Muggenzifter zonder weerga ontsluierde hei mysierie van muskiet Anopheles Weldoener der mensheid was arm op hoge leeftijd DE L.EIDSE COURANT Miljoenen mensenlevens dankzij Ross gespaard IN DE RIJ der grote weldoeners van het mensdom bevindt zich ook de Schotse arts Ronald Ross. Waarom? Omdat hy de man was, die na lang durige en naarstige onderzoekingen, verricht onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden, tenslotte het bewijs leverde, dat de malaria 1eens een gesel der mensheid wordt over gebracht door de beet van een be paald type mug of muskiet. Vóór Ross tot deze baanbrekende ontdek king kwam, was men algemeen van oordeel, dat de gevreesde ziekte het gevolg was van kwade dampen, ont staan in moerassen en stilstaande wateren. Aan dat (verkeerde) in zicht dankt de ziekte trouwens zijn naam, want „mal aria" betekent „slechte lucht". Pas nadat Ross de ware ziekte-oorzaak had ontdekt, werd het mogelijk om de malaria bestrijding op wetenschappelijk juis te grondslagen te plaatsen en grote successen te boeken. Wat dit laatste betekent, beseft men, als men voor ogen houdt, dat de malaria voordien vooral in tro pische landen een ware volksgesel was. Vóór 1900 waren bij voorbeeld in India (toen nog Brits-Indië) een derde deel van alle ziekenhuispatiën ten malarialijders. Ja, erger nog, een derde deel van India's bevolking was lijdende aan die gevreesde kwaal. Het Brits-Indische leger, dat toen circa 300.000 man sterk was, zond telken jare honderdduizend malaria- lijders naar de militaire hospitalen. En wat hier van India werd gezegd, gold voor tal van andere tropische landen. Kortom, de malaria was een der ernstige bedreigingen voor de volksgezondheid in die verre landen, terwijl hij voorts de arbeidsprestatie der mensheid in zeer ongunstige zin beinvloedde. Ronald Ross de „Ontdekker van het Geheim van Anopheles" aan schouwde het levenlicht in het af gelegen plaatsje Almora in India. Hij werd „hoog" geboren, want zijn wieg stond in het hart van de Himalaya bijna 2000 meter boven het zee-opper vlak. Hij werd voorts in een bewogen tijd geboren, want drie dagen vóór hij het levenslicht aanschouwde, was de vermaarde Sepoy-opstand uitge broken. Niettemin bracht de jonge Ronald zijn eerste jeugd in India door. Op achtjarige leeftijd zonden zijn ouders hem echter naar Enge land, alwaar hij eerst zijn schoolop leiding voltooide en vervolgens in Londen medicijnen ging studeren. In 1881 keerde hij terug naar India. Daar werd hij als arts toegevoegd aan de Medische Dienst. Zijn levenstaak INNIGE jaren lang deed Ross zijn plicht als arts. Niets wees er op, dat hij de grote anti-malaria-pionier zou worden. Het keerpunt in zijn leven kwam, toen hij in 1894 een zeer bekend, uit Aberdeen afkom stig, medicus ontmoette, te weten Sir Patrick Manson. Sir Patrick in teresseerde zich voor Ross en voor het malaria-probleem. Hij toonde zijn jongere collega de malaria-parasiet in het bloed van de patiënten. Een Mensen en vogels plegen als dagelijkse kost geen dode mug gen te eten, schrééf Sir Ronald Ross. De natuur stelde hij vast brengt de muskieten en de malaria-infectie langs een directer weg bij mens en dier. Dit inzicht redde later talloos velen het leven. Frans officier van gezondheid, Lave- ran geheten, had die parasiet in 1878 ontdekt. Een Italiaans geleerde, Gol- gi, had een verdere studie gemaakt van de gedragingen van de parasiet in het menselijk bloed. Reeds toen verdacht men er de muskiet van, dat hij het was, die de mens tot malaria patiënt maakte. De grote vraag was echcer: Hoe? Die vraag hadden La- veran, Golgi en Manson niet kunnen beantwoorden. Ross, aangemoedigd en met raad terzijde gestaan door Manson, besloot om de beantwoor ding van die vraag tot zijn levens taak te maken. Het probleem, dat hij zich gesteld had, was eigenlijk drievoudig. Aller eerst moest hij nagaan, óf de makaria- parasiet inderdaad leeft in de mus kiet, althans in een of meer soorten muskiet. Zou dit juist blijken, dan zou het nodig zijn om te onderzoe ken, welke muskietensoorten als „woning" dienen. Als derde punt zou Rechts onder Dr. Muirhead Thomson besteedde maanden aan het zoeken in de moe rassen vóór hij de weinig-bekende mug vond, die alleen in dit moeras voorkomt. (Foto genomen tijdens de anti-malaria-campagne gedurende de Tweede Wereldoorlog). Midden Het Ross-instituut werd gesticht in 1923 als gedenkteken voor Sir Ro nald Ross. Het gebouw staat in Put ney (Londen). Links onder Sir Ronald Ross in 1915, vier jaar nadat hij in de adelstand verheven werd als erkenning voor zijn werk bij de bestrijding van de malaria. Rechts boven Sir Ronald Ross en zijn echtgenote in Calcutta met de manden vol proef- vogels, waarmede hij bewees dat de mug verantwoordelijk is voor de