»Gouden« Tiemen Groen met royaal verschil geklopt Q8P JOOP MIDDELINK ONTMOEDIGD Nederland 12e op medaille-lijst Ada Kok eervol tweede zelfs geen brons aclitcr Sharon Stouder Estafetteploeg faalt grandioos ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGiNA 9 Er komt geen goud voor Tiemen Groen. In de halve finale van het achtervolgingstoernooi leed de 18-jarige Fries voor het eerst sinds het mo ment, dat hij enkele maanden geleden op de sta- dionbaan in Amsterdam met ae wereldtijd van 4.56.3 verraste, een nederlaag. Onder de ogen van prinses Beatrix, die tevoren een bezoek aan het wielerdorp had gebracht, werd Tiemen Groen kansloos verslagen door de Italiaan Ursi, die de nieuwe Olympische recordtijd van 4.56.64 liet af drukken. Voor Tiemen Groen bleven de klokken staan op 5.01.36. De Italiaan had een bijzonder snelle start en nam in de eerste twee ronden een f voorsprong van twintig meter. „Hij probeert het moreel van Groen te breken", zei Joop Midde- link, die toen nog het volste vertrouwen had in de Fries. Het leek er inderdaad op, dat Midde- link gelijk zou krijgen, want in de volgende vier ronden verkleinde de wereldkampioen zijn ach terstand tot acht meter. Maar aan de schokkende beweging van zijn lichaam was te zien, dat Tie men alles moest geven om dit te bereiken. Toen Ursi in de zevende ronde weer wegliep, zat de Nederlandse kolonie geslagen op de tribunes. er was nog niets aan de hand: in de herkansing waren er nog mogelijk heden te over. „Het is gebeurd", was het ontmoe digde commentaar van Middelink. Hij kreeg gelijk, want de Italiaan liep steeds verder uit en finishte tenslotte met een voorsprong van ongeveer 45 meter. In de finale komt Ursi uit tegen de Tsjech Daler, die in de andere halve finale de Deen Isaksson uitschakelde. Hun tijden waren resp. 4.59.97 en 5.02.23. GROTE TELEURSTELLING De teleurstelling was des te groter, omdat de Fries de enige was, die in de ritten voor de halve finale onder de vijf minuten was gebleven. Eerst in de serie een uitstekende 4.57.48, en later in de kwartfinale 4.59.59, waarmee de Rus Stanislav Moskvine kansloos werd uitgeschakeld. En dan nu in de halve finale tegen de Ita liaan Ursi, bleef het idool van Fol- lega plotseling boven de vijf minu ten. De jonge Fries begreep er zelf niets van. Hij, de zekere winnaar van het goud, nu zo kansloos ver slagen. Alleen het brons was nu nog maar te verdienen in de rit om de derde en vierde plaats tegen de Deen Isaksson. Tiemen begreep er maar niets van en leverde voor de vergrijsde rotten in het vak een toch wel bekend schouwspel op: de jonge, veelbelovende sportman, in aanraking gekomen met de „myste rieuze krachten van de sport De Tsjech Jiri Daler won het voor Groen bestemde goud voor de man die tegen de Nederlandse favoriet voor zo'n grote verrassing zogde, de Italiaan Giorgio Ursi. ECHEC VAN SPRINTERS Na bij de wereldkampioenschap pen reeds teleurgesteld te hebben zorgden Piet van der Touw en Ad de Graaf voor een nieuw Nederlands échec door zich niet te plaatsen voor de achtste finales. Beiden hadden de pech in wat sterker bezette series terecht te komen, hoewel de Aus traliër Tom Harrison voor Piet van der Touw geen onoverkomelijke hindernis geweest had mogen zijn. Tevoren was De Graaf als derde ge finisht in zijn rit tegen de Rus Khit- rov en de Brit Church. Maar goed, VER VAN DE TOP Een licht optimisme leek gerecht vaardigd, toen de twee Nederlanders in de eerste herkansingsronden de den wat ze moesten doen. De Graaf zegevierde tegen Suchha Singh uit India en Van der Touw had al even min veel moeite met een naar de welluidende naam Eduardo Bustos Camacho luisterende Mexicaan. Daarna ging Oranje