SUPRA KofflE LEIDENAAR OP BEZOEK BU BROER IN TANGANYIKA (II) TENNISCLUBHUIS IN KOUDEKERK Zaak over Saturne en hazard-spel voortgezet Medische diensten „Totoprijs van 100.000 vrij van belasting" VANNELLE'S Doos met handgranaten bij Leidse opkoper EATERDAG IT OKTOBER 1004 DE LEID5H COURAXT PAG II IA 3 NOOD, die gelenigd MOET worden Tijdens mijn reds heb ik her haaldelijk toesitanden ontmoet, ddie om verbetering schreeuwen. Zonder financiën is dit abso luut onmogelijk. Mochten er Lezeus zijn, die de nood in het missiegebied van Tanganyika daadwerkelijk willen lenigen: hun bijdragen worden gaarne ingewacht op mijn huisadres: Verlengde Nassaustnaat 4 te Leiden. J. P. VAN B. De eerste grote safari had zoveel van onze krachten gevergd, dat wij de twee dagen, die wij als rustdagen hadden uitgekozen, meer dan nodig hadden. Maar daarna weer: safari. Eerst kwamen wij bij de missie post van Lugoba, waar pater J. Mie- dema, oud-parochiaan van de He rensingelkerk te Leiden, die de scep ter zwaait met een collega. Juist op die middag van die dag werd het kleine hospitaaltje, gebouwd dank zij een Memisa-actie in gebruik geno men. De volgende plaats van bestem ming was Bagmoyo, een plaats aan de kust, waar honder jaar geleden de eerste missiepost van Oost-Afri- ka werd gesticht, door paters van de H. Geest in het Klein Seminarie van Bagamoyo is mijn broer veer tien jaar werkzaam geweest, de laatste paar jaar als overste. Het boeiendste van Bagamoyo vond ik het strand, dat bij eb zeker twee kilometer breed was. Tussen de eb- en vloedlijn bevinden zich koraal riffen, waaruit honderd jaar geleden grote stukken werden gehakt voor de bouw van de missiepost. De plaats waar dit materiaal is uitgehakt, is nog duidelijk te zien in de riffen. Op het strand trof ik nog een zeeschildpad, waarvan het gewicht bij geen benadering te schatten was. Hij was zeker 75 cm. lang en 50 cm. breed. Een van de leraren op het semi narie is pater Joseph Mar wins a, die toen hij nog in Rome studeerde, driemaal zijn zomervakantie bij mij thuis heeft doorgebracht. DWARS DOOR DE BRAND Na een verblijf van enkele dagen zijn we weer veder gegaan, de pori in. De rit ging bepaald niet over ro zen, want we moesten dwars door eenu poribrand heenrijden. Aan vankelijk was de hitte van de brand zo hevig, dat we een stuk teru# moes ten rijden, maar toen de hitte een beetje geluwd was, hebben we het er maar op gewaagd. En met suc ces, want behalve een kookhitte in de auto, ondervonden we weinig of geen hinder van de brand. De weg was erbarmrljjk slecht: geen beton of asfalt, maar egaal ge maakte grond, vol stenen en kuilen. Dat we hieraan maar één lekke band hebben overgehouden, voor mij nog steeds een raadsel. De volgende dag kwamen we 's middags om vyf we hadden overnacht in Mandera OUDE DAME IN BAN ZIGEUNERIN De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem, mr. G. W. C. Bijvoet, heeft een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 44-jarige zigeunerin F. G. S. zonder vaste woon plaats. De zigeunerin zou vorig jaar geld van een bejaarde dame te Nij megen hebben ontvangen. De dame zou het terug krijgen nadat het in Lourdes was gezegend. Volgens de zigeunerin zou dan het huis van de oude dame voor onheil gespaard blijven. Het geld, in totaal bijna ƒ60.000, kwam nooit terug. De dame verklaarde als getuige, dat de zigeunerin aan haar deur was ge komen met koopwaar. Zij vroeg geld om het te laten zegenen, anders zou den er rampen en ongelukken gebeu ren. „Ik heb keer op keer geld ge geven. Het leek wel of het mens mij onder hypnose had", zei de getuige. De zigeunerin hield vol onschul dig te zijn. Zij was alleen met koop waar aan de deur geweest en de da me had nimmer grote bedragen