ver spreiding van de malaria. dan nog resten, vast te stellen, hoe de muskieten de parasieten over brengen op mens en dier. Al die onderzoekingen moest Ross verrichten in zijn vrije uren. Over plaatsingen zowel als ambtelijke te genwerking belemmerden en ver traagden het onderzoek. Toch hield de Schotse arts vol. Hij gebruikte een zelf ontworpen microscoop om de gedragingen der parasieten te be studeren, die hij eerst in het lichaam van de „proefmuskieten" had ge bracht. Dat was een zeer inspannende en grote nauwkeurigheid vereisende bezigheid in de hete gebieden, waar hij als arts moest werken. Na zeer veel proeven en nauwelijks minder teleurstellingen ontdekte Ross, dat de parasieten zich bijzonder actief ge droegen in de maag der muskieten en ook, dat zij zich daar vermenig vuldigden. Maanden na deze belang rijke vondst deed hij geen- nieuwe ontdekkingen. Die kwamen pas, toen hij proeven ging nemen met een voordien niet door hem gebruikte muggesoort, namelijk de Anopheles. De grote dag 'TWINTIG augustus 1897 was een bijzonder hete dag. Ross was om zeven uur in de ochtend met zijn werk begonnen. Plet was middag ge worden. De onderzoeker was doodop. Zijn ogen deden pijn van moeheid Hij besloot om nog één muskiet te onderzoeken en daarna huiswaarts te gaan. Een beetje moedeloos vroeg hij zich af, wat zijn werk eigenlijk voor zin had. Duizenden muggen had hij reeds onderzocht en eigenlijk had hij heel weinig belangrijks gevonden. Hij was (overwoog hij) een muggenzif ter op grote schaal, maar zonder succes. Toch liet hij die ene muskiet niet buiten schot. Opnieuw kwam hij met zijn microscoop in actie. En ziet: In de maagwand van die laatste mus kiet vond hij eitjes van de malaria parasiet. Hij had een mijlpaal van grote betekenis bereikt. Nu gold het nog, aan te tonen, dat en hoe de in de muskiet geboren parasieten inderdaad bij een mens of een dier malaria kunnen verwekken. De levering van dit bewijs werd voor Ross gemakkelijker, omdat hij dank zij Mansons invloed officieel tot taak kreeg om in Calcutta het malaria-onderzoek „in hoofdberoep" te gaan uitoefenen. Zijn collega's meenden, nadat zij van zijn ontdek kingen hadden gehoord, dat de para sieten de mens bereikten via mus- kieteëieren of dode muskieten in stof en drinkwater. Ross betwijfelde dit. Hij ontwikkelde een eigen methode van onderzoek. Hij kweekte muskie ten (Anopheles) en gebruikte vogels als proefdieren. In juli 1898 gelukte het hem, de aanwezigheid van mala ria-parasieten in de speekselklieren der muskieten aan te tonen. De kroon op zijn speurwerk zette hij kort na dien, toen hij er in slaagde om ge zonde vogels door de beten van die muggen tot malaria-patiënten te ma ken. Toen schreef hijMensen en vogels brengen hun tijd niet zoek met alsmaar dode muggen te eten; neen, de natuur is veel te intelligent (om zich van zo'n weinig doeltref fend middel te bedienen) Zij brengt de mug (en daarmee de in fectie) op veel directer wijze bij mens of dier en zorgt er voor, dat de parasieten in het bloed komen en zo de beste kansen krijgen. Dit inzicht en het door Ross ge leverde bewijs van de juistheid er van redden nadien miljoenen men senlevens. Teleurstelling HET DOOR HEM geboekte grote succes bezorgde de Schotse arts veel eer en onderscheidingen. Hij werd door zijn soeverein geridderd. Een Nobelprijs werd zijn deel. Ge leerde genootschappen benoemden hem tot erelid. Doctorsgraden hono ris causa verleenden enige universi teiten hem. En toch bracht zijn grote ontdekking hem niet de voldoening, die hij er van had verwacht. Hij had namelijk gehoopt, dat er een „we reldoorlog" zou worden ontketend tegen de malaria-muskieten. Doch tot de uitroeiing en bestrijding van Anopheles kwam de mensheid pas heel wat later dan Ross had ver wacht. Dit lag niet aan Ross zelf, want hij hamerde steeds weer op de noodzakelijkheid van zo'n strijd op grote schaal. In 1901 ging hij zelf naar Freetown (Sierra Leone in West-Afrika) om de daar heersende zware malaria doeltreffend aan te pakken. Eer, roem en onderscheidingen wa ren voor Ross weggelegd, doch fi nancieel profiteerde hij niet van zijn ontdekking. In 1929 moest een aan tal vrienden en bewonderaars zelfs een som geld bijeenbrengen om te voorkomen, dat Ross toen reeds jaren Sir Ronald Ross in zijn laatste levensjaren met gebrek te kampen zou krijgen. Doch wat men hier ook van moge vinden, vast staat, dat Sir Ronald Ross (tevens een dichter en schrijver van betekenis) een der pioniers van de huidige me dische wetenschap was en dat zijn naam thuis behoort in de ererij van namen als Pasteur, Jenner, Lister en andere, welker dragers zeer veel heb ben bijgedragen tot het welzijn en de gezondheid van het mensdom.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14