Rosita van der Vaart - het meisje uit Alphen aan den Rijn - die het hart stal van Italië Remming van Bennebroekse brug moest voor sleep met topperkraan worden afgebroken 3 EXPERIMENT MET TV OP AUTOWEG ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Hoofdfiguur in een toeristische film „O JA ZEKER! Als twaalfjarig meisje deed ik om het hardst met mijn vriendinnen mee aan het spa ren van foto's van filmsterren. Het was toen een ware rageiedereen deed het. Maar daar bleef het bij. De gedachte zelfs om eens zelf het middelpunt van filmopnamen te worden, kwam nooit bij me op. Ik heb er nooit van gedroomd als een filmster door het leven te gaan. Dat doe ik trouwens ook nu nog niet. Ik ben er echt niet van onder steboven mi de dag nadertdat het er misschien toch wel van zal moeten komen". Al zal het wel licht een filmpje van bescheiden omvang zijneen rolprentje van meer toeristische betekenis, dan een speelfilm waarvoor ster-capa citeiten worden vereistleuk vindt Rosita het natuurlijk wel. Ze heeft spontaan haar toezegging gegeven, toen men haar kwam vragen of zij ertoe bereid was. De opnamen zijn gepland op eind november-begin december. Dan komt een Italiaanse filmploeg naar Alphen aan den Rijn. Hier wil men het eerste deel van de rolprent maken Het tweede deel wordt in het zonnige zuiden van Europa, aan een der Italiaanse stranden op het celluloid vastge legd. Aan het scenario wordt al hard gewerkt. Het wordt 'n weer gave van een serie tyvisch Hol landse gewoonten, uitgeheeld tegen de achtergrond van Nederlands landschavs- en stadsschoon. waar aan Rosita van der Vaart, een 21-jarig Alphens meisje, die als enig kind van haar vader en moe der aan de Langestraat nr. 10 woont, het relief zal geven. MET EENVOUD en charme, van pret twinkelende osen, breed glimlachend en guitig opkijkend, ver telde Rosita ons openhartig veel van haar belevenissen van de laatste ja ren op haar vakantietochten in Ita lië. Ervaringen, die in de tweede helft van juli dit jaar voor haar zulk een heerlijke napret zullen bezorgen. Nadat Rosita achtereenvolgens in Turijn en Rapallo haar zomervakan- tis had doorgebracht, vertoefde zij deze zomer in gezelschap van haar ouders in een camping te Celle Li- gure, een nogal stil badplaatsje van het Apenijnse schiereiland, tussen Genua en San Remo. aan de Ligu- rische zee, een omgeving waarvan een niet te definiëren bekoring uit gaat op de toerist. Allengs was haar bewondering voor Italië als land en haar sympa thie voor zijn bevolking gaan groeien. Hiermede in evenredigheid was haar liefde toegenomen voor de Italiaanse taal, waarvan zij zich de grondbegin selen uit boeken eigen had gemaakt en die zij aan de praktijk toetste tijdens haar veertiendaagse vakan ties. Op een camping maak je gemak kelijk vrienden en kennissen, die zij energiek trachtte te benutten om via conversatie haar kennis van de taal te verrijken. Het was „stom toeval lig", dat zij daar een Italiaanse jour nalist ontmoette, die doende was voor zijn blad „La Stampa" vakantiein- drukken van buitenlanders in Italië te verzamelen. „La Stampa", die in KONINGIN BIJ JURY Koningin Juliana heeft gisteren te Amsterdam de jurering bijgewoond van de werken die zijn ingezonden om in aanmerking te komen voor de koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst. Deze subsidies wor den ieder jaar door H.M. de Koningin ter beschikking gesteld van jonge Ne derlandse schilders. De koningin heeft gedurende on geveer twee uur de beraadslagingen