echter volko men „af". Piet van der Touw kan voor zijn nederlaag in de tweede herkansingsronde tenminste nog aanvoeren, dat de Deen Peder Pe- dersen wel iets afweet van het sprin tersvak. Maar dat Ad de Graaf, die het nu nog samen met Van der Touw op de tandem mag proberen, Roger Gibbon uit Trinidad voor moest laten gaan, was ronduit be schamend. Eens te meer werd op de Hachiojibaan aangetoond, dat de Nederlandse sprinters ver, zeer ver van de top verwijderd zijn. Voor de kwartfinales hebben zich geplaatst: Daniel Moreion, Pierre Trentin (Frankrijk), Giovanni Pet- tenella, Sergio Bianchetto (Italië), Patrick Sercu (België), Zbyslav Za- jac (Polen), Mario Vanegas (Colum bia) en Willi Fuggerer (Did.). Na de wedstrijden van vrij dag is de medaille-verdeling bij de 18e Olympische Spelen als volgt: (resp. goud, zilver en brons): Ver. Staten Rusland Japan Hongarije Polen Duitsland Gr. Brittannië Australië Bulgarije Roemenië Turkije Nederland Ts j echo-Slo wakij e Canada Denemarken Finland België Nieuw Zeeland Frankrijk Italië Cuba Korea Tunesië Iran Kenia Zweden Zwitserland 19 11 12 Tiemen Groen faaldeDe sterke Fries kwam niet tot zijn normale pres taties. Hier vecht hij in de voor hem zo teleurstellend verlopen race. ZWEMN Zelfs het brons was niet voor de Fries weggelegd. In de strijd om de derde en vierde plaats reed de we reldkampioen ver beneden zijn nor male kunnen en verloor kansloos van de Deen Preben Isaksson. Isaksson nam vanaf de start direct de leiding tegen de niet onverslaan baar gebleken Groen en had na drie ronden een voorsprong van vijf me ter. Een lichte inzinking van de Deen gaf Tiemen Groen de gelegenheid de leiding over te nemen, maar toen de Deen in de zevende ronde opnieuw tot de aanval overging, vond hij geen enkel verzet bij de uitgebluste Ne derlander. Met meer dan twee secon den achterstand en de slechtste tijd, die hij op de Olympische Spelen ge maakt heeft (5.04.21) waren de Olym pische Spelen voor Tiemen Groen voorbij. Hij zal aan de resultaten ervan met weinig plezier terugden ken. Neen, het is geen goud geworden. Ook Ada Kok had geen macht genoeg om de Amerikaanse superioriteit, die al bijna een week lang het gehele Olympische zwemtoernooi beheerst, te doorbreken. Sharon Stouder, het tengere 15-jarige meisje uit het Californische Altedena, winnares van de zilveren medaille op de vrije slag sprint achter Dawn Fraser, was in de eindstrijd op de 100 meter vlinderslag te snel voor onze Amsterdamse Ada. Het blonde Amerikaantje, een peuter vergeleken bij haar Nederland se rivale, won die schitterende finale vrijdagavond in 1.04.7 en zo raakte Ada Kok behalve een gouden illusie ook haar wereldrecord (1.05.1) kwijt. Heel de Nederlandse kolonie, die zich al een paar maal had laten horen met het H-o-l-l-a-n-d, probeerde Ada naar de eerste plaats te schreeuwen. Prinses Beatrix was wel haar felste supporter. Zij zat van spanning en enthousiasme te dansen op haar stoel. OOK WERELDRECORD NAAR AMERIKAANSE Maar Ada hoorde het allemaal niet. Zij was in het blauwe water van de imposante arena alleen met zich zelf.. Zij wist wat zij kon en De Nieuw-Zeelandse atleet Peter Snell, die op de 800 meter de gouden medaille veroverde in de nieuwe Olympische recordtijd van 1.45.1. wist ook wat haar concurrenten kon den. Zij gaf alles wat zij deze avond aan energie en techniek kon opbren gen, maar het was nu eenmaal niet genoeg om het allerhoogste te berei ken. Sharon Stouder, die na een flitsende start dadelijk een voor sprong had, heeft de leiding niet meer afgestaan. Lichter en hoger over het water gaand trok zij met een zwiepende beenslag tussen de witte lijnen door met op een halve lengte achter