, onder 17.36; maan op 17.48, onder 5.48. H oogwaterstanden 20 Okt.: v.m. 2.19; n.m. 14.37. KORRELTJE Er zijn bergen, waarvan we nim mer de toppen zullen bereiken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1