van de jury gevolgd en daarbij le vendige belangstelling getoond voor de ingezonden werken. Turijn wordt uitgegeven, is een toon aangevend dagblad voor het noorde lijk deel van Italië. Het gesprek vlot te weldra en het ging, hoe kan het anders, over „Nederland haar Italië". De kern van het gesprek betrof de vraag hoe een Nederlandse toerist Italië wel zag. Rosita's reactie op deze vraag moet voor de journalist die vergezeld was van zijn vrouw en zoontje zo verrassend zijn geweest en zo uit het hart gegrepen, dat hij Rosita aanraadde haar kijk op Italië op papier te stellen en aan de redac tie van „La Stampa" toe te sturen ter plaatsing in e enrubriek „Specchio dei tempi" (Spiegel der tijden). OP DE DAG van haar afscheid van Italië heeft zij hieraan voldaan, Italië is een prachtig land, zijn be volking is zeer vriendelijk", schreef zij en wenste tot besluit alle Italia nen succes, in alle opzichten, poli tiek, sociaal en cultureel. Hiermede was, dacht Rosita, de kous af. Maar in dit opzicht kwam ze bedrogen uit. Al enkele dagen daarna ervoer ze hoe ze in de publi citeit was gekomen en hoe ze door enkele krantenregels, waarin ze haar jongemeisjesgenegenheid voor Italië had verklaard, het sentiment van een geheel volk had losgeslagen. Een la wine brieven was het gevolg. Het begon met negen, het werden er binnen enkele dagen honderden; het aantal groeide snel aan tot duizend; nu heeft zij al, precies geteld, 1426 brieven gekregen. Brieven van aller lei aard, niet in de laatste plaats van verliefde schrijvers, met en zonder foto. Nog steeds is de corresponden tie-lawine niet tot staan gekomen. Rosita kreeg aanbiedingen van ho tel-exploitanten om haaf volgende vakantie in San Remo of Rimini door te brengen. Een paar particulieren nodigden haar uit naar Rome te ko men. Een goedhartige Italiaan bood haar zijn bungalow aan zee op Sar dinië voor onbeperkte tijd aan. Hij laat haar vrij dit te doen met wie zij dat zelf verkiest. Op een middel bare school ergens in Italië studeren o.a. ook enkele Hollandse meisjes Engels. Een der leraressen nodigde Rosita uit op die school talen te ko men leren. Het meest heeft Rosita pret gehad om de liefdesbrieven. Duidelijk te onderkennen zinspelingen in die rich ting gaan vergezeld van nadere aan duidingen van persoonsbeschrijvin gen als: ik ben een zeer geslaagd type voor u; een schrijver verloor zich zelfs in zelfverzekerdheid om „ongezien" met Rosita een huwelijk aan te willen gaan. UIT TALLOZE BRIEVEN komen ook leuke persoonlijkheden naar voren. Dichters en een kunstschilder reageerden op haar tedere bewoor dingen over Italië. De dichter Mario Clemente uit Borgefranco dTvrea en de kunstschilder Pier Luigi Rinaldi uit Turijn, hebben Rosita kunnen overreden met hen in correspondentie te treden. Enkele brieven beant woordt ze zelf. Het overgrote deel wordt voor haar afgewerkt door „La Stampa". Daarvoor is zij bijzonder dankbaar, want op een gegeven mo ment wist ze er echt geen raad mee; wel leest ze zelf alle correspondentie door. Rosita staat wel een warme ont vangst te wachten als ze naar die streken terugkeert. „Maar ik zal er wel voor waken, dat ze me niet her kennen", zei ze, „want als ik weer naar Italië ga, wil ik beslist een rus tige vakantie hebben". De Brusselse correspondent van „La Stampa" zal wel een duit in het zakje hebben gedaan om Rosita op het Apenijnse schiereiland af te schilderen als het liefste en populair ste Hollandse meisje. Enkele dagen nadat zij haar eerste schreden