haar op vrijwel een lijn Kathy Ellis, Ada Kok en Eila Pyrhonen. Gezamenlijk nam dit drietal het keerpunt en toen kwamen de dui zenden op de tribunes overeind om toch vooral maar niets te missen van de strijd om het zilver en brons. Want dat het goud weer naar de Verenig de Staten zou gaan, was toen al ze ker. GERING VERSCHIL Het Finse meisje Pyrhonen moest zich kort na het keerpunt gewonnen geven, maar Kathy Ellis belaagde Ada om er bang van te worden. Maar Ada Kok bleef voor, hoewel het ver schil nauwelijks waarneembaar was. Op precies een lengte achter Sharon Stouder haalde Ada de armen voor het laatst over het water om ze te gen de finishwand te slaan. Op dat ogenblik moest Kathy Ellis haar laatste slag nog maken. Neder land had zilver. Het was duidelijk te zien, dat Ada teleurgesteld was. Waar zij zo op had gehoopt, waar zij zo hard voor had gewerkt en wat niet lang geleden volgens de rang lijsten ook inderdaad in de lijn der verwachtingen lag, was niet ge beurd. TOCH VREUGDE Bleek van inspanning omhelsde zij Sharon Stouder. Maar de Nederlan ders aan de kant sprongen een gat in de lucht, want zij hadden gezien, dat Stouder onverslaanbaar was en zij hadden doodangsten uitgestaan, toen Kathy Ellis haar laatste aanval lanceerde. Het leek wel, of toen ook Ada zelf besefte, dat zij verheugd mocht zijn, dat zij het had weten klaar te spe len zich tussen het Amerikaanse ge weld te dringen. Een brede lach ver scheen nu op haar gezicht en toen zij de zwemzaal verliet om de ere- ceremonie af te wachten, zwaaide zij naar haar ploeggenoten en naar de eretribune, vanwaar prinses Bea trix de groet spontaan beantwoord de. De uitslag was: 1. en Olympisch kampioen Sharon Stouder (VS) 1.04.7 (nieuw wereld- en Olympisch re cord). 2. Ada Kok (Ned.) 1.05.6. 3. Kathy Ellis (VS) 1.06.0. 4. Elia Pyr honen (VS) 1.07.3. Donna de Varona (VS) 1.08.0. 6. Heike Hustede Did.) 1.08.5. 7. Eiko Takahashi (Japan) 1.09.1. 8. Mary Stewart (Canada). 1.10.0. PRINSES ENTHOUSIAST Toen de ceremonie protocoLaire een maal achter de rug was en Ada het zilver aan het fraaie regenbooglint eenmaal uit handen van IOC-presi dent Avery Brundage-Himself om de schouders had gekregen, bestorm de Oranje het platform opnieuw. Zus Gretta was de eerste, die haar om helsde en toen kregen toch ook bij Ada de tranen even de vrije loop. Het was daar op het perron naast het springbassin een klein Hollands feest en prinses Beatrix, die tot de feestgangers behoorde, was zo blij met het mooie Nederlandse succes alsof zij zelf een medaille had ge wonnen. „O, ik vind het zo mees terlijk. Geweldig gewoon, zoals u heeft gezwommen". Ada kon nog steeds geen woord uitbrengen. Zij zweefde nog steeds een beetje op de grens van teleur stelling en blijheid. Maar toen het gebruikelijke bezoek aan de inter view-kamer was gebracht, was ze weer tot zichzelf gekomen. „Ik vind het machtig, dat u er was", zei zij tot de stralende prinses. Prinses Bea trix antwoordde met een lach: „Ik had mezelf geen groter plezier kun nen doen". Ineke Tigelaar en Bep Weeteling in series uitgeschakeld De Amerïkaantjes hebben ook de series van de 400 meter vrije slag dames volkomen beheerst. Met de snelste tijden gingen naar de finale over wereldrecordhoudster Marilyn Ramenofsky (nieuw Olympisch re cord van 4.47.7), Ginnie Duenkél (4.48.6) en Terri Sitckles (4.49.3). Slechts Australië heeft met de vrij onbekende Kim Herford en good old Dawn Fraser nog enige medaille kansen. Europa werd ver terugge worpen. Voorop helaas Nederland, dat met Ineke Tigelaar en Bep Wee teling in het geheel geen rol van betekenis speelde. Ineke Tigelaar, onze nationale kam pioene tikte in de serie als derde aan in 5 