ter hand gesteld. Het hof zal 29 okto ber arrest wijzen. AARDVERSCHUIVING IN COLUMBIA Vanmorgen zijn in het westen van Columbia in de provincie Caldas, 16 personen om het leven gekomen door een aardverschuiving, aldus meldt radio Todelar. Pater Van Barneveld (links) be groet zijn broer, de heer J. P. van Barneveld, bij zijn aankomst op het vliegveld van Dar es Salaam. uur in Korojwe aan, waar we op een grote „sisal-estate" nog gespro ken hebben met enkel Nederlanders, on/ler wie de oud-Leiednaar, de heer Bergers, die daar al enkele jaren woont met zijn gezin. Wij bleven er anderhalve dag, waarvan wij ge bruik hebben gemaakt om de Ber gers' het laatste nieuws uit Holland te vertellen en een kijkje te gaan nemen op de plantage. „ST. PETRUS OP DE ROTS" Woensdag 26 augustus. Een och tend reizen bracht ons in Lushoto, een klein plaatsje in de bergen, op 1500 meter hoogte. Daar bleven wij eten en daarna ging het, bijna stap voets, weer verderop, de bergen in. Tegen de avond kwamen wij aan in Kifungilo, een missiepost op 1800 meter hoogte, voortreffelijk geoutil leerd: een mooi kerkje, een school, een kindertehuis, een opleiding voor verpleegsters. Een dag en oen nacht bleven we daar, en daarna zijn we weer afgedaald, naar Muhelo, dat ook weer op een berg ligt. Na een steile klim moesten wij opeens stop pen. We stonden op een klein pla teau, vanwaar we een schitterend uitzicht hadden over de wijde omge ving. De rotswand aan onze voeten liep vrijwel loodrecht naar beneden, ruim duizend meter diep. Op dat plateau staat een kleine kapel, vlak tegen bet diepe ravijn aan. Toen de kapel gebouwd werd, stond hij vrijwel midden op het plateau, maar zware slagregens hebben de rotswand zó ver afgeslagen, dat het kapelletje letterlijk op de rand van de af grond staat. Het vreemde is echter, dat sinds enige tijd de berg niet verder afbrokkelt. De negers zijn er van overtuigd, dat de kerk blijft staan, een soort wonder. De kapel noemen zij daarom „St. Petrus op de rotsen". Dezelfde dag zijn we, doodmoe, weer teruggereisd naar Morogow, na een safari van negen dagen. De zaterdag en de zondag hebben wij in alle rust doorgebracht 's Maan dags hebben we gevolg gevend aam een uitnodiging van de bisschop, ge dineerd bij mgr. H. van Elswijk CssP. Het was een genoeglijk afscheid. De volgende dag vertrok ik met mijn broer naar Dar es Salaam, waar we twee dagen en nachten verbleven bij de Witte Paters. Ik heb daar nog van de gelegenheid gebruik gemaakt om de stad, haar omgeving en de schitterende natuurlijke haven te be zichtigen. Woensdag 2 september moest ik af scheid nemen van mijn broer. Met een Fokker Friendship reisde ik naar Entebbe, waar een DC 8 gereed stond om me weer naar Holland terug te voeren. J. P. Van BARNEVELD. Heit gaat met de werkzaamheden bjj de aanleg vam de tennisbanen voor de tennisvereniging „Artesia" te Koudekerk wel naar wens. Nadat direct na de oprichting van de vereni ging de raad der gemeente had be sloten tot het aanleggen van een tweetal banen, stelde de raad ook een bedrag beschikbaar van 1500.- Het lag in de bedoeling om voor dit bedrag te trachten een gebruikte houten keet aan te kopen, die als kleedigelegeraheid dienst zou moeten doen. In deze plannen is wel veran dering gekomen. Thans zijn de banen gereed en in plaats van een houten keet siert een stenen gebouw het RECHTBANK IN SPEELZAAL Doordiat verschillende plaatselijke industrieën hiervoor de benodigde materialen beschikbaar stelden, is door aannemer Smits uit Leiden een gebouwtje gesticht, naar een door de directeur van Gemeentewerken, de heer Kuipers, gemaakt ontwerp. Het is geplaatst achter het clubgebouw van de voetbalvereniging Koudekerk en het is opgetrokken van gele hand