op het journalistieke pad had gezet, stond een actieve jongeman, die „nieuws rook" in de Langestraat van Alphen a. d. Rijn voor huisnummer 10. Drie dagen later stond zijn inter view met Rosita in „La Stampa", met haar foto erbij. Sedertdien is hij in Alphen a. d. Rijn zo bekend als een daar geboren ingezetene. Dezelfde jonge journalist, ijverig bijgestaan door een lieftallige jonge dame schrijft het draaiboek voor de filmopnamen en voor een tv-uitzen- ding, die eveneens op het programma staat, naar zijn zeggen. Ook zal een boekje worden ge schreven door hem en haar over het geval; de brieven met de meest uit eenlopende strekkingen bieden daar toe stof te over, menen zij. Rosita lacht een beetje om de grote ophef, die hij van dit al heeft ge maakt en bijzonder om wat hij over haar zelf in de publiciteit heeft ge bracht, maar zij lacht hem niet uit; zij toont begrip voor het werk van de journalist. |7R ZAT NOG EEN VERRASSEND element in de affaire. Rosita kreeg al persoonlijke bezoeken aan haar ouderlijke woning, van Italianen, die zeiden „toevallig" toch in Holland te zijn en maar even te zijn aangewipt. Rosita was niet thuis, dus moesten zij onverrichter zake terugkeren. Zij vonden het helemaal niet leuk dat zij Rosita niet thuis troffen. In Italië is men nl. gewend des middags op visite te kunnen gaan en de gezochte dan thuis te treffen. Die gewoonte (siësta) is hier onbekend maar dat wisten die Italianen niet. Of zij de hotel-aanbiedingen ooit zal accepteren weet Rosita nog niet. Rome zou ze graag eens willen be zoeken zei ze ons, maar om er een vakantie door te brengen? neen dat niet. Liever ben ik aan de zee. Ik vind de Middellandse Zee heerlijk en verkies een camping boven een hotel. „Weet u, in een camping ben je vrij mens, je hoeft er niet van de ochtend tot de avond op de plooien van je kleding te letten ROSITA, die onder dit alles rustig en vrij nuchter blijft, verricht haar dagelijks werk als telefoniste receptioniste-typiste ten kantore van de scheepswerf „De Dageraad" v.h. Wed. Boot te Woubrugge, opgewekt, energiek en bekwaam. Ook voor wat huishoudelijke taken betreft, zoals be diening van de kantine voor circa 80 man personeel staan haar handen niet scheef. Daar is ze nu al ruim een jaar, ze is er erg graag en vindt haar werk leuk. Voordien heeft ze enkele jaren ge werkt op het kantoor van De Jong's Machinefabriek in Hazerswoude en hiervoor enkele jaren bij de Effecten- en Incassobank te Alphen a. d. Rijn. Zij correspondeert veel, ook in bui tenlandse talen en tikt scheepsbe- stekken in vreemde talen, meest in het Engels, de voertaal in de scheeps- wereld. Haar vrije tijd besteedt ze deels voor studie, deels voor ont spanning. Als hobby fotografeert ze en maakt veel dia's; ze schetst ook en geniet graag van muziek, zowel klassieke als populaire, maar is ook niet afkerig van jazz. Aan operette's geeft ze de voorkeur boven opera's. Zwemmen onder water, met schnor kel op en zwemvliezen aan, in zee, doet ze het allerliefst. Daarom al geeft ze er de voorkeur aan haar vakantie aan een rustige zee door te brengen. Haar toch al druk bezette tijd belet haar om nog meer hooi (hobby's) op haar vork te nemen. Nu denkt ze echter ook wat vooruit aan haar „filmcarrière", die voor de deur staat! Rosita van der Vaart, het Alpheuse meisje, dat door „La Stampa" in de Italiaanse publiciteit kwam. H1LLEGOM EEN LASTIG KARWEI GOED VOLBRACHT PASSEREND SCHIP RAMDE KABEL Gistermiddag om half drie arri veerde de drijvende