RUSTIGE VERGADERING VAN LTB- VEEHOUDERS IN KRING DUINSTREEK KERK AAN HET STEENSCHUUR AAN DE H. LODEWUK TOEGEWIJD VOORZITTER P. F. VERGEER GAF TERUGBLIK OP GUNSTIG JAAR Treinen gaan weer stoppen in Zoetermeer LITURGIEVERNIEUWING KOMT EINDELIJK OP GANG Woningen bouwen naar behoefte en naar capaciteit ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 In het Sassenheimse KSA-gebouw kwamen gisteravond ruim twintig leden van de krin£ Duinstreek veehouders van de LTB bijeen ten einde de jaarvergadering te houden. Wie, na het nogal woelige verloop van de vergadering der kring Lei den en de oprichtingsvergadering van de Nationale Boerenbond te Hazers- woude, ook in Sassenheim nogal wat deining zou hebben verwacht heeft de plank mis geslagen, want al waren er dan ook hier nogal wat verlangens onder leiding van voor zitter P. V. Verdeer van Warmond en in bijzijn van vakgroepvoorzitter M. P. v.d. Weyden uit Nieuwkoop werd het een gemoedelijke en vooral rus tige vergadering. Voorzitter Vergeer gaf een korte terugblik over het afgelopen jaar. Het was een dankbare blik, want de situatie is stukken beter dan het jaar daarvoor. Een beste zomer, veel en goed hooi, groeizaam weer met „re gen op commando" en een goede conditie van de koeien. Alleen de melkgift had beter kun nen zijn. Door welke oorzaken? Ver betering van de vleespositie? Ook de voerprijzen waren hoog. We moeten naar goedkoper veevoer, aldus de voorzitter, anders moet de boer, die daar kans toe ziet, zelf maar mengen. Aan de varkens werd niet veel ver diend, gemiddeld slechts 15 per st. De varkensmesters hebben het deze zomer dan ook niet best gehad. Halte Berkel wordt opgeheven De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft besloten om Zoe termeer met ingang van de dienstre geling 1965-'66 open te stellen voor reizigersvervoer. Na de oorlog werd het (inmiddels afgebroken) station enige tijd door enkele treinen per dag aangedaan. Het nieuwe station zal worden be diend door de treinen Den Haag- Utrecht en Arnhem-Eindhoven vice versa. Zoals bekend is Zoetermeer aangewezen als nieuwe satellietstad van Den Haag. Tegelijk met de opening van het station Zoetermeer zal het station Berkel worden gesloten. Gebleken is dat de ongeveer 3500 inwoners van Berkel hoofdzakelijk gebruik maken van station Rodenrijs, dat net zover van de bebouwde kom van het dorp ligt als station Berkel. Het vervoer van Berkel loopt de laatste jaren ge stadig achteruit, in 1963 waren de vertrek-ontvangsten van Berkel niet eens meer voldoende om de stopkos- ten van de treinen te dekken, zo meldt het orgaan van de Nederland se Spoorwegen „De Koppeling". M. P. v. d. Weyden: Oprichting Nationale bond niet efficient De heer M. P. v.d. Weyden roerde de oprichting van de z.g. Nationale boerenbond aan, hetgeen hij niet de meest efficiente weg noemde. Met vier of vijf „loslopende" verenigin gen kan alles gebeuren en zijn het dan toch dikwijls niet met elkaar eens. Hij ontraadde voorts de beken de motie Zevenhoven, ook op prak tische gronden. Over de komende constellatie, die overigens nog niet in kannen en krui ken is, zei de heer v.d. Weyden, dat niet de drie grote organisaties gaan samenwerken, maar dat deze orga nisaties over het hele land één vak groep van veehouders zullen gaan vormen. De bevoegdheden van de bonden als standsorganisaties wor den steds geringer, hoewel naar het woord van de heer v.d. Weyden „de LTB niet helemaal een Maria- vereniging mag worden." Een en ander zal een hele veran dering betekenen vóór 1 januari '65 zoals de motie Zevenhoven eist wel niet voor elkaar zijn, maar de werkcommissie uit de drie bonden zal trachten zo spoedig mogelijk met een afgerond geheel te komen. Voorzitter Vergeer gelooft, dat het standpunt van de LTB heel goed is. „Wij staan hier in de Duinstreek altijd wat nuchterder tegenover de zaken dan in Leiden", werd vanach ter de bestuurstafel opgemerkt en dat tekende meteen de sfeer van deze bijeenkomst. VOORSTELLEN Voor de vakgroepvergadering van 12 