vormsteen. Behalve een cantine, waarin een bar zal worden ingericht, bevat het twee kleedgelegenheden Beide kleedgelegenheden zijn voor zien van een douohegelegenheid. Ter afsluiting van het geheel zal voor een toegangspad een hek geplaatst wor den, waarboven met smeedijzeren letters de naam van de vereniging is aangebracht. Ook dit laatste is een geschenk van een der plaatselijke industrieën.. LEIDEN EN OMGEVING Leiden Gedurende het komende weekend nemen waar (wijzigingen voorbehouden) de artsen Masten broek, Houtlaan 27, tel. 53126; dkt. Van Glabbeek, Bachstraat 39, tel. 22956; dkt. Van Wingerden, Boshui- zerkade 28, tel. 30791; dkt. Lange- zaal, Witte Singel 30, tel. 24855; dkt. De Jong, Rijndijk 15, tel. 32877. Voor spoedeisende gevallen is geopend Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 20552. Voor weekenddiensten van de tandartsen zie de raamborden. Alkemade en Leimuiden Dkt Van der Werf, Koppoellaan 1, Rijp- wetering, tel. 01712-292; dkt. Van Haselen, Kerkstraat 91, Oude Wete ring, tel. 01713-217. Alphen aan den Rijn Dkt. H. v. Kooten, Wilhelminalaan 36, tel. 2079. Apotheek Somberg, Wilhelminal. 67. Boskoop Dkt. Bom, Burg. Co- lijnstraat, tel. 2136. Wijkverpleging zuster Beks, Galerij, tel. 2141. Hazerswoude zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, Sixlaan 7, tel. 5613. Tandarts J. K. Werkman, Sassen- heim, Hoofdstraat 322, tel. 7457. Apo theek voor Hillegom en Lisse: Lis- sese Apotheek, Vierkant, Lisse. R.K. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis zus ter M. Glas, Meerstraat 206, tel. 5351. Katwijk aan den Rijn Dkt. J. Bergman, tel. 2921. Apotheek Prin- cestraat 3, tel. 2755. Katwijk aan Zee Dkt. J. C. J. Lodder, tel. 4600. Apotheek zie Kat wijk aan den Rijn. Koudekerk aan den Rijn Wijk verpleging zuster Hoogvliet, Kom van Aaiweg 7, Leiderdorp, tel. 01710 -24909, bgg. 01710-31297. Ook voor Hazerswoude en Zoeterwoude', beide Rijndijk, en Leiderdorp. Bij onge vallen aan de Rijndijk tel. 01714-278. Doktersdiensten zie Leiderdorp. Langeraar en Nieuwveen Dkt. A. M. van Dongen, Nieuwveen, tel. 01723-101. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis zuster Verhaar, tel. 01712-345, bgg. 02976-245. Leiderdorp Dkt. De Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208 (01710). Wijkverpleging zie Koudekerk. Apo theek R. van Breest Smallenburg is geopend. Leidschendam Dkt. J. W. Lud- wig, Voorburgseweg 4a, tel. 3532; tandarts, tel. 070-543035; wijkverple ging, zr. v. Berkel, Willem Pijperlaan 49, tel. 4161; ziekenauto, tel. 3923; apotheek, Herenstraat 148, Voorburg, tel. 070-860402. Lisse Dkt. N. Bet, Nassaupark 43, tel. 3886. Apotheek en tandarts Bollenstreek zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden Dkt. M. Sanders, Nieuwkoop, tel. 01725-555. Noordwijk Dkt. Goudriaan, tel. 2333. Wit-Gele Kruis zuster N Brouwer, tel. 2338, bgg. 02532-7302 Apotheek alleen De Duinrand. Noordwijkerhout Dkt. H. C. de Groof,' Eijken Donck 52, tel. 02533- 2910. Zilk: dkt. A. G. T. van der Lugt Hoogduinweg 20, tel. 02520-5707. Tandarts Bollenstreek zie Hillegom. Oegstgeest Dkt. H. A. Reterink, Johan Evertsenlaan 14, tel. 50394. Apotheek zie Leiden. Rijnsburg Zie Katwijk a.d. Rijn. Sassenheim Dkt. H. Kwint, Hoofdstraat 324, tel. 7253. Wijkver pleging Bethesda en Wit-Gele Kruis zuster Groenestege, Hoofdstraat 82, tel. 7645. Tandarts Bollenstreek zie Hillegom. Voorhout Dkt. A. W. Bots, Prof. Aalbersel. 