bok „Steenbok" van Goedkoop-Amsterdam te Hille- gom om een nieuwe grijpertopkraan voor de betonfabriek „De Ringvaart" op zijn plaats te zetten. Des avonds om half acht was dit stukje onge ëvenaard precisiewerk verricht en konden de contsructeurs van Hensen- Rotterdam met voldoening opzien naar hun werk. Alles verliep niet even vlot. Slechts langzaam vorderde het konvooi door de Ringvaart en het antieke Benne- broeker bruggetje scheen het een on verbiddelijk halt toe te roepen. De GOLDEN ECHTPAAR VAN SPIJKEREN IN RIJN SATERWOL DE Het korps Rijkpolitie gaat binnen kort in nauwe samenwerking met Philips en met medewerking van Rijkswaterstaat een proef nemen met de toepassing van televisie ter observering van het verkeer op een autosnelweg, aldus deelt het minis terie van Justitie mee. Deze proef wordt genomen op Rijksweg 12 Den Haag-Utrecht ter hoogte van Linschoten, waar 't weg dek wordt vernieuwd, en het ver keer uit beide richtingen over een afstand van drie km over een rijbaan moet worden geleid. Als hulpmiddel bij de verkeersgeleiding zal nu TV- apparatuur worden geïnstalleerd, die het mogelijk zal maken op een cen trale post onmiddellijk waar te ne men of zich files gaan vormen en te beoordelen of maatregelen moeten worden getroffen, bijvoorbeeld in verband met kettingbotsingen. Op de punten waar het verkeer op een rijbaan wordt geleid, zoals thans nabij het viaduct Linschoten en bij kilometerpaal 43,8 zullen aan masten van 15 m hoogte drie TV-camera's worden opgesteld. Aan de mast bij kilometerpaal 43,8 komen twee ca mera's die de weg in beide richtingen aftasten. TWEE DODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN In de Serphatistraat te Amster dam is vrijdagochtend de 23-jarige studente Ineke Sanders uit Aerden- hout met haar fiets onder de aan hangwagen van een vrachtauto ge komen. Zij was op slag dood. Ver moedelijk heeft het meisje toen de vrachtwagen haar passeerde iets naar links uitgeweken. De 75-jarige mevrouw H. Postma- Eij gelaar, die donderdagavond in Amsterdam de Hagedoornweg over stak en door 'n motor werd aangere den, is vrijdagochtend aan de op gelopen verwondingen in het Wil- helmina Gasthuis overleden. Donderdag vierde het echtpaar v. Spijkeren aan de Kerkweg te Rijn- saterwoude zijn 50-jarig huwelijks feest. Het was een intiem feest, want ruchtbaarheid wilden de heer en mevrouw v. Spijkeren aan hun gou den huwelijksfeest niet geven. Zowel de thans 69-jarige heer v. Spijkeren als zijn zeventigjarige bruid werden in Doornspijk geboren. Van de negen kinderen zijn er thans nog acht in leven. In 1934 vestigde het echtpaar zich in Rijnsaterwoude. Hoewel de bin- In Nederland is in de periode van januari tot en met augustus,van dit jaar 274.747.700 liter bier omgezet, 16,1 procent meer dan in dezelfde periode van 1963. Dit is meegedeeld op een vergadering van het produkt- schap voor bier in Amsterdam. Het percentage flessebier bedroeg 59. In de veertiger jaren was dit ongeveer 25 procent. Ook de bieruitvoer van de Neder landse brouwerij is gestegen. In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg zij 64.335.000 liter. Dit is 6,1 procent meer dan in deze periode van het voorgaande jaar. De bier- invoer gaf met 14.630.000 liter een stijging van twee procent te zien. ding met de geboortestreek in de loop der jaren is afgenomen, is me vrouw v. Spijkeren de Veluwse kle derdracht trouw gebleven en nog steeds wordt de Elburger Courant trouw gelezen. Het is hard werken geweest in al de vijftig jaren voor de bruidegom, die altijd in de landbouw werkzaam is geweest en vooral in de begin jaren heeft mevrouw v. Spijkeren hard mee moeten werken om het hoofd boven water te kunnen hou den. Wat dat betreft is er veel ver anderd na de oorlog, vindt de nog steeds vitale heer v. Spijkeren. Hij werkt nog steeds met plezier. In Rijnsaterwoude voelen ze zich helemaal thuis. De heer v. Spijkeren is nu sinds zes jaar voor de Prot.