min. 01.8 seconden. Op dat mo ment was het al duidelijk, dat deze tijd ruim onvoldoende zou zijn voor een plaats bij de laatste acht. Later bleek, dat zelfs Ineke Tigelaar's beste seizoentijd: 4.55.9 haar niet in de finale geholpen zou hebben. De Aus tralische Nan Duncan ging namelijk als laatste over met een tijd van 4 min. 55,2 seconden. Bep Weeteling, die in de tweede serie uitkwam, speelde hierin slechts een figurantenrol. Al op de eerste honderd meter raakte zij in de ach terhoede. Wel deed de Nederlandse haar uiterste best haar positie te ver beteren, maar zij kwam hiervoor snelheid te kort. Bep Weeteling ein digde als vijfde van deze serie, die werd gewonnen door de Australische Kim Herford in 4.49.8, waarmee ook de Australische beneden het Olm- pische record van 1960 bleef. De uitslagen waren: Eerste serie: 1 Ginnie Duenkel (VS) 4.48.6 (nieuw 01. record), 2 Martina Grunert (Did) 4.57.7, 3 Ine ke Tigelaar (Ned. 5.01.8 Tweede serie: 1 Kim Herford (Austr.) 4.49.6, 2 Ann Charlott Lilja (Zw.) 4.52.3, 3 Patricia Thompson (Can.) 5.06.7, 5 Bep Weeteling (Ned.) 5.13.0. Derde serie: 1 Elizabeth. Long (GB) 4.54.5, 2 Daniela Beneck (It.) 4.56.2, 3 Elisabeth Ljunggren (Zw.) 4.57.0. Vierde serie: 1 Marilyn Ramenofs ky (VS) 4.47.7 (nieuw 01. record), 2 Dawn Fraser (Austr.) 4.52.2, 3 Jane Hughes Can. 4.54.8. Vijfde serie: 1 Terri Stickies (VS) 4.49.3, 2 Nan Duncan (Austr.) 4.552, 3 Kazue Hayakawa (Jap.) 4.56.5. Prinses Beatrix in het Olympische dorp in gesprek met Ada Kok, na het behalen van de zilveren medaille In het midden Siep Bolman, chef d'équipe van de zwemmers. 4 x 200 m. vrije slag Bij het samenstellen van de Neder landse zwemploeg was er rekening mee gehouden, dat de 4x200 meter- ploeg een tijd zou moeten maken beneden de 8 min. 20 seconden om een kans te maken op een finale plaats. Gezien de tijden in dit jaar de nationale kampioenschappen: Bontekoe 2.02.9, Kroon 2.05.3, Oudt 2.05.9 en Sitters 2.06.2behoorde een dergelijke prestatie tot de mogelijk heden. Bij de persoonlijke wedstrij den in Tokio bleek echter een deel van de ploeg volkomen uit vorm. Aad Oudt faalde en eerste reserve Dick Langerhorst eveneens, zodat de zeer matig zwemmende Bert Sitters gehandhaafd moest blijven en ver der een beroep moest worden gedaan op wisselslagzwemmer Jan Jiskoot. Deze geïmproviseerde ploeg kwam niet verder dan een zesde plaats in de eerste serie met een tijd van 8 min. 27.7 seconden. Het mag nauwe lijks een troost heten, dat ook het Nederlands record: 8.22.3 van Kroon, Langerhorst, Oudt en Bontekoe bij lange na niet voldoende zou zijn ge weest voor een -finale-plaats. Favo riet is Amerika, dat de snelste tijd maakte en bovendien met 8.09.0 het Olympisch record verbeterde. Voor de finale van de 4 x 200 m. vrije slag heren kwalificeerden zich de volgende ploegen: 8.09.0 Ver. Staten, 8.09.7 Duitsland, 8.10.3 Zweden, 8.10.4 Japan, 8.14 5 Rusland, 817.0 Frankrijk, 8.17.8 Italië,, 8.18.3 Australië. Sharon Stouder doet inplakken Sharon Stouder, de Olympi sche kampioene op de 100 me ter vlinderslag, is hard op weg de meest succesvolle zwemster van de spelen van Tokio te worden. Het 15-jarige Califor nische meisje over drie we ken wordt ze zestien pakte in de Japanse hoofdstad in de finale van de 100 meter vrije slag het zilver achter Dawn Fraser en bleef met 59,9 sec. als tweede zwemster ter we reld onder de minuut. Vervol gens hielp zij de Amerikaansè estafetteploeg op de 4 x 100 m vrije slag aan goud, werd Olym pisch kampioene op de vlinder slag in de nieuwe wereldre cordtijd van 1.04.7 en hoopt in de wisselslagestafette haar der de gouden plak te halen. v.j

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9