2, tel. 02532-7393. Tand arts Bollenstreek zie Hillegom. Valkenburg Zie Katwijk aan den Rijn. Voorschoten Dkt. A. M. Koste- ne, Voorstraat 23, tel. 2493. Apotheek zie Leiden. Tandarts (alleen spoed gevallen) G. Manschot, Pauwen straat 1. Wassenaar Dkt. E. M. N. Oos- terbaan, Prinses Marielaan 14, tel. 3056; dkt. M. H. van Tolingen, Wil- helminaplein 1, tel. 8303. Apotheek Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge Zie Langeraar en Nieuwveen. Zwammerdam Dkt. K. Gill, Zwammerdam, tel. 01726-2527. Commissie adviseert minister reclame in te voeren op 2e net Minister Bot heeft thans van de Pacificatie-commissie bericht ont vangen met het advies reclame op het tweede net toe te laten. Genoem de commissie tracht uit de proble men rond de reclame en TV een uit weg te wijzen. Hoewel niet alle leden van de commissie even enthousiast zijn, is aan het rapport geen minder heidsnota toegevoegd. Het is de bedoeling van minister Bot het advies binnenkort te publi ceren. In Haagse kringen wordt ver wacht, dat de bewindsman half no vember tijdens de openbare commis sievergadering over zijn begroting nadere mededelingen zal doen over de datum, waarop reclame op het tweede net zou kunnen worden in gevoerd. Natuurlijk heeft de Tweede Kamer het laatste woord hierover. In het advies wordt ook voorge steld een raad voor de televisierecla me op te richten. Deze raad zou het toezicht moeten krijgen op de ver zorging van de reclame. Nu de pacificatiecommissie klaar is met haar interimadvies, kan zij zich verder wijden aan het „grote" advies over de verdere bezetting van het tweede net. Zoals bekend heeft minister Bot aanvankelijk gevraagd hierover vóór 1 juli 1965 een rap port uit te brengen. Later vroeg de bewindsman meer haast te maken, zodat hij het rapport eerder zou kun nen krijgen. De pacificatiecommissie zal zich op 20 november over deze opdracht buigen. OOK IN NOORDWIJK NA VRIJSPRAAK De rechtbank in Haarlem, die vrij dagavond in het badhotel te Zand- voort het sacurnespel heeft gadege slagen en daar een openbare rechts zitting heeft gehouden, heeft na het horen van getuigen, die aan het spel hebben deelgenomen, besloten de zaak tegen de 55-jarige directeur van het hotel, de heer J. J. Pas, op don derdagmiddag 22 oktober voort te zetten. De directeur heeft zich te verant woorden gehad wegens overtreding van artikel 254-bis (het gelegenheid geven tot hazardspel), waarbij in het bijzonder de vraag aan de orde was gesteld of het saturnespel, dat sedert 1 augustus in het badhotel wordt be oefend, een behendigheidsspel of een hazardspel is. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was van mening, dat er van hazardspel spra ke was en had een boete van f25 ATTE NTI E! Haarlemmerstraat 207 Onze zaak is GESLOTEN vanaf maandag 19 oktober tot en met woensdag 28 oktober. Wij openen onze nieuwe zaak Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) op Donderdag 29 oktober 's middags on) 3 uur. (Advertentie) Amendement in Kamer: Als de Tweede Kamer volgende week dinsdag de nieuwe wet op de kansspelen behandelt, zal het o.m. gaan over de vraag, of de voorgestel de hoofdprijs van f 100.000 van de sport (voetbal) toto al dan niet belas tingvrij moet worden uitgekeerd. Momenteel is deze hoofdprijs f50.000 belastingvrij. De regering stelde de Kamer voor deze prijs te verhogen tot f 100.000 waarover dan ook belasting betaald zou moeten worden. Thans reeds is een amendement in gediend door de kamerleden Voogd (PvdA), Baeten (KVP), mevrouw Van Someren (VVD), Oele (PvdA), Aalberse (KVP) en mevr. Stof f els- Van Haaften (VD) dat beoogt de hoofdprijs van f 100.000 te doen zyn „na aftrek van de belasting". Dezelfde kamerleden hebben ook voorgesteld de maximum-inleg voor de sporttoto te verhogen van f2,50 tot f2,80. geëist. Alvorens uitspraak te doen wilde de rechtbank een normale speelavond bijwonen en dat geschied de gisteravond. Tevens wilde zij de twee getuigen a decharge, die het spel in de rechtzaal hadden gede monstreerd, in de gelegenheid