- Chr. fractie lid van de gemeenteraad. Het Gelderse dialect van raadslid v. Spijkeren is een' 'vertrouwde klank in de raad geworden. Hij heeft de eigenschap de dingen bij de naam te noemen en over zijn vasthoudend heid kunnen zijn mede-raadsleden meespreken. In verband met de gezondheids toestand van mevr. v. Spijkeren is hun gouden huwelijksfeest rustig en in intieme kring gevierd, maar de dankbaarheid voor het beleven van deze hoogtijdag was er niet minder om. sleep raakte vast en slechts door het remmingswerk gedeeltelijk te de monteren kon men de weg vrijma ken. Al vormde de plaatsing van deze kraan op het groeiende Hillegomse bedrijf slechts een onderdeel van de uitbreiding, die binnenkort haar be slag zal krijgen, een spectaculair on derdeel was het toch wel en af en toe hielden de omstaanders hun hart vast, vooral toen een passerend schip een der kabels waarmee de bok aan de oever was bevestigd, ramde. De mannen van Goedkoop vertrokken geen spier en gingen stoïcijns door met het werk. UITBREIDING Wij spraken met de directeur van de N.V. Betonfabriek „De Ringvaart", de heer C. Smits. Hij vertelde dat de plaatsing van dit gevaarte, een nieuw „landmerk" voor Hillegom, slechst een onderdeel is van de grote uitbreiding die binnenkort werke lijkheid zal zijn. Op het ogenblik be draagt de productie 300 heipalen per dag. Daar zijn er bij die niet langer zijn dan twee meter, maar ook reu zen van 26 meter lang, bestemd voor projecten als o.a. de Y-tunnelbouw te Amsterdam. De nieuwe fabriek, die halverwege voltooid is en waar uitsluitend palen van 26 meter lengte zullen worden gefabriceerd, zal deze productie tot het 2,/s-voudige kunnen opvoeren. Tevens zal binnenkort een nieuwe mortelcentrale worden gebouwd om in de behoefte te kunnen voorzien zowel van het eigen bedrijf als van transportbeton, dat in de bekende ge le wagens met roterende trommel wordt vervoerd. Deze mortelcentrale krijgt een hoogte van 35 meter en zal bestaan uit een tweetal silo's, die elk 750 ton cement zullen kunnen bevatten. De nieuwe grijpertopkraan is ruim 30 meter hoog en heeft een gewicht van 65 ton, een vlucht van 20 meter en een hijsvermogen van 3.2 ton. De kraandrijver zal met niet minder dan vijf motoren voor hijsen, zwenken, rijden en „toppen" een gezamenlijk vermogen van 75 pk moeten opere ren. Honderd ton zand en grind per uur zal deze kraan kunnen verzet ten, dat is 150.000 ton per jaar. Op dat er voldoende ruimte zal zijn voor de schepen, is de Hillegommer Beek reeds tien met.er verbreed en zal nog worden uitgediept. Niet alleen van de uitbreiding van ons bedrijf, aldus de heer Smits, maar vooral ook van de toenemende mechanisatie in dit bedrijf is dit kar wei weer een symptoom. Er is door lopend behoefte aan vakbekwame ar beiders en technici. Het bedrijf biedt thans werk aan 220 man personeel. FOTO BOVEN Met ongeëvenaarde handigheid mikt de kraandrijver van de „Steenbok" de zwaai-arm van de nieuwe grijper topkraan voor „De Ringvaart" op zijn plaats.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6