nov. in Haarlem werden een aan tal voorstellen ingediend: o.a. over lef tij ds ver laging van (hoofd) be stuursleden; afschaffing vand e grond belasting; de melkprijs, die veel te laag is, hoewel uit praktische over wegingen geen bedrag zal worden genoemd. Verder werd nog gesproken over de hulpverleningsdienst, het sanerings- E.M.S. VERKOOPT HOTEL IN DEN HAAG De EMS heeft een van haar ho tels, het Harrisons hotel in de Spui straat in Den Haag, verkocht aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Hotels en Café's-restaurant te Den Haag, een dochteronderneming van de N.V. Bierbrouwerij De Drie Hoef ijzers te Breda. Dit is gisteren door de koper medegedeeld. Aan deze mededeling werd toegevoegd, dat de overneming van het hotel, waartoe een cafetaria en een restaurant be horen, op 1 november zal geschie den en dat de bedrijfsvoering van Harrisons hotel door de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Hotels en Café's-Restaurant zal worden voortgezet. Deze maatschappij ex ploiteerde reeds een 30-tal horeca bedrijven in Nederland. fonds, waardoor men het max. fiscaal inkomen wil optrekken tot 8500.-. Adhesie werd betuigd met een voor stel van de afdeling Hoog made tot grotere subsidie op het onderhoud van dijken en polderwegen. VERBETERDE AFSCHRIJVING De heer v.d. Weyden deelde mede, dat bij algemene maatregel van be stuur door de minister is vastgesteld een verbeterde temporisering van de afschrijvingen op technische appara ten voor de veehouderij, alsmede van nieuwe voorzieningen aan be drijfsgebouwen. Voorzitter Vergeer memoreerde nog het 50-jarig bestaan van de LTB in 1965 met de daarmee verbonden Lourdes-actie en deed voorts enkele mededelingen en suggesties omtrent de feestavond en het ontwikkelings werk. Na een korte rondvraag en bespreking van enkele technische za ken sloot de heer Vergeer de bijeen komst. Uitstel gevraagd door minister in pierprijs-affaire De minister van Economische Za ken, dr. J. E. Andriessen, heeft bij het college van beroep voor het be drijfsleven uitstel gevraagd voor het indienen van een verweerschrift in de pierprijsaffaire. De Exploitatiemaatschappij Sche- veningen (EMS) heeft bij dit colle ge van beroep geprotesteerd tegen de individuele prijsmaatregel van 10 augustus, waarbij de toegangsprijs voor de Scheveningse pier op maxi maal 55 cent per persoon werd be paald. Voor het aanvoeren van de gronden voor het protest - de indie ning van het verzoekschrift ten gron den - had de EMS vorige maand eveneens veertien dagen uitstel ge vraagd. Auteur veroordeeld wegens pornografie Het gerechtshof in Den Haag heeft gistermorgen de Haagse auteur-uit gever J. van K. overeenkomstig de eis van de procureur-generaal ver oordeeld tot 25 gulden boete of vijf dagen hechtenis terzake van het ver spreiden van een pornografisch ge schrift. Het gaat hier om het boek „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne", waarover thans juist vijf jaar geproceerd wordt. In eerste instantie was de schrij ver als gevolg van een onjuiste om schrijving in de dagvaarding vrij gesproken. Hierna werd een nieuwe dagvaar ding uitgebracht door de Officier van Justitie, doch de rechtbank in Den Haag sprak de auteur opnieuw vrij, omdat naar de mening van de recht bank in het moderne huidige tijdsbe stel het boek niet pornografisch kan worden geacht. De officier van justitie, die veroor deling had gevraagd, ging van dat vonnis in hoger beroep, waarna de procureur-generaal veroordeling tot 25 gulden boete eiste. Naar de auteur mededeelde over weegt hij cassatieberoep bij de Hoge Raad aan te tekenen. Labourleider Harold Wilson met zijn vrouw en zoon Robin op weg naar het Buckinghampalace voor een on derhoud met koningin Elizabeth van Engeland na de overwinning van zijn partij in de Lagerhuisverkiezingen VANDAAG 155 JAAR GELEDENT~ Vandaag 17 oktober is het 155 jaar geleden dat de vroegere Saayhal, nog eerder de St. Jacobskapel, weer werd ingewijd ten dienste van de katholieke eredienst. Wij hebben er de „Leydsche Courant" van oktober 1809 op nageslagen en vonden in het nummer van de 27ste van die maand een de dag tevoren gedateerd verslag, dat wij, ter herinne ring aan het voor katholiek Leiden toenmaals zo heuglijke feit, onze lezers niet willen onthouden. door den Hoog-Eerw. Heer J. M. Chedeville, Professor in het voorge meld Roomsch-Theologisch Semi narium te Warmond, benevens eenige Heeren Studenten uit hetzelve; en wierd voorts door den zeer Eerw. Heer B. Driessen, Pastoor te Voor schoten, eene op het Feest juist pas sende Redevoering gedaan over Het blad schrijft: Bertrand, Aalmoezenier des Konings, Psalm 35 vs 8 (naar de Vulgata). „LEYDEN, den 26 October. Alhier Hubert Nicou, Prediker van het Hof, De plegtigheid eindigde met het is op Dingsdag den 17 dezer de nieuw en van Haare, alle in* Costume van grootsch Te Deum van den kundigen gebouwde Roomsche Kerk plegtig in- de Koningl. Kapelle, wordende be- Componist Knecht; de Stichting was gewijd, zynde ter nagedachtenis van diend door den Hoog-Eerw. Heere algemeen, en kennelijk uit de buiten den Heiligen Lodewijk, den negenden H. F. ten Hulscher, Aarts-Priester gewoone Stilte, welke by die lang- Koning van dien naam, Koning van over de voormaalige Departementen duurende plegtigheid onafgebroken Frankrijk, en in den Jaare 1270, op Holland en Zeeland, geassisteerd plaats had", den 25 Augustus, terwyl hy Tunis in Africa belegerde, overleden, naar denzelven genoemd. Dit Gebouw voor eenige eeuwen gesticht en inge richt tot een Gasthuis voor Reizigers, ging tot wereldlijk gebruik over in den Jaare 1567, en diende tot in den Jaare 1807 tot eene Saai-Halle, wan neer hetzelve door den onvergeet- lyken ramp van den 12 January, zo De Nederlandse Commissie voor Een aparte opgave voor het Ne- deerlijk wierd vernield, dat daarvan Liturgie deelt over de vorderingen delandse taalgebied is het, tot een niets overig bleeven dan deszelfs van de liturgievernieuwing het vol- eensluidende liturgische tekst van cierlyken Tooren en de Zyd-Muuren; gende mee: het Onze Vader te komen. Thans dan het behaagde Zyne Koningl. i i Nederlandse en Vlaamse Majesteit by een besluit van den 15 Het is te verwachten dat in het katholieken een verschillende tekst, October des Jaars 1807 te vergunnen Nederlands taalgebied binnenkort, terwijl ook de Reformatie een af- dat hetzelve zoude worden onge- wellicht vanaf de komende Advent, wijkende tekst bezigt. De Commissié bouwd, en geschikt tot eene Room- bet Nederlands een veel ruimere voor het Nederlandse taalgebied sche Kerk, ter vervanging eener an- Plaats krijgt hu de viering van de hebben als opdracht een eensluiden de» mede zeer geteisterde Kerk van bij toediening van de tekst voor de de Nederlandse en die Gemeente alhier op de Appel- de sacramenten. wagg™ ™r hor... markt, bediend wordende door den zeer eerwaarden Heere Pastoor Ber- nardus Qcke, Rhynland, RoomSCh xiicuiuKibt-ii tauiuiicuTuxu ic -y - Warmond; zynde wyders by besluit Nederlands zal in de diensten het van Burgemeester en Wethouders ^"Jn «invangen vanaf het begin dezer Stad. in dato 18 Febr. 1808, de J" voorgemelde Saayhalle, zonder enige Betaaling van Stadswege gecedeerd tot eene Kerk voor de Roomsch-Ca- Vlaamse katholieken voor te berei den; daarnaast zullen er pogingen Bij de viering van de H. Eucharis- in het werk ges.eld moeten worden tie zal het Nederlands de plaats van om te bereiken dat alle Nederlands- Roomach Theologisch Seminarium te hrt ™^vooralj,opjondagjn. Hel ling gaan gebruiken. Omdat nu ook voor de zgn. sacra- Siraïïd'ta'dït!. «"FebrTsoTS tot dï offerande en daarna weer van- mentele kernformules de volkstaal vooreemefde 5aavh.IJe. zonder eniee het gebed des Heren, het Onze gebezigd zal kunnen worden, is de Vader, tot het einde. Nederlands-Vlaamse rituale-commis- De Latijnse hoogmis zal een plaats sie gevraagd haar werk thans af te „Hoogste prioriteit voor de wo ningbouw is noodzakelijk. Dit bete kent, dat oplossing van het woning vraagstuk geen middel is ten dienste van de