stel len, saturne onder meer normale om standigheden te beoefenen. Tijdens de zitting in het gerechtsgebouw had een 69-jarige rustend arts uit Den Haag eenmaal het goede nummer en driemaal het verkeerde genoemd; een 22-jarige secretaresse uit Amsterdam raadde vier keer mis. De president van de rechtbank, mr. H. J. Ferwer- da, verzocht de arts aan de speeltafel plaats te nemen met naast zich de griffier van de rechtbank. De arts deelde mee niet aan het spel te zul len deelnemen om te winnen of ver liezen, maar wel aan de griffier te zullen meedelen op welk getal of in welke sector het balletje zou terecht komen. De secretaresse nam als speel ster deel. De rechtbank woonde daar na 15 spelen bij, waarna de zitting werd voortgezet. De arts vertelde, dat hij 15 keer een opgave had ge daan aan de griffier en dat hij vier maal het goede getal had genoemd. Verscheidene keren noemde hij een getal dat een of twee van het goede verschilde en dat houdt ook winst in. De arts merkte op, dat hij zich thans beter had kunnen concentreren dan in de rechtzaal en dat zijn vrouw tegelijkertijd ongeveer f300 had ge wonnen. De secretaresse verklaarde ongeveer f25 te hebben gewonnen tijdens het verblijf van de rechtbank in de zaal. Zij nam 10 keer aan het spel deel en boekte vijfmaal succes. Nadat de rechters de zaal hadden verlaten heeft zij nog doorgespeeld en verloren. Daardoor heeft zij deze avond gewonnen noch verloren. Gewonnen De raadsman van de heer Pas, mr. J. I. Maarsen, maakte van de gele genheid gebruik drie bezoekers van deze avond als getuigen te laten op treden. Een van hen had dertig gul den gewonnen, de tweede 20 en de derde f 25. Zij hadden gemiddeld een uur gespeeld. De getuigen zetten uit een hoe zij speelden en de wijze waarop succes kan worden behaald. De heer M. Caranza, die licentie houder van saturne is, deelde ons mee, dat als de directeur van het badhotel mocht worden veroordeeld, hij in afwachting van het hoger be roep, het spel op 31 oktober wil be ëindigen. Volgt vrijspraak, dan zal hij het spel zo spoedig mogelijk in troduceren op het piereiland in Scheveningen en in Noordwijk. geniet dubbel met JE. brandvers gemalen vacuum verpakt (Advertentie) Koning Constantijn en koningin Anne-Marie van Griekenland zijn donderdag van hun huwelijksreis in Athene teruggekeerd. Van zolderopruiming in Hazerswoude De Leidse opkoper van tweede^ hands goederen, G. v. Vliet, Janvos- sensteeg 34, stond van de week voor de schrik van zijn leven: een van zijn kinderen stond voor hem met een levensgrote handgranaat. Opzijn vr w waar dit voorwerp vandaan kwam bleek, dat onder de gebruikte goederen, die hij vorige week zater dag had binnengekregen, een grote doos stond die tot de rand was ge vuld met handgranaten, een forfor- bom, landmijnen en andere levens gevaarlijke projectielen. Deze voorwerpen waren het eigen dom geweest van de nog niet zo lang geleden overleden oud-burgemeester van Hazerswoude, Smit, die in de oorlogsdagen vóór de ondergrondse strijdmacht heeft gewerkt. Waar schijnlijk heeft deze de voorwerpen als souvenier bewaard. Toen de op koper, Van Vliet uit Leiden, bij 'n zolderopruiming in de ambtswoning van de burgemeester van Hazerswou de de doos meenam, had hij .er geen vermoeden van dat de inhoud zo levensgevaarlijk was. Hij waarschuw de ,de politie. De rechercheur, die poolshoogte kwam nemen, was weer gauw verdwenen om deskundigen te waarschuwen, die met de grootste voorzorg het gevaarlijke goed naar het politiebureau te Leiden hebben overgebracht. „Een geluk, dat de kinderen niet met de granaten zijn gaan spelen," aldus de heer Van Vliet. „De jon gens rommelen dikwijls in 't pak huis"

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3