conjunctuur, maar een afzon derlijk doel van onze nationale po litiek". Aldus een conclusie uit de nota „het woningbeleid, een uitzicht", uit gegeven door het Centrum voor Staatkundige Vorming. Deze nota werd opgesteld door een studieoommisie, waarvan mr. dr. A. F. H. C. Schrijvers (Voorburg) voor zitter was. In deze nota wordt voorts gecon cludeerd, dat de behoefte uitgangs punt moet zijn voor de opheffing van de woningnood en niet de bestaande bouwcapaciteit. Op lan gere termijn zal, naar het oordeel van de commisise, moeten worden gestreefd naar een evenwicht tussen vraag en aanbod. Directe en indirecte overheidshulp ter aanmoediging van de kunststof- en stedebouwresearch is gewenst. Dardoor zullen, aldus de commissie-Schrijvers, niet alleen meer woningen worden gebouwd, maar zullen ook de kasten relatief kunnen dalen. Structureel gezien zal naar een verhoging van de kwaliteitsnorm moeten worden gestreefd. Een an dere conclusie van deze commissie is, dat de subsidiëring van de wo ningbouw fundamenteel zal moeten worden gewijzigd. De 58-jarige motorrijder J. Al berts uit Laren (N.H.), is gistermor gen op weg naar zijn werk op de Hilversumseweg in zijn woonplaats Dit is het woonhuis aan de Oosterkade m Sneek waarin m de nacht van ^egen een stilstaande vrachtauto uit donderdag op vrijdag vier kinderen tussen een en vijf jaar levend ver- Genemuiden gebotst. Door de dichte brand zijn. Een buurmeisje, onbewust van het drama dat zich heeft afge- regen had hij de verlichte wagen speeld, staat bij de ruines van het huis. De brand ontstond door het droog- niet opgemerkt. In het „St. Jans- koken van een koffiepot op een elektrisch pitje. ziekenhuis" in Laren iz hij overleden. ih S r Intp ITn AnnJ behouden, maar er zal naar ge- ronden. Dat betekent dat binnen- UoX?streefd worden steeds meer diensten kort de landstaal ingevoerd zal wor- marxi parocnieere ae. Ru toe zoncjer zang werden den voor heel de sacramenten-be- By de eerste Openbaare Gods- gevierd met Nederlandse zang te diening. dienstverrichting in deze nieuwe vieren. In de Latijnse hoogmis zul- Kerk, die, ingevolge de Ordonnantie ien wed Nederlandse lezingen en ge- van den kundigen Bouwmeester Giu- beden een plaats krijgen. dici, op eene bevallige wyze is in- Er wordt gestreefd tijdig een ver- gericht, had de Gemeente het genoe- taling gereed te maken die alge- PUBLIEK OPENDE ZELF SPOOR- gen de tegenwoordigheid te genieten meen in Nederland en Vlaanderen van den Heere Landdrost van Maas- zal gebruikt worden. Deze vertaling BOMEN: TREIN MOEST STOPPEN land, den Heer Burgemeester dezer zal zeker omvatten de voetgebeden, Stad, het Collegie van Heeren Wet- het Kyrië, Gloria, Credo, Sanctus, houderen, met derzelver Secretaris, Agnus Dei en een aanrtal den Heer Hoofd-Officier, met het formules. Gisterochtend omstreeks half ne- kortere gen is een gesloten overweg in Boxtel door tot nu toe onbekende Collegie van Heeren Schepenen en Voor de teksten, waarvoor geen personen geopend. De overweg wordt derzelver Secretaris, benevens een algemene vertaling voor Nederland vanuit een aantal haarer aanzienlyke Stadge noten. De Misse geschiedde staatiglyk, on- op afstamd bediend en Vlaanderen kan vastgesteld wor- De machinist van een naderende den, zal gesteld worden dat gebruik trein zag mensen over de overweg w gemaakt kan worden van vertalin- lopen. Hij wist zijn trein voor de der allerheevigst en Godsdienstwek- gen die tot op heden met kerkelijke overweg tot stilstand te brengen. Po kend Muziek, in tegenwoordigheid goedkeuring zijn verschenen (b.v. litie en spoorwegrecherche stellen van de Hoog-Eerw. Heeren Abbé in volksmissaals). een onderzoek in. Zover Was vrijdagmiddag de Antwoordkerk gevorderd, die op de Zalmplaat in Rotterdam-Hoogvliet in rekord- tempo wordt gebouwd. De bouw van de kerk, welke vrijwel geheel uit „prefab"-materiaal bestaat, begon maandagochtend. Het gebouw zal zondagmiddag